Jump to content

Motorola ATRIX


personGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έπιασα χτες στα χέρια μου.Η οθόνη δεν μου φάνηκε καλύτερη απ του μήλου αλλα ήταν εντυπωσιακή.Σαν συσκευή όχι σαν παντοφλα και καλο ντοσαιν το μενού πήγαινε σφερατα και σαν αντροιντ δεν μου έκανε λανγκ Ανετα θα το παιρνα αλλα εναι και το lg optimous που μου φενεται κΑλυτερο προσωπική άποψη σε γενικές γραμμές είναι μια τρομερή συσκευή κΑι σου κάνει το κλικ για να το πάρεις.

 

Οσπου να έλθει στην Ελλάδα θα έχουν κυκλοφορήσει και τα υπόλοιπα ανταγωνιστικά μοντέλα. Και θα έχουμε σιγουρευτει αν συνεχίζει η όχι να κάνει αντρουα την φωνή μας στις συνομιλίες.

Είναι άδικο να συγκρίνεις ένα μοντέλο του 2011 με κάποιο του 2010.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς φίλε ότι δεν υπάρχει καμιά σύγκριση ;

 

Δηλαδή τις photo στο review ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΙΔΕΣ ;

 

Δεν είπα ότι η οθόνη είναι μούφα , αλλά τη συγκερκριμένη ανάλυση την πέτυχαν ουσιαστικά "κλέβοντας"...

 

Μπορείς να δεις ένα εκτενές review του νέου Galaxy στο παρακάτω link στο οποίο συγκρίνεται η νέα super amoled plus με την παλιά , με τη super clear tft καθώς και με τη retina του iphone...

 

http://www.mobiset.ru/articles/text/?id=5408

 

 

H τεχνολογία pentile είναι αδιαμφισβήτητα ένα από τα πλην του τηλεφώνου καθώς όπως θα είδες και στο anandtech συγκριτικά η οθόνη της συσκευής βρίσκεται απλά στο μέσο όρο...

 

Εχω ξαναπει οτι τα oversaturated χρωματα και οι... πολυχρωμιες δε μου λενε τιποτα.

Οσα μαγικα και να κανει η samsung, με 800Χ480 σε 4.3 ΔΕΝ πετυχαινεις καλυτερη απεικονιση απο 960Χ540 στις 4.

Δεν ψαχνω καν το dpi των 2, ειμαι σιγουρος για αυτο που γραφω...

Βεβαια αυτα ειναι γουστα. Εγω απλα θελω αληθινα χρωματα και υψηλη αναλυση. Και σε αυτα τα 2 ειναι top το atrix...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναπει οτι τα oversaturated χρωματα και οι... πολυχρωμιες δε μου λενε τιποτα.

Οσα μαγικα και να κανει η samsung, με 800Χ480 σε 4.3 ΔΕΝ πετυχαινεις καλυτερη απεικονιση απο 960Χ540 στις 4.

Δεν ψαχνω καν το dpi των 2, ειμαι σιγουρος για αυτο που γραφω...

Βεβαια αυτα ειναι γουστα. Εγω απλα θελω αληθινα χρωματα και υψηλη αναλυση. Και σε αυτα τα 2 ειναι top το atrix...

 

Φίλε μου είναι εμφανές ότι σου λείπουν οι στοιχειώδεις γνώσεις περί των διαφορετικών τεχνολογιών που χρησιμοποιούνται στις οθόνες.

 

Παραθέτω το παρακάτω ποστ από το xda το οποίο εξηγεί ακριβώς και επιστημονικά τι συμβαίνει και το σταματώ εδώ...

 

Δεν μπορείς να κάνεις έναν τοίχο να σου μιλήσει όσο και αν προσπαθήσεις...

 

 

Im not trying to show off or anything, but what you are saying is false, "the end".

 

This is OLED technology, there is no such thing as "oversaturation" this doesnt use a backlight, the blue, green and red pixels are made of light, LIGHT, they are not complemented by the lcd backlight as a tn or ips panel does... so colors will look alot more realistic with bigger contrast ratio, with pure blacks and whites.

The camera quality is clearly average at best compared to a proper professional HD Cam corder, so it couldnt properly interpret the oled panel as its made purely of light, its like taking a snapshot of the sun, youre gonna miss details around it.

And then theres your screen, i take it ure viewing it in a LCD screen instead of an oled right? u cant compare lcd vs oled viewed on a lcd screen because that will downgrade the quality of oled to an lcd, no brainer here.

 

I dont understand why youre feeling so down, i bet you live in the marketing world where LCD is awzome and beats everything around... the fact is tough, lcd is by far the worst technology for color reproduction and pixel response time.

So i dont really get what youre trying to say here, see an oled screen in real life then talk ok?

The only difference between a normal oled screen and samsung galaxy s2 superamoled plus is that it has 6 subpixels to form 1 full pixel instead of the typical 3 pixels, the 6 pixels combined together can provide better color reproduction and more accuracy compared to only 3.

 

Its like saying psone has better specs than ps3...

 

Oh and for your comment with the 2 pictures:

It is more than clear that the second image has been manipulated in a graphis software with more saturation, as the colors get pixelated and edges jaggy.

There is a difference between contrast ratio and saturation but from your comment you still cant understand what it rly is...

 

For once, how can u see oled pure black (pixel turned off) on a screen that to display the picture it has to have the back light always on...

How do u expect a pure red color when you have a white bulb backlight? the same goes for blue and green...

You will never be able to understand oled quality from an average snapshot displayed on a lcd screen, if u cant understand something as basic as that then, please, remember that saying: "It's better to keep quiet and..."

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες τα γούστα και τις προσωπικές επιλογές του καθενός μας.

 

Πχ προσωπικά πρωτίστως μ' ενδιαφέρει μια όσο το δυνατόν καλύτερη αυτονομία ενός κινητού. Επίσης για τη χρήση που θέλω να κάνω εγώ σημαντικό ρόλο παίζει και η καλή ευκρίνεια της οθόνης κάτω από τον ήλιο. Τα υπόλοιπα για μένα είναι δευτερευούσης σημασίας. Στον παραπάνω τομέα οι τελευταίες οθόνες amoled φαίνεται να παίζουν χωρίς αντίπαλο. Το θετικό του atrix είναι ότι η moto το κατάλαβε αυτό, γι' αυτό και του έβαλε μια σοβαρή μπαταρία 1930 mAh για να υποστηρίξει την LCD αυξημένης ανάλυσης που έχει βάλει. Οπότε λογικά σε ζητήματα αυτονομίας σίγουρα δε θα υστερεί.

 

Ενδιαφέρον θα έχει η σύγκριση μόνο με το SGS2 σε ζήτημα αυτονομίας, να δει κάποιος κατά πόσο μια τελευταίας γενιάς amoled και ένας διαφορετικός επεξεργαστής μπορούν να ισοσκελίσουν τα 300 mAh διαφοράς στη μπαταρία. Προσωπική υπόθεση είναι ότι ίσως δε μπορέσουν να τα ισοσκελίσουν και το atrix ίσως έχει καλύτερη αυτονομία, αλλά αυτό είναι καθαρά μια υπόθεση και μένει να το δούμε στην πράξη.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι εμφανές ότι σου λείπουν οι στοιχειώδεις γνώσεις περί των διαφορετικών τεχνολογιών που χρησιμοποιούνται στις οθόνες.

 

 

Με εκανες να ευθυμησω αν μη τι αλλο και το χρειαζομουν. Να εισαι καλα... :lol:

Υ.Γ. Διπλο το γελιο για την επιστημονικη υποσταση του post που παρεθεσες.

Σταματω κι εγω γιατι ηδη σπαταλησα αρκετο απο το χρονο μου...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Με εκανες να ευθυμησω αν μη τι αλλο και το χρειαζομουν. Να εισαι καλα... :lol:

Υ.Γ. Διπλο το γελιο για την επιστημονικη υποσταση του post που παρεθεσες.

Σταματω κι εγω γιατι ηδη σπαταλησα αρκετο απο το χρονο μου...

 

Κάποιοι γελάνε και κάποιοι βγάζουν τα συμπεράσματά τους!

 

Ελευθερία έχουμε άλλωστε...

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι γελάνε και κάποιοι βγάζουν τα συμπεράσματά τους!

 

Ελευθερία έχουμε άλλωστε...

 

Αν τα συμπερασματα εξαγονται απο επιστημονικα κειμενα σαν το παραπανω, τοτε οπως ειπα δεν εχω τιποτα αλλο να προσθεσω.

Ας συνεχιστει η συζητηση για το κινητο κι οχι για το galaxy s 2...

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη κολλησατε τώρα?

Εδω υπάρχει βασικό πρόβλημα στην συνομιλία, τα καπακια τρίζουν, η camera ανήκει σε προηγούμενη γενιά.

 

Δεν ξέρω βρε παιδια αλλα αυτο το σύστημα να ανακοινώνουν συσκευές μήνες ολόκληρους πριν κυκλοφορήσουν και να τις θεοποιουμε εκ των προτέρων, κάπου δεν είναι ότι καλύτερο.

Βγήκε το Atrix στην αγορα της Αμερικής και έχουμε πρόβλημα που δεν είναι καν βέβαιο αν διορθώνεται με software update.

 

Με τόσα που είχα άκουσα σκοπευα να το αγοράσω για την σύζυγο, ουσιαστικά για να έχω στο σπίτι και μια android συσκευη ώστε να παρακολουθω τις εξελίξεις.

Πλέον το αποριπτω και επειδή αρχίζω να μην εμπιστεύομαι τις νέες συσκευές θα προτίμησω κάποια δοκιμασμένη. Τούλαχιστον να μην χάσω χρήματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη κολλησατε τώρα?

Εδω υπάρχει βασικό πρόβλημα στην συνομιλία, τα καπακια τρίζουν, η camera ανήκει σε προηγούμενη γενιά.

 

Δεν ξέρω βρε παιδια αλλα αυτο το σύστημα να ανακοινώνουν συσκευές μήνες ολόκληρους πριν κυκλοφορήσουν και να τις θεοποιουμε εκ των προτέρων, κάπου δεν είναι ότι καλύτερο.

Βγήκε το Atrix στην αγορα της Αμερικής και έχουμε πρόβλημα που δεν είναι καν βέβαιο αν διορθώνεται με software update.

 

Με τόσα που είχα άκουσα σκοπευα να το αγοράσω για την σύζυγο, ουσιαστικά για να έχω στο σπίτι και μια android συσκευη ώστε να παρακολουθω τις εξελίξεις.

Πλέον το αποριπτω και επειδή αρχίζω να μην εμπιστεύομαι τις νέες συσκευές θα προτίμησω κάποια δοκιμασμένη. Τούλαχιστον να μην χάσω χρήματα.

 

Κωστα αν θελεις δοκιμασμενη συσκευη και με τις δικες σου απαιτησεις πας μονο για nexus s (και θα παρακολουθεις το... android απο πρωτο χερι).

Ο ορισμος του pure android.

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη κολλησατε τώρα?

Εδω υπάρχει βασικό πρόβλημα στην συνομιλία, τα καπακια τρίζουν, η camera ανήκει σε προηγούμενη γενιά.

 

Δεν ξέρω βρε παιδια αλλα αυτο το σύστημα να ανακοινώνουν συσκευές μήνες ολόκληρους πριν κυκλοφορήσουν και να τις θεοποιουμε εκ των προτέρων, κάπου δεν είναι ότι καλύτερο.

Βγήκε το Atrix στην αγορα της Αμερικής και έχουμε πρόβλημα που δεν είναι καν βέβαιο αν διορθώνεται με software update.

 

Με τόσα που είχα άκουσα σκοπευα να το αγοράσω για την σύζυγο, ουσιαστικά για να έχω στο σπίτι και μια android συσκευη ώστε να παρακολουθω τις εξελίξεις.

Πλέον το αποριπτω και επειδή αρχίζω να μην εμπιστεύομαι τις νέες συσκευές θα προτίμησω κάποια δοκιμασμένη. Τούλαχιστον να μην χάσω χρήματα.

 

Φίλε θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Αν το κινητό κυκλοφορούσε Ελλάδα την ίδια ημερομηνία με Αμερική θα ήταν πραγματικά μια πολύ καλή επιλογή.

 

Το να το φέρνουν όμως τόσους μήνες μετά και εμένα με ξενερώνει...

Για να μην μιλήσουμε για την υποστήριξη της Motorola στη χώρα μας...

 

Για τα προβλήματα που λες , είναι σίγουρο ότι υπάρχουν εφόσον αναφέρονται αν και δεν ξέρω σε τι ποσοστό επί των συσκευών που έχουν διατεθεί...

Στα χέρια μου πάντως μου άφησε πολύ καλή εντύπωση όσο το "'επαιξα" χωρίς να δω κάποιο τρίξιμο.

Η κάμερα όντως δεν είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σύμφωνα με τα reviews...

Η οθόνη όπως είπα και παραπάνω ΔΕΝ με εντυπωσίασε σε καμιά περίπτωση χωρίς αυτό να σημαίνει ότι βρήκα κάτι το αρνητικό.

 

Προσωπικά θα πάρω το LG 3D ή το Samsung Galaxy S2 μιας και το HTC EVO 3D θα αργήσει πολύ...

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν το ξέρουν , η οθόνη του Atrix χρησιμοποιεί δυστυχώς την τεχνολογία pentile...

 

Είναι η ίδια τεχνολογία που χρησιμοποιούσε η Samsung στις Amoled και super amoled οθόνες τρώγοντας απίστευτο κράξιμο για μη ρεαλιστική ανάλυση οθόνης λόγω των sub pixels.

 

Την τεχνολογία αυτή καταργεί η Samsung στην νέα super amoled plus του Galaxy S2 ανεβάζοντας ακόμη ένα επίπεδο την τεχνολογία οθονών των φορητών μας συσκευών.

 

Όσοι δεν ξέρουν τι σημαίνουν τα παραπάνω , καλό θα είναι να διαβάσουν το παρακάτω link του εγκυρότατου anandtech το οποίο είναι μέρος του εκτενούς review που έκαναν στο atrix!

 

http://www.anandtech.com/show/4165/the-motorola-atrix-4g-preview/4

 

To καλύτερο κινητό του κόσμου θα πρέπει να έχει και την καλύτερη οθόνη...

 

Τυχαίνει να έχω δει αμέτρητες φορές και τις δυο συσκευές - το Motorola το χρησιμοποιώ καθημερινά σαν προσωπικό μου τηλέφωνο.

Η οθόνη του Galaxy SII πιξελιάξει. Καλώς ή κακώς το τέχνασμα με τα 12 subpixels per inch (αντί για τα 8 που υπήρχαν προηγούμενως) είναι χρήσιμο για να κατασκευάζεις φυλλάδια και να πουλάς τεχνογνωσία, στην πράξη όμως δεν πείθει. Ότι και αν συζητάμε, ότι και αν ακούμε, ότι και αν ειπωθεί, το μάτι είναι ο καλύτερος κριτής και η ανάλυση WVGA δείχνει και είναι ξεπερασμένη. Όσο για τις 4,3 ίντσες; Μεγεθύνουν απλά το όποιο ελάττωμα. Το Atrix σου δίνει μια πρόγευση για το μέλλον των συσκευών Android. Αν δεν γουστάρεις τη Motorola (αυτό είναι το πιο ειλικρινές επιχείρημα) πάρε το HTC Pyramid για να λες ότι είσαι on par με την εποχή σου, τουλάχιστον θα λες την αλήθεια. Το Galaxy S έκανε ένα βήμα μπροστά άμα τη εμφανίσει του, το SII δεν είμαι σίγουρος αν κάνει το 1/2.

Edited by bibon
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει να έχω δει αμέτρητες φορές και τις δυο συσκευές - το Motorola το χρησιμοποιώ καθημερινά σαν προσωπικό μου τηλέφωνο.

Η οθόνη του Galaxy SII πιξελιάξει. Καλώς ή κακώς το τέχνασμα με τα 12 subpixels per inch (αντί για τα 8 που υπήρχαν προηγούμενως) είναι χρήσιμο για να κατασκευάζεις φυλλάδια και να πουλάς τεχνογνωσία, στην πράξη όμως δεν πείθει. Ότι και αν συζητάμε, ότι και αν ακούμε, ότι και αν ειπωθεί, το μάτι είναι ο καλύτερος κριτής και η ανάλυση WVGA δείχνει και είναι ξεπερασμένη. Όσο για τις 4,3 ίντσες; Μεγεθύνουν απλά το όποιο ελάττωμα. Το Atrix σου δίνει μια πρόγευση για το μέλλον των συσκευών Android. Αν δεν γουστάρεις τη Motorola (αυτό είναι το πιο ειλικρινές επιχείρημα) πάρε το HTC Pyramid για να λες ότι είσαι on par με την εποχή σου, τουλάχιστον θα λες την αλήθεια. Το Galaxy S έκανε ένα βήμα μπροστά άμα τη εμφανίσει του, το SII δεν είμαι σίγουρος αν κάνει το 1/2.

 

Ρε Αγγελε τι να λεμε τωρα, εχω βαρεθει να διαβαζω σχολια που πηγαζουν απο συγκρισεις βιντεο στο youtube και λοιπες ομορφιες.

Περιμενα το σχολιο σου, εχοντας δει το μεν galaxy s 2 πολλες φορες, και το atrix σε καθημερινη χρηση κι απλα επιβεβαιωνεις πανηγυρικα αυτα που γραφω παραπανω.

Καλα τα specs κι οι συζητησεις για... επιστημονικα αρθρα, αλλα απλα τα... βαρεθηκα. Αν δε δω απο κοντα κατι, δεν πειθομαι πλεον για τιποτα (περνα κι απο το φορουμ του 2X να γραψεις κι εκει κανα σχολιο για τη μετριοτατη οθονη (!!!) του lg).

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ ρε παιδιά που ρωτάω και ξαναρωτάω... αλλα γνωρίζει κανείς αν στο μοντέλο της AT&T θα μπορώ να περάσω την ευρωπαϊκή έκδοση του λογισμικού όταν αυτή με το καλό κυκλοφορήσει?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σορρυ ρε παιδιά που ρωτάω και ξαναρωτάω... αλλα γνωρίζει κανείς αν στο μοντέλο της AT&T θα μπορώ να περάσω την ευρωπαϊκή έκδοση του λογισμικού όταν αυτή με το καλό κυκλοφορήσει?

 

Δύσκολο μιας και έχει κλειδωμένο bootloader (αλλά μελλοντικά δεν αποκλείεται).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ τους κατόχους αυτής της καταπληκτικής συσκευής. Από χτες το έχω και εγώ στα χέρια μου και δουλεύει άψογα χωρίς τριξίματα!!!! και χωρίς προβλήματα στο μικρόφωνο. Αφού μου έβγαλε την πίστη να το ξεαμερικανίσω (!) άχω ένα αναπάντητο ερώτημα. Μπόρεσε κανένας μας να βάλει τη ρύθμιση για manual επιλογή από HSDPA σε GPRS? Είναι σε μένα μόνιμα σε Η+ και θεωρώ πως αυτό επιβαρύνει την κατανάλωση μπαταρίας.

Στο μενου δεν υπάρχει πάντως η επιλογή, όπως στο DEFY που έχω!!!!

Όποια βοήθεια δεκτη........

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη βγει. Είναι η έκδοση 4.1.57 αλλά δεν μπορεί να γίνει root.

 

εγώ έχω την OLYFR_U4_1.5.7 και είμαι root !!!!!την έκανα OTA. μάλλον από τύχη πρώτα το έκανα root και μετά κατέβασα το update. μην πω πως λέγεται αυτό.................[/u]

Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχει απάντηση για το θέμα GPRS/HSDPA??

ευχαριστώ

 

Φιλε δες λιγο εδώ.

Δεν ξερω πως γινεται

http://osarena.net/2010/08/%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-apn-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-internet.html

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μήπως υπάρχει απάντηση για το θέμα GPRS/HSDPA??

ευχαριστώ

 

Κανονικά θα έπρεπε να είναι εκεί που είναι και στο Defy σου γιαυτό και δεν μπαίνω στη διαδικασία να σου δείξω το path.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις ένα widget που να περιλαμβάνει το συγκεκριμένο switch, πχ... https://market.android.com/details?id=alei.switchpro&feature=search_result

 

 

Άλλο ρωτάει ο φίλος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να είναι εκεί που είναι και στο Defy σου γιαυτό και δεν μπαίνω στη διαδικασία να σου δείξω το path.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις ένα widget που να περιλαμβάνει το συγκεκριμένο switch, πχ... https://market.android.com/details?id=alei.switchpro&feature=search_result

 

 

 

Άλλο ρωτάει ο φίλος.

 

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Δεν είναι εκεί που ειναι στο DEFY και δεν είναι πουθενά στο menu!!!

θα κοιτάξω το apk και θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είσαι ευχαριστημένος με τη συσκευή; Κάποια + και - ;

 

ναι απόλυτα

είναι πολύ γρήγορο, εξαιρετική οθόνη, εύχρηστο, όχι ογκώδες, για πρώτη αφορά μπορώ και χρησιμοποιω οθόνη σε ηλιοφάνεια (απο πλευράς εικρίνειας)

 

η μπαταρία εξαντλείται στην ημέρα, όταν το ζορίσεις, ανεβάζει θερμοκρασία.....φαντάζομαι τι θα γίνεται το καλοκαίρι

 

αν θες να ρωτήσεις να δοκιμάσω κάτι.... ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ATRIX

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...