Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιό το νόημα να αγοράσουμε Android και να χρησιμοποιούμε μόνο τις native εφαρμογές; Στον υπολογιστή σας σερφαρετε με Internet Explorer και αναπαραγετε με Windows Media Player; Kαι τέλος πάντων, ποιό νομιζετε ότι σκρολάρει πιό απαλά απο αυτό; Mόνο ίσως κανα διπύρηνο αν και δεν το δοκίμασα ποτέ με τον πλοηγό της "μαμάς του".

To νοημα ειναι οτι το nexus ειναι το επισημο κινητο του android και δεν γινεται να εχει κακοφτιαγμενο browser!! Στο desire hd ποτε δεν χρησιμοποιησα τον opera η τον dolphin γιατι πολυ απλα ο default ηταν εστω και για κλασματα δευτερολεπτου παντα και σε ολα πιο γρηγορος! Το ιδιο στο xperia χ10 που ειχα...

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωραια τοτε πως εξηγειται πως "ολοι" εχουν θεμα με τον default browser στο nexus s? Ακομα και reviews στο youtube το δειχνουν αυτο... Edited by funk

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

λειπει hardware acceleration στον browser του nexus s γιαυτο ο opera που εχει δουλευει πολυ πιο γρηγορα
Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

λειπει hardware acceleration στον browser του nexus s γιαυτο ο opera που εχει δουλευει πολυ πιο γρηγορα

 

Ακριβως!! Δεν ειναι ομως τρελο αυτο να συμβαινει στο nexus?

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως γνωριζετε αν μπορουμε να κανουμε video chat μεσα απο τον browser του κινητου??

Δηλαδη ουσιαστικα να βλεπει την καμερα του κινητου ως webcam και μεσα σε διαφορα site να κανεις video chat

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ακριβως!! Δεν ειναι ομως τρελο αυτο να συμβαινει στο nexus?

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτό είναι το πλέον παράδοξο για τη συγκεκριμένη συσκευή!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Ειχα παει το κινητο για service επειδη ειχε κολλησει στην αρχικη οθονη με το Χ και δεν ανοιγε. Σημερα το παρελαβα με την 2.3.3 και πηγα να βαλω την 2.3.4 απο τις ρυθμισεις->Πληροφοριες σχετικα με το τηλεφωνο->Ενημερωση λογισμικου. Μου εγραψε πως υπηρχε διαθεσιμη ενημερωση, την εκανε εγκατασταση και τελος μου εγραψε κλεισιμο και επανεκινηση. Επειτα ομως μου εχει κολλησει με το ανθρωπακι του αντροιντ με ενα εικονιδιο σαν αυτο περιπου :!: και εχει κολλησει εκει για περισσοτερο απο μιση ωρα. Δεν το εχω κλεισει ακομα, να βγαλω την μπαταρια πχ και το εχω κ στην τροφοδοσια. Ομως αργα η γρηγορα πρεπει να ανοιξει γτ μεσα εχει την σιμ. Τι να κανω? Αν υπαρχει καποιος που μπορει να απαντησει αμεσα θα ηταν εκτιμητεο γτ εκτος του οτι μολις το πηραμε απο την αναβαθμιση και ηδη παλι δεν μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε, ειναι και η σιμ μεσα και αυτη τη στιγμη δεν εχω ανοιχτο τηλεφωνο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Ειχα παει το κινητο για service επειδη ειχε κολλησει στην αρχικη οθονη με το Χ και δεν ανοιγε. Σημερα το παρελαβα με την 2.3.3 και πηγα να βαλω την 2.3.4 απο τις ρυθμισεις->Πληροφοριες σχετικα με το τηλεφωνο->Ενημερωση λογισμικου. Μου εγραψε πως υπηρχε διαθεσιμη ενημερωση, την εκανε εγκατασταση και τελος μου εγραψε κλεισιμο και επανεκινηση. Επειτα ομως μου εχει κολλησει με το ανθρωπακι του αντροιντ με ενα εικονιδιο σαν αυτο περιπου :!: και εχει κολλησει εκει για περισσοτερο απο μιση ωρα. Δεν το εχω κλεισει ακομα, να βγαλω την μπαταρια πχ και το εχω κ στην τροφοδοσια. Ομως αργα η γρηγορα πρεπει να ανοιξει γτ μεσα εχει την σιμ. Τι να κανω? Αν υπαρχει καποιος που μπορει να απαντησει αμεσα θα ηταν εκτιμητεο γτ εκτος του οτι μολις το πηραμε απο την αναβαθμιση και ηδη παλι δεν μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε, ειναι και η σιμ μεσα και αυτη τη στιγμη δεν εχω ανοιχτο τηλεφωνο!

 

Βγάλε την μπαταρία για να κλείσει.

Ξαναβάζεις μπαταρια και το ανοίγεις πατώντας power + volume up button.

Eπιλέγες με power button το Recovery (πάνω/κάτω <-> volume up/down)

Μπαίνεις σε recovery mode...εκεί θα έχει επιλογή για data factory reset.Το επιλέγεις και κάνεις reboot.Αν ξανακολλήσει τους το στέλνεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία για να κλείσει.

Ξαναβάζεις μπαταρια και το ανοίγεις πατώντας power + volume up button.

Eπιλέγες με power button το Recovery (πάνω/κάτω <-> volume up/down)

Μπαίνεις σε recovery mode...εκεί θα έχει επιλογή για data factory reset.Το επιλέγεις και κάνεις reboot.Αν ξανακολλήσει τους το στέλνεις πίσω.

 

Εβγαλα την μπαταρια νωριτερα(πριν ποσταρεις) κ οταν το ανοιξα παλι ανοιξε κανονικα. Επειτα, εκανα επαναφορα εργοστασιακων. Μετα πηγα να κανω το update στην 2.3.4 και παλι τα ιδια. Ξανανοιξα το κινητο με τον ιδιο τροπο για να εχω εστω την συσκευη για τις κλησεις κ το αφησα εκει.

 

Τωρα που μου ειπες για το recovery mide, πηγα να το δοκιμασω αλλα μολις πατησα στο recovery με εβγαλε εκει που ειχε κολλησει κ πριν, με το ανθρωπακι του αντροιντ κ το :!:. Να φανταστω πως δεν θα κανω το update αποψε και θα τρεχουμε παλι στο χαιδαρι αυριο?

 

Επισης!!! Ξεχασα να αναφερω πως οταν ανοιγω πλεον το κινητο κατω απο το google βγαζει και ενα λουκετακι, το οποιο πριν δεν το ειχε. Ισως ειναι για καποιον πληροφορια δεν ξερω...

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

 

Επισης!!! Ξεχασα να αναφερω πως οταν ανοιγω πλεον το κινητο κατω απο το google βγαζει και ενα λουκετακι, το οποιο πριν δεν το ειχε. Ισως ειναι για καποιον πληροφορια δεν ξερω...

 

MMM ενδιαφερον!! Στο σερβις σου ξεκλειδωσαν και τον bootloaders! (για αυτο σου βγαζει και το λουκετακι)

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα την μπαταρια νωριτερα(πριν ποσταρεις) κ οταν το ανοιξα παλι ανοιξε κανονικα. Επειτα, εκανα επαναφορα εργοστασιακων. Μετα πηγα να κανω το update στην 2.3.4 και παλι τα ιδια. Ξανανοιξα το κινητο με τον ιδιο τροπο για να εχω εστω την συσκευη για τις κλησεις κ το αφησα εκει.

 

Τωρα που μου ειπες για το recovery mode, πηγα να το δοκιμασω αλλα μολις πατησα στο recovery με εβγαλε εκει που ειχε κολλησει κ πριν, με το ανθρωπακι του αντροιντ κ το :!:. Να φανταστω πως δεν θα κανω το update αποψε και θα τρεχουμε παλι στο χαιδαρι αυριο?

 

Επισης!!! Ξεχασα να αναφερω πως οταν ανοιγω πλεον το κινητο κατω απο το google βγαζει και ενα λουκετακι, το οποιο πριν δεν το ειχε. Ισως ειναι για καποιον πληροφορια δεν ξερω...

 

Σε ποιό Service το πήγες?

 

Λοιπόν εσύ έχεις stock recovery και απ'οτι θυμάμαι δεν αρκεί το power button για να μπεις.Καθως έχεις μαρκαρισμένη την επιλογή recovery πίεσε power button και στα καπάκια volume up (όχι ταυτόχρονα).Ισως έτσι μπει (θα σου εμφανιστεί ενα μπλε menu).Δοκίμασε μερικές φορές...αν δεν πιάσει και αυτό προσπάθησε να εκτελέσεις τον παρακάτω οδηγό (root και custom recovery)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313951

Link to comment
Share on other sites

MMM ενδιαφερον!! Στο σερβις σου ξεκλειδωσαν και τον bootloaders! (για αυτο σου βγαζει και το λουκετακι)

 

Δεν ξερω τι κερδιζω με αυτο, ετσι οπως το λες υποθετω πως καποια χρησιμοτητα θα εχει!

edit: ψιλοδιαβασα για αυτο στο αλλο thread και το παλικαρι που το εγραψε εχει τροπο να βγαλεις τους bootloaders μετα. Να φανταστω πως να εχει καποιος αφαιρει την εγγυηση?! Αν ναι τι στο καλο κανανε?!

Σε ποιό Service το πήγες?

 

Λοιπόν εσύ έχεις stock recovery και απ'οτι θυμάμαι δεν αρκεί το power button για να μπεις.Καθως έχεις μαρκαρισμένη την επιλογή recovery πίεσε power button και στα καπάκια volume up (όχι ταυτόχρονα).Ισως έτσι μπει (θα σου εμφανιστεί ενα μπλε menu).Δοκίμασε μερικές φορές...αν δεν πιάσει και αυτό προσπάθησε να εκτελέσεις τον παρακάτω οδηγό (root και custom recovery)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313951

 

Smartec λεγεται και ειναι στο παλατακι κοντα, στην καβαλας. Επειδη δεν εχω το κινητο αυτη τη στιγμη μπροστα μου, δεν ειναι δικο μου, εστω οτι μπαινω στο recovery. Αφου κανω data factory reset, μετα το update θα γινεται κανονικα? Γιατι οταν ειχε κολλησει εκει που ειχε κολλησει τελοσπαντων ειχα πατησει vol up+ power button και με ειχε βγαλει σε ενα αλλο μενου. Εκει μου εγραφε για καποιο σφαλμα κατα την εγκατασταση την ενημερωσης, εχω την εντυπωση πως ηταν στο radio αλλα δεν ορκιζομαι, μπορω αυριο να σου δωσω λεπτομερειες. Επισης στο αλλο μενου που ειχε βγαλει ειχε επιλογες wipe data, wipe cache partition (η κατι τετοιο), install from sd card και αλλες νομιζω τις οποιες δε θυμαμαι! εκει εκανα και wipe data αλλα μετα παλι τζιφος με τον update! Οσο για τον οδηγο, δεν θελω να κανω ρουτ σε κινητο που δεν ειναι δικο μου και προτιμω να το κρατησω εντος εγγυησης!

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι κερδιζω με αυτο, ετσι οπως το λες υποθετω πως καποια χρησιμοτητα θα εχει!

 

 

 

Smartec λεγεται και ειναι στο παλατακι κοντα, στην καβαλας. Επειδη δεν εχω το κινητο αυτη τη στιγμη μπροστα μου, δεν ειναι δικο μου, εστω οτι μπαινω στο recovery. Αφου κανω data factory reset, μετα το update θα γινεται κανονικα? Γιατι οταν ειχε κολλησει εκει που ειχε κολλησει τελοσπαντων ειχα πατησει vol up+ power button και με ειχε βγαλει σε ενα αλλο μενου. Εκει μου εγραφε για καποιο σφαλμα κατα την εγκατασταση την ενημερωσης, εχω την εντυπωση πως ηταν στο radio αλλα δεν ορκιζομαι, μπορω αυριο να σου δωσω λεπτομερειες. Επισης στο αλλο μενου που ειχε βγαλει ειχε επιλογες wipe data, wipe cache partition (η κατι τετοιο), install from sd card και αλλες νομιζω τις οποιες δε θυμαμαι! εκει εκανα και wipe data αλλα μετα παλι τζιφος με τον update! Οσο για τον οδηγο, δεν θελω να κανω ρουτ σε κινητο που δεν ειναι δικο μου και προτιμω να το κρατησω εντος εγγυησης!

 

Oκ το κινητό σου είναι πλέον λειτουργικό οπότε ξεχνάς ότι διαδικασια σου ανεφερα περι recovery.Kάνε ένα factory data reset απο settings->Privacy και ξαναδοκίμασε (χάνεις δεδομένα,εφαρμογές και ρυθμίσεις).Το update δεν καταλαβαίνω γιατι δεν σου γίνεται....δώσε μας στοιχεία για android version / build number / baseband version από settings->about phone.......και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι σου ξεκλείδωσαν τον bootloader....αλλά αφου δέχονται την εγγύηση όλα καλά....

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Oκ το κινητό σου είναι πλέον λειτουργικό οπότε ξεχνάς ότι διαδικασια σου ανεφερα περι recovery.Kάνε ένα factory data reset απο settings->Privacy και ξαναδοκίμασε (χάνεις δεδομένα.εφαρμογές και ρυθμίσεις).Το update δεν καταλαβαίνω γιατι δεν σου γίνεται....δώσε μας στοιχεία για android version / build number / baseband version από settings->about phone.Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατι σου ξεκλείδωσαν τον bootloader....αλλά αφου δέχονται την εγγυήση όλα καλά....

 

Εκδοση android 2.3.3

Εκδοση βασικου φασματος-i9023xxkb2

Εκδοση kernel: 2.6.35.7-g1d030a7

Αndroid-build@apa28#1

Αριθμος εκδοσης:Gri40

 

Αυτο που μου ειπες με το factory reset το εχω ηδη κανει.

 

Αν πατησω vol up+power button οταν κολλαεi στην εγκατασταση της 2.3.4 εκει με το εικονιδιο του android και το :!: περα απο τις γνωστες επιλογες γραφει και:

Finding update package...

Opening update package...

Verifying update package...

Installing update...

Verifying current system...

Assert failed:apply_patch_check("mtd:radio:12583040:01a21ee05d8143c015499f50be6944347d70dfd0:12583040:2ea138c96cc213b2662a4ae1ddee2d5c6bbcc958")

E:error in/cache/a14a2dd09749.signed-so ju-grj22-from-gri40.a14a2dd0.zip (status 7)

Installation aborted.

 

Βοηθαει καθολου?

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα έπρεπε με το που άνοιγες το WiFi να σου βγάλει ενημέρωση για το update (over the air)....στην εβγαλε?

 

Αν όχι το κάνεις χεράτα:

 

 

  • Κατεβάζεις το zip απο εδώ

http://www.engadget.com/2011/04/29/nexus-s-2-3-4-update-now-available-to-early-adopters-via-manual/

  • Το μετονομάζεις σε update.zip και το πετάς ''χύμα'' στην sd card και αφου κλείσεις το κινητό μπαίνεις σε fastboot mode με το γνωστό button combo.

  • Θα επιλέξεις recovery και θα εμφανιστεί το android icon με το θαυμαστικό.

  • Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να πατήσεις πολλές φορές το Power και Volume Up button μέχρι να σου εμφανήσει το μπλε stock recovery menu.

  • Eπειδή δεν θυμάμαι αν η stock recovery έχει επιλογή για install update->choose from sd card εσύ επέλεξε Apply sdcard update.zip και περίμενε μέχρι να ολοκλήρωθεί η διαδικασία.

  • Reboot και έτοιμος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι κερδιζω με αυτο, ετσι οπως το λες υποθετω πως καποια χρησιμοτητα θα εχει!

edit: ψιλοδιαβασα για αυτο στο αλλο thread και το παλικαρι που το εγραψε εχει τροπο να βγαλεις τους bootloaders μετα. Να φανταστω πως να εχει καποιος αφαιρει την εγγυηση?! Αν ναι τι στο καλο κανανε?!

 

 

Smartec λεγεται και ειναι στο παλατακι κοντα, στην καβαλας. Επειδη δεν εχω το κινητο αυτη τη στιγμη μπροστα μου, δεν ειναι δικο μου, εστω οτι μπαινω στο recovery. Αφου κανω data factory reset, μετα το update θα γινεται κανονικα? Γιατι οταν ειχε κολλησει εκει που ειχε κολλησει τελοσπαντων ειχα πατησει vol up+ power button και με ειχε βγαλει σε ενα αλλο μενου. Εκει μου εγραφε για καποιο σφαλμα κατα την εγκατασταση την ενημερωσης, εχω την εντυπωση πως ηταν στο radio αλλα δεν ορκιζομαι, μπορω αυριο να σου δωσω λεπτομερειες. Επισης στο αλλο μενου που ειχε βγαλει ειχε επιλογες wipe data, wipe cache partition (η κατι τετοιο), install from sd card και αλλες νομιζω τις οποιες δε θυμαμαι! εκει εκανα και wipe data αλλα μετα παλι τζιφος με τον update! Οσο για τον οδηγο, δεν θελω να κανω ρουτ σε κινητο που δεν ειναι δικο μου και προτιμω να το κρατησω εντος εγγυησης!

 

Σου ξεκλείδωσαν τον bootloader, γεγονός που θέτει το κινητό εκτός εγγύησης. Ωστόσο, μπορείς με μια απλή εντολή να τον ξανακλειδώσεις. Εάν είναι επίσημο service, δεν υπήρχε κανένας λόγος να ξεκλειδώσουν τον bootloader. Επιπλέον, έχεις εγκατεστημένη custom recovery και γι' αυτό δεν κάνει την αναβάθμιση σε 2.3.4.

 

Εάν θέλεις να εγκαταστήσεις την εργοστασιακή 2.3.4, θα πρέπει να κατεβάσεις αυτό το αρχείο και να το αποθηκεύσεις στην SD. Στη συνέχεια πρέπει να μπεις σε recovery και εκεί, αφού κάνεις wipe data/factory reset και wipe cache partition, να επιλέξεις "install zip from sd card" και στη συνέχεια το αρχείο που κατέβασες. Αυτό θα εγκαταστήσει τη default recovery και 2.3.4 ROM.

 

Για το κλείδωμα του bootloader, αρκεί να γράψεις την εντολή "fastboot oem lock" σε command prompt (προϋποθέτει να έχεις κατεβάσει το androidsdk και να έχεις εγκατεστημένους τους drivers του κινητού).

 

EDIT

-------

 

Συγγνώμη Sakiss. Είδα το μήνημά σου, αφού απάντησα. Νύστα γαρ :).

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

EDIT

-------

 

Συγγνώμη Sakiss. Είδα το μήνημά σου, αφού απάντησα. Νύστα γαρ :).

Σιγά ρε συ ας δοκιμάσει όλους τους τρόπους :)

Απο εκεί κ πέρα ο φίλος πιο πιθανό είναι να έχει stock recovery γιατι με την custom με το που πατήσεις power button (για να την επιλέξεις στο fastboot menu) μπαίνεις κατευθείαν στο menu και δεν σου βγαζει android icon με θαυμαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σας... :)

 

Καταρχήν θα έπρεπε με το που άνοιγες το WiFi να σου βγάλει ενημέρωση για το update (over the air)....στην εβγαλε?

 

Αν όχι το κάνεις χεράτα:

 

 

  • Κατεβάζεις το zip απο εδώ

http://www.engadget.com/2011/04/29/nexus-s-2-3-4-update-now-available-to-early-adopters-via-manual/

  • Το μετονομάζεις σε update.zip και το πετάς ''χύμα'' στην sd card και αφου κλείσεις το κινητό μπαίνεις σε fastboot mode με το γνωστό button combo.

  • Θα επιλέξεις recovery και θα εμφανιστεί το android icon με το θαυμαστικό.

  • Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να πατήσεις πολλές φορές το Power και Volume Up button μέχρι να σου εμφανήσει το μπλε stock recovery menu.

  • Eπειδή δεν θυμάμαι αν η stock recovery έχει επιλογή για install update->choose from sd card εσύ επέλεξε Apply sdcard update.zip και περίμενε μέχρι να ολοκλήρωθεί η διαδικασία.

  • Reboot και έτοιμος.

 

Over the air ηρθε η αναβαθμιση με wifi και μετα εκανα την διαδιακασια που ειχα γραψει και κολλουσε. Δεν θελω να κανω χειροκινητα το update, ειδικα τωρα που εχουν ξεκλειδωσει τους bootloaders και που ειδα πως κολλαει την ωρα της αναβαθμισης. Δεν ξερω τι μπορει να μου πουνε αν κανω καμια πατατα και το παω εκει.

 

Σου ξεκλείδωσαν τον bootloader, γεγονός που θέτει το κινητό εκτός εγγύησης. Ωστόσο, μπορείς με μια απλή εντολή να τον ξανακλειδώσεις. Εάν είναι επίσημο service, δεν υπήρχε κανένας λόγος να ξεκλειδώσουν τον bootloader. Επιπλέον, έχεις εγκατεστημένη custom recovery και γι' αυτό δεν κάνει την αναβάθμιση σε 2.3.4.

 

Εάν θέλεις να εγκαταστήσεις την εργοστασιακή 2.3.4, θα πρέπει να κατεβάσεις αυτό το αρχείο και να το αποθηκεύσεις στην SD. Στη συνέχεια πρέπει να μπεις σε recovery και εκεί, αφού κάνεις wipe data/factory reset και wipe cache partition, να επιλέξεις "install zip from sd card" και στη συνέχεια το αρχείο που κατέβασες. Αυτό θα εγκαταστήσει τη default recovery και 2.3.4 ROM.

 

Για το κλείδωμα του bootloader, αρκεί να γράψεις την εντολή "fastboot oem lock" σε command prompt (προϋποθέτει να έχεις κατεβάσει το androidsdk και να έχεις εγκατεστημένους τους drivers του κινητού).

 

EDIT

-------

 

Συγγνώμη Sakiss. Είδα το μήνημά σου, αφού απάντησα. Νύστα γαρ :).

 

Δεν μπαινει σε recovery mode, με τιποτα. με βγαζει εκει που ειχε κολλησει. Οσο για το service, τους πηρα τηλεφωνο μιλησα με ενα παλικαρι το οποιο του ελεγα πως εκανα over the air την αναβαθμιση κ αυτος με ρωτουσα αν αυτο ειναι προγραμμα της samsung. Εκατσα κ του εξηγησα πως δεν ειναι καποιο προγραμμα κ πως λαμβανεις το αρχειο με wifi και μετα το εγκαθιστας και μου ειπε πως αυτες οι εκδοσεις ειναι οι τελευταιες που τους εχει δωσει η samsung. Τελοσπαντων, αφου τον επεισα πως η 2.3.4 ειναι η τελευταια και πως εχει βγει μηνες του εξηγησα πως επισης εχουν ξεκλειδωσει τους bootloaders και αυτο με βγαζει εκτος εγγυησης και πως αν θελω να το παω σε καποιο αλλο service δε μπορω. Με ρωτησε πως το καταλαβα, του εξηγησα και Μου ειπε αποκλειεται και πως αυτοι δεν ξεκλειδωνουν τα κινητα και πως θα ξεκλειδωθηκε μονο του για καποιο λογο(:p). Του ζητησα να μιλησω με καποιον τεχνικο και μου ειπε πως δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα και πως πρεπει να το παω απο εκει ή να το στειλω με κουριερ(με δικη τους χρεωση). Κατι μου λεει πως τσαμπα θα τρεχω. Ετσι κ αλλιως την 2.3.4 δεν προκειται να μου την βαλουν.

 

 

Ξερει κανενας σας τι error ηταν αυτο που ανεφερα???

 

 

A!!!! Επισης ξεχασα να σας πω πως μεσα εχει το google earth! το οποιο αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχει στο ελληνικο μαρκετ. Το αναφερω μηπως ειναι περασμενο αγγλικο firmware και γιαυτο γινεται το ολο θεμα.

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

A!!!! Επισης ξεχασα να σας πω πως μεσα εχει το google earth! το οποιο αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχει στο ελληνικο μαρκετ. Το αναφερω μηπως ειναι περασμενο αγγλικο firmware και γιαυτο γινεται το ολο θεμα.

 

Το Google earth είναι γνωστό hidden application του NexusS οπότε μην παει το μυαλό σου εκεί για το πρόβλημα σου. Εύχομαι πάντως ταχεία επίλυση :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σας... :)

 

Over the air ηρθε η αναβαθμιση με wifi και μετα εκανα την διαδιακασια που ειχα γραψει και κολλουσε. Δεν θελω να κανω χειροκινητα το update, ειδικα τωρα που εχουν ξεκλειδωσει τους bootloaders και που ειδα πως κολλαει την ωρα της αναβαθμισης. Δεν ξερω τι μπορει να μου πουνε αν κανω καμια πατατα και το παω εκει.

Μα επίσημο firmware σου εξηγώ να περάσεις και είναι πανεύκολη η διαδικασία.Στην χειρότερη πηγαινε τους το πίσω και ζήτα να σου κλειδώσουν τον bootloader και να σου κάνουν αυτοί το τελευταίο update (GRJ22)

Link to comment
Share on other sites

Μα επίσημο firmware σου εξηγώ να περάσεις και είναι πανεύκολη η διαδικασία.Στην χειρότερη πηγαινε τους το πίσω και ζήτα να σου κλειδώσουν τον bootloader και να σου κάνουν αυτοί το τελευταίο update (GRJ22)

 

Δοκιμασα να το κανω με το update.zip αλλα μολις κανει το istallation μου βγαζει error! E :Error in /tmp/sideload/package.zip (status 7)

 

Πριν κανω το update εκανα και wipe data/factory reset καθως και wipe cache partition!

 

 

Το Google earth είναι γνωστό hidden application του NexusS οπότε μην παει το μυαλό σου εκεί για το πρόβλημα σου. Εύχομαι πάντως ταχεία επίλυση :)

 

Ευχαριστω πολυ! ελπιζω να φτιαξει :p

 

παιδια πηγα εκει και το αφησα αφου πιο πριν μιλησα με τεχνικο και μου ελεγε πως εχει προβλημα η εγκατασταση μεσω wifi κ πως ειναι η τελευταια εκδοση αυτη που μπορω να βαλω. του απαντησα πως το νεξους το αγορασα με την 2.3.4 και πως ετσι κ αλλιως ειναι το πρωτο που την πηρε κ τελικα λεει πως θα μιλησει με τη σαμσουνγκ για να δει τι θα του πουνε. φοβερα πραγματα.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα εκει και το αφησα αφου πιο πριν μιλησα με τεχνικο και μου ελεγε πως εχει προβλημα η εγκατασταση μεσω wifi κ πως ειναι η τελευταια εκδοση αυτη που μπορω να βαλω. του απαντησα πως το νεξους το αγορασα με την 2.3.4 και πως ετσι κ αλλιως ειναι το πρωτο που την πηρε κ τελικα λεει πως θα μιλησει με τη σαμσουνγκ για να δει τι θα του πουνε. φοβερα πραγματα.

 

Τεχνικοί γεμάτοι γνώση και εμπειρία! Η εταιρία φροντίζει ώστε ο πελάτης να νοιώθει εμπιστοσύνη και ασφάλεια αφήνοντας την συσκευή του στο σέρβις!..

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

επειγοντως βοηθεια.εχω cyanogenmod7 rc1 και κατεβασα trinity kernel gia cyanogenmod7.εκανα wipe cache kai wipe dalvick cache πατησα install το update zip εκανε εγκατασταση κανω reboot μετα και μου βγαζει μια εικονα με ενα robot και κολησε εκει αφηνωντας αναμενο κατω και ενα πληκτρο capacitive.τι κανουμε τωρα?
Link to comment
Share on other sites

επειγοντως βοηθεια.εχω cyanogenmod7 rc1 και κατεβασα trinity kernel gia cyanogenmod7.εκανα wipe cache kai wipe dalvick cache πατησα install το update zip εκανε εγκατασταση κανω reboot μετα και μου βγαζει μια εικονα με ενα robot και κολησε εκει αφηνωντας αναμενο κατω και ενα πληκτρο capacitive.τι κανουμε τωρα?

Bγάζεις μπαταρία.Μπαίνεις fastboot menu->recovery (για το πως μπαινουμε σε stock recovery διαβάζεις το παρακάτω) και κάνεις data factory reset.Reboot και λογικά θα ξεκολλήσει.Αν έχεις custom recovery μπαίνεις κατευθείαν με το που το επιλέξεις.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3773879#post3773879

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, σας έχει έρθει η αναβάθμιση 3.1.3 για το μάρκετ στο nexus σας; Την έβαλα manually αλλά είχε πολλά προβλήματα και αναρωτιέμαι μήπως αυτο συνέβη επειδή δεν ήταν η official η οποία παρεπιπτώντος δεν μου έχει έρθει ακόμα.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...