Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

ναι αυτο το διαβασα πριν λιγο. ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ !!!

 

δεν υπαρχουν αυτα :!: μακρια απο android :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε γμτ,βαλανε χερι κι εδω??Αντωνη καλα που μας ειδοποιησες να εχουμε το νου μας (τωρα θα ειμαστε συνεχεια στην πριζα..μηπως σας μυριζει βρωμοδουλεια με ..εταιρειες antivirus???..λεω εγω τωρα!!!)

 

Καλα τα λες .. ψάξε λίγο τι ξεσκέπασε η ομάδα Anonymous περι εταιριών antivirus ..

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Εχω παρατηρήσει ότι καμία (από όσες εχω δοκιμάσει) εφαρμογή antivirus στο android δεν εχει firewall. Ακόμη και εφαρμογές antivirus όπως το kaspersky που εχει κανονικά firewall σε άλλες πλατφόρμες (βλέπε symbian) η version που κυκλοφορεί για android δεν περιλαμβάνει τη λειτουργία firewall.... Ξέρουμε γιατί συμβαίνει αυτό; Δεν είναι κάπως περίεργο; :confused:
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Εχω παρατηρήσει ότι καμία (από όσες εχω δοκιμάσει) εφαρμογή antivirus στο android δεν εχει firewall. Ακόμη και εφαρμογές antivirus όπως το kaspersky που εχει κανονικά firewall σε άλλες πλατφόρμες (βλέπε symbian) η version που κυκλοφορεί για android δεν περιλαμβάνει τη λειτουργία firewall.... Ξέρουμε γιατί συμβαίνει αυτό; Δεν είναι κάπως περίεργο; :confused:

 

μην ασχολεισαι και χανεις χρονο για antivirus...δεν αξιζει...εχουμε να κανουμε με linux πλεον...ειναι φοβερα δυσκολο και σπανιο να πιασεις ιο...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Mpekas24 hraklhs57 θα συμφωνήσω ότι δε χρειαζόμαστε antivirus! Το android εχει πυρήνα linux. Όμως τα trojans... Ακόμη και το android market απεδείχθη επισφάλες. Πρόσφατα η google αφαίρεσε "κακόβουλες" εφαρμογές... Άρα γιατί να μη χρειαζόμαστε ένα αξιόπιστο antivirus μήπως και προλαμβάνει τέτοιες καταστάσεις... Δεν ξέρω, ίσως παρασύρομαι από τα pc!
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

Mpekas24 hraklhs57 θα συμφωνήσω ότι δε χρειαζόμαστε antivirus! Το android εχει πυρήνα linux. Όμως τα trojans... Ακόμη και το android market απεδείχθη επισφάλες. Πρόσφατα η google αφαίρεσε "κακόβουλες" εφαρμογές... Άρα γιατί να μη χρειαζόμαστε ένα αξιόπιστο antivirus μήπως και προλαμβάνει τέτοιες καταστάσεις... Δεν ξέρω, ίσως παρασύρομαι από τα pc!

 

μα θα σου τελειωσει την μπαταρια αφου θα εχεις real time scanning :X

 

εγω με το watchdog που ειχα βαλει η μπαταρια επεφτε πολυ γρηγορα αφου κανει monitoring στο background και την ξηλωσα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το norton mobile security. Δεν παρατήρησα να πέφτει πιο γρήγορα η μπαταρία. Και είχε real time protection. Τουλάχιστον έτσι έλεγε! Τι να πω.
"Everything should be as simple as it is, but not simpler." Albert Einstein
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

για το lookout κανεις?

http://www.appbrain.com/app/lookout-mobile-security/com.lookout

Το έχει κανείς? μου φενεται χρήσιμό ειδικά όταν χάσεις το κινητό ή στο κλέψουν σε βρίσκει μέσω gps στο χαρτή..

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

για το lookout κανεις?

http://www.appbrain.com/app/lookout-mobile-security/com.lookout

Το έχει κανείς? μου φενεται χρήσιμό ειδικά όταν χάσεις το κινητό ή στο κλέψουν σε βρίσκει μέσω gps στο χαρτή..

 

Πολύ καλό!Το χρησιμοποιώ και εγώ αλλά ακόμα δεν έχει τύχη να εντοπίσει κάτι κακόβουλο από τις εφαρμογές που κατεβάζω...το καλύτερο είναι αυτό που γράφεις,ότι μπορείς να βρεις το κινητό μέσω Gps.

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο οσο ξερω απο τα Pc με Linux δεν χρειαζονται antivirus .

 

Τα κινητα android χρειαζονται ?

 

Εγω θα βαζα μονο για καποιες λειτουργιες οπως πχ Gps Locate , να διαγραφει με sms ευαισθητα προσωπικα στοιχεια κλπ

 

Για ιους δεν νομιζω να χρειαζεται

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eβγαλε anti-virus η BitDefender, μια εταιρεία με πολύ καλό λογισμικό την οποία εμπιστεύομαι για την προστασία του pc μου. Είναι σε beta ακόμα και free, το έβαλα και δεν είδα διαφορά στην απόδοση ούτε στην κατανάλωση ενέργειας αφού τρέχει μόνο όταν εγκαθιστάς εφαρμογές για να τις ελέγχει.

"Malware doesn’t get past the Android Market’s filters every day, but its better to be safe than sorry."

 

https://market.android.com/details?id=com.bitdefender.security&feature=search_result

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μεγάλες εταιρίες του χώρου άρχισαν να βγάζουν κι εκδόσεις για το android. Και η kaspersky κυκλοφόρησε το antivirus της για android. Ωστόσο ακόμα δε βλέπω κανέναν λόγο για να χρειαστούμε κατι τέτοιο...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Τα anti-virus αυτή τη στιγμή στο Android είναι 100% αχρείαστα, για 2 λόγους.

 

1: Τα exploit που υπήρχαν διορθώθηκαν.

2: Αν υπάρχουν άλλα exploit, πρώτα θα τα ανακαλύψουν οι hackers μετά θα τα διορθώσει η Google και πολύ μετά θα προστεθούν σε αυτά τα προγράμματα.

 

 

Συμπέρασμα, μην ασχολείστε με τέτοια θέματα, είναι πολύ νωρίς ακόμα

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει το android free antivirus για να'χω το κεφαλι μου ησυχο με τις εφαρμογες που κατεβαζω.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα παιδια εχω την εξης απορια γινετε να περασεις το ιος σε ανδροιτ κινητο???

 

με συνχωρειτε αν ειναι χαζη ερωτηση απλα το εχω απορια!!!!!!

win7: Core i7 975 3.3ghz, 8gb ram . asus p6t7

iphone 5 16gb black

zopo zp900 , samsung galaxy s3 mini

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
στο optimus 2x η lg είχε antivirus με άδεια για 1 έτος. ήταν ένας λόγος που αγόρασα το κινητό. δε λέω.... σκαλώνει λίγο το τηλέφωνο γιατί έχω βάλει +8gb sd , αλλά μια σοφή παροιμία λέει: φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
στο optimus 2x η lg είχε antivirus με άδεια για 1 έτος. ήταν ένας λόγος που αγόρασα το κινητό.

 

Το antivirus ήταν το βασικό κίνητρο για αγορά της συσκευής; Πίστεψε με είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να δώσεις σημασία.

 

πολύ κατηγορηματικός είσαι.

 

Επειδή όντως δεν γίνεται. Ούτως ή άλλως αυτή η συζήτηση μας βγάζει off topic στο παρόν θέμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όντως δεν γίνεται. Ούτως ή άλλως αυτή η συζήτηση μας βγάζει off topic στο παρόν θέμα.

 

Έχεις δίκιο, φυσικά και δεν γίνεται.

Επειδή το παρόν topic έχει να κάνει με antivirus προφανώς μπέρδεψα τη λέξη ίος με τη λέξη ιός. :p

Link to comment
Share on other sites

https://market.android.com/details?id=com.eset.ems

 

Εκτός από antivirus scanning έχει και antitheft επιλογές.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...