Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα. Γιατί όταν αντιγραφω τις επαφές από την SIM στο τηλέφωνο μου αντιγράφει δύο και τρεις φορές την ίδια επαφή?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κανονικά σε λίγο καιρό θα πρέπει και εμείς να αρχίσουμε να έχουμε ειδοποιήσεις για Update σε ICS. Εγώ πιστεύω σε κανένα 15ήμερο αλλά από την άλλη έχει πει ότι θα δίνει λίγα λίγα τα κομμάτια του κώδικα γιατί είναι μεγάλη η μετάβαση άρα το πολύ σε κανένα μήνα να "τρώμε" και εμείς παγωτό.

 

Μετα την σχετικη ειδηση στο myphone, καλυτερα να μας δωσουν το update οταν ολοκληρωσει η Adobe την αναβαθμιση του flash player για ICS. Μισες δουλειες δεν θελω...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος του κινητού από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του στην Ελλάδα και χθες είχαμε την πρώτη πτώση... Τα πράγματα είναι αρκετά σοβαρά. Χαμηλά στο ύψος του πληκτρολόγιο έγινε ένα μεγάλο ραγισμα στο γυαλί της οθόνης. Η οθόνη φαίνεται να μην έχει πάθει τίποτα και είναι πλήρως λειτουργική. Είχε κάνεις σας παρόμοια εμπειρία; αλλάζει μόνο το γυαλί ή πρέπει να αλλάξει όλη η οθόνη???

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος του κινητού από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του στην Ελλάδα και χθες είχαμε την πρώτη πτώση... Τα πράγματα είναι αρκετά σοβαρά. Χαμηλά στο ύψος του πληκτρολόγιο έγινε ένα μεγάλο ραγισμα στο γυαλί της οθόνης. Η οθόνη φαίνεται να μην έχει πάθει τίποτα και είναι πλήρως λειτουργική. Είχε κάνεις σας παρόμοια εμπειρία; αλλάζει μόνο το γυαλί ή πρέπει να αλλάξει όλη η οθόνη???

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

Θα χρειαστεί ν'αλλάξεις μόνο το digitizer (το γυαλί), εφόσον η οθόνη δουλεύει κανονικά. Ρίξε μια ματιά στο ebay, γιατί η τιμή στην αντιπροσωπεία θα είναι αρκετά αλμυρή.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω γιατι αν και μου ερχεται η 2.3.6 και προσπαθω να την εγκαταστησω, κανει επανεκινηση και κολλάει ?

....ειμαι ροοτ και to bootloader open

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Recovery έχεις το stock ή custom;
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχα και εγώ. Τελικά κατέβασα ολόκληρη την 2.3.6 απο xda και την πέρασα απο recovery.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχα και εγώ. Τελικά κατέβασα ολόκληρη την 2.3.6 απο xda και την πέρασα απο recovery.

 

Ευχαριστώ για τις απαντησεις. a) Την μαμισια εχω...οχι custom. b) Οδηγος υπαρχει για εγκατασταση ολοκληρης της 2.3.6?

Τελικά αξίζει να μπω στην διαδικασια για την 236 ή να περιμένω την isc?

Link to comment
Share on other sites

Το αυτόματο update δεν μου έγινε και κόλησα στην οθόνη με το θαυμαστικό. Μετά κατέβασα μόνο το αρχείο update 2.3.6 και προσπάθησα να το περάσω απο cwm αλλα και πάλι τίποτα. Τελικά κατέβασα όπως σου είπα όλη την 2.3.6 και την πέρασα απο cwm (κρατόντας πριν τα backups). Πάντως πολλοί ισχυρίζονται πως αν κλειδώσεις τον bootloader πριν, το update γίνεται κανονικά (οδηγίες υπάρχουν στην πρώτη σελίδα στο θέμα Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S). Δές ένα παλιότερο σχετικό πόστ μου:

 

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Προσπάθησα να φλασάρω απο cwm το update αλλα μου έβγαζε σφάλμα: ''assert failed: apply_patch_check (''/system/app/Street.apk'') E:Error in /sdcard/update.zip (status 7) Installation aborted.'' Αυτό συνέβει γιατί μέσω του market enabler είχα αναβαθμίσει εφαρμογές όπως το google street σε πιο καινούργιες εκδόσεις απο αυτές που υπήρχαν στην 2.3.4. Για να δεχτεί το update, πρέπει όλα τα apks στον φάκελο system να είναι άθικτα. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνετε unroot, το πιθανότερο είναι να έχετε το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου. Δυο επιλογές υπάρχουν. Είτε να βρείτε τις εκδόσεις των apks που υπάρχουν στο system της 2.3.4 και να αντικαταστήσετε αυτές που έχουν πειραχθεί και σας βγάζει το αντίστοιχο σφάλμα (π.χ εμένα έφταιγε το αναβαθμισμένο street.apk) ή να φλασάρετε ολόκληρη την stock 2.3.6 και οχι μόνο το update. Μετά απο πολλές προσπάθειες κατέληξα να κατεβάσω ολόκληρη την 2.3.6 κρατόντας τα backup μέσω cwm. Πέρασε κανονικά και όλα γίναν όπως πριν μετά το restore, με την 2.3.6 πλέον. Να σημειώσω οτι φλασάροντας manual την 2.3.6 θα χαθεί η cwm και το superuser οποτε θα πρέπει να ξανακάνετε την διαδικασία root απο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1138755 (δουλεύει κανονικά και σε 2.3.6) Απλά αν κάποιος ακολουθήσει αυτη την μέθοδο, να επιλέξει advanced restore στο cwm και να μην κάνει restore τις κατηγορίες system και boot αλλιώς θα γυρίσει πάλι στην 2.3.4.

 

Πάντως αν βαριέσαι να μπείς στην διαδικασία, περίμενε την ICS. Έτσι κ αλλιώς η 2.3.6 δεν προσφέρει κάτι εντυπωσιακό στην τελική.

Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προσπαθώ να βάλω έναν συγκεκριμένο ήχο σε μια επαφή αλλα δεν βρίσκω τον τρόπο... μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο?? τι πρέπει να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προσπαθώ να βάλω έναν συγκεκριμένο ήχο σε μια επαφή αλλα δεν βρίσκω τον τρόπο... μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο?? τι πρέπει να κάνω?

 

Εγω κοβω-ραβω και βαζω τους ηχους μου απο το ringdroid.. Κατεβασε το εαν θες απο

.

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοβω-ραβω και βαζω τους ηχους μου απο το ringdroid.. Κατεβασε το εαν θες απο
.

 

και εγώ τα κόβω, βεβαια από τo pc οποτε τα έχω ήδη κομμένα... εγώ απλά θέλω σε μια συγκεκριμένη επαφή να βάλω ένα διαφορετικό ringtone από τo κύριος ringtone που έχω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι και γω απο σημερα ενας ευτυχης κατοχος του nexus s. Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια:

 

1. Η ελευθερη μνημη γραφει πχ 200 mb οχι οτι μου φαινονται λιγα απλως για να ξερω, κραταει παντα καποιες διεργασιες και στην cache ανεξαρτητα αν ανοιξεσ η οχι για να γινονται καποια πραγματα πιο γρηγορα?

2. Μπορω να βαλω καποιο launcher αλλα το menu μεσα στις εφαρμογες να μην αλλαζει να μενει το default το 3D?

3. Πως μπορω να σβησω καποιες απο τις home pages που ειναι αδειες?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τα κόβω, βεβαια από τo pc οποτε τα έχω ήδη κομμένα... εγώ απλά θέλω σε μια συγκεκριμένη επαφή να βάλω ένα διαφορετικό ringtone από τo κύριος ringtone που έχω

Πας στην επαφη που θες, επιλογες, ηχος κλησης και βαζεις τον ηχο που θες.

Link to comment
Share on other sites

Πας στην επαφη που θες, επιλογες, ηχος κλησης και βαζεις τον ηχο που θες.

 

αυτό προσπάθησα να κάνω, πατάω παρατεταμένα πάνω στην επαφή και δε μου βγάζει ήχος κλήσεις, μου βγάζει προβολή επαφής, κλίση επαφής, αποστολή μηνύματος, επεξεργασία επαφής και διαγραφή επαφής, τo ίδιο τo κάνω k πατώντας πάνω στο νούμερο αλλα τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται παρατεταμενα. Πατας την επαφη και ανοιγει. Μετα πατα μια φορα το δευτερο πληκτρο απ τ αριστερα( με τις γραμμες) και θα βρεις τις επιλογες. Πατα το και θα βρεις την επιλογη ν αλλαξεις ηχο κλησης στην επαφη
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι και γω απο σημερα ενας ευτυχης κατοχος του nexus s. Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια:

 

1. Η ελευθερη μνημη γραφει πχ 200 mb οχι οτι μου φαινονται λιγα απλως για να ξερω, κραταει παντα καποιες διεργασιες και στην cache ανεξαρτητα αν ανοιξεσ η οχι για να γινονται καποια πραγματα πιο γρηγορα?

2. Μπορω να βαλω καποιο launcher αλλα το menu μεσα στις εφαρμογες να μην αλλαζει να μενει το default το 3D?

3. Πως μπορω να σβησω καποιες απο τις home pages που ειναι αδειες?

Ευχαριστω!

 

Για αρχή με 'γεια και να το χαρείς!

 

1. Η ελεύθερη μνήμη δεν είναι λίγη γιατί σηκώνει το λειτουργικό και ταυτόχρονα πάντα κρατάει διάφορες εργασίες στην cache.

2. Δεν ξέρω για κάποιον launcher καθόλου.

3. Στον stock launcher δυστυχώς δεν γίνεται να σβήσεις καμία από τις αρχικές οθόνες τις οποίες δεν χρειάζεσαι.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε!

 

Στο μαρκετ εχει το launcher pro που ειναι αρκετα καλο κ εχει ρυθμισει για 3D μενου

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω και αυτο τοτε και οποιο βολεψει καλυτερα.

 

Δοκίμασε και τον go launcher ex.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Τον LP έχει ένα χρόνο περίπου που τον παράτησε ο Fede (τα βρήκε σκούρα με το re-write του κώδικα)

Πλεον ο καλύτερος launcher είναι ο Go Launcher, ο οποίος τρέχει απίστευτα σε κάθε συσκευή και ιδίως στο Nexus S με grid 6x4 είναι μούρλια :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι φιλε Δημητρη πολυ καλος ο Go Launcher, εβαλα και καποια απο τα υπολοιπα που μου στειλες εχει αλλαξει πολυ το τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

εχετε παρατηρησει κανεις καμμενα πιξελς;

 

αν αγορασω απο expansys ή τους γνωστους αγγλους...εχω κανονικα service στην Ελλαδα;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...