Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα ενταξει, χαρη στον οδηγο εβαλα την JVS !

Ειναι σιγουρο, οτι μπορω να χρησιμοποιησω το backup που εχω κρατησει με το apn backup restore

και ασ' ειναι απο αλλη Rom η θα κανω καμια πατατα;

 

Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Κάνε restore κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά όσοι είστε με JVR σας έχει έρθει κανονικά η αναβάθμιση του Market?

Εμένα με 2.3.3 Ελληνική που είχα πριν μου είχε αναβαθμιστεί το Market, αλλά από τότε που πέρασα την JVR τίποτα ακόμα...

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατεβάσω το "Third Blade" από το μάρκετ και μόλις ξεκινά εμφανίζει μήνυμα insufficient memory.

Φοράει 2.3.3 επίσημη. Έχω δοκιμάσει μετά από restart και clear cache του Μάρκετ αλλά τίποτα.

Έχετε καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατεβάσω το "Third Blade" από το μάρκετ και μόλις ξεκινά εμφανίζει μήνυμα insufficient memory.

Φοράει 2.3.3 επίσημη. Έχω δοκιμάσει μετά από restart και clear cache του Μάρκετ αλλά τίποτα.

Έχετε καμιά ιδέα;

 

Δοκίμασε αυτό: Πήγαινε Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Διαχείριση εφαρμογών - Όλα - Market. Πάτα Αναγκαστική δικαοπή. Μετά εκκαθάριση δεδομένων και εκκαθάριση προσωρινής μνήμης. Βγες από ρυθμίσεις και κάνε reboot στο τηλέφωνο. Πες μας αυτό έλυσε το πρόβλημα :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό: Πήγαινε Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Διαχείριση εφαρμογών - Όλα - Market. Πάτα Αναγκαστική δικαοπή. Μετά εκκαθάριση δεδομένων και εκκαθάριση προσωρινής μνήμης. Βγες από ρυθμίσεις και κάνε reboot στο τηλέφωνο. Πες μας αυτό έλυσε το πρόβλημα :).

 

Όχι :(

Έκανα όπως είπες στην εφαρμογή Market κατά σειρά "επιβολή διακοπής", "Διαγραφή δεδομένων" και "διαγραφή μνήμης cache", και στη συνέχεια reboot, αλλά τζίφος.

Το τηλέφωνο είναι καινούργιο κ δεν έχει πολλές εφαρμογές μέσα. Δεν έχω κάρτα SD. Οι πιο βαριές είναι το angry birds & Skype.

Link to comment
Share on other sites

Όχι :(

Έκανα όπως είπες στην εφαρμογή Market κατά σειρά "επιβολή διακοπής", "Διαγραφή δεδομένων" και "διαγραφή μνήμης cache", και στη συνέχεια reboot, αλλά τζίφος.

Το τηλέφωνο είναι καινούργιο κ δεν έχει πολλές εφαρμογές μέσα. Δεν έχω κάρτα SD. Οι πιο βαριές είναι το angry birds & Skype.

 

Τότε, δυστυχώς, μάλλον μόνο η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα σου λύσει το πρόβλημα. Προσοχή όμως, θα σου διαγράψει επαφές, μηνύματα, εφαρμογές κλπ(όχι το περιεχόμενο της sd). Οπότε, αν το δοκιμάσεις, κάνε πρώτα ένα backup των δεδομένων σου.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

battery drain υπάρχει οταν στις πληροφοριες για τη χρηση μπαταριας διαπιστώνουμε μεγάλο ποσοστό στο πεδίο " σύστημα android '' ή στο ''λειτουργικο σύστημα android''??? Ποιο ποσοστο και που προδίδει ύπαρξη battery drain ? παρακαλω οποιος με βεβαιότητα γνωρίζει ας μου απαντήσει.

.

Link to comment
Share on other sites

battery drain υπάρχει οταν στις πληροφοριες για τη χρηση μπαταριας διαπιστώνουμε μεγάλο ποσοστό στο πεδίο " σύστημα android '' ή στο ''λειτουργικο σύστημα android''??? Ποιο ποσοστο και που προδίδει ύπαρξη battery drain ? παρακαλω οποιος με βεβαιότητα γνωρίζει ας μου απαντήσει.

.

 

Φίλε μου, ξανάβαλες αυτήν την ερώτηση κάποια ποστ πιό πάνω, αν κάποιος γνώριζε θα σου είχε απαντήσει ήδη.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα προηγούμενο μου ποστ ευχαριστούσα κάποιους που μου δώσανε κάτι λινκ, αλλά το ποστ εξαφανίστηκε.... Ήθελα να ξερα ποιος τα σβήνει. Τέλος πάντων.... Γίνετε να μου παρουσίασε το πρόβλημα με το battery drain στα ξαφνικά μετά από τόσες μέρες που το έχω? Γιατί από χτες το βράδυ μέχρι σήμερα μου έφαγε περίπου 55% σε κατάσταση αναμονής και έκλεισε....
Link to comment
Share on other sites

battery drain υπάρχει οταν στις πληροφοριες για τη χρηση μπαταριας διαπιστώνουμε μεγάλο ποσοστό στο πεδίο " σύστημα android '' ή στο ''λειτουργικο σύστημα android''??? Ποιο ποσοστο και που προδίδει ύπαρξη battery drain ? παρακαλω οποιος με βεβαιότητα γνωρίζει ας μου απαντήσει.

.

 

Το battery drain υπάρχει οταν το κινητό τρώει μπαταρία σαν "τρελό" χωρίς λόγο, αυτό συνήθως φαινεται σαν "Σύστημα android" στην "χρήση μπαταρίας". Συνήθως σε αυτή την περίπτωση το "Συστημα android" είναι και πρώτο στη σχετική λίστα με τις εφαρμογές που τρώνε μπαταρία. Λέω "συνήθως" γιατί αυτό δεν μπορεί απο μόνο του να δείξει κάτι, απο όσο έχω δοκιμάσει όλες οι gingerbread του κινητού στην αρχή (2.3.3 και 2.3.4) έχουν μεγάλο ποσοστό στο "Συστημα android" (χωρίς όμως drain) που πέφτει σιγά σιγά για να φτάσει στα γνωστά επίπεδα του <5% μετα κάποιων κύκλων φόρτισης/αποφόρτισης. Οπότε αφήστε το κινητό να κάνει μερικούς κύκλους πριν πείτε οτι έχει "battery drain"! Εκτός φυσικά και σας τρώει μπαταρία χωρίς λόγο (εμφανή) οπότε το έχετε το battery drain και δεν χρειάζεται να κοιτάτε τη χρήση μπαταρίας για να το επιβεβαιώσετε!

 

Λύση στο drain πέραν της αλλαγής ρομ (πχ οι 2.3.4 δεν το έχουν) δεν υπάρχει (μερικά άχρηστα "γιατροσόφια" υπάρχουν σε διάφορα site και στο xda αλλά δεν κάνουν τίποτε αποτελεσματικά), παρα μόνον μια επανεκκίνηση του κινητού όταν αντιλαμβάνεστε οτι το φαινόμενο εμφανίζεται.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατεβάσω το "Third Blade" από το μάρκετ και μόλις ξεκινά εμφανίζει μήνυμα insufficient memory.

Φοράει 2.3.3 επίσημη. Έχω δοκιμάσει μετά από restart και clear cache του Μάρκετ αλλά τίποτα.

Έχετε καμιά ιδέα;

 

Solution found:

τελικά το πρόβλημα είναι η νέα έκδοση του market. Με απεγκατάσταση των αναβαθμίσεων μαρκετ μέσα από τις ρυθμίσεις>εφαρμογές>μάρκετ, το third blade μπορεί να γίνει download.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/itm/GOLD-2430MAH-BATTERY-SAMSUNG-I9000-GALAXY-S-/200625287516?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2eb632f15c

ΜΠΑΤΑΡΙΑ 2430MAH . Υπάρχει περιπτωση να μας διαλυσει τα τηλεφωνα? την εχει πάρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
http://www.ebay.co.uk/itm/GOLD-2430MAH-BATTERY-SAMSUNG-I9000-GALAXY-S-/200625287516?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2eb632f15c

ΜΠΑΤΑΡΙΑ 2430MAH . Υπάρχει περιπτωση να μας διαλυσει τα τηλεφωνα? την εχει πάρει κανείς?

 

Δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, ωστόσο μην περιμένεις θαύματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/itm/GOLD-2430MAH-BATTERY-SAMSUNG-I9000-GALAXY-S-/200625287516?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2eb632f15c

ΜΠΑΤΑΡΙΑ 2430MAH . Υπάρχει περιπτωση να μας διαλυσει τα τηλεφωνα? την εχει πάρει κανείς?

 

Σε καποιο ποστ εδω μεσα διάβασα κάποιον που έλεγε ότι στο XDA λέγανε ότι είναι μεγάλη απάτη η μπαταρία αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα προηγούμενο μου ποστ ευχαριστούσα κάποιους που μου δώσανε κάτι λινκ, αλλά το ποστ εξαφανίστηκε.... Ήθελα να ξερα ποιος τα σβήνει. Τέλος πάντων.... Γίνετε να μου παρουσίασε το πρόβλημα με το battery drain στα ξαφνικά μετά από τόσες μέρες που το έχω? Γιατί από χτες το βράδυ μέχρι σήμερα μου έφαγε περίπου 55% σε κατάσταση αναμονής και έκλεισε....

 

Δεν έχει σχέση το "Battery Drain" με τις μέρες που το έχεις. Είχα βάλει και εγώ για μία δοκιμή την 2.3.3 και μετά από 4 μέρες χρήσης χωρίς προβλήματα ένα πρωί είχε σβήσει καταναλώνοντας 60% μπαταρία σε ένα βράδυ! Για αυτόν και μόνο το λόγο λέω να βάλεις 2.3.4, γιατί εκεί που καμία φορά θα χρειαστείς το κινητό αυτό θα σε "κρεμάσει" χωρίς να το καταλάβεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

@superuser

 

Γεια χαρά, παρατήρησα απο την υπογραφή σου ότι έχει φλασάρει jvr - semaphore 1.6.0. Το ίδιο ακριβώς έκανα κι εγώ χθες αλλά έχω παρατηρήσει μια σχετική αστάθεια στο wifi.. Εχεις παρατηρήσεις κάτι ανάλογο στο δικό σου; Μήπως ξέρεις αν υπάρχει κάποιο fix ή κάποια άλλη rom με αξιοπιστία σ'αυτο τον τομέα... Ευχαρίστω

Edited by paoad
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το "Battery Drain" με τις μέρες που το έχεις. Είχα βάλει και εγώ για μία δοκιμή την 2.3.3 και μετά από 4 μέρες χρήσης χωρίς προβλήματα ένα πρωί είχε σβήσει καταναλώνοντας 60% μπαταρία σε ένα βράδυ! Για αυτόν και μόνο το λόγο λέω να βάλεις 2.3.4, γιατί εκεί που καμία φορά θα χρειαστείς το κινητό αυτό θα σε "κρεμάσει" χωρίς να το καταλάβεις!

 

Επειδή δε θέλω να το φλασάρω ακόμα δεν το πήρα το καημένο, τώρα μόλις φορτίσει θα το παρακολουθήσω να δω γιατί χτες το βραδύ έβαζα διάφορα προγράμματα μπούρδες οπότε μπορεί κάτι από αυτά να έκανε την ζημιά... Αν τελικά φταίει το σύστημα android, δεν υπάρχει κάποιο fix για την 2.3.3 για να αποφύγω το φλασαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε θέλω να το φλασάρω ακόμα δεν το πήρα το καημένο, τώρα μόλις φορτίσει θα το παρακολουθήσω να δω γιατί χτες το βραδύ έβαζα διάφορα προγράμματα μπούρδες οπότε μπορεί κάτι από αυτά να έκανε την ζημιά... Αν τελικά φταίει το σύστημα android, δεν υπάρχει κάποιο fix για την 2.3.3 για να αποφύγω το φλασαρισμα?

 

Δεν υπάρχει κάποιο fix! Όταν θα δεις ότι έχεις το πρόβλημα θα πρέπει να κάνεις reboot το κινητό για να στρώσει. Εμένα μου κατανάλωσε την μπαταρία εφαρμογή που δεν μου είχε δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα...! Όταν τελικά αποφασίσεις να το φλασάρεις θα μετανιώσεις που δεν το έκανες νωρίτερα!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Solution found:

τελικά το πρόβλημα είναι η νέα έκδοση του market. Με απεγκατάσταση των αναβαθμίσεων μαρκετ μέσα από τις ρυθμίσεις>εφαρμογές>μάρκετ, το third blade μπορεί να γίνει download.

 

Τον τελευταίο καιρό το μαρκετ κανει πολλά κουλά:lol: δεν κατεβάζει εφαρμογές και δεν κανει/ δεν βρισκει upgrades:!:

Η λύση που με βόλεψε εμένα ηταν εγκατάσταση εφαρμογών μέσω της ιστοσελίδας του μάρκετ απο τον υπολογιστή

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο fix! Όταν θα δεις ότι έχεις το πρόβλημα θα πρέπει να κάνεις reboot το κινητό για να στρώσει. Εμένα μου κατανάλωσε την μπαταρία εφαρμογή που δεν μου είχε δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα...! Όταν τελικά αποφασίσεις να το φλασάρεις θα μετανιώσεις που δεν το έκανες νωρίτερα!:)

 

Να σου πω την αλήθεια δεν βρίσκω λόγο να βάλω άλλη έκδοση γιατί με καλύπτει πλήρως ακόμα η 2.3.3 αν και το πρόβλημα μου με το φλασάρισμα είναι ότι σκέφτομαι για την εγγύηση. Ακόμα και αν γυρίσω σε official κάπου διάβασα ότι φαίνεται πόσες φορές έχεις φλασαρει...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν βρίσκω λόγο να βάλω άλλη έκδοση γιατί με καλύπτει πλήρως ακόμα η 2.3.3 αν και το πρόβλημα μου με το φλασάρισμα είναι ότι σκέφτομαι για την εγγύηση. Ακόμα και αν γυρίσω σε official κάπου διάβασα ότι φαίνεται πόσες φορές έχεις φλασαρει...

 

Το έχω διαβάσει και εγώ κάπου αλλά νομίζω ότι είναι για το Galaxy SII, δεν ξέρω αν είναι και για το Galaxy S. Άσε που σίγουρα θα υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεπεραστεί και αυτό το πρόβλημα, αν ισχύει! Αφού όπως λες σε καλύπτει η 2.3.3 μην αλλάξεις. Η άποψη μου είναι ότι από θέμα ταχύτητας είναι μια χαρά για καθημερινή χρήση. Το μόνο σημαντικό πρόβλημα είναι το "Battery Drain"!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν βρίσκω λόγο να βάλω άλλη έκδοση γιατί με καλύπτει πλήρως ακόμα η 2.3.3 αν και το πρόβλημα μου με το φλασάρισμα είναι ότι σκέφτομαι για την εγγύηση. Ακόμα και αν γυρίσω σε official κάπου διάβασα ότι φαίνεται πόσες φορές έχεις φλασαρει...

 

Καμια σχεση.Αυτο αφορα το Galaxy S2 κι οχι το δικο μας.Φλασαρε ανετα,ολοι πηγανε στο σερβις αλλωστε δεν θα εισαι ο πρωτος.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Καλα άμα θέλουν παντού μπορούν να δουν πόσες φορές έχει γίνει.... Αλλα θα το κρατήσω ακόμα να δω τι παίζει με την μπαταρία. Τώρα μόλις το έβγαλα απο την φόρτιση και ενώ όταν πάτησα το κουμπί για να δω αν είχε φορτίσει έλεγε 100%, μόλις έβγαλα το καλώδιο έμεινε λίγη ώρα με την ένδειξη της φόρτισης αλλά όχι με γεμάτη την μπαταρία... Και όταν το άνοιξα είχε 93%....
Link to comment
Share on other sites

αυτες τις μερες εχω παρατηρησει οτι μου κανει κατι περιεργα το κινητο...

το βαζω να φορτισει και νεκρωνει το κινητο, σαν να κλεινει και πρεπει να βγαλω την μπαταρια και να το ξανανοιξω...

μου εχει συμβει 4-5 φορες

φοραω την jsd 2.2.1 και τον voodoo kernel

λετε να φταιει ο κερνελ?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα το άφησα σε αναμονή με σβηστή οθόνη και χωρίς να τρέχει τίποτα και μετά από λίγη ώρα έλεγε στην χρήση μπαταρίας: 20% Σε αναμονή και μέσα έλεγε με μικρά γραμματάκια: Χρήση ραδιοφώνου. Ότι να 'ναι. Το σύστημα Android έλεγε κάνα 10%
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...