Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, παιδιά.

 

Σαν ένας νέος χρήστης ενός smartphone με λειτουργικό android, θα ήθελα να με βοηθήσετε στις εξής απορίες που έχω:

 

 Υπάρχει ασφαλής και εύκολος τρόπος να αφαιρέσουμε από το τηλέφωνο τις εφαρμογές της VODAFONE (360 κλπ);;

 Μπορούμε άμεσα να κάνουμε αναβάθμιση σε Android 2.2;;

 Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσουμε το adobe flash plug in στην έκδοση 2.1;;

 Γιατί ενώ έχουμε τρέξει το task killer, κάποιες εφαρμογές ξανανοίγουν π.χ maps;;

 Μπορούμε να βάλουμε κάποιο άλλο πληκτρολόγιο (ελληνικά-αγγλικά) πιο εύχρηστο με μεγαλύτερους χαρακτήρες και πως;;

 Υπάρχει κάποιος video player που να υποστηρίζει και άλλα video format, πχ wmv, flv, swf, κ.λ.π ;;

 

 

Συγνώμη εάν σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου, αλλά πιστεύω ότι οι «προχωρημένοι» τα έχουν ήδη λύσει όλα αυτά :)

 

Ευχαριστώ, προκαταβολικά όλους,

 

Βασίλης

 

κοιτα zroot1.3 ειναι ενα προγραμμα που σε κανει διαχειρηστη της συσκευης και μπορεις να κανεις οτι θελεις με vodafone apps αλλα τυπικα χανεις την εγγυηση σου δηλ.αλλα μπορεις να κανεις ανροοτ και να γυρισεις παλι οπως ηταν αρχικα.

δεν υπαρχει update της συσκευης σε 2,2 και δεν ξερουμε αν θα βγει flash δεν παιζει ουτε το συγκεκριμενο που λες αν θες κατι παραπλησιο skyfire με ενσωματωμενο κωδικα για flash

startup auditor προγραμμα που σταματαει πολλες εφαρμογες

rockplayer

και κοιτα ipmart-forum

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο recovery δεν εχει flash from sd ειναι το αρχικο που ειναι "κλειστο"

Πρεπει σε πρωτη φαση να του βαλω το amonra και μετα οτι αλλο θελω.

Αλλα δεν μπαινει μεσα για να το κανω.

 

1. Flash a recovery image (tested with AmonRA.)

How to install - Windows, Linux and OSX

Download the recovery image of your choice above and extract the zip file

Put your device in bootloader mode - turn if off, then tap the powerbutton while holding the 'Volume Down' and 'End (Red)' keys

WINDOWS - double click 'install-recovery-windows.bat'

 

αυτο μου το εκανε την πρωτη φορα που το εκανα και περασα την rls4 τωρα που εβαλα την γνησια ΡΟΜ , δεν μπαινει σε αυτο το σημειο για να το ξανακανω.

 

Το ιδιο ακριβώς έγινε και σε μένα. Οποτε έκανα τα εξής απο την αρχή και πάλι.

 

1.Root the V845 (via Windows PC)

 

* Download AmonRA Recovery 1.6.2: DOWNLOAD (MediaFire Pro) / MIRROR (CoBlitz / ROMraid) and extract the zip file

 

* Enter recovery mode by turning your device on while holding down 'volume down' and 'End call' (red) then powering on your device.

Note: The hourglass (zandloper) stays on the home screen

 

* WINDOWS PC - (ensure the V845 is connected via USB) double click 'install-recovery-windows.bat'

 

* Remove battery and start phone (not sure how to do this otherwise)

 

2.Recovery Mode

 

* Backup SD card

 

* Enter recovery mode by turning your device on while holding down 'volume up' and 'Start call' (green) then powering on your device.

 

* Choose “Partition sd card” (control via DPAD):

-> “Partition sd card”

-> swap-size = 0 MB

-> Ext2-size = 512 ext

-> FAT32-size = Remainder (automatic setting)

-> Confirm formatting/partitioning via DPAD (20 sec.)

-> SD:ext2 to ext3

-> Confirm EXT upgrade via DPAD (5 sec.)

-> Volume Down to go to main menu

-> Choose Power off

 

και 3.Custom ROM install

 

* Download your custom ROM: Of course you choose the Vodafone 845 Mr Edition ROM

 

* Add the sd card in a card reader and copy the Custom ROM zip file to SD card (FAT32 partition).

 

* Again enter recovery mode by turning your device on while holding down 'volume up' and 'Start call' (green) then powering on your device.

 

* Go to “wipe” where you select:

-> Wipe data/factory reset

-> Wipe Dalvik-cache

-> Wipe SD:ext partition

Confirm each step above via DPAD

-> Volume Down to go to main menu

 

* Choose “Flash zip from sdcard” and if everything is okay you can select the Custom ROM zip file. Confirm via DPAD twice to install (just wait 2 minutes to finish)

-> Choose Power off

 

* Restart Phone and that’s it

εγώ φυσικά έβαλα και πάλι την rls4d. Τώρα κάθησε καλά και δεν κολάει όπως την πρώτη φορά. Το link για τα παραπάνω είναι:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=741643

Ελπίζω να βοήθησα και να κάνεις δουλειά.

Efstala
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιος ειπε στους κινεζους πως οι Ελληνες εχουν λεπτα δαχτυλα και δεν εβαλαν αλλο πληκτρολογιο μονο στην δικη μας γλωσσα??

επειδη εχω μεγαλο προβλημα με το πληκτρολογιο- απορω πως δεν εχετε οι περισσοτεροι- υπαρχει καποια εφαρμογη να βαλουμε το γνωστο με τα 3 γραμματα ανα πληκτρο?? ειναι αδυνατο να γραψω, εστω και μια επαφη, οχι sms...

Εσεις πως μπορειτε??

 

Δεν θυμάμαι της vodafone η rom αν είχε κάποια επιλογή γιατί την άλλαξα με το "καλημέρα" αλλά κάποια άλλη rom και κατά προτίμηση η "The Celestial Teapot RLS4d" έχει την επιλογή που ζητάς με το πληκτρολόγιο(3 γράμματα σε κάθε πλήκτρο) κι αν κάνεις και καλιμπράρισμα της οθόνης με ένα μολυβάκι κι όχι με το δάχτυλο τα πλήκτρα θα δουλέυουν άψογα ακόμη και στο qwerty. Εγώ στην αρχή είχα μεγάλο θέμα με το πληκτρολόγιο αλλά όταν ξαναρύθμισα την οθόνη με ένα μολυβάκι μετά δούλευε άψογα. Επίσης στην rom την οποία αναφέρω όταν κρατάς το κινητό κάθετα εμφανίζεται το "μεγάλο" πληκτρολόγιο και μόλις το γυρίσεις στο πλάι εμφανίζεται το qwerty.

Βέβαια στο qwerty μη ζητάμε και θαύματα από τόσο μικρή οθόνη πάλι συμβαίνουν ψιλολαθάκια όταν γράφουμε και ειδικά όσοι έχουμε λίγο χοντρά δάχτυλα.

Link to comment
Share on other sites

αλλά κάποια άλλη rom και κατά προτίμηση η "The Celestial Teapot RLS4d" έχει την επιλογή που ζητάς με το πληκτρολόγιο(3 γράμματα σε κάθε πλήκτρο) κι αν κάνεις και καλιμπράρισμα της οθόνης με ένα μολυβάκι κι όχι με το δάχτυλο τα πλήκτρα θα δουλέυουν άψογα ακόμη και στο qwerty. Εγώ στην αρχή είχα μεγάλο θέμα με το πληκτρολόγιο αλλά όταν ξαναρύθμισα την οθόνη με ένα μολυβάκι μετά δούλευε άψογα. Επίσης στην rom την οποία αναφέρω όταν κρατάς το κινητό κάθετα εμφανίζεται το "μεγάλο" πληκτρολόγιο και μόλις το γυρίσεις στο πλάι εμφανίζεται το qwerty.

Βέβαια στο qwerty μη ζητάμε και θαύματα από τόσο μικρή οθόνη πάλι συμβαίνουν ψιλολαθάκια όταν γράφουμε και ειδικά όσοι έχουμε λίγο χοντρά δάχτυλα.

 

Αν δεις παραπάνω είχα και εγώ τρομερό πρόβλημα να γράψω στο qwerty παρόλο που έκανα calibrate. Πήγα πάλι από το κατάστημα και το ξαναδοκίμασα και τελικά δεν το πήρα λόγω αυτού (δεν γίνεται να μην μπορείς να γράψεις μια επαφή στον δρόμο χωρίς γραφίδα!)...

 

Αυτό που λες με τα 3 γράμματα ανά πλήκτρο ισχύει και στην ελληνική γλώσσα; Αν ναι τότε πάω να το πάρω αύριο κι όλας! Στην voda rom το έχει, αλλά μόνο στα αγγλικά...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις παραπάνω είχα και εγώ τρομερό πρόβλημα να γράψω στο qwerty παρόλο που έκανα calibrate. Πήγα πάλι από το κατάστημα και το ξαναδοκίμασα και τελικά δεν το πήρα λόγω αυτού (δεν γίνεται να μην μπορείς να γράψεις μια επαφή στον δρόμο χωρίς γραφίδα!)...

 

Αυτό που λες με τα 3 γράμματα ανά πλήκτρο ισχύει και στην ελληνική γλώσσα; Αν ναι τότε πάω να το πάρω αύριο κι όλας! Στην voda rom το έχει, αλλά μόνο στα αγγλικά...

 

ακριβως δεν μπαινουν ελληνικα ανα 3 πληκτρα.ισως αν βγει ρομ 2,2 αλλα δεν νομιζω μπα πιστευω οτι κακως το πηρα το wildfire επρεπε αν παρω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις παραπάνω είχα και εγώ τρομερό πρόβλημα να γράψω στο qwerty παρόλο που έκανα calibrate. Πήγα πάλι από το κατάστημα και το ξαναδοκίμασα και τελικά δεν το πήρα λόγω αυτού (δεν γίνεται να μην μπορείς να γράψεις μια επαφή στον δρόμο χωρίς γραφίδα!)...

 

Αυτό που λες με τα 3 γράμματα ανά πλήκτρο ισχύει και στην ελληνική γλώσσα; Αν ναι τότε πάω να το πάρω αύριο κι όλας! Στην voda rom το έχει, αλλά μόνο στα αγγλικά...

 

Στην custom rom που χρησιμοποιώ εγώ δουλέυει αγγλικά-ελληνικά και Τ9 στο πληκτρολόγιο με τα 3γράμματα ανά πλήκτρο. Δεν χρησιμοποιώ πενάκι το χρησιμοποίησα απλά μία φορά μόνο και μόνο για να ρυθμίσω την οθόνηκαι να πατήσω ακριβώς στο κέντρο του σταυρού γιατί με το δάχτυλο ήταν αδύνατον να το πετύχω.

Link to comment
Share on other sites

Στην custom rom που χρησιμοποιώ εγώ δουλέυει αγγλικά-ελληνικά και Τ9 στο πληκτρολόγιο με τα 3γράμματα ανά πλήκτρο. Δεν χρησιμοποιώ πενάκι το χρησιμοποίησα απλά μία φορά μόνο και μόνο για να ρυθμίσω την οθόνηκαι να πατήσω ακριβώς στο κέντρο του σταυρού γιατί με το δάχτυλο ήταν αδύνατον να το πετύχω.

 

ποια ρομ χρησιμοποιεις και πως τα εβαλες τα ελληνικα και το τ9 και αν μπορεις ανεβασε φωτο γιατι ενδιαφερομαι

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα έχει κανένας σας πρόβλημα με το φόντο η μονο εγώ?? μου το δείχνει τράστiο και δεν ξέρω gt..υπάρχει καμια ρύθμιση???:happy:
Link to comment
Share on other sites

αυτό με τα γράμματα λύνεται. ας πούμε στην teapot την 4η πάμε

Γλώσσα και πληκτρολόγιο- touch input -

τύποι πληκτρολογίου- πληκτρολόγιο τηλεφώνου ---> για 3 γράμματα (συν τον αριθμό) για κάθε ένα.

τύποι πληκτρολογίου- συμπαγές qwerty ---> για 2 γράμματα για κάθε ένα.

 

στο πρώτο έχει δυο επιλογές όταν γράφεις μήνυμα:

ΧΤ9: σε αυτήν αν έχεις βάλει και ορθογράφο αυτόματα πατάς μια φορά και μετά βγάζει τις λέξεις

και ABC: εδώ πατάμε όσες φορές πρέπει το κάθε πλήκτρο με τους τρεις χαρακτήρες για να βγάλει αυτόν που θέλουμε.

 

Για τον ορθογράφο:

Γλώσσα και πληκτρολόγιο- touch input - εισαγωγή κειμένου με v έχουμε τα:

Πρόβλεψη, ορθογράφηση (για τα Qwerty) και για τα δυο πιο πάνω βάζουμε v στην ορθογράφηση στο πληκτρολόγιο τηλεφώνου & συμπαγές qwerty.

 

Ελπίζω να βοήθησα...sorry αν άργησα να γράψω...

ελληνικά - αγγλικά...

 

ανεβάζω και φωτογραφίες

α)

http://img816.imageshack.us/img816/6823/20101229155800.jpg

και β)

http://img705.imageshack.us/img705/5527/20101229160016.jpg

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

ψήθηκα και εγώ να βγάλω τα εικονίδια τις vodafone αν k το έχω 1 εβδομάδα αλλα θέλω να κρατήσω αυτή t rom έτσι ώστε να μπορώ μετά να κάνω backup αν πάθει τίποτα k να είμαι μέσα στην εγγύηση?? γίνετε αυτό?? μπορεί κάποιος να m πει πως θα το κάνω??:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από που μπορούμε να βρούμε την teapot 4 καθώς και οδηγίες

εγκατάστασης;; :confused:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

 

Βασίλης

 

 

 

αυτό με τα γράμματα λύνεται. ας πούμε στην teapot την 4η πάμε

Γλώσσα και πληκτρολόγιο- touch input -

τύποι πληκτρολογίου- πληκτρολόγιο τηλεφώνου ---> για 3 γράμματα (συν τον αριθμό) για κάθε ένα.

τύποι πληκτρολογίου- συμπαγές qwerty ---> για 2 γράμματα για κάθε ένα.

 

στο πρώτο έχει δυο επιλογές όταν γράφεις μήνυμα:

ΧΤ9: σε αυτήν αν έχεις βάλει και ορθογράφο αυτόματα πατάς μια φορά και μετά βγάζει τις λέξεις

και ABC: εδώ πατάμε όσες φορές πρέπει το κάθε πλήκτρο με τους τρεις χαρακτήρες για να βγάλει αυτόν που θέλουμε.

 

Για τον ορθογράφο:

Γλώσσα και πληκτρολόγιο- touch input - εισαγωγή κειμένου με v έχουμε τα:

Πρόβλεψη, ορθογράφηση (για τα Qwerty) και για τα δυο πιο πάνω βάζουμε v στην ορθογράφηση στο πληκτρολόγιο τηλεφώνου & συμπαγές qwerty.

 

Ελπίζω να βοήθησα...sorry αν άργησα να γράψω...

ελληνικά - αγγλικά...

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους...

 

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση παιδια...στο skype που αρχισα να δουλευω τωρα τελευταια στο joy μου οταν κανω κληση μου επιτρεπει να μιλαω μονο απο μεγαφωνο ανεξαρτητως ποια επιλογη εχω στο skype..αυτο βεβαια ειναι λιγο αβολο οπως καταλαβαινετε...εχει αντιμετωπισει κ αλλος αυτο το προβλημα η μου συμβαινει μονο εμενα?...μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση/λυση π δεν εχω δει?..

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από που μπορούμε να βρούμε την teapot 4 καθώς και οδηγίες

εγκατάστασης;; :confused:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

 

Βασίλης

 

Η χρησιμοποιείς το search του myphone ή το google και θα βρείς και την rom και οδηγίες εγκατάστασης. Γράψε στο search The Celestial Teapot RLS4d

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και Χρόνια Πολλά!

Αν μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί με το 845 δεν μπορώ να βρω κάποιες εφαρμογές στο market που όμως τις βρίσκω με άλλα κινητά; Συγκεκριμένα έψαχνα για το aPlayer ή τέλος πάντων για κάποιο player που να παίζει wma (π.χ LukLuk Player) και δεν τους έβρισκε, ενώ τους έβρισκα με το LG GT540 και τον aPlayer αν θυμάμαι καλά και με το htc hero με έκδοση 1.5.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και Χρόνια Πολλά!

Αν μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί με το 845 δεν μπορώ να βρω κάποιες εφαρμογές στο market που όμως τις βρίσκω με άλλα κινητά; Συγκεκριμένα έψαχνα για το aPlayer ή τέλος πάντων για κάποιο player που να παίζει wma (π.χ LukLuk Player) και δεν τους έβρισκε, ενώ τους έβρισκα με το LG GT540 και τον aPlayer αν θυμάμαι καλά και με το htc hero με έκδοση 1.5.

Γεια σας κι απο μενα.Πρωτα απο ολα ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους για τις συμβουλες σας.Φανταστικη δουλεια.Εχω το μικρο δυο μηνες και του εχω κανει τα παντα.Υπεροχο!Τωρα για το προβλημα σου πιστευω φταιει η μαμα ρομ.Οταν την ειχα δεν εβλεπα κι εγω καποιες εφαρμογες και τωρα τις βλεπω.Επισης θελω να αναφερω οτι το apps2sd μου δουλευει μονο οταν κανω πρωτα partision και μετα φλασαρω καποια ρομ.Αυτο ισως βοηθησει καποιους που εχουν προβλημα με αυτη την "εφαρμογη".Θα ηθελα αν γινεται καποιος να μου πει αν μπορω και που να βρω το NDRIVE δωρεαν.Οχι το trial που εχει το market.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ.

Edited by gargi0048
κακογραμμενο-βιαστικο κειμενο
Link to comment
Share on other sites

μπήκαν οι φωτό στο ίδιο κείμενο...

 

καλημέρα και χρόνια πολλά,

 

επειδή είναι δύσκολο να πέισω τον αδελφό μου να αλλάξει ΡΟΜ μπορείς να μου πεις αν το πληκτρολόγιο της φωτο (α) παίζει κάπου σαν εφαρμογή ή πως μπορώ να το βάλω στη μαμα ΡΟΜ??

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά,

 

επειδή είναι δύσκολο να πέισω τον αδελφό μου να αλλάξει ΡΟΜ μπορείς να μου πεις αν το πληκτρολόγιο της φωτο (α) παίζει κάπου σαν εφαρμογή ή πως μπορώ να το βάλω στη μαμα ΡΟΜ??

 

ευχαριστώ

 

εφαρμογές αν και κάτι είχαν πει πως υπάρχει δοκιμάζοντάς τες δεν βρήκα για τις διαστάσεις της οθόνης.

 

συμβουλή. με λίγη λογική και ακολουθώντας τις συμβουλές στο ότι μας λέει στο ποστ αυτός που μας δίνει οδηγίες είναι πολύ εύκολο να γίνει η αλλαγή της ρομ. εγώ τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

....με τοσες ρομ και αλλαγες εχω μπερδευτει!και τα τοσα μικροπβληματα φυσικα..αν δεν αλλαξει κανεις κατι, κ το αφησει οπως ειναι, υπαρχει καποιο προβλημα??ολες οι λειτουργιες του κινητου ειναι οκ?παρουσιαζεται καποιο προβλημα με τη μαμα-ρομ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα.Πρωτα απο ολα ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους για τις συμβουλες σας.Φανταστικη δουλεια.Εχω το μικρο δυο μηνες και του εχω κανει τα παντα.Υπεροχο!Τωρα για το προβλημα σου πιστευω φταιει η μαμα ρομ.Οταν την ειχα δεν εβλεπα κι εγω καποιες εφαρμογες και τωρα τις βλεπω.Επισης θελω να αναφερω οτι το apps2sd μου δουλευει μονο οταν κανω πρωτα partision και μετα φλασαρω καποια ρομ.Αυτο ισως βοηθησει καποιους που εχουν προβλημα με αυτη την "εφαρμογη".Θα ηθελα αν γινεται καποιος να μου πει αν μπορω και που να βρω το NDRIVE δωρεαν.Οχι το trial που εχει το market.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ.

 

undersec mobile android ψαξε εκει ειναι ολα.

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα!!πηρα και γω το συγκεκριμενο κινητο!εχω καποιες ερωτησεις!πρωτα ομως θλω να σας πω οτι ειναι το πρωτο smartfone κινητο που παιρνω.να φανταστειτε το κινητο που ειχα ηταν απο τα πρωτα.απλο χωρις καμερα και τετοια και οπως καταλαβαινετε εχω μεινει παρα πολυ πισω και ολα αυτα τωρα μου φαινονται αλαμπουρνεζικα.προσπαθησα να διαβασω αλα τα προηγουμενα ποστ αλλα δεν κατανοησα τιποτα!αυτο που θελω να μου πειτε ειναι ποια βασικα προγραμματα η ενεργειες πρεπει να εγκαταστησω(η να κανω) ετσι ωστε να μη μου χαλαει γρηγορα η μπαταρια,να μου κλεινουν τα προγραμματα τα οποια μεινουν ανοιχτα και οτι αλλο ειναι χρησιμο που να βοηθαει τη λειτουργια του κινητου!δεν θελω τρελα πραγματα να κανω!ευχαριστω εκ των προτερων.....
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους,

 

προσπαθώντας να ρυθμίσω το λογ/μό του email μου βάζω τις εξής ρυθμίσεις :

 

Διακομιστής Εισερχόμενου Ταχυδρομείου (ΡΟΡ3): pop.mail.yahoo.com

Χρήση SSL, πύλη: 995

 

Διακομιστής Εξερχόμενου Mail. (SMTP): smtp.mail.yahoo.com

Χρήση SSL, πύλη 465

 

Ωστόσο δεν καταφέρνει να συνδεθεί...

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...