Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Παιδιά αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει...

 

Σήμερα έβαλα την Stock 2.3.4 με smart flash. Όλα δούλεψαν κανονικά. Στη συνέχεια έκανα root με την καινούρια διαδικασία (όχι με το SuperOneClick δηλαδή) και επίσης όλα πήγαν καλά. Πριν βάλω την Stock είχα την Custom Fusion 2X (Πολύ καλή δουλειά για όποιον θέλει μια καλή custom σε froyo) στην οποία χρησιμοποιούσα το File Expert για File Explorer. Με αυτόν μπορούσα να διαγράφω και να εγκαθιστώ καινούριες εφαρμογές (ακόμα και stock) κάνοντας mount as read/write στον φάκελο του συστήματος. Προσπαθώ να κάνω το ίδιο και στην stock 2.3.4 αλλά ενώ ο File Expert παίρνει δικαιώματα superuser αποτυγχάνει να κάνει mount as read/write και βγάζει μήνυμα "Mount Failed". Ξέρει κανείς αν πρέπει να γίνει κάτι παραπάνω για να δουλέψει στην 2.3.4 ή γενικά στην Stock δεν μπορούμε να διαγράψουμε εφαρμογές του συστήματος? (Το ζήτημα μου είναι οτι θέλω να ξεφορτοθώ διάφορες άχρηστες εφαρμογές της LG που τζάμπα πιάνουν μνήμη και χώρο πχ F-Secure κτλ οπότε αν ξέρει κανείς άλλον τρόπο για να γίνει αυτό χωρίς το παραπάνω μπέρδεμα ακόμα καλύτερα!)

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και... τι.... πρόβλημα ειναι αυτό??? η οθόνη ειναι μια χαρά..!!! της κοντής της Λιλής της φταίνε η τρίχες..!!!:lol::lol::lol:

παρτο βρε το τηλέφωνο...! μια χαρά ειναι με HDMI - 1080 - πλέων με την V20L τρέχει με 1.000..!!! και άλλα πολλά..!!

Ονομάζεται screen bleeding και φαίνεται περισσότερο σε μαύρο φόντο με χαμηλό φωτισμό. Ίσως να το βλέπεις σα τρίχες αλλά εμένα θα με ενοχλούσε. http://cdn.geardiary.com/wp-content/uploads/2011/06/DSC00334.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει...

 

Σήμερα έβαλα την Stock 2.3.4 με smart flash. Όλα δούλεψαν κανονικά. Στη συνέχεια έκανα root με την καινούρια διαδικασία (όχι με το SuperOneClick δηλαδή) και επίσης όλα πήγαν καλά. Πριν βάλω την Stock είχα την Custom Fusion 2X (Πολύ καλή δουλειά για όποιον θέλει μια καλή custom σε froyo) στην οποία χρησιμοποιούσα το File Expert για File Explorer. Με αυτόν μπορούσα να διαγράφω και να εγκαθιστώ καινούριες εφαρμογές (ακόμα και stock) κάνοντας mount as read/write στον φάκελο του συστήματος. Προσπαθώ να κάνω το ίδιο και στην stock 2.3.4 αλλά ενώ ο File Expert παίρνει δικαιώματα superuser αποτυγχάνει να κάνει mount as read/write και βγάζει μήνυμα "Mount Failed". Ξέρει κανείς αν πρέπει να γίνει κάτι παραπάνω για να δουλέψει στην 2.3.4 ή γενικά στην Stock δεν μπορούμε να διαγράψουμε εφαρμογές του συστήματος? (Το ζήτημα μου είναι οτι θέλω να ξεφορτοθώ διάφορες άχρηστες εφαρμογές της LG που τζάμπα πιάνουν μνήμη και χώρο πχ F-Secure κτλ οπότε αν ξέρει κανείς άλλον τρόπο για να γίνει αυτό χωρίς το παραπάνω μπέρδεμα ακόμα καλύτερα!)

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

 

Για explorer χρησιμοποιώ το ES explorer. Πρέπει στις ρυθμίσεις να τσεκάρεις την επιλογή να επιτρέπεται να πειράζει αρχεία συστήματος (πιθανώς να είναι αυτό το πρόβλημά σου)

Για διαχείριση εφαρμογών, προτιμώ να τις παγώνω παρά να τις σβήνω. Με το Titanium backup.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ηδη τα βηματα εδω απλα μη διαλεξεις τη v10a αλλα την v20l.

Επισης με smartflash χανονται ολα οποτε προσοχη!!!

 

edit:εισαι και συντοπιτης :) !!Αν τα βρεις σκουρα βαλε μια φωνη

Αν το κανω ετσι,και μετα περασω το Rom Manager και το Titanium,δεν θα μπορω να επαναφερω το backup που εχω??

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει...

 

Σήμερα έβαλα την Stock 2.3.4 με smart flash. Όλα δούλεψαν κανονικά. Στη συνέχεια έκανα root με την καινούρια διαδικασία (όχι με το SuperOneClick δηλαδή) και επίσης όλα πήγαν καλά. Πριν βάλω την Stock είχα την Custom Fusion 2X (Πολύ καλή δουλειά για όποιον θέλει μια καλή custom σε froyo) στην οποία χρησιμοποιούσα το File Expert για File Explorer. Με αυτόν μπορούσα να διαγράφω και να εγκαθιστώ καινούριες εφαρμογές (ακόμα και stock) κάνοντας mount as read/write στον φάκελο του συστήματος. Προσπαθώ να κάνω το ίδιο και στην stock 2.3.4 αλλά ενώ ο File Expert παίρνει δικαιώματα superuser αποτυγχάνει να κάνει mount as read/write και βγάζει μήνυμα "Mount Failed". Ξέρει κανείς αν πρέπει να γίνει κάτι παραπάνω για να δουλέψει στην 2.3.4 ή γενικά στην Stock δεν μπορούμε να διαγράψουμε εφαρμογές του συστήματος? (Το ζήτημα μου είναι οτι θέλω να ξεφορτοθώ διάφορες άχρηστες εφαρμογές της LG που τζάμπα πιάνουν μνήμη και χώρο πχ F-Secure κτλ οπότε αν ξέρει κανείς άλλον τρόπο για να γίνει αυτό χωρίς το παραπάνω μπέρδεμα ακόμα καλύτερα!)

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

 

Μήπως μπορείς να μας πεις ποιος είναι ο νέος τρόπος για root γιατί προσπαθώ από όταν έβαλα την αναβάθμιση και δεν έχω καταφέρει τίποτα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1327599

Είναι στα αγγλικά αν χρειαστείς βοήθεια πες μου

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

@super_f

Απο αυτα που περιγραφεις 2 λυσεις μου ερχονται στο μυαλο.

1ον αναβαθμιση του superuser απο market αν στη βγαζει!

2ον στον file expert ρυθμισεις-->more-->settings-->file explorer settings-->root explorer(το τικαρεις κατω κατω)

 

@batman_13

Οταν εννοεις backup εννοεις εφαρμογες-δεδομενα μεσω του titanium backup?Αν ναι τοτε μπορεις αλλα υπαρχουν κανα δυο ασυμβατοτητες απο εφαρμογες που μεταφερονται απο 2.2 σε 2.3.Βεβαια στη συγκεκριμενη περιπτωση που περιγραφεις o rom manager δε θα χρειαστει πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Ονομάζεται screen bleeding και φαίνεται περισσότερο σε μαύρο φόντο με χαμηλό φωτισμό. Ίσως να το βλέπεις σα τρίχες αλλά εμένα θα με ενοχλούσε. http://cdn.geardiary.com/wp-content/uploads/2011/06/DSC00334.jpg

 

Καλά εσύ μπορεί και να δουλεύεις με σκοτεινή την οθόνη, και γιαυτό να σε ενοχλεί..!!! ένα ξέρω, πως αν δεν το έβρισκε κάποιος " "ψείρας" κανένας δεν θα το περνάμε χαμπάρι, κοινώς, ''πολύ το βλέπουν, κανένας δεν το καταλαβαίνει''..!!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βαρεθηκα να περιμενω ποτε θα μας θυμηθει και εμας η LG εκανα μονος μου αναβαθμιση σε 2.3.4 με το smartflash.Εντυπωσεις ως τωρα θετικοτατες ,ειναι λιγο πιο γρηγορο σε ολες τις λειτουργιες του και η μπαταρια του αρκετα καλυτερη,βεβαια το lag στο stock launcher της Lg παραμενει ,ας ελπισουμε οτι ολα αυτα θα εξαλειφθουν με την ICS.
Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ μπορεί και να δουλεύεις με σκοτεινή την οθόνη, και γιαυτό να σε ενοχλεί..!!! ένα ξέρω, πως αν δεν το έβρισκε κάποιος " "ψείρας" κανένας δεν θα το περνάμε χαμπάρι, κοινώς, ''πολύ το βλέπουν, κανένας δεν το καταλαβαίνει''..!!;)

 

Πιστεψε με, αν ερχοσουν απο galaxy s θα σου χτυπαγε πολυ πορισσοτερο το συγκεκριμενο θεμα.Αλλα οκ ειπαμε κινητο ειναι και οχι 46" τηλεοραση, μπορεις ευκολα να ζησεις και με αυτο το ανεπαισθητο προβλημα.

 

Βαλε τον go launcher ex που ειναι πιο γρηγορος και δωρεαν. ασε που ειναι πολυ πιο παραμετροποιησιμος

 

+1

Ο go launcher ex πλεον ειναι η πρωτη στανταρ εφαρμογη που βαζω μετα απο καθε hard reset.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Βαλε τον go launcher ex που ειναι πιο γρηγορος και δωρεαν. ασε που ειναι πολυ πιο παραμετροποιησιμος

 

Ναι αυτον εβαλα και ειναι πολυ γρηγορος και πιο ευχρηστος .Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Και το SPB Shell 3D τρέχει τέλεια.. αλλά θέλει φράγκα..!!! το παρακάτω video ειναι δικό μου με την V20L 2.3.4.

 

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

agekalp τα έχω κάνει όλα αυτά. Και update στον superuser έχω κάνει (μάλιστα κατέβασα ένα fix που διορθώνει κάποια προβλήματα που παρουσιάζονται στην 2.3.4 στο update του superuser) και έχω ενεργοποιήσει την επιλογή root explorer στον file expert. Ενώ κάνει κανονικά Mount as Read αποτυγχάνει ακόμα να κάνει Mount as Read/Write. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ξεφορτωθούμε τις stock εφαρμογές?
Link to comment
Share on other sites

agekalp τα έχω κάνει όλα αυτά. Και update στον superuser έχω κάνει (μάλιστα κατέβασα ένα fix που διορθώνει κάποια προβλήματα που παρουσιάζονται στην 2.3.4 στο update του superuser) και έχω ενεργοποιήσει την επιλογή root explorer στον file expert. Ενώ κάνει κανονικά Mount as Read αποτυγχάνει ακόμα να κάνει Mount as Read/Write. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ξεφορτωθούμε τις stock εφαρμογές?

 

Εντυπωση μου κανει!!

Δοκιμασε και τον ES File Explorer που εχει και αυτος root explorer ενσωματωμενο.Αλλες εφαρμογες που απαιτουν root σου δουλευουν κανονικα?Παντως μαλλον καπου στραβωσε το root.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα τον ES Explorer ενεργοποίησα και την επιλογή για root αλλά όταν πατάω το back για να βγω στον root φάκελο (γιατί όταν ανοίγεις τον explorer σε βγάζει σαν προεπιλογή μέσα στον φάκελο της sd) με βγάζει από το πρόγραμμα, σαν να μην αναγνωρίζει οτι υπάρχει φάκελος root. Επίσης συμβαίνει το εξής παράδοξο, ανοίγω τον File Expert και δεν κάνει mout, μετά ανοίγω τον ES explorer ο οποίος στο άνοιγμα παίρνει δικαιώματα superuser, αν στα καπάκια κλείσω τον ES και ανοίξω ξανά τον File Expert κάνει κανονικά Mount as Read/Write (λέει success δηλαδή) αλλά όταν διαγράφω μια stock εφαρμογή δεν τη διαγράφει τελικά και παραμένει κανονικά μέσα στο φάκελο. Παράνοια έτσι?? Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Η αλήθεια είναι οτι πριν κάνω root με την καινούρια διαδικασία προσπάθησα με το SuperOneClick αλλά προφανώς απέτυχε. Μπορεί να πείραξε τίποτα αυτό και μετά να μην κάθησε καλά το root το σωστό? Μία είναι η λύση πάντως, να βγει η Fusion 2X για 2.3.4 και εκεί θα λυθούν όλα! Όποιος γίγαντας την έφτιαξε ας πιάσει ξανά δουλειά. Είναι λαϊκή απαίτηση!!
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα τον ES Explorer ενεργοποίησα και την επιλογή για root αλλά όταν πατάω το back για να βγω στον root φάκελο (γιατί όταν ανοίγεις τον explorer σε βγάζει σαν προεπιλογή μέσα στον φάκελο της sd) με βγάζει από το πρόγραμμα, σαν να μην αναγνωρίζει οτι υπάρχει φάκελος root. Επίσης συμβαίνει το εξής παράδοξο, ανοίγω τον File Expert και δεν κάνει mout, μετά ανοίγω τον ES explorer ο οποίος στο άνοιγμα παίρνει δικαιώματα superuser, αν στα καπάκια κλείσω τον ES και ανοίξω ξανά τον File Expert κάνει κανονικά Mount as Read/Write (λέει success δηλαδή) αλλά όταν διαγράφω μια stock εφαρμογή δεν τη διαγράφει τελικά και παραμένει κανονικά μέσα στο φάκελο. Παράνοια έτσι?? Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Η αλήθεια είναι οτι πριν κάνω root με την καινούρια διαδικασία προσπάθησα με το SuperOneClick αλλά προφανώς απέτυχε. Μπορεί να πείραξε τίποτα αυτό και μετά να μην κάθησε καλά το root το σωστό? Μία είναι η λύση πάντως, να βγει η Fusion 2X για 2.3.4 και εκεί θα λυθούν όλα! Όποιος γίγαντας την έφτιαξε ας πιάσει ξανά δουλειά. Είναι λαϊκή απαίτηση!!

 

Στον ES δεν κάνεις back για να πάς στο root. Πατας στο αστεράκι και από το μενου στο "Τηλέφωνο"

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει έγινε με τον ES Explorer κανονικά. Δεν ξέρω τι έχει πάθει ο File Expert αλλά εφόσον έγινε η δουλειά δεν με νοιάζει κιόλας. Ευχαριστώ για τη βοήθεια! (Πάντως η λαϊκή απαίτηση για την Fusion 2X σε 2.3.4 παραμένει απτόητη!).
Link to comment
Share on other sites

Εχω την V10e Vodafone μου δείχνει οτι εχω αναβάθμιση αλλα οταν παει στο 40% μου πεταει μηνυμα οτι δεν υποστηρίζετε το μοντέλο. Μιλησα το πρωι με το σερβις με ενα παλικαρη σε ηρεμο τονο και του εξηγησα, μου ειπε οτι η LG εχει δώσει την αναβάθμιση και προχωράει διαδοχικά δηλαδή a,d,c,d,e αλλα αυτα που ειναι branded θα τα διαθεσουν μολις τα παραμετροποιησουν οι εταιρειες, σε αυτα δεν μπορουν να κανουν κατι λεει αναμονη, στα ελευθερα γινετε κανονικα και αν υπαρχει καποιο κολλημα αναλαμβανει το σερβις. Αυτα τωρα περιμενουμε την καθε εταιρεια ποτε θα τους Καβ@#$σι να μας την δοσουν:mad::mad::mad:
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με, αν ερχοσουν απο galaxy s θα σου χτυπαγε πολυ πορισσοτερο το συγκεκριμενο θεμα.Αλλα οκ ειπαμε κινητο ειναι και οχι 46" τηλεοραση, μπορεις ευκολα να ζησεις και με αυτο το ανεπαισθητο προβλημα

 

Στην εικονα που εβαλε ο φιλος δεν φαινεται για ανεπαισθητο παντως .

 

Αν μπορει καποιος να βαλει μια φωτο απο το δικο του κινητο με μαυρο φοντο να δουμε αν ειναι οντως τοσο σοβαρο το θεμα

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Στην εικονα που εβαλε ο φιλος δεν φαινεται για ανεπαισθητο παντως .

 

Αν μπορει καποιος να βαλει μια φωτο απο το δικο του κινητο με μαυρο φοντο να δουμε αν ειναι οντως τοσο σοβαρο το θεμα

 

Φιλε μου αν ψαχνεις μαυρο θα το βρεις μονο σε amoled. Οι απλες lcd οθονες δε βγαζουν απολυτο μαυρο (εδω ουτε οι κορυφαιες τηλεορασεις με local diming τα καταφερνουν σε αυτον τον τομεα, ποσο μαλλον τα κινητακια μας).

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα για τους κατόχους lg optimus2x vodafone&cosmote.

 

http://goo.gl/tmXAh

 

Άντε να δούμε!!!

http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χτες αγορασα κ εγω το κινητακι σε λευκο

 

Yπαρχει καποιος τροπος να δω αν εχει ανοιχτει το κινητο ή ποσες ωρες εχει σε λειτουργια γιατι κατι υποψιαζομαι για το καταστημα που το πηρα κ θα τους σκισω αν ανακαλυψω κατι (το κουτι δεν ειχε ζελατινα κ σημερα προσεξα οτι ενω το κινητο ειναι λευκο το κουτι ειναι απο Lg black)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χτες αγορασα κ εγω το κινητακι σε λευκο

 

Yπαρχει καποιος τροπος να δω αν εχει ανοιχτει το κινητο ή ποσες ωρες εχει σε λειτουργια γιατι κατι υποψιαζομαι για το καταστημα που το πηρα κ θα τους σκισω αν ανακαλυψω κατι (το κουτι δεν ειχε ζελατινα κ σημερα προσεξα οτι ενω το κινητο ειναι λευκο το κουτι ειναι απο Lg black)

 

Δεν νομιζω να μπορεις να το δεις αυτο.Τουλαχιστον μεσα απο το μενου.Παντως εκτος απο ζελατινα το κουτι ειχε και ταινια ασφαλειας.Η μπαταρια ηταν σφραγισμενη?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...