Jump to content

Οικιακές συσκευές - Απαντα (Ψυγεία, Πλυντήρια κ.λ.π)


motogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα ψυγείο που να έχει τις παρακάτω ιδιότητες:

1) Να έχει μεγάλο χώρο συντήρησης.( Δεν με νοιάζει αν θα είναι πάνω ή κάτω η κατάψυξη. Επίσης πιστεύω ότι ο χώρος για τα μπουκάλια είναι ψιλοάχρηστος – ελπίζω να βγαίνουν οι σχάρες, σε όσα μοντέλα έχουν.)

2) Να είναι τουλάχιστον 70cm μήκος. (όσοι πιο φαρδύ τόσο πιο καλό)

3) Να έχει χαμηλή κατανάλωση. Άρα Α ή Α+

4) Να έχει τα κλασσικά antibacterial, antifinger, no frost.

5) Να είναι από εταιρεία που να έχει ιστορία στα ψυγεία.

6) Ανώτερη τιμή έως 1000 ευρώ περίπου.

Σκεφτόμουν τα liebherr διότι έχουν 2 μοτερ, αλλά μου είπε ένας φίλος ότι η συντήρηση δεν είναι no frost μόνο η κατάψυξη είναι και ότι δεν έχουν κάποια antibacterial κτλ. Σκέφτηκα αυτά τα μοντέλα λοιπόν:

1) http://www.siemens-home.gr/προϊόντα/ψύξη/ψυγεία-καταψύκτες/KG49NH70.html?source=browse 1070 ευρώ

2) http://www.bosch-home.gr/προϊόντα/ψύξη/ψυγεία/KGN49H70.html?source=browse 1070 ευρώ κάνει. Και

3) http://www.bosch-home.gr/προϊόντα/ψύξη/ψυγεία/KGN49A73.html?source=browse 990 ευρώ κάνει, νομίζω με το προηγούμενο της bosch μόνο το φίλτρο ενεργού άνθρακα έχουν διαφορά, σωστά?

Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες καποια απο την εταιρια Bloomberg...αξιζουν τα χρηματα τους και ειναι ελαχιστα καλυτερης ποιοτητας απο τα siemens-bosch

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεί ο φίλος σου ότι η συντήρηση δεν είναι no frost;

 

Σε δυο σπίτια έχουμε δύο liebherr και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Tα liebherr ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις σε ψυγειο!

Επειδη ακουγεται απολυτο αυτο που λες...

Οτι καλυτερο μπορει να παρει σε συσκευη,για ψυγειο,ειναι Gagenau!

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Eψαχνα για συσκευη πριν 6 μηνες περιπου κ ειχα γυρισει ολα τα καταστηματα ηλεκτρονικων κ ολοι συμφωνουσαν για τα liebherr. Δεν ειχα δει σε κανενα καταστημα gagenau. Μηπως ειναι πιο τσιμπημενα σε τιμη? Δεν αμφισβητω αυτο που λες.
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Τι εταιρειες ειναι αυτες ρε παιδια?Τοσο πισω εχω μεινει?Που ειναι οι κλασικες Pitsos,Bosch,Miele,Samsung κτλ?:blink:
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

έχωwhirpool και ειμαι ευχαριστημενη.

4 γυαλινα ραφια με δυνατοτητα ρυθμισης, στην πορτα θηκη για 12 αυγα, μπουκαλια κτλ.80 εκατοστα φαρδος.

3 ραφια στην καταψυξη που μπορεις να τα βγαλεις εντελως και να εχεις εναν μεγαλο χωρο καταψυξης(αν θες να βαλεις κανα κατσικακι ή γουρουνακι ολοκληρο).

αθορυβο, ενεργειακη κλαση Α+, με ενδειξεις ψηλα στην πορτα,συναγερμο και στην ψυξη και στην καταψυξη,αντοβακτηριδιακα φιλτρα κτλ

 

το μονο που "παραπονο" ειναι οτι ποτε δε μου λειτουργησε ο συναγερμος του..(αν το αφησεις ανοιχτο πανω απο 30 δευτερολεπτα,χτυπαει ενα ηζητικο σηματακι)

 

το πηρα το καλοκαιρι γυρω στα 1200.λογικα η τιμη εχει πεσει τωρα στα 900-1000

Edited by FREAK_OF_NATURE
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Eψαχνα για συσκευη πριν 6 μηνες περιπου κ ειχα γυρισει ολα τα καταστηματα ηλεκτρονικων κ ολοι συμφωνουσαν για τα liebherr. Δεν ειχα δει σε κανενα καταστημα gagenau. Μηπως ειναι πιο τσιμπημενα σε τιμη? Δεν αμφισβητω αυτο που λες.

Προκειται για τις πιο ακριβες συσκευες για το σπιτι και προσφερουν την καλυτερη ποιοτητα και πολλες καινοτομιες,πολυ λιγα καταστηματα τις εχουν μιας και ελαχιστοι αγοραζουν τετοιες συσκευες.Κατι σαν "επαγγελματικες" συσκευες για το σπιτι ειναι.

Πχ στα ψυγεια εχουν τη δυνατοτητα με ενα κουμπι να ρυθμιζεις το υψος για καθε ραφι και αλλα τετοια κουφα ή οι εστιες της λειτουργουν με ηλεκτρομαγνητικη επαγωγη, δηλαδη στην εμφανιση ηλεκτρισμου εξαιτιας μαγνητικου πεδιου.

Μονο απο το site τους θα δεις ολη τη γκαμα.

Γενικα ειναι πολυ μπροστα...:p

Και γραφεται Gaggenau,λαθος μου.

 

Μπεσχα ειναι μια εταιρια..πιτσος,μπος,ζιμενς,τα πιτσος πιο οικονομικα,τα μπος ζιμενσς ειναι τα ιδια.

bloomberg ειναι στην τιμη των πιτσος περιπου αλλα καλυτερα απο μπος και σιμενς.

μετα παμε σε λιμπερ και μιλε.

και πολυ μετα γκαγκναου.

Γερμανια κατασκευαζονται τα μιλε,λιμπερ(δεν ειμαι σιγουρος αν ολα κατασκευαζονται εκει) και γκαγκναου...ολα τα αλλα Τουρκια.

α και τα whirpool η εταιρια στην Ελλαδα παει για φουντο, με οτι συνεπαγεται αυτο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποιο συγκεκριμενο thread που μιλαμε για λευκες συσκευες???Θα ηθελα να ακουσω προτασεις για εντοιχισμενο πλυντηριο!!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα ψυγείο που να έχει τις παρακάτω ιδιότητες:

1) Να έχει μεγάλο χώρο συντήρησης.( Δεν με νοιάζει αν θα είναι πάνω ή κάτω η κατάψυξη. Επίσης πιστεύω ότι ο χώρος για τα μπουκάλια είναι ψιλοάχρηστος – ελπίζω να βγαίνουν οι σχάρες, σε όσα μοντέλα έχουν.)

2) Να είναι τουλάχιστον 70cm μήκος. (όσοι πιο φαρδύ τόσο πιο καλό)

3) Να έχει χαμηλή κατανάλωση. Άρα Α ή Α+

4) Να έχει τα κλασσικά antibacterial, antifinger, no frost.

5) Να είναι από εταιρεία που να έχει ιστορία στα ψυγεία.

6) Ανώτερη τιμή έως 1000 ευρώ περίπου.

Σκεφτόμουν τα liebherr διότι έχουν 2 μοτερ, αλλά μου είπε ένας φίλος ότι η συντήρηση δεν είναι no frost μόνο η κατάψυξη είναι και ότι δεν έχουν κάποια antibacterial κτλ. Σκέφτηκα αυτά τα μοντέλα λοιπόν:

1) http://www.siemens-home.gr/προϊόντα/ψύξη/ψυγεία-καταψύκτες/KG49NH70.html?source=browse 1070 ευρώ

2) http://www.bosch-home.gr/προϊόντα/ψύξη/ψυγεία/KGN49H70.html?source=browse 1070 ευρώ κάνει. Και

3) http://www.bosch-home.gr/προϊόντα/ψύξη/ψυγεία/KGN49A73.html?source=browse 990 ευρώ κάνει, νομίζω με το προηγούμενο της bosch μόνο το φίλτρο ενεργού άνθρακα έχουν διαφορά, σωστά?

Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε!

 

Απλό και αξιοπρεπές και inox look.

 

http://www.electroniki.gr/electroniki/el_appliances/cooling/fridges/pitsos-knt-4014b-inox-look.php

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποιο συγκεκριμενο thread που μιλαμε για λευκες συσκευες???Θα ηθελα να ακουσω προτασεις για εντοιχισμενο πλυντηριο!!!!

 

Οχι αλλά είμαι έτοιμος να αλλάξω το παρόν.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

μια φίλη πήρε το 5113 liebherr και έχει νερά στο τοίχωμα της συντήρησής!

και αυτό διότι

Δυναμική ψύξη στη συντήρηση.

No Frost στην κατάψυξη.

 

 

80cm ψάχνω να βρω σε φάρδος, αλλά δεν νομίζω να έχει καμιά εταιρεία πλέον!

 

 

τα γκενάου και τα Bloomberg,που τα βρίσκουμε????

κάποιο link από Ελλάδα παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Απο μια γρήγορη έρευνα που έκανα δεν βρήκα κάποια απάντηση στο πρόβλημα μου και γι αυτό άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα.

Επι της ουσίας, γνωρίζει κάποιος/α περίπου το κόστος για την αλλαγή εγκεφάλου σε ένα πλυντήριο ρούχων δεκαετίας (δηλαδή όχι ηλεκτρονικό);

Δεν ξερω αν παίζει ρόλο η μάρκα ειναι Whirpool. Για να ξέρω αν συμφέρει να προσωρήσω σε επισκευή ή σε αγορά άλλου πλυντηρίου καθώς απο μια πρόχειρη ματιά στο google είδα κάτι τιμές 200+ ευρώ... :(

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι εγκέφαλοι σε όλες τις συσκευές είναι με κάτι ηλεκτρονικό της εποχής.:)

Το κόστος είναι ανάλογο του μοντέλου πάντα.Οσο παλαιότερο ή τι θέση στην γκάμα έχει,τόσο ακριβότερο .Γενικά πάντως είναι ακριβή βλάβη.:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

εγώ θα ήθελα λίγη βοήθεια με τον εντοιχισμό

πως να υπολογίσω της διαστάσεις και τι να ψάξω

 

ο χώρος που έχω μετρήσει για ψυγείο ειναι 2 μέτρα ύψος 62 πλάτος και 60 βάθος

αντίστοιχα για φούρνο-κουζίνα είναι 57, 57, 57

 

όταν λένε κουζίνα έχει διακόπτες πάνω της οι οποίοι μπορούν να λειτουργήσουν κάποιες εστίες που είναι συμβατές σωστά?

ενώ ο φούρνος είναι τελείως ανεξάρτητος από εστίες και μπορείς μέχρι και άλλη μάρκα να βάλεις ε?

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γνωρίζουμε εάν υπάρχει κάποια καλή προσφορά αυτές τις μέρες- τα Χριστούγγενα - για αγορά ψυγείων; Δεν το έχω ψάξει καθόλου και πρέπει να επιλέξω άμεσα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα προϊόντα δεν θα βρεις εύκολα κάποια πραγματικά καλή τιμή, εκτός αν αφορά σκότωμα παλιότερου μοντέλου που εξαντλήθηκε.

Όπως και να έχει επειδή πριν 2 μήνες ψάχτηκα για νέο διαμέρισμα για ψυγείο, κουζίνα κλπ, οι τιμές είναι κοντά στα μεγάλα μαγαζιά.Μόνο αν βρεις κανένα δείγμα προς εκτόνωση από κατάστημα θα παίξει καλύτερη τιμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε εάν υπάρχει κάποια καλή προσφορά αυτές τις μέρες- τα Χριστούγγενα - για αγορά ψυγείων; Δεν το έχω ψάξει καθόλου και πρέπει να επιλέξω άμεσα.

 

πες και τι ψυγειο ψαχνεις...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Να διαθέτει τεχνολογία no-frost, όχι το κλασσικό σύστημα ψύξης, δίπορτο (δλδ με ξεχωριστό θάλαμο κατάψυξης και ψύξης), με χωρητικότητα από 260-280 λίτρα και θα προτιμούσα να είναι AEG, Bosch ή Siemens. Ότι πρόταση υπάρχει και από άλλες εταιρίες φυσικά, είναι καλοδεχούμενη :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ηρθε σημερα το καινουριο μου ψυγειο, μαρκας whirlpool, και στο πισω μερος κατω-κατω εκει στο καλωδιο του ψυκτικου (;;), εχει αφρολεξ γυρω-γυρω σαν προστατευτικο και ειναι δεμενο με tire-up. Τα αφαιρω αυτα ή οχι;

 

Στο προηγουμενο ψυγειο που ειχω δεν υπαρχει αυτο το αφρολεξ, αλλα δε θυμαμαι εαν υπηρχε και το αφαιρεσαμε ή εαν δεν υπηρχε εξαρχης.

 

Ορισμενες φωτογραφιες :

 

 

http://img861.imageshack.us/img861/7519/201204250011280x960.jpg

http://img851.imageshack.us/img851/1517/201204250031280x960.jpg

http://img205.imageshack.us/img205/5897/201204250041280x960.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ξεθάψω λίγο το θέμα μιάς κ πάω για αγορά ψυγείου, καμιά συμβουλή για αγορά?

 

Φίλος μου που τυχαίνει να είναι κ ψυκτικός μου είπε να επιλέξω bosh-siemens που βρίσκω ανταλλακτικά μιάς και αυτά τα καινούργια μου είπε χαλάνε συχνότερα...

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα budget και τι σου αρέσει αισθητικά.

Ανταλλακτικά θα βρεις πιστεύω από όλες τις μάρκες αρκεί να είναι σοβαρό το μαγαζί από όπου θα αγοράσεις.

Μια συμβουλή για το μαγαζί: ο Κολομβούνης δέχεται και παζάρια στην τελική τιμή και έχει και καλές τιμές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...