Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!

ΜΕ την JVQ που |τρέχω" την τελευταία εβδομάδα παρατηρώ μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας αλλά ταυτόχρονα και παντού δυνατό σήμα και καλύτερη ποιότητα ήχου ακρόασης (έχω περάσει stock kernel).

Οπότε στο μόντεμ υπάρχει σίγουρα αναβάθμιση (με το ανάλογο βέβαια κόστος σε μπαταρία και, ενδεχομένως, σε ακτινοβολία! :lol::lol:).

Να σας πω επίσης (off topic..:p:p) ότι προχθές αγόρασα ένα ASUS EEE PAD 10,1 με Honeycomb 3.1..Απλά αυτό που λέμε awesomeness!!! Τρέλα το λογισμικό!!!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το KIES μου έβγαλε χθες αναβάθμιση στην έκδοση PDA:JV8/PHONE:JVO/CSC:JV7 (DTM) που προφανώς είναι η 2.3.3.

Η συσκευή είναι αγορασμένη από ελληνικό eshop και είναι Γερμανική από το δίκτυο της T-Mobile.

Η έκδοση που έχει τώρα η συσκευή είναι η (FROYO 2.2.1) PDA:JS5/PHONE:JPY/CSC:JS6 (DTM). Πρίν αποφασίσω να κάνω αναβάθμιση θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πραγματάκια.

 

1. Καταρχάς αξίζει να κάνω αναβάθμιση; γιατί στην 2.3.3 έχει ακουστεί το πρόβλημα με το battery drain. Με την 2.2.1 που έχω τώρα η συσκευή δουλεύει παρά πολύ καλά, όπως και το με το GPS δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

2. Αυτή τη στιγμή στη συσκευή έχω ελληνικά και ελληνικό πληκτρολόγιο και ελληνικό swype μετά την αναβάθμιση θα συνεχίσω να τα έχω;

3. Είναι απαραίτητο να κάνω factory reset πριν και μετά την αναβάθμιση; Δε θέλω να ξανά περνάω τα πάντα στη συσκευή από την αρχή, αν δε κάνω factory reset τι προβλήματα θα έχω;

 

Επίσης να σας ενημερώσω ότι το κινητό δεν είναι root, επομένως δε μπορώ να κάνω backup και επαναφορά μετά.

 

Αυτά είναι τα ερωτήματα μου ελπίζω να μη σας κούρασα.

Edited by vassar
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το KIES μου έβγαλε χθες αναβάθμιση στην έκδοση PDA:JV8/PHONE:JVO/CSC:JV7 (DTM) που προφανώς είναι η 2.3.3.

Η συσκευή είναι αγορασμένη από ελληνικό eshop και είναι Γερμανική από το δίκτυο της T-Mobile.

Η έκδοση που έχει τώρα η συσκευή είναι η (FROYO 2.2.1) PDA:JS5/PHONE:JPY/CSC:JS6 (DTM). Πρίν αποφασίσω να κάνω αναβάθμιση θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πραγματάκια.

 

1. Καταρχάς αξίζει να κάνω αναβάθμιση; γιατί στην 2.3.3 έχει ακουστεί το πρόβλημα με το battery drain. Με την 2.2.1 που έχω τώρα η συσκευή δουλεύει παρά πολύ καλά, όπως και το με το GPS δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

2. Αυτή τη στιγμή στη συσκευή έχω ελληνικά και ελληνικό πληκτρολόγιο και ελληνικό swype μετά την αναβάθμιση θα συνεχίσω να τα έχω;

3. Είναι απαραίτητο να κάνω factory reset πριν και μετά την αναβάθμιση; Δε θέλω να ξανά περνάω τα πάντα στη συσκευή από την αρχή, αν δε κάνω factory reset τη προβλήματα θα έχω;

 

Επίσης να σας ενημερώσω ότι το κινητό δεν είναι root, επομένως δε μπορώ να κάνω backup και επαναφορά μετά.

 

Αυτά είναι τα ερωτήματα μου ελπίζω να μη σας κούρασα.

 

1.ναι η αναβαθμιση αξιζει θα δεις ακομα καλυτερη αποδοση οσο για το battery drain σε μερικους υπαρχει και σε αλλους οχι(εγω δεν ειχα ποτε προβλημα)

2.και να μην εχεις μπορεις να βαλεις αλλα πρεπει να κανεις root

3.ναι καλο θα ηταν να κανεις και πριν και μετα.Αν δεν θες να χασεις τιποτα κανε root και παρε backup με το titanium

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

1.ναι η αναβαθμιση αξιζει θα δεις ακομα καλυτερη αποδοση οσο για το battery drain σε μερικους υπαρχει και σε αλλους οχι(εγω δεν ειχα ποτε προβλημα)

2.και να μην εχεις μπορεις να βαλεις αλλα πρεπει να κανεις root

3.ναι καλο θα ηταν να κανεις και πριν και μετα.Αν δεν θες να χασεις τιποτα κανε root και παρε backup με το titanium

 

Αν εγκαταστήσω τη 2.3.3 από το kies χωρίς να κάνω factory reset και και δω πως αντιμετωπίζω προβλήματα δε μπορώ να κάνω μετά factory reset μετά και να διορθωθούν ότι ατέλειες υπάρχουν;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσω τη 2.3.3 από το kies χωρίς να κάνω factory reset και και δω πως αντιμετωπίζω προβλήματα δε μπορώ να κάνω μετά factory reset μετά και να διορθωθούν ότι ατέλειες υπάρχουν;

 

ναι μπορεις να το κανεις και αυτο αλλα μπορει να μην κατσει καλα η ρομ ή κατα την αναβαθμιση να χασεις καποιο αρχειο ή και τα δυο

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα σχετικά επείγον θεμα (γιατί ειμαι εκτός έδρας )

Έβαλα ένα θεμα δεν θυμάμαι ποιο δεν μου άρεσε οποτε το έβγαλα.

Έβαλα και το lcd density δεν εκανα καμια αλλαγή και το αφαίρεσα.

Τωρα ειδα οτι 2 παιχνίδια το super froggy παίζει κανονικά αλλα δείχνει αρκετά μικρότερα τασ πάντα σε πλήρη οθονη βέβαια

Το δεύτερο παιχνιδη ειναι το droid mini golf το οποίο παλι παίζει αλλα απο μακριά η κάμερα δεν φέρνεται κοντά και αφήνει και κενό...

Δεν πρόλαβα να δω αλλα πράματα, στο μενού και γενικά στα αλλα φένεται οκ.τη κάνω; καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω 2.3.4 και αποσυνδέεται μονίμως το bluetooth.

υπάρχει λύση γι' αυτό;;;

 

Καταρχην εχεις custom η stock...;

Ποιον κερνελ φορας..; Κανε του καμια επανεκκινηση μηπως και φτιαξει. Σε οποιαδηποτε 2.3.4 που εχω βαλει παντως δεν ειχα ποτε προβλημα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να συνδεθω με 3g στο ιντερνετ αλλα δε συνδεεται με τιποτα. Ειδα τιs ρυθμισειs, κοιταξα και τον οδηγο αλλα τζιφοs. Εχω Darky's 9.3. Μονο με wifi συνδεομαι. Καμια ιδεα;
Χρησιμοποιήστε τα πάντα προς όφελός σας
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά...έχω τη 2.3.3 μέσω kies (γερμανικος ο γαλαξιας) και σε σχεση με τη 2.2.1 που ειχα πριν ειναι αισχος(μονο σε browsing και ταχυτητα ειναι καπως καλυτερη η 2.3.3)...ειδικα σε ραμ ειναι χαλια οπου σε idle κατασταση εχει το πολυ 70 mb ram ελευθερη...τι να κάνω;να βάλω κάποια άλλη ρομ(δεν έχω ξαναβάλει) και αν ναι ποια; :mad::worry:

 

edit:ξεχαχα να αναφερω οτι η 2.3.3 ειναι η JVI

Edited by christos_7_
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά...έχω τη 2.3.3 μέσω kies (γερμανικος ο γαλαξιας) και σε σχεση με τη 2.2.1 που ειχα πριν ειναι αισχος(μονο σε browsing και ταχυτητα ειναι καπως καλυτερη η 2.3.3)...ειδικα σε ραμ ειναι χαλια οπου σε idle κατασταση εχει το πολυ 70 mb ram ελευθερη...τι να κάνω;να βάλω κάποια άλλη ρομ(δεν έχω ξαναβάλει) και αν ναι ποια; :mad::worry:

 

edit:ξεχαχα να αναφερω οτι η 2.3.3 ειναι η JVI

 

Την ίδια πέρασα και εγώ χτες, η ram που λες μπορεί να είναι λιγότερη, σου δημιουργεί όμως πρόβλημα αυτό; Δε νομίζω.

Η 2.3.3 που την έχω από χτες είναι πολύ καλύτερη από τη 2.2.1 που είχα πριν, πιο γρήγορο το κινητό επίσης GPS λοκάρει ακόμα πιο γρήγορα από την 2.2.1.

Για τη RAM που λες έχεις δίκιο αλλά έχω την εντύπωση οτι η 2.3.3 απελευθερώνει RAM πολύ καλύτερα από την 2.2.1, δηλαδή πιστεύω πως κάνει καλύτερη διαχείριση της RAM και δε θα δημιουργεί πρόβλημα όταν θέλουμε να τρέξουμε κάποια εφαρμογή και ας φαίνεται ότι η RAM είναι λίγη. Πάντος στα 70 MB RAM που λές εμένα μου πήγε μόνο όταν είχα και το Navigon ανοιχτό, σε idle κατάσταση μου είναι συνήθως μεταξύ 110 - 120 MB.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια συζηταμε για να κανουμε καποια ομαδικη αγορα για galaxy s2. οποιος ενδιαφερεται ας ερθει εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=310717

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα με το GPS έχει διορθωθεί η παραμένει; Πριν 3 μέρες επέστρεψα ένα Galaxy S γιατί το GPS κλείδωνε με ακρίβεια στα 30+ μέτρα, και κάποια στιγμή σταμάτησε τελείως να βρίσκει δορυφόρους. Είναι γενικό το πρόβλημα με όλα τα Galaxy S ή το είχε μόνο το δικό μου και να ξαναδοκιμάσω την τύχη μου; Το GPS μου είναι τελείως απαραίτητο, και σε ένα i5800 που έχω δουλεύει μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα με το GPS έχει διορθωθεί η παραμένει; Πριν 3 μέρες επέστρεψα ένα Galaxy S γιατί το GPS κλείδωνε με ακρίβεια στα 30+ μέτρα, και κάποια στιγμή σταμάτησε τελείως να βρίσκει δορυφόρους. Είναι γενικό το πρόβλημα με όλα τα Galaxy S ή το είχε μόνο το δικό μου και να ξαναδοκιμάσω την τύχη μου; Το GPS μου είναι τελείως απαραίτητο, και σε ένα i5800 που έχω δουλεύει μια χαρά.

 

Δεν είναι γενικό το πρόβλημα. Μερικά παρ'όλα αυτά έχουν hardware θέμα. Κοίτα πως το έφτιαξε ένα παιδί στο xda.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1043034

 

Ας το δοκιμάσουν όσοι έχουν ακόμα θέμα με το GPS.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα με το GPS έχει διορθωθεί η παραμένει; Πριν 3 μέρες επέστρεψα ένα Galaxy S γιατί το GPS κλείδωνε με ακρίβεια στα 30+ μέτρα, και κάποια στιγμή σταμάτησε τελείως να βρίσκει δορυφόρους. Είναι γενικό το πρόβλημα με όλα τα Galaxy S ή το είχε μόνο το δικό μου και να ξαναδοκιμάσω την τύχη μου; Το GPS μου είναι τελείως απαραίτητο, και σε ένα i5800 που έχω δουλεύει μια χαρά.

 

Σε μένα πάντως δουλεύει τέλεια το GPS και ειδικά τώρα με την 2.3.3 κλειδώνει δορυφόρους πολύ γρήγορα, για να καταλάβεις εν κίνησή μέχρι να κάνω 500 μέτρα έχει κλειδώσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Έχω το galaxy s και έχω ένα πρόβλημα με το gps,συγκεκριμένα δε φαίνεται,ενώ το ενεργοποιώ,να συγχρονίζεται και να μου δείχνει θέση με τίποτα.

Μπορεί να τύχει και να το έχω ώρες και να μη λοκάρει.

Μήπως παίζει κάποιο ρόλο το γεγονός ότι είμαι εκτός Ελλάδος αυτές τις μέρες;

Υπάρχει κάποιο tip για να το δοκιμάσω ότι είναι οκ σαν hardware;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Έχω το galaxy s και έχω ένα πρόβλημα με το gps,συγκεκριμένα δε φαίνεται,ενώ το ενεργοποιώ,να συγχρονίζεται και να μου δείχνει θέση με τίποτα.

Μπορεί να τύχει και να το έχω ώρες και να μη λοκάρει.

Μήπως παίζει κάποιο ρόλο το γεγονός ότι είμαι εκτός Ελλάδος αυτές τις μέρες;

Υπάρχει κάποιο tip για να το δοκιμάσω ότι είναι οκ σαν hardware;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ. Στην αρχή έβρισκε δορυφόρους αλλά με ακρίβεια θέσης 30+ μέτρα. Μετά ενώ το σήμα του GPS αναβόσβηνε σταμάτησε να δουλεύει τελείως, δηλαδή δε μπορούσε να βρει κανέναν δορυφόρο. Δοκίμασε να κατεβάσεις το GPS Status για να δείς αν τουλάχιστο βλέπει τους δορυφόρους.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, με το GPS status δοκιμάζετε, αλλά δείτε κι αυτό που πόσταρα, πιέστε με το χέρι σας σ'εκείνο το σημείο να δείτε αν βελτιώνεται καθώς έχετε το GPS status ανοιχτό... έχει και βιντεάκι το XDA... αν ναι, είναι hardware problem... κι αν δεν έχετε εγγύηση, απλά βάλτε κάτι να πιέζει το καπάκι εκεί πέρα.. ο τύπος έβαλε ένα παχύ αυτοκόλλητο.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Nαι, με το GPS status δοκιμάζετε, αλλά δείτε κι αυτό που πόσταρα, πιέστε με το χέρι σας σ'εκείνο το σημείο να δείτε αν βελτιώνεται καθώς έχετε το GPS status ανοιχτό... έχει και βιντεάκι το XDA... αν ναι, είναι hardware problem... κι αν δεν έχετε εγγύηση, απλά βάλτε κάτι να πιέζει το καπάκι εκεί πέρα.. ο τύπος έβαλε ένα παχύ αυτοκόλλητο.

Alex thanks για την πληροφόρηση. Εμένα ήταν καινούριο και απλά το έστειλα πίσω στο amazon.de από όπου το πήρα. Τι να πω έχω απογοητευθεί, το Galaxy S έχει προβλήματα με το GPS, το S2 έχει προβλήματα με την οθόνη (yellow tint κλπ), την Apple τη μισώ από τα βάθη της ψυχής μου, άσε είμαι σε υπαρξιακό αδιέξοδο με το κινητό :p

Link to comment
Share on other sites

Η δονηση στα μηνυματα υπαρχει καπου η σε καποιο προγραμμα ξεχωριστα? διοτι εχω ρυθμισει χαμηλα τη δονηση στις αλληλεπιδρασεις της οθονης και μου κανει το ιδιο χαμηλα και στα μηνυματα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Μπορείτε να μου πείτε γιατί το 3G Watchdog δεν μου εμφανίζει το ποσοστό % ενώ το έχω ρυθμίσει να το βγάζει ;

 

Send from my Galaxy S

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

σήμερα και μένα έκανε κάτι κουφά (2.2.1) δεν έβρισκε σήμα με τπτ κ το navigon έτρεχε μόνο με 3g. τελικά έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κ έστρωσε.

ψάχνονας βρήκα αυτό!

http://www.androidcentral.com/quick-fix-gps-issues-your-new-samsung-galaxy-s-series-phone

κάποιοι αναφέρουν ότι η samsung άλλαξε τον κωδικό σε *#3214789650#

το έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται με 2.3.3 jvh και overclocking στα 1.2 να βγαζει το quadrant 1125 και με την 2.3.4 jvq χωρις overclocking να βγαζει 1425;τοσο βελτιωμενη ειναι η 2.3.4 τελικα;

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τοσο βελτιωμενη ειναι η 2.3.4 τελικα;

 

Θα έλεγα ότι τόσο καλύτερα ξεγελάει το παρωχημένο πια quadrant.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καταρχήν έχω την επίσημη Gingerbread 2.3.3 JVO (κινητό αγορασμένο από εξωτερικό). Ενώ για 1 μήνα όλα δούλευαν ρολόι, εδώ και λίγο καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: βρίσκω καμμιά φορά το κινητό παγωμένο και μαύρη οθόνη, και πρέπει να του βγάλω τη μπαταρία για να το ξανανοίξω. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια αν το κινητό έχει σβήσει ή απλά έχει παγώσει (υποθέτω το 2ο γιατί δεν ανοίγει αν δεν του βγάλω τη μπαταρία). Έχει κανείς σας καμμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό και τι θα μπορούσα να κάνω; Όσο κι αν δε φαίνεται σοβαρό, σε κάνει να χάνεις την εμπιστοσύνη σου στο κινητό καθώς μπορεί να σβήσει χωρίς να πάρεις χαμπάρι...

Έχω σκεφτεί να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, αλλά είναι χρονοβόρο το στήσιμο απˊτην αρχή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...