Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λετε; ας το δοκιμάσω λοιπον... που την βρίσκω εδω μέσα; (αυτές τις ημέρες έχω διαβάσει το μισό φόρουμ και πλεον βλεπουν αστρακια τα μάτια μου) . Μεσω του odin θα την περάσω; ευχαριστώ και πάλι...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

 

Θα κατεβάσεις την JVR και την JVQ, στο οντιν περνας τα αρχεία της JVR εκτος του CSC. Για CSC θα βάλεις αυτό της JVQ. Περνας και ενα custom kernel (προτείνω semaphore 1.6) Λες ενα ευχαριστώ στον Tyxerakias και είσαι κομπλε. απο βδομαδας περνας τη 2.3.5:lol:

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

λετε; ας το δοκιμάσω λοιπον... που την βρίσκω εδω μέσα; (αυτές τις ημέρες έχω διαβάσει το μισό φόρουμ και πλεον βλεπουν αστρακια τα μάτια μου) . Μεσω του odin θα την περάσω; ευχαριστώ και πάλι...

 

Θα την κατεβάσεις από τους οδηγούς του tyxerakia.

Η ρομ θα είναι 3 αρχεία:code,modem,csc. (αν θέλεις κατεβαζεις και την jvq απο τους οδηγούς και περνάς το αρχείο csc της jvq αντι για αυτό της jvr)

Βάζεις το code στο pda, το modem στο phone, το csc στο csc και το αρχείο 512pit στο pit (κοίταξε να είναι τικαρισμενο το repartition)

Βάζεις το κινητό σε dlmode(ενώ είναι κλειστό πατάς vol down + home + power), το συνδέσεις με το pc, και μόλις το αναγνωρίσει το οντιν (θα βγάλει ένα κιτρινο τετραγωνάκι και κάτω θα γράψει added (Στο οντιν,οχι στο κινητό :p) και πατάς start. Σε 3 λεπτά περίπου θα γράψει "pass" στο odin και θα κάνει ρεσταρτ το κινητό. Τότε βγάζεις το καλώδιο, κλείνεις το οντιν και περιμένεις να ανοίξει το κινητό.Θα κάνει 3-5 λεπτά. (θα διαγραφούν όλες οι εφαρμογές σου αλλά όχι ότι έχεις στην εσωτερική sd του κινητού.εικόνες βίντεο μουσικη κλπ δηλαδή, αυτά μένουν.)

 

Μετά αν θέλεις μπορείς να περάσεις έναν custom kernel (semaphore 1.6.0 προτείνω. Googlαρε xda semaphore για να βρεις το θρεντ του Στρατου).

Τον βάζεις στη θέση pda στο odin,βάζεις το κινητό σε dlmode, συνδέεις και σταρτ. (δεν πειράζεις κάτι άλλο στο οντιν).

Μόλις περάσεις και τον κερνελ, μπαίνεις cwm (vol up+home+power) και κανεις wipe data factory reset,wipe cache partition,advanced-wipe dalvik cache,go back και reboot system now.

Και είσαι έτοιμος! πιο αναλυτικά δεν γίνεται! :)

 

To έκανα αλλά δεν έχει επιλογή clean.

Οι επιλογές είναι:

Reboot

apply update.zip

wipe data

wipe cache

format internal sd

 

Έκανα reboot αλλά πάλι κολάει στην ίδια οθόνη με το S να αναβοσβήνει ...

 

Wipe data εννοουσε ο φιλος. (επαναφορά εργοστασιακών δηλαδή.)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Wipe data εννοουσε ο φιλος. (επαναφορά εργοστασιακών δηλαδή.)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Και ίσως κάποιος θα έπρεπε να προσθέσει ότι θα χάσεις τα πάντα.

Επίσης, είναι λίγο περίεργο ότι το έκανε η εφαρμογή αυτό... σίγουρα δεν έβαλες/άλλαξες κάτι άλλο;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μετά αν θέλεις μπορείς να περάσεις έναν custom kernel (semaphore 1.6.0 προτείνω. Googlαρε xda semaphore για να βρεις το θρεντ του Στρατου).

 

Με τον kernel semaphore τι αλλάζει στο κινητό?

Κερδίζουμε σε ταχύτητα?

Χάνουμε κάποια/ες δυνατότητες?

Ποιότητα κάμερας είναι όπως και πριν?

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απλά να περάσεις την εκάστοτε rom που θέλεις ακολουθώντας τους οδηγούς που υπάρχουν εδώ.

 

To battery drain είναι φαινόμενο των 2.3.3 εκδόσεων. Επέλεξε άλλη εκδοση και θα είσαι οκ (υπάρχουν πολύ καλές 2.2.1, 2.3.4 και ολοφρεσκια 2.3.5). διάβασε λίγο τα επισημασμένα θέματα

 

edit: μας πρόλαβαν αλλοι :)

 

Μπορείς επίσης αντί να χαντακωσεις το κινητό,να περάσεις την 2.3.4 jvr που πετάει και δεν έχει battery drain.

 

+1 γιατι να πας προς τα πισω αντι να πας πολυ μπροστα τη συσκευη σου??

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

 

Θα κατεβάσεις την JVR και την JVQ, στο οντιν περνας τα αρχεία της JVR εκτος του CSC. Για CSC θα βάλεις αυτό της JVQ. Περνας και ενα custom kernel (προτείνω semaphore 1.6) Λες ενα ευχαριστώ στον Tyxerakias και είσαι κομπλε. απο βδομαδας περνας τη 2.3.5:lol:

 

Θα την κατεβάσεις από τους οδηγούς του tyxerakia.

Η ρομ θα είναι 3 αρχεία:code,modem,csc. (αν θέλεις κατεβαζεις και την jvq απο τους οδηγούς και περνάς το αρχείο csc της jvq αντι για αυτό της jvr)

Βάζεις το code στο pda, το modem στο phone, το csc στο csc και το αρχείο 512pit στο pit (κοίταξε να είναι τικαρισμενο το repartition)

Βάζεις το κινητό σε dlmode(ενώ είναι κλειστό πατάς vol down + home + power), το συνδέσεις με το pc, και μόλις το αναγνωρίσει το οντιν (θα βγάλει ένα κιτρινο τετραγωνάκι και κάτω θα γράψει added (Στο οντιν,οχι στο κινητό :p) και πατάς start. Σε 3 λεπτά περίπου θα γράψει "pass" στο odin και θα κάνει ρεσταρτ το κινητό. Τότε βγάζεις το καλώδιο, κλείνεις το οντιν και περιμένεις να ανοίξει το κινητό.Θα κάνει 3-5 λεπτά. (θα διαγραφούν όλες οι εφαρμογές σου αλλά όχι ότι έχεις στην εσωτερική sd του κινητού.εικόνες βίντεο μουσικη κλπ δηλαδή, αυτά μένουν.)

 

Μετά αν θέλεις μπορείς να περάσεις έναν custom kernel (semaphore 1.6.0 προτείνω. Googlαρε xda semaphore για να βρεις το θρεντ του Στρατου).

Τον βάζεις στη θέση pda στο odin,βάζεις το κινητό σε dlmode, συνδέεις και σταρτ. (δεν πειράζεις κάτι άλλο στο οντιν).

Μόλις περάσεις και τον κερνελ, μπαίνεις cwm (vol up+home+power) και κανεις wipe data factory reset,wipe cache partition,advanced-wipe dalvik cache,go back και reboot system now.

Και είσαι έτοιμος! πιο αναλυτικά δεν γίνεται! :)

 

Το μόνο που παραμένει είναι να παραθέσουμε το οδηγό του tyxerakia αυτούσιο;):lol:

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που παραμένει είναι να παραθέσουμε το οδηγό του tyxerakia αυτούσιο;):lol:

 

χαχαχα ε παραλιγο να γινει και αυτο...που ξερεις μπορει σε επομενο ποστ!!!:lol::lol::lol::wacko::wacko:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με τον kernel semaphore τι αλλάζει στο κινητό?

Κερδίζουμε σε ταχύτητα?

Χάνουμε κάποια/ες δυνατότητες?

Ποιότητα κάμερας είναι όπως και πριν?

 

Για Kernel δες εδω το link που έδωσε ο Ηρακλής.

Για Semaphore δεςεδω

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορώ να κατανοήσω από τι ακριβώς αποτελείτε το android firmware και τι ρολο βαράει το καθένα. Kernel, ROM κλπ κλπ... Και πως γίνεται μέσα στα πειραγμενα kernel να βάζουν εφαρμογές, αφού οι εφαρμογές μπαίνουν στην ROM σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που παραμένει είναι να παραθέσουμε το οδηγό του tyxerakia αυτούσιο;):lol:

 

Αν διαβάζανε όλοι τους οδηγούς και δεν χρειαζόταν να γράφουμε συνέχεια τα ίδια πράγματα, τότε θα ήμασταν ακόμα στο «επίσημο:galaxy s μέρος 1» και το hacks θα ήταν ακόμα στο πρώτο μέρος..

Δεν μας αναγκάζει κάποιος όμως. αν θέλουμε απαντάμε σε μηνύματα! Όχι με το ζόρι :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορώ να κατανοήσω από τι ακριβώς αποτελείτε το android firmware και τι ρολο βαράει το καθένα. Kernel, ROM κλπ κλπ... Και πως γίνεται μέσα στα πειραγμενα kernel να βάζουν εφαρμογές, αφού οι εφαρμογές μπαίνουν στην ROM σωστα?

 

Για το τί είναι ROM και τι firmware ρήξε μια ματιά στους οδηγούς για νέους χρήστες. πιο ξεκάθαρα (και σωστά:lol:) απο τον tyxerakia δεν μπορώ να απαντήσω. Για Κερνελ δες το link που παραθεσα πιο πάνω.

Οδηγίες ή/και εξηγήσεις δεν μπορώ να δωσω σε κανένα γιατί δεν το κατέχω το θεμα:lol: αλλα εδωμέσα υπάρχουν τα πάντα φτανει να ψαξουμε λίγο

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορώ να κατανοήσω από τι ακριβώς αποτελείτε το android firmware και τι ρολο βαράει το καθένα. Kernel, ROM κλπ κλπ... Και πως γίνεται μέσα στα πειραγμενα kernel να βάζουν εφαρμογές, αφού οι εφαρμογές μπαίνουν στην ROM σωστα?

 

Με μία απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις ορισμούς για Kernel και Rom, διαφορές μεταξύ τους και πολλά άλλα! Είναι δύσκολο να κάτσουν τα παιδιά να εξηγήσουν τι είναι το καθένα αναλυτικά. Το λέω επειδή και εγώ είχα αυτές τις απορίες και βρήκα τις απαντήσεις πολύ εύκολα στο διαδίκτυο! Μετά αν έχεις ακόμα απορίες εδώ είμαστε...!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Για Kernel δες εδω το link που έδωσε ο Ηρακλής.

Για Semaphore δεςεδω

 

mico σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Παρόλα αυτά άλλο ήθελα να ρωτήσω. Ξέρω τι είναι kernel και όλα τα συναφή. (είμαι προγραμματιστής βλέπεις). Αυτό που ήθελα να μάθω είναι σε σχέση με τον stock kernel της samsung ποιες οι διαφορές, που κερδίζω και που χάνω. Μπαταρία, Ταχύτητα, Κάμερα, Ηχος, Σήμα κλπ.

Είναι και πολλές οι 270 σελίδες του semaphore thread και δεν βρήκα κάποια σελίδα που να κάνει συγκρίσεις.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Με μία απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις ορισμούς για Kernel και Rom, διαφορές μεταξύ τους και πολλά άλλα! Είναι δύσκολο να κάτσουν τα παιδιά να εξηγήσουν τι είναι το καθένα αναλυτικά. Το λέω επειδή και εγώ είχα αυτές τις απορίες και βρήκα τις απαντήσεις πολύ εύκολα στο διαδίκτυο! Μετά αν έχεις ακόμα απορίες εδώ είμαστε...!:)

 

Εντάξει να ψάξω να βρω ορισμους για το καθε ένα (πάνω κάτω ξέρω τι παίζει στο περίπου) αλλά τουλάχιστον ας μου απαντήσει κάποιος σε ένα πολύ απλό ερώτημα. Μόνο από kernel και ROM αποτελείτε το firmware? Ή έχει κι άλλα? :p

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

mico σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Παρόλα αυτά άλλο ήθελα να ρωτήσω. Ξέρω τι είναι kernel και όλα τα συναφή. (είμαι προγραμματιστής βλέπεις). Αυτό που ήθελα να μάθω είναι σε σχέση με τον stock kernel της samsung ποιες οι διαφορές, που κερδίζω και που χάνω. Μπαταρία, Ταχύτητα, Κάμερα, Ηχος, Σήμα κλπ.

Είναι και πολλές οι 270 σελίδες του semaphore thread και δεν βρήκα κάποια σελίδα που να κάνει συγκρίσεις.

 

Προσωπικά με ικανοποιει το γεγονος ότι πέρνω root και CWM. τα υπόλοιπα (BLN, voodoo sound κτλ) για μένα είναι κερασάκια. Με το semaphore παρατήρησα κάποια βελτίωση στην ελεύθερη μνήμη και τον κράτησα (συγκριτικά με speedmod) , επίσης πρέπει να βελτιώνει και την μπαταρια γιατι περνα on demand mode αλλα δεν πέρνω όρκο γιατι εγώ δεν ειμαι προγραμματιστής χαχαχα

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει να ψάξω να βρω ορισμους για το καθε ένα (πάνω κάτω ξέρω τι παίζει στο περίπου) αλλά τουλάχιστον ας μου απαντήσει κάποιος σε ένα πολύ απλό ερώτημα. Μόνο από kernel και ROM αποτελείτε το firmware? Ή έχει κι άλλα? :p

Ευχαριστώ

 

Θα σου λυθούν κάμποσες απορίες εάν διαβάσεις αυτό το θέμα από τον saliez :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάζανε όλοι τους οδηγούς και δεν χρειαζόταν να γράφουμε συνέχεια τα ίδια πράγματα, τότε θα ήμασταν ακόμα στο «επίσημο:galaxy s μέρος 1» και το hacks θα ήταν ακόμα στο πρώτο μέρος..

Δεν μας αναγκάζει κάποιος όμως. αν θέλουμε απαντάμε σε μηνύματα! Όχι με το ζόρι :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk[/quote

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οποιον τον κούρασα...συγνώμη. Απο κάπου ξεκινάμε όλοι έτσι δεν είναι;

:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με ικανοποιει το γεγονος ότι πέρνω root και CWM. τα υπόλοιπα (BLN, voodoo sound κτλ) για μένα είναι κερασάκια. Με το semaphore παρατήρησα κάποια βελτίωση στην ελεύθερη μνήμη και τον κράτησα (συγκριτικά με speedmod) , επίσης πρέπει να βελτιώνει και την μπαταρια γιατι περνα on demand mode αλλα δεν πέρνω όρκο γιατι εγώ δεν ειμαι προγραμματιστής χαχαχα

 

Thanks. Σκέφτομαι κάποια στιγμή για JVR και αν θα έβαζα και άλλον kernel, π.χ. τον semaphore.

Και τα κύρια που με ενδιέφεραν είναι μπαταρία, σήμα, ταχύτητα, κάμερα.

Rooting και Clockworkmod δεν με ενδιαφέρουν και τόσο.

 

Δεν τα έχω ψάξει ακόμα αυτά τα θέματα. 2 βδομάδες έχω το galaxy και έρχομαι από windows mobile. Οπότε (αν και προγραμματιστής :p) δεν είμαι και πολύ γνώστης του τι παίζεται με roms κλπ.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Σκέφτομαι κάποια στιγμή για JVR και αν θα έβαζα και άλλον kernel, π.χ. τον semaphore.

Και τα κύρια που με ενδιέφεραν είναι μπαταρία, σήμα, ταχύτητα, κάμερα.

Rooting και Clockworkmod δεν με ενδιαφέρουν και τόσο.

 

Δεν τα έχω ψάξει ακόμα αυτά τα θέματα. 2 βδομάδες έχω το galaxy και έρχομαι από windows mobile. Οπότε (αν και προγραμματιστής :p) δεν είμαι και πολύ γνώστης του τι παίζεται με roms κλπ.

 

δεν χανεις κατι. περνα semaphore ελευθερα. μονο κερδιζεις!(εξαρταται βεβαια ο κερνελ. αλλοι ειναι μαπα και δεν δουλευουν σωστα. ο Στρατος ομως εχει κανει παρα πολυ καλη δουλεια :) )

 

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οποιον τον κούρασα...συγνώμη. Απο κάπου ξεκινάμε όλοι έτσι δεν είναι;

:)

 

δεν κουρασες κανεναν! αν δε ρωτησεις, ΔΕΝ μαθαινεις! ;)

 

Και ίσως κάποιος θα έπρεπε να προσθέσει ότι θα χάσεις τα πάντα.;

 

ξεκινησα να το γραψω αλλα το εσβησα Αλεξ..! θεωρησα αυτονοητο οτι θα καταλαβει πως θα χαθουν ολα. πιστευω σε ολα τα κινητα η "επαναφορα εργοστασιακων" σου σβηνει τα παντα :)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να περασω την καινουργια JVS, εχοντας την Darky 10.1

Με το πατημα των 3 button ,αντι να μπει σε download mode,

μου βγαινουν αυτες οι επιλογες

 

Cw M Dark core recovery v 3.0.2.8x

 

-reboot system now

-apply update from sd card

-Wipe data/factory reset

-Install zip from sd card

-Backup and restore

-Mounts and storage

-Advanced

-Voodoo

-Power off

……Go back…….

 

Εν τω μεταξυ οταν παω να κλεισω το κιν. μου εχει τις επιλογες

Λειτουργια σιγασης

Λειτουργια δικτυου

Λειτουργια πτησης

Απενεργοποιηση

Reboot

Recovery

Download

 

Τι γινεται δεν εχω την λειτουργια των 3 buttons;

Και το Lagfix που μαλλον εχω, πως απενεργοποιειται;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να περασω την καινουργια JVS, εχοντας την Darky 10.1

Με το πατημα των 3 button ,αντι να μπει σε download mode,

μου βγαινουν αυτες οι επιλογες

.....................

 

Πατάς τα λάθος 3 κουμπιά. Κάτω volume για download mode, όχι πάνω. Αλλά αφού έχεις αυτό το custom shutdown, γιατί δεν πατας εκεί που έχεις bold?

 

ξεκινησα να το γραψω αλλα το εσβησα Αλεξ..! θεωρησα αυτονοητο οτι θα καταλαβει πως θα χαθουν ολα. πιστευω σε ολα τα κινητα η "επαναφορα εργοστασιακων" σου σβηνει τα παντα :)

Δυστυχώς Νίκο τίποτα δεν είναι αυτονόητο... Κι εσύ τόσο καιρό εδώ με τις ερωτήσεις που βλέπεις, θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό :p

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πατάς τα λάθος 3 κουμπιά. Κάτω volume για download mode, όχι πάνω. Αλλά αφού έχεις αυτό το custom shutdown, γιατί δεν πατας εκεί που έχεις bold?

 

Ευχαριστω ( στραβωμαρα,τοχεις και bold)

Οποτε γινεται και απο το custom shutdown, της darky ειναι;

 

Το lagfix που το βρισκω;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ( στραβωμαρα,τοχεις και bold)

Οποτε γινεται και απο το custom shutdown, της darky ειναι;

 

Το lagfix που το βρισκω;

 

Nαι γίνεται κι από κει. Για περαιτέρω απευθύνσου στο κατάλληλο θέμα της Darky ROM, εδώ είσαι off-topic.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

battery drain υπάρχει οταν στις πληροφοριες για τη χρηση μπαταριας διαπιστώνουμε μεγάλο ποσοστό στο πεδίο " σύστημα android '' ή στο ''λειτουργικο σύστημα android''??? Ποιο ποσοστο και που προδίδει ύπαρξη battery drain ? παρακαλω οποιος με βεβαιότητα γνωρίζει ας μου απαντήσει.
Link to comment
Share on other sites

Ολα ενταξει, χαρη στον οδηγο εβαλα την JVS !

Ειναι σιγουρο, οτι μπορω να χρησιμοποιησω το backup που εχω κρατησει με το apn backup restore

και ασ' ειναι απο αλλη Rom η θα κανω καμια πατατα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...