Jump to content

[Modding] Motorola DEFY


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα προβληματάκι με το CyanogenMod RC1.5. Το βίντεο έχει κάποιο πρόβλημα προσανατολισμού :)

Όταν για παράδειγμα γράφω βίντεο οριζόντια και μετά πάω για αναπαραγωγή βγαίνει το βίντεο σε πολύ μικρό κάδρο, στο κέντρο της οθόνης και φαίνεται σαν να είναι "τραβηγμένο". Το έχει πάθει κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μια παρατηρηση το δικο μου Defy εχει πρασινο φακο η CM7 παιζει κανονικα γιατι εψαξα-εψαξα αλλα δεν καταλαβα και δεν λεω για 720p επισης οποιος μεταφρασε τον οδηγο τα μπραβο μου

οπως και αν καποιος εχει φλασαρει και την

[ROM]MIUIandroid Defy 1.9.16 - English θα ηθελα να ξερω αν αξιζει

ευχαριστω για τον χρονο σας

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

μια παρατηρηση το δικο μου Defy εχει πρασινο φακο η CM7 παιζει κανονικα γιατι εψαξα-εψαξα αλλα δεν καταλαβα και δεν λεω για 720p επισης οποιος μεταφρασε τον οδηγο τα μπραβο μου

οπως και αν καποιος εχει φλασαρει και την

[ROM]MIUIandroid Defy 1.9.16 - English θα ηθελα να ξερω αν αξιζει

ευχαριστω για τον χρονο σας

 

Και μένα πράσινο έχει και δεν υποστηρίζεται σε καμιά έκδοση 720p στο πράσινο φακό δυστυχώς. Την miui την έχω φλασάρει εγώ αλλά δεν έχει ελληνικά, καλή είναι η αλλιώς διαφορετική από την CM7. Γενικά αν σε ενδιαφέρει καλύτερα να περάσεις την προσαρμοσμένη miui εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1161110 που έχει και μερική το τονίζω το μερική υποστηριξη ελληνικής γλώσσας (πχ οι ρυθμίσεις είναι στ΄αγγλικά). Αν δε βαριέσαι παίρνα την κρατώντας ενα backup στην CM7 εγω δε τη κράτησα παντως προτιμώ την CM7

 

 

Και το δικό μου πράσινο φακό έχει αλλά στο video έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Περίεργο το πρόβλημα σου πάντως, αναγκατικά ξαναπερασμα από την αρχή της RC1.5. Με ποιο πρόγραμμα παίζεις τα βιντεο που γράφεις; με το stock Πρόγραμμα; δε δοκιμάζεις πρώτα και με ένα άλλο καλού κακού

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με. Qqlayer.

Οσο για τη miui μπορειτε να τη δοκιμασετε ευκολα.κανετε απο απο custom recovery back up τη cm7 και μετα wipe cache kai wipe dalvik cache και φλασαρετε το ζιπακι της miui η της walkiui.αν δεν σας αρεσει κανετε ενα restore back up και γυρνατε κατευθειαν στη cm7.καλο παντα πριν και μετα απο εγκατασταση νεας ρομ να κανουμε wipe cache kai wipe dalvik cache...

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εφόσον ενα defy που κολλάει στo logo της motorola (μετα απο αποτυχημένη εγκατασταση cm7)δεν ειναι αρκετα φορτισμένο για να μπει rsd μεσω bootloader, ΔΕΝ φορτίζει απο βλάβη ή επειδή έχει brickάρει?

Πως μπορει να φορτιστεί? με τον τροπο του κομμένου usb καλωδίου? http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3774896#post3774896

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

ναι...οπως εγραψα και στο λινκ που εχεις δωσει δεν εκανα μια απλη μεταφραση αλλα το εχω κανει πολλες φορες!προσοχη μονο στο +- της μπαταριας μην δωσετε αναστροφη πολικοτητα..και οταν το κανετε ποτε μην εχετε τη μπαταρια πανω στο κινητο..αν ειναι να κανετε ζημια μονο στη μπαταρια...οχι στο κινητο!καλο ειναι με ενα πολυμετρο να τσεκαρετε τη μπαταρια πριν και μετα τη φορτιση!

 

ασχετο:δοκιμαζω απο χθες τη WajkIUI 1,9,23 και ειναι η πρωτη εκδοση αυτης της ρομ που μεχρι στιγμης δεν εχω βρει bug και ειναι παρα πολυ γρηγορη.

 

(παραλληλα ενας φιλος μου εχει δωσει για 3 μερες να τεσταρω το htc sensation του....το μονο που εχω να πω ειναι οτι σε αμεσοτητα ειναι μακρα μπροστα το defy με τη cm7..εννοειται πως το htc φοραει μαμα ρομ!)

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

ναι...οπως εγραψα και στο λινκ που εχεις δωσει δεν εκανα μια απλη μεταφραση αλλα το εχω κανει πολλες φορες!προσοχη μονο στο +- της μπαταριας μην δωσετε αναστροφη πολικοτητα..και οταν το κανετε ποτε μην εχετε τη μπαταρια πανω στο κινητο..αν ειναι να κανετε ζημια μονο στη μπαταρια...οχι στο κινητο!καλο ειναι με ενα πολυμετρο να τσεκαρετε τη μπαταρια πριν και μετα τη φορτιση!

 

δηλαδή ακουμπάς το κοκκινο στο + και το μαυρο στο - τα κολλας με ενα σελοτέιπ για να μην φύγουν και μετα βάζεις το usb στην μπρίζα:O

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται σελοτειπ.στριφογυρνα λιγο τα απογυμνωμενα συρματακια και "χωστα"(σορρυ για τη λεξη) μεσα στη κουρμπα που κανουν οι επαφες της μπαταριας.απλα σιγουρεψου οτι καθονται καλα και κανουν σωστη επαφη.ναι το + ειναι το κοκκινο.αφηνεις τη μπαταρια 15 μαξ 20 λεπτα και δοκιμαζεις να δεις.

 

Φανταζομαι οτι δεν κατεστρεψες το καλωδιο φορτισης του κινητου.

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται σελοτειπ.στριφογυρνα λιγο τα απογυμνωμενα συρματακια και "χωστα"(σορρυ για τη λεξη) μεσα στη κουρμπα που κανουν οι επαφες της μπαταριας.απλα σιγουρεψου οτι καθονται καλα και κανουν σωστη επαφη.ναι το + ειναι το κοκκινο.αφηνεις τη μπαταρια 15 μαξ 20 λεπτα και δοκιμαζεις να δεις.

 

Φανταζομαι οτι δεν κατεστρεψες το καλωδιο φορτισης του κινητου.

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

 

Ευτυχώς δεν εχω εγώ το πρόβλημα, απλώς ρωτάω για κάποιον φιλο. Ότι άλλο χρειαστεί εδώ είσαστε! :-)

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και γω τη CM7, και ομολογω οτι προς το παρων εχω μονο καλες εντυπωσεις. Ισως ξοδευει πιο γρηγορα την μπαταρια απο την stock froyo, αλλα μπορει να ειναι κ ιδεα μου. Θα φανει στην πορεια αυτο.. Θελω να ρωτησω κατι..

Οι εφαρμογες: defybaseband switcher, dev tools, droid ssh,DSP Manager, o αρχικος file manager, google search, o αρχικος browser, news & weather, sim toolkit, share parts,google talk,terminal emulator, theme choose και φωνητικη κληση, ποιες απο αυτες τις εφαρμογες ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ για τη σωστη λειτουργια του κινητου;

Ρωταω επειδη αν δεν χρειαζονται θα προτιμουσα να τις απεγκαταστησω...

 

Ευχαριστω!!

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφηνεις σιγουρα το basebandswitcher-terminal emulator-gtalk-browser-file manager και το sim toolkit καλο ειναι να το εχεις.....το theme chooser αν θες κρατα το εχει ενα πολυ ωραιο theme στο μαρκετ το ikadnee.... Καπως ετσι.γενικα εκτος απο το news and weather τα αλλα δεν υπαρχει λογος να τα βγαλεις.

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

.το theme chooser αν θες κρατα το εχει ενα πολυ ωραιο theme στο μαρκετ το ikadnee.... Καπως ετσι.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

 

πως λέγεται το theme μπορείς να το βρείς γιατι τι ikadnee δεν υπαρχει!!

Παρεπιπτόντως το DSP manager το έβγαλα γατί μου έκανε πολλά fc

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αφηνεις σιγουρα το basebandswitcher-terminal emulator-gtalk-browser-file manager και το sim toolkit καλο ειναι να το εχεις.....το theme chooser αν θες κρατα το εχει ενα πολυ ωραιο theme στο μαρκετ το ikadnee.... Καπως ετσι.γενικα εκτος απο το news and weather τα αλλα δεν υπαρχει λογος να τα βγαλεις.

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

 

file manager εχω τον astro. Εννοειται πως δεν μενω χωρις fm, απλα να μην εχω 2, τσαμπα. απλα επειδη δεν προκειται να τα χρησιμοποιησω, για να μην πιανουν χωρο και εχω κ πολλα εγκατεστημενα, γι αυτο θελω οσα απο αυτα δεν ειναι απαραιτητα για τη λειτουργια του κινητου, να τα βγαλω

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και την τελευταία Nightly CM7 αλλά το βίντεο δεν λέει να φτιάξει. Το πρόβλημα υπάρχει και με το MX video player.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εβαλα πριν μερικες μερες την CM 7 rc 1,5 συμφωνα με τον οδηγο του salto κι ολα πηγαν μια χαρα!:)τωρα το κινητο πεταει,εχω ομως ενα ψιλοσοβαρο και κανα δυο λιγοτερο σοβαρα προβληματα!;)1ον,ενω στην αρχη δεν ειχα κανενα προβλημα με το wifi ειναι δυο μερες τωρα που δεν βρισκει κανενα!ουτε τα περασμενα,ουτε καινουργια ουτε αγνωστα τιποτα!σα να μην εχει wifi!:confused:ειδα και στην συζητηση οτι υπαρχουν γενικως θεματα με την cm και τα wifi,εχει να προτεινει κανεις κατι; επισης εχω κι ενα θεμα με το market και το market enabler! εχω αγορασει εναν χαρτη navionics marine ο οποιος ομως δεν ηταν διαθεσιμος στην ελλαδα και τον ειχα αγορασει με την μαμα rom με markeet enabler,τωρα δεν μπορω να το κανω με τιποτα!ουτε καν τα google maps δεν εβρισκα και πηγα και τα εβαλα με apk!

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εβαλα πριν μερικες μερες την CM 7 rc 1,5 συμφωνα με τον οδηγο του salto κι ολα πηγαν μια χαρα!:)τωρα το κινητο πεταει,εχω ομως ενα ψιλοσοβαρο και κανα δυο λιγοτερο σοβαρα προβληματα!;)1ον,ενω στην αρχη δεν ειχα κανενα προβλημα με το wifi ειναι δυο μερες τωρα που δεν βρισκει κανενα!ουτε τα περασμενα,ουτε καινουργια ουτε αγνωστα τιποτα!σα να μην εχει wifi!:confused:ειδα και στην συζητηση οτι υπαρχουν γενικως θεματα με την cm και τα wifi,εχει να προτεινει κανεις κατι; επισης εχω κι ενα θεμα με το market και το market enabler! εχω αγορασει εναν χαρτη navionics marine ο οποιος ομως δεν ηταν διαθεσιμος στην ελλαδα και τον ειχα αγορασει με την μαμα rom με markeet enabler,τωρα δεν μπορω να το κανω με τιποτα!ουτε καν τα google maps δεν εβρισκα και πηγα και τα εβαλα με apk!

ευχαριστω πολυ!

 

Για το WiFi, δοκίμασε να σβήσεις το /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf (χρειάζεσαι file manager με root access) και κάνε reboot.

Για το 2ο πρόβλημα, δεν έχω ιδέα, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, αλλά και δεν χρησιμοποιώ την RC παρα την τελευταία nightly.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Για το WiFi, δοκίμασε να σβήσεις το /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf (χρειάζεσαι file manager με root access) και κάνε reboot.

 

Λυθηκε το θέμα ευχαριστω!!:)

Υ.Γ. οποιος εχει καμμια ιδεα για το αλλο καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Για google maps πρεπει να φλασαρεις τα gapps. το αναφερω στο ποστ.

 

 

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για google maps πρεπει να φλασαρεις τα gapps. το αναφερω στο ποστ.

 

 

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

 

Το εκανα και μαλιστα και δυο φορες!μηπως δεν εβαλα τα σωστα;

με το market enabler τι μπορει να παιζει;

Link to comment
Share on other sites

YjΚατι εκανες λαθος δεν μπορει. Το μαρκετ enabler νομιζω δεν παιζει με το καινουριο μαρκετ.μπορεις να βαλεις το παλιο μαρκετ ωστε να δουλεψει το enabler.αλλα και παλι δεν μπορω να καταλαβω ποιος ο λογος να το χρησιμοποεις.αφου μπορεις να αγορασεις οτι θελεις με το νεο μαρκετ.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, και μενα στα καλα καθουμενα αρχισε να μην διαβαζει wifi πανω στην Cm7.Πειτε μου αν μπορειτε για κσποιον συγκεκριμενο file manager, που να εχει αδειες root.Ευχαριστω!

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, και μενα στα καλα καθουμενα αρχισε να μην διαβαζει wifi πανω στην Cm7.Πειτε μου αν μπορειτε για κσποιον συγκεκριμενο file manager, που να εχει αδειες root.Ευχαριστω!

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

 

root explorer αλλα είναι νομίζω paid!:(

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

YjΚατι εκανες λαθος δεν μπορει. Το μαρκετ enabler νομιζω δεν παιζει με το καινουριο μαρκετ.μπορεις να βαλεις το παλιο μαρκετ ωστε να δουλεψει το enabler.αλλα και παλι δεν μπορω να καταλαβω ποιος ο λογος να το χρησιμοποεις.αφου μπορεις να αγορασεις οτι θελεις με το νεο μαρκετ.

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

 

τι να πω;εχει κανεις σιγουρη διευθυνση με τα σωστα gapps;το παλιο market πως το βαζω;ειναι εφαρμογες που δεν υπαρχουν στην ελλαδα οπως πχ το navionics marine maditeranean το οποιο το'χω πληρωσει κιολας!!!

 

εκανα και αυτο μπας και γυρισω στο παλιο αλλα μπα...

http://phandroid.com/2011/07/12/get-the-new-android-market-now-download/

Παιδια, και μενα στα καλα καθουμενα αρχισε να μην διαβαζει wifi πανω στην Cm7.Πειτε μου αν μπορειτε για κσποιον συγκεκριμενο file manager, που να εχει αδειες root.Ευχαριστω!

Sent from my MB525 using Tapatalk

κατεβασε το file manager απο rhythm software και κανε αυτο:

Για το WiFi, δοκίμασε να σβήσεις το /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf (χρειάζεσαι file manager με root access) και κάνε reboot.

Edited by lavramid
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...