Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την επομενη φορα θα παρω παραεισαγωγης!:lol:

 

Ναι μου αρέσει που πήραμε τα Greek Variant απο Nokia Club με 510€ και τα Balkans αναβαθμίστηκαν πιο πρίν....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Την επομενη φορα θα παρω παραεισαγωγης!:lol:

 

Απο οτι διαβαζω σε διαφορα blogs πολλες χωρες δεν το εχουνε ακομα χωρις να υπαρχει καποιος συγκεκριμενος κανονας για τις περιοχες. Πχ το εχει η γερμανια δε το εχει η αυστρια (συμφωνα με τα λεγομενα τους). Οποτε περιμενουμε...:wacko:

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω, αλλα την εχουν και αλλα οχι. Αλλα και γω πηρα ελληνικο για να μην μου αργουν οι ενημερωσεις π.χ. απο κοσμοτε και το μενου της.
Link to comment
Share on other sites

δλδ ποτε θα βγει για 059f047 που εχουν οι περισσοτεροι ?μεχρι το τελοσ τησ βδομαδασ θα βγει ?εμαθε κανεισ τπτ νεοτερο??
Link to comment
Share on other sites

Εγω βαρέθηκα να περιμένω και έκανα ένα SW Update με το 0599774: balkans_dg που περιέχει ελληνικά, όταν βγεί το 059F047 το ξανακάνω SW Update.
Link to comment
Share on other sites

Εγω καθε 1 ωρα μπαινω στο ovi μπας και το βαλουν.θα γεννησουμε οπως παει το πραμα!!!!!!!:lol:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαρέθηκα να περιμένω και έκανα ένα SW Update με το 0599774: balkans_dg που περιέχει ελληνικά, όταν βγεί το 059F047 το ξανακάνω SW Update.

 

Σπυρο με το navi και phoenix εκανες το update: δεν εχω καταλάβει κάτι.. πως αυτος που έχει το cv gr product code με το unbranded firmware γιατι δεν έχει αναβάθμηση και αυτος με γερμανικό product code και με unbranded gr firmware έχει. Και αν η ενημέρωση υπάρχει σύμφωνα με το product code ποιος ο λογος κάποιος να φλασάρει και να κάνει debrant την συσκευή του αφου δεν θα το πάρει μεχρι να βγεί για το product code... Παιδιά δεν κολλαει.

Βασικά δεν με ενοχλεί τόσο που δεν έχει βγεί ακόμα το ελληνικό firmware ούτος ή άλλος η νοκια έβγαλε ανακοίνωση την κυριακή οτι μέσα στην βδομάδα θα υπάρξει το PR1.1 ε οκ είναι τρίτη, όχι παρασκευή.. θα ρθει.. στο χερι του είναι...:D

Symbian dead and i like it!!!
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω οτι ολοι ειμαστε ανυπομονοι αλλα ρε παιδια δεν θα δουμε και τιποτα τρομερες αλλαγες. οποτε υπομονη ισως αυριο να το εχουμε
Link to comment
Share on other sites

Σπυρο με το navi και phoenix εκανες το update: δεν εχω καταλάβει κάτι.. πως αυτος που έχει το cv gr product code με το unbranded firmware γιατι δεν έχει αναβάθμηση και αυτος με γερμανικό product code και με unbranded gr firmware έχει. Και αν η ενημέρωση υπάρχει σύμφωνα με το product code ποιος ο λογος κάποιος να φλασάρει και να κάνει debrant την συσκευή του αφου δεν θα το πάρει μεχρι να βγεί για το product code... Παιδιά δεν κολλαει.

Βασικά δεν με ενοχλεί τόσο που δεν έχει βγεί ακόμα το ελληνικό firmware ούτος ή άλλος η νοκια έβγαλε ανακοίνωση την κυριακή οτι μέσα στην βδομάδα θα υπάρξει το PR1.1 ε οκ είναι τρίτη, όχι παρασκευή.. θα ρθει.. στο χερι του είναι...:D

 

Με phoenix μονο το έκανα, το navi δε χρειάζεται απο τη στιγμή που ξέρεις product code. To γερμανικό product code που αναφέρεις δεν είναι country variant αλλα περιέχεται στην euro έκδοση. Τα country variants δεν έχουν βγεί ακόμα, θα βγούν αύριο μαζί με της Κίνας.

 

καταλαβαινω οτι ολοι ειμαστε ανυπομονοι αλλα ρε παιδια δεν θα δουμε και τιποτα τρομερες αλλαγες. οποτε υπομονη ισως αυριο να το εχουμε

 

Εμένα έπαιξε το 16GB Flash Drive της Transcend, 20€ είχα δώσει και επιτέλους δουλεύει :D

Link to comment
Share on other sites

To γερμανικό product code που αναφέρεις δεν είναι country variant αλλα περιέχεται στην euro έκδοση. Τα country variants δεν έχουν βγεί ακόμα, θα βγούν αύριο μαζί με της Κίνας.

 

Οταν λέω γερμανικό product code.. είπαν καποιοι φιλοι με γερμανικο code και φλασαρισμένο το ελληνικο firmware. Π.χ για 059F047 καποιοι από αυτούς έχουν είδη κάνει update σε Pr1.1 ενώ αυτοί με ελληνικά τηλεφωνα δεν μπορουν ακόμα.. η απορία μου ειναι πως μπορει να συμβαινει αυτό και αν δεν έχουν βγεί τα country variant πως κάποιος με firmware country variant gr κανει update Μεσω ΟΤΑ με ξένο product code. Εδω mirrorofsorrow αν μπορείς δώσε τα φώτα σου. ευχαριστώ!

Symbian dead and i like it!!!
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω γερμανικό product code.. είπαν καποιοι φιλοι με γερμανικο code και φλασαρισμένο το ελληνικο firmware. Π.χ για 059F047 καποιοι από αυτούς έχουν είδη κάνει update σε Pr1.1 ενώ αυτοί με ελληνικά τηλεφωνα δεν μπορουν ακόμα..

 

Γιατι Over The Air κατεβάζει μονο αρχεία λειτουργικού και εφαρμογών, οχι τις γλώσσες και περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος κανόνας να ξεχωρίσω αν μία συσκευή είναι Ελληνική ή παραεισαγωγή? Εκτός απο το αυτοκόλλητο της Alpha Copy...

Από το product code ή από το IMEI?

 

Υπάρχει κάποιο θέμα με την εγγύηση για ξένες συσκευές?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος κανόνας να ξεχωρίσω αν μία συσκευή είναι Ελληνική ή παραεισαγωγή? Εκτός απο το αυτοκόλλητο της Alpha Copy...

Από το product code ή από το IMEI?

 

Υπάρχει κάποιο θέμα με την εγγύηση για ξένες συσκευές?

Διάβασε το παρακάτω Περί παράλληλων εισαγωγών, θα σε βοηθήσει αρκετά με τις απορίες σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γιατι Over The Air κατεβάζει μονο αρχεία λειτουργικού και εφαρμογών, οχι τις γλώσσες και περιεχόμενο.

 

ΟΚ τωρα αυτο το καταλαβα σε ευχαριστώ! Ομως μου δημιουργησες καινούρια απορία:blink: τα αρχεία λειτουργικού είναι διαθέσιμα συμφωνα με product code η firmware; ξέρω οτι σε έχω πρήξει, κάνω τόσες ερωτήσεις γιατί έχω branded cosmote και θέλω να φλασάρω το 059F053, αν το κάνω και η νοκια μου βάζει τις ενημερώσεις(μέσω ΟΤΑ) κάθε φορά που θα τις ετοιμάζει η cosmote

δηλαδη βάση product... (τοτε :cry: <--χαραλαμπος) θα είναι σαν να έκανα τρύπα στο νερό. αφού πάντα θα αργούν. Eχω μπερδευτει λιγο να το κάνω η όχι το debrand...

:worry:

Symbian dead and i like it!!!
Link to comment
Share on other sites

Την επομενη φορα θα παρω παραεισαγωγης!:lol:

Όπως έχουμε καταλάβει υπάρχει διαφορά στο πότε διατίθεται η κάθε αναβάθμιση ή ενημέρωση για τo κάθε product code. Εμένα παράδειγμα που είναι γερμανικό πήρε πρώτο την αναβάθμιση λογισμικού 1.1 αλλά μόλις σήμερα των ενημέρωση του νέου ovi store.

 

Το θέμα είναι όμως ότι για 2, 5, 10 μέρες καθυστέρησης δεν τρέχει και τίποτα. Άλλωστε η αναβάθμιση όπως έχουμε όλοι πει δεν προσθέτει κάτι σημαντικό ώστε να καιγόμαστε όλοι να το βάλουμε για να απογειωθεί το Ν8 μας. Να δείτε που οι περισσότεροι μόλις την περάσουν θα λένε "Καλά, γι'αυτό κάναμε έτσι τόσο καιρό;". Και δεν θα έχουν άδικο.

 

Οπότε ηρεμήστε και μόλις δείτε γραμμένο εδώ ότι είναι διαθέσιμη για το product code της συσκευής σας, το περνάτε όμορφα και ωραία. Η καθυστέρηση αυτή είναι και ο λόγος που οι servers πετάνε και όλες οι ενημερώσεις/αναβαθμίσεις κατεβαίνουν σε χρόνο dt. Σήμερα που έκανα αναβάθμιση στους χάρτες και στο ovi, κατέβαζε τα πακέτα με τρομερές ταχύτητες. Αν, και το τονίζω, αν υπήρχε ταυτόχρονη διάθεση σε όλους, θα γινόταν ένα μπάχαλο και σίγουρα θα ήμασταν όλοι δυσαρεστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ τωρα αυτο το καταλαβα σε ευχαριστώ! Ομως μου δημιουργησες καινούρια απορία:blink: τα αρχεία λειτουργικού είναι διαθέσιμα συμφωνα με product code η firmware; ξέρω οτι σε έχω πρήξει, κάνω τόσες ερωτήσεις γιατί έχω branded cosmote και θέλω να φλασάρω το 059F053, αν το κάνω και η νοκια μου βάζει τις ενημερώσεις(μέσω ΟΤΑ) κάθε φορά που θα τις ετοιμάζει η cosmote

δηλαδη βάση product... (τοτε :cry: <--χαραλαμπος) θα είναι σαν να έκανα τρύπα στο νερό. αφού πάντα θα αργούν. Eχω μπερδευτει λιγο να το κάνω η όχι το debrand...

:worry:

 

Για να μην αργούν οι επόμενες αναβαθμίσεις θα κάνεις sw update με phoenix χρησιμοποιώντας το balkans ή το greek cv product code και οχι με ΟΤΑ. 100% debranding αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει αφού δε μπορείς να αλλάξεις product code, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις refurbish με το Phoenix έτσι ώστε να ξεφορτωθείς τα μενού της Cosmote, χρησιμοποιώντας το balkans ή το greece cv και αν θες να αναβαθμίζεις απο τους πρώτους, software update με Phoenix. Στην περίπτωση του SW update φαίνετε οτι είναι πιο γρήγορο το balkans, μπορείς φυσικά αν είσαι ανυπόμονος να κάνεις sw update με το balkans και μετά ξανά με το greek cv μόλις βγεί, απο τη στιγμή που έχεις Phoenix κάνεις οτι θές.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε καταλάβει υπάρχει διαφορά στο πότε διατίθεται η κάθε αναβάθμιση ή ενημέρωση για τo κάθε product code. Εμένα παράδειγμα που είναι γερμανικό πήρε πρώτο την αναβάθμιση λογισμικού 1.1 αλλά μόλις σήμερα των ενημέρωση του νέου ovi store.

 

Το θέμα είναι όμως ότι για 2, 5, 10 μέρες καθυστέρησης δεν τρέχει και τίποτα. Άλλωστε η αναβάθμιση όπως έχουμε όλοι πει δεν προσθέτει κάτι σημαντικό ώστε να καιγόμαστε όλοι να το βάλουμε για να απογειωθεί το Ν8 μας. Να δείτε που οι περισσότεροι μόλις την περάσουν θα λένε "Καλά, γι'αυτό κάναμε έτσι τόσο καιρό;". Και δεν θα έχουν άδικο.

Οπότε ηρεμήστε και μόλις δείτε γραμμένο εδώ ότι είναι διαθέσιμη για το product code της συσκευής σας, το περνάτε όμορφα και ωραία. Η καθυστέρηση αυτή είναι και ο λόγος που οι servers πετάνε και όλες οι ενημερώσεις/αναβαθμίσεις κατεβαίνουν σε χρόνο dt. Σήμερα που έκανα αναβάθμιση στους χάρτες και στο ovi, κατέβαζε τα πακέτα με τρομερές ταχύτητες. Αν, και το τονίζω, αν υπήρχε ταυτόχρονη διάθεση σε όλους, θα γινόταν ένα μπάχαλο και σίγουρα θα ήμασταν όλοι δυσαρεστημένοι.

 

μην το λες αυτο...ο Spyr0s πιο πανω ειπε οτι λυθηκε το θεμα που ειχε με το στικακι του και αυτο ειναι παρα πολυ σημαντικο για μενα......

οπως επισης αν θα λυσουν το θεμα με τον τρανσμιτερ η τα mms.....επισης σημαντικο...

αντε να δουμε ποτε θα το παρουμε και μεις αυτο το update να αρχισουμε τις δοκιμες...:p

Link to comment
Share on other sites

Να δείτε που οι περισσότεροι μόλις την περάσουν θα λένε "Καλά, γι'αυτό κάναμε έτσι τόσο καιρό;". Και δεν θα έχουν άδικο.

Εγω πλακα εκανα γιαυτο εβαλα και το :lol:

Βασικα εγω δεν εχω προβλημα ουτε με το wifi, ουτε καποιο αλλο βασικο αρα δεν καιγομαι αφου δεν θα μου προσφερει και πολλα.

Ειμαι παιδι της υπομονης. Ισως μες την PR 2 να μου τρεχουν τα σαλια!:p

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω....τα βίντεο που είχα στην memory card δεν εμφανίζονται πουθενά...μόνο μέσω της διαχειρισης αρχείων μπορώ να τα βρω...υπάρχει τρόπος να τα εμφανίσω στα βίντεο?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει μπει δεν το είδα κάπου :

 

Η Nokia φαίνεται ότι θα κυκλοφόρησει σύντομα μία νέα έκδοση του Nokia N8 με αποθηκευτικό χώρο 32GB (η σημερινή έχει 16GB), για αυτούς που θέλουν να αποθηκεύουν μεγάλα video 720p και φωτογραφίες.

Σύμφωνα με την πηγή, η νέα έκδοση δε διαφέρει σε τίποτε άλλο από την παλιά, εκτός από τον αποθηκευτικό χώρο και την υποστήριξη καρτών μνήμης microSD έως 64GB.

 

όλο το άρθρο:

http://noknok.tv/2011/02/08/nokia-n8-32gb-symbian-3-smartphone-released

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Το Ν8 βγαζει την καλυτερη φωτογραφια?

 

Εδω δε χωραει συζητηση. Βγαζει μακραν την καλυτερη φωτογραφια για κινητο.;)

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει μπει δεν το είδα κάπου :

 

Η Nokia φαίνεται ότι θα κυκλοφόρησει σύντομα μία νέα έκδοση του Nokia N8 με αποθηκευτικό χώρο 32GB (η σημερινή έχει 16GB), για αυτούς που θέλουν να αποθηκεύουν μεγάλα video 720p και φωτογραφίες.

Σύμφωνα με την πηγή, η νέα έκδοση δε διαφέρει σε τίποτε άλλο από την παλιά, εκτός από τον αποθηκευτικό χώρο και την υποστήριξη καρτών μνήμης microSD έως 64GB.

 

όλο το άρθρο:

http://noknok.tv/2011/02/08/nokia-n8-32gb-symbian-3-smartphone-released

 

Δυστυχως τα βιντεο αν και ειναι κορυφαια, απαιτουν πολυ χωρο! Σκεψου οτι ενα βιντεο 7 λεπτων σε full ποιοτητα ειναι γυρω στα 500 MB!! Πρωτη φορα που θεωρω απαραιτητα τοσα gigabyte σε κινητο... εκτος και αν γραφεις/αντιγραφεις στο pc/σβηνεις και ξαναγραφεις συνεχεια...

 

BILLY αν θες κορυφαιες φωτογραφιες και κατασκευη, το N8 ειναι μονοδρομος. Απο κει και περα ειναι θεμα γουστου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει μπει δεν το είδα κάπου :

 

Η Nokia φαίνεται ότι θα κυκλοφόρησει σύντομα μία νέα έκδοση του Nokia N8 με αποθηκευτικό χώρο 32GB (η σημερινή έχει 16GB), για αυτούς που θέλουν να αποθηκεύουν μεγάλα video 720p και φωτογραφίες.

Σύμφωνα με την πηγή, η νέα έκδοση δε διαφέρει σε τίποτε άλλο από την παλιά, εκτός από τον αποθηκευτικό χώρο και την υποστήριξη καρτών μνήμης microSD έως 64GB.

 

όλο το άρθρο:

http://noknok.tv/2011/02/08/nokia-n8-32gb-symbian-3-smartphone-released

Ράδιο αρβύλα, το διόρθωσαν σε επόμενο post.

"That’s right, it seems there is no Nokia N8 32GB in the offing. Instead, the rather mis-leading article was about getting your hands on a Nokia N8 16GB with an additional 16GB hard drive, adding up to a Nokia N8 32GB. "

Με άλλα λόγια, βάφτισαν N8 32GB το N8+16GB SD. Γενικά, το συγκεκριμένο blog δεν είναι και από τα πιο αξιόπιστα για ειδήσεις.

 

Για όσους λένε ότι το update δεν είναι σημαντικό, έχω να πω ότι τα πιο σημαντικά updates είναι αυτά που δεν φαίνονται ως τέτοια. Συνήθως τα bug fixes είναι πιο χρήσιμα από νέα features.

Beware of the Steves...

Jobs, Ballmer, Elop :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...