Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

- faster boot for camera and photo capturing

- smoother flow homscreens -Smoother flow homscreens

- smoother transition with theme effects on Smoother transition with theme-effects on

- accelerometer responds much quicker from landscape to portrait and vice versa -Accelerometer

responds much quicker from landscape to portrait and vice versa

- improved keyboard as in more responsive -Responsive improved keyboard as in more

- Ovi Store seems to load faster Ovi-Store seems to load faster

- photos load faster -Photos load faster

- contacts list scrolling is improved -Contacts list scrolling is improved

- boot time has improved as well Boot time has improved as well

- Ovi Maps is even smoother and the pinch to zoom has been improved Ovi-Maps is even smoother and

the pinch to zoom has been improved

 

Αυτα λενε οτι κανει το χτεσινο update. Εγω δεν τα βλεπω. Μηπως εσεις? Κανεις δεν ξερει τιποτα για το pr1.1

Εγώ τα βλέπω όλα. Μάλιστα η αύξηση της ταχύτητας στο Ovi Store ήταν το πρώτο πράγμα που διαπίστωσα.

 

Τελικά όντως υπάρχει αναβάθμιση, δηλαδή η πολυαναμενόμενη PR 1.1; Σε εμάς που έχουμε ελληνικό product code ποτέ θα είναι διαθέσιμη; Μήπως μας έχουν ξεχάσει; :what:

Ελληνικό έχουμε κι εμείς και την κάναμε κανονικά. Μάλλον την ψάχνεις σε λάθος μέρος. Αναβάθμιση εφαρμογών είναι, όχι firmware. Αν πηγαίνεις από το *#0000# δεν θα σου τη βγάλει.

 

αν μας τα εχουν πει σωστα αυτη δεν ειναι η pr1.1 αυτη ειναι αναβαθμιση εφαρμογων κι οχι λογισμικου οπως ειχαν πει. περιμενουμε

 

επισης καποιοι σε διαφορα φορουμς γραφουν οτι απενεργοποιειται ο fm transmitter. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΜΗ ΜΑΣΗΣΕΤΕ ΚΑΝΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ. απλα να ξερετε οτι αργει να την κατεβασει και να την εγκαταστησει σε σημειο που νομιζεις οτι κολλησε. το ανεφερε ο mirroofsorrow και το επιβεβαιωνω

Εγώ πάλι νομίζω ότι αυτή είναι PR1.1, απλά την έδωσαν ως αναβάθμιση εφαρμογών. Τι άλλο θα μπορούσαμε δηλαδή να περιμένουμε από την PR1.1, αφού είναι γνωστό ότι δεν θα έχει νέα features (αυτό θα το κάνει η PR2.0), μόνο διορθώσεις. Ε αυτό κάνει και το χθεσινό update, τόσα πράγματα βελτιώνει (κυρίως από άποψη ταχύτητας).

 

Όσον αφορά το ερώτημα «να το βάλω, να μην το βάλω» νομίζω ότι δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα και είναι χαζομάρα και μόνο που το ρωτάνε κάποιοι. Φυσικά και βάζεις όποια νέα αναβάθμιση εμφανίζεται, για να σου τη δίνει η Nokia κάτι ξέρει. ;)

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

 

Εγώ πάλι νομίζω ότι αυτή είναι PR1.1, απλά την έδωσαν ως αναβάθμιση εφαρμογών. Τι άλλο θα μπορούσαμε δηλαδή να περιμένουμε από την PR1.1, αφού είναι γνωστό ότι δεν θα έχει νέα features (αυτό θα το κάνει η PR2.0), μόνο διορθώσεις. Ε αυτό κάνει και το χθεσινό update, τόσα πράγματα βελτιώνει (κυρίως από άποψη ταχύτητας).

. ;)

 

κυκλοφορουν φωτογραφιες με καποιους μαλλον τεστερς οι οποιοι δειχνουν να γραφει το κινητο τους οτι εχει πανω την 1.1.http://www.flickr.com/photos/javiercitoch/5350869286/sizes/z/in/photostream/ βεβαια καλο ειναι να περιμενουμε. τωρα οτι τα βλεπεις ολα δεν θα κανω σχολιο γιατι θα με κοψουν. περι ορεξεως...

Edited by kaivlorapanos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Πηρα το Ν8 πριν 3 μερες 10/1/2011 και μου χει παρουσιασει τα εξης:

 

1) με πεταει απο το ΟPERA οποτε θελει

2) εβαλα το app απο το OVI STORE το Battery monitor kαι δουλεψε 2 φορες και μετα επαψε να δουλευει! το εβγαλα και το εγκατεστησα ξανα και δεν δουλευει πια! ( το ιδιο συνεχιζει να κανει και μετα το RE-instal του software του που εκανα.

3) τα κοινωνικα δικτυα τα εχω σαν widget στην αρχικη οθονη, και ναι μεν κανουν refresh(μονο facebook εχω) αλλα οταν πηγαινω να μπω μου βγαζει message : please uninstal and reinstal the social networks. Το κανω , και το κανω το ιδιο μετα απο software re instalation του κινητου και παλι τπτ!

 

Ειναι προβλημα hardware αυτο που αντιμετωπιζω? Να κανω φορματ με την παγια εντολη *#7370# ? Θα το εκανα ηδη αλλα ενας φιλος μου μου ειπε πως ετσι θα χασω καποια πραγματα που χει το Ν8 τα οποια τα βαζουν μονο οταν κατασκευαζεται και ακομα δεν εχουν βγει στα updates(θα βγουν στο επομενο update).

 

Tι να κανω ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μετά την "αναβάθμιση" αυτή ο opera mobile σας δουλεύει όπως και πριν? Εμένα με έχει πετάξει 3 φορές χωρίς λόγω έξω, το έχω οριζόντια και αυτό αλλάζει συνέχεια στην κάθετη επισκόπηση και πολλές φορές αργεί να ανταποκριθεί στο πάτημα της οθόνης π.χ για αλλαγή σελίδας. Αυτά δεν τα έκανε πριν...
Link to comment
Share on other sites

Μετά την εν λόγω αναβάθμιση έχω πρόβλημα με το widget του mail!! Είναι απλώς κενό! Είναι ένα γκρι κουτάκι και δεν γράφει τίποτα μέσα! Του έκανα επανεκκίνηση, το έβγαλα και το ξαναέβαλα αλλά τίποτα! :confused:
Link to comment
Share on other sites

το ψανχω εξονυχιστικα και δεν βρισκω καποιο προβλημα.ο οπερα 10.10 λειτουργει μια χαρα. η αναβαθμισει εχει μπει για να μην πεταχτουν καποιοι και πουν οτι δεν την εχω κανει. ο πομπος φμ και το email facebook twitter και ολα τα αλλα ενταξει. η μονη σοβαρη διαφορα ειναι η πιο γρηγορα αλλαγη απο portrait-landscape αλλα αυτο δεν λεγετε αναβαθμιση νομιζω. επισης αυτο που γραφουν περι ovimaps ειναι στη σφαιρα της φαντασιας
Link to comment
Share on other sites

τελικα εγω να του κανω *#7370# φορματ ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Πηρα το Ν8 πριν 3 μερες 10/1/2011 και μου χει παρουσιασει τα εξης:

 

1) με πεταει απο το ΟPERA οποτε θελει

2) εβαλα το app απο το OVI STORE το Battery monitor kαι δουλεψε 2 φορες και μετα επαψε να δουλευει! το εβγαλα και το εγκατεστησα ξανα και δεν δουλευει πια! ( το ιδιο συνεχιζει να κανει και μετα το RE-instal του software του που εκανα.

3) τα κοινωνικα δικτυα τα εχω σαν widget στην αρχικη οθονη, και ναι μεν κανουν refresh(μονο facebook εχω) αλλα οταν πηγαινω να μπω μου βγαζει message : please uninstal and reinstal the social networks. Το κανω , και το κανω το ιδιο μετα απο software re instalation του κινητου και παλι τπτ!

 

Ειναι προβλημα hardware αυτο που αντιμετωπιζω? Να κανω φορματ με την παγια εντολη *#7370# ? Θα το εκανα ηδη αλλα ενας φιλος μου μου ειπε πως ετσι θα χασω καποια πραγματα που χει το Ν8 τα οποια τα βαζουν μονο οταν κατασκευαζεται και ακομα δεν εχουν βγει στα updates(θα βγουν στο επομενο update).

 

Tι να κανω ?

1) Ο Opera Mobile έχει πρόβλημα με τη διαχείριση μνήμης. Συγκεκριμένα, βγάζει «μνήμη πλήρης» ακόμη κι όταν έχεις 100MB ελεύθερα. Περιμένουμε να το διορθώσουν σε επόμενη έκδοση. Δοκίμασε και τον Opera Mini.

2) Κάτι τέτοια κόλπα μου έκανε και μένα το Battery Monitor στο N97. Στο N8 δεν το έχω γιατί κάνει conflict με το Energy Profiler (που το θεωρώ πολύ πιο χρήσιμο).

3) Το Social Networks είναι επιεικώς γτπ. Καλύτερα να μπαίνεις στο fb με τον Opera.

 

Εγώ είμαι ο φίλος που σου το είπε. :p Φαγώθηκες να κάνεις format ακόμη δεν το πήρες. Κάνε να δούμε τι θα καταλάβεις. :lol:

Δεν σε είδα χθες στο gym. Τόσο πολύ σε απορρόφησε το N8;

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!! Επρεπε να καταλαβω πως εισαι εδω μεσα!! ειδα πως απαγορευται το greeklish και σκεφτηκα παλι εναν μεγαλο πολεμιο τους!!

 

Μαλιστα, αρα κατεβαζω opera mini, βγαζω το widget για τα social networks(φανταζομαι το χουν εντοπισει το προβλημα και θα το διορθωσουν στο update?) και βγαζω και το battery monitor!

 

ασε, χθεσ ηρθα, εκανα 5 κυκλους με το αμαξι να βρω να παρκαρω και εφυγα αγανακτισμενος!

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!! Επρεπε να καταλαβω πως εισαι εδω μεσα!! ειδα πως απαγορευται το greeklish και σκεφτηκα παλι εναν μεγαλο πολεμιο τους!!

 

Μαλιστα, αρα κατεβαζω opera mini, βγαζω το widget για τα social networks(φανταζομαι το χουν εντοπισει το προβλημα και θα το διορθωσουν στο update?) και βγαζω και το battery monitor!

 

ασε, χθεσ ηρθα, εκανα 5 κυκλους με το αμαξι να βρω να παρκαρω και εφυγα αγανακτισμενος!

Το N8 σου βρίσκει και θέση parking, δεν το 'ξερες; :p

Το Social Networks βασίζεται στην engine του browser (WRT), οπότε μπορεί να βελτιωθεί από μόνο του όταν θα εμφανιστεί ο νέος browser με την PR2.0. Εγώ δεν το χρησιμοποιώ καθόλου, Opera για fb και Gravity για twitter.

Το battery monitor δοκίμασε άλλη μια φορά να το απεγκαταστήσεις και να το ξαναεγκαταστήσεις. Πρόσεξε μόνο στην απεγκατάσταση να βγάλεις και τα 3 components που έχει (από τις «εγκατεστημένες εφαρμογές», αν το απεγκαταστήσεις από το μενού θα σου βγάλει μόνο το 1).

 

Α, και δοκίμασε οπωσδήποτε αυτό που βλέπεις στην υπογραφή μου... ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καπου σε sis αυτη μικρη ενημερωση εφαρμογων?

 

ρε φιλαρακι αν γυρισεις την ημερομηνια του κινητου πισω λες να σου ξαναβγαλει την ενημερωση?

Link to comment
Share on other sites

Aν έχουμε το hacked λογισμικό τι γίνεται; με Ο Τ Α στην PR1.1 ή τον Φεβρουάριο στην PR2.0 χάνεται και πρέπει να το ξαναπεράσουμε; ή χάνεται μόνο με update από υπολογιστή; ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

τι προβλημα εχετε ρε παιδια με τον οπερα; σε μενα ολα λειτουργουν κανονικοτατα και τωρα και πριν την αναβαθμιση.ουτε κρασαρισματα ουτε τιποτα.μου κανουν εντυπωση ολα αυτα που διαβαζω...απο που τον κατεβασατε απο το οφισιαλ σαιτ η απο το οβι στορ;
Link to comment
Share on other sites

Aν έχουμε το hacked λογισμικό τι γίνεται; με Ο Τ Α στην PR1.1 ή τον Φεβρουάριο στην PR2.0 χάνεται και πρέπει να το ξαναπεράσουμε; ή χάνεται μόνο με update από υπολογιστή; ευχαριστώ!!!

Εννοείται, δεν θα 'πρεπε ούτε να το ρωτάς. Αφού θα βάλεις τη νέα έκδοση, λογικό δεν είναι ότι θα χαθεί η παλιά; Και φυσικά μετά δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να περάσεις το ίδιο γιατί θα έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό. Θα περιμένεις να βγει mod και για το καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

- faster boot for camera and photo capturing

- smoother flow homscreens -Smoother flow homscreens

- smoother transition with theme effects on Smoother transition with theme-effects on

- accelerometer responds much quicker from landscape to portrait and vice versa -Accelerometer

responds much quicker from landscape to portrait and vice versa

- improved keyboard as in more responsive -Responsive improved keyboard as in more

- Ovi Store seems to load faster Ovi-Store seems to load faster

- photos load faster -Photos load faster

- contacts list scrolling is improved -Contacts list scrolling is improved

- boot time has improved as well Boot time has improved as well

- Ovi Maps is even smoother and the pinch to zoom has been improved Ovi-Maps is even smoother and

the pinch to zoom has been improved

 

Αυτα λενε οτι κανει το χτεσινο update. Εγω δεν τα βλεπω. Μηπως εσεις? Κανεις δεν ξερει τιποτα για το pr1.1

 

Ούτε εγω τα βλέπω, υπερβολικά αισιόδοξοι οι "κινέζοι" ειδικά στο faster boot. To μονο που βλέπω είναι οι αλλαγές στο widget αναζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι δεν μου εχει βγαλει ακομα το update? :(:(:(

 

Πήγαινε: Μενού>Εφαρμογές>Ενημ.λογ. και δες από εκεί. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγω τα βλέπω, υπερβολικά αισιόδοξοι οι "κινέζοι" ειδικά στο faster boot. To μονο που βλέπω είναι οι αλλαγές στο widget αναζήτησης.

Το faster boot ισχύει, και θα το διαπιστώσετε αν έχετε και τις 3 homescreen γεμάτες με widgets. Το ίδιο και η ταχύτερη έναρξη της κάμερας, η πιο γρήγορη εναλλαγή των homescreens, η ταχύτερη αλλαγή προσανατολισμού της οθόνης και το πολύ πιο γρήγορο άνοιγμα των folders (αν δεν έχετε φτιάξει folders, πώς περιμένετε να το δείτε; ). Επίσης, το Ovi Store είναι αισθητά πιο γρήγορο, ενώ έχει αλλάξει και ο τρόπος που φαίνονται οι εφαρμογές που έχεις ήδη εγκαταστήσει, από τις νεότερες στις παλαιότερες. Δυστυχώς όμως υπάρχει ένα bug σ' αυτό το σημείο, όταν πας να ξαναεγκαταστήσεις μία από τις εφαρμογές σου (πχ γιατί άλλαξες συσκευή ή έκανες format) και πατάς πίσω για να επιστρέψεις στη λίστα, σου τη βγάζει κενή. Που σημαίνει ότι αν έχεις πολλές εφαρμογές να εγκαταστήσεις, πρέπει κάθε φορά να ξαναπηγαίνεις στο «περιεχόμενό μου», και να σκρολάρεις τη λίστα προς τα κάτω, κι αυτό πρέπει να το κάνεις για καθεμία από τις εφαρμογές. Αυτό το bug δεν υπήρχε πριν το update.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγω τα βλέπω, υπερβολικά αισιόδοξοι οι "κινέζοι" ειδικά στο faster boot. To μονο που βλέπω είναι οι αλλαγές στο widget αναζήτησης.

 

Πραγματικά βλέπω κι εγώ την αλλαγή στο widget της αναζήτησης.Αυτό σημαίνει ότι τελικά έγινε η εγκατάσταση της ενημέρωσης?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά βλέπω κι εγώ την αλλαγή στο widget της αναζήτησης.Αυτό σημαίνει ότι τελικά έγινε η εγκατάσταση της ενημέρωσης?

 

Πως ήταν πριν το widget της αναζήτησης και πως έγινε τώρα; Δεν το θυμάμαι καλά αν και το είχα στην οθόνη!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πως ήταν πριν το widget της αναζήτησης και πως έγινε τώρα; Δεν το θυμάμαι καλά αν και το είχα στην οθόνη!!:confused:

 

Είχε απλά το κενό σημείο που γράφεις ενώ τώρα έχει πάλι αυτό και από κάτω 2 επιλογές google και το περιεχόμενο μου

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, δεν βλεπω καποια ουσιαστικη αλλαγη (λογικο) αλλα εχω την εντυπωση οτι γενικα υπαρχει πιο γρηγορη ανταποκριση στις εντολες μου!:)
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...