Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με λιγα λογια μου προτείνετε να βαλω Gingerbread κ να κανω ροοτ την Gingerbread ετσι παει? η λεω λαθος κατι? Edited by panosss23
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

με λιγα λογια μου προτείνετε να βαλω Gingerbread κ να κανω ροοτ την Gingerbread ετσι παει? η λεω λαθος κατι?

 

Έτσι ακριβώς πάει :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

σας παρακαλω παρα πολυ χρειαζομαι βοηθεια....Ειχα βαλει μοτιβο στ κινητο αλλα ενα παιδι που δν ηξερε τ μοτιβο το πατησε πανω απο 15 και μου τ χαλασε και μου ζηταει την διευθυνση gmail αλλα εγω δν τν θυμαμαι πως μπορω να το ξεμπλοκαρω χωρις το email?
Link to comment
Share on other sites

σας παρακαλω παρα πολυ χρειαζομαι βοηθεια....Ειχα βαλει μοτιβο στ κινητο αλλα ενα παιδι που δν ηξερε τ μοτιβο το πατησε πανω απο 15 και μου τ χαλασε και μου ζηταει την διευθυνση gmail αλλα εγω δν τν θυμαμαι πως μπορω να το ξεμπλοκαρω χωρις το email?

 

Kατά πάσα πιθανότητα δε μπορείς να κάνεις κάτι, πρέπει να τη θυμηθείς. Αν δεν τη θυμάσαι μόνο με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα μπορέσεις να μπεις. Θα χάσεις τα πάντα όμως.

 

Πριν φτάσεις εκεί, ξαναδοκίμασε να βάλεις το password, κοίτα μήπως το πληκτρολόγιο είναι γυρισμένο στα Ελληνικά ή στα κεφαλαία.

Δοκίμασε από το pc να μπεις στο gmail αντί για το κινητό, να σιγουρέψεις ότι δεν κάνεις κάτι λάθος κατά την εισαγωγή.

Δοκίμασε και με και χωρίς το @gmail.com.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

από που να ξεκινήσω....

Προσπάθησα να κάνω διάφορα πράγματα στο νεοαποκτηθεν μου κινητό, και όλα συμπεριλάμβαναν μια δόση αποτυχίας....

ΟΛΑ

 

το τελευτάιο που έγινε ήταν να προσπαθήσω να περάσω την official 2.3.3 που δίνεται και στον οδηγό "Eπίσημα Samsung firmwares και οδηγός εγκατάστασης με Odin (φλας)"

 

συγκεκριμένα την

I9000XWJVN (COS) (XWJVN/XXJVQ/OXXJV9)

(που από ότι κατάλαβα είναι για την Ελλάδα...

 

και ΔΕΝ εχει ελληνικά στα πληκτρολόγιά της...

πάω applications->settings->locale and text->samsung keypad->input languages και δεν υπάρχει πουθενά η ελληνική γλώσσα.

 

η αλήθεια είναι πως μετά τις ******** που έκανα τρόμαξα λίγο, πιο πριν είχα βάλει την 2.3.5 την ευρωπαική αλλά δεν την κράτησα για το συγκεκριμένο λόγο... που πήγαν τα ελληνικά ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

το τελευτάιο που έγινε ήταν να προσπαθήσω να περάσω την official 2.3.3 που δίνεται και στον οδηγό "Eπίσημα Samsung firmwares και οδηγός εγκατάστασης με Odin (φλας)"

 

συγκεκριμένα την

I9000XWJVN (COS) (XWJVN/XXJVQ/OXXJV9)

(που από ότι κατάλαβα είναι για την Ελλάδα...

 

και ΔΕΝ εχει ελληνικά στα πληκτρολόγιά της...

πάω applications->settings->locale and text->samsung keypad->input languages και δεν υπάρχει πουθενά η ελληνική γλώσσα.

 

η αλήθεια είναι πως μετά τις ******** που έκανα τρόμαξα λίγο, πιο πριν είχα βάλει την 2.3.5 την ευρωπαική αλλά δεν την κράτησα για το συγκεκριμένο λόγο... που πήγαν τα ελληνικά ρε παιδιά?

 

Στον οδηγό στον οποίο αναφέρεσαι έχει και την διαδικασία για αλλαγή product code. Κάντην και επέλεξε τον κωδικό COS. Μετά από αυτό θα έχεις τα ελληνικά πληκτρολόγια (με αυτήν την διαδικασία θα γίνει και factory reset στο κινητό σου οπότε πάρε πρώτα ένα backup των δεδομένων σου).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό στον οποίο αναφέρεσαι έχει και την διαδικασία για αλλαγή product code. Κάντην και επέλεξε τον κωδικό COS. Μετά από αυτό θα έχεις τα ελληνικά πληκτρολόγια (με αυτήν την διαδικασία θα γίνει και factory reset στο κινητό σου οπότε πάρε πρώτα ένα backup των δεδομένων σου).

 

ευχαριστώ πολύ! το έκανα και ήρθαν όλα στη θέση τους...

 

να ανησυχήσω που μετά το reset στις οθόνες με τις ρυθμίσεις κόλλησε σε κάποια φάση και έκανε μια επανεκκίνηση μόνο του?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ! το έκανα και ήρθαν όλα στη θέση τους...

 

να ανησυχήσω που μετά το reset στις οθόνες με τις ρυθμίσεις κόλλησε σε κάποια φάση και έκανε μια επανεκκίνηση μόνο του?

 

Όταν αλλάζεις product code κάνει επανεκκίνηση, βγάζει κάτι κίτρινα γράμματα και μετά κλείνει και ανοίγει μόνο του. Τι παραπάνω σου έκανε εσένα?

 

(α και μην το πολυ εμπιστεύεσαι με την 2.3.3 σε θέμα ξυπνητηριού ειδικά γιατί ώρες ώρες παρουσιάζει battery drain και μπορεί μέσα σε ένα βράδυ να σου φάει όλη την μπαταρία.)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζεις product code κάνει επανεκκίνηση, βγάζει κάτι κίτρινα γράμματα και μετά κλείνει και ανοίγει μόνο του. Τι παραπάνω σου έκανε εσένα?

 

μετά από κάθε reset δε βγαζει τον οδηγο για το galaxy? "κοιτα πως ειναι να πληκτρολογεις, αποφασισε αυτό, αποφασισε εκείνο, βρες wifi..."

6-7 σελιδούλες είναι κατα την εκκίνηση... ε στη 2η ή 3η σελίδα, είδα λογότυπο samsung και έκανε restart...

Link to comment
Share on other sites

μετά από κάθε reset δε βγαζει τον οδηγο για το galaxy? "κοιτα πως ειναι να πληκτρολογεις, αποφασισε αυτό, αποφασισε εκείνο, βρες wifi..."

6-7 σελιδούλες είναι κατα την εκκίνηση... ε στη 2η ή 3η σελίδα, είδα λογότυπο samsung και έκανε restart...

 

ε εντάξει μπορεί να ήταν τυχαίο, αν τρέχουν όλα καλά και δεν το ξανακάνει, δεν κολλάνε τα προγράμματα κλπ κλπ τότε μη σε απασχολεί το ένα τυχαίο restart.

Link to comment
Share on other sites

 

Σε λίγο καιρό βλέπω να ξαναξεκινάνε τα φλασαρίσματα. Άντε γιατί είχαμε καιρό να ασχοληθούμε με κάτι καινούργιο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό βλέπω να ξαναξεκινάνε τα φλασαρίσματα. Άντε γιατί είχαμε καιρό να ασχοληθούμε με κάτι καινούργιο.:)

 

Δυστυχως θα πρεπει να περιμενουμε λιγο ακομα! Ειμαι περιεργος, αν τελικα η samsung δεν το αναβαθμισει επισημα, αν θα δωσει στους developers τους drivers που μεχρι τωρα δεν εχει δωσει(πχ για την καμερα) για να δουευουν ολα ρολοι.

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως θα πρεπει να περιμενουμε λιγο ακομα! Ειμαι περιεργος, αν τελικα η samsung δεν το αναβαθμισει επισημα, αν θα δωσει στους developers τους drivers που μεχρι τωρα δεν εχει δωσει(πχ για την καμερα) για να δουευουν ολα ρολοι.

 

Θα δείξει και αν θα δοθεί επίσημα και αν θα δοθούν οι drivres. Πάντως πιστεύω ότι όλο και με κάποιο τρόπο θα δούμε το ICS στα κινητά μας.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως θα πρεπει να περιμενουμε λιγο ακομα! Ειμαι περιεργος, αν τελικα η samsung δεν το αναβαθμισει επισημα, αν θα δωσει στους developers τους drivers που μεχρι τωρα δεν εχει δωσει(πχ για την καμερα) για να δουευουν ολα ρολοι.

 

Κοίτα και τους drivers να μην δώσει, εγώ στην cm7 μια χαρά την έβλεπα την κάμερα...

Μπορεί να δοκιμάσω το παγωτό :D

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο μενα, ειμαι παλιος στο myphone αλλα νεος με το Galaxy S.

 

Οσο και να εψαξα, δεν βλεπω καπου να αναφέρει τον ογκο δοδομενων που μεταφερονται..

 

Πχ στοΝ85 που ειχα υπηρχε αυτη η επιλογη στο Μητρώο κλησεων, και εβλεπες ποση ωρα ησουν στο ιντερνετ και ποσα δεδομενα κατεβασες.

Επισης, 'οικονομικος' Browser υπαρχει?

Δηλαδη να κανει συμπιεση και να μην κατεβαζει πολλα δεδομενα, οπως το opera mini στα symbian.

 

 

Τελος, αυτο που θα μου λειψει απο το N85 είναι το ετυμολογικο λεξικο που ειχαν φτιαξει καποια παιδια απο εδω σε python..

 

ΥΓ: Χρειαζεται να μπλεκουμε με root για να βαζουμε εφαρμογες απο το 'θειο'?

Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη ερώτηση (περι δεδομένων) κατέβασε το 3g watchdog

Για την δεύτερη (περι browser) υπάρχει opera mini και στο android.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο μενα, ειμαι παλιος στο myphone αλλα νεος με το Galaxy S.

 

Οσο και να εψαξα, δεν βλεπω καπου να αναφέρει τον ογκο δοδομενων που μεταφερονται..

 

Πχ στοΝ85 που ειχα υπηρχε αυτη η επιλογη στο Μητρώο κλησεων, και εβλεπες ποση ωρα ησουν στο ιντερνετ και ποσα δεδομενα κατεβασες.

Επισης, 'οικονομικος' Browser υπαρχει?

Δηλαδη να κανει συμπιεση και να μην κατεβαζει πολλα δεδομενα, οπως το opera mini στα symbian.

 

 

Τελος, αυτο που θα μου λειψει απο το N85 είναι το ετυμολογικο λεξικο που ειχαν φτιαξει καποια παιδια απο εδω σε python..

 

ΥΓ: Χρειαζεται να μπλεκουμε με root για να βαζουμε εφαρμογες απο το 'θειο'?

 

Λοιπόν αρχικά για τα δεδομένα. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στα stock firmware (και για την ακρίβεια μόνο στην MIUI Custom rom το έχω δει), αλλά υπάρχουν στο market πολλά προγράμματα που κάνουν αυτή τη δουλειά. Στο γενικό θέμα Android υπάρχει μία λίστα με εφαρμογές, μπορεί να σου φανεί χρήσιμη. Και εκεί πέρα αναφέρει μερικά προγράμματα σαν αυτά που θες:

1) NetCounter ή 3G Watchdog data counter

2) Droidstats

3) Traffic Counter Extended

Όσον αφορά browser, ο opera mini υπάρχει και στο android, όπως και ο Dolphin mini αλλά και ένας άλλος ο οποίος δεν τον έχω δοκιμάσει, αλλά έχει επιλογή data saving. UC Browser λέγεται και δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλός. Να σου πω βέβαια πως οι mini εκδόσεις της opera και του Dilphin δεν έχουν flash player.

Για το λεξικό που ρωτάς δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς. Αλλά και για το root, τι εφαρμογές θες να βάζεις δηλαδή? Μερικές χρειάζονται root αν μπλέκονται με τα αρχεία συστήματος, αλλιώς θέλουν root.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντήσεις.

 

Το λεξικο που λεω ειναι αυτο: http://porfyras.blogspot.com/2009/03/mobilex-v305-symbian-s60-3rd-5th-touch.html

που το εχει φτιαξει ενα παιδι απο το myphone.

Έψαξα στο market αλλα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο.

 

Για το root, ακουσα οτι ειναι απαραιτητο γιατι ολες οι εφαρμογες μπαινουν στη μνημη κινητου και οχι στην καρτα.

Αληθεια, δεν υπαρχει τροπος να το επιλεξουμε εμεις αυτο κατα την εγκατασταση (χωρις root)?.

 

Οι εφαρμογες που με ενδιαφερουν πατνως ειναι για GPS, παιχνίδια, emulators, Media Players

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντήσεις.

 

Το λεξικο που λεω ειναι αυτο: http://porfyras.blogspot.com/2009/03/mobilex-v305-symbian-s60-3rd-5th-touch.html

που το εχει φτιαξει ενα παιδι απο το myphone.

Έψαξα στο market αλλα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο.

 

Για το root, ακουσα οτι ειναι απαραιτητο γιατι ολες οι εφαρμογες μπαινουν στη μνημη κινητου και οχι στην καρτα.

Αληθεια, δεν υπαρχει τροπος να το επιλεξουμε εμεις αυτο κατα την εγκατασταση (χωρις root)?.

 

Οι εφαρμογες που με ενδιαφερουν πατνως ειναι για GPS, παιχνίδια, emulators, Media Players

 

Δεν υπάρχει λόγος να βάζεις τις εφαρμογές στην κάρτα. (2γκιγκα ρομ)

Και όχι δεν ισχύει αυτο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Αποφασισα να παω σε 2.3.4 γιατι το battery drain με εχει πουλησει καποιες φορες με την επισιμη 2.3.3. Θελω να ρωτησω κατι.Εχω κολλησει με τους κερνελ.Δεν ξερω ποιον να περασω.Αυτος ο καινουργιος semaphore 1.8.1 κανει για την jvq?Με πλεκει το γεγονος οτι γραφει πως κανει overclocking.Εγω δεν θελω overclocking.Μπορει καποιος να μου το διευκρινισει?Περιμενω ετοιμος να φλασαρω.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Αποφασισα να παω σε 2.3.4 γιατι το battery drain με εχει πουλησει καποιες φορες με την επισιμη 2.3.3. Θελω να ρωτησω κατι.Εχω κολλησει με τους κερνελ.Δεν ξερω ποιον να περασω.Αυτος ο καινουργιος semaphore 1.8.1 κανει για την jvq?Με πλεκει το γεγονος οτι γραφει πως κανει overclocking.Εγω δεν θελω overclocking.Μπορει καποιος να μου το διευκρινισει?Περιμενω ετοιμος να φλασαρω.

 

Πέρασε την jvt (τελευταία επίσημη 2.3.5) και τον semaphore που λες.

Αν θέλεις κάνεις overclock όχι αναγκάστηκα.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε την jvt (τελευταία επίσημη 2.3.5) και τον semaphore που λες.

Αν θέλεις κάνεις overclock όχι αναγκάστηκα.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Την εχω κατεβασει και αυτη.Απλα δισταζω διοτι δεν ξερω αν θα μου λειτουργει το sygic και τα αλλα προγραμματακια που εχω.Υπαρχει τετοια περιπτωση?Στν 2.3.3 δουλευουν αψογα!!

Link to comment
Share on other sites

Την εχω κατεβασει και αυτη.Απλα δισταζω διοτι δεν ξερω αν θα μου λειτουργει το sygic και τα αλλα προγραμματακια που εχω.Υπαρχει τετοια περιπτωση?Στν 2.3.3 δουλευουν αψογα!!

 

Εφόσον δουλεύουν κανονικά σε 2.3.3, δεν βρίσκω λόγο να μην δουλεύουν σε 2.3.5

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...