Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Unbranding (Νέα εύκολη μέθοδος 27/11/10)


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορουμε να το εχουμε κι εμεις αυτο root explorer 2.12* απο καποιον φιλο ?
Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το αρχειο keyprint απο το Pro μου.

Ετοιμο, αλλαγμενο οπως πρεπει, δουλευει κανονικα.

Ειμαι Nordic αν εχει καποια σχεση...

 

Ωραίος ρε Diamanti όλα τέλεια μόλις έβαλα το δικό σου keyprint σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει την αναβάθμιση σε 2.1 nordic αλλά απ'ο τη στιγμή που ήρθε επίσημα το update στην ελλάδα θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται να αλλάξουμε το build.prop με το ελληνικό ώστε κάνοντας ένα repair να περαστή η ελληνική 2.1.Το δικό μου στο build.prop μου γράφει 2.0.Α.0504/-ΑFA και έχει τον αριθμό 1238-8536.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε dark dog ακολουθησα τα βηματα σου για unbrand και αναβαθμιση και ολα πηγαν μια χαρα και σε ευχαριστω γι'αυτο. Ενα προβλημα που προέκυψε ειναι στα sms. αναγνωριζει μονο 60 χαρακτηρες και οχι 160. η λυση που βρηκα ηταν απλα να εγκαταστησω το hancent. αν αλλαξω το built.prop και επαναφέρω το παλιο θα πετυχω τιποτα? εγκατεστησα το nodric οταν εκανα το unbrand

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξω το built.prop και επαναφέρω το παλιο θα πετυχω τιποτα? εγκατεστησα το nodric οταν εκανα το unbrand

 

ευχαριστω

 

Φυσικά. Θα πετύχεις γνωριμία με το κοντινότερο Sony Ericsson Service της γειτονιάς σου. :lol:

Πέρα από την πλάκα όμως το παιχνίδι με τα build.prop δεν πρέπει να γίνεται χωρίς να ξέρουμε τι κάνουμε.

 

Δεν μπορείς να βάλεις build.prop από 1.6 (ενώ είσαι στην 2.1) για να αλλάξεις region και localization.

 

Θεωρητικά αν υπάρξει build.prop ελληνικό από 2.1 ίσως και να λέει κάτι.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Θα πετύχεις γνωριμία με το κοντινότερο Sony Ericsson Service της γειτονιάς σου. :lol:

Πέρα από την πλάκα όμως το παιχνίδι με τα build.prop δεν πρέπει να γίνεται χωρίς να ξέρουμε τι κάνουμε.

 

Δεν μπορείς να βάλεις build.prop από 1.6 (ενώ είσαι στην 2.1) για να αλλάξεις region και localization.

 

Θεωρητικά αν υπάρξει build.prop ελληνικό από 2.1 ίσως και να λέει κάτι.

 

Εγώ ώμος που ήμουνα περίεργος θα το επισπευτώ άμεσα το κατάστημα γιατί το διέλυσα το PRO μου με την αλλαγή του build.prom σε παλιότερο από 1.6 οπότε το παιχνιδάκι με αυτά σκοτώνει σίγουρα το κινητό :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ώμος που ήμουνα περίεργος θα το επισπευτώ άμεσα το κατάστημα γιατί το διέλυσα το PRO μου με την αλλαγή του build.prom σε παλιότερο από 1.6 οπότε το παιχνιδάκι με αυτά σκοτώνει σίγουρα το κινητό :(

 

1ον) Δεν δοκιμάζουμε ότι να'ναι στο κινητό μας.

 

2ον) Πρωτού το πας στο service δοκίμασε και αυτό.

 

Παίζει να το γλιτώσεις το service αν το χρησιμοποιήσεις σωστά.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1ον) Δεν δοκιμάζουμε ότι να'ναι στο κινητό μας.

 

2ον) Πρωτού το πας στο service δοκίμασε και αυτό.

 

Παίζει να το γλιτώσεις το service αν το χρησιμοποιήσεις σωστά.

 

Παιδιά είστε απίστευτοι. Το έσωσα πάλι το κινητό μου.

Σε ευχαριστώ Dark χρωσταώ κέρασμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είστε απίστευτοι. Το έσωσα πάλι το κινητό μου.

Σε ευχαριστώ Dark χρωσταώ κέρασμα

 

Χεχ είναι η εναλλακτική number 2! Η number 3 είναι upper level service της Sony Ericsson. :D

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ώμος που ήμουνα περίεργος θα το επισπευτώ άμεσα το κατάστημα γιατί το διέλυσα το PRO μου με την αλλαγή του build.prom σε παλιότερο από 1.6 οπότε το παιχνιδάκι με αυτά σκοτώνει σίγουρα το κινητό :(

 

Επειδή και εγώ πειραματιζόμουν για να ενεργοποιήσω το JIT καταλάθος ξεχάστηκα και πέρασα το παλιό built.prop nordic που ήταν 1.6. Το κινητό κόλλησε άνοιγε μέχρι sony ericsson και ξανά μετά και ξανά...

Τέλος πάντων άνοιξα το pc companion και χωρίς να μπορεί να εντοπίσει το κινητό, πήγα στην ενημέρωση λογισμικού και ξεκίνησα την διαδικασία για επιδιόρθωση τηλεφώνου και όλα πήγαν καλά είμαι 2.1 nordic αλλα φτου και από την αρχή (αυτό είναι το λιγότερο). Όπως είπαν ποιο πάνω ΠΡΟΣΟΧΗ στα πειράματα με το built.prop :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ πειραματιζόμουν για να ενεργοποιήσω το JIT καταλάθος ξεχάστηκα και πέρασα το παλιό built.prop nordic που ήταν 1.6. Το κινητό κόλλησε άνοιγε μέχρι sony ericsson και ξανά μετά και ξανά...

Τέλος πάντων άνοιξα το pc companion και χωρίς να μπορεί να εντοπίσει το κινητό, πήγα στην ενημέρωση λογισμικού και ξεκίνησα την διαδικασία για επιδιόρθωση τηλεφώνου και όλα πήγαν καλά είμαι 2.1 nordic αλλα φτου και από την αρχή (αυτό είναι το λιγότερο). Όπως είπαν ποιο πάνω ΠΡΟΣΟΧΗ στα πειράματα με το built.prop :)

 

Ακριβώς το ίδιο έκανε και το δικό μου έφτανε μέχρι το Sony Ericsson και έσβηνε πάλι και στο PC Companion που πήγα να το κάνω αναβάθμιση μπας και το σώσω δεν μου έκανε τίποτα δεν το αναγνώριζε έφτανε μέχρι την ενημέρωση και σταματούσε.

Με τον τρόπο του Dark Dog στο link που έβαλε το έκανα απευθείας και δεν έχασε τίποτα από αρχεία και εφαρμογές όλα ήταν όπως πριν :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν ρωταω στο σωστο thread....αλλα μπορει να μου εξηγησει καποιος πως δουλευει το AppsToSD? Βρηκα το .apk (συγκεκριμενα αυτο apps2sd2.apk) το εκανα εγκατασταση μεσω της sd μου, το ξεκιναω μου "λεει" οτι η sd Μου δεν ειναι partitioned correctly Και να fix that χρησιμοποιωντας τον slider για να ορισω τα μεγεθη για τα partition FAT32 KAI EXT2, το κανω μου δινει ΟΚ και να κανω reboot το τηλ.....ομως καθε φορα που το κανω reboot απλα επαναλαμβανω την διαδικασια γιατι προφανως δεν φορμαρε την sd Και φυσικα δεν κραταει τις ρυθμισεις μεγεθους για τα δυο Partition...Τι κανω λαθος?

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν ρωταω στο σωστο thread....αλλα μπορει να μου εξηγησει καποιος πως δουλευει το AppsToSD? Βρηκα το .apk (συγκεκριμενα αυτο apps2sd2.apk) το εκανα εγκατασταση μεσω της sd μου, το ξεκιναω μου "λεει" οτι η sd Μου δεν ειναι partitioned correctly Και να fix that χρησιμοποιωντας τον slider για να ορισω τα μεγεθη για τα partition FAT32 KAI EXT2, το κανω μου δινει ΟΚ και να κανω reboot το τηλ.....ομως καθε φορα που το κανω reboot απλα επαναλαμβανω την διαδικασια γιατι προφανως δεν φορμαρε την sd Και φυσικα δεν κραταει τις ρυθμισεις μεγεθους για τα δυο Partition...Τι κανω λαθος?

 

1ον) Λάθος thread!

 

2ον) Η εφαρμογή που κατέβασες είναι μονάχα για FroYo.

 

Επιφυλάσσομαι όμως για τις επόμενες 3 ημέρες με οδηγό...

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Oυπς....Συγνωμη....ευχαριστω για τον οδηγο αναμενω....:):)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

επειδη χαθηκα λιγο αναμεσα στα threads και τα posts, οσοι ειναι rooted και unbranded σε Generic UK 1.6 μπορουν τελικα να περασουν σε 2.1 ή ακομα περιμενουν τις 16-17/11 οπως ειχε ειπωθει καποια στιγμη?
Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ DaRk_dOg! Πολύ απλή μέθοδος και πολύ καλός οδηγός! Όχι μόνο ξεφορτώθηκα τα σπαστικά, εντελώς κακόγουστα εικονίδια της vf, αλλά αναβαθμίστηκα και σε android 2.1!

Πάντως, εντελώς πληροφοριακά, οι εφαρμογές μου σβήστηκαν και χρησιμοποίησα PC Companion.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να το επαναφέρουμε όμως σε vf live? Ρωτάω γιατί θα αγοράσω ένα mini pro και θα ήθελα να μπορώ να το επαναφέρω, για την εγγύηση ;);)
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να το επαναφέρουμε όμως σε vf live? Ρωτάω γιατί θα αγοράσω ένα mini pro και θα ήθελα να μπορώ να το επαναφέρω, για την εγγύηση ;);)

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι αν πάθει κάτι η συσκευή θα μπορέσεις μετά να την ενεργοποιήσεις για να την flashάρεις?

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό έχεις δίκιο :O Γίνεται όμως να το επαναφέρουμε στο πρώτο λογισμικό? Πχ μπορεί να χαλάσει το ακουστικό...

 

Θεωρητικά (και πρακτικά) υπάρχει τρόπος, αρκεί να ξέρεις τον Αριθμό Λογισμικού, έχει την μορφή 1234-2525 (τυχαίοι αριθμοί απλά σου λέω με τι μοιάζει).

 

Είναι όμως αρκετά πιο δύσκολος και χρονοβόρος από το απλό άλλαγμα ενός build.prop....

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα, εχτές ήρθε στα χέρια μου ένα x10 mini pro και άμεσα του έβαλα 2.1, πολυ ευκολα πρωτα κανοντας unbrand και μετά απλά κάνεις update το κινητο!

 

Special thanks και απο μένα στον DaRk_dOg, ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνεις σε αυτό το forum!

 

Πρωτες μου εντυπώσεις είναι καλές από το μικρούλη! Μπορεί κάποιος να μου πει περίπου πόσο κρατάει η μπαταρία; και αν ξέρει κάποιος καμία εφαρμογή για gps πλοηγό.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Παναγιώταρε, όντως είναι ωραίο το κινητάκι! Η μπαταρία του όμως, αφού ρωτάς, είναι ψιλοελεεινή, εμένα μου κρατάει κάτι περισσότερο από 24 ώρες (προφανώς ανάλογα με τη χρήση). Όσο για πλοηγό, έχω χρησιμοποιήσει το Navigon και το Ndrive με αρκετά καλές εντυπώσεις. Αν δεν κάνω λάθος, δεν πρέπει να υπάρχει άλλο navigation system συμβατό με το κινητό μας.
Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα και εγώ το x10 mini pro κ το παλέυω να το βελτιώσω :lol::lol: Το έκανα root και θέλω να το κάνω 2.1. Ποιο από τα δύο αρχεία θα χρησιμοποιήσω για το κατάλληλο bold αρχείο? Ακόμα δεν έχω καταφέρει να περάσω τις επαφές στο τηλέφωνο :X:X

U20i_Generic_UK.rar (1,6 KB, 39 εμφανίσεις)

U20i_Nordic.rar (1,7 KB, 51 εμφανίσεις)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...