Jump to content

Google Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλύτερα σας. Πρώτο μου μήνυμα στο συγκεκριμένο θέμα μιας και την μίση ώρα παρέλαβα το nexus s. Ακόμα δεν το ανοιξα, μόνο το κουτί ανοιξα και το είδα γιατί εχω κάτι επείγουσες δουλειές. Το απόγευμα θα το ανοίξω, αλλά επειδή αύριο η μεθαύριο θα φύγω διακοπές και επειδή δε θα το εχω σεταρει μέχρι τώρα δε θα το πάρω μαζί μου. Απλά θέλω να ΜΟΥ πείτε τι να ελεγξω σε περίπτωση που είναι ελαττωματικό για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το doa για αντικατάσταση μέσα σε εφτά μέρες. Το ανοίγω κανονικα και το δουλεύω μέχρι να σβήσει από μπαταρία και το φορτιζω, σωστά; Κατι ιδιαιτερο που ορεπει να προσεξω;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@ alex_n80 το mazda της υπογραφης σου ειναι το nexus s οταν μεταμορφωνεται σε αυτοκινητο. .

χαχα καλο funk,παντως ειναι τερας ανεκτικοτητας το nexus οτι και να του κανεις δεν καταλαβαινει τιποτα,πολυ καλη βαση για πειραματισμους

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

ένα link για root;

 

Εδω!

Στο πρωτο ποστ εχει πολλους οδηγους για ρουτ.

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση γιατί τώρα δεν έχω χρόνο να το ψάξω. Έχει βγει η 2.3.4; Γιατί αυτήν κατεβάζω τώρα. Είναι η πρώτη φορά που άνοιξα το κινητό. Σήμερα το αγόρασα.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση γιατί τώρα δεν έχω χρόνο να το ψάξω. Έχει βγει η 2.3.4; Γιατί αυτήν κατεβάζω τώρα. Είναι η πρώτη φορά που άνοιξα το κινητό. Σήμερα το αγόρασα.

 

Καλορίζικο και απροβλημάτιστο! Κι εγώ σήμερα αγόρασα ένα και με το που συνδέθηκε στο 3G κατέβασε την τελευταία version.

Το πρώτο πράγμα που δοκίμασα, που σκέψου ότι δε με ενδιαφέρει καθόλου στα τηλέφωνα, ήταν η κάμερα (τράβηξα φωτογραφία την ανηψιά μου) και πρέπει να πω ότι φαίνεται πολύ καλή!

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Και σε σένα καλορίζικο. Δεν ήξερα ότι είχε βγει επίσημα η 2.3.4. Πάντως με πολύ συνοπτικές διαδικασίες έγινε η αναβάθμιση. Κάμερα πολύ λίγο άνοιξα και δεν έβγαλα ούτε μία φώτο. Το πολιτισμικό σοκ το έπαθα με τον browser. Άλλο να το βλέπεις στο youtube και άλλο να το ζεις. Μιλάμε και πολύ γρήγορα οι σελίδες και πολύ άνετα για διάβασμα.

Οκ η οθόνη super lcd (υποθέτω) είναι, αλλά πού το γράφει; :)

Ευχαριστώ alex, απλά επειδή έφτασα μέχρι την 40 τόσο σελίδα στο θέμα, δεν έχω φτάσει μέχρι εκεί που γράφει για την 2.3.4 και νόμιζα ότι δεν είχε βγει.

Πάρα πολύ καλά. Για περαιτέρω αργότερα...

Ως αρχάριο στο android (αν και έχω διαβάσει πάρα πολλά), από πού μου προτείνεται να αρχίσω να διαβάζω;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ως αρχάριο στο android (αν και έχω διαβάσει πάρα πολλά), από πού μου προτείνεται να αρχίσω να διαβάζω;

Αναλογως τι θελεις να κανεις...

Παντως το απεκτησαν πολλα ατομα τις τελευταιες μερες και ελπιζω να δουμε ζωντανια και σε αυτο το θρεντ!

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τι θελεις να κανεις...

Παντως το απεκτησαν πολλα ατομα τις τελευταιες μερες και ελπιζω να δουμε ζωντανια και σε αυτο το θρεντ!

Τι θέλω να κάνω; Ωραία ερώτηση! Βασικά, δεν έχω κάτι στο μυαλό μου. Ακόμα επαφές δεν έχω περάσει. Θέλω πρώτα από τα δύο τηλέφωνα που έχω (samsung wave και htc diamond 2) να περάσω στο outlook και μετά στο κινητό. Αφού το κάνω αυτό (για το outlook δεν ξέρω πώς θα το κάνω στο android, αλλά επειδή αναφέρθηκε πολλάκις προτιμώ να το ψάξω μόνος μου), θέλω να τις περάσω στο λογαριασμό του gmail. Ήδη έχω κατεβάσει flash player και opera mini (για όταν συνδέομαι με 3g).

Τα πάντα, θέλω να ανακαλύψω το λειτουργικό, αφού τακτοποιήσω τις επαφές, θέλω να ψάξω γενικά το λειτουργικό, ρυθμίσεις κλπ. Ακόμα καλά καλά δεν έχω ανακαλύψει τα κουμπιά τι κάνουν. Πιο πολύ προγράμματα με ενδιαφέρουν. Αργότερα root και δε μου φαίνεται (προς το παρόν) να πάω σε custom rom.

Προφύλαξη οθόνης χρειάζεται; Ή έχει κάποια προστασία;

Αυτή η μπαταρία έχει σκοπό να τελειώσει ποτέ; Έχω τρελαθεί να βλέπω youtube και τίποτα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Για browser παιδια θα σας πρότεινα τον opera mobile. Σε βαριές σελίδες (π.χ. in.gr) to scrolling γίνεται απροβλημάτιστα με τον opera , ενώ ο stock browser κολλάει.

 

Φωτογραφίες όπως λέτε βγάζει πάρα πολύ καλές και την μέρα και το βράδυ με φλας. Εκεί που έχει πρόβλημα είναι με το video βέβαια.

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

Τι θέλω να κάνω; Ωραία ερώτηση! Βασικά, δεν έχω κάτι στο μυαλό μου. Ακόμα επαφές δεν έχω περάσει. Θέλω πρώτα από τα δύο τηλέφωνα που έχω (samsung wave και htc diamond 2) να περάσω στο outlook και μετά στο κινητό. Αφού το κάνω αυτό (για το outlook δεν ξέρω πώς θα το κάνω στο android, αλλά επειδή αναφέρθηκε πολλάκις προτιμώ να το ψάξω μόνος μου), θέλω να τις περάσω στο λογαριασμό του gmail. Ήδη έχω κατεβάσει flash player και opera mini (για όταν συνδέομαι με 3g).

Τα πάντα, θέλω να ανακαλύψω το λειτουργικό, αφού τακτοποιήσω τις επαφές, θέλω να ψάξω γενικά το λειτουργικό, ρυθμίσεις κλπ. Ακόμα καλά καλά δεν έχω ανακαλύψει τα κουμπιά τι κάνουν. Πιο πολύ προγράμματα με ενδιαφέρουν. Αργότερα root και δε μου φαίνεται (προς το παρόν) να πάω σε custom rom.

Προφύλαξη οθόνης χρειάζεται; Ή έχει κάποια προστασία;

Αυτή η μπαταρία έχει σκοπό να τελειώσει ποτέ; Έχω τρελαθεί να βλέπω youtube και τίποτα.

 

Ναι χρειαζεται προστασια οθονης αλλα και θηκη κατα την γνωμη γιατι γρατζουνιεται πολυ ευκολα η πισω του πλευρα.. Α εαν παραγγειλετε θηκη απο internet να κοιταξετε να ειναι για 9023 και οχι για το 9020! Το 9023 ειναι λιγο πιο χοντρο στο κατω μερος του και δεν του κανουν οι θηκες απο 9020! θα ψαξω αυριο εαν καποιος ενδιαφερεται να δωσω λινκ απο που πηρα την δικη μου θηκη tpu αλλα και screen ptotector..

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρειαζεται προστασια οθονης αλλα και θηκη κατα την γνωμη γιατι γρατζουνιεται πολυ ευκολα η πισω του πλευρα.. Α εαν παραγγειλετε θηκη απο internet να κοιταξετε να ειναι για 9023 και οχι για το 9020! Το 9023 ειναι λιγο πιο χοντρο στο κατω μερος του και δεν του κανουν οι θηκες απο 9020! θα ψαξω αυριο εαν καποιος ενδιαφερεται να δωσω λινκ απο που πηρα την δικη μου θηκη tpu αλλα και screen ptotector..

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να έβαζες κανένα link για screen protector και θήκη. Η απόκριση της οθόνης επηρεάζεται καθόλου με το screen protector;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να έβαζες κανένα link για screen protector και θήκη. Η απόκριση της οθόνης επηρεάζεται καθόλου με το screen protector;

 

Κάνε μια αναζήτηση στο ebay και θα βρεις πολλές επιλογές και στις καλύτερες τιμές. Με ένα σχετικά ποιοτικό screen protector δεν θα έχεις πρόβλημα στην απόκριση και την αίσθηση της οθόνης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η θήκη που παρήγγειλα: http://www.egalaxy.gr/case-mate-pop-white-for-google-nexus-s.html

Review:

Σελίδα κατασκευαστή: http://www.case-mate.com/Google-Nexus-S-Cases/Case-Mate-Google-Nexus-S-Pop-Cases.asp

 

Edit: w00t! 2000 μηνύματα! :p

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Η θήκη που παρήγγειλα: http://www.egalaxy.gr/case-mate-pop-white-for-google-nexus-s.html

Review:

Σελίδα κατασκευαστή: http://www.case-mate.com/Google-Nexus-S-Cases/Case-Mate-Google-Nexus-S-Pop-Cases.asp

 

Edit: w00t! 2000 μηνύματα! :p

 

Eχω διαβασει οτι η συγκεκριμενη θηκη δεν ταιριαζει στο 9023 επειδη ειναι λιγο πιο παχυ απο το 9020.. Για ψαξτο λιγο!

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Οι ήδη κάτοχοι του κινητού, λίγα γενικά σχόλια από μπαταρία, ποιότητα κλήσεων, wifi, αν κάνει restarts?

Από άποψη harware, το gps είναι καλό?

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Οι ήδη κάτοχοι του κινητού, λίγα γενικά σχόλια από μπαταρία, ποιότητα κλήσεων, wifi, αν κάνει restarts?

Από άποψη harware, το gps είναι καλό?

Thanks!

 

Μπαταρία είναι ικανοποιητική, ποιότητα κλήσεων μέτρια , wifi generic εμβέλεια όπως τα πιο πολλά κινητά, restarts δεν μου έχει τύχει. Gps πάρα πολυ καλό. Αυτά έχω δει εγώ μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Eχω διαβασει οτι η συγκεκριμενη θηκη δεν ταιριαζει στο 9023 επειδη ειναι λιγο πιο παχυ απο το 9020.. Για ψαξτο λιγο!

 

Έχω την ίδια σε μάυρο χρώμα και όντως δεν χωράει το κινητό στο κάτω μέρος του! Και έλεγα ότι εγώ είμαι άχρηστος και δε μπορώ να τη βάλω!!!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy and Sell.

Edited by athanaso77
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το ένα λέει 2 έτη εγγύησης ενώ το λευκό όχι?Samsung Nexus S + Samsung Nexus S White

 

Και πως και το λευκό αργεί τόσο η παράδοση? Να είμαι καχύποπτος?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το ένα λέει 2 έτη εγγύησης ενώ το λευκό όχι?Samsung Nexus S + Samsung Nexus S White

 

Και πως και το λευκό αργεί τόσο η παράδοση? Να είμαι καχύποπτος?

 

Μπααα! Νομιζω δεν εχουν ενημερωσει σωστα την σελιδα τους, το κανουν συνεχεια...

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αντιγράψω ένα φάκελο στην εσωτερική μνήμη του τηλ.Έχω astro file manger και δεν με αφήνει και το τηλ.δεν είναι root.

Ευχαριστώ.

Edited by PANOSGR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αντιγράψω ένα φάκελο στον root φάκελο του τηλ.Έχω astro file manger και το τηλ.δεν είναι root.Ευχαριστώ.

 

Πρωτα πρεπει να το κανεις ρουτ για να μπορεις να μπεις στο φακελο του συστηματος αλλιως δεν γινεται! Και μετα για explorer δοκιμασε τον ES explorer η root explorer..

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρεπει να το κανεις ρουτ για να μπορεις να μπεις στο φακελο του συστηματος αλλιως δεν γινεται! Και μετα για explorer δοκιμασε τον ES explorer η root explorer..

 

Nα εγκαταστήσω το NDRIVE θέλω ...

Link to comment
Share on other sites

έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτή τη διαδικασία για root;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1007782

έχω κολλήσει στο part 4 και στο adb push... μου βγάζει error ότι δεν βρήκε τη συσκευή

 

 

 

έχει κάποιος το recovery.img;

όταν πατάω το recovery(step4-βήμα 8) μου βγάζει ένα τρίγωνο με θαυμαστικό.αν πατησω volume up+power , βγαίνει λίστα

-reboot system now

-apply update from /sdcard

-wipe data

-wipe cache

 

δοκιμάζω apply update from /sdcard , βρίσκω το su-2.3.6.1-ef-signed.zip αλλά δε το δέχεται..signature verification failed..installation aborted

καμιά ιδέα κανείς;

Edited by rizla7
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...