Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Κανεις repartition με το ΑΙΟ και μετα περνας την νεα ρομ .

 

Εσυ εκανες repartiotion και τι περνας / θες να περασεις ?

 

περνάω το cyanogenmod 10.1 nightly (cm-10.1-20130702-NIGHTLY-p990.zip) αλλα ενώ μου βγάζει μήνυμα installed, μετά απο το reboot με ξαναβάζει recovery. και έχω την εντύπωση οτι δεν έχει γραφτεί τίποτα στο κινητό...

 

edit: βασικά οταν το συνδέω με το pc, έχει μονο 2 φακέλους, τον TWRP που εχει μέσα ένα αρχείο και ενα .android_secure, ο οποιος ειναι άδειος.. τίποτα άλλο :/

Edited by GSF
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αμα ειναι εκδοση με TWRP θελει διαφορετικο recovery απο οσο εχω διαβασει ... αλλα δεν εχω ασχοληθει παραπανω .

 

Δοκιμασε μια αλλη ρομ να δεις τι θα γινει αν θες .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι εκδοση με TWRP θελει διαφορετικο recovery απο οσο εχω διαβασει ... αλλα δεν εχω ασχοληθει παραπανω .

 

Δοκιμασε μια αλλη ρομ να δεις τι θα γινει αν θες .

 

μάλλον κατάλαβα τι κάνω, προσπαθώ να βάλω έκδοση που ειναι για παλιό bootloader, γιαυτο δουλευε παλιά... κατεβάζω τώρα μια πειραγμένη να δώ μήπως δουλέψει....

 

edit: ναι αυτό ήταν.. !!! έφαγα τόσες ώρες τσάμπα :p thanks

Edited by GSF
Link to comment
Share on other sites

πηρε ο πατερας μου την εν λογω συσκευη απο το ricardo αλλα η μπαταρια τελειωνει μεσα στην ημερα τι να κανω ; για να αυξησω την μπαταρια; παντως φοβερο τηλεφωνο. Tι μπορω να κανω για κραταει εστω και δυο μερες;; επισης βρηκα μια μπαταρια http://dx.com/p/replacement-3-7v-3500mah-battery-pack-with-back-case-for-lg-optimus-2x-p990-p993-91253 3500mah και σκεφτομαι να του την παρω θα κραταει παρισσοτερο; ή οχι; . μου ειπανε να μειωσω την φωτεινοτητα και να κλεισω τα δεδομενα φοντου και να περασω task killer για κλεινουνε οι εφαρμογες τι να κανω για κραταει περισσοτερο; . εκεινος το χρησιμοποιει μονο για κλησεις και λιγο για ιντερνετ απο το wifi στο σπιτι .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

πηρε ο πατερας μου την εν λογω συσκευη απο το ricardo αλλα η μπαταρια τελειωνει μεσα στην ημερα τι να κανω ; για να αυξησω την μπαταρια; παντως φοβερο τηλεφωνο. Tι μπορω να κανω για κραταει εστω και δυο μερες;; επισης βρηκα μια μπαταρια http://dx.com/p/replacement-3-7v-3500mah-battery-pack-with-back-case-for-lg-optimus-2x-p990-p993-91253 3500mah και σκεφτομαι να του την παρω θα κραταει παρισσοτερο; ή οχι; . μου ειπανε να μειωσω την φωτεινοτητα και να κλεισω τα δεδομενα φοντου και να περασω task killer για κλεινουνε οι εφαρμογες τι να κανω για κραταει περισσοτερο; . εκεινος το χρησιμοποιει μονο για κλησεις και λιγο για ιντερνετ απο το wifi στο σπιτι .

 

Ότι και να κάνεις, μια φορά την ήμερα (κάθε βραδύ) θα το γεμίζεις..!!!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση εάν το έχεις σε 3g γύρνα το σε 2g.

Είναι πιο σταθερό και δυνατό το σήμα οπότε μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας.

Και δεν χάνεις ούτε σε ειδοποιήσεις mail ή αναβαθμίσεων εφαρμογών ή ενημερώσεις καιρού.

Μην βάζεις task killers γιατί ενώ εσύ κλείνεις κάποιες εφαρμογές το λειτουργικό προσπαθεί να τις ξανά ανοίξει και έτσι καταναλώνει

περισσότερη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση εάν το έχεις σε 3g γύρνα το σε 2g.

Είναι πιο σταθερό και δυνατό το σήμα οπότε μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας.

Και δεν χάνεις ούτε σε ειδοποιήσεις mail ή αναβαθμίσεων εφαρμογών ή ενημερώσεις καιρού.

Μην βάζεις task killers γιατί ενώ εσύ κλείνεις κάποιες εφαρμογές το λειτουργικό προσπαθεί να τις ξανά ανοίξει και έτσι καταναλώνει

περισσότερη μπαταρία.

 

το γυρισα στο 2g αλλα και παλι καθε μερα θελι φορτιση... :-( μακαρι να κραταγε 2 μερες.....

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

το γυρισα στο 2g αλλα και παλι καθε μερα θελι φορτιση... :-( μακαρι να κραταγε 2 μερες.....

 

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ..!!! Ότι και να κάνεις, μια φορά την ήμερα (κάθε βραδύ) θα το γεμίζεις..!!!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνεις, μια φορά την ήμερα (κάθε βραδύ) θα το γεμίζεις..!!!;)

 

Mε κλειστα δεδομενα και wifi (ανοιγμα μονο οταν χρειαζεται) στην Paranoid Android build 13 κραταει 2 μερες χαλαρα .

 

Γενικα στην αρχη θελει λιγο στρωσιμο η μπαταρια του με κυκλους πληρης φορτιση και αποφορτιση .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Mε κλειστα δεδομενα και wifi (ανοιγμα μονο οταν χρειαζεται) στην Paranoid Android build 13 κραταει 2 μερες χαλαρα .

 

Γενικα στην αρχη θελει λιγο στρωσιμο η μπαταρια του με κυκλους πληρης φορτιση και αποφορτιση .

 

Μπορεί να είναι και έτσι......αλλά πιστεύω πως κάθε βράδυ το βάζουμε στων φορτιστή με το σκεπτικό πως μην τύχει κάτι εκτατο και χρειαζόσαστε ανοιχτά τα δεδομένα και την συσκευή με το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο......γέμισμα κάθε βράδυ....;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

Έχει κάνει κανεις factory reset και μετα να του βγάζει encryption unsuccesful και να μην ανοιγει το τηλέφωνο?

Πρέπει να το στείλω για ανακύκλωση λόγω πειράγματος ? >.<

 

Αν μπορει να μου πεί κάποιος που να κοιτάξω (σε σελίδα ή λινκ ή στο φόρουμ) για να ξαναμπώ στο ICS μου γιατί έκανα την μαλ.... να κάνω reset πριν πάω δουλειά και τώρα είμαι χωρις κινητό λόγω του "encryption unsuccesful ...etc etc" που μου βγάζει όταν πάει να κάνει reboot :(((

 

Φίλε καλημέρα. Εχθές το βράδυ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Θα κατεβαζεις την cm 10.1 απο το site ειναι περίπου 155mb. Πέρασε την στην sd σου , μπες recovery και κανε install το zip αρχείο που κατεβασες. Θα κάνει το κινητο το update και θα ανοίξει κανονικα στην επίσημη έκδοση του κινητου. Δηλαδή τι κάνει για να καταλάβεις. Δεν περνάει την custom cm 10.1 απλώς περνει το αρχείο που θελει για να κάνει boot. Μάθημα πάθημα . Οταν είμαστε ροοτ δεν κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Ελπίζω να σε βοήθησα. Εγω αυτο έκανα και ειναι εντάξει το κινητο .

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς την CM10.1 του Temasek? είμαι με CM10.1 T-Build, αξίζει να δοκιμάσω; ή τζάμπα κόπος;

 

Πριν παω σε PA ημουν με Temasek . Καμια σχεση δεν εχουν , ειναι πολυ καλυτερη η PA .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πιθανοτητα να βαλουμε αλλο ηχο στα μυνηματα; καποιο δικο μας mp3 απο οτι βλεπω δεν το εχει τι μπορω να κανω για βαλω καποιο δικο μου ; επισης το my space for lg δεν μπορω να το σβησω ; απο τις εφαρμογες του κινητου ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε τον ES explorer απο το play store και θα μπορεις να αλλαξεις ηχο

 

Για να το σβησεις πρεπει να εισαι root

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς την CM10.1 του Temasek? είμαι με CM10.1 T-Build, αξίζει να δοκιμάσω; ή τζάμπα κόπος;

 

αφού έβγαλε ο tonyp την δικιά του cm10.1 μαζί με τον kowalκsy kernel γιατί να ψάχνεις καλύτερή ρομ.μέχρι και ο τεμασεκ το έκλεισέ το θέμα του με την cm10.1 του και προέτρψε τον κόσμο να πάει στον tonyp.εγώ αυτήν εχω και πάει πολύ καλα.αλλα η μία μερα φόρτισμα δεν αλλάζει πιστέυω με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πιθανοτητα να βαλουμε αλλο ηχο στα μυνηματα; καποιο δικο μας mp3 απο οτι βλεπω δεν το εχει τι μπορω να κανω για βαλω καποιο δικο μου ; επισης το my space for lg δεν μπορω να το σβησω ; απο τις εφαρμογες του κινητου ; .

 

Κατεβασε τον ES explorer απο το play store και θα μπορεις να αλλαξεις ηχο

 

Για να το σβησεις πρεπει να εισαι root

 

Από μνήμης θα πω ότι δεν χρειάζεται να είσαι root - επίσης δεν χρειάζεται file explorer, λογικά μπορεί να συνδεθεί στον υπολογιστή και να γράψει ότι θέλει. Για ήχους κλήσης πρέπει να αντιγράψεις τα αρχεία σου στο φάκελο Ringtones και για μηνύματα στο φάκελο Notifications.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά!Μετα απο 1 μήνα σχεδόν με το S4 αναγκάστηκα να ασχοληθώ ξανά με το Ο2Χ μου και θέλω την βοήθεια σας!

Κινητό δεν είχα σκοπό να αλλάξω αλλα κάηκε η οθόνη του 2Χ και έτσι δεν μπόρεσα να σώσω τίποτα!Επαφές τις περισσότερες τις ειχα στο gmail αρα δεν τις έχασα...το πρόβλημα ειναι οτι κάποιες τις είχα βάλει απο βιασύνη στην μνήμη του κινητού και τώρα δεν μπορώ να το ανοίξω αλλα και στον υπολογιστή δεν το αναγνωρίζει...Λέει να το βαλω σε λειτουργία PC Suite αλλα δεν βλέπω οθόνη για να το κάνω..εχω δοκιμάσει πατώντας πανω στην οθόνη αλλα πάλι δεν μπορώ να κάν τίποτα!

Το κινητό είναι Rooted με Django Manouche ICS...έχει κανεις καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Με ενα δυνατό χτύπημα στην οθόνη μου κάηκε η LCD σχεδόν το 75% όχι το digitizer όμως.

Αγορασα μια LCD απο ebay την έβαλα σήμερα μόνος μου και το κινητακι μου αναστήθηκε μετα απο δυο μηνες..:D

Link to comment
Share on other sites

Με ενα δυνατό χτύπημα στην οθόνη μου κάηκε η LCD σχεδόν το 75% όχι το digitizer όμως.

Αγορασα μια LCD απο ebay την έβαλα σήμερα μόνος μου και το κινητακι μου αναστήθηκε μετα απο δυο μηνες..:D

Μια χαρά!!Εύκολη η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Εύκολη σχετικα απλα λίγη προσοχη θελει όταν βγαζεις την πλακέτα.

Με λίγη προσοχή όλοι μπορούν να την αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου

 

Είμαι χρήστης του O2X εδώ και 2 σχεδόν χρόνια και απ την αρχή είχα προβλήματα, τα οποία είχα μοιραστεί μαζί σας. Τελευταία όμως η κατάσταση έχει πάψει να είναι υποφερτή...

 

επιγραμματικά μερικά προβλήματα

1. σβήνει μόνο του, χωρίς λόγο

2. αν το βάλω να φορτίσει έχοντάς το κλειδωμένο, τότε απλά...σβήνει! Πρέπει λοιπόν την ώρα που βάζω το βύσμα να έχω το νου μου, ακόμη κι αν απλά μετακινούμαι από οθόνη σε οθόνη...

3. αν βγω από δίκτυο WiFi και το αφήσω αναμμένο (το Wi-Fi) και αποπειρωθώ να μπω στο ιντερνετ, τότε χάνεται η μπαλα: δε μπορεί να συνδεθεί, απενεργοποιώ το WiFi και πάλι τίποτα. Πρέπει ή να το σβήσω ή να μπω σε λειτουργία πτήσης για λίγο, μπας και μπω στο ίντερνετ

4. καλά δε το συζητώ για 3G. ούτε για πλάκα! Έτσι και το ενεργοποιήσω και δεν έχει καλό σήμα, απλά δε μπορώ να κάνω καμια κλήση

5. Μπορεί να έχω μπαταρία 30% και ξαφνικά να μου χτυπάει ένδειξη χαμηλής στάθμης και το κινητό...σβήνει! το ανάβω πα΄λι και λειτουργεί κανονικά...

6. Το ICS και το αναδυόμενο μενού είναι καταστροφή. Το κινητό ξεκλειδώνει στην τσέπη για πλάκα, στέλνει μηνύματα, καλεί, γενικά κάνει ό,τι θέλει...

7. Το χειρότερο: είναι ΤΡΑΓΙΚΑ αργό. Το έχω αδειάσει απ όλες τις εφαρμογές πλέον (ένα REAL Football 2013 κατέβασα και σερνόταν, οπότε το ξήλωσα) κι όμως πάλι σέρνεται. Για να ανοίξει τη λειτουργία του φακού χρειάζεται 5 δεύτερα, άλλα τόσα για το viber, πολλές φορές δεν ανοίγει καν το μενού των κλήσεων...

8. Μιλώντας για κλήσεις, πολύ συχνά (τουλάχιστον 1 φορά τη μέρα) αρνείται η οθόνη να ανάψει ή δεν υπακούει στο δάχτυλό μου κι έτσι δε μπορώ να λάβω κλήσεις...

 

Κι όλα αυτά από ένα κινητό που θεωρητικά είναι ακόμη σύγχρονο. Θα έκανα υπομονή με τα υπόλοιπα ελαττώματά του, αντιλαμβάνομαι οτι το ξεκλείδωμα δεν είναι θέμα του κινητού μόνο ,αλλά τα προβλη΄ματα χρήσης, το οτι αργεί, το οτι χάνω κλήσεις κτλ είναι απαράδεκτα! Μιλάμε για επαγγελματικό τηλέφωνο, άρα δε μπορώ να παίζω...έχω φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ένα κινητό παλαιού τύπου και να κρατήσω το Ο2Χ με μια sim για τα email μου κτλ...

 

Η κατάσταση είναι πραγματικά απελπιστική. Ακόμη και το ξεκλέιδωμα παίρνει μερικά δευτερόλεπτα!

 

Για την ιστορία έχω πάνω custom rom (δεν έχω ιδέα από σπασμένες rom κτλ) Ρ99030a και 4,0,4

 

Έχετε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω πριν το πετάξω;

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εφαρμογη για απενεργοποιηση του αισθητηρα εγγυτητας (proximity sensor). Ειναι ο αισθητηρας που το κανει να σβηνει η οθονη οταν πλησιαζεις το τηλεφωνο (π.χ. στο αυτι σου) κατα τη διαρκεια μιας κλησης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...