Jump to content

[Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλον τον κόσμο του forum.

Έκανα και εγώ την αναβάθμιση σε 2.2 μέσω του Kies Registry Hack, root μέσω του SuperOneClick και έχω μια ερώτηση.

Για να αρχίζω να βλέπω τα paid apps στο market τι κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

 

διαβάζω το παρόν thread από την αρχή αν και δεν είχα συμμετάσχει καθώς δεν ήμουν σίγουρος αν ήθελα να ρισκάρω (γιατι απ ότι κατάλαβα, μάλλον περί ρίσκου πρόκειται) να αναβαθμίσω ακόμαι και επίσημα σε 2.2

Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι πεπεισμένος ότι αξίζει η (ενδεχόμενη) ταλαιπωρία, λόγω των λίγων (ή μάλλον όχι τόσο σημαντικών) διαφοροποιήσεων που υπάρχουν στη νέα version. Επίσης θεωρώ κάπως απαράδεκτο να πρέπει να υποστείς την ταλαιπωρία της επαναφοράς στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και το ότι αυτό συνεπάγεται για το ξανα-σεττάρισμα (κάποιοι θα πείτε ότι αυτό είναι φυσιολογικό, αν κι εγώ εξακολουθώ να διαφωνώ).

 

Παρόλα αυτά, το "μικρόβιο" εξακολουθεί να υπάρχει, οπότε λέω να το αποτολμήσω κι ο Θεός βοηθός (μέρες που είναι...) Οπότε για να ανακεφαλαιώσω, έχουμε τα εξής αν έχω καταλάβει καλά:

- Ευχέλαιο / τρισάγιο / προσευχή να πάνε όλα καλά

- Update στη 2.2 αρχικά (έχω PDA: JM2 και επιπλέον έχω το τηλέφωνο "μαμά" οπότε θεωρώ πως δεν θα έχω πρόβλημα )

- Root ώστε να μπορέσω να εγκαταστήσω Titanium Backup ή ΜyBackup Pro και να πάρω backup εφαρμογές / ρυθμίσεις

- Hard reset

- Restore εφαρμογών / ρυθμίσεων

- The end (?)

 

Αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά, οποιαδήποτε διόρθωση είναι ευπρόσδεκτη... :)

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

 

διαβάζω το παρόν thread από την αρχή αν και δεν είχα συμμετάσχει καθώς δεν ήμουν σίγουρος αν ήθελα να ρισκάρω (γιατι απ ότι κατάλαβα, μάλλον περί ρίσκου πρόκειται) να αναβαθμίσω ακόμαι και επίσημα σε 2.2

Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι πεπεισμένος ότι αξίζει η (ενδεχόμενη) ταλαιπωρία, λόγω των λίγων (ή μάλλον όχι τόσο σημαντικών) διαφοροποιήσεων που υπάρχουν στη νέα version. Επίσης θεωρώ κάπως απαράδεκτο να πρέπει να υποστείς την ταλαιπωρία της επαναφοράς στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και το ότι αυτό συνεπάγεται για το ξανα-σεττάρισμα (κάποιοι θα πείτε ότι αυτό είναι φυσιολογικό, αν κι εγώ εξακολουθώ να διαφωνώ).

 

Παρόλα αυτά, το "μικρόβιο" εξακολουθεί να υπάρχει, οπότε λέω να το αποτολμήσω κι ο Θεός βοηθός (μέρες που είναι...) Οπότε για να ανακεφαλαιώσω, έχουμε τα εξής αν έχω καταλάβει καλά:

- Ευχέλαιο / τρισάγιο / προσευχή να πάνε όλα καλά

- Update στη 2.2 αρχικά (έχω PDA: JM2 και επιπλέον έχω το τηλέφωνο "μαμά" οπότε θεωρώ πως δεν θα έχω πρόβλημα )

- Root ώστε να μπορέσω να εγκαταστήσω Titanium Backup ή ΜyBackup Pro και να πάρω backup εφαρμογές / ρυθμίσεις

- Hard reset

- Restore εφαρμογών / ρυθμίσεων

- The end (?)

 

Αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά, οποιαδήποτε διόρθωση είναι ευπρόσδεκτη... :)

 

Σύμφωνα με τις παραπάνω ερωταπαντήσεις που έκανα, ίσως χρειάζεται πριν από το hardreset να αντιγράψεις τα περιεχόμενα της εσωτερικής sd κάρτας στον υπολογιστή. Αν περιμένεις κανα εικοσάλεπτο που θέλω για να κάνω το backup, θα σου πω αν όντως χρειαζόταν (γιατί στο internet άκουσα και τα δύο, και οτι την διαγράφει και οτι όχι...)

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχεις jm2 με product code cos και sailed code cos σου βγαζει το update χωρις καμια χακια..φανταζομαι εχεις δοκιμασει να δεις αν σου βγαζει οτι υπαρχει update..εννοειται θα πρεπει να κανεις backup γιατι μολις τελειωσει η αναβαθμιση και το κινητο ειναι ετοιμο θα πρεπει να κανεις hard reset για να λειτουργει σωστα και εκει χανεις τα παντα(οτι ειναι αποθηκευμενο δηλαδη στην εσωτερικη μνημη)...αν δεν κανεις hard reset μετα το κινητο δεν θα χασει τιποτα απλως θα κολλαει αρκετα...
Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχεις jm2 με product code cos και sailed code cos σου βγαζει το update χωρις καμια χακια..φανταζομαι εχεις δοκιμασει να δεις αν σου βγαζει οτι υπαρχει update..εννοειται θα πρεπει να κανεις backup γιατι μολις τελειωσει η αναβαθμιση και το κινητο ειναι ετοιμο θα πρεπει να κανεις hard reset για να λειτουργει σωστα και εκει χανεις τα παντα(οτι ειναι αποθηκευμενο δηλαδη στην εσωτερικη μνημη)...αν δεν κανεις hard reset μετα το κινητο δεν θα χασει τιποτα απλως θα κολλαει αρκετα...

 

Nαι, μου δίνει update κανονικά ("GT-I9000's firmware can be upgraded").

Δηλαδή το root και backup πρέπει να γίνει πρίν την αναβάθμιση? Δε μπορεί να γίνει μετά?

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Nαι, μου δίνει update κανονικά ("GT-I9000's firmware can be upgraded").

Δηλαδή το root και backup πρέπει να γίνει πρίν την αναβάθμιση? Δε μπορεί να γίνει μετά?

 

root το κινητο??ροοτ το κινητο το κανεις μετα την αναβαθμιση...backup το κανεις πριν ωστε μετα που θα κανεις την αναβαθμιση να εχεις τα πραγματα σου καπου για να τα ξαναπερασεις

Link to comment
Share on other sites

root το κινητο??ροοτ το κινητο το κανεις μετα την αναβαθμιση...backup το κανεις πριν ωστε μετα που θα κανεις την αναβαθμιση να εχεις τα πραγματα σου καπου για να τα ξαναπερασεις

 

Καταρχήν σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Λογικό αυτό που λες, απλά αν θυμάμαι καλά, τα συγκεκριμένα προγραματα για backup είναι paid, οπότε για να εγκαταστήσω πρέπει να έχω access στο paid κομμάτι του Market, και άρα πρέπει να είμαι root. Τι έχω καταλάβει λάθος?

 

@Errik: Δεν έχω κάτι ιδιαίτερο μέσα στην internal SD card, μόνο 1-2 mp3 για ringtones, οπότε δε με πειράζει να σβηστεί.

Edited by hsigma

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Λογικό αυτό που λες, απλά αν θυμάμαι καλά, τα συγκεκριμένα προγραματα για backup είναι paid, οπότε για να εγκαταστήσω πρέπει να έχω access στο paid κομμάτι του Market, και άρα πρέπει να είμαι root. Τι έχω καταλάβει λάθος?

 

θες να κανεις προγραμματα backup??αν ναι τοτε οκ..γιατι τις επαφες μπορεις να τις κανεις μεσω του kies η μεσω συγχρονισμου με gmail αμα εχεις..επισης για αρχεια(μουσικη,βιντεο,εικονες) τα κανεις drag and drop στο pc

Link to comment
Share on other sites

θες να κανεις προγραμματα backup??αν ναι τοτε οκ..γιατι τις επαφες μπορεις να τις κανεις μεσω του kies η μεσω συγχρονισμου με gmail αμα εχεις..επισης για αρχεια(μουσικη,βιντεο,εικονες) τα κανεις drag and drop στο pc

 

Nαι, αυτά με ενδιαφέρουν κυρίως, προγράμματα και ρυθμίσεις (για τα δικά μου δεδομένα, έχω φτύσει αίμα για να τα σεττάρω, και βαριέμαι ελεεινά να το ξανακάνω :) ).

Αρχεία δεν έχω και επαφές τις έχω όλες στο Gmail μου.

Επομένως η σειρά είναι όπως την έγραψα, σωστά?

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω..εγω κανω hard reset και χανω επαφες και προγραμματα καθε φορα...αρχεια τα εχω στην εξωτερικη...
Link to comment
Share on other sites

Επισης άλλη μια φουστια, για να μην μπερδευθεί και πανικοβληθεί κανένας άλλος. Η 2.2 μετονομάζει τον φάκελο της εξωτερικής sd κάρτας από /sdcard/sd σε /sdcard/external_sd οπότε το mybackup pro δεν αναγνωρίζει τα προηγούμενα backup που έχεις κάνει με 2.1!! Η λύση είναι να μεταφέρεις τον φάκελο rareware από τον /sdcard/external_sd στον /sdcard/sd
Link to comment
Share on other sites

Ποπο, ξυνή μου βγήκε η αναβάθμιση... έχω να κάνω τόσες πολλές ρυθμίσεις στα επιμέρους προγράμματα που θέλω σίγουρα καμια μέρα... και το είχα ρυθμίσει τέλεια! Στο wildfire του πατέρα μου, αναβάθμιση σε 2.2.1 απευτείας OTA και τα πάντα δούλευαν τέλεια όπως πριν χωρίς φλασάρισμα... και πήρα και backup...
Link to comment
Share on other sites

Επισης άλλη μια φουστια, για να μην μπερδευθεί και πανικοβληθεί κανένας άλλος. Η 2.2 μετονομάζει τον φάκελο της εξωτερικής sd κάρτας από /sdcard/sd σε /sdcard/external_sd οπότε το mybackup pro δεν αναγνωρίζει τα προηγούμενα backup που έχεις κάνει με 2.1!! Η λύση είναι να μεταφέρεις τον φάκελο rareware από τον /sdcard/external_sd στον /sdcard/sd

 

Ακριβως κι εκανες πολυ καλα και το εγραψες γιατι θα μπερδευεται πολυς κοσμος με αυτο.

 

Ενα αλλο που παρατηρησα. Η επισημη εφαρμογη για το yahoo mail ειναι ΤΟΣΟ αθλια και απελπιστικα αργη σε ολες τις froyo η μονο στην JPH?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μου δουλεύει το YouTube ΟΕΟ?

Γιατί δεν μου δουλεύει το Twitter OΕΟ?

 

Δοκίμασες να κατεβάσεις τις τελευταίες version από το Market να υποθέσω?

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το γνωρίζω. Απλά επειδή έχω πολλά αρχεία στην εσωτερική sd (όχι την καρτούλα δίπλα από την sim αλλά το partition της εσωτερικής μνήμης του κινητού που αναγνωρίζει σαν εσωτερική sd) θέλω να ξέρω αν διαγράφεται με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων...

 

Για να γίνω όσο πιο ακριβής μπορώ. Με το factory reset , χάνεται τίποτα από τον φάκελο /sdcard ?

 

με το factory reset δεν χανεται τιποτα απο τον δισκο, ειτε απο τον εσωτερικο ειτε απο τον εξωτερικο

χανονται μονο εφαρμογες και ρυθμισεις...

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

 

διαβάζω το παρόν thread από την αρχή αν και δεν είχα συμμετάσχει καθώς δεν ήμουν σίγουρος αν ήθελα να ρισκάρω (γιατι απ ότι κατάλαβα, μάλλον περί ρίσκου πρόκειται) να αναβαθμίσω ακόμαι και επίσημα σε 2.2

Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι πεπεισμένος ότι αξίζει η (ενδεχόμενη) ταλαιπωρία, λόγω των λίγων (ή μάλλον όχι τόσο σημαντικών) διαφοροποιήσεων που υπάρχουν στη νέα version. Επίσης θεωρώ κάπως απαράδεκτο να πρέπει να υποστείς την ταλαιπωρία της επαναφοράς στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και το ότι αυτό συνεπάγεται για το ξανα-σεττάρισμα (κάποιοι θα πείτε ότι αυτό είναι φυσιολογικό, αν κι εγώ εξακολουθώ να διαφωνώ).

 

Παρόλα αυτά, το "μικρόβιο" εξακολουθεί να υπάρχει, οπότε λέω να το αποτολμήσω κι ο Θεός βοηθός (μέρες που είναι...) Οπότε για να ανακεφαλαιώσω, έχουμε τα εξής αν έχω καταλάβει καλά:

- Ευχέλαιο / τρισάγιο / προσευχή να πάνε όλα καλά

- Update στη 2.2 αρχικά (έχω PDA: JM2 και επιπλέον έχω το τηλέφωνο "μαμά" οπότε θεωρώ πως δεν θα έχω πρόβλημα )

- Root ώστε να μπορέσω να εγκαταστήσω Titanium Backup ή ΜyBackup Pro και να πάρω backup εφαρμογές / ρυθμίσεις

- Hard reset

- Restore εφαρμογών / ρυθμίσεων

- The end (?)

 

Αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά, οποιαδήποτε διόρθωση είναι ευπρόσδεκτη... :)

πρωτα περνας σε 2.2 μετα κανεις hard reset και μετα κανεις ρουτ περνας titanium back up κτλ

Edited by Tyxerakias
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλοι μου αναβαθμισα και εγω την συσκευη μου με kies hack (ηταν βλεπεις version jm5). Το froyo στην περιπτωση αυτη ,μαπα το καρπουζι.Προσωπικη μου αποψη μην το αναβαθμισετε (εγω γυρισα πισω τελικα στην jm5).Οι λογοι ,πολυ lagarisma ρε παιδια και πολυ πιο αργο .(εξυπακουετε οτι εκανα τα σχετικα format).

Γνωμη μου ,αναμονη για κατι καλυτερο.Το 2,1 με ενα ρουταρισμα τον autokiller (90,120,140) και ενα adfree πεταει και δεν μασαει τιποτα αναμονη........

 

Επισης ανναρωτηθειται ,ειναι τα ιδια κινητα (jm1,jm2,jm5 κ.τ.λ)ή τελικα εχουν ψιλοδιαφορες σε επιμερους parts που απαιτουν αλλους drivers.(π.χ φορουν της ιδιας μαρκας modem ,φορουν την ιδια version wifi καρτα,το ιδιο τσιπαλι gps) που ναι μεν κανουν την ιδια δουλεια και εχουν την ιδια αποδοση αλλα μηπως απαιτουν αλλο στησιμο; Μηπως ειναι θεμα και συνεργασιων της samsung για να βαζει parts απο αλλους κατασκευαστες.Αναρωτηθειται ,πριν προχωρησετε, στην samsung αδυνατο να πιστεψω οτι ειναι τοσο χαζοι και ολοι οι αλλοι φωστηρες.Φιλικα Γιωργος .Υπομονη δεν χαθηκε και ο κοσμος.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

πρωτα περνας σε 2.2 μετα κανεις hard reset και μετα κανεις ρουτ περνας titanium back up κτλ

 

Μήπως πρώτα πρέπει να κάνω το root για να βάλω καποια backup app, ώστε να πάρω και τα backup? Yπόψιν, δεν έχω γίνει root στη 2.1, οπότε δεν έχω πάρει και backup...

 

Kαι 2 έξτρα ερωτήσεις:

1) Mε το SuperOneClick μπορώ να γίνω root και σε 2.1 ή είναι απαραίτητα για 2.2?

2) Η 2.2.1 που απότι διαβάζω γενικά είναι αρκετά καλυτερη από τη 2.2, θα έρθει κι αυτό officially κάποια στιγμή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρώτα πρέπει να κάνω το root για να βάλω καποια backup app, ώστε να πάρω και τα backup? Yπόψιν, δεν έχω γίνει root στη 2.1, οπότε δεν έχω πάρει και backup...

 

Kαι 2 έξτρα ερωτήσεις:

1) Mε το SuperOneClick μπορώ να γίνω root και σε 2.1 ή είναι απαραίτητα για 2.2?

2) Η 2.2.1 που απότι διαβάζω γενικά είναι αρκετά καλυτερη από τη 2.2, θα έρθει κι αυτό officially κάποια στιγμή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

 

ρε φιλε εισαι στη 2.1

εισαι ρουτ παιρνεις τα back up κτλ

μετα περνας την 2.2 κανεις hard reset, το κανεις ρουτ, περνας το titanium και επαναφερεις παλι τα back ups

αυτα ειναι αυτονοητα

 

1)νομιζω κανει σε οποιαδηποτε ρομ

2)θα ερθει πιστευω κατα το πασχα... :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε εισαι στη 2.1

εισαι ρουτ παιρνεις τα back up κτλ

μετα περνας την 2.2 κανεις hard reset, το κανεις ρουτ, περνας το titanium και επαναφερεις παλι τα back ups

αυτα ειναι αυτονοητα

 

1)νομιζω κανει σε οποιαδηποτε ρομ

2)θα ερθει πιστευω κατα το πασχα... :lol:

 

OK, σ' ευχαριστώ και σόρρυ αν αυτά που ρωτάω είναι αυτονόητα. Απλά προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω όσο το δυνατόν την πιθανότητα του να κάνω μ@λ@κία...

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετα απο καποιες μερες με την 2.2 οι εντυπώσεις ειναι ανάμεικτες.

Εχουν γίνει αρκετές μικροαλλαγές που μου αρέσουν καθώς και εχουν γίνει διαθέσιμες αρκετές εφαρμογές που δεν μπορουσαμε να βαλουμε στην 2.1 . Το κινητό είναι πιο γρήγορο και εχει καλύτερη διαχέιριση μνήμης κατα τη γνώμη μου(αν και 304mb) και επίσης η εγκατάσταση εφαρμογών γίνεται αρκετά πιο γρήγορα και smooth.

 

Το μόνο πρόβλημα με την 2.2 είναι οτι με πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες το menu laggarei και μου την σπάει γιατι στην 2.1 με 100 εφαρμογές ηταν αερα πατέρα :p (εχω κάνει factory reset)

Link to comment
Share on other sites

Επισης ανναρωτηθειται ,ειναι τα ιδια κινητα (jm1,jm2,jm5 κ.τ.λ)ή τελικα εχουν ψιλοδιαφορες σε επιμερους parts που απαιτουν αλλους drivers.(π.χ φορουν της ιδιας μαρκας modem ,φορουν την ιδια version wifi καρτα,το ιδιο τσιπαλι gps) που ναι μεν κανουν την ιδια δουλεια και εχουν την ιδια αποδοση αλλα μηπως απαιτουν αλλο στησιμο; Μηπως ειναι θεμα και συνεργασιων της samsung για να βαζει parts απο αλλους κατασκευαστες.Αναρωτηθειται ,πριν προχωρησετε, στην samsung αδυνατο να πιστεψω οτι ειναι τοσο χαζοι και ολοι οι αλλοι φωστηρες.Φιλικα Γιωργος .Υπομονη δεν χαθηκε και ο κοσμος.
Ειναι πολυ σωστη η σκεψη σου, κι εγω πιστευω κατι τετοιο απο τη πρωτη στιγμη που εβγαλαν χωριστα τα update. Δε πιστευω σε καμια περιπτωση οτι ειναι marketing, πρεπει να υπαρχει σιγουρα ουσιαστικος λογος που απλα δεν γνωριζουμε. Κι εγω γι αυτον το λογο περιμενω την επισημη αναβαθμιση απο Samsung hellas για την Jm 5, και γι αυτον ακριβως το λογο δεν την κανω μεσω Kies hack, ενω ειναι πανευκολο και θα την ειχα κανει ηδη. Εγω προσωπικα για μενα, το θεωρω σιγουρο και αυτονοητο οτι υπαρχει διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στη froyo(official)μπορούμε να κανουμε lag fix...προσπάθησα με το OCLF χωρίς αποτέλεσμα:(

 

Νομιζω το oclf δεν λειτουργει στο froyo.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Αναβάθμιση Froyo 2.2
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...