Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@red_herring

Παναγιωτη σ'ευχαριστω πολυ για το cf-root. το εχω δει οτι ειναι πολυ καλη επιλογη για root, αλλα προς το παρον θελω το απλο root μιας και δεν περναω γενικα mods και διαφορα themes κ.τ.λ, οποτε προτιμω να μην το βαλω προς το παρον.

 

Ευχαριστουμε πολυ επισης που επιβεβαιωσες οτι οι τιμες 40,50,60 στον autokiller δουλευουν οκ και εδω. αυτες θα βαλω κι'εγω σημερα κιολας μολις κανω το root :).

 

Εγινε Αντωνη, αποφασιζεις και προχωρας. Μολις δουλεψεις λιγο τη ρομ πες μας εντυπωσεις κι επισης πες μας αν δεις οτι καποιος συνδυασμος στον autokiller ταιριαζει πιο καλα.

 

Τελος να πω οτι μετα απο χρηση δευτερης μερας με την JPH διαπιστωνω καλυτερη διαχειρηση της μπαταριας. Το λεω με σιγουρια αφου το στησιμο μου ειναι ακρβως οπως πριν με ιδια wallpapers κλπ. Με σκληρη χρηση χθες το βραδυ και σημερα τα παει πολυ ικανοποιητικα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το εχει κανεις δοκιμασει να το συνδεσει στο kies μετα την αναβαθμιση σε 2.2.?

ρωταω γιατι μεχρι πριν στην 2.1 ο μονος τροπος ηταν κανοντας unmount την εσωτερικη καρτα αλλα αυτη η επιλογη στην 2.2 δεν υπαρχει...:(

Link to comment
Share on other sites

Εγινε Αντωνη, αποφασιζεις και προχωρας. Μολις δουλεψεις λιγο τη ρομ πες μας εντυπωσεις κι επισης πες μας αν δεις οτι καποιος συνδυασμος στον autokiller ταιριαζει πιο καλα.

 

Τελος να πω οτι μετα απο χρηση δευτερης μερας με την JPH διαπιστωνω καλυτερη διαχειρηση της μπαταριας. Το λεω με σιγουρια αφου το στησιμο μου ειναι ακρβως οπως πριν με ιδια wallpapers κλπ. Με σκληρη χρηση χθες το βραδυ και σημερα τα παει πολυ ικανοποιητικα.

 

ναι και εγω θελω να επιβεβαιωσω αυτο που λεει ο Παναγωτης...η μπαταρια ειναι αρκετα καλυτερη!!!επισης τις τιμες του autokiller τις βαζω σε οποια ρομ εχω βαλει μεχρι στιγμης και παει μια χαρα το τηλεφωνο...αν δεις κατι διαφορετικο ενημερωσε μας..;)

Link to comment
Share on other sites

το εχει κανεις δοκιμασει να το συνδεσει στο kies μετα την αναβαθμιση σε 2.2.?

ρωταω γιατι μεχρι πριν στην 2.1 ο μονος τροπος ηταν κανοντας unmount την εσωτερικη καρτα αλλα αυτη η επιλογη στην 2.2 δεν υπαρχει...:(

 

Συνδεομαι κανονικοτατα οπως και πριν και παιρνω και μηνυμα οτι ειμαι ηδη αναβαθμισμενος στην τελευταια ενημερωση.:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κι απο εμενα,ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!

 

edit:Αντωνη δεν δοκιμαζεις και το oclf μια και δεν θελεις πιο πολυπλοκα?οταν ειχα βαλει jpa δουλεψε μια χαρα

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που παρατηρησα στην JPH ειναι πως δεν την παλευει οταν παιζω καποιο βαρυ παιχνιδακι και ταυτοχρονα εχω ανοιχτο το wifi. Εχθες το βραδυ ελιωσα λιγο το angry birds season το οποιο θελει συνδεση wifi για να κατεβασει τις επομενες πιστες. Ειχα συνεχεια κολληματα και αναγκαστικα το εκλεισα. Το ιδιο μου εκανε και με το slice it.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, τελικά τα ξημερώματα έβαλα κι εγώ την 2.2 αν και είχα την JM5. Με βοήθησε απόλυτα ο domigr, να είναι καλά το παιδί, επί 2,5 ώρες τον έπρηζα καθότι είμαι και άσχετος. Με διαφώτισε! Είναι πράγματι καλύτερη η 2.2 από τη 2.1, το χαίρομαι πραγματικά το κινητό. Ελπίζω να έρθει επίσημα και η 2.2.1 και στην Ελλάδα. Καλά Χριστουγεννα σε όλους και ιδίως στον domigr!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, τελικά τα ξημερώματα έβαλα κι εγώ την 2.2 αν και είχα την JM5. Με βοήθησε απόλυτα ο domigr, να είναι καλά το παιδί, επί 2,5 ώρες τον έπρηζα καθότι είμαι και άσχετος. Με διαφώτισε! Είναι πράγματι καλύτερη η 2.2 από τη 2.1, το χαίρομαι πραγματικά το κινητό. Ελπίζω να έρθει επίσημα και η 2.2.1 και στην Ελλάδα. Καλά Χριστουγεννα σε όλους και ιδίως στον domigr!

 

ευχαριστω πολυ rishi για τα καλα σου λογια..χαιρομαι που τελικα τα καταφεραμε και απο οτι ειδες πιστευω αξιζε η αναβαθμιση :p

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από μένα!

Μόλις χθες πήρα το κινητό πλαίσιο(βασικά δώρο ήταν) και προσπαθώ να δω φως στην όλη διαδικασία αναβάθμισης.

Το KIES μου βγάζει το μήνυμα:

"Τρέχουσα έκδοση: PDA:JM5 / PHONE:JM1 / CSC:JM1

Έχει ήδη εγκατασταθεί η πιο πρόσφατη έκδοση στη συνδεδεμένη συσκευή"

 

Η συσκευή στην έκδοση firmware μου εμφανίζει:

"2.1-update1"

 

Από όσα διάβασα μέχρι τώρα καταλαβαίνω ότι είναι αδύνατον να γίνει η αναβάθμιση σε froyo εκτός και εάν αρχίσω τις hackies, ελπίζω να έχω λάθος μιας και η συσκευή είναι 1 ημέρας και μερικών εκατοντάδων ευρώ και το μόνο που δε θέλω είναι κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Redherring: pda i9000xwjm5 phone i9000xxjm1, csc I9000oxxjm1. Το κινητο δεν το εχω πειραξει. Τι κανω για να εχω τα επισημα;

 

 

Sent from my GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από μένα!

Μόλις χθες πήρα το κινητό πλαίσιο(βασικά δώρο ήταν) και προσπαθώ να δω φως στην όλη διαδικασία αναβάθμισης.

Το KIES μου βγάζει το μήνυμα:

"Τρέχουσα έκδοση: PDA:JM5 / PHONE:JM1 / CSC:JM1

Έχει ήδη εγκατασταθεί η πιο πρόσφατη έκδοση στη συνδεδεμένη συσκευή"

 

Η συσκευή στην έκδοση firmware μου εμφανίζει:

"2.1-update1"

 

Από όσα διάβασα μέχρι τώρα καταλαβαίνω ότι είναι αδύνατον να γίνει η αναβάθμιση σε froyo εκτός και εάν αρχίσω τις hackies, ελπίζω να έχω λάθος μιας και η συσκευή είναι 1 ημέρας και μερικών εκατοντάδων ευρώ και το μόνο που δε θέλω είναι κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

πρεπει να κανεις και εσυ οτι εκανα με τον rishi χθες...:p

Link to comment
Share on other sites

παραθετω την διαδικασια για οσους θελου να φλασαρουν και δεν εχουν jm2...

 

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=31714

 

κατεβαζετε το 1.7 το αποσυμπιεζετε,τρεχετε το προγραμμα,πατατε file load backup πατατε στον φακελο του kies patcher που αποσυμπιεσατε και ανοιγετε αυτο:kies-backup-XSO στο μηνυμα που θα σας εμφανισει πατατε no …μετα στο spoof product code as πατατε cos βρεστε το και επιλεξτε το…επισης το enable spoof ναι ειναι true..μετα πατατε write registry…αυτο ηταν μπορειτε να κανετε αναβαθμιση μεσω kies λογικα τωρα…εννοειται αμα εχετε lagfix το αφαρειτε!!επισης μολις γινει η αναβαθμιση κανετε hard reset με αυτο *2767*3855# χανονται τα παντα για αυτο κρατηστε backup..οταν τελειωσετε και εχετε ξεσυνδεσει το τηλεφωνο απο το pc ανοιξτε το kies patcher στο spoof βαλτε false και πατηστε write registry..

 

 

Καλο φλασαρισμα :p

Link to comment
Share on other sites

Αντωνιε μια λυση ειναι το superoneclick που ειπαν τα παιδια και μια αλλη λυση που ισως να θελεις να της ριξεις μια ματια ειναι το cf-root του chainfire http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108. Βεβαια η μεθοδος θελει odin που ειπες οτι δεν το προτιμας, αλλα εγω σκεφτηκα να σου πω και τη λυση αυτη, ισως θελεις εγκυκλοπεδικα να ξερεις τι κανει:) Πλεονεκτηματα της ειναι οτι εκτος απo root σου επαναφερει το 2e recovery για να περασεις οποιοδηποτε mod θελεις, και ειναι συμβατο με cwm. Μειονεκτηματα οτι χανεται εννοειται η εγγυηση (αλλα ουτως η αλλως με το root χανεται) και οτι για να κανεις unroot πρεπει να φλασαρεις νεα ρομ.

δεν ειναι αναγκαστικο να περασεις αλλη ρομ, απλα πρεπει να περασεις αλλον κερνελ

 

Μια ερώτηση και από μένα!

Μόλις χθες πήρα το κινητό πλαίσιο(βασικά δώρο ήταν) και προσπαθώ να δω φως στην όλη διαδικασία αναβάθμισης.

Το KIES μου βγάζει το μήνυμα:

"Τρέχουσα έκδοση: PDA:JM5 / PHONE:JM1 / CSC:JM1

Έχει ήδη εγκατασταθεί η πιο πρόσφατη έκδοση στη συνδεδεμένη συσκευή"

 

Η συσκευή στην έκδοση firmware μου εμφανίζει:

"2.1-update1"

 

Από όσα διάβασα μέχρι τώρα καταλαβαίνω ότι είναι αδύνατον να γίνει η αναβάθμιση σε froyo εκτός και εάν αρχίσω τις hackies, ελπίζω να έχω λάθος μιας και η συσκευή είναι 1 ημέρας και μερικών εκατοντάδων ευρώ και το μόνο που δε θέλω είναι κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

για jm5 δεν εχει βγει ακομη αναβαθμιση σε foryo, υπομονη

 

Redherring: pda i9000xwjm5 phone i9000xxjm1, csc I9000oxxjm1. Το κινητο δεν το εχω πειραξει. Τι κανω για να εχω τα επισημα;

 

 

Sent from my GT-I9000

 

η φλασαρεις μεσω odin, η χακαρεις το kies

Edited by suspect21
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αναγκαστικο να περασεις αλλη ρομ, απλα πρεπει να περασεις αλλον κερνελ

 

Υποθετω οτι και με αυτον τον τροπο γινεται. Παραθετω την απαντηση του chainfire (δημιουργος) στο ερωτημα για unroot

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=8625388&postcount=225

 

@pipidakos Σου απαντησε ηδη ο φιλος suspect21 απο πανω

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι και με αυτον τον τροπο γινεται. Παραθετω την απαντηση του chainfire (δημιουργος) στο ερωτημα για unroot

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=8625388&postcount=225

 

@pipidakos Σου απαντησε ηδη ο φιλος suspect21 απο πανω

 

ναι σορυ παιδια εκανα λαθος... :O

θυμομουν οτι αμα φλασαρεις αλλον κερνελ φευγει και το ρουτ, αλλα τελικα φευγει μονο το 2e recovery, σε καποιες ομως περιπτωσεις λεει φευγει και το ρουτ, τελος παντων :)

για να εισαι σιγουρος οπως λεει και στο ποστ παραπανω ξαναπερνας το original kernel της rom

 

οποτε να το ξαναπω, γιατι το εγραψα λαθος και στο hacks/roots νομιζω

 

ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ROOΤ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ ΤΟ CF ROOT ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ORIGINAL KERNEL ΤΗΣ ROM (PDA)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γι'αυτό εγώ το έκανα χειροκίνητα όπως γράφω στο ποστ με τα hacks, για να μη βάζω άλλον kernel που μετά δε βγαίνει εκτός αν κάνεις φλας από την αρχή.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

παραθετω την διαδικασια για οσους θελου να φλασαρουν και δεν εχουν jm2...

 

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=31714

 

κατεβαζετε το 1.7 το αποσυμπιεζετε,τρεχετε το προγραμμα,πατατε file load backup πατατε στον φακελο του kies patcher που αποσυμπιεσατε και ανοιγετε αυτο:kies-backup-XSO στο μηνυμα που θα σας εμφανισει πατατε no …μετα στο spoof product code as πατατε cos βρεστε το και επιλεξτε το…επισης το enable spoof ναι ειναι true..μετα πατατε write registry…αυτο ηταν μπορειτε να κανετε αναβαθμιση μεσω kies λογικα τωρα…εννοειται αμα εχετε lagfix το αφαρειτε!!επισης μολις γινει η αναβαθμιση κανετε hard reset με αυτο *2767*3855# χανονται τα παντα για αυτο κρατηστε backup..οταν τελειωσετε και εχετε ξεσυνδεσει το τηλεφωνο απο το pc ανοιξτε το kies patcher στο spoof βαλτε false και πατηστε write registry..

 

 

Καλο φλασαρισμα :p

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα ξεκινήσω τη διαδικασία σε λίγο.

Μετά την ολοκλήρωσή της θα έχω το froyo, σωστά?

 

@suspect21

εγώ πίστευα ότι έχω τη JM1 αλλά αν κρίνω από την απάντηή σου θα πρέπει να κοιτάω το JM του PDA, δλδ στην περίπτωσή μου JM5.

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

παραθετω την διαδικασια για οσους θελου να φλασαρουν και δεν εχουν jm2...

 

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=31714

 

κατεβαζετε το 1.7 το αποσυμπιεζετε,τρεχετε το προγραμμα,πατατε file load backup πατατε στον φακελο του kies patcher που αποσυμπιεσατε και ανοιγετε αυτο:kies-backup-XSO στο μηνυμα που θα σας εμφανισει πατατε no …μετα στο spoof product code as πατατε cos βρεστε το και επιλεξτε το…επισης το enable spoof ναι ειναι true..μετα πατατε write registry…αυτο ηταν μπορειτε να κανετε αναβαθμιση μεσω kies λογικα τωρα…εννοειται αμα εχετε lagfix το αφαρειτε!!επισης μολις γινει η αναβαθμιση κανετε hard reset με αυτο *2767*3855# χανονται τα παντα για αυτο κρατηστε backup..οταν τελειωσετε και εχετε ξεσυνδεσει το τηλεφωνο απο το pc ανοιξτε το kies patcher στο spoof βαλτε false και πατηστε write registry..

 

 

Καλο φλασαρισμα :p

 

Απλά να προσθέσω ότι όποιος έχει JM5 και το κάνει έτσι, θεωρητικά χάνει την εγγύησή του. Και εφ'όσον τη χάνει, θα συνιστούσα κάποια πιό καινούρια ROM, π.χ. JPU/JPX/JPY, μέσω Odin.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γι'αυτό εγώ το έκανα χειροκίνητα όπως γράφω στο ποστ με τα hacks, για να μη βάζω άλλον kernel που μετά δε βγαίνει εκτός αν κάνεις φλας από την αρχή.

 

αλλαζωντας τον kernel μονο θα χαθουν εφαρμογες κτλ?

νομιζω δεν χανονται

η ειναι αναλογα με το αν ειναι μονο kernel ή partial rom οπως λεει και το λινκ απο πανω?

 

 

σωστα badcluster ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

αλλαζωντας τον kernel μονο θα χαθουν εφαρμογες κτλ?

νομιζω δεν χανονται

η ειναι αναλογα με το αν ειναι μονο kernel ή partial rom οπως λεει και το λινκ απο πανω?

 

 

σωστα badcluster ;)

 

Όχι δε χάνονται, αλλά έχεις τον kernel της rom σου μόνο;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα ξεκινήσω τη διαδικασία σε λίγο.

Μετά την ολοκλήρωσή της θα έχω το froyo, σωστά?

 

@suspect21

εγώ πίστευα ότι έχω τη JM1 αλλά αν κρίνω από την απάντηή σου θα πρέπει να κοιτάω το JM του PDA, δλδ στην περίπτωσή μου JM5.

Σωστά?

 

ναι θα εχεις froyo!!σωστα και για το pda που ειπες..jm5 εχεις

Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε χάνονται, αλλά έχεις τον kernel της rom σου μόνο;

 

δεν καταλαβα τι ρωτας...

 

αυτο που ρωταω εγω για παραδειγμα ειναι οτι το cf-root ειναι ενας κερνελ, οπως επισης και το universal lagfix (ή καποια απο τις εκδοσεις του, τουλαχιστον) τους οποιους τους φλασαρεις στη θεση του pda και εχεις την ρομ που ειχες προηγουμενως αλλα με διαφορετικο κερνελ

 

υπαρχουν ομως και kernel οι οποιοι απο οτι καταλαβα ειναι standalone roms

οπως αυτες που δινει στο samfirmware που σου δινει μονο pda χωρις repartition χωρις αλλα αρχεια και φλασαρεις ρομ

 

δεν ξερω αν υπαρχει καπου διαφορα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω ότι όποιος έχει JM5 και το κάνει έτσι, θεωρητικά χάνει την εγγύησή του. Και εφ'όσον τη χάνει, θα συνιστούσα κάποια πιό καινούρια ROM, π.χ. JPU/JPX/JPY, μέσω Odin.

 

Revert στη JM πάλι σε 5 μπορεί να γίνει μετά το hack?

Thanks suspect21, domigr.

Link to comment
Share on other sites

Revert στη JM πάλι σε 5 μπορεί να γίνει μετά το hack?

Thanks suspect21, domigr.

 

Με φλασάρισμα μέσω odin, από το μηδέν. H JM5 έχει άλλο product code (EUR) για το οποίο ακόμα δεν έχει βγει επίσημη αναβάθμιση. Οτιδήποτε λοιπόν γίνει με kies hack ακυρώνει την εγγύηση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Revert στη JM πάλι σε 5 μπορεί να γίνει μετά το hack?

Thanks suspect21, domigr.

 

μπορει να γινει αμα φλασαρεις με odin

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...