Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

 

πριν απο μερες ειχε μπει ιος στο κινητο ο οποιος ειχε παρει το ιμει και τον παροχο(cosmote) στον οποιον ημουν απο το κινητο και τον 1ο αριθμο και τον 2ο(ιμει) , τελος παντων το ειχα παει απο εκει που το πηρα και μου ειπαν οτι θα το στειλουν στην αντιπροσωπεια . (ειχα κανει αιτιμα να μου αλαξουν την πλακετα ετσι ωστε να αλαξει και ο αριθμος απο το ιμει ) . σημερα τελος παντων ηρθε το κινητο αλλα ειδα οτι ο αριθμος του ιμει ειναι ο ιδιος πειραξαν τιποτα μεσα απο το κινητο το μονο που καναν ηταν να επαναπρογραμματισουν το κινητο δλδ το μονο που εγεινε ειναι οτι διοξαν τον ιο, πραγμα το οποιο θα μπορουσα να κανω και εγω.

Τι κινδυνος υπαρχει που γνωριζουν το ιμει μου? θα κανουν αντιγραφο της καρτας sim μου , θα κατασκοπευουν της κλεισεις που θα κανω και θα γνωριζουν την τοποθεσια μου? επισης με αυτον τον τροπο μπορουν να εισβαλουν σε ακομη ποιο προσωπικα μου δεδομενα?

 

Με το imei σου και με τον αριθμό σου, θα μπορεί να παρακολουθεί τα πάντα το FBI, η CIA και ίσως η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, αλλά οι τελευταίοι θα χρειαστούν εισαγγελική εντολή και μέχρι να τελειώσει η γραφειοκρατία, θα έχεις αλλάξει κινητό. Αυτά βέβαια μπορούν να τα κάνουν και χωρίς imei και ιούς. Οι υπόλοιποι δύσκολα να καταφέρουν κάτι ...

 

Για να σου φύγει το άγχος αλλά και να αποφύγουμε και εμείς παρόμοιες καταστάσεις...

 

Καταρχάς, είναι ρουτ το κινητό σου ;

Ποιος ιός μπήκε ;

Από που τον κόλλησες ;

Πως κατάλαβες ότι πήρε το imei και τον αριθμό σου ;

Που τα έστειλε ;

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Με το imei σου και με τον αριθμό σου, θα μπορεί να παρακολουθεί τα πάντα το FBI, η CIA και ίσως η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, αλλά οι τελευταίοι θα χρειαστούν εισαγγελική εντολή και μέχρι να τελειώσει η γραφειοκρατία, θα έχεις αλλάξει κινητό. Αυτά βέβαια μπορούν να τα κάνουν και χωρίς imei και ιούς. Οι υπόλοιποι δύσκολα να καταφέρουν κάτι ...

 

Για να σου φύγει το άγχος αλλά και να αποφύγουμε και εμείς παρόμοιες καταστάσεις...

 

Καταρχάς, είναι ρουτ το κινητό σου ;

Ποιος ιός μπήκε ;

Από που τον κόλλησες ;

Πως κατάλαβες ότι πήρε το imei και τον αριθμό σου ;

Που τα έστειλε ;

ηταν μια σελιδα superflashing light κατι τετιο δεν θυμαμαι

το κινητο δν ειναι ροοτ αλλα ο ιος εκανε κατι κινησεις σαν να το εκανε προσωρινα ροοτ και μετα να εγινε παλι κανονικο (ανοιξα το αρχειο στο pc και το ειδα) καταλβα οτι ηταν μεσα (ο ιος) οταν αρχισε να ζεσταινετε το κινητο και να εχει πατησει το απο πανω προγραμμα "ρυθμισεις" ενα νεο με ονομα settings εμφανισε στην επιφανεια εργασιας του κινητου ενα ζαρι το οποιο ανοιγε μια σελιδα η οποια ξεκινουσε απο avazu και κατι τετια. το ζαρι αυτο σε πεταει στο playstore αν το ανοιξεις χωρις wifi εχει μεσα ενα λινκ το οποιο περνει πολες πληροφοριες απο το build.prop του system του κινητου + τους 2 αριθμους imei

 

 

παρομoια εφαρμογη ειναι και το badabee το οποιο στελνει sms σε αριθμους τους οποιος θα βρει μεσα στης επαφες σας με αποτελεσμα οσοι ανοιγουν το ςμς να κολανε τον ιο

εχει περασει καιρος και δεν θυμαμαι αναλυτικα πραγματα καλο θα ηταν παντος να ειναι τα κινητα μας επανδρωμενα με τα ποιο ισχυρα antivirus.

 

δηλαδη δν υπαρχει προβλημα να βαλω την καρτα κανονικα και να ανοιξω το κινητο?

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δν υπαρχει προβλημα να βαλω την καρτα κανονικα και να ανοιξω το κινητο?

 

Χαλαρά άνοιξε το, δεν υπάρχει πρόβλημα. Για αρχή άνοιξε το χωρίς τη sim, κάνε και εσύ μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και είσαι οκ.

Εφαρμογές που στέλνουν sms, όπως η badabee, υπάρχουν πολλές και το να στέλνουν sms είναι η δουλειά τους. Βέβαια η συγκεκριμένη έχει κατέβει από το play store, οπότε καλύτερα να την αποφύγουμε. Όσο για την υπερθέρμανση, αν κρίνω από το όνομα της εφαρμογής που ανέφερες, πιθανότατα οφείλεται στο flash... Αν όχι, ίσως κάποια εφαρμογή να κολλούσε και να κρατούσε τον επεξεργαστη σε πλήρη λειτουργία, κανείς δε μπορεί να ξέρει τι έγινε.

Γενικά να θυμάσαι ότι δεν εγκαθιστούμε εφαρμογές εκτός play store, αν δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς είναι και τι κάνουν. Στην ανάγκη, πριν τις εγκαταστήσουμε, τις σκανάρουμε με antivirus στο pc. Στο κινητό, ειδικά αν δεν είναι ρουτ, το antivirus είναι επιεικώς άχρηστο πλην ελαχίστων περιπτώσεων (αν εσύ αποτελείς κυβερνητικό στόχο για παράδειγμα).

Όπως και να'χει, για όσα αναφέρεις στην προηγούμενη δημοσίευση δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Άνοιξε το κινητό μήπως και έχει κάποιο άλλο hardware πρόβλημα, κάτι που σίγουρα δεν θέλουμε να συμβαίνει... και όλα θα είναι εντάξει. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά άνοιξε το, δεν υπάρχει πρόβλημα. Για αρχή άνοιξε το χωρίς τη sim, κάνε και εσύ μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και είσαι οκ.

Εφαρμογές που στέλνουν sms, όπως η badabee, υπάρχουν πολλές και το να στέλνουν sms είναι η δουλειά τους. Βέβαια η συγκεκριμένη έχει κατέβει από το play store, οπότε καλύτερα να την αποφύγουμε. Όσο για την υπερθέρμανση, αν κρίνω από το όνομα της εφαρμογής που ανέφερες, πιθανότατα οφείλεται στο flash... Αν όχι, ίσως κάποια εφαρμογή να κολλούσε και να κρατούσε τον επεξεργαστη σε πλήρη λειτουργία, κανείς δε μπορεί να ξέρει τι έγινε.

Γενικά να θυμάσαι ότι δεν εγκαθιστούμε εφαρμογές εκτός play store, αν δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς είναι και τι κάνουν. Στην ανάγκη, πριν τις εγκαταστήσουμε, τις σκανάρουμε με antivirus στο pc. Στο κινητό, ειδικά αν δεν είναι ρουτ, το antivirus είναι επιεικώς άχρηστο πλην ελαχίστων περιπτώσεων (αν εσύ αποτελείς κυβερνητικό στόχο για παράδειγμα).

Όπως και να'χει, για όσα αναφέρεις στην προηγούμενη δημοσίευση δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Άνοιξε το κινητό μήπως και έχει κάποιο άλλο hardware πρόβλημα, κάτι που σίγουρα δεν θέλουμε να συμβαίνει... και όλα θα είναι εντάξει. :)

Σε ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη =) , απ'οτι καταλαβα το κινητο πρεπει να το επαναπρογραμματισαν , θα κανω ενα hard reset και το ανοιγω. το κινητο παντος ειναι καθαρο απ'οτι ειδα ουτε το ζαρι εμφανιστηκε ουτε το "settings" τελος παντων το κανω ενα ρεσετ και το ανοιγω, και παλι σε ευχαριστω για την υποστηριξη =)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα πηγαίνοντας να κάνω ανανέωση στο antivirus του υπολογιστή μου είδα ένα νέο πακέτο της Norton που αφορά μέχρι 5 διαφορετικές συσκευές και έτσι επέλεξα αυτό για τον υπολογιστή το κινητο android και τώρα θα προσπαθήσω να κάνω και εγκατάσταση στο ipad από το οποίο σας γράφω. Ελπίζω να ειναι καλή επιλογή, αν βρω κάτι περίεργο θα τα ξαναπούμε...
Link to comment
Share on other sites

Το antivirus του clean master ειναι καλό?? κατεβασα και αυτό με το κινητό που το ψάχνει αν μου το κλέψουν

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως είναι ξεχωριστό θέμα γι αυτό και πήρα την πρωτοβουλία να το ξεκινήσω.

 

Στο Android δεν υπάρχουν ιοί.

Edited by Sofos_5
Προσθήκη Παράθεσης.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως είναι ξεχωριστό θέμα γι αυτό και πήρα την πρωτοβουλία να το ξεκινήσω.

 

αν εγκαθιστας εφαρμογες μονο απο play store δεν χρειαζεσαι τιποτα.επισης αν δεν τικαρεις στις ρυθμισεις ασφαλειας αυτο που λεει ''αγνωστες πηγες'' δεν μπορει να εγκατασταθει τιποτα εκτος playstore.αυτη ειναι η μονη ασφαλεια που χρειαζεσαι στο αντροιντ και στην παρεχει το λειτουργικο απο μονο του

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

αν εγκαθιστας εφαρμογες μονο απο play store δεν χρειαζεσαι τιποτα.επισης αν δεν τικαρεις στις ρυθμισεις ασφαλειας αυτο που λεει ''αγνωστες πηγες'' δεν μπορει να εγκατασταθει τιποτα εκτος playstore.αυτη ειναι η μονη ασφαλεια που χρειαζεσαι στο αντροιντ και στην παρεχει το λειτουργικο απο μονο του

Και εκτός Play store που έχω περάσει δεκάδες εφαρμογές, ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Αναρωτιέμαι αν μιλάμε για ιούς ή απλές διαφημίσεις που πολλές εφαρμογές βγάζουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική ας μας πει κάποιος που ''είχε ιό'' στο κινητό τί συνέπειες είχε;...

 

Έχουν βγει κατά καιρούς διάφορες ειδήσεις για malware σε όλες τις φορητές συσκευές. Κάποιες κακόβουλες εφαρμογές έχουν περάσει πρόσκαιρα και από τους ελέγχους του Play store (και του Appstore).

Πάντως με λίγη προσοχή (όπως άλλωστε και στις σταθερές συσκευές) δεν υπάρχει ουσιαστικά λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

δεν ξέρω εάν κάνω καλά που γράφω σε αυτό το θέμα αλλά αντιμετωπίζω αυτό το θέμα:

 

μετά από ένα χρόνο εντόπισα μέσω του Android Device Manager μια συσκευή αντροιντ που είχα χάσει πριν από ένα χρόνο και...

Ξέρω που βρίσκεται καθώς ενημερώθηκε η τοποθεσία της χτες τελευταία φορά αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω. Ασχολείται η αστυνομία με αυτό το θέμα; που πρέπει να αποτανθώ;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

δεν ξέρω εάν κάνω καλά που γράφω σε αυτό το θέμα αλλά αντιμετωπίζω αυτό το θέμα:

 

μετά από ένα χρόνο εντόπισα μέσω του Android Device Manager μια συσκευή αντροιντ που είχα χάσει πριν από ένα χρόνο και...

Ξέρω που βρίσκεται καθώς ενημερώθηκε η τοποθεσία της χτες τελευταία φορά αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω. Ασχολείται η αστυνομία με αυτό το θέμα; που πρέπει να αποτανθώ;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Το έχεις δηλώσει στην αστυνομία ότι το έχασες/στο έκλεψαν;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν κάνεις factory reset, το Android Device Manager εξακολουθεί να βρίσκει το κινητό σου ή δουλευεί σύμφονα με το IMEI?
:ninja: Θάνατος σου η ζωή μου
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν κάνεις factory reset, το Android Device Manager εξακολουθεί να βρίσκει το κινητό σου ή δουλευεί σύμφονα με το IMEI?

 

Με τον λογαριασμό google που έχεις δουλεύει απο ότι έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

τι πιστεύετε είναι καλύτερο και πιο χρήσιμο από τα παραπάνω avast or Cm η και τα 2

 

κανενα ,χωρο πιανουν .

Edited by Sofos_5
Προσθήκη Παράθεσης.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ΔΝ υπάρχει φόβος για ιούς??

 

http://www.goodbyte.gr/editorials/viruses-ads-antivirus-and-android-9671/

Edited by Sofos_5
Προσθήκη Παράθεσης.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ΔΝ υπάρχει φόβος για ιούς??

 

ένα πρόγραμμα για να σου "κόβει" τις διαφημίσεις χρειάζεσαι!! τίποτα άλλο

Edited by Sofos_5
Προσθήκη Παράθεσης.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ΔΝ υπάρχει φόβος για ιούς??

 

Όχι φίλε μου. Μόνο αν το κινητό σου είναι root, εγκαταστήσεις κάτι εκτός playstore και του χορηγήσεις root δικαιώματα υπάρχει κίνδυνος και πάλι πολύ περιορισμένος. Διαφορετικά όχι, εκτός βέβαια και αν σε έχουν στοχοποιήσει (προσωπικά) οι CIA, FBI, KGB, κάποια άλλη μυστική υπηρεσία η κάποιος πάρα πολύ ικανός χάκερ !!! Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις όμως, κανένα antivirus δε μπορεί να σε βοηθήσει. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

ένα πρόγραμμα για να σου "κόβει" τις διαφημίσεις χρειάζεσαι!! τίποτα άλλο

 

Υπαρχει κανενα προγραμμα που να κοβει της διαφημισεις που να μην χρειαζεται root?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενα προγραμμα που να κοβει της διαφημισεις που να μην χρειαζεται root?

 

Ναι το adguard, τσεκαρισμενο δουλευει αριστα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...