Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Unbranding (Νέα εύκολη μέθοδος 27/11/10)


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες εκανα μπακ απ και μεσω τιτανουμ και μεσω σονυ ερικσον.φανταζομαι δεν υπαρχει πορβλημα..τα αρχεια σχετικα με 1.6 χρειαζονται?γτ ειναι πολλα και βαριεμαι ενα ενα να τα κανω...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω κατσει στο γραφειο πηρα τσιγαρα και redbull και παω να για Νορβηγια... Μετα απο αυτα που διαβασα για την 2.1 δεν μπορω να περιμενω!!!
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!!!!!!! πριν απο λιγο εγινα μια ευτυχισμενη κατοχος ενος mini pro με firmware 2.1 - update1, kernel 2.6.9 και αριθμο εκδοσης 2.0.Α.0.504, τωρα μπορω να κανω ξανα rooted το τηλ ή οχι? Edited by spinemm

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!!!!!!! πριν απο λιγο εγινα μια ευτυχισμενη κατοχος ενος mini pro με firmware 2.1 - update1, kernel 2.6.9 και αριθμο εκδοσης 2.0.Α.0.504, τωρα μπορω να κανω ξανα rooted το τηλ ή οχι?

 

Ναι, αλλα οχι με τον τροπο της 1.6

Περιμενε, θα βγει "ανακοινωση":)

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση ρε παιδια,επειδη με απασχολει το θεμα της εγγυησης,αν γινει debranded το τηλ.μετα μπορει να ξαναγινει branded βαζοντας το branded "build prop"?το εχει δοκιμασει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

:D:D ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Πλεον το κινητο εχει πιο σκουρο μπλε θεμα καλυτερη lock και call screen, επιτελους νομιζω οτι μπορω να χρησιμοποιησω το bluetooth (δεν το εχω δοκιμασει αλλα το βγαζει στο μενου τουλαχιστον) για ανταλλαγη αρχειων, και εχει καλυτερη αισθηση η αφη... ΑΑΑ εχω και την 2.1!!:p:p:p:p:p
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

και γω την περασα....αλλα το titanium back up χαθηκε ρε παιδια απο την συσκευη!!!αλλα και να το χα..θα πρεπε να γινω ρουτιτ...τι να κανω για να επαναφερω??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λεβεντες θελω να το κανω και εγω αλλα κολησααα, παω να διαγραψω το αρχειο build.prop και μου βγαζει αυτο το μηνυμα cannot be deleted because the file system is read only γιατι??????

 

edit οκ το βρηκα

 

EDIT

ε οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι την πατησα, ρε παιδια εκανα ολη την διαδικασια κανονικα και το μονο που καταφερα να κανω ειναι να μου σβηστουν τα παντα, εκανα ολα οσα ειπατε πιο πανω αλλα τιποτα χαθηκαν ολα λες και το αγορασα σημερα το κινητο, τι να πω γκαντεμια θα τρελαθω

 

edit δεν εκανα και μπακαπ γ......ο

edit2 καταφερα να περασω παλι την 1.0Α.1.36

 

EDIT2

ολα σε μενα γινονται, ανοιγω το myphone explorer για να περασω τις επαφες και μου λεει οτι το κινητο δεν ειναι συνδεμενω στην usb θυρα, βρε θα μας τρελανει

 

μου λεει για εγκατασταση οδηγους ADB και να εχει ενεργοποιηθει απο το τηλ μου το usb debugging, τι θελει να πει ο ποιητης????????? helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp

 

φιλε για πες μου τι βρηκες γιατι και εμενα μου λεει τα ιδια cannot be deleted because the file system is read only τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

φιλε για πες μου τι βρηκες γιατι και εμενα μου λεει τα ιδια cannot be deleted because the file system is read only τι κανω?

 

Δώστε λίγη προσοχή στον οδηγό. Για να στο γράφει αυτό σημαίνει πως δεν έχεις κάνει mount σε R/W τον φακελο /system στον root explorer.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δώστε λίγη προσοχή στον οδηγό. Για να στο γράφει αυτό σημαίνει πως δεν έχεις κάνει mount σε R/W τον φακελο /system στον root explorer.

 

εχεις δικιο!το βρηκα και κανω update αυτη τη στιγμη ελπιζω να πανε ολα καλα και να εχω την 2.1 μετα!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα οχι με τον τροπο της 1.6

Περιμενε, θα βγει "ανακοινωση":)

 

Gracias!!!!!:):)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

την εφαρμογη root explorer δεν μπορω να την βρω πουθενα..κανενα link??:rolleyes:

 

Επίσης καμιά βοήθεια για το συγκεκριμένο;

Ευχαριστώ

Visit: www.sofiatimes.com

 

www.serrestown.com

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω στον DaRk_dOg που εκανε πολυ καλη δουλεια για να δουμε φως εμεις οι τυφλοι :D, μπραβο βλεπω μεγαλη προσπαθεια απο ολους σας γενικα εδω μεσα, οσο αφορα το ρουτ λιγη υπομονη και πιστευω συντομα να υπαρχει πιο ευκολος τροπος (ζαληστικα) :blink:
Link to comment
Share on other sites

Eμενα στον αριθμο εκδοσης (X10 ΜΙΝΙ PRO) γραφει 1.1.Α.0.8 τι σημαινει? πρεπει να κανω unbrading? το αγορασα χωρις συνδεση.....το εχω κανει rooted...

 

και εγώ το ίδιο έχω... το θέμα είναι με πιο κριτήριο επιλέγουμε Generic UK ή Generic NBC/Nordic?

 

ρυθμιστηκε.

 

άδειασε το mailbox σου... είσαι γεμάτος και δεν λαμβάνεις pm

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Visit: www.sofiatimes.com

 

www.serrestown.com

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ίδιο έχω... το θέμα είναι με πιο κριτήριο επιλέγουμε Generic UK ή Generic NBC/Nordic?

 

Εγω επελεξα το Nordic το μονο "θεματακι" ειναι οτι μετα "χανεις" τα συμβολα στο keyboard ομως με τον τροπο που εξηγει ο DaRk_dOg

 

(μόνο για κατόχους mini pro):

Έχει παρατηρηθεί πως στα mini pro, μετά το unbrand υπάρχουν αναντιστοιχίες στο qwerty πληκτρολόγιο (λανθασμένα σύμβολα σε σχέση με τα κουμπιά)

 

Για να λυθεί αυτό, σε περίπτωση που συμβαίνει, ανοίγουμε τον root explorer, πηγαίνουμε στον φάκελο /system/usr/keyboard-config/, επιλέγουμε το tab "Mount R/W" και βρίσκουμε το αρχείο keyprint.xml

 

Πατώντας παρατεταμένα επάνω του επιλέγουμε "Οpen in text editor". Κατόπιν αλλάζουμε το value "qwerty-en" ή το αντίστοιχο του nordic (δεν είναι qwerty - en) με το "latin-on-greek", αποθηκεύουμε και κάνουμε επανεκκίνηση στο τηλέφωνο.

 

το ξαναφτιαχνεις!!!!!

 

Συγκεκριμενα θελει αλλαγη στη γραμμη <script name="latin" keylayout=qwerty-se-fi"> το οποιο κανεις latin-on-greek

Edited by spinemm

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, τα έκανα όλα (με build.prop Generic UK).

Eκδοση firmware 1.6

Έκδοση βασικού φάσματος άγνωστο

Εκδοση kernel 2.6.29

Αριθμός έκδοσης 1.2.A.1.174

(Ξανά έκανα root μετά)

Από αυτό το στάδιο και μετά τι πρέπει να κάνουμε? Ξανά update για να πάρουμε την 2.1? Ή μας δίνει κάτι σαν προνόμιο ότι με το που βγει θα την πάρουμε ??

 

Οι διαφορες των Generic UK ή Generic NBC/Nordic ποίες είναι ?

Link to comment
Share on other sites

να συνδεεσε που και που στο pc companion να δεις αμα θα σε βγαλει ενημερωση...μολις σε βγαλει γραψτο εδω ΑΜΕΣΩΣ!

Διαφορες δεν υπαρχουν...

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

να συνδεεσε που και που στο pc companion να δεις αμα θα σε βγαλει ενημερωση...μολις σε βγαλει γραψτο εδω ΑΜΕΣΩΣ!

Διαφορες δεν υπαρχουν...

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Αν δεν έχουν διαφορές ποιος ο λόγος να μην πάμε κατευθείαν σε (built.prop GenericNBC/Nordic) και να πάρουμε απευθείας την 2.1 ?

Aπό το να κάνουμε την διαδικασία με το (build.prop Generic UK) και να περιμένουμε ? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Αν δεν έχουν διαφορές ποιος ο λόγος να μην πάμε κατευθείαν σε (built.prop GenericNBC/Nordic) και να πάρουμε απευθείας την 2.1 ?

Aπό το να κάνουμε την διαδικασία με το (build.prop Generic UK) και να περιμένουμε ? :confused:

 

Μέχρι πρόσφατα, η Generic UK ήταν η στανταρ λύση για unbrand. Επίσης πρόσφατα ανακοινώθηκε πως πρώτα η Nordic θα πάρει την αναβάθμιση σε 2.1 γι'αυτό έγινε το edit στο πρώτο post.

 

Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Nordic και 2.1 ή Generic UK και λίγες ακόμη ημέρες αναμονή.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος...απλα η Νοrdic "ανακαλυφθηκε" αργοτερα γι αυτο και προστεθηκε στον οδηγο επειδη πηρε νωριτερα την 2.1

Και εγω UK ειμαι. Περιμενω μεχρι αυριο το απογευμα που θα εχω χρονο, και αν δεν εχει βγει θα το γυρισω και εγω σε Nordic.

Η απορια μου ειναι αν μετα απο αυτο, η UK θα παιρνει πιο γρηγορα αναβαθμισεις απο την Nordic και πρεπει να ξαναγυρισουμε...και αν θα ειναι ιδιος ο τροπος λογω 2.1

 

 

edit: Dark, θα σταματησεις να ποσταρεις αμεσως πριν απο μενα?...μου χεις σπασει τα νευρα...φαινεται σαν να αντιγραφω τα ποστ σου!:p:lol:

Edited by Diamandis

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Ok τώρα κατάλαβα :)

DaRk_dOg ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ για τον οδηγό και τις ώρες ψαξίματος που έχεις ρίξει.

Σε ευχαριστώ.

 

Edit: αυτό το μήνυμα 'το τηλέφωνο σας διαθέτει ήδη το νεότερο λογισμικό' μου έχει σπάσει τα νεύρα μέχρι και στον ύπνο μου το βλέπω :cry: :cry:

Edited by KOUNELOS1986
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...