Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

Παίδες πόσες ώρες κρατάει η μπαταρία σας με νορμαλ χρήση? Εμένα φτάνει δε φτάνει τις 9-10 ώρες με ελάχιστη χρήση (12-3 τηλεφωνα, 6-7 μυνήματα). Έχω τη therom του tonyp. Απεγκατέστησα περιττές εφαρμογές αλλά δεν είδα ουσιαστική διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειπα να βγαλω μερικες φωτογραφιες με το κινητο..μετα απο 10 λεπτα χρησης σβηνει. Γενικως πλεον αυτο που παρατηρησα ειναι οτι με οποιαδηποτε χρηση εκτος του να ειναι σε sleep mode η μπαταρια πεφτει τρομερα γρηγορα, και οταν φτανει στο 70-69% βγαζει μηνυμα οτι ειναι 0% και σβηνει αυτοματα το κινητο. Οταν το βαζω στη φορτιση ξαναδειχνει οτι ξεκιναει απο το 70%.

 

Αυριο που ανοιγουν τα μαγαζια θα παω να παρω καινουρια μπαταρια, αλλα πραγματικα αυτα που κανει ειναι υποπτα, και αρχιζω να πιστευω οτι καποιο προβλημα αλλο υπαρχει. Υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιος ιος, υπαρχει κατι τετοιο? Εχετε καποιο διαγνωστικο antivirus να προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο φίλε θα ήταν να δοκιμάσεις με μπαταρία κάποιου φίλου σου, αν είχε κι αυτός το ίδιο κινητό. Ιός δεν νομίζω να είναι, στο Android είναι εξαιρετικά δύσκολο να κολλήσεις ιό έτσι όπως τους ξέρουμε από τα PC. Δοκίμασε αν θες το

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lookout

απλά να σου φύγει η απορία, βρίσκει malware γενικά.

Αν ήμουν στη θέση σου, θα δοκίμαζα να αλλάξω ROM με ό,τι αυτό συνεπάγεται (root, στήσιμο από την αρχή κλπ) για να δω αν όντως φταίει η μπαταρία (ή έστω επαναφορά εργ. ρυθμίσεων, κάτι τέτοιο - χάνεις τα δεδομένα σου με αυτό) και μετά θα κοίταζα να αγοράσω. Δεν ξέρω τιμές βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα hard reset τελικα χτες.. Τα ιδια και χειροτερα..

Οποτε αυριο παιρνω μπαταρια και κανω το σταυρο μου απλα να τα ειχε φτυσει στα καλα καθουμενα η προηγουμενη, γιατι αλλιως υποθετω το κινητο παει για πεταμα..

Ευχαριστω οσους εκαναν τον κοπο να απαντουν!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα hard reset τελικα χτες.. Τα ιδια και χειροτερα..

Οποτε αυριο παιρνω μπαταρια και κανω το σταυρο μου απλα να τα ειχε φτυσει στα καλα καθουμενα η προηγουμενη, γιατι αλλιως υποθετω το κινητο παει για πεταμα..

Ευχαριστω οσους εκαναν τον κοπο να απαντουν!

 

τελικά φίλε τι έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Πηρα καινουρια μπαταρια, η οποια αυτες τις 2 μερες δειχνει οτι πολυ απλα αυτο ηταν το προβλημα. Πεφτει βεβαια λιιιιγο πιο γρηγορα απ'οτι θα ανεμενα απο μια καινουρια μπαταρια, αλλα ισως ειναι και ιδεα μου, απ'οτι φανηκε παντως απλα η προηγουμενη τα εφτυσε ετσι απλα και χωρις προειδοποιηση.
Link to comment
Share on other sites

OK! Για να φτάσουν στην μέγιστη απόδοσή τους οι μπαταρίες θέλουν κάποιους κύκλους φόρτισης/ αποφόρτισης. Οπότε μη σκας για τώρα, σε καμμιά βδομάδα μάλλον θα φανεί. Τουλάχιστον δεν αναγκάστηκες να αγοράσεις καινούριο κινητό!
Link to comment
Share on other sites

Μια από τις καλύτερες επιδόσεις σε μπαταρία κ ταχύτητα τώρα τελευταία.

Μου έκανε εντύπωση πως αν και έθεσα την ελάχιστη συχνότητα αρκετά ψηλά δεν επηρέασε πολυ την μπαταρία.

 

Tonyp cm11

Kowalski Kernel

 

Max freq 1400

High freq 1300

Min freq 816

Greenify τα πάντα όλα..

 

[ATTACH]44355[/ATTACH]

[ATTACH]44356[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Greenify rules! :) φίλε σ'αυτή τη ROM η μπαταρία σου κάνει τίποτα κουλά; τις προάλλες ετοιμάζομαι να βγω και έχω 70%... μετά από κάνα 2ωρο ανοίγω την οθόνη και βλέπω 15%.. μετά από κάτι λεπτά κλείνει τελείως... και δεν ξαναάνοιξε! πήρα backup τα δεδομένα από τη recovery και έκανα full wipe. Άλλη φορά είχα πχ 20%, βάζω φορτιστή και βλέπω να πέφτει αντί να ανεβαίνει... πήγε μέχρι 16% και μετά άρχιζε να φορτίζει. Κανένα τέτοιο κουλό σου κάνει;

Υπόψιν με τον KK 3.1.10!

Link to comment
Share on other sites

Greenify rules! :) φίλε σ'αυτή τη ROM η μπαταρία σου κάνει τίποτα κουλά; τις προάλλες ετοιμάζομαι να βγω και έχω 70%... μετά από κάνα 2ωρο ανοίγω την οθόνη και βλέπω 15%.. μετά από κάτι λεπτά κλείνει τελείως... και δεν ξαναάνοιξε! πήρα backup τα δεδομένα από τη recovery και έκανα full wipe. Άλλη φορά είχα πχ 20%, βάζω φορτιστή και βλέπω να πέφτει αντί να ανεβαίνει... πήγε μέχρι 16% και μετά άρχιζε να φορτίζει. Κανένα τέτοιο κουλό σου κάνει;

Υπόψιν με τον KK 3.1.10!

 

Ναι μου κάνει αλλά προς τα πάνω δηλαδή μου δείχνει πως έχω 40 ενώ έχω 60% σπάνια όμως κ ενώ φορτίζει συνήθως.

Όχι δεν μου κλείνει από μόνο του όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου κάνει αλλά προς τα πάνω δηλαδή μου δείχνει πως έχω 40 ενώ έχω 60% σπάνια όμως κ ενώ φορτίζει συνήθως.

Όχι δεν μου κλείνει από μόνο του όμως.

Γενικά, με οποιαδήποτε rom με πέρα από μαμα kernel, η ένδειξη της μπαταρίας κάνει τρελά. Τόσα χρόνια το έχω, κατέληξα σε stock based rom μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Greenify rules! :) φίλε σ'αυτή τη ROM η μπαταρία σου κάνει τίποτα κουλά; τις προάλλες ετοιμάζομαι να βγω και έχω 70%... μετά από κάνα 2ωρο ανοίγω την οθόνη και βλέπω 15%.. μετά από κάτι λεπτά κλείνει τελείως... και δεν ξαναάνοιξε! πήρα backup τα δεδομένα από τη recovery και έκανα full wipe. Άλλη φορά είχα πχ 20%, βάζω φορτιστή και βλέπω να πέφτει αντί να ανεβαίνει... πήγε μέχρι 16% και μετά άρχιζε να φορτίζει. Κανένα τέτοιο κουλό σου κάνει;

Υπόψιν με τον KK 3.1.10!

 

Στο 2X μου έχει τύχει αυτό στο παρελθόν - να κολλήσει κάτι που να ξεζουμίσει τη μπαταρία σε 1-2 ώρες. Επίσης είχε ζεσταθεί το τηλέφωνο. Ήταν κάτι από το σύστημα? Κάτι από εφαρμογή? Δεν έμαθα ποτέ :).

Link to comment
Share on other sites

Στο 2X μου έχει τύχει αυτό στο παρελθόν - να κολλήσει κάτι που να ξεζουμίσει τη μπαταρία σε 1-2 ώρες. Επίσης είχε ζεσταθεί το τηλέφωνο. Ήταν κάτι από το σύστημα? Κάτι από εφαρμογή? Δεν έμαθα ποτέ :).

 

αυτή είναι η μαγεία αυτού του τηλεφώνου... Το μυστήριο παραμένει... ποτέ κανείς δε θα μάθει... ίσως κάποτε αποκτήσει συνείδηση και μας πει από μόνο του!! :blink: :hypno:

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείτε αν και πιστεύω πως αν είχε 1gb RAM θα πετούσε με τόσο καλή υποστήριξη που είχε μέχρι τώρα.Βέβαια δεν νομίζω να πάρουμε κάτι άλλο πέρα από την υπάρχουσα cm11...:(

 

Η πλάκα είναι πως όταν στο ταμπλετ νεξους αλλάζω ρομ δεν βλέπω διάφορες εύκολα όπως εδώ.

 

Π.σ

Τι browser χρησιμοποιείται γενικά ?

Δοκιμάζω τον lighting + και φαίνεται πολυ καλος..

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με τον Next Browser εδώ και καιρό, απλά μου άρεσε, δεν ξέρω αν είναι και τόσο γρήγορος. Παλιότερα είχα τον στοκ. Chrome, firefox εννοείται σέρνονται. Θα δοκιμάσω και τον Lightning με την ευκαιρία. Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα πρόβλημα με τη therom του tonyp με την μπαταρία. Έβαλα το wakelock detector και παρατήρησα ότι το μαμα client για τa email έτρεχε πάνω από 1000 φορές σε περίοδο μιας φόρτησης, και το κινητό παρέμενε awake για το 40% του συνολικού χρόνου. Και το εμαιλ το ειχα να κάνει ανανέωση κάθε 2 ώρες, με 2 μόνο λογαριασμούς! Ακύρωσα το συγκερκιμένο email client και εγκατέστησα άλλο από μαρκετ (cloudmagic) και το κνητό παρέμενε awake για 18%-20% και φυσικά βελτιώθηκε και η αυτονομία. Δε περίμενα από τη μαμά εφαρμογή τόσο λάθος συμπεριφορά πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα πρόβλημα με τη therom του tonyp με την μπαταρία. Έβαλα το wakelock detector και παρατήρησα ότι το μαμα client για τa email έτρεχε πάνω από 1000 φορές σε περίοδο μιας φόρτησης, και το κινητό παρέμενε awake για το 40% του συνολικού χρόνου. Και το εμαιλ το ειχα να κάνει ανανέωση κάθε 2 ώρες, με 2 μόνο λογαριασμούς! Ακύρωσα το συγκερκιμένο email client και εγκατέστησα άλλο από μαρκετ (cloudmagic) και το κνητό παρέμενε awake για 18%-20% και φυσικά βελτιώθηκε και η αυτονομία. Δε περίμενα από τη μαμά εφαρμογή τόσο λάθος συμπεριφορά πάντως.

 

40% στο wake detector είναι πάρα πολύ απλά το κινητό δεν μπορεί να κοιμηθεί..

Ακόμα και με 20 όμως πολυ είναι εγώ γενικά βάζω τα updates να γίνονται κάθε 4 ώρες περίπου(καιρός εμαιλ..) κ μπορώ να βγάλω μια καλή φόρτιση περίπου 24 ωρών με 4-5% awake ίσως.

 

Τώρα τελευταία είμαι πολύ ικανοποιημένος με το set up μου.

Τρέχω την cm11 tonyp με Kowalski exp και τρέχει πολυ καλά και ομαλά και με ραδιόφωνο λειτουργικό!!:thumbup:

H cm11 όντως φαίνεται πιο βελτιστοποιημένη για low RAM κινητά.

 

Παρατηρήσεις:

Σε όλες τις ρομ καλό θα ήταν να κάναμε ένα ρεσταρτ την ημέρα ώστε να μην έχει μεγάλο uptime ->lags.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το spirit fm και δε κατάφερα να το κάνω να δουλέψει..Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που του δουλεύει;

Ευχαριστώ πολύ

 

Ψάξε το Spirit_FM_Unlocked_2014_01_10 μόνο αυτό μου δουλεύει τέλεια εμένα σε cm11.(Χωρίς μεγάφωνο mode βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδιά τη μανίσια μπαταρία πόσο την κρατήσατε; εγώ κλείνω 2 χρόνια ακριβώς και νομίζω πως εδώ και μια βδομάδα θέλει άλλαγμα... όπως του φίλου Anathering....
Link to comment
Share on other sites

παιδιά τη μανίσια μπαταρία πόσο την κρατήσατε; εγώ κλείνω 2 χρόνια ακριβώς και νομίζω πως εδώ και μια βδομάδα θέλει άλλαγμα... όπως του φίλου Anathering....

 

3 χρονια και συνεχιζει... :P

Αλλα σα να εχει αρχισει να γερναει..

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μια μπαταρία έχει χρόνο ζωής 400 κύκλους φορτισεων (αν και η LG στα καινούργια μοντέλα το έχει κάνει 800 (LG Chem rules)) οπότε στα δύο χρόνια αρχίζει η πτώση της

 

Εξαρτάται και από την χρήση που της κάνεις, θερμοκρασίες που είχε πιάσει (ψηλές και χαμηλές) κτλ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...