Jump to content

Μπαταρίες κινητών τηλεφώνων


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω το galaxy core duos με μπαταρία 1800mAh η οποία δυστυχώς κρατάει με βία μία μέρα. Μπορώ να την αλλάξω με μεγαλύτερη και να έχω σημαντική διαφορά στην διάρκεια? Εαν ναι από που αγοράζω?

Ευχαριστώ.

 

Bump :)

Καμμία ιδέα βρε παιδιά?

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 188
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη.

 

Θέλω να αλλάξω την original μπαταρία του Nokia 2700c, BL-5C, με μια συμβατή μεγαλύτερης χωρητικότητας.

 

Στο ebay απ' ότι είδα κυκλοφορούν εκτός από τις οριτζιναλ και κάποιες άλλες με χρυσή ετικέτα που αναγράφει ότι είναι μεγάλης χωρητικότητας, συγκεκριμένα 2450 mAh. Διαπίστωσα ότι οι τελευταίες, διαβάζοντας σε κάποια φόρουμ, αναφορές καταναλωτών που τις αγόρασαν, είναι απατεωνιά, διότι αν αφαιρέσεις την χρυσή επικάλυψη, διαπιστώνεις άλλη ετικέτα με άλλη χωρητικότητα, μικρότερη από αυτή που αναγράφεται στην χρυσή επικάλυψη.

 

Βρήκα τις 2 παρακάτω από τα Ελληνικά e-Shops. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος φίλος εδώ στο φόρουμ που έχει χρησιμοποιήσει μια από τις 2 και αν είναι ευχαριστημένος.

 

http://www.batteries.gr/product.asp?catid=1580

 

http://pc-evolution.gr/battery-like-bl-5c-for-nokia-3110c-classic-1550mah-li-ion.html?sl=EL

 

Πριν 3 χρόνια αγόρασα για το SE K800i, μια μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας από την οριτζίναλ, στα 1100mAh(μάρκας TEL1), την οποία βρήκα τυχαία σε κατάστημα ηλεκτρονικών στην Κόρινθο και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Ακόμη και με εντατική χρήση το κινητό φορτίζεται μετά από περίπου 2 μέρες.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπερα σε ολους!!!Μιας και βλεπω οτι αρκετα κινητα πλεον χρησιμοποιουν μη αποσπωμενες μπαταριες.Ειναι καλυτερες???σε περιπτωση βλαβης το κοστος της μπαταριας δεν ειναι μεγαλυτερο??Και επειδη εχω μεινει πολυ πισω στον καιρο που οταν κολλαγε το κινητο εβγαζες την μπαταρια.....σ ευτη την περιπτωση τι κανεις????χεχεχεχεχε :lol:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!!Μιας και βλεπω οτι αρκετα κινητα πλεον χρησιμοποιουν μη αποσπωμενες μπαταριες.Ειναι καλυτερες???σε περιπτωση βλαβης το κοστος της μπαταριας δεν ειναι μεγαλυτερο??Και επειδη εχω μεινει πολυ πισω στον καιρο που οταν κολλαγε το κινητο εβγαζες την μπαταρια.....σ ευτη την περιπτωση τι κανεις????χεχεχεχεχε :lol:

 

Για το τελευταίο πατάς το power button παρατεταμένα και κάνει reboot

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εγώ πάντως με το ZTE Geek ενάμιση χρόνο μετά, με βγάζει ή μαμά μπαταρία μια γεμάτη μέρα, με αυτόματη φωτεινότητα και πολύ browsing, mail, FB κλπ. Όχι όμως gaming.
Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα.Εχω το samsung galaxy young 2 και το αγορασα τον ιανουαριο του 15.Το προβλημα ειναι με την μπαταρια ενω οταν ειναι φορτισμενο πεφτει φυσιολογικα αναλογα με τη χρηση.Οταν παει 22-23% και ανοιγω τα συνδεση δεδομενων πεφτει κατευθειαν στο 2%.Μηπως οταν φτανει στο 22% δεν πρεπει να χρησιμοποιω τα δεδομενα;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω μια απορια σχετικα με τις μπαταριες των κινητων τηλεφωνων. Καταρχης. Τι ακριβως σημαινουν τα input και output; Και γιατι ειναι παντου διαφορετικα;

 

Πχ στο oppo find 7a λεει στο output 4,5Α, στο Honor 6 2Α, και στο xiaomi redmi 2 pro 1Α! Δλδ το xiaomi δε φορτιζει πιο γρηγορα απο 1Α;

 

Ολα αυτα τα ρωταω γιατι παρελαβα δυο xiaomi redmi pro, αλλα ο ανταπτορας που εδωσαν δωρο china to eu, ειναι πολυ χαλαρος και βγαινει με τη μια, οποτε ο φορτιστης μενει μεσα στη πριζα και βγαινει με αρκετη δυσκολια μετα.. Και δε ξερω για ποιον ακριβως φορτιστη να ψαξω. Ποσα Α να εχει στο input και output;

 

Καποιος να βοηθησει; Σε ποιο καταστημα να απευθυνθω; Τι τιμες παιζουν;

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά καλημέρα! Θέλω να αλλάξω μπαταρία στο Samsung Galaxy s3 GT I9300 ποια μπαταρία είναι γνήσια να αγοράσω;; Δλδ ποιος κωδικός είναι για αυτό το κινητό;;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Μια ερωτησούλα, αξιόπιστη πηγή για μπαταρία για xiaomi redmi 1s από Ελλάδα υπάρχει; Αγόρασα από το ebay και η καινούρια ήταν χειρότερη από την παλιά :lol:

 

Άντε, γιατί ακόμα καλά πάει ο γερόλυκος, μην το πετάξω τζάμπα, θενξ!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω στην Ελλάδα μπαταρια για το UMI SUPER;

ετοιμοπαράδοτη ή μπορείς να περιμένεις;

Link to comment
Share on other sites

ετοιμοπαράδοτη ή μπορείς να περιμένεις;

Ετοιμοπαράδοτη την θέλω.

Έχω παραγγείλει, αλλά βλέπω ότι αργεί και την χρειάζομαι άμμεσα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.γνωριζει κανεις μαγαζια που να πουλανε μπαταριες κινητών αυθεντικες,η και after Market,στην αθηνα και στα περιξ;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα σας

Θα ήθελα τη βοηθεια σας για επιλογη μπαταριας απο τις παρακατω:

ebay

Aliexpress 1

Aliexpress 2

ή οποιαδηποτε αλλη προταση εχετε για μπαταρια καταλληλη για το Huawei Honor 3C H30-U10

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Για όσους έχουν συσκευή HomTom , και θέλουν μπαταρία , ας επικοινωνήσουν με την εισαγωγικη ΟΕΒΕ. Περίμενα 1 μηνα μπαταρια για το HT7 Pro, τελικά ήρθε και δεν λείτουργουσε, ζήτησα Refund (απο εξωτερικο), και την αγόρασα απο εδω. Edited by meletis_m
Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
εσυ σχολιαζεις για να κοροιδευεις τωρα τι φαση??

 

Η δικιά μου εξήγηση ,δεν σου αρέσει;

Σου φαίνεται χαζή;Μπορεί να έχεις και δίκιο,μην ξεχνάς όμως ότι οι απαντήσεις είναι ανάλογες των ερωτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες είναι ρυθμισμένες να δουλεύουν απο περίπου 4.4v μέχρι περίπου 3.4v όπου και κλείνει το κινητό. Σε αυτό το φάσμα το ποσοστό της μπαταρίας δηλαδή απο το 100 ως το 0 μπορεί να είναι έτσι ρυθμισμένο (ή κακορυθμισμένο) ανάλογα και το κινητό ώστε να μην ανταποκρίνεται σωστά στα volt. Ετσι μπορεί να βλέπεις πχ στο 3% να κρατάει παραπάνω με την έννοια ότι μπορεί να πέσει γρήγορα σχετικά απο πχ το 15% στο 3-5%, αλλά στο 3% τα volt να είναι πχ 3.6v και μέχρι να πέσουν στα 3.4v ώστε να κλείσει το κινητό να φαίνεται ότι κρατάει παραπάνω.

Το έχω δει να συμβαίνει έτσι σε αρκετά κινέζικα κινητά. Με μια εφαρμογή όπως το gsam battery monitor που δείχνει και τα volt της μπαταρίας, μπορεί να διαπιστώσεις αν και στο κινητό σου, συμβαίνει αυτό που λέω

Link to comment
Share on other sites

το κινητο ειναι ενα s3 (το οποιο πρεπει να εχει αλλαγμενη κερνελ γιατι δεν λειτουργουν και αλλα πραγματα πανω) το προβλημα ειναι οτι μετα το 5% η φωτεινοτητα κλεινει και ενω εχω λιγη μπαταρια ακομα δεν εχω φως. καταλαβα παντος ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παραθέτω ως quotes τα posts μου από άλλο thread. To κινητό είναι ένα Jiayu G4S.

Το λοιπόν, μετά από 4 χρονάκια χρήσης αποφάσισε η μπαταρία να ξεκινήσει τα δικά της.. Στην αρχή παρατήρησα επανεκκίνηση της συσκευής όταν χρειαζόταν μπόλικο μπαταρικό ζωμό για κάποια δουλειά. Πχ, άνοιγα 3τζι και 2 στις 3 θα έκανε επανεκκινηση με το που ενεργοποιούταν. Κατόπιν αυτού ξεκινήσε να κάνει το ίδιο όταν ανοιγα και γουαιφαι.. Πάλι όχι όλες τις φορές αλλά 2 στις 3. Αποφάσισα λοιπόν ότι οκ, ο κινέζος μου τα φτύνει σιγά σιγά, αφού έκανε την απόσβεσή του και με το παραπάνω. Κατόπιν μερικών εβδομάδων, παρατήρησα ότι η μπαταρία του σαν να είχε φουσκώσει λίγο. Μερικές μέρες μετά το φούσκωμα έγινε πολύ εντονότερο οπότε και αποφάσισα να του βρω καινουρια μπαταρία, μιας και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη συσκευή αυτή.

Πράγματι βρήκα μπαταρία και μάλιστα με την ένδειξη genuine. Την τοποθέτησα πριν 15 ημέρες και ακολούθησα διάφορα βήματα που βρήκα online ώστε να τη "καλιμπράρω" και να καταλάβει η συσκευή ότι δουλεύει με καινούρια μπαταρία.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι από τη πρώτη τοποθέτησή της έως και σήμερα, 15 ημέρες μετά, και ενώ φαινομενικά η λειτουργία της είναι σωστή αντιμετωπίζω τα εξής δύο θέματα:

1. Όταν ανοίγω wifi ξεφορτίζει πολύ γρηγορότερα από ότι η παλιά, ακομά και στα τελευταία της. Το πρόβλημα είναι ακόμη εντονότερο με το 3g ενεργό, αφού μπορεί να πέσει από το 50% στο 5% μέσα σε μισή ωρίτσα.

2. Και σημαντικότερο ζήτημα είναι ότι από το 15%, στο 3%, 2%, 1% πέφτει μέσα σε ένα δύο λεπτάκια, ανεξαρτήτως τι υπάρχει "ανοιχτό". Δηλαδή ακόμα και αν κλείσω δεδομένα εφαρμογές, notifications κ ότι άλλο βρω αυτό συνεχίζει και πέφτει μέχρι να κλείσει και μάλιστα σε περίπτωση που προσπαθήσω να το ενεργοποιήσω πάλι τρώω άκυρο. Δε προσπαθεί καν, δε φτάνει καν στο λογότυπο και να ξανακλείσει έστω, όπως παλιά (και όπως όλες οι συσκευές που έχω πιάσει στα χέρια μου κατά καιρούς).

 

Συνοψίζοντας, προσπαθώ πλέον να καταλάβω αν η νέα μπαταρία είναι τελείως μούφα ή αν το κινητό τα έχει φτύσει και συνουσιάζεται με οποιαδήποτε μπαταρία.

Θα ήθελα τις απόψεις σας επί του θέματος, γιατί με πονάει να αφήσω στην άκρη ένα κινητό που με καλύπτει σε όλα του για ένα τέτοιο λόγο.

Εγώ πήρα αυτή, ή μια σαν κι αυτή καλύτερα αφού την πήρα κατευθείαν από Ελλάδα από τον συγκεκριμένο πωλητή.

https://www.ebay.com/itm/New-for-Jiayu-G4-G4S-G4C-G4T-3000mAh-JY-G4-Battery-Fast-Shipping-from-Europe/332175609566?hash=item4d57358ede%3Ag%3A4S0AAOSwvR5Z~E~-&_sacat=0&_nkw=G4+Battery+-+Fast+Shipping+from+Europe&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313

 

Όσο έχει ζουμί δεν έχω παράπονο, αν και καταναλώνεται γρηγορότερα. Όταν όμως πέφτει κάτω από 35%-30% πλέον ανησυχώ λόγω των παραπάνω που αναφέρω, αφού δεν υπάρχει αξιοπιστία για διάρκεια όση είχε η εργοστασιακή. Με την εργοστασιακή μάλιστα, μπορούσε να μείνει ανοιχτό με 10% μπαταρία για πάνω από 6-8 ώρες αν δε το χρησιμοποιούσα ιδιαίτερα, ενώ τώρα αν τύχει και μιλήσω όσο είναι στο 10-15% κλείνοντας και ενα δίλεπτο στο τηλέφωνο κατόπιν χρειάζεται άμεσα φόρτιση.

Κατανοώ ότι δεν θα έχει την ίδια απόδοση σε σχέση με την εργοστασιακή, αλλά περιμένα τουλάχιστον η μπαταρία να πέφτει σχεδόν γραμμικά και όχι να κάνει αυτά τα κουλά που αναφέρω.

Έχω 4.2.2 και προσπαθώ να κάνω calibration τη νέα μπαταρία με το battery calibration όπου μου αναγνωρίζει τη μπαταρία ως 1000mAh. Αντίθετα, CPU-z, Battery Monitor και GSam Battery αναγνωρίζουν τη μπαταρία ως 3000mAh, όσο δηλαδή θα έπρεπε να είναι, αλλά πολύ φοβάμαι ότι απλά αυτή τη πληροφορία στέλνει η συσκευή χωρίς να είναι σε θέση να ελέγξουν οι εφαρμογές αν όντως είναι 3000mAh και όχι λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...