Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια επειδη βγηκε σημερα η επιδοτηση πηγα και εγω να παρω το Ν8.Σε οσα καταστηματα ρωτησα μου ειπαν οτι το περιμενουν απο βδομαδα.Πηγα και στο πλαισιο και το ειχε διαθεσιμο και οταν ζητησα να το δω εβγαλε το κουτι μεσα απο το ντουλαπακι και το κουτι ειχε ασπρη ταινια και ηταν και ανοιχτο.στο πλαι ελεγε made in Finland και ρωτησα τον υπαλληλο αν ειναι παραεισαγωγής και μου απαντησε οχι και οτι το πλαισιο δν φερνει παραεισαγωγης οπως ειχε αναφερθει και εδω μεσα στο φορουμ.Τελικα δν το πηρα γιατι ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε κατι παραπανω και αν οντως ηταν παραεισαγωγης αυτο που μου εδειξε.τι να κανω??αν το παρω απο το πλαισιο θα το παρω τζαμπα για καποιο λογο ενω αν το παρω απο αλλο μαγαζι θα πληρωσω 150.:worry:

 

 

Αφού το έχουν σε τέτοια κατάσταση πας εκεί και βλέπεις οι οδηγοί χρήσεως είναι στα Ελληνικά σε κανονική μορφή ή φωτοτυπίες;

 

Θέτεις σε λειτουργία το κινητό και πληκτρολογείς εκεί που παίρνεις τηλέφωνο *#0000#

Το product code είναι από αυτά της πρώτης σελίδας σύμφωνα με το χρώμα της συσκευής;

 

Μετά πληκτρολογείς πάλι εκεί που παίρνεις τηλέφωνο *#92702689#

Σου βγάζει μηδέν;

 

 

Αν σε όλα τα παραπάνω οι απαντήσεις είναι ναι, τότε υποθέτω ότι μπορεί να το είχαν σαν συσκευή επίδειξης. Εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις τότε.

 

Αν έστω ένα από τα παραπάνω δεν ισχύει, τότε κάτι άλλο συμβαίνει και σε δουλεύουνε :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

συμφωνω οτι ο οπερα εχει ελλείψεις αλλα για μενα ειναι πιο βολικος για φορουμς(my phone.gr ) κτλ κτλ ...

 

Ο Opera με δυσκολεύει αφάνταστα γιατί τα κουτάκια με τους συνδέσμους είναι πολύ μικρά και η έλλειψη pinch and zoom σε δυσκολεύει πολύ στο πάτημα, ενώ ακόμα και αν καταφέρεις και πατήσεις δε πιάνει με τη μία.

Link to comment
Share on other sites

Ο Opera με δυσκολεύει αφάνταστα γιατί τα κουτάκια με τους συνδέσμους είναι πολύ μικρά και η έλλειψη pinch and zoom σε δυσκολεύει πολύ στο πάτημα, ενώ ακόμα και αν καταφέρεις και πατήσεις δε πιάνει με τη μία.

 

συμφωνώ σε αυτο θέλει βελτίωση αλλα και πάλι μόνο πού προσαρμόζει το κείμενο στην οθόνη του κινητού σου χωρις να χρειάζεται να κανεις τιποτα αλλο εμένα μου φτάνει ...ειδικά για φορουμς ειναι πολύ βολικό ...τεσπα παιδιά είπαμε γούστα ειναι αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Σε εσας που το πηρατε Ελληνικο η ταινια ηταν ασπρη και ελεγε νοκια sealed απο κατω??:)

Φαινοταν ασπρη και ιριδιζε στο φως με το Nokia Sealed αναγραφομενο επανω!

Link to comment
Share on other sites

Σε εσας που το πηρατε Ελληνικο η ταινια ηταν ασπρη και ελεγε νοκια sealed απο κατω??:)

 

Εμένα έτσι ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έτσι ήταν.

 

οκ.με καθησυχασατε.θα παω να το παρω τη Δευτερα.Τζαπμπα δν το πηρα σημερα:( αν και εχω ακομα επιφυλαξεις.

απλως στη σελιδα 171 στο σχολιο #2562 ο alexgiak ειπε οτι αυτα με την ασπρη ταινια ηταν παραεισαγωγης και με τρομαξε:p

Edited by alexpapad
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως εγκαθιστουμε εφαρμογες στη 16αρα και οχι στη μνημη του τηλεφωνου;

 

Αυτό το επιλέγεις κατά την εγκατάσταση της εκάστοτε εφαρμογής.

Κανονικά θα πρέπει να σε ρωτάει πού θα την εγκαταστήσει.

Και αν έχεις βάλει και κάρτα μνήμης microSDHC, θα πρέπει να έχεις τρεις επιλογές:

C (μνήμη τηλεφώνου)

E (mass storage - 16GB)

F (microSDHC).

 

Βέβαια υπάρχουν και εφαρμογές που δε σε ρωτάνε καν, εγκαθιστούν κατευθείαν στη μνήμη του τηλεφώνου. Εκεί δεν έχεις επιλογή. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ουτε καποια εφαρμογη υπαρχει που να διαχειριζεται την εγκατασταση?

 

Η εγκατάσταση της κάθε εφαρμογής διεκπεραιώνεται μέσω της Εφαρμογής Εγκατάστασης, φαντάσου το κάτι σαν τον Windows Installer. Δεν ξέρω αν υπάρχει εναλλακτική εφαρμογή γι' αυτό, τουλάχιστον σε όσα Symbian phones είχα μέχρι τώρα δε γινόταν. Φαντάζομαι ότι ούτε τώρα γίνεται αυτό. Οπότε αν μία εφαρμογή εγκαθίσταται αποκλειστικά στην μνήμη C ή την E, δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις. Συνήθως τέτοιες εφαρμογές σε επόμενες εκδόσεις προσθέτουν και δυνατότητα εγκατάστασης σε όποια μνήμη θέλει ο χρήστης.

 

Για ποια εφαρμογή μιλάς; Έχεις κάτι συγκεκριμένο που σε προβληματίζει;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

οκ.με καθησυχασατε.θα παω να το παρω τη Δευτερα.Τζαπμπα δν το πηρα σημερα:( αν και εχω ακομα επιφυλαξεις.

απλως στη σελιδα 171 στο σχολιο #2562 ο alexgiak ειπε οτι αυτα με την ασπρη ταινια ηταν παραεισαγωγης και με τρομαξε:p

 

αυτο που περιγραφει δεν εγραφε nokia sealed

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά την προχθεσινή ενημέρωση εφαρμογών το τηλέφωνο ενεργοποιούσε το gps στιγμιαία καθώς και το a-gps και κατέβαζε 5ΚΒ κάθε 10 λεπτά. Δεν βρήκα κάποια ρύθμιση που μπορεί να άλλαξε και πήγα στον handy Taskman και έκλεισα μερικά processes (δεν θυμάμαι τα ονόματά τους τώρα αλλά λογικά θα ξαναεμφανιστούν αν κάνω επανεκκίνηση και θα τα γράψω).

 

Στις συσκευές σας, αν ανοίξετε το processes του Handy Taskman ποιες σας δείχνει ότι τρέχουν; Εμενα, μετά το κλείσιμο των σχετικών με την θέση μου, έμειναν

energysaver, !mdsserver, !blacklistserver, harvesterserver και φυσικά το taskman. Γνωρίζετε τι κάνει το καθένα;

 

Πάντως μετά το κλείσιμο σταμάτησε να συνδέεται. Δεν είναι η χρέωση η οποία είναι μηδαμινή αλλά το γεγονός ότι αν συνδέεται κάθε 10 λεπτά γεμίζει το μητρώο με καταχωρήσεις και λογικά, θα εξαντλείται πιο γρήγορα η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

energysaver, !mdsserver, !blacklistserver, harvesterserver και φυσικά το taskman. Γνωρίζετε τι κάνει το καθένα;

Καθώς ο πηγαίος κώδικας του S^3 έχει κατέβει (κρίμα!!) η έρευνα είναι προβληματική, φαίνεται όμως ότι το mdsserver υλοποιεί την υπηρεσία "Mds/MetadataEngine" η οποία με την σειρά της σύμφωνα με την τεκμηρίωση παρέχει:

This component is part of the Mds package

 

Provides a runtime expandable system for storing multimedia metadata content. Provides a possibility add, delete and modify metadata objects, relationships and events: metadata object – corresponds to the real world objects. Can be real, virtual or imaginary, anything that can be pointed to by an URI. relationship – presents a relation between two metadata objects and this way links them together (for example Image ”contains” location – Image object has a ”contains” relationship to LocationContext object). event – presents an action regarding a metadata object (for example Audio object was ”played” on 15th of May). Currently MdE events are not used in any client… Provides good observing possibilities to the metadata in the phone (which is stored in MdE DB). Uses Symbian SQL component (SQLite) as a data storage.

 

Στα αυθεντικά source το server ορίζεται ως:

metadataengine/server/src/mdsserver.cpp

 

==

 

Όσον αφορά το HARVESTERSERVER:

Harvester is implemented using Symbian client-server framework. The Harvester collection implements the harvesting framework inside MDS. This framework is used for harvesting metadata from binary files and other media objects that are created, edited, or removed from/to the phone and composes changed metadata back to binary files. The MDS harvesting plug-ins use Context Engine for creating context data to user created content (such as images or videos).

 

Στα αυθεντικά source το server ορίζεται ως:

harvester/server/src/harvesterserver.cpp

 

==

 

Όσον αφορά το BLACKLISTSERVER:

This component takes care of storing blacklisting information to database based on Harvester's requests.

 

Στα αυθεντικά source το server ορίζεται ως:

harvester/blacklistserver/src/blacklistserver.cpp

 

* Με βάση τον πηγαίο κώδικα (τμήμα του βασικά καθώς τα source έχουν κατέβει) διαχειρίζεται την Β.Δ. του HARVESTER ο οποίος (ποίος ξέρει..) μπορεί μέσο του BLACKLISTSERVER να αποκλείει "προβληματικό" περιεχόμενο (DRM? ή αντικείμενα / φακέλους που δεν χρειάζεται να σκαναριστούν κλπ) ...

 

Κάθε υπηρεσία μπορεί να χρειασθεί για κάποιες εφαρμογές (μελλοντικές τουλάχιστον όσον αφορά το mdsserver) οπότε προσοχή πριν τις κλείσετε (επίσης μπορείτε να πάρετε μια ιδέα για το τι μελλοντικά feature μπορεί να μπουν κάποια στιγμή στο Λ.Σ. εκμεταλλευόμενα αυτούς τους servers -διασύνδεση διαφορετικών αντικειμένων μεταξύ τους κλπ).

 

Υ.Γ.

Το "energysaver" είναι μάλλον εφαρμογή άλλου κατασκευαστή καθώς στα ημιτελή source του S^3 δεν φαίνεται δηλωμένο (εκτός και αν είναι στα τμήματα που δεν είναι πλέον διαθέσιμα -just in case).

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μήπως παρατηρήσατε ότι μετά την μικρή αναβάθμιση όταν φορτίζεται το κινητό κλειστό αντί για άσπρο φόντο έχει μαύρο και χωρίς εδιξη τις % και ότι μένει συνεχεια η οθόνη ανοικτή?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μήπως παρατηρήσατε ότι μετά την μικρή αναβάθμιση όταν φορτίζεται το κινητό κλειστό αντί για άσπρο φόντο έχει μαύρο και χωρίς εδιξη τις % και ότι μένει συνεχεια η οθόνη ανοικτή?

 

Mαλλον ναι. Τωρα που το λες,πρεπει να το παρατηρησα ασυναισθητα σημερα,χωρις να δωσω σημασια.

Link to comment
Share on other sites

εμένα σβήνει η οθόνη και όταν πατάω στην οθόνη μου βγάζει % αλλά πάντα 10%...

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά απο σημερα το μεσημέρι εχω μυνηματα για ενημέρωση λογισμικού ( μου το κανε πάνω απο τρεις φορές )..πατάω και δεν βγαίνει τιποτα ..θα με τρελάνει μιλαμε αυτο το κινητό !! Έχει συμβεί και σε κανενα αλλο η μόνο σε μενα;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκανε αναβάθμιση πριν 2 ημέρες (προστέθηκαν 4 θέματα)

Αυτό που μου έκανε σήμερα για δεύτερη φορά ήταν επανεκκίνηση με ταυτόχρονη αλλαγή θέματος...!!!

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκανε αναβάθμιση πριν 2 ημέρες (προστέθηκαν 4 θέματα)

Αυτό που μου έκανε σήμερα για δεύτερη φορά ήταν επανεκκίνηση με ταυτόχρονη αλλαγή θέματος...!!!

 

μπορεις να πεις λιγο αναλυτικα πως λεγονται τα θεματα αυτα?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να είναι αυτά μια και δεν έχω βάλει κάποια εκτός από αυτά που δόθηκαν μέσα από την ενημέρωση λογισμικού

midnight aqua-copper-line-silver

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με το κινητο.

Το εχω 1 μηνα και την τελευταια εβδομαδα οποτε το συνδεω με τον υπολογιστη ητε με καλωδιο ητε με bluetooth μου γραφει οτι κανει CONNECTING και περνανε ωρες μεχρι μερες και δεν κανει τιποτα αλλο.

Ειναι φυσιολογικο?

Το κανει αυτο σε κανεναν αλλον?

Τι συμβαινει?

Που ειναι το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με το κινητο.

Το εχω 1 μηνα και την τελευταια εβδομαδα οποτε το συνδεω με τον υπολογιστη ητε με καλωδιο ητε με bluetooth μου γραφει οτι κανει CONNECTING και περνανε ωρες μεχρι μερες και δεν κανει τιποτα αλλο.

Ειναι φυσιολογικο?

Το κανει αυτο σε κανεναν αλλον?

Τι συμβαινει?

Που ειναι το προβλημα?

 

To επαθα οταν εβαζα την πρωτη αναβαθμιση,αλλα στο τελος για το ovi maps,ενω μαλλον ειχε τελειωσει η διαδικασια εδειχνει οτι ακομα δουλευει. Κι απ το φοβο να μην προκαλεσω τιποτα το αφησα ετσι 2 ωρες (ηταν και η πρωτη φορα και την υπερφορτισα ετσι την μπαταρια :wacko: ). Αλλαξα μετα απ το κινητο την προεπιλεγμενη ρυθμιση για usb,και ολα ΟΚ μετα.

Δεν το αναγνωριζει ουτε ως εξωτερικο σκληρο ;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...