Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θελω να παρω το κινητο απο vodafone ξερετε αν ειναι branded?εχει τπτ της vodafone μεσα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θελω να παρω το κινητο απο vodafone ξερετε αν ειναι branded?εχει τπτ της vodafone μεσα?

 

Απο vodafone το πήρα την προηγούμενη εβδομάδα, δεν εχει τίποτα δικό της μέσα, όταν όμως βάλεις την sim ριθμίζεται αυτόματα και προσπαθεί να συνδεθει συνέχεια με vodafone live χωρίς όμως να κατεβάζει δεδομένα, απλά γεμίζει το μητρώο. Eγώ το αφαίρεσα απο σημείο πρόσβασης και όταν θέλω μπαίνω απο vodafone gprs.

Link to comment
Share on other sites

στης αναβαθμισεις θα εχω κανενα προβλημα?

 

όχι βέβαια, αυτό που σου έγραψα δεν έχει σχέση με την συσκευή, αφορά την sim και τις ρυθμίσεις που κάνει αυτόματα η vodafone στις συνδέσεις. Μέχρι σήμερα και γιά να ακριβολογώ μέχρι το περασμένο Σάββατο στις συσκευές που υπήρχαν στα καταστήματα δεν είχε επέμβει η vodafone. Από οτι μου είπαν δεν ξέρουν αν αργότερα θα το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

στης αναβαθμισεις θα εχω κανενα προβλημα?

 

πηγαινε στο καταστημα και δες. θα εχουν καποιο δειγμα. αν ειναι συσκευη vodafone θα εχει αλλο product code. προβλημα δεν θα εχεις απλα θα παιρνεις αργοτςερα τις αναβαθμισεις. η ιδια συσκευη ειναι

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το N8 την προηγούμενη Παρασκευή, πολύ ευχαριστημένος και μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει το παραμικρό κόλλημα ή restart. Απλά για την αυτονομία του κι εγώ λίγες απορίες διαβάζοντας όλους αυτούς που τους κρατάει 2 και 3 ημέρες...

 

Μέχρι στιγμής, με μια νορμάλ για τα δικά μου δεδομένα χρήση (45λέπτο ομιλίας, 1-2 μηνύματα, μισάωρο μουσικής, 15λεπτο internet κι άλλο ένα μισάωρο συνολικά "εξερεύνησης" του κινητού) μου κρατάει ακριβώς μια μέρα, έχοντας κόψει ότι περιττό μπορώ να κόψω, απενεργοποιημένη η εύρεση WLAN κλπ. Του έχω κάνει 5 φορές πλήρη αποφόρτιση (συν μια φορά ανάμεσα στη 2η και την 3η αποφόρτιση που αναγκάστηκα να το φορτίσω ενώ ήταν στο 30% γιατί το χρειαζόμουν την άλλη μέρα και δεν μπορούσα να περιμένω να αδειάσει πλήρως).

 

Χτες το βράδυ ολοκλήρωσε γύρω στις 8μιση τη φόρτιση, αμέσως το έβαλα στην εξοικονόμηση ενέργειας και το έφερε έτσι η τύχη που δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω καθόλου μέχρι το πρωί, δεν το άνοιγα ούτε για να δω την ώρα. Έβαλα και το Nokia battery monitor και σήμερα το πρωί στις 9μιση, μετά από 13 ώρες δηλαδή, είχε πέσει στο 78%. Είναι φυσιολογικό να τρώει περίπου 20% της ενέργειας του μέσα σε ένα 12ωρο χωρίς καθόλου χρήση πέρα της προσπάθειάς του να μένει συνδεδεμένο στο δίκτυο; (εδώ πρέπει να τονίσω ότι το σήμα στο σπίτι μου δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό... ο μετρητής του δικτύου ανεβοκατεβαίνει συνεχώς σαν να είναι το Spectrum analyzer του Winamp σε έντονο beat :lol: )

 

Το να μου κρατάει ακριβώς μια μέρα, όπως μου έκανε και το Ν82 (φόρτιση στις 10 το βράδυ και ήθελε πάλι φόρτιση στις 10 της επόμενης μέρας, χωρίς να έχει αδειάσει εντελώς πάντως) δεν με πειράζει ιδιαίτερα, το έχω συνηθίσει. Απλά προβληματίζομαι γιατί κάποια παιδιά εδώ έχουν συνδέσει το θέμα της χαμηλής αυτονομίας με αυτό του "ξαφνικού θανάτου". Βέβαια ξαναλέω ότι μετά από μια εβδομάδα χρήσης δεν μου έχει κάνει ούτε ένα κόλλημα. Να ανησυχώ ή όχι; Μήπως τελικά μου τρώει τόση ενέργεια η προσπάθεια ανεύρεσης δυνατού σήματος; Επίσης, να συνεχίσω ακόμα την πλήρη αποφόρτιση ή μετά από 5 φορές δεν χρειάζεται πλέον;

 

Και μια πιο γενική ερώτηση αφού είναι το πρώτο κινητό μου με touch οθόνη, με τι τα καθαρίζετε για να φύγει η βρώμα και κανένας λεκές;

 

ακριβως αυτο το προβλημα ειχα και εγω φιλε μου . το πηρα την προηγουμενη παρασκευη και κρατουσε με το ζορι μισή μερα . κανε μια αναζητηση σε προηγουμενες σελιδες και θα δεις το προβλημα που ειχα και τις απαντησεις που ελαβα . για την αναφορα ομως , εχθες το επεστρεψα στον γερμανο που το πηρα , οι ανθρωποι εκει αναγνωρισαν αμεσωσ το προβλημα αυτονομιας και μου το αλλαξαν αμεσως . σημερα εχω το καινουργιο και αυτη την στιγμη το εχω απο το πρωι με νορμαλ χρηση και ειναι ακομα στο 100 η μπαταρια . ελπιζω να μην εχω ξανα προβλημα . θα δειξει . παντως αν εχεις αυτο το προβλημα αποψη μου ειναι να το γυρισεις γιατι το προβλημα αυτονομιας σχετιζεται και με τους ξαφνικους θανατους .:mad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κανείς, άλλα με ενοχλεί και ελπίζω να είναι bug της συσκευής που θα διορθωθεί.

 

Το κινητό στη δουλειά το έχω μόνιμα σε θήκη και χρησιμοποιώ το bluetooth. Όταν με καλούν στο bluetooth δεν ακούγεται η εκφώνηση ονόματος. Ενώ χαμηλώνει ο ήχος, δεν μιλάει καθόλου. Χωρίς το bluetooth λειτουργεί κανονικά.

Είναι κάτι τρομερά χρήσιμο για μένα και κάτι που λειτουργούσε άψογα στο Ν82 με το ίδιο bluetooth.

Το έχει παρατηρήσει άλλος;

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος οι γερμανικες εχουν ελληνικα. η φλασαρισμενη συσκευη δεν χανει την εγγυηση. το φλασαρισμα ειναι εγκατασταση προγραμματος. σε καμμια συσκευη δεν εισαι υποχρεωμενος να βαλεις μεσα συγκεκριμενες εφαρμογες. ρισκο δεν εχει αν ξερεις 5 βασικα και αν διαβασεις λιγακι καλα τις οδηγιες γινεται ευκολα

Εννοείται ότι οι γερμανικές συσκευές δεν έχουν ελληνικά. Και φυσικά το φλασάρισμα δεν είναι «εγκατάσταση προγράμματος». Το firmware δεν είναι πρόγραμμα, αλλά το λειτουργικό σύστημα της συσκευής, το οποίο μόνο η Νokia δικαιούται να αναβαθμίζει. Ο χρήστης μπορεί να κάνει update μόνο με τα εργαλεία που του δίνει η Nokia. Αν μπορούσε ο καθένας να βάζει ό,τι OS θέλει στις συσκευές, τότε δεν θα είχε νόημα η κατηγοριοποίηση με βάση τα product codes.

 

Επίσης, το φλασάρισμα είναι επικίνδυνο για κάποιον που δεν ξέρει τι κάνει. Ο κίνδυνος να μείνεις με ένα τούβλο είναι μεγάλος, ιδίως αν φλασάρεις μέσα από Windows Vista ή 7.

 

Δεν χάνεις την εγγύηση. Μας το έχουν επιβεβαιώσει τα Nokia Care.

Μήπως το μπερδεύεις με το φλασάρισμα που κάνουν αυτοί έναντι αμοιβής; Γιατί σχετικό post μου στο Nokia Support Discussions διαγράφηκε αμέσως, με την επισήμανση ότι αναφερόμουν σε «διαδικασία που δεν εγκρίνεται από τη Nokia και μπορεί να οδηγήσει στην απώλεια της εγγύησης». Αυτή ήταν η απάντηση της Nokia. Τώρα αν κάποια Nokia Care στην Ελλάδα κάνουν (ορθώς κατά τη γνώμη μου) τα στραβά μάτια είναι άλλο. Αλλά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να το επικαλεστούν για να μη σου αναγνωρίσουν την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις την εγγύηση. Μας το έχουν επιβεβαιώσει τα Nokia Care.

 

Συμφωνώ. Όταν χρησιμοποιώ το σύστημα της Νοκια για τον έλεγχο της συσκευής αν είναι σε εγγύηση, αναγνωρίζει ότι έχει γίνει αλλαγή product code (αν έχει γίνει κάτι τέτοιο) άλλα βγάζει κανονικά εντός εγγύησης.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ από τη vodafone με επιδότηση στις 10-12-2010. Το τηλέφωνο ειναι καθαρό και σίγουρα η εταιρία δεν εχει επέμβει. Απλά κατεβάζει το γνωστό μενού υπηρεσιών της vodafone όπως σε όλα τα κινητά της οταν συνδέονται στο δίκτυο της. Μάλιστα έχει παραμείνει ακόμα σε επίπεδο wap.

Το product code ειναι: 059F047 made in Finland.

Όσο για το κινητό τι να πω. Αλλο να διαβάζεις reviews και άλλο να το έχεις στο χέρι σου. H αίσθηση του κρύου μετάλλου ειναι το κατι άλλο. Νομίζω πως μόνο η LG το είχε επιχειρήσει παλιότερα..αλλά μόνο σε dumb phones. Με δυο λόγια είναι ότι καλύτερο εχει παρουσιάσει μεχρι σήμερα η Nokia και όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής αλλα και τη λειτουργικότητα.

Δυνατά σημεία:

Καμερα (κατπληκτική σε εικόνα και video)

USB on the go (διαβάζει παίζει οτιδήποτε από εξωτρικά drives σε διαμόρφωση FAT)

HDMI (χρησιμοποιείται άνετα και σαν player)

Δοκίμασα και τα τρία και λειτουργούν θαυμάσια.

Η μπαταρία, μου βγάζει άνετα 2 μέρες με αρκετές συνδέσεις wi-fi, bluetooth, και μέτρια χρήση τηλεφώνου σε δίκτυο 3,5g καθώς και ολιγόλεπτη χρήση παιχνιδιών.

To "need for speed" είναι μαγεία (Θα το ζήλευε και το PSP)

Κανένα πρόβλημα αστάθειας μέχρι στιγμής.

Το καθευατό τηλέφωνο, παράδοση για τη Nokia, εiναι εξαιρετικό, με σταθερές συνδέσεις και με πολύ καλό καθαρό audio. Σε αντίθεση με άλλες εταιρίες η συσκευή της Νοκια είναι κατά κύριο λόγο ένα αξιόπιστο τηλέφωνο και μετα όλα τα άλλα.

Σίγουρα υπάρχουν και μερικές ατέλειες, αλλά μπροστά στη γενική εικόνα του κινητού φαντάζουν παντελώς ασήμαντες. Μετά την συμβίωση δύο χρόνων με το Ν86 μου, από το οποίο δεν είχα κανένα παράπονο, νοιώθω σαν να πέρασα απο την εποχή της εφηβίας στην εποχή της ωριμότητας.

 

Καλές Γιορτές σε όλους.:)

Edited by sv8rx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, με τη χρήση προκύπτουν ερωτήσεις..

 

Λοιπόν όταν μου στέλνει κάποιος φωτογραφία από bluetooth πως γίνεται να την αποθηκεύσω στην έκθεση?

 

Βάλαμε στο Ν8 του κολητού κάρτα της Q και αναβοσβήνει πάνω δεξιά συνέχεια το εικονίδιο των μηνυμάτων, ξέρει κανείς γιατί?

 

Τα μηνύματα της προηγούμενης συσκευής (X3) γίνεται να τα αποθηκέυσω και στο Ν8? Προσπαθώ με το ovi suite το οποίο αποθήκευσε μεν τα μηνύματα του X3, αλλά δε τα συγχρονίζει στο Ν8.. EDIT: Τα "πεταξα" με το mouse από το ovi suite στα εισερχόμενα του Ν8 και τα πήρε τελικά.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Βάλαμε στο Ν8 του κολητού κάρτα της Q και αναβοσβήνει πάνω δεξιά συνέχεια το εικονίδιο των μηνυμάτων, ξέρει κανείς γιατί?

 

Η κάρτα sim είναι γεμάτη μηνύματα.Πρέπει να πας στην διαδρομή μηνύματα-επιλογές-μηνύματα sim και να τα διαγράψεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα sim είναι γεμάτη μηνύματα.Πρέπει να πας στην διαδρομή μηνύματα-επιλογές-μηνύματα sim και να τα διαγράψεις.

 

Όντως, σε ευχαριστώ! Αυτό με το bluetooth το έχει παρατηρήσει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι οι γερμανικές συσκευές δεν έχουν ελληνικά. Και φυσικά το φλασάρισμα δεν είναι «εγκατάσταση προγράμματος». Το firmware δεν είναι πρόγραμμα, αλλά το λειτουργικό σύστημα της συσκευής, το οποίο μόνο η Νokia δικαιούται να αναβαθμίζει. Ο χρήστης μπορεί να κάνει update μόνο με τα εργαλεία που του δίνει η Nokia. Αν μπορούσε ο καθένας να βάζει ό,τι OS θέλει στις συσκευές, τότε δεν θα είχε νόημα η κατηγοριοποίηση με βάση τα product codes.

 

Επίσης, το φλασάρισμα είναι επικίνδυνο για κάποιον που δεν ξέρει τι κάνει. Ο κίνδυνος να μείνεις με ένα τούβλο είναι μεγάλος, ιδίως αν φλασάρεις μέσα από Windows Vista ή 7.

 

 

Μήπως το μπερδεύεις με το φλασάρισμα που κάνουν αυτοί έναντι αμοιβής; Γιατί σχετικό post μου στο Nokia Support Discussions διαγράφηκε αμέσως, με την επισήμανση ότι αναφερόμουν σε «διαδικασία που δεν εγκρίνεται από τη Nokia και μπορεί να οδηγήσει στην απώλεια της εγγύησης». Αυτή ήταν η απάντηση της Nokia. Τώρα αν κάποια Nokia Care στην Ελλάδα κάνουν (ορθώς κατά τη γνώμη μου) τα στραβά μάτια είναι άλλο. Αλλά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να το επικαλεστούν για να μη σου αναγνωρίσουν την εγγύηση.

 

εχεις μπερδεψει το λειτουργικο (symbian^3) με την εφαρμογη fw. η νοκια δεν εχει κανενα δικαιωμα να σου πει τι θα βαλεις στη συκευη σου. ψαξε οπου θελεις στα εγχειριδια τους και δες τι λενε. ενα προγραμμα εκτος απο ιους δεν μπορει να αλλιωσει τη συσκευη οποτε να σε πεταξει εκτος εγγυησης. το αν ειναι σε εγγυηση το τηλεφωνο το ελεγχουν μεσω προγραμματος. το ν95 που ειχα το ειχα χακαρει και ειχα βαλει μεσα απειρα σπασμενα προγραμματα και οταν πηγα για σερβις το εβαλε κανονικα στην εγγυηση. τωρα οποιος αποφασισει να φλασαρει το κινητο του το κανει με δικη του ευθυνη και αν δεν τα καταφερει hard reset και παλι απο την αρχη, μη τρομοκρατεις τον κοσμο

Link to comment
Share on other sites

εχεις μπερδεψει το λειτουργικο (symbian^3) με την εφαρμογη fw. η νοκια δεν εχει κανενα δικαιωμα να σου πει τι θα βαλεις στη συκευη σου. ψαξε οπου θελεις στα εγχειριδια τους και δες τι λενε. ενα προγραμμα εκτος απο ιους δεν μπορει να αλλιωσει τη συσκευη οποτε να σε πεταξει εκτος εγγυησης. το αν ειναι σε εγγυηση το τηλεφωνο το ελεγχουν μεσω προγραμματος. το ν95 που ειχα το ειχα χακαρει και ειχα βαλει μεσα απειρα σπασμενα προγραμματα και οταν πηγα για σερβις το εβαλε κανονικα στην εγγυηση. τωρα οποιος αποφασισει να φλασαρει το κινητο του το κανει με δικη του ευθυνη και αν δεν τα καταφερει hard reset και παλι απο την αρχη, μη τρομοκρατεις τον κοσμο

 

Στο Ν95 δεν είχες βάλει custom firmware δηλαδή δεν πείραξες την rom του γιατί τότε δεν υπήρχε κάτι τέτοιο ακόμα,τα σπασμένα apps που έβαλες δεν ενδιέφεραν το service της ΝΟΚΙΑ αφού δεν επηρέαζαν το λειτουργικό.

Τώρα πλέον υπάρχει η δυνατότητα μετα από αρκετά χρόνια για κάτι τέτοιο,όντως αν πας σε NOKIA Care με Ν8 που έχει περασμένο ενα τέτοιο custom firmware μπορούν να το διαπιστώσουν άμεσα αφού στις πληροφορίες λογισμικού(*#0000#) θα λέει πχ. v.H2O κλπ. και φυσικά να σου αρνηθούν την εγγύηση,βέβαια υπάρχει και ο κίνδυνος να γίνει τούβλο κατά το πέρασμα του custom firmware και όταν λέω αυτό αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο http://thenokiareview.com/2010/12/06/new-custom-firmware-h2o-for-the-nokia-n8-inc-changelog-brings-many-great-features/ και αυτό είναι το λειτουργικό ουσιαστικά που σβήνεται το παλιο και περνιέται εκ νέου αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ν95 δεν είχες βάλει custom firmware δηλαδή δεν πείραξες την rom του γιατί τότε δεν υπήρχε κάτι τέτοιο ακόμα,τα σπασμένα apps που έβαλες δεν ενδιέφεραν το service της ΝΟΚΙΑ αφού δεν επηρέαζαν το λειτουργικό.

Τώρα πλέον υπάρχει η δυνατότητα μετα από αρκετά χρόνια για κάτι τέτοιο,όντως αν πας σε NOKIA Care με Ν8 που έχει περασμένο ενα τέτοιο custom firmware μπορούν να το διαπιστώσουν άμεσα αφού στις πληροφορίες λογισμικού(*#0000#) θα λέει πχ. v.H2O κλπ. και φυσικά να σου αρνηθούν την εγγύηση,βέβαια υπάρχει και ο κίνδυνος να γίνει τούβλο κατά το πέρασμα του custom firmware και όταν λέω αυτό αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο http://thenokiareview.com/2010/12/06/new-custom-firmware-h2o-for-the-nokia-n8-inc-changelog-brings-many-great-features/ και αυτό είναι το λειτουργικό ουσιαστικά που σβήνεται το παλιο και περνιέται εκ νέου αυτό.

 

ναι νομιζω εχεις δικιο. παντως νομιζω οτι μπορουν να σου αρνηθουν εγγυηση για αλλαγη των κωδικων του προιοντος οπως λεει και το εγχειριδιο .συνεπως εχετε και οι 2 δικιο.

Edited by katsaplian
Link to comment
Share on other sites

εχεις μπερδεψει το λειτουργικο (symbian^3) με την εφαρμογη fw. η νοκια δεν εχει κανενα δικαιωμα να σου πει τι θα βαλεις στη συκευη σου. ψαξε οπου θελεις στα εγχειριδια τους και δες τι λενε. ενα προγραμμα εκτος απο ιους δεν μπορει να αλλιωσει τη συσκευη οποτε να σε πεταξει εκτος εγγυησης. το αν ειναι σε εγγυηση το τηλεφωνο το ελεγχουν μεσω προγραμματος. το ν95 που ειχα το ειχα χακαρει και ειχα βαλει μεσα απειρα σπασμενα προγραμματα και οταν πηγα για σερβις το εβαλε κανονικα στην εγγυηση. τωρα οποιος αποφασισει να φλασαρει το κινητο του το κανει με δικη του ευθυνη και αν δεν τα καταφερει hard reset και παλι απο την αρχη, μη τρομοκρατεις τον κοσμο

Εσύ τα έχεις μπερδέψει. Το firmware είναι το λειτουργικό. Δεν είναι εφαρμογή. Δεν είναι ένα απλό sis που το εγκαθιστάς πάνω από το OS. Είναι το ίδιο το OS και το βάζεις με ειδικό πρόγραμα (Phoenix), που σβήνει το προηγούμενο (από τη ROM και το C) και βάζει το νέο. Γι' αυτό λέγεται και φλασάρισμα.

 

ναι νομιζω εχεις δικιο. παντως δεν νομιζω οτι μπορουν να σου αρνηθουν εγγυηση . τελος παντων δεν σκοπευω να φλασαρω το ν8 και δεν νομιζω οτι εχει και νοημα αλλα αν καποιος θελει και το κανει αρκετα σχολαστικα νομιζω οτι θα το καταφερει.τωρα τα περι τουβλου νομιζω οτι ειναι λιγο προβοκατσια. το εχω δει το "νερο" αλλα πιστευεις οτι σβηνει τελειως το παλιο? δεν το νομιζω. απλα νομιζω οτι περναει πανω στην παλια πλατφορμ και δν σβηνει το παλιο αλλα το λεω με επιφυλαξη

Λάθος, σβήνει οτιδήποτε υπάρχει στη συσκευή (στο C και στη ROM) και βάζει αυτό που του λες. Αν κάτι πάει στραβά κατά τη διαδικασία μένεις με ένα τούβλο. Ψάξε στα σχετικά forums για να βεβαιωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τα έχεις μπερδέψει. Το firmware είναι το λειτουργικό. Δεν είναι εφαρμογή. Δεν είναι ένα απλό sis που το εγκαθιστάς πάνω από το OS. Είναι το ίδιο το OS και το βάζεις με ειδικό πρόγραμα (Phoenix), που σβήνει το προηγούμενο (από τη ROM και το C) και βάζει το νέο. Γι' αυτό λέγεται και φλασάρισμα.

 

 

Λάθος, σβήνει οτιδήποτε υπάρχει στη συσκευή (στο C και στη ROM) και βάζει αυτό που του λες. Αν κάτι πάει στραβά κατά τη διαδικασία μένεις με ένα τούβλο. Ψάξε στα σχετικά forums για να βεβαιωθείς.

 

προγραμμα να εγκαθιστα λειτουργικο? και τοτε το symbian 3 τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί πρόγραμμα (Phoenix) μέσω του οποίου γίνεται η εγκατάσταση στο κινητό του λειτουργικού συστήματος Symbian^3.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί πρόγραμμα (Phoenix) μέσω του οποίου γίνεται η εγκατάσταση στο κινητό του λειτουργικού συστήματος Symbian^3.

 

το ξερω ρε φιλε το (Phoenix). απλα απο ποτε μπορεις να εγκαταστησεις λειτουργικο? μεσω προγραμματος. εγω υποστηριζω οτι το λειτουργικο ειναι ειναι το Symbian^3 και η εφαρμογη του ειναι το fw δηλαδη ενα προγραμμα sis το οποιο παει και παταει πανω στο Symbian^3 .

Link to comment
Share on other sites

Έχει καθιερωθεί το λειτουργικό σύστημα των embedded systems να το αποκαλούμε firmware. Το firmware δεν είναι sis. Είναι το ίδιο το λειτουργικό σύστημα (Symbian^3 στην περίπτωσή μας) πακεταρισμένο σε ένα αρχείο το οποίο για να περαστεί στο κινητό ώστε να καταστεί η συσκευή λειτουργική, χρησιμοποιείται το Phoenix.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο το προβλημα ειχα και εγω φιλε μου . το πηρα την προηγουμενη παρασκευη και κρατουσε με το ζορι μισή μερα .

 

Με το ζόρι μισή μέρα;! Αυτό δεν ήταν κινητό αλλά ηλεκτρική κουζίνα...

 

Αυτή τη μια βδομάδα που τοχες παρατήρησες τίποτα φαινόμενα υπερθέρμανσης ή κάποιου είδους ασταθούς λειτουργίας (κολλήματα - reboots) στην παλιά σου συσκευή, σε σύγκριση με την καινούρια που έχεις τώρα;

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Πλέον και εγώ κάτοχος ν8!!

Ναι ήρθε νωρίτερα!

Η πρώτη αίσθηση , ήταν απίστευτη..Η κατασκευή του πολύ στιβαρή, και η capacitive καμια σχέση με την resistive του satio!

Ελπίζω να συνεχίσει έτσι!

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια μικρή βοήθεια σε κάποια πράγματα που θέλω να μάθω,μην κάτσω και διαβάζω 85 σελίδες... :P

Έχει βγεί νέο firmware?Η συσκευή που έχω έχει πάνω ΈΚΔΟΣΗ PR10 και ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ 011.012...

Παρουσιάζει προβλήματα επανεκίννησης και κολλημάτων...Τι μπορεί να φταίει???

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

λοιπον , μετά και απο την αντικατασταση του κινητου μου με νεο ν8 απο τον γερμανο , αυτο που κραταω τωρα μετα απο την πρωτη φορτιση η οποια τερματιστηκε στις 7 το πρωι , εχει αυτην την στιγμη 20 % μπαταρια αλλα οφειλω να πω οτι τις τελευταιες 3 ωρες το ζζοριζω υπερβολικα κατεβαζοντας οτι υπαρχει στο οβι στορ , εχοντας συνολο μιλησει 1 ωρα και κατι και εχοντας διαχηριστει πολλα μειλ ολη μερα και συνεχως ειναι συνδεδεμενο με το ιντερνετ .

ολα αυτα μετα απο την πρωτη φορτιση . 15 ωρες ακριβως καιεχει ακομα 20% . ελπιζω μεσα στις επομενες μερες να αυξηθει η αυτονομια . 2 η 3 μερες δεν βλεπω να βγαζει οπως λενε αρκετοι φιλοι αλλα 1,5 μερες πιστευω πως ναι .

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...