Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες ας με κατοτοποισει καποιος please. Φιλος μου εχει το Nexus s μαμα απειραχτο με 2.3.6 και θελει να του περασω την επισημο ICS.

1) ενα Link να το κατεβασω

2) εναν οδηγο πως θα την παρεσα manual. το κινητο ειναι ελληνικο μαμα τελειως μαμα με 2.3.6

ευχαριστω

TCe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δες τον πολύ καλό οδηγό του dbal. Λάθος, τώρα είδα ότι το κινητό είναι 2.3.6 κάνε πρώτα την αναβάθμιση σε 4.0.3 και μετά σε 4.0.4.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Δες τον πολύ καλό οδηγό του dbal. Λάθος, τώρα είδα ότι το κινητό είναι 2.3.6 κάνε πρώτα την αναβάθμιση σε 4.0.3 και μετά σε 4.0.4.

 

για να περασω την 4.0.3 πρεπει να ειμαι root;

TCe
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έρθει η ειδοποίηση νομίζω πρέπει μόνο και μόνο για το Recovery...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν τα βήματα του οδηγού αλλά λογικά από gingerbread δεν θα χρειαστεί τίποτα ιδιαίτερο, θα γίνει απλά με update.zip όπως όταν βάλαμε manually την 4.0.3. Προσοχή μόνο να χρησιμοποιηθεί το σωστό αρχείο αναβάθμισης για την απευθείας μετάβαση σε 4.0.4, σχετικά links έχω στο thread του guide Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα τωρα οτι μετα την αναβαθμιση οταν κλεινω το τηλεφωνο δεν κλεινει σαν τηλεοραση.καπου ειχα διαβασει οτι εχει μια ρυθμιση αλλα δεν το βρισκω τωρα.

ξερει καποιος να μου πει?

 

settings-Developers options-Window animation scale. η ρύθμιση εκεί θα πρέπει να είναι στο τουλάχιστον στο 1x

Link to comment
Share on other sites

Mόλις μου ήρθε η 4.0.4 από 2.3.6, χωρίς να ασχοληθώ καθόλου με google framework κλπ. Απλά έκανα υπομονή.

 

Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι γενικά θα μείνω ευχαριστημένος από το ICS, όμως έχω ήδη ένα αρνητικό: Οι φωτογραφίες στις επαφές πλέον δεν εμφανίζονται ως μικρό τετραγωνάκι αλλά μεγάλες, σε όλο το πλάτος της οθόνης, με αποτέλεσμα να δείχνουν απίστευτα πιξελαρισμένες. Και αυτό παρά το γεγονός ότι όλες στην πραγματικότητα είναι τραβηγμένες με υψηλή ανάλυση. Συνέβη και σε σας; Καμία πρόταση; Δεν μπορώ να βλέπω τις φάτσες οικογένειας και φίλων... σε τέτοιο χάλι!

 

Θυμάμαι ότι και παλιότερα είχαμε το ίδιο πρόβλημα αν τυχόν κάναμε synchronization μέσω google, αλλά το γεγονός ότι στο 2.3.Χ έβγαιναν σε μικρό τετραγωνάκι τις έσωζε. Τώρα... Καταστροφή...

Είχα κι εγώ αυτό το θέμα αλλά βρήκα μια απλή αν και κάπως χρονοβόρα (ανάλογα σε πόσες επαφές έχεις φώτο) λύση.

Θα πας στις επαφές και όποια έχει φώτο θα την επιλέξεις -> επεξεργασία και θα βάλεις να ξαναδιαλέξεις φωτογραφία από την συλλογή.

Προφανώς θα επιλέξεις την ίδια που είχες με την διαφορά ότι η "επανατοποθετημένη" φωτογραφία που θα εμφανιστεί θα είναι στην σωστή/καλή ανάλυση της πλέον! :)

ΥΓ. Όποιος έχει νέα για root χωρίς ξεκλείδωμα bootloader ας ενημερώσει, ευχαριστώ!

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ αυτό το θέμα αλλά βρήκα μια απλή αν και κάπως χρονοβόρα (ανάλογα σε πόσες επαφές έχεις φώτο) λύση.

Θα πας στις επαφές και όποια έχει φώτο θα την επιλέξεις -> επεξεργασία και θα βάλεις να ξαναδιαλέξεις φωτογραφία από την συλλογή.

Προφανώς θα επιλέξεις την ίδια που είχες με την διαφορά ότι η "επανατοποθετημένη" φωτογραφία που θα εμφανιστεί θα είναι στην σωστή/καλή ανάλυση της πλέον! :)

ΥΓ. Όποιος έχει νέα για root χωρίς ξεκλείδωμα bootloader ας ενημερώσει, ευχαριστώ!

 

Ακολούθησα αυτό τον οδηγό σε nexus s 4.0.4 με mac και πέτυχε με την πρώτη.Εύκολα και γρήγορα...:):)

http://nexusshacks.com/nexus-s-hacks/how-to-root-nexus-s-or-nexus-s-4g-new/

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα αυτό τον οδηγό σε nexus s 4.0.4 με mac και πέτυχε με την πρώτη.Εύκολα και γρήγορα...:):)

http://nexusshacks.com/nexus-s-hacks/how-to-root-nexus-s-or-nexus-s-4g-new/

Ευχαριστώ αλλά όπως είπα ψάχνω για τρόπο χωρίς να χρειαστεί ξεκλείδωμα bootloader = wipe κινητού...

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑ αναβάθμιση και για το δικό μου Nexus. Από 2.3.6 σε 4.0.4.

Πρώτη εντύπωση; Δε μου αρέσει που στην αρχική οθόνη υπάρχει Google search με το «έτσι θέλω» χωρίς να μπορείς να το αφαιρέσεις. Επίσης δε μου αρέσει ο τρόπος που κάνει resize τις φωτο για wallpapers («χάνει πληροφορία»). Τι άλλο δε μου αρέσει...; Α ναι, το οριζόντιο scroll στο μενού και το ότι μετά από τις εφαρμογές σε πάει στα widgets (ενώ από την αρχική οθόνη μπορείς πλέον να ρυθμίσεις μόνο wallpaper).

Κατά τα άλλα καλά. Δεν έχασε τίποτε το τηλέφωνο (ευτυχώς, ποιος καθόταν να ξαναπεράσει τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις...) και η αίσθηση που σου αφήνει με τη γραμματοσειρά και τα νέα γραφικά στα μενού και τις επιλογές είναι πιο elegant.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες στις επαφές πλέον δεν εμφανίζονται ως μικρό τετραγωνάκι αλλά μεγάλες, σε όλο το πλάτος της οθόνης, με αποτέλεσμα να δείχνουν απίστευτα πιξελαρισμένες. Και αυτό παρά το γεγονός ότι όλες στην πραγματικότητα είναι τραβηγμένες με υψηλή ανάλυση. Συνέβη και σε σας; Καμία πρόταση; Δεν μπορώ να βλέπω τις φάτσες οικογένειας και φίλων... σε τέτοιο χάλι!

 

Θυμάμαι ότι και παλιότερα είχαμε το ίδιο πρόβλημα αν τυχόν κάναμε synchronization μέσω google, αλλά το γεγονός ότι στο 2.3.Χ έβγαιναν σε μικρό τετραγωνάκι τις έσωζε. Τώρα... Καταστροφή...

 

Μπες και φτιάξτες από το GMail μήπως και δείς καμία βελτίωση αλλιώς... Δυστυχώς είναι αρνητικό στην ICS....

 

Εγώ παλι έχω κάνει το εξης και οι φωτο φαίνονται άψογα. Επειδή αν τις αλλάξεις από το gmail συμπιέζονται λόγω internet, σβήστες online και άλλαξε την επαφη κάνοντας αλλαγή στοιχείων στο κινητό, φορτώνοντας high resolution εικόνα από την gallery. Με λίγο κεντράρισμα / crop θα είναι super γιατι στην ICS είναι επιτέλους fullscreen :)

(Εννοείται το sync contacts ενεργοποιημένο και το sync ανοιχτό)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑ αναβάθμιση και για το δικό μου Nexus. Από 2.3.6 σε 4.0.4.

Πρώτη εντύπωση; Δε μου αρέσει που στην αρχική οθόνη υπάρχει Google search με το «έτσι θέλω» χωρίς να μπορείς να το αφαιρέσεις.

μπορείς να το αφαιρέσεις πηγαινοντας στο manage apps---> all---> google search

Link to comment
Share on other sites

Υποψην οτι με disable του google search, χανεται μεν το widget, αλλά δεν λειτουργει το soft button της αναζήτησης και το search γενικώς...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από τους τυχερούς που με την 4.0.3 (περασμένη manually) δεν είχα προβλήματα.

Τις τελευταίες δύο-τρεις μέρες έχω πρόβλημα με την μπαταρία. Από το σχετικό μενού βλέπω ότι την μεγαλύτερη κατανάλωση την κάνει το "Mediaserver". Με λίγο ψάξιμο είδα ότι αυτό μπορεί να σχετίζεται με οτιδήποτε έχει να κάνει με αναπαραγωγή video και ήχου. Θέλω να βρω ένα τρόπο να εντοπίσω το app που φταίει αλλά από το manage apps βλέπω διάφορα που φαίνεται να μην σχετίζονται. Που μπορώ να κοιτάξω;

 

PS: Χτες το βράδυ μου ήρθε το OTA για 4.0.4 αλλά το πρόβλημα δεν έφυγε.

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑ αναβάθμιση και για το δικό μου Nexus. Δε μου αρέσει που στην αρχική οθόνη υπάρχει Google search με το «έτσι θέλω» χωρίς να μπορείς να το αφαιρέσεις.

 

δες λίγες σελίδες πίσω, έχει δοθεί απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑ αναβάθμιση και για το δικό μου Nexus. Από 2.3.6 σε 4.0.4.

Πρώτη εντύπωση; Δε μου αρέσει που στην αρχική οθόνη υπάρχει Google search με το «έτσι θέλω» χωρίς να μπορείς να το αφαιρέσεις. Επίσης δε μου αρέσει ο τρόπος που κάνει resize τις φωτο για wallpapers («χάνει πληροφορία»). Τι άλλο δε μου αρέσει...; Α ναι, το οριζόντιο scroll στο μενού και το ότι μετά από τις εφαρμογές σε πάει στα widgets (ενώ από την αρχική οθόνη μπορείς πλέον να ρυθμίσεις μόνο wallpaper).

Κατά τα άλλα καλά. Δεν έχασε τίποτε το τηλέφωνο (ευτυχώς, ποιος καθόταν να ξαναπεράσει τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις...) και η αίσθηση που σου αφήνει με τη γραμματοσειρά και τα νέα γραφικά στα μενού και τις επιλογές είναι πιο elegant.

 

φιλε μου βγαινει το google search,το εχουν αναφερει κατι παιδια καμια 10ρια σελιδες πιο πισω.

πας επιλογες>διαχειριση εφαρμογων>(στο tab ολα,βρισκεις αλφαβητικα τοgoogle search)>πατας απενεργοποιηση κ εισαι ετοιμος.

αυτο μπορειτε να το κανετε και σε αλλες google εφαρμογες οστε να μην τρωνε μνημη ram εφοσον δεν τα χρειαζεστε..

τα υπολοιπα που δεν σου αρεσουν ειναι σεβαστα,αν και με τον καιρο θα τα συνηθισεις και δεν θα σου κακοφαινονται.

εμενα με προβληματισε αρκετα η μπαταρια που με την 2,3,6 μου κραταγε 3 μερες ενω τωρα 2+...

ελπιζω να φτιαξει με την 4,0,5 !!!

κατα τ'αλλα ειναι πιο ομαλη η λειτουργια του χωρις ομως να εντυπωσιαζει.

ααααα κατι πολυ σημαντικο...(το ειχε αναφερει κ ενα παλικαρι ) πως εφτιαξε το προβλημα που εκανε σε μερικους με το σημα που χανοταν το δικτυο ξαφνικα για καποια λεπτα..

καθως και με την ics παει μονο του ξανα σε 3G απο 2G που το ειχαμε. (ισως και για αυτο να τελειωνε η μπαταρια πιο γρηγορα).

Edited by kamasterix
προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

Επίσης με Apex Launcher λύνονται όλα χωρίς να απενεργοποιήσεις τίποτα και μπορείς να διαχωρίσεις τα Widgets να μην είναι στην συνέχεια των εφαρμογών.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Είμαι από τους τυχερούς που με την 4.0.3 (περασμένη manually) δεν είχα προβλήματα.

Τις τελευταίες δύο-τρεις μέρες έχω πρόβλημα με την μπαταρία. Από το σχετικό μενού βλέπω ότι την μεγαλύτερη κατανάλωση την κάνει το "Mediaserver". Με λίγο ψάξιμο είδα ότι αυτό μπορεί να σχετίζεται με οτιδήποτε έχει να κάνει με αναπαραγωγή video και ήχου. Θέλω να βρω ένα τρόπο να εντοπίσω το app που φταίει αλλά από το manage apps βλέπω διάφορα που φαίνεται να μην σχετίζονται. Που μπορώ να κοιτάξω;

 

PS: Χτες το βράδυ μου ήρθε το OTA για 4.0.4 αλλά το πρόβλημα δεν έφυγε.

 

 

1.Εγω ρε παιδια με την 4.0.3 κανα μηνα τωρα ειχα προβληματα με την μπαταρια την οποια καταναλωνε πιο πολυ το android os αν θυμαμαι καλα. Τωρα εβαλα την 4.0.4 η οποια θα το διορθωνε και ετσι εγινε. Αλλα ξαφνικα παρατηρησα αυτο που αναφερει και ο φιλος rama. Τωρα παρατηρω φοβερη καταναλωση απο το mediaserver. (Παιζει ακομα και απο το ξυπνητηρι νομιζω).

 

2.Εχει κανει κανεις απενεργοποιηση το google+ (γιατι προσωπικα μου ειναι αχρηστο) να μας πει αν επηρεαζει σε κατι αλλο το κινητο (photos, contacts, sync....ο,τιδηποτε) ??

Edited by ziit
Link to comment
Share on other sites

έχω κανει το update σε 4.0.4, έχω βάλει μια φωτο σε μια επαφη αλλα δεν βγαίνει όταν καλώ ή με καλούν . μάλλων μπερδεύτηκε με μια επαφή που ειναι ίδια με του gmail

. τις σβήνω και της δυο κ ξανα βάζω μόνο τη μια αλλα πάλη μου βγάζει την επαφή

του gmail με λατινικά γράμματα και χωρίς φωτο.

τι πρέπει να κάνω . μόνο σε αύτη την επαφή μου το κάνει.

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

έχω κανει το update σε 4.0.4, έχω βάλει μια φωτο σε μια επαφη αλλα δεν βγαίνει όταν καλώ ή με καλούν . μάλλων μπερδεύτηκε με μια επαφή που ειναι ίδια με του gmail

. τις σβήνω και της δυο κ ξανα βάζω μόνο τη μια αλλα πάλη μου βγάζει την επαφή

του gmail με λατινικά γράμματα και χωρίς φωτο.

τι πρέπει να κάνω . μόνο σε αύτη την επαφή μου το κάνει.

 

thanks

 

Δοκίμασεε να κάνεις join τις δύο επαφές... δε ξέρω αν θα βοηθήσει...αλλά είναι μια ιδέα.

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασεε να κάνεις join τις δύο επαφές... δε ξέρω αν θα βοηθήσει...αλλά είναι μια ιδέα.

 

join ? πως όμως , νομίζω οτι το έχω κανει αλλα

δεν έκανε κατι...

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ηρθε εχθες αυτοματα η 4.0.4. , ολα καλα αλλα καμια μεγαλη διαφορα δεν ειδα να πω την αληθεια... Το προβλημα μου ειναι οτι το τηλεφωνο μου πριν την αναβαθμιση ηταν root ενω μετα επαψε να ειναι... παρολο που οταν το ανοιγω παραμενει το ξεκλειδωτο λουκετο... πως μπορω να το ξανακανω ροοτ ρε παιδια ??????? ξερει κανεις??????
:X
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ηρθε εχθες αυτοματα η 4.0.4. , ολα καλα αλλα καμια μεγαλη διαφορα δεν ειδα να πω την αληθεια... Το προβλημα μου ειναι οτι το τηλεφωνο μου πριν την αναβαθμιση ηταν root ενω μετα επαψε να ειναι... παρολο που οταν το ανοιγω παραμενει το ξεκλειδωτο λουκετο... πως μπορω να το ξανακανω ροοτ ρε παιδια ??????? ξερει κανεις??????

 

Το (ξεκλειδωτο) λουκετο σημαινει οτι ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader. Για root στην 4.0.4 δεν ξερω αμα εχει αλλαξει κατι αλλα δες στο xda.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...