Jump to content

LG Optimus 2X (P990)


sakiss
 Κοινοποίηση

Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;  

9 members have voted

  1. 1. Στο πόσο την έχετε την φωτεινότητα στο Optimus 2X σας;

    • Στην αυτόματη φωτεινότητα
      5
    • Στην εργοστασιακή
      1
    • Στο 50%
      1
    • Στο 100%
      0
    • Άλλο (πείτε με post)
      2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομιζω πως το προβλημα του motifnick είναι πως η cm ειναι σε ext4 και η stock σε ext3 :)

 

δεν το κανει με τον σωστο τροπο ετσι κ αλλιως

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το προβλημα του motifnick είναι πως η cm ειναι σε ext4 και η stock σε ext3 :)

 

ναι μπορει... μαλιστα τα βλεπω τα backup αρχεια αυτη την στιγμη στο clockworkmod (κανω POWER+VOL- και restore απο το μενουδακι του)αλλα κανει λουπες αν θελω να κανω restore καθαριζω με το wipi..wipe πως το λενε δε θυμαμαι.. μπερδεψε απο την στιμη που εβαλα λαθος kernel.. τωρα απο την παραπανω cm7.2 3D που εβαλα ολα τα σεταρα τελεια, εχασα μερικες εφαρμογες που απλα τις βρηκα παλι..το κακο ειναι που γεμισα σκουπίδια και κατάλοιπα στην μνήμη την εσωτερική και εχω λιγο χωρο 1-1,5Gb και δε ξερω τι να ξαποστειλω τώρα..εχω και αγορασμενα 2 παιχνιδια μεγαλα(νομιζω οτι απο αυτα ειναι τα καταλοιπα) και νομιζα οτι θα συγχωνευτουν αλλα εκανα λαθος.. η νεα Ρομ αλλου τα στελνει νομιζω.. μαλιστα τo Gameloft Asphalt 7 δεν κανει φακελο Gameloft που απο κει θα το βρω... μου το κατευαζει 1,5Gb απο το GooglePlay κατευθειαν(νεος τροπος) κατα τ' αλλα το νιωθω καλυτερα το κινητο μου πλεων

iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλα παιχνίδια (δηλαδή που κάνουν data folders), συνέδεσέ το στο PC, μπες με file explorer, μέτρα ποια είναι τα μεγαλύτερα folders (όπως λες ένα είναι το /gameloft στην SD), κράτα τα και στο PC, και ρίξτα εκεί που -πλέον- αποθηκεύουν τα data με τη νέα ROM. Μάλλον έχεις αλλάξει κάρτες και βλέπει άλλη ως αποθηκευτικό χώρο...Μόλις βεβαιωθείς ότι στη νέα θέση δουλεύουν, σβήστα από την άλλη κάρτα για να ελευθερώσεις μνήμη...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλα παιχνίδια (δηλαδή που κάνουν data folders), συνέδεσέ το στο PC, μπες με file explorer, μέτρα ποια είναι τα μεγαλύτερα folders (όπως λες ένα είναι το /gameloft στην SD), κράτα τα και στο PC, και ρίξτα εκεί που -πλέον- αποθηκεύουν τα data με τη νέα ROM. Μάλλον έχεις αλλάξει κάρτες και βλέπει άλλη ως αποθηκευτικό χώρο...Μόλις βεβαιωθείς ότι στη νέα θέση δουλεύουν, σβήστα από την άλλη κάρτα για να ελευθερώσεις μνήμη...

 

Προφανος η νεα ρομ τα στελνει στην εξωτερικη..η μανισια στην εσωτερικη.. Και τα σκουπιδια τα εχω στην εσωτερικη.. Μεσα σε αυτην εχει και χρησημα ομως και χανομαι. Υπαρχει εφαρμογη να κανει δουλεια σαν το ccleaner? αλλα να με ρωταει τι δε θελω?

iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

Προφανος η νεα ρομ τα στελνει στην εξωτερικη..η μανισια στην εσωτερικη.. Και τα σκουπιδια τα εχω στην εσωτερικη.. Μεσα σε αυτην εχει και χρησημα ομως και χανομαι. Υπαρχει εφαρμογη να κανει δουλεια σαν το ccleaner? αλλα να με ρωταει τι δε θελω?

 

Όχι ακριβώς, υπάρχουν διάφορες εφαρμογές που κάνουν διαφόρων ειδών "καθαρισμούς"...αλλά καμία αυτό που θέλεις εσύ, κυρίως γιατί ακριβώς στην ουσία εσύ θα κάνεις το καθαρισμό...γι'αυτό σου λέω, μπες από PC, δες τις κάρτες με ένα καλό file manager (εγώ χρησιμοποιώ χρόνια τώρα Total Commander) και ξεκίνα καθάρισμα...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ...δουλεια εχει..το πρωι με τον υπολογιστη εσβησα διαφορα, εκανα δεξι κλικ ¨Ταχτοποιηση¨ με μεγεθος..αλλα τα πιασμενα 5 gb δε τα βρηκα..δηλ ο πιο γεματος φακελος εχει 155mb..δεν ειδα τιποτα κρυφους φακελους αν εχει.. Δε μπορω να καταλαβω.. Ευχαριστω παντος για την συμβουλη

Edit: μπορω να βαλω το windget με τον καιρο την Lg?

iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

Αχχχ...δουλεια εχει..το πρωι με τον υπολογιστη εσβησα διαφορα, εκανα δεξι κλικ ¨Ταχτοποιηση¨ με μεγεθος..αλλα τα πιασμενα 5 gb δε τα βρηκα..δηλ ο πιο γεματος φακελος εχει 155mb..δεν ειδα τιποτα κρυφους φακελους αν εχει.. Δε μπορω να καταλαβω.. Ευχαριστω παντος για την συμβουλη

Edit: μπορω να βαλω το windget με τον καιρο την Lg?

 

Βαλε την gueste 3.6,ειναι συνδυασμος στοκ κ cm7 κ θα εχεις τα widget της lg.Στον φακελο data κοιταξες?

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το συνδέω κανονικά με το καλώδιο στο pc αλλά δεν μου κάνει εγκατάσταση και δεν μπορώ να μεταφέρω τίποτα.

τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το συνδέω κανονικά με το καλώδιο στο pc αλλά δεν μου κάνει εγκατάσταση και δεν μπορώ να μεταφέρω τίποτα.

τι μπορεί να φταίει;

 

Εισαι σε stock rom??Εχεις βαλει τους drivers που δινει η lg??

Link to comment
Share on other sites

απο ότι είδα ο Harsh απο τους xda εργάζεται πανω στο ICS του su660 για χάρη του p990,ποιοι άλλοι δουλεύουν πανω του;
Link to comment
Share on other sites

Παιδες το root-unroot του Optimus 2X αφηνει πισω "σκουπιδια"; (δηλ υπηρεσιες superuser που να τρεχουν απο πισω, νεκρα scripts που εκτελουνται ετσι και αλλιως κλπ)

 

Το λεω γιατι εκανα root (για να δουλευει το touch key lights μην φανταστειτε τιποτα) και μετα το root το τηλεφωνο ηταν παναργο (ισως επειδη δεν απενεργοποιησα την "ανιχνευση σφαλματων usb"). Τελος παντων, εκανα αυτο που ηθελα με το touch key lights (μετα ειδα οτι θελει root σε καθε reboot και ειπα δεν βαριεσε...) επανεκκινηση, unroot, επανεκκινηση.

 

Αλλα τωρα το τηλεφωνο ειναι λιγο πιο αργο απο πριν, σαν να τρεχει κατι στο backround. Βεβαια μπορει να ειναι η ιδεα μου...

 

ΥΓ: Τι το θελα αφου δεν ειμαι για τετοια; Απο δω και περα οτι κανω με τις ευλογιες του κατασκευαστη μονον :p

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Παιδες το root-unroot του Optimus 2X αφηνει πισω "σκουπιδια"; (δηλ υπηρεσιες superuser που να τρεχουν απο πισω, νεκρα scripts που εκτελουνται ετσι και αλλιως κλπ)

 

Το λεω γιατι εκανα root (για να δουλευει το touch key lights μην φανταστειτε τιποτα) και μετα το root το τηλεφωνο ηταν παναργο (ισως επειδη δεν απενεργοποιησα την "ανιχνευση σφαλματων usb"). Τελος παντων, εκανα αυτο που ηθελα με το touch key lights (μετα ειδα οτι θελει root σε καθε reboot και ειπα δεν βαριεσε...) επανεκκινηση, unroot, επανεκκινηση.

 

Αλλα τωρα το τηλεφωνο ειναι λιγο πιο αργο απο πριν, σαν να τρεχει κατι στο backround. Βεβαια μπορει να ειναι η ιδεα μου...

 

ΥΓ: Τι το θελα αφου δεν ειμαι για τετοια; Απο δω και περα οτι κανω με τις ευλογιες του κατασκευαστη μονον :p

 

 

Τι τα θες αυτά..??? Βάλε cm7kang Gueste2X Hybrid Revolution v3.5 να βρεις την υγεία σου..!!!;) τότε και μόνο τότε θα δεις τι πύραυλο έχεις στα χέρια σου...!!!!!!!!!!!!!!:rolleyes:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι τα θες αυτά..??? Βάλε cm7kang Gueste2X Hybrid Revolution v3.5 να βρεις την υγεία σου..!!!;) τότε και μόνο τότε θα δεις τι πύραυλο έχεις στα χέρια σου...!!!!!!!!!!!!!!:rolleyes:

Κατ αρχην ευχαριστω που απαντησες... Βασικα ειδα τον οδηγο του myphone και διαλεξα το εν λογω εργαλειο, αλλιως ιδεα δεν ειχα περι rooting. Κινητο θελω, οχι linux workstation στην τσεπη. Εκανα την καγκουριά μου με το rooting και τωρα το πληρωνω με αγχος μηπως εχω κατι χειροτερο απο το εργοστασιακο.

 

Αυτο που προτεινεις custom rom ειναι; Γιατι αν βαλω custom rom εκει και αν δεν θα ησυχασω ποτε.

 

Αμα αλλαξω κινητο και δεν με νοιαζει για το παλιο μπορει να δοκιμασω, οποτε ευχαριστω οπως και να χει για το tip.

 

ΥΓ: Ξερει κανεις μεσες-ακρες πως γινεται το rooting στο Optimus 2X;

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Ξερει κανεις μεσες-ακρες πως γινεται το rooting στο Optimus 2X;

 

Ο οδηγος στο φορουμ δεν σε βοηθαει?εχω να το ρουταρω πανω απο χρονο(με το superoneclick) κ απο τοτε μονο custom φοραω που ειναι ρουταρισμενες

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Ξερει κανεις μεσες-ακρες πως γινεται το rooting στο Optimus 2X;

 

Απλα και ευκολα με το superoneclick , με τον οδηγο που υπαρχει

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Απλα και ευκολα με το superoneclick , με τον οδηγο που υπαρχει

Εννουσα τι hackιες κανει το προγραμμα στο κινητο...

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Εννουσα τι hackιες κανει το προγραμμα στο κινητο...

 

Ακριβώς τι κάνει μπορείς να το δεις μόνο από το thread που κατέβασες το πρόγραμμα που χρησιμοποίησες...συνήθως το τι κάνει exploit το πρόγραμμα το αναφέρει ο developer είτε στο FAQ είτε στα cherrypicks....ρίξε π.χ. μια ματιά στο thread του SuperOneClick που πόσταραν τα παιδιά παραπάνω....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το 2X έχει παλιό kernel υπάρχουν παλιές τρύπες ασφαλείας που λειτουργούν ακόμα, ενώ έχουν κυκλοφορήσει διορθώσεις για αυτές. Οι πιο συνηθισμένες δουλεύουν με γράψιμο στη μνήμη σε χώρο που κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις δικαίωμα. Για παράδειγμα:

http://www.h-online.com/security/news/item/Linux-root-exploit-due-to-memory-access-Update-2-1419834.html

 

Πάντως ΠΟΤΕ δεν θα πρέπει να τρέξεις κάτι χωρίς να διπλοτσεκάρεις τι κάνει, από που το έχεις κατεβάσει και ποιος το έχει φτιάξει. Ακόμα και να σου κάνει τη δουλειά για την οποία το έβαλες, μπορεί να κάνει και ένα σωρό άλλα που δεν ξέρεις και θέτουν τα δεδομένα σου σε επισφάλεια.

Για την ιστορία το superoneclick θεωρείται σχετικά ασφαλές :)

Link to comment
Share on other sites

για να βαλεις πιο νεο kernel πρεπει να εχεις custom rom;

 

Οι custom roms εχουν κ custom kernel,οποτε το πιο νεος που ειπες,δεν ισχυει.Ειναι οπως με τις ρομ,οποτε θελει κ πρεπει,τον αναβαθμιζει ο dev του,ειτε γτ βρηκε κατι καινουριο κ το προσθετει στην νεα εκδοση,ειτε επειδη βρηκε καποιο λαθος.Ο στοκ κερνελ αναβαθμιζεται μαζι με την στοκ ρομ,δλδ για το κινητο μας,ποτε...

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει κατά καιρούς CM αλλά πάντα το κινητό αρχίζει να βγάζει προς τα έξω τα bugs.

πχ. Μερικές φορές δεν τερματίζει η κλήση, όσες φορές και να κάνω tap στο κουμπί τερματισμού.

Το ξυπνητήρι δε χτυπάει όταν το έχω συνδεδεμένο με το φορτιστή.

Το HDMI έχει θέματα.

Υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα με το άνοιξε-κλείσε των δεδομένων κινητής τηλεφωνίας. Πολλές φορές Έχανε το σήμα τελείως.

 

αυτή η cm7kang Gueste2X Hybrid Revolution v3.5 πιστεύω πως θα έχει πάνω κάτω τα ίδια bugs, αφού πατάει πάνω στην CM7 απλά με ορισμένες τροποποιήσεις.

 

Για πείτε τις εμπειρίες σας όσοι την έχετε βάλει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει κατά καιρούς CM αλλά πάντα το κινητό αρχίζει να βγάζει προς τα έξω τα bugs.

πχ. Μερικές φορές δεν τερματίζει η κλήση, όσες φορές και να κάνω tap στο κουμπί τερματισμού.

Το ξυπνητήρι δε χτυπάει όταν το έχω συνδεδεμένο με το φορτιστή.

Το HDMI έχει θέματα.

Υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα με το άνοιξε-κλείσε των δεδομένων κινητής τηλεφωνίας. Πολλές φορές Έχανε το σήμα τελείως.

 

αυτή η cm7kang Gueste2X Hybrid Revolution v3.5 πιστεύω πως θα έχει πάνω κάτω τα ίδια bugs, αφού πατάει πάνω στην CM7 απλά με ορισμένες τροποποιήσεις.

 

Για πείτε τις εμπειρίες σας όσοι την έχετε βάλει...

 

Τις εμπειριες μπορεις να τις διαβασεις εδω κ στο αντιστοιχο νημα των cm7-cm9.Απο τα προβληματα που λες,κανενα δεν ειχα ποτε,εκτος απο το σημα που δεν ηταν ισχυρο αλλα εφταιγε ενας συγκεκριμενος κερνελ,και οταν εβαλα αλλον,εφτιαξε.Ειδικα το ξυπνητηρι,καθε πρωι που χτυπαει,το κινητο ειναι ολο το βραδυ στην φορτιση.Οταν λες διαφορες cm,γινε πιο συγκεκριμενος,γτ δεν ειναι ολες το ιδιο καλες κ σταθερες.Επισης παιζει ρολο το full wipe,αν δεν εχεις κανει ΚΑΘΕ φορα που αλλαζες μνημη,τοτε λογικα ειναι τα bugs.

Με την τελευταια gueste 3.6 και τον αντιστοιχο κερνελ,δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα,ολα δουλευουν τελεια,κ το σημα κ οι κλησεις κ το ξυπνητηρι κ οι εφαρμογες...

Edited by batman_13
LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 2X (P990)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...