Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Παρουσιάστηκαν δυο προβληματάκια μετά το πέρασμα σε 10L. Όταν κάνω data enable over mobile network δεν κάνει σύνδεση στο διαδίκτυο μέσω cosmote. Με τις προηγούμενες εκδόσεις δεν μου το έκανε. Το άλλο θέμα είναι ότι κάνα 2 φορές, μου έχει χάσει το σήμα, οι μπάρες δείχνουν άδειες και για να επανέλθει και να έχω σήμα θέλει κλείσιμο και άνοιγμα. Σημειωτέων ότι και στις 2 περιπτώσεις ήμουν σε σημείο με χαμηλό σήμα. Βέβαια κάτι τέτοιο δεν το είχα παρατηρήσει με τις προηγούμενες εκδόσεις. Το κινητό είναι με custom rom και δεν έχει γίνει root. Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος κάτι τέτοιο ή είμαι ο μόνος γκαντέμης;
http://eppforum.cretaforce.net/TOM-F/F43001.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια υποστηριζει το τηλεφωνο wifi direct ?

 

Ο ηχος στην αναπαραγωγη μουσικης με τα ακουστικα ειναι δυνατος και καλος ?

 

για το πρωτο δεν εχω απαντηση.

 

 

για τον ηχο εγω παντως δεν ειμαι ικανοποιημενος. ακομα και με περασμα της εφαρμογης poweramp που θεωρειται τοπ στο ειδος της δεν καλυφθηκα. βεβαια προερχομαι απο νοκια Ν82 που ηταν πραγματικα κορυφη στο θεμα ηχος. Και στο gsmarena παντως στο αντιστοιχο τεστ δεν εχει και το καλυτερο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάστηκαν δυο προβληματάκια μετά το πέρασμα σε 10L. Όταν κάνω data enable over mobile network δεν κάνει σύνδεση στο διαδίκτυο μέσω cosmote. Με τις προηγούμενες εκδόσεις δεν μου το έκανε. Το άλλο θέμα είναι ότι κάνα 2 φορές, μου έχει χάσει το σήμα, οι μπάρες δείχνουν άδειες και για να επανέλθει και να έχω σήμα θέλει κλείσιμο και άνοιγμα. Σημειωτέων ότι και στις 2 περιπτώσεις ήμουν σε σημείο με χαμηλό σήμα. Βέβαια κάτι τέτοιο δεν το είχα παρατηρήσει με τις προηγούμενες εκδόσεις. Το κινητό είναι με custom rom και δεν έχει γίνει root. Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος κάτι τέτοιο ή είμαι ο μόνος γκαντέμης;

Custom rom και δεν έχει γίνει root????????

Μα αν δεν είναι root δεν μπορεί να περαστεί custom rom!!!!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο δεν εχω απαντηση.

 

 

για τον ηχο εγω παντως δεν ειμαι ικανοποιημενος. ακομα και με περασμα της εφαρμογης poweramp που θεωρειται τοπ στο ειδος της δεν καλυφθηκα. βεβαια προερχομαι απο νοκια Ν82 που ηταν πραγματικα κορυφη στο θεμα ηχος. Και στο gsmarena παντως στο αντιστοιχο τεστ δεν εχει και το καλυτερο αποτελεσμα

 

Υπάρχει το voodoo sound που μπορεί να περαστεί με κάποιες custom rom (πχ την Horse power) που λένε ότι βελτιώνει πολύ τον ήχο. Δεν έχω προσωπική άποψη.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία οχι πολύ ικανοποιητική περασία απο την Cyanogen (195 - δουλεύει αλλά όχι ακόμα τέλεια σε μένα), είπα να δοκιμάσω και την...(σχεδόν) επίσημη.

 

Εκανα λοιπόν τη διαδικασία, φλάσαρα την "επίσημη" V20L μέσω του smartflash, την έκανα ροοτ με τον οδηγό του TrymHansen από το XDA. Εβαλα το titanium backup με την άδειά του (τα έχε βγάλει 10 φορές τα λεφτά του, πάρτε το όσοι δεν το έχετε). Και τώρα περνάω τις εφαρμογές μου πίσω.

Πρώτη αίσθηση είναι ότι (σε μένα) είναι πολύ πιο σταθερή από την σκέτη rom που κυκλοφορεί. Μολις στήσω το τηλέφωνο στα μέτρα μου, θα το αφήσω να δώ και τη γενική συμπεριφορά σε βάθος 2-3 ημερών.

Ελπίζω οι εκδόσεις του Modaco να είναι στο μέλλον το ίδιο σταθερές.

Αυτό που δεν ξέρω ακόμα είναι αν θα περάσω custom kernel για να πατήσω λίγο το γκάζι.....:p

 

Έχεις την καλοσύνη να γράψεις πως δουλεύει το titanium backup, και κάτι ακόμα, έχει πάρει κανείς με (ROOT) NANDROID BACKUP με το ROM Manager??? στην V20L 2.3.4.

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το voodoo sound που μπορεί να περαστεί με κάποιες custom rom (πχ την Horse power) που λένε ότι βελτιώνει πολύ τον ήχο. Δεν έχω προσωπική άποψη.

 

το θεμα ειναι τι κανει το κινητο out of the box

Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο δεν εχω απαντηση.

 

 

για τον ηχο εγω παντως δεν ειμαι ικανοποιημενος. ακομα και με περασμα της εφαρμογης poweramp που θεωρειται τοπ στο ειδος της δεν καλυφθηκα. βεβαια προερχομαι απο νοκια Ν82 που ηταν πραγματικα κορυφη στο θεμα ηχος. Και στο gsmarena παντως στο αντιστοιχο τεστ δεν εχει και το καλυτερο αποτελεσμα

 

Και εγω προερχομαι απο w995 που χε πολυ καλο ηχο και μ αρεσει να ακουω μουσικη , οποτε καπως πρεπει να το τεσταρω αυτο .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Και εγω προερχομαι απο w995 που χε πολυ καλο ηχο και μ αρεσει να ακουω μουσικη , οποτε καπως πρεπει να το τεσταρω αυτο .

 

αν το θες για μουσικη πιστευω δε θα σε καλυψει.

 

βγαζει ικανοποιητικη ποιοτητα σε σχετικα χαμηλη ενταση.

 

σε υψηλη ενταση αν φτιαξεις βαρυ equalizer με το poweramp παραμορφωνει και δεν γινεται να ακουσεις.

 

με custom rom δε σου προτεινω να μπλεξεις παρολο που ειναι πολυ ακυνδινο, τουλαχιστον οχι με το καλημερα.

 

βασικα το Χ2 το παιρνεις γιατι ειανι ενα πολυ δυνατο και value for money smartphone. Ειναι πολυ γρηγορο και με πολλες δυνατοτητες, ειδικα τωρα που πηρε και την 2.3 . Για μουσικη παρε ενα mp3

Link to comment
Share on other sites

To CM εχει dsp manager και τα σπαει.

Το youtube δεν μου κανει προβληματα. Εχω 725bb αλλα και google dsn. Δοκιμασε να το αλλαξεις και εσυ με το set dns

Το θεμα ειναι τι μπορει να κανει το κινητο μετα που θα το πειραξεις :D

Μπορεις να περασεις και custom rom χωρις να εισαι rooted μεσω nvflash

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικα νεα! Επιτελους!

MIUI με ραδιο εχουμε? ποια ειναι η τελευταια?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω όποιος την βάλει χώρια, δεν κάθεται καλά στη rom. Καλύτερα να μπούνε μαζί, μετά root και μετά όλες οι customιές.

τι εννοεις? ενα αρχειο δεν θα περασουμε?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

To CM εχει dsp manager και τα σπαει.

Το youtube δεν μου κανει προβληματα. Εχω 725bb αλλα και google dsn. Δοκιμασε να το αλλαξεις και εσυ με το set dns

Το θεμα ειναι τι μπορει να κανει το κινητο μετα που θα το πειραξεις :D

Μπορεις να περασεις και custom rom χωρις να εισαι rooted μεσω nvflash

Ok όταν ξαναβάλω CM θα το δοκιμάσω. Αλλά δε feel το μαμά GB (με άλλο launcher) δείχνει το ίδιο smooth αν όχι καλύτερο απο το cyanogen. Σίγουρα όμως το τελευταίο σου δίνει πολλές έξτρα δυνατότητες.

 

Το άλλο Οκ δεν το είπα καλά.

Για το πέρασμα rom γίνεται. Αλλά μετά θα είσαι rooted! Δεν γνωρίζω καποια custom που να μην είναι pre-rooted! Οπότε το να έχεις custom και να μην είσαι (αυτόματα) root δεν το έχω συναντήσει. (αυτό για μένα είναι καλό βέβαια)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει τύχει να χρησιμοποιήσει κανείς κάρτα 2 σε 1 στο συγκεκριμένο κινητό; Χρησιμοποιώ την Cosmote 2 in 1 και όταν ενεργοποιώ και απενεργοποιώ τη Λειτουργία Πτήσης, από κει και μετά κάτι παθαίνει η κάρτα και κολλάει, με αποτέλεσμα να μη σε αφήνει να αλλαξεις γραμμή, ούτε καν στο μενού της να μπεις. Για να ξεκολλήσει χρειάζεται επανεκίνηση του κινητού. ΠΛηροφοριακά είμαι σε έκδοση 2.2.2 και η κάρτα είναι αγορασμένη καινούρια πριν λίγες ημέρες. Η ίδια κάρτα καθώς και μια παλαιότερη που είχα, δουλεύουν απροβλημάτιστα σε ένα Nokia Ν79.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις την καλοσύνη να γράψεις πως δουλεύει το titanium backup, και κάτι ακόμα, έχει πάρει κανείς με (ROOT) NANDROID BACKUP με το ROM Manager??? στην V20L 2.3.4.

 

Titanium backup. (από το μαρκετ)

Προϋπόθεση είναι να είσαι root και να έχεις εγκαταστήσει (ή να έχει ήδη η rom σου) το busy box. (από το μαρκετ μέσω κάποιου busy box installer)

To Titanium backup Pro θέλει να αγοράσεις την άδεια. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πρέπει να υπάρχουν και άλλα προγράμματα free που να κάνουν περίπου το ίδιο αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.

Το ΤB κάνει τα εξής:

1) Αποθηκεύει τα προγράμματα που θέλεις, ένα ένα ή όλα μαζί, μαζί με τα δεδομένα τους σε κάποιο folder. Προτείνω για ασφάλεια να αλλαχθεί το default της εσωτερικής κάρτας και να μπεί στην εξωτερική.

2) Παγώνει όποιο πρόγραμμα θέλεις, χωρίς να χρειαστεί να το απεγκαταστήσεις αν δεν θές, ώστε να μην σου τρώει μνήμη και resources. Μπορείς να το ξεπαγώνεις κατα βούληση, χωρίς να χρειάζεται reboot.

3) Δυνατό του σημείο είναι ότι το ίδιο μπορεί να κάνει σε προγράμματα του συστήματος (και για αυτό θέλει προσοχή). Μπορείς δηλαδή να παγώσεις ή/και να απεγκαταστήσεις όποιο πρόγραμμα θέλεις, πχ car home, pc suite, sns κλπ.

Το πως δουλεύει θα το δεις στο ίδιο το πρόγραμμα, μπορείς να του αλλάξεις τη γλώσσα σε όποια σε βολεύει. Το έχω στα αγγλικά, γιατί χωράνε οι λέξεις καλύτερα και δεν τις κόβει.

 

Nandroid back-up έχω κάνει (με την official stock v20L). Πάντα κάνω με το που στήσω μια rom πριν αρχίσω τις "δοκιμές" και τα μαμίσω!

 

Y.Γ.

Η συμπεριφορά της μπαταρίας μέχρι τώρα είναι εξαιρετική! Ισως η καλύτερη από τότε που έφυγα απο την v10d (πριν κανά δυο μήνες). Μπορεί και καλύτερη απο την 10d.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Custom rom και δεν έχει γίνει root????????

Μα αν δεν είναι root δεν μπορεί να περαστεί custom rom!!!!

 

Λάθος stock rom. Root δεν έχει γίνει ποτέ.

http://eppforum.cretaforce.net/TOM-F/F43001.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που είμαστε σε stock 2.2 και με root, πρέπει να κάνουμε unroot πριν γίνει η αναβάθμιση σε 2.3 ή δεν υπάρχει θέμα αν αφήσουμε το root?
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις.... εκτος και αν δεν το ειχες μυρηστει οτι την ειχε ανεβασει εδω και μερες ενας συμφορουμιτης την ιδια ειδηση. Σε καθε περιπτωση αυτα ειναι καλα νεα και οπως ειχα πει και την αλλη φορα τελος καλο ολα καλα (και με την gb και την ανακοινωση για ics).

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που είμαστε σε stock 2.2 και με root, πρέπει να κάνουμε unroot πριν γίνει η αναβάθμιση σε 2.3 ή δεν υπάρχει θέμα αν αφήσουμε το root?

Δεν χρειάζεται όχι όταν θα αναβαθμιστείς όμως πρέπει να ξανακάνεις root

Κινητά: LG Optimus 2x , Iphone 3g, Nokia 7610
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται όχι όταν θα αναβαθμιστείς όμως πρέπει να ξανακάνεις root

Το οποίο είναι ελαφρά πιο πιο περίπλοκο από ότι στο 2.2. Οχι δύσκολο, αλλά θέλει δύο βήματα αντί για ένα!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

ενα bug που διαπίστωσα και ας το τσεκάρουν και τα παιδιά που έκαναν αναβάθμιση:

 

σε όλες τις εφαρμογές με gps ο δορυφόρος έπιανε σήμα ,αλλά μετά δεν το κράταγε..

δλδ πχ σε ndrive έπιανε θέση στιγμιαία και κολλούσε εκεί χωρίς να κάνει tracking..το ίδιο και στο googlemaps και στο gpsstatus

 

μετά από πολύ ψάξιμο είδα ότι είχαν και άλλοι αυτό το πρόβλημα και έκαναν διάφορα..

ένας είπε ότι έκανε ρεσταρτ με ανοιχτό το gps και δούλεψε, ένας άλλος έλεγε να είναι ανοιχτό το wi-fi!

έκανα το τελευταίο και μέχρι στιγμής δουλεύει σωστά!! (θα τρελαθώ!)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα με το gps απο οταν εβαλα την 2.3

 

χρησιμοποιω το sygic , δεν ξερω αν μετραει αυτο αλλα παντα σε κρυα εκκινηση κανει πανω απο λεπτο για να βρει δορυφορους, ειδικα αν ειμαι αναμεσα σε ψηλα κτηρια. Σε ανοιχτους δρομους κανει καπου στα 40-50 δευτερα

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω όποιος την βάλει χώρια, δεν κάθεται καλά στη rom. Καλύτερα να μπούνε μαζί, μετά root και μετά όλες οι customιές.

τι εννοεις? ενα αρχειο δεν θα περασουμε?

φιλε tsaglis μπορεις να μου απαντησεις?

thanks

Edited by gesamfunai

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

αν το θες για μουσικη πιστευω δε θα σε καλυψει.

 

βγαζει ικανοποιητικη ποιοτητα σε σχετικα χαμηλη ενταση.

 

σε υψηλη ενταση αν φτιαξεις βαρυ equalizer με το poweramp παραμορφωνει και δεν γινεται να ακουσεις.

 

με custom rom δε σου προτεινω να μπλεξεις παρολο που ειναι πολυ ακυνδινο, τουλαχιστον οχι με το καλημερα.

 

βασικα το Χ2 το παιρνεις γιατι ειανι ενα πολυ δυνατο και value for money smartphone. Ειναι πολυ γρηγορο και με πολλες δυνατοτητες, ειδικα τωρα που πηρε και την 2.3 . Για μουσικη παρε ενα mp3

 

Ακριβως επειδη ειναι value for money παραβλεπω την οχι και τοσο καλη καμερα αλλα με τα ακουστικα να μην ειναι ωραια η ποιοτητα της μουσικης δεν μπορω να το παραβλεψω .

 

Πρεπει να το δοκιμασω ωστε να κρινω αν με ικανοποιει . Το πως δεν ξερω ...

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

φιλε tsaglis μπορεις να μου απαντησεις?

thanks

1) Υπάρχει η 2.3.4 σε αρχείο .zip που μπορεί να περαστεί μέσω clockworkmod recovery. Εκεί παραμένει η baseband αυτή που είχες πριν. Αν θέλεις την καινούρια (τρίτη έκδοση της 725) πρέπει να την περάσεις μόνος σου.

2) Υπάρχει σε kdz, που αναβαθμίζει το κινητό, χωρίς να χάνονται τα δεδομένα (αυτή πρακτικά περνάει το εργαλείο της LG) Δεν τη έχω δοκιμάσει, λογικά πρέπει

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...