Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το WiFi, δοκίμασε να σβήσεις το /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf (χρειάζεσαι file manager με root access) και κάνε reboot.

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, μα δε μπορώ να βρώ το φάκελο.... :(:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχθές φλάσαρα στο defy μου την JRDNEM_U3_2.51.1 απο στόκ 2.2.1 που είχα ,η συσκευή μπρίκαρε σχεδόν ήταν νεκρή μόνο ο ήχος απο το usb ακουγόταν, στο RSD έγραφε PASS 100% και μετά το κινητό απλά έσβησε, το πρόγραμμα το εντόπιζε μεν αλλά δεν έδειχνε το ΙΜΕΙ της συσκευής,μετά και ενώ ήταν σε αυτή την κατάσταση του φλάσαρα την JRDNEM_U3_3.4.2_179-002 (Central Europe) και το κινητό μετά το 100% pass έβγαλε Reboot και η συσκευή ξεκίνησε κανονικά,ΑΛΛΑ απο εκεί και μετά δεν μπορώ να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ούτε να φορμάρω την SD αλλά ούτε και να κατεβάσω τίποτε απο το ΜΑΡΚΕΤ βγάζει σφάλμα (Υπάρχει Χώρος στην συσκευή!!!!!!!)...

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει τί και πώς? τι μου προτείνετε να κάνω? Είμαι νέος στο είδος...

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Εχθές φλάσαρα στο defy μου την JRDNEM_U3_2.51.1 απο στόκ 2.2.1 που είχα ,η συσκευή μπρίκαρε σχεδόν ήταν νεκρή μόνο ο ήχος απο το usb ακουγόταν, στο RSD έγραφε PASS 100% και μετά το κινητό απλά έσβησε, το πρόγραμμα το εντόπιζε μεν αλλά δεν έδειχνε το ΙΜΕΙ της συσκευής,μετά και ενώ ήταν σε αυτή την κατάσταση του φλάσαρα την JRDNEM_U3_3.4.2_179-002 (Central Europe) και το κινητό μετά το 100% pass έβγαλε Reboot και η συσκευή ξεκίνησε κανονικά,ΑΛΛΑ απο εκεί και μετά δεν μπορώ να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ούτε να φορμάρω την SD αλλά ούτε και να κατεβάσω τίποτε απο το ΜΑΡΚΕΤ βγάζει σφάλμα (Υπάρχει Χώρος στην συσκευή!!!!!!!)...

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει τί και πώς? τι μου προτείνετε να κάνω? Είμαι νέος στο είδος...

 

εγω θα εμπαινα στο recovery και θα εκανα wipe data κτλ από κει:

δοκίμασε ετσι: Απενεργοποίησε το τηλεφώνο// πάτα volume- και μετα το κουμπί ενεργοποίησης//

όταν δείς το android robot, πατήσε στην κάτω δεξιά γωνία της οθόνης σου και θα είσαι στο Recovery Mode

 

αν βγεί το ρομποτάκι με το θαυμαστικό πάτησε το volume up +dοwn ταυτόχρονα

 

μετα μπες στο bootloader με power+volume up...και ξαναφλάσαρε με rsd την 179 CEE

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, μα δε μπορώ να βρώ το φάκελο.... :(:(

 

Τσεκαρισε το root exprlorer στα settings και θα στο εμφανισει!

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα βρε ανθρωπε γιατι πηγες να φλασαρεις eclair μεσω rsd?

Η 2.2.1 ειναι φρογιο και πηγες να κανεις downgrade σε εκλαιρ...το εσκισες δλδ...

Αν πηγαινες μεσα απο το site της μοτο θα εβαζες την επισημη ελληνικη φρογιο.εγω προτεινω wipe data μεσω recovery και μετα ξανα φλασαρισμα την ελληνικη φρογιο γιατι εχεις βαλει τη νορντικ τωρα και εισαι εκτος εγγυησης.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρισε το root exprlorer στα settings και θα στο εμφανισει!

Δε βρήκα φάκελο...

Edit: Τελικά με το root explorer πρόγραμμα έγιναν τα πάντα! Σας ευχαριστώ! :D

Edited by mitsos106
Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε cm7 και θελετε το παλιο μαρκετ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15491933&postcount=2

κατεβαστε αυτο που λεει oldmarket...το βαζετε απο recovery..προσοχη θελει wipe cache-wipe dalvik cache πρωτα!

 

το λινκ για τα gapps ειναι http://goo-inside.me/gapps/

και κατεβαζετε το αρχειο: gapps-gb-20110828-signed.zip και εχει μεγεθος 6,410 KB. (ειναι το 10 απο πανω προς τα κατω)

 

επισης οσοι εχουν miui-cmiui-wajkiui-galnetmiui και εχουν προβλημα με το wifi το αρχειο βρισκεται στο path: /system/bin/wpa_supplicant (mitsos106 πολυ πιθανο να σε βοηθησει και σενα αυτο)

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

1/http://download.cyanogenmod.com/?type=nightly&device=umts_jordan

2/http://defy.tanguy.tk/jordan-nightly/

3/http://defycm7.tanguy.tk/

 

αυτά είναι σελίδες που μπορούμε να κατεβάσουμε nightly!!!!!

ενώ και η πρώτη είναι απο την επίσημη σελίδα της cyanogenMod.com!

ερώτηση: απο πού να κατε΄βασουμε ? εχουν διαφορές? τι προτείνετε?

 

εβαλα χθες απο http://defycm7.tanguy.tk/ την cm7-110928-1923-NIGHTLY-Jordan.zip και : το πρωι μου εβγαζε μήνυμα στην μπαρα ειδοποιήσεων οτι το su binary (superuser) δεν είναι ενημερωμένο και χρειάστηκε να μπώ στο ιντερνετ για να ενημερώθεί , ενώ η εφαρμογη shootme δεν αναγνωριζει το root :worry:

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

και γω απο το ιδιο κατεβαζω..ναι λεει οτι το su δεν ειναι ενημερωμενο...ενταξει κανε ενημερωση

αν και εδω και 3 μερες δοκιμαζω τη galnetmiui(πολυ σταθερη-εχει και ελληνικα) θα βαλω λιγο τωρα cm7 να δω τη νεα lockscreen

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

και γω απο το ιδιο κατεβαζω..ναι λεει οτι το su δεν ειναι ενημερωμενο...ενταξει κανε ενημερωση

αν και εδω και 3 μερες δοκιμαζω τη galnetmiui(πολυ σταθερη-εχει και ελληνικα) θα βαλω λιγο τωρα cm7 να δω τη νεα lockscreen

 

Απο xda? με ζιπ και wipe cashe+dalvic οπως nightly η θελει αλλα?

την εφαρμογη shotme δεν την βρισκω στο market..... (η εφαρμογη που παιρνει screenshots) που ειναι?

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

ναι..γενικα αν θες να αλλαξεις απο οποιαδηποτε εκδοση της miui σε cm7(και τουμπαλιν:lol:) απλα κανεις wipe data/cache-wipe dalvik cache.

τη galnetmiui τη κατεβασα απο εδω http://galnetmiui.co.uk/landing/

μαρεσει παρα πολυ ο Music player και ο dialer της miui.o launcher μοιαζει πολυ με του μηλοφωνου γι αυτο προτιμω τον launcher pro!

Screenshotμπορεις να παρεις και απο τις επιλογες που βγαζει με το power button η cm7

Link to comment
Share on other sites

παίζει ρολό που έβαλα την galnetmiui ένώ εχω την 179CEE froyo σαν βάση ,

γιατι κάπου διαβασα για nordic

μου βγαζει μηνυμα λαθους: the process android.process.media has stopped unexpectedly...force close :mad:

 

 

 

μια στιγμή αναφέρεις WIPE DATA???

Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Θελει wipe data....καντο τωρα δεν πειραζει.φανταζομαι πηρες back up.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απορία...

Στην ελληνική stock froyo (2.2) (rooted) υπάρχει δυνατότητα να αλλάξω την status bar (κυρίως θέλω να γίνει μαύρη αλλά θα άλλαζα και τα εικονίδια που εμφανίζει) χωρίς να φλασάρω κάποια άλλη rom? αν γίνεται, μπορεί να δώσει κάποιος οδηγίες?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Θελει wipe data....καντο τωρα δεν πειραζει.φανταζομαι πηρες back up.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

 

Εντάξει θεωρητικά παίρνεις backup στην πραξη όμως?

μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλω πως γινεται?

καταρχήν παίρνεις backup me titanium?

απο κεί και πέρα αν κανεις wipe data/hard reset για να περάσεις MIUI πρέπει το κινητο οταν ανοίξει να δηλώσεις gmail , να μπεις στο market, να κατεβάσεις titanium , και να κανεις το restore oλων των εφαρμογών και των δεδομένων τους,!

ετσι πάει η διαδικασία ?

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα(το titanium εχει και λειτουργια batch οποτε δεν χρειαζεται να ψαχνεις μια μια τις εφαρμογες) και αν χρησιμοποιεις launcherpro η οποιοδηποτε αλλο launcher περνεις back up τις ρυθμισεις του και μετα κανεις restore οποτε χρειαστεις...δλδ θελεις 10 λεπτα για να πας απο τη μια ρομ στην αλλη

Τη cm7 μπορεις απο recovery να παρεις ενα back up και οταν θες να γυρξσεις να κανεις restore back up

Sent from my MB525 using Tapatalk

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Ποιο player να βαλω που να παιζει ελληνικους υποτιτλους στην CM7??
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

οποιο player χρησιμοποιουσες και προηγουμενως!

 

Δεν χρησιμοποιουσα καποιο και ειπα να δοκιμασω ...

εβαλα mplayer k moboplayer αλλα τζιφος δεν παιζει ελληνικο srt ...

καποια προταση?

Link to comment
Share on other sites

με τα nightly τι γίνεται?

κάθε μέρα θα κάνουμε αναβάθμιση ΄η οχι

ενώ έχει και η επίσημη σελίδα της cyanogen καθημερινά nightly

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

δες εδώ

 

οκ τσακάλια αφου δεν γίνεται διαφορετικά θα περασω μια καινούργια rom (άλλωστε το σκεφτόμουν αρκετό καιρό).

Να ζητήσω όμως μια τελευταία χάρη...επειδή είναι η πρώτη φορά που θα επιχειρήσω κάτι τέτοιο θέλω λίγη βοήθεια:wacko:.

Αρχικά θα ήθελα μια πρόταση για μια rom 2.3 (χωρίς να εννοώ οτι αυτή που προτείνατε δεν αξίζει. Κάθε άλλο.!) που να έχετε δοκιμάσει και να δουλεύει ρολόι και ακόμη σημαντικότερο θα ήταν ένα link ή μια λεπτομερής περιγραφή για το πώς θα την εγκαταστήσω (έχω περάσει κάμποση ώρα στο xda αλλά ειλικρινά σε όλα τα instructions έχω απορίες και κωλώνω να περάσω στην εγκατάσταση).

αναμένω βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

οκ τσακάλια αφου δεν γίνεται διαφορετικά θα περασω μια καινούργια rom (άλλωστε το σκεφτόμουν αρκετό καιρό).

Να ζητήσω όμως μια τελευταία χάρη...επειδή είναι η πρώτη φορά που θα επιχειρήσω κάτι τέτοιο θέλω λίγη βοήθεια:wacko:.

Αρχικά θα ήθελα μια πρόταση για μια rom 2.3 (χωρίς να εννοώ οτι αυτή που προτείνατε δεν αξίζει. Κάθε άλλο.!) που να έχετε δοκιμάσει και να δουλεύει ρολόι και ακόμη σημαντικότερο θα ήταν ένα link ή μια λεπτομερής περιγραφή για το πώς θα την εγκαταστήσω (έχω περάσει κάμποση ώρα στο xda αλλά ειλικρινά σε όλα τα instructions έχω απορίες και κωλώνω να περάσω στην εγκατάσταση).

αναμένω βοήθεια

 

 

Bασικά μία είναι η πιο πλήρης rom και πλήρως εξελληνισμένη οπότε μάλλον προς cyanogen θα πας στην έκδοση RC1.5 οπότε μελέτα εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1033654 δεν είναι τίποτα πάντως ακολούθησε τις οδηγίες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1054447

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε λιγες σελιδες πιο πισω...εχω κανει μεταφραση απο xda τις οδηγιες για εγκατασταση cyanogenmod.....οτι απορια εχεις ρωτας..

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...