Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, να κάνω μια ερώτηση σχετικά με κάποιο antivirus; Διάβασα αρκετά σχετικά με την προστασία των android συσκευών και είδα ότι οι γνώμες σχετικά με το εάν πρέπει να έχουμε προστασία σε android συσκευή ή όχι είναι περίπου στη μέση. Εκείνο που θέλω να ρωτήσω σχετικά με τη χρησιμότητα κάποιου antivirus είναι εάν πρέπει να υπάρχει και για το ‘’σερφάρισμα’’ στο internet.

Δες τι είχα γράψει εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3948160

Edited by pektis7
Link to comment
Share on other sites

Δες τι είχα γράψει εδώ

Καλό το avast. Το έχω και σε laptop. Μια απορία όμως έχω. Απ' ότι έχω διαβάσει τα free antivirus δεν κάνουν τόσο καλή δουλειά όσο τα pay. Και ακόμη επειδή έχουν διαφημίσεις κάνουν αργό το κινητό. Άλλωστε ότι πληρώνεις παίρνεις. Από την άλλη βέβαια δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο σε android payment antivirus. Εμένα συγκεκριμένα με απασχολεί η προστασία επειδή χρησιμοποιώ εφαρμογές (από play store βέβαια) τράπεζας όπου και κάνω συναλλαγές. Πιστεύω ότι αυτές από μόνες τους να είναι αξιόπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είμαι στο σωστό θέμα.

 

Πρόσφατα διάβασα κάπου για εφαρμογή που 'αφαιρεί' όποια άδεια θέλεις απ' τις εφαρμογές. Ή που σε ειδοποιεί όταν μια εφαρμογή θέλει να στείλει προσωπικά σου δεδομένα πχ. την τοποθεσία σου.

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο κάνουν τα pdroid και lbe privacy guard αλλά προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ, οπότε δεν ξέρω παραπάνω λεπτομέρειες...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είμαι στο σωστό θέμα.

 

Πρόσφατα διάβασα κάπου για εφαρμογή που 'αφαιρεί' όποια άδεια θέλεις απ' τις εφαρμογές.

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

 

Ψάχνεις για το Lucky Patcher

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση.

 

εχω κατεβασει το avg antivirus για το galaxy s2 και ενεργοποιησα την λειτουργια mobilation που βρισκει στο χαρτη που ειναι το κινητο σου και αν στο κλεψουν μπορεις να το κλειδωσεις.

Ξερεις κανεις αν ειναι χρησιμη η εφαρμογή στην πραξη?

Επίσης, σημαντικοτερο, μπορει να γινει καμια μακακια και να μου κλειδωσει καποιος αλλος τη συσκευη???

 

Ευχαριστω,

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το θέμα, θα δεις ότι γενικότερα η χρήση antivirus σε κινητά δε συνίσταται, μιας και δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο. Για τον εντοπισμό τώρα, είναι ένα άλλο θέμα. Προσωπικά χρησιμοποιώ μια τέτοια εφαρμογή κλειδώματος και εντοπισμού της θέσης, αλλά όχι antivirus!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα παιδια καταρχας δεν γνωριζω αν ειμαι στο σωστο μερος αλλα θα ηθελα να υποβαλω μια ερωτηση κ αν μπορει καποιος κ γνωριζει ειμαι κατοχος lenovoideapad k1 32gb κ φοραω 3.2.1 κ ψαχνω να εγκαταστησω ενα antivirus καλο δηλ ειμαι μεταξυ AVG-IKARUS-DR.WEB-(F SECURE απο skroutz) γιατι πολλες φορες κατε με το ελευθερο οχι οτι τα κατακρυνω αλλα δεν κανει αυτο που πρεπει σε συγκριση με το πληρομενο αν εχει καποιος κατι να προτεινει πολλη ευχαριστως
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα την εφαρμογή where's my droid ! Πολύ καλή ! Αλλά έχω δύο απορίες! Στο commander όταν πατάμε status γιατι δεν δείχνει τον αριθμό του κινητού? Και όταν πατάμε την εντολή για να μας βρει μέσω του gps γιατι δεν ενεργοποιείται το GPS και μας βρίσκει μέσω δικτύου ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά,υπαρχει καμία εφαρμογή που σε περίπτωση κλοπής του κινητού να μπορείς να δεις που βρίσκεται ζωντανά? Οχι στιγμιαία!

 

 

AndroidLost.com σου δίνει στίγμα σε χάρτη με το GPS που βρίσκετε, τραβά φώτο, κλειδώνει το τηλέφωνο, στέλνει μήνυμα ακόμα και αν αλλάξει κάρτα sim. και άλλα πολλά...!!!τα παραπάνω τα κάνεις απο το σπίτι με το PC μεσώ της σελίδας, όπου κάνεις σύνδεση με το λογαριασμό σου Google ...!!!;)

http://www.androidlost.com/#getstarted

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

AndroidLost.com σου δίνει στίγμα σε χάρτη με το GPS που βρίσκετε, τραβά φώτο, κλειδώνει το τηλέφωνο, στέλνει μήνυμα ακόμα και αν αλλάξει κάρτα sim. και άλλα πολλά...!!!τα παραπάνω τα κάνεις απο το σπίτι με το PC μεσώ της σελίδας, όπου κάνεις σύνδεση με το λογαριασμό σου Google ...!!!;)

http://www.androidlost.com/#getstarted

 

Φανταζομαι θα θελει συνδρομη...

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι θα θελει συνδρομη...

Οχι δεν θελει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

AndroidLost.com σου δίνει στίγμα σε χάρτη με το GPS που βρίσκετε, τραβά φώτο, κλειδώνει το τηλέφωνο, στέλνει μήνυμα ακόμα και αν αλλάξει κάρτα sim. και άλλα πολλά...!!!τα παραπάνω τα κάνεις απο το σπίτι με το PC μεσώ της σελίδας, όπου κάνεις σύνδεση με το λογαριασμό σου Google ...!!!;)

http://www.androidlost.com/#getstarted

 

καλό φαίνεται αλλά είναι αξιόπιστο (ειδα ότι είναι και beta)?

υπάρχει κανένα άλλο που είναι καιρό στην αγορά?

Link to comment
Share on other sites

To androidLost είναι πολύ αξιόπιστο. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το PhoneLocator pro και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά είναι επί πληρωμή!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι beta μέχρι να γίνει γνωστό και να το βάλει πολύς κόσμος.

Μετά λογικά θα μπει και αυτό με πληρωμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φαίνονται πολύ καλά αλλα θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις !

1)όσον αφορά το android lost φοβάμαι λίγο γιατί στο google play λέει οτι δεν αναλαμβάνει ευθύνη άμα το πρόγραμμα κολλήσει το κινητό!

2) και τα δύο προγράμματα δίνουν στιγμιότυπα για το που βρίσκονται τα κινητά η ζωντανά που είναι ? Όταν κινείται το κινητό δηλαδή να κινείται και το σήμα αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

Φαίνονται πολύ καλά αλλα θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις !

1)όσον αφορά το android lost φοβάμαι λίγο γιατί στο google play λέει οτι δεν αναλαμβάνει ευθύνη άμα το πρόγραμμα κολλήσει το κινητό!

2) και τα δύο προγράμματα δίνουν στιγμιότυπα για το που βρίσκονται τα κινητά η ζωντανά που είναι ? Όταν κινείται το κινητό δηλαδή να κινείται και το σήμα αυτόματα

 

 

υπαρχει κ αυτο που ειναι καλο κ εχει πολλες λειτουργιες.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lsdroid.cerberus&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5sc2Ryb2lkLmNlcmJlcnVzIl0.

Link to comment
Share on other sites

το androidlost δεν ειναι το ιδιο καλο με το cerberus μονο που το ενα ειναι να το αγορασεισ και το αλλο δωρεαν???

επισης,και τα δυο δεν σε βρισκουν μεσω gps και σου στελνουν με μηνυμα την τοποθεσια (χωρις καθολου χρηση wifi η 3g)???

στο cerberus, η εντολη παρακολουθηση σου δειχνει που ειναι το κηνιτο ζωντανα??

αν και στο androidlost δεν δουλευουν ολα και παντα

Edited by mike1os
Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω δοκιμασει το androidlost.. ναι το ενα ειναι δωρεαν το αλλο με πληρωμη. το ποσο καλο ειναι το ενα η το αλλο δεν ξερω.

το cerberus παντως εχει πολλες επιλογες,να βγαλεις φωτογραφια με τη μπροστα η την πισω καμερα και να τη στειλεις, να σβσεις ολη τη μνημη του κινητου, να δεις που ειναι,

αν θυμαμαι καλα εχει κ επιλογη που σου δειχνει που ειναι σε κινηση κτλ. μπορεις να δοκιμασεις το τριαλ κ αν σαρεσει την αγοραζεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δείχνει κάποιο πρόγραμμα live εικόνα με το χάρτη, θα πρέπει το κινητό να είναι στο ιντερνετ. Διαφορετικά, όταν η διαδικασία γίνεται με sms, δε γίνεται να έχεις live απεικόνιση. Αυτό που γίνεται είναι συνήθως να σου στέλνει κάποια μηνύματα με κάποιο συγκεκριμένο interval
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

εσεις ποιο προτεινετε για το καλυτερο!??? οσον αφορα για χειρισμο απο sms περισσοτερο και οχι τοσο απο internet !!

γιατι αμα περιμενεις απο τον κλεφτη να ενεργοποιησει δεδομενα... :P

λοιπον...???

Link to comment
Share on other sites

εσεις ποιο προτεινετε για το καλυτερο!??? οσον αφορα για χειρισμο απο sms περισσοτερο και οχι τοσο απο internet !!

γιατι αμα περιμενεις απο τον κλεφτη να ενεργοποιησει δεδομενα... :P

λοιπον...???

 

Για SMS καλό είναι το avast. Πάντως καλό είναι να έχεις ενεργοποιημένα τα δεδομένα πάντα. Πότε δεν ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Με το androidlost μπορείς να πάρεις φωτογραφίες, να διαγραφείς τα πάντα από το τηλέφωνο οπότε θες.

on-off: data, wifi, gps.

Να πάρεις τη λίστα κλήσεων που έχει κάνει o νέος κάτοχος, και να τον κάνεις ρεζίλι σε αυτούς που συνομίλησε....

Να ηχογραφήσεις

Πολλά από αυτά με ένα απλό sms.

Δείτε στο play την περιγραφή

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το είδα το androidlost! Καλό είναι αλλά δεν ξέρω! Κατι μου κάνει που είναι beta!,

Στο avast να ενεργοποιήσω μόνο το anti-theft έτσι ώστε να μπορώ να το βρίσκω και να ενεργοποιήσω όλες τις υπόλοιπες λειτουργίες ?

 

Ενταξει τελικα χρησιμοποιω το androidlost γιατι ειναι καλυτερο απο το avast !!!

Μια ερωτηση ομως!!

Απο την στιγμη που το κινητο κλαπει,και εχουμε το τηλεφωνο απο αυτον που το εκλεψε,η αστυνομια μπορει να κανει κατι?

γιατι ενας φιλος μου μου εδειξε μια εφαρμογη στο εξωτερικο με τις ιδιες λειτουργιες μονο που αν κλαπει ειδοποιειται και η αστυνομια!

σε εμας εδω απο την στιγμη που εχεις το τηλεφωνο του μπορεις να κανεις κατι ?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...