Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω μαλλον θα εχω αλλο κινητο δεν εξηγηται διαφορετικα...ποτε δεν ειχα προβλημα με την ραμ το κινητο πεταει οσες εφαρμογες και αν ανοιξω(χθες ας πουμε ειχα ανοιχτα garmin sygic και ovi maps και επαιζα και με τα τρια ταυτοχρονα!!!!!!) δεν μου κανει restart και απο την στιγμη που εβαλα τις σωστες ρυθμισεις το γουαι φαι συνδεεται οποτε θελω εγω....τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

λοιπον αν συνδεθεις στο νετ μέσω του μαμα browser και ταυτοχρονα ανοιξεις τις φωτογραφίες και 2-3 αλλες εφαρμογές το κινητο στις φωτογραφίες σέρνεται η ram πέφτει κατω απο 60-70 mb

ανοιξα μαμα browser , quick office,μουσικη,χαρτες,επαφες και φωτογραφιες και πανε ολα μια χαρα

60 με 70 υπολοιπο που λες δεν ειναι καθολου μικρο νουμερο για να συνεχιζει να δουλευει η συσκευη απροβληματιστα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αν συνδεθεις στο νετ μέσω του μαμα browser και ταυτοχρονα ανοιξεις τις φωτογραφίες και 2-3 αλλες εφαρμογές το κινητο στις φωτογραφίες σέρνεται η ram πέφτει κατω απο 60-70 mb

Πλάκα κάνεις ε; 60MB και σου φαίνονται λίγα; :lol: Το N97 το δουλεύω με 9MB ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παω να αντιγραψω αρχεια (videos) απο την microSD στον υπολογιστη μου βγαζει το μηνυμα:

 

"The requested resource is in use"

 

και δεν μπορω να αντιγραψω ή να διαγράψω τιποτα!

Μεσα σπο τον file manager (που εχει το N8) μπορω να σβησω τα αρχεια χωρις κανενα προβλημα.

 

Καμια ιδεα γιατι γινεται αυτο?!

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις ε; 60MB και σου φαίνονται λίγα; :lol: Το N97 το δουλεύω με 9MB ελεύθερα.

δεν κάνω πλάκα για σενα μπορεί να είναι αρκετα για μένα δεν είναι ιδιως αν έχεις συνηθίσει σε πολύ μεγάλες ταχύτητες. Το είπα μιλάμε για κινητό 500 ευρώ και δεν είναι αρκετο απλά να δουλεύει σε μετριο επίπεδο όταν έχεις πολλές ανοιχτές εφαρμογές, για μένα πρέπει να πηγαίνει σφαίρα. Επίσης δεν το συγκρίνω με το Ν97 το οποίο είναι πιο αργό και από την καθυστέρηση αλλά με τον ανταγωνισμό και ιδίως στα ίδια επίπεδα ram (ο αδερφός μου έχει το ZTE Blade κινητό 150 ευρώ με τη ίδια ram και σε ταχύτητα δεν μπορώ να το πιάσω ούτε κατα διάνοια). Αυτό σημαίνει οτι η νοκια πρέπει να κάνει αρκετή βελτίωση και συγκεκριμένα για μένα το κινητό έπρεπε να έχει 512 mb ram, να συμπληρώσω ότι αγοράζω μόνο νοκια symbian κινητά από την ημέρα που βγήκε το πρώτο(6600) . Τώρα ο καθένας ξέρει τι θέλει και τι να περιμένει απο μια συσκευή, επειδή δηλαδή ικανοποιεί εσας δεν σημαίνει ότι πρέπει να ικανοποιεί και τους άλλους.

Αυτή είναι η γνώμη μου!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

δεν κάνω πλάκα για σενα μπορεί να είναι αρκετα για μένα δεν είναι ιδιως αν έχεις συνηθίσει σε πολύ μεγάλες ταχύτητες. Το είπα μιλάμε για κινητό 500 ευρώ και δεν είναι αρκετο απλά να δουλεύει σε μετριο επίπεδο όταν έχεις πολλές ανοιχτές εφαρμογές, για μένα πρέπει να πηγαίνει σφαίρα. Επίσης δεν το συγκρίνω με το Ν97 το οποίο είναι πιο αργό και από την καθυστέρηση αλλά με τον ανταγωνισμό και ιδίως στα ίδια επίπεδα ram (ο αδερφός μου έχει το ZTE Blade κινητό 150 ευρώ με τη ίδια ram και σε ταχύτητα δεν μπορώ να το πιάσω ούτε κατα διάνοια). Αυτό σημαίνει οτι η νοκια πρέπει να κάνει αρκετή βελτίωση και συγκεκριμένα για μένα το κινητό έπρεπε να έχει 512 mb ram, να συμπληρώσω ότι αγοράζω μόνο νοκια symbian κινητά από την ημέρα που βγήκε το πρώτο(6600) . Τώρα ο καθένας ξέρει τι θέλει και τι να περιμένει απο μια συσκευή, επειδή δηλαδή ικανοποιεί εσας δεν σημαίνει ότι πρέπει να ικανοποιεί και τους άλλους.

Αυτή είναι η γνώμη μου!!!!!

Δεν με κατάλαβες. Δώσε λίγη προσοχή σε παρακαλώ, μήπως και κατανοήσεις κάποια βασικά πράγματα όπως η RAM, η CPU κλπ.

 

Λοιπόν, το ξαναλέω, 256MB είναι υπεραρκετά για να λειτουργήσει το Symbian. Περισσότερη RAM δεν θα σου αύξανε την ταχύτητα, αλλά μάλλον θα σου τη μείωνε (αφού ο επεξεργαστής θα έπρεπε να διαχειριστεί και την επιπλέον RAM). Θα μπορούσες να πεις ότι έχεις πρόβλημα με τη RAM μόνο αν έφτανες τα 10MB και άρχιζε να σου κλείνει εφαρμογές από μόνο του. Το ότι έχεις 60-70MB ελεύθερα με αυτές τις (βαριές) εφαρμογές αποδεικνύει ότι η ποσότητά της είναι υπεραρκετή. Το N97 είχε πρόβλημα με τη RAM (αυτό ήθελα να σου δώσω να καταλάβεις όταν σου είπα ότι το δουλεύω με 9MB ελεύθερα), το N8 δεν έχει. Αν κάπου πρέπει να αναζητήσεις την αιτία των καθυστερήσεων είναι η CPU (εφόσον πρέπει να μοιράζεται ανάμεσα στις ανοιχτές εφαρμογές). Αλλά και πάλι, απ' ό,τι έχω δει στη (σύντομη) επαφή μου με το N8, αλλά και απ' ό,τι γράφουν οι κάτοχοί του εδώ, το τηλέφωνο πηγαίνει σφαίρα και με heavy multitasking. Αν βλέπεις καθυστερήσεις στον browser (σε μεγάλες σελίδες), δεν ευθύνεται το N8 αλλά η συγκεκριμένη εφαρμογή, την οποία η Nokia θα ανανεώσει με το PR2.0 update που αναμένεται τον Ιανουάριο/Φεβρουάριο. Διαφορετικά, ίσως να έχεις ελαττωματική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Tις τελευταίες μέρες προσπαθώ να φτιάξω τον VLC player για Symbian 3 μέσω του QT Creator.Θέλω να κάνω τον player για να λυθούν προβλήματα όπως το να παίξει ταινία με ξεχωριστούς υπότιτλους. Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να φτιάξω τον VLC player για Symbian 3 μέσω του QT Creator.Θέλω να κάνω τον player για να λυθούν προβλήματα όπως το να παίξει ταινία με ξεχωριστούς υπότιτλους.

φιλε αν καταφερεις και ''μεταφερεις'' τον player για να δουλευει στη συσκευη μας θα μας λυσεις τα χερια!!!!

ειχα καλομαθει με τις προηγουμενες συσκευες μου να εχω εξωτερικους υποτιτλους και τωρα οπως και να το κανουμε μου εχει λειψει αυτη η ευκολια...

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φακελο για τα games.

Μεσα εχει 16 παιχνιδια.

Ποση ωρα λετε να κανει να ανοιξει?

24 sec !!!!!! αν ειναι δυνατον.

Μαλιστα πολλες φορες αν κατα λαθος πατησω και δευτερη φορα οσο περιμενω το ανοιγμα του φακελου μετα πρεπει να περιμενω και το παιχνιδι που ανοιγει "κατα λαθος" και στη συνεχεια να το κλεισω...

Για Ν8 μιλαμε

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φακελο για τα games.

Μεσα εχει 16 παιχνιδια.

Ποση ωρα λετε να κανει να ανοιξει?

24 sec !!!!!! αν ειναι δυνατον.

Μαλιστα πολλες φορες αν κατα λαθος πατησω και δευτερη φορα οσο περιμενω το ανοιγμα του φακελου μετα πρεπει να περιμενω και το παιχνιδι που ανοιγει "κατα λαθος" και στη συνεχεια να το κλεισω...

Για Ν8 μιλαμε

 

καλησπερα. δυστυχως αυτο το προβλημα το εχουν ολα τα symbian. στο omnia hd που εχω το προβλημα αυτο το ελυσε ο hyperx. ελπιζω να κανει το ιδιο και για το nokia n8 :)

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την εγγραφη video για οποιον ξέρει όταν τραβάμε ένα video στις ρύθμισις πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η σταθεροποίηση?

Γιατί τράβηξα μόλις τώρα ένα video με ένα αυτοκίνητο που ήταν παρκαρισμένο και το video τρέμει παρόλο που ηταν σταθερο

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την εγγραφη video για οποιον ξέρει όταν τραβάμε ένα video στις ρύθμισις πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η σταθεροποίηση?

Γιατί τράβηξα μόλις τώρα ένα video με ένα αυτοκίνητο που ήταν παρκαρισμένο και το video τρέμει παρόλο που ηταν σταθερο

Αν έτρεμε το χέρι σου, φυσικό δεν είναι να τρέμει και το βίντεο;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φακελο για τα games.

Μεσα εχει 16 παιχνιδια.

Ποση ωρα λετε να κανει να ανοιξει?

24 sec !!!!!! αν ειναι δυνατον.

Μαλιστα πολλες φορες αν κατα λαθος πατησω και δευτερη φορα οσο περιμενω το ανοιγμα του φακελου μετα πρεπει να περιμενω και το παιχνιδι που ανοιγει "κατα λαθος" και στη συνεχεια να το κλεισω...

Για Ν8 μιλαμε

 

για δοκιμασε να διαγραψεισ το galaxy of fire και το avatara Και ξαναδες..

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φακελο για τα games.

Μεσα εχει 16 παιχνιδια.

Ποση ωρα λετε να κανει να ανοιξει?

24 sec !!!!!! αν ειναι δυνατον.

Μαλιστα πολλες φορες αν κατα λαθος πατησω και δευτερη φορα οσο περιμενω το ανοιγμα του φακελου μετα πρεπει να περιμενω και το παιχνιδι που ανοιγει "κατα λαθος" και στη συνεχεια να το κλεισω...

Για Ν8 μιλαμε

 

Τα ίδια και δω, τελικά κατάργησα το φάκελο, επίσης αν βάλεις τον φάκελο ως συντόμευση στην οθόνη δεν ανοίγει όπως και αν πατήσεις "οργανωση" και θες να μετακινήσεις κάποιο εικονίδιο στο φάκελο "παιχνίδια" αυτός δεν υπάρχει στη λίστα.

 

 

Πρίν λίγο πρέπει να ήταν η 3η~4η φορά σε είκοσι ημέρες που μου έβγαλε "Εισάγετε κάρτα SIM" και "το τηλέφωνο θα επανακινηθεί". Η SIM είναι Cosmote 3G του 2009 αρα δε τίθετε θέμα παλαιότητας. Συνήθως το παθαίνει όταν σερφαρω με τον Nokia Browser.

 

Το τηλέφωνο ξεκολλάει με τον εξής τρόπο

 

1. Σβήσιμο με reset απο power button (τρείς δονήσεις)

 

2. Βγάζεις SIM, ανοίγεις το τηλέφωνο

 

3. Στην οθόνη "κωδικός κλειδώματος" σβήνεις το τηλέφωνο

 

4. Βάζεις SIM, reset απο power button

 

5. Aνοίγεις το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Αν έτρεμε το χέρι σου, φυσικό δεν είναι να τρέμει και το βίντεο;

Μα δεν κουνιότανε το χέρι μου απλά αυτό που έκανα ήταν να τραβήξω το αμάξι μου γύρο γύρο το χέρι μου δεν έτρεμε ήταν σταθερό

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κουνιότανε το χέρι μου απλά αυτό που έκανα ήταν να τραβήξω το αμάξι μου γύρο γύρο το χέρι μου δεν έτρεμε ήταν σταθερό

Πώς ήταν σταθερό αφού το κουνούσες; Η ομαλή κίνηση που βλέπεις στις ταινίες γίνεται μόνο με την κάμερα πάνω σε ράγες ή σε τρίποδο (αν πρόκειται για περιστροφή). Με το χέρι δεν θα μπορέσεις να την πλησιάσεις ποτέ. Η σταθεροποίηση θα βοηθήσει κάπως, αλλά μην περιμένεις θαύματα.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να φτιάξω τον VLC player για Symbian 3 μέσω του QT Creator.Θέλω να κάνω τον player για να λυθούν προβλήματα όπως το να παίξει ταινία με ξεχωριστούς υπότιτλους.

 

Πως πως? Ακούνε καλά τα πανέμορφα πεταχτά αυτάκια μου? ??? Δηλαδή θα είναι περίπου όπως ο vlc στο pc? που ανοίγει λέω εγώ τώρα... m3u files ??? Άρα αν το φτιάξεις αυτό θα μπορώ να βλέπω nova στη δουλειά μου από το σπίτι μέσω stream από τον ψηφιακό μου dreambox, αυτό που ήθελα να κάνω με τον coreplayer που ποτέ δε βγήκε για το Ν97....?????? :yahoo::dance::up::clap::respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Μετα το 5110, 6110, 6210, 3210 και n95 8gb ειμαι ετοιμος να ξαναεμπιστευτω τον τρελιαρη φιλανδο και να αποκτησω το νεο n8 με την καμερα σταθμο στα μεγαπιξελ, με το ψηφιακο ζουμ που συμπεριφερεται σαν οπτικο και με το Xenon flash που κανει την νυχτα μερα (επιτελους!).

 

Εχω διαβασει αρκετα "κακα" σχολια για το symbian (ελεω android και μοδας των καιρων..), αλλα πραγματικα κλεινω τα αυτια μου γιατι παντα τα ιδια ακουγοντουσαν και παντα στο τελος ο φιλανδος τους γαζωνε ολους, βγαζοντας με παντα ασπροπροσωπο για την επιλογη μου. :p:p

 

Αυτο που μου αρεσει ειναι πως βλεπω με ιδιαιτερη εκπληξη ορισμενα μελη που καποτε μιλησαμε (εποχη n95 και n82), οπου και αυτοι τωρα αλλαξαν τον φιλανδο τους με το καινουργιο τερατακι της σειρας n... (Panos, Freddaras) Ψαχνομουν που ψαχνομουν (ανευ λογου και αιτιας παντα), εεε μετα απο αυτη την συμπτωση νομιζω οτι ηρθε η ωρα (μετα απο 3 χρονια) να αποχωριστω το καλυτερο κινητο που ειχα ever... το n95 8gb οε οε οε!! Το κινητο βεβαια ζει και βασιλευει, απροβληματιστο οπως ηταν και πριν 3 χρονια και πραγματικα δεν εχω λογο να το αλλαξω, αλλα δεν ξερω... τρωγομαι με τα ρουχα μου μαλλον..!! Δεν γινετε ρε φιλανδε να μην χαλαν οι συσκευες σου με τπτ!! :lol: Τι προβλημα και αυτο..

 

Βασικα δεν θελω να ρωτησω τπτ προς το παρον (ακομα διαβαζω..), απλα μονο αν ξερουμε ποτε θα βγει η καινουργια αναβαθμηση, ωστε οταν το αγορασω να την εχει μεσα και να μην χρειαστει να κανω καουμποικα updates που δεν τα πολυ κατεχω.. :O

 

Αυτα! Χαρηκα που σας ξαναβρισκω,

Πολλους χαιρετισμους.

 

Νοκια rulez.

Edited by ampalaeos
Link to comment
Share on other sites

το πρώτο update θα βγει το πρώτο τρίμηνο του 2011 σε ενημέρωση τις nokia, πάντως μετά από 7610 n70 n93 n95-8gb και n97 που ειχα έχω να πω ότι το n8 είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει και δεύτερο έρχεται το n95

τόσο σταθερή συσκευή χωρίς κωλύματα χωρίς επανεκκίνησης και με αυτονομία 3.5 μέρες απλά το μονο που θα ήθελα είναι να είχε λίγο μεγαλύτερη υποστήριξη από εφαρμογές

Edited by andreas443

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες θα πάω να το πάρω (ή παραγγείλω)

Κοντά στο σπίτι μου έχω Γερμάνο και απο εκεί λέω να ξεκινήσω, έχω καταστήματα και των τριών εταιρειών κινητής τηλεφωνίας (wind, cosmote, vodafone) όπως επίσης και Κοτσόβολο.

 

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε ποια από αυτά τα καταστήματα

1) έχουν ετοιμοπαράδοτα ή έστω δεν θα περιμένω μέχρι το 2011 :p;

κ'

2) ποια δεν φέρνουν παραεισαγωγής;

Married with N8:love:

I have a dream...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες θα πάω να το πάρω (ή παραγγείλω)

Κοντά στο σπίτι μου έχω Γερμάνο και απο εκεί λέω να ξεκινήσω, έχω καταστήματα και των τριών εταιρειών κινητής τηλεφωνίας (wind, cosmote, vodafone) όπως επίσης και Κοτσόβολο.

 

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε ποια από αυτά τα καταστήματα

1) έχουν ετοιμοπαράδοτα ή έστω δεν θα περιμένω μέχρι το 2011 :p;

κ'

2) ποια δεν φέρνουν παραεισαγωγής;

 

θα σου πρότεινα να κοίταγες πρώτα σε nokia care

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φακελο για τα games.

Μεσα εχει 16 παιχνιδια.

Ποση ωρα λετε να κανει να ανοιξει?

24 sec !!!!!! αν ειναι δυνατον.

 

Στο δικό μου έχω ένα φάκελο για τα games.

Μέσα έχει 22 παιχνίδια μάλιστα κάποια βαριά οπως avatar...

Κάνει να ανοίξει 7 δεύτερα.

Κάτι έχει η συσκευή σου.

Edited by ipso
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες θα πάω να το πάρω (ή παραγγείλω)

Κοντά στο σπίτι μου έχω Γερμάνο και απο εκεί λέω να ξεκινήσω, έχω καταστήματα και των τριών εταιρειών κινητής τηλεφωνίας (wind, cosmote, vodafone) όπως επίσης και Κοτσόβολο.

 

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε ποια από αυτά τα καταστήματα

1) έχουν ετοιμοπαράδοτα ή έστω δεν θα περιμένω μέχρι το 2011 :p;

κ'

2) ποια δεν φέρνουν παραεισαγωγής;

 

εγώ το πήρα από κοτσοβολο και είναι ελλινικοτατο άλλα δύστυχος πήρα το τελευταίο από το χαιδαρι τώρα θα στο κάνει παραγγελιά άλλα πριν το πάρεις να το ελενξης

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φακελο για τα games.

Μεσα εχει 16 παιχνιδια.

Ποση ωρα λετε να κανει να ανοιξει?

24 sec !!!!!! αν ειναι δυνατον.

Μαλιστα πολλες φορες αν κατα λαθος πατησω και δευτερη φορα οσο περιμενω το ανοιγμα του φακελου μετα πρεπει να περιμενω και το παιχνιδι που ανοιγει "κατα λαθος" και στη συνεχεια να το κλεισω...

Για Ν8 μιλαμε

 

παιζει ρολο και ποσα πραγματα τρχει το κινητο σου στο παρασκηνιο. επισης αν το εχεις παραφορτωσει ισως ζοριζεται. γενικα παντως εχουμε ολοι ψιλομπλεξει με το ovistore και τις ελευθερες εφαρμογες και βαζουμε πραγματικα οτι ναναι χωρις ουσιαστικα να τις χρειαζομαστε και απλαβαραινουν το ν8. το ιδιο κανω κι εγω

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο και ποσα πραγματα τρχει το κινητο σου στο παρασκηνιο. επισης αν το εχεις παραφορτωσει ισως ζοριζεται. γενικα παντως εχουμε ολοι ψιλομπλεξει με το ovistore και τις ελευθερες εφαρμογες και βαζουμε πραγματικα οτι ναναι χωρις ουσιαστικα να τις χρειαζομαστε και απλαβαραινουν το ν8. το ιδιο κανω κι εγω

 

εγω παλι ρε φιλε το ξαναλεω δεν εχω κανενα προβλημα το κινητο πεταει...και το εχω φορτώσει απιστευτα πραγματα.....

σημερα γυρισα απο σαλονικα και παλι με τον τρανσμιτερ ανοιχτο και το bluetooth συνεχεια και εχω 4 γραμμες!!!!!!!!!!!!!!!!!!

το βλεπω και δεν το πιστευω μιλαμε......

το κινητο για αυτο που ειναι ειναι ολα τα λεφτα.......για μενα......

και ειμαι ανθρωπος που παντοτε γκρινιαζα για ολα τα στραβα της νοκια....

(πχ με το ν97 ειχα παθει σοκ........οταν το πηρα...)...

το ν8 αξιζει και με το παραπανω και δεν εχει σχεση με κανενα symbian που εχω πιασει μεχρι τωρα.....

οσο για την καμερα του...? βλεπω τωρα τις photos απο σαλονικα και πραγματικα εχω παθει πλακα........

τεσπα τι να πεις οπως το βλεπει κανεις....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...