Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είσαι σίγουρος ότι πέρασες σωστά τις ρυθμίσεις. Αν θες υπάρχει οδηγός για να περάσεις τις σωστές ρυθμίσεις στο κινητό σου.

Αν τις έχεις βάλει σωστά και τις έχεις ενεργοποιήσει δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν στέλνει MMS.

 

για να μπορω να στειλω μμσ πρεπει να εχω ενεργοποιησει τα δεδομενα πακετου?γιατι το εκανα και το μονο που καταφερα ειναι να χρεωθω 1 ευρω,εκανα τον οδηγο αλλα και παλι τιποτα!:(

 

τι αλλο μπορει να φταιει ρε παιδια?

 

 

 

achillesgk: έχεις ανοιχτό data;

τι εννοεις?:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για να μπορω να στειλω μμσ πρεπει να εχω ενεργοποιησει τα δεδομενα πακετου?γιατι το εκανα και το μονο που καταφερα ειναι να χρεωθω 1 ευρω,εκανα τον οδηγο αλλα και παλι τιποτα!:(

 

τι αλλο μπορει να φταιει ρε παιδια?

 

apndroid απο το μαρκετ. για να εχεις ανοιχτα τα δεδομενα (να δεχεσαι mms) αλλα να μην μπαινει στο ιντερνετ.

 

 

Παιδιά έχω τον τελευταίο επίσημο firmware Gingerbread 2.3.6(από Ελβετία) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Πολλές φορές,και ενώ είμαι στο δρόμο με το κινητό στην τσέπη, ανακαλύπτω ότι το κινητό μου είναι σβηστό.

(Λες και ξέχασα να το ανοίξω)

 

Το κινητό δεν σβήνει μόνο του όταν το έχω παρατημένο πάνω σε ένα τραπέζι ή όταν το χρησιμοποιώ, μόνο όταν είμαι εν κινήσει και δεν το χρησιμοποιώ.

Δεν είμαι σίγουρος αν το πρόβλημα υπήρχε και σε κάποια προηγούμενη έκδοση firmware καθώς δεν το έχω αρκετό καιρό.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο?

 

πιστευω οτι πατιεται συνεχεια το κουμπι power

(ειμαι σιγουρος δηλαδη αλλα αφηνω και μια πισινη :lol: )

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

για να μπορω να στειλω μμσ πρεπει να εχω ενεργοποιησει τα δεδομενα πακετου?γιατι το εκανα και το μονο που καταφερα ειναι να χρεωθω 1 ευρω,εκανα τον οδηγο αλλα και παλι τιποτα!:(

 

τι αλλο μπορει να φταιει ρε παιδια?

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν χρειάζεται να έχεις ενεργοποιήσει τα δεδομένα πακέτου για να στείλεις MMS.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει αν έχεις τις ρυθμίσεις σωστές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν χρειάζεται να έχεις ενεργοποιήσει τα δεδομένα πακέτου για να στείλεις MMS.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει αν έχεις τις ρυθμίσεις σωστές.

Εγώ για να πάρω πάντως σίγουρα χρειάζομαι ανοιχτό data οπότε το apndroid είναι μια καλή λύση αν και προτιμούσα τη stock εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Σε android 2.1 (σε sony ericsson) που έχω δει δεν χρειάζεται ανοιχτό data. Σε android 2.3 χρειάζεται 1000% ! Το θεώρησα αρχικά σαν bug αλλά μετά από ψάξιμο διαπίστωσα πως έτσι λειτουργεί η 2.3.
Link to comment
Share on other sites

Είναι απολύτως ασφαλές να βάλω custom rom ενώ έχω ακόμη εγγύηση? :worry:

 

Απολύτως ασφαλές δεν είναι τίποτα στην ζωή :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Είναι απολύτως ασφαλές να βάλω custom rom ενώ έχω ακόμη εγγύηση? :worry:

 

Όπως επίσης δεν θα είναι απολύτως ασφαλές ούτε όταν δεν θα έχεις εγγύηση!:p

Το φλασάρισμα έχει πάντα κάποιο ρίσκο αν και πολύ μικρό. Ευτυχώς υπάρχουν και τα usb jig.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως ασφαλές δεν είναι τίποτα στην ζωή :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

Όσο περνάει ο καιρός οι απαντήσεις σου πάνε σε άλλο επίπεδο! :lol:

 

Από τι στιγμή που φλασάρεις είναι ρίσκο, αλλά αν ακολουθήσεις τον οδηγό δε θα έχεις πρόβλημα και αν θες πάλι εγγύηση περνάς την επίσημη ελληνική και έτοιμο!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αρκεί η συσκευή να είναι σε θέση να επανέλθει. Γενικώς πρέπει να τονίζουμε ότι όταν κάποιος κάνει οτιδήποτε που μπορεί να βγάλει εκτός εγγύησης τη συσκευή... έχει και την πλήρη ευθύνη για ότι ακολουθήσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όντως το θέμα είναι αν μπορείς να ξαναβάλεις την stock

 

Αν ξέρεις τι κανείς (η ακολουθεις τους οδηγούς) μπορείς να περάσεις ότι θέλεις.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα για την ημέρα....διαβασα τοσο το παρον thread οσο και καποια threads απο το xda devs σχετικα με το πως να κανω root στο galaxy s που εχω.....gingerbread 2.3.3 bujv3 η jva (vodafone branded)...αλλα δεν βρηκα κατι σχετικα με τη συγκεκριμένη ρομ. Oι οδηγοι που διαβασα στο παρον site ειναι πολύ κατατοπιστικοί αλλα δεν φαινεται να αφορουν τη δική μου εκδοση...υπάρχει τελικα τροπος να γινει root η συγκεκριμενη συσκευή? Eυχαριστω προκαταβολικά για όποια βοηθεια...
Link to comment
Share on other sites

Βάλε Semaphore και θα γίνει αυτόματα root η συσκευή σου.

Βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί αφού θα κάνεις την συσκευή σου root και θα χάσεις την εγγύηση δεν βάζεις μία από τις καινούργιες Gingerbread 2.3.6!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

προερχομαι απο ενα htc HD2(διαφορες custom android roms)...ηταν λιγο ποιο απλά τα πραγματα ή μαλλον τα ειχα συνηθισει....για να καταλαβω...το root στο galaxy s π.χ. semaphore... ειναι μια διαδικασια που πρεπει να γινει για να βαλω μετα μια custom rom ή βαζοντας μια custom rom γινεται root το κινητο αυτοματα....για να καταλάβετε εχω ηδη κανει root (δηλαδη εβαλα τον semaphore kernel) αλλα κολλησα και δεν ξερω τι πρεπει να κανω μετα. Επισης φοβαμαι για τα επομενα βηματα επειδη οπως προανέφερα το κινητο ηταν vodafone branded. Συγγνωμη που κατεβαζω το επιπεδο της συζητησης σαν αρχαριος....αν υπαρχει αλλο νημα πειτε μου να απευθυνθω....

Αυτη η 2.3.6. ρομ που βρισκεται? Υπαρχει καποιος οδηγος για να ακολουθησω? Ευχαριστώ και παλι....και ειθε το νεο ετος να με βρει με μια επιτελους σωστη rom!!!

Link to comment
Share on other sites

προερχομαι απο ενα htc HD2(διαφορες custom android roms)...ηταν λιγο ποιο απλά τα πραγματα ή μαλλον τα ειχα συνηθισει....για να καταλαβω...το root στο galaxy s π.χ. semaphore... ειναι μια διαδικασια που πρεπει να γινει για να βαλω μετα μια custom rom ή βαζοντας μια custom rom γινεται root το κινητο αυτοματα....για να καταλάβετε εχω ηδη κανει root (δηλαδη εβαλα τον semaphore kernel) αλλα κολλησα και δεν ξερω τι πρεπει να κανω μετα. Επισης φοβαμαι για τα επομενα βηματα επειδη οπως προανέφερα το κινητο ηταν vodafone branded. Συγγνωμη που κατεβαζω το επιπεδο της συζητησης σαν αρχαριος....αν υπαρχει αλλο νημα πειτε μου να απευθυνθω....

Αυτη η 2.3.6. ρομ που βρισκεται? Υπαρχει καποιος οδηγος για να ακολουθησω? Ευχαριστώ και παλι....και ειθε το νεο ετος να με βρει με μια επιτελους σωστη rom!!!

 

Πιο απλά από το galaxy S δε νομίζω να βρεις :) Ο semaphore σε κάνει root (κατεβάζεις την εφαρμογή superuser από το μάρκετ) και σου βάζει και cwm recovery στο οποίο μπαίνεις αν είναι κλειστή η συσκευή και πατήσεις volume up+home+power button. Από εκεί μέσα βάζεις τις custom roms από αρχεία zip. Δεν είναι απαραίτητο να πας σε custom roms πάντως. Αλλά όπως αναφέρθηκε αφού έβαλες semaphore, δεν αξίζει να μένεις με την άθλια 2,3,3. Υπάρχει οδηγός και περιέχει και όλα τα επίσημα firmwares. Βάζεις όποια έκδοση θες μέσω odin και μετά πάλι semaphore και είσαι κομπλέ.

(το θέμα αυτό θα κόλλαγε καλύτερα στις τροποποιήσεις/βελτιώσεις)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρα πολύ....ηδη αρχίζω και καταλαβαινω περιπου τι γινεται....χμμμ καπου κολλάω...για την I9000XWJW1 προτεινουν καποιοι εδω στο forum....να συνδυαστεί με phone απο jvt και CSC απο jv9.....μπηκα στο samMobile και ειδα οτι ειχε πολλά firmwares που τελειωνουν σε jv9....poland...open europe..klp ...ποια απο όλες πρεπει να κατεβασω? Η μηπως τελικα δεν χρειαζεται τοσο ψαξιμο?

.,...ωχ μεγαλη νυχτα αναμενεται....τελευταια ερωτηση αν με odin περασω PDA jw1 PHONE jvt και CSC jv9 χωρις repartition...(εχω ηδη περασει στην επισημη 2.3.3 ρομ τον semaphore kernel) θα χρειαστει ξανα να τον περασω παλι?

Link to comment
Share on other sites

ναι, θα χρειαστεί :)

1 λεπτό υπόθεση είναι έτσι και αλλιώς .. :happy:

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρα πολύ....ηδη αρχίζω και καταλαβαινω περιπου τι γινεται....χμμμ καπου κολλάω...για την I9000XWJW1 προτεινουν καποιοι εδω στο forum....να συνδυαστεί με phone απο jvt και CSC απο jv9.....μπηκα στο samMobile και ειδα οτι ειχε πολλά firmwares που τελειωνουν σε jv9....poland...open europe..klp ...ποια απο όλες πρεπει να κατεβασω? Η μηπως τελικα δεν χρειαζεται τοσο ψαξιμο?

.,...ωχ μεγαλη νυχτα αναμενεται....τελευταια ερωτηση αν με odin περασω PDA jw1 PHONE jvt και CSC jv9 χωρις repartition...(εχω ηδη περασει στην επισημη 2.3.3 ρομ τον semaphore kernel) θα χρειαστει ξανα να τον περασω παλι?

 

Από εδώ μέσα θα κατεβάσεις την jvi και θα πάρεις το csc της το οποίο είναι το jv9. Και θα κατεβάσεις και την JVT για να πάρεις το modem. Ο semaphore είναι κερνελ άρα φλασαροντας άλλο firmware χάνεται.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά, έβαλα σήμερα την ice cream sandwich στο κινιτό μου, κ αποφάσησα να ξαναβάλω την official rom που ειχε πρίν το κινητό. το kies μου το έχει αναγνωρίσει κανονικά το κινητό κ μου έκανε update στην xwjvo εκδοση. Το προβλημά μου ειναι ότι δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το wifi κ μου 'κραταει' πατημένο το κουμπι του wifi κ οταν μπαινω ρυθμίσεις>ασύρματη επικοινωνία > ρυθμίσεις wifi, κάτω από το wifi μου γράφει 'σφάλμα'.

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το διορθώσω? (πριν το κινητό δούλευε κανονικότατα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα, εχω το εξης προβλημα:

Οταν επιλεγω στο μαρκετ τις εφαρμογες μου δεν μου τις εμφανιζει, αντιθετος μου εμφανιζει μια οθονη που γραφει " εδω θα εφανιζονται οι εφαρμογες σας" και δυο κουμπια, το ενα γραφει εφαρμογες μου και το αλλο παιχνιδια μου...οταν επιλεξω οποιοδηποτε απο τα δυο με βγαζει στη κεντρικη οθονη του μαρκετ! Με οποια ρομ και να βαλω το ιδιο μου κανει....και επιπλεον δεν μου βγαζει στη μπαρα ποιες εφαρμογες θελουν αναβαθμιση. Εχει συμβει σε καποιον απο σας;

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά, έβαλα σήμερα την ice cream sandwich στο κινιτό μου, κ αποφάσησα να ξαναβάλω την official rom που ειχε πρίν το κινητό. το kies μου το έχει αναγνωρίσει κανονικά το κινητό κ μου έκανε update στην xwjvo εκδοση. Το προβλημά μου ειναι ότι δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το wifi κ μου 'κραταει' πατημένο το κουμπι του wifi κ οταν μπαινω ρυθμίσεις>ασύρματη επικοινωνία > ρυθμίσεις wifi, κάτω από το wifi μου γράφει 'σφάλμα'.

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το διορθώσω? (πριν το κινητό δούλευε κανονικότατα)

 

Ξανά φλασαρε μια άλλη όχι την jvi, με odin και άσε το kieS. Απορώ πως κατάφερε να σου κάνει και αναβαθμιση το kies!!

 

Καλημερα και χρονια πολλα, εχω το εξης προβλημα:

Οταν επιλεγω στο μαρκετ τις εφαρμογες μου δεν μου τις εμφανιζει, αντιθετος μου εμφανιζει μια οθονη που γραφει " εδω θα εφανιζονται οι εφαρμογες σας" και δυο κουμπια, το ενα γραφει εφαρμογες μου και το αλλο παιχνιδια μου...οταν επιλεξω οποιοδηποτε απο τα δυο με βγαζει στη κεντρικη οθονη του μαρκετ! Με οποια ρομ και να βαλω το ιδιο μου κανει....και επιπλεον δεν μου βγαζει στη μπαρα ποιες εφαρμογες θελουν αναβαθμιση. Εχει συμβει σε καποιον απο σας;

 

Δεν μας λες με τι ρομ εισαι; κάνε εκαθαριση δεδομένων του μαρκετ από τη διαχηριση εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Ξανά φλασαρε μια άλλη όχι την jvi, με odin και άσε το kieS. Απορώ πως κατάφερε να σου κάνει και αναβαθμιση το kies!!

 

 

 

Δεν μας λες με τι ρομ εισαι; κάνε εκαθαριση δεδομένων του μαρκετ από τη διαχηριση εργασιών.

 

Τωρα εχω ics , αλλα το ιδιο μου κανει και με jvt, jvu , jvw.....εχω κανει και εκκαθαριση αλλα τιποτα....

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω ics , αλλα το ιδιο μου κανει και με jvt, jvu , jvw.....εχω κανει και εκκαθαριση αλλα τιποτα....

 

Προσπαθησε να βαλεις χειροκινητα καποια παλαιοτερη η νεοτερη εκδοση του μαρκετ ( η πιο προσφατη ειναι η 3.4.4.) και δοκιμασε παλι...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ μέσα θα κατεβάσεις την jvi και θα πάρεις το csc της το οποίο είναι το jv9. Και θα κατεβάσεις και την JVT για να πάρεις το modem. Ο semaphore είναι κερνελ άρα φλασαροντας άλλο firmware χάνεται.

 

Οταν αναφερεις την jvi εννοεις την I9000XWJVI ## 2.3.3 2011 May I9000DBTJV2 Germany (Debitel) Download ???

 

Το λεω γιατι αλλο firmware με καταληξη JVI δεν βλεπω και συγγνωμη που το ξαναρωταω αλλά φοβάμαι μην κανω καποιο λαθως και γινει bricked το galaxy...επισης βλεπω οτι εχει CSC I9000DBTJV2 και οχι jv9....(βλεπω τα firmwares απο http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-I9000&r=1#regiona).... Δεν ειμαι ανθρωπος που ψαχνω για ετοιμη τροφή απλά προσπαθω να κατανοησω τον τροπο....το htc hd2 το εχω ξεσκισει αλλα με πολλες ερωτησεις και απειρο διαβασμα στα φορουμς...για μενα ειναι μολις η αρχη στο galaxy....και χαιρομαι παρα πολυ που υπαρχει τετοια μεγαλη κοινοτητα να βοηθησει στα πρωτα βηματα... μηπως υπαρχει το λινκ για να παρω το CSC jv9?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...