Jump to content

[Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus


Asdf_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις έβαλα το androidlost στο κινητό μου και από τις επιλογές που σου δίνει έμεινα πολύ ευχαριστημένος και είναι και δωρεάν πάνω απ'όλα!!!

 

Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν υπάρχει τρόπος να μην χαθεί το πρόγραμμα ακόμα και factory reset να κάνει ο κλέφτης...

Γίνεται κάτι τέτοιο?

 

Αν υποστηρίζει την εγκατάσταση ως system app, τότε καθάρισες.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Αν υποστηρίζει την εγκατάσταση ως system app, τότε καθάρισες.

 

Και πως μπορούμε να το δούμε αυτό?

και αν είναι πως το κάνουμε?

 

Συγνώμη αλλά είμαι λίγο άσχετος και τώρα έχω αρχίσει και μαθαίνω τα κόλπα που παίζουν με τα android!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορούμε να το δούμε αυτό?

και αν είναι πως το κάνουμε?

 

Συγνώμη αλλά είμαι λίγο άσχετος και τώρα έχω αρχίσει και μαθαίνω τα κόλπα που παίζουν με τα android!!!!

 

Πρέπει να ροοταρεις το κινητό πρώτα.

Μετά κάνεις RW το /system/apps/ με κάποιο file manager.

Τέλος βάζεις το androidlost.apk στο /system/apps/ και το εγκαθιστας από εκεί.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχα εγκαταστήσει το kaspersky από το play store. Το είχα για αρκετό διάστημα, αλλά είχα την εντύπωση ότι η συσκευή μου είχε γίνει λίγο αργή. Αργούσε να φορτώνει διάφορες εφαρμογές, στην εκκίνηση, στο internet κ.α. Αποφάσισα να την απεγκαταστήσω και νομίζω ότι βελτιώθηκε λίγο η συσκευή (htc incredidle s). Απ’ ότι έχω διαβάσει οι γνώμες διίστανται για το εάν χρειάζεται ή όχι antivirus το android. Δεν έχω κάνει root και κατεβάζω εφαρμογές μόνο από το play store. Εκείνο που με ενδιαφέρει κυρίως είναι οι συναλλαγές-παρακολουθήσεις λογαριασμών από τραπεζικές εφαρμογές (που έχω κατεβάσει φυσικά από το play store). Λέτε να ‘’θυσιάσω’’ την ταχύτητα της συσκευής προκειμένου να έχω κάποια ασφάλεια ή αυτό θα είναι περιττό και άδικα ταλαιπωρώ το κινητό μου;
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην κανεις συναλλαγες μεσω της συσκευης σου.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην κανεις συναλλαγες μεσω της συσκευης σου.

 

Γιατί όχι; Είναι πιο ασφαλές το pc με windows;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην κανεις συναλλαγες μεσω της συσκευης σου.

Όχι δεν κάνω τραπεζικές συναλλαγές, απλά παρακολουθώ καμία φορά εάν χρειασεί(π.χ. δεν είμαι σπίτι και πρέπει να δω εάν μπήκαν χρήματα στο λογαριασμό μισθοδοσίας) τον λογαριασμό μισθοδοσίας μου. Πληροφοριακά τα antivirus πιστεύεις ότι κάνουν πιο αργή τη συσκευή ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο,;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εδω και δυο τρεις μερες μετα απο εγκατάσταση chrome και συγχρονισμο bookmark με το το samsung s2 μου μου σκανε στο ασχετο notification που οδηγουν η σε μηνυματα για απαντηση με οκ η σε σελιδες για κατεβασμα

 

εχει κανεις καμμια ιδεα τι μπορει να είναι και αν το κυριοτερο ειναι ιος? δοκιμασα να φλασαρω χωρις wipe rom και συνεχιζει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εδω και δυο τρεις μερες μετα απο εγκατάσταση chrome και συγχρονισμο bookmark με το το samsung s2 μου μου σκανε στο ασχετο notification που οδηγουν η σε μηνυματα για απαντηση με οκ η σε σελιδες για κατεβασμα

 

εχει κανεις καμμια ιδεα τι μπορει να είναι και αν το κυριοτερο ειναι ιος? δοκιμασα να φλασαρω χωρις wipe rom και συνεχιζει το ιδιο.

 

καποια εφαρμογη με διαφημησεις κατεβασες.δες ποιες κατεβασες απο τοτε που σου το εκανε και σβηστες μια μια μεχρι να βρεις ποια ειναι.Αλλιως αμα εισαι ρουτ βαλε το adfree και το airpush για να βρεις και να σβησεις τις διαφημησεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εδω και δυο τρεις μερες μετα απο εγκατάσταση chrome και συγχρονισμο bookmark με το το samsung s2 μου μου σκανε στο ασχετο notification που οδηγουν η σε μηνυματα για απαντηση με οκ η σε σελιδες για κατεβασμα

 

εχει κανεις καμμια ιδεα τι μπορει να είναι και αν το κυριοτερο ειναι ιος? δοκιμασα να φλασαρω χωρις wipe rom και συνεχιζει το ιδιο.

 

Κάποια εφαρμογή στο κάνει αυτό.

Για να δεις πια το κάνει τη στιγμή που έρχεται ειδοποίηση στη notification κάνει δύο ''γυρισιες'' στην πρώτη είναι η διαφήμιση και στη δεύτερη θα σου γράφει το όνομα της εφαρμογής που σου στέλνει της διαφημίσεις.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετω την παρεα του forum.

Ας ξεκινησω με το οτι τα βραδια συνηθιζω να μην παιρνω το Atrix μου αλλα μια παλια παντοφλιτσα ωστε να μην με 'πονεσει' αν το χασω η μου το κλεψουν.

ΛΟΙΠΟΝ μπαινοντας σε σκεψεις κοιταζα τις εφαρμογες security που πχ αν αλλαξει SIM στο κινητο σε ειδοποιει με SMS στον αριθμο που θες.

 

Αληθεια, μου κινησε το ενδοιαφερον η εφαρμογη, ομως σκεφτηκα οτι αν μ κλεψουν τ κινητο με λιγο μυαλο θα σκεφτουν μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, αρα παπαπαλα το security. Και παλι ομως θα μπορουσα να βαλω την εφαρμογη στα system apps και να εχω ενα 'κρυφο χαρτι' ακομα και μετα απο μια 'πονηρη' επαναφορα εργ. ρυθμισεων.

 

ΟΜΩΣ εδω ειναι το προβλημα μου, μετα την επαναφορα εργ. ρυθμισεων μπορει να μεινει το security app ομως απ την αλλη θα εχουν χαθει οι ρυθμισεις του, δλδ δε θα ξερει ποια ηταν η προηγουμενη SIM ωστε να αντιληφθει την αλλαγη SIM (και να ενεργοποιηθη ο 'συναγερμος') οπως επισης δε θα 'θυμαται' τον αριθμο που του εχω 'πει' να στειλει το SMS με τις συντεταγμενες του ... κλεφτη

 

ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ καποιος εχει ή ειχε παρομοιες ανησυχιες ας τις μοιραστουμε εδω να δουμε αν υπαρχει καποια λυση.

 

ΑΝ ΚΑΙ, ισως εχω ηδη βρει την λυση ! Πιστευω οτι θα μπορουσε να λυθει το προβλημα με μια εφαρμογη φτιαγμενη καθε φορα για ενα διαφορετικο ατομο, δλδ μια εφαρμογη που θα εχει τα στοιχεια επικοινωνιας (το κινητο στο οποιο θα στειλει SMS) στον κωδικα της. ωστοσω κατι τετοιο φαναταζομαι οτι θελει γνωσεις development που δυστυχως ... δεν εχω.

 

Περιμενω να δω το ενδοιαφερον σας... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα του forum.

Ας ξεκινησω με το οτι τα βραδια συνηθιζω να μην παιρνω το Atrix μου αλλα μια παλια παντοφλιτσα ωστε να μην με 'πονεσει' αν το χασω η μου το κλεψουν.

ΛΟΙΠΟΝ μπαινοντας σε σκεψεις κοιταζα τις εφαρμογες security που πχ αν αλλαξει SIM στο κινητο σε ειδοποιει με SMS στον αριθμο που θες.

 

Αληθεια, μου κινησε το ενδοιαφερον η εφαρμογη, ομως σκεφτηκα οτι αν μ κλεψουν τ κινητο με λιγο μυαλο θα σκεφτουν μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, αρα παπαπαλα το security. Και παλι ομως θα μπορουσα να βαλω την εφαρμογη στα system apps και να εχω ενα 'κρυφο χαρτι' ακομα και μετα απο μια 'πονηρη' επαναφορα εργ. ρυθμισεων.

 

ΟΜΩΣ εδω ειναι το προβλημα μου, μετα την επαναφορα εργ. ρυθμισεων μπορει να μεινει το security app ομως απ την αλλη θα εχουν χαθει οι ρυθμισεις του, δλδ δε θα ξερει ποια ηταν η προηγουμενη SIM ωστε να αντιληφθει την αλλαγη SIM (και να ενεργοποιηθη ο 'συναγερμος') οπως επισης δε θα 'θυμαται' τον αριθμο που του εχω 'πει' να στειλει το SMS με τις συντεταγμενες του ... κλεφτη

 

ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ καποιος εχει ή ειχε παρομοιες ανησυχιες ας τις μοιραστουμε εδω να δουμε αν υπαρχει καποια λυση.

 

ΑΝ ΚΑΙ, ισως εχω ηδη βρει την λυση ! Πιστευω οτι θα μπορουσε να λυθει το προβλημα με μια εφαρμογη φτιαγμενη καθε φορα για ενα διαφορετικο ατομο, δλδ μια εφαρμογη που θα εχει τα στοιχεια επικοινωνιας (το κινητο στο οποιο θα στειλει SMS) στον κωδικα της. ωστοσω κατι τετοιο φαναταζομαι οτι θελει γνωσεις development που δυστυχως ... δεν εχω.

 

Περιμενω να δω το ενδοιαφερον σας... :happy:

 

Αν είχες διαβάσει προσεκτικά το πώς λειτουργούν αυτές οι εφαρμογές θα ήξερες ότι και με επαναφορά των εργασ. ρυθμίσεων η εφαρμογή ξέρει ποια είναι η αρχική σιμ και πού να στείλει τις ενημερώσεις.

Οπότε δεν τίθεται τέτοιο πρόβλημα.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Sorry :O

Αλλα ενω εχω διαβασει πολλες απο αυτες τις εφαρμογες καμια δε λεει οτι στο factory reset δν χανει τα στοιχεια σου... στο cerberus λεει οτι αν εισαι rootαρισμενος εχεις uninstall protection, ομως δεν ειμαι τοσο σιγουρος για τα data του... :confused:

 

Τεςπα εχω κι ακομα ενα θεματακι. Η ... αγαπημενη μου Motorola ζηταει για προστασια να κανεις login με το MotoBlur account σου καθε φορα που αλλαζεις SIM. Ετσι εχω την εντυπωση πως οι επιδωξοι κλεφτες δν θα μπορεσουν καν να ανοιξουν τ κινητο μου ωστε να το εντωπισει η εφαρμογη. Υπαρχει τροπος να το παρακαμψουμε ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τεςπα εχω κι ακομα ενα θεματακι. Η ... αγαπημενη μου Motorola ζηταει για προστασια να κανεις login με το MotoBlur account σου καθε φορα που αλλαζεις SIM. Ετσι εχω την εντυπωση πως οι επιδωξοι κλεφτες δν θα μπορεσουν καν να ανοιξουν τ κινητο μου ωστε να το εντωπισει η εφαρμογη. Υπαρχει τροπος να το παρακαμψουμε ?

 

Απευθύνσου καλύτερα στο θέμα της συσκευής σου... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=292044

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καποια λυση για προστασια κινητου απο επικειμενους κλεφτες?

 

find my phone, pray, samsung dive η κατι αλλο?

 

cerberus;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

μολις τα διαβασα ολα και εχω μπερδευτει λιγο...ψαχνω καποια εφαρμογη ωστε αν μου κλεψουν το κινητο να μπορω να το εντοπισω κι ας του εχουν κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κι επισης να μην χρειαζεται το κινητο να ειναι στο ιντερνετ για να λειτουργησει η εφαρφογη...εχω το xperia neo v εκδοση 4.0.4 χωρις ροοτ και γενικα χωρις 'πειραγματα'... υπαρχει κατι για μενα? :)

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

μολις τα διαβασα ολα και εχω μπερδευτει λιγο...ψαχνω καποια εφαρμογη ωστε αν μου κλεψουν το κινητο να μπορω να το εντοπισω κι ας του εχουν κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κι επισης να μην χρειαζεται το κινητο να ειναι στο ιντερνετ για να λειτουργησει η εφαρφογη...εχω το xperia neo v εκδοση 4.0.4 χωρις ροοτ και γενικα χωρις 'πειραγματα'... υπαρχει κατι για μενα? :)

Εγώ χρησιμοποιώ το phonelocator pro και τα κάνει όλα αυτά. Ωστόσο είναι paid και απαιτεί να περάσεις μόνος σου την εφαρμογή στο system partition, ώστε να μην έχεις πρόβλημα με hard reset!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

δες και το Prey

σε μενα παει αυτο?

Εγώ χρησιμοποιώ το phonelocator pro και τα κάνει όλα αυτά. Ωστόσο είναι paid και απαιτεί να περάσεις μόνος σου την εφαρμογή στο system partition, ώστε να μην έχεις πρόβλημα με hard reset!

 

ξεχασα να αναφερω οτι ψαχνω αποκλειστικα δωρεαν εφαρμογη :p

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω οτι ψαχνω αποκλειστικα δωρεαν εφαρμογη :p

Androidlost τότε μέχρι να γίνει Paid.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :) κατεληξα στο androidlost επειδη το λενε πολλοι εδω μεσα...

και μια τελευταια απορια επειδη ακουω διαφορα...σ εμενα που δεν ειμαι ροοτ,θα δουλεψει? ή με μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων χανονται ολα τα στοιχεια της εφαρμογης?

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Privacy, security και anti-virus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...