Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Unbranding (Νέα εύκολη μέθοδος 27/11/10)


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

edit myphoneExplorer μου λεει οτι απενεργοποιηθηκε το usb debug πως το κανουμε ενεργο?

 

Ρυθμίσεις - εφαρμογές - Ανάπτυξη - Εντοπισμός Σφαλμάτων (τικ)

 

Με τον εντοπισμό σφαλμάτων ενεργοποιημένο κάθε φορά που θα συνδέεις το κινητό στο pc θα ακούς 2 γκλιν-γκλον, μην ψαρώσεις. ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρυθμίσεις - εφαρμογές - Ανάπτυξη - Εντοπισμός Σφαλμάτων (τικ)

 

Με τον εντοπισμό σφαλμάτων ενεργοποιημένο κάθε φορά που θα συνδέεις το κινητό στο pc θα ακούς 2 γκλιν-γκλον, μην ψαρώσεις. ;)

 

μπραβο πατριδα σωζεις ζωες, λοιπον αυριο θα δοκιμασω παλι να κανω αυτο που δεν καταφερα σημερα ετσι κι αλλιος σβησμενα ειναι ολα, μια απορια εχω την πρωτη φορα που ανοιξε το κινητο μου ηταν ολα τρισδιαστατα και μου εβγαζε κατι σαν εφαρμογες και πατουσα αναγκαστικο κλισημο, τις εκλεινα μια μια και μετα δεν μπορουνα να κανω τιποτα στο κινητο απλα ακολουθησα την διαδικασια την δικια σας, ετσι συμβαινει η κατι δεν κανω σωστα? σ ευχαριστω πολυ φιλε μου κλεινω γιατι παω για υπηρ :)

Link to comment
Share on other sites

Eμενα στον αριθμο εκδοσης (X10 ΜΙΝΙ PRO) γραφει 1.1.Α.0.8 τι σημαινει? πρεπει να κανω unbrading? το αγορασα χωρις συνδεση.....το εχω κανει rooted... Edited by spinemm

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

μπραβο πατριδα σωζεις ζωες, λοιπον αυριο θα δοκιμασω παλι να κανω αυτο που δεν καταφερα σημερα ετσι κι αλλιος σβησμενα ειναι ολα, μια απορια εχω την πρωτη φορα που ανοιξε το κινητο μου ηταν ολα τρισδιαστατα και μου εβγαζε κατι σαν εφαρμογες και πατουσα αναγκαστικο κλισημο, τις εκλεινα μια μια και μετα δεν μπορουνα να κανω τιποτα στο κινητο απλα ακολουθησα την διαδικασια την δικια σας, ετσι συμβαινει η κατι δεν κανω σωστα? σ ευχαριστω πολυ φιλε μου κλεινω γιατι παω για υπηρ :)

 

Δεν έγινε η αντιγραφή build.prop.

Αύριο προτού ξαναδοκιμάσεις πρέπει να κάνεις πάλι root.

 

Μετά πρόσεξε και κάνε όλα τα βήματα ακριβώς όπως τα δείχνει.

Και τσέκαρε λίγο το pm σου.

 

Eμενα στον αριθμο εκδοσης (X10 ΜΙΝΙ PRO) γραφει 1.1.Α.0.8 τι σημαινει? πρεπει να κανω unbrading? το αγορασα χωρις συνδεση.....το εχω κανει rooted...

 

Σίγουρα δεν είναι η τελευταία διαθέσιμη έκδοση. Το αν κάνεις debrand ομως είναι προσωπική σου επιλογή και ευθύνη. Βασικά σαν υπερ έχει οτι ξεφορτώνεσαι κάμποσους περιορισμούς που θέτουν οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας καθώς και παίρνεις πάντα τα πιο πρόσφατα update.

Σημαντικό μειονέκτημα όμως είναι πως χάνεις την εγγύηση.

Edited by zxr

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση...Προσπαθω να του κανω update μεσω του Sony Ericsson PC Companion αλλα μου βγαζει συνεχεια μνμ οτι ειναι η τελευταια εκδοση.... Edited by spinemm

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση...Προσπαθω να του κανω update μεσω του Sony Ericsson PC Companion αλλα μου βγαζει συνεχεια μνμ οτι ειναι η τελευταια εκδοση....

 

Και αυτό θα συνεχίσει να σου βγάζει μιας και είναι το greek localization ή κάποιο branding αν το πήρες από voda/cosmo/wind που του επιτρέπει να πάει ως εκεί.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κανωντας debrand τι ακριβως αλλαζει γιατι δεν εχω καταλαβει....παλια εαν θυμαμαι βγαζαμε τα κοκκινα της voda και τα πρασινα του cosmote :):) ομως εγω το αγορασα σκετη συσκευη και οχι μεσω συνδεσης...οσο για την εγγυηση δε νομιζω οτι με απασχολει ιδιαιτερα...να ζουσα σε μια πολιτισμενη χωρα (οπως ημουν μεχρι προσφατα) ναι δεν θα το διακινδυνευα, αλλα στο ελλαντα που οι εγγυησεις εχουν τοση αξια οση αξια εχουν τα σκουπιδια.....δε νομιζω οτι θα με στεναχωρησει!!!!!

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Κανωντας debrand τι ακριβως αλλαζει γιατι δεν εχω καταλαβει....παλια εαν θυμαμαι βγαζαμε τα κοκκινα της voda και τα πρασινα του cosmote :):) ομως εγω το αγορασα σκετη συσκευη και οχι μεσω συνδεσης...οσο για την εγγυηση δε νομιζω οτι με απασχολει ιδιαιτερα...να ζουσα σε μια πολιτισμενη χωρα (οπως ημουν μεχρι προσφατα) ναι δεν θα το διακινδυνευα, αλλα στο ελλαντα που οι εγγυησεις εχουν τοση αξια οση αξια εχουν τα σκουπιδια.....δε νομιζω οτι θα με στεναχωρησει!!!!!

 

Καλά θυμάσαι! Βγάζεις και τα πράσινα/κοκκινα αλλά και έχεις μια εκδοχή λογισμικού πιο δεκτική σε αναβαθμίσεις (πας στην Generic UK που παίρνει σχεδόν αμέσως όλα τα update)

Αν αγόρασες την συσκευή στην Ελλάδα κατά 99% έχει greek localization (διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το υπόλοιπο 1%) οπότε και καθυστερεί κάμποσο στα update

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά θυμάσαι! Βγάζεις και τα πράσινα/κοκκινα αλλά και έχεις μια εκδοχή λογισμικού πιο δεκτική σε αναβαθμίσεις (πας στην Generic UK που παίρνει σχεδόν αμέσως όλα τα update)

Αν αγόρασες την συσκευή στην Ελλάδα κατά 99% έχει greek localization (διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το υπόλοιπο 1%) οπότε και καθυστερεί κάμποσο στα update

 

Ta ελληνικα στα sms Και στις επαφες θα υπαρχουν σαν επιλογη ή οχι meta to unbranding? Nai απο Ελλαδα το αγορασα, απο τα Public συγκεκριμενα.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε η αντιγραφή build.prop.

Αύριο προτού ξαναδοκιμάσεις πρέπει να κάνεις πάλι root.

 

Μετά πρόσεξε και κάνε όλα τα βήματα ακριβώς όπως τα δείχνει.

Και τσέκαρε λίγο το pm σου.

 

Και μενα το ιδιο μου κανει...τεραστια εικονιδια και αναγκαστικο κλεισιμο σε ολες τις εφαρμογες.. :( και μετα παλι το κινητο ειναι στην ιδια εκδοση και εχω χασει τα παντα..

Edited by nikos102
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Και μενα το ιδιο μου κανει...τεραστια εικονιδια και αναγκαστικο κλεισιμο σε ολες τις εφαρμογες.. :( και μετα παλι το κινητο ειναι στην ιδια εκδοση και εχω χασει τα παντα..

 

Παιδιά πρέπει όπωσδήποτε να είστε root και να κάνετε τα βήματα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως στον οδηγό.

Επίσης το root explorer να είναι τουλάχιστον έκδοση 2.12

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει όπωσδήποτε να είστε root και να κάνετε τα βήματα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως στον οδηγό.

Επίσης το root explorer να είναι τουλάχιστον έκδοση 2.12

 

υπαρχει διαφορα μεταξυ στο mount R/O και στο mount R/W?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει διαφορα μεταξυ στο mount R/O και στο mount R/W?

 

Όλο το παιχνίδι στην αντιγραφή εκεί παίζει.

 

R/O σημαίνει read only

 

R/W σημαίνει read - write

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όλο το παιχνίδι στην αντιγραφή εκεί παίζει.

 

R/O σημαίνει read only

 

R/W σημαίνει read - write

 

το ξαναεκανα με R/W ...έσβησα το παλιο αρχείο ...έβαλα το καινούριο...κάνω επανεκκινηση και το κινητο παλι (!!!) εμφανιζεται με τεραστια εικονιδια και dead...:(

έχω απογοητευτει.....μάλλον το δικο μου δεν θελει να γίνει unbranded :mad:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα debrant συμφωνα με τον πολυ καλο και ευκολο οδηγο και ειμαι ετοιμος... Μονο που πλεον οι αριθμοι απο τις επαφες μου θελουν ολοι να προσθεσω το +30 για να μου εμφανιζει το ονομα στα μυνηματα γιατι στις κλησεις που δεχομαι το δειχνει σωστα... Θυμαται κανενας πως λεγεται το app που το κανει αυτο???
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα debrant συμφωνα με τον πολυ καλο και ευκολο οδηγο και ειμαι ετοιμος... Μονο που πλεον οι αριθμοι απο τις επαφες μου θελουν ολοι να προσθεσω το +30 για να μου εμφανιζει το ονομα στα μυνηματα γιατι στις κλησεις που δεχομαι το δειχνει σωστα... Θυμαται κανενας πως λεγεται το app που το κανει αυτο???

 

Number Fixer

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!! Λες αυριο η μεθαυριο να μπορουμε να παρουμε την 2.1?
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!! Λες αυριο η μεθαυριο να μπορουμε να παρουμε την 2.1?

 

χεχ εγώ πολλά μπορεί να πω

Το θέμα είναι πότε θα την κάνει release η SE

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για όσους βιάζονται να πάνε 2.1 έκανα update το post με τον οδηγό unbranding με τα build.prop από Generic Nordic και για mini(E10i) και για mini pro(U20i).

 

Η διαδικασία είναι ίδια με του unbrand απλά αλλάζουν τα build.prop

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα όλα τα βήματα αλλά άνοιξε πάλι με την ίδια έκδοση της Cosmote... :!:

Μετά την επανεκκίνηση του βήματος 4, ολα φαίνονται τεραστια...

Edited by xristakos1
Keep the faith
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα όλα τα βήματα αλλά άνοιξε πάλι με την ίδια έκδοση της Cosmote... :!:

Μετά την επανεκκίνηση του βήματος 4, ολα φαίνονται τεραστια...

 

xristakos1, ξανά update στο αρχικό post με screen και οδηγίες για επαλήθευση ακόμη και για τους πιο αρχάριους!

 

Ειλικρινά μάγκες πιο απλός δεν γίνεται, στο τέλος θα αναγκαστώ να βάλω και φωνητικές οδηγίες! :lol:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

xristakos1, ξανά update στο αρχικό post με screen και οδηγίες για επαλήθευση ακόμη και για τους πιο αρχάριους!

 

Ειλικρινά μάγκες πιο απλός δεν γίνεται, στο τέλος θα αναγκαστώ να βάλω και φωνητικές οδηγίες! :lol:

 

τι στο καλο;ξεκινησα να κανω και γω τη διαδικασια και οσο περνουσα τα ποστ απογοητευομουν!σχεδον ολοι αντιμετωπισαν προβλημα(οσοι γραψαν εδω) ας το αφησω λοιπον για μια αλλη φορα γτ αν ειναι να το κανω πουτ@να το κιν και μαλιστα με τοσο αναλυτικο οδηγο...

Μια ερωτηση,τελικα για επαφες και μηνυματα πρεπει να κανουμε μπακ απ;

 

και εντιτ:ο αστρο μου γραφει οτι εχω την εκδοση v2.12.2 του ροοτ εξπλορερ.αυτη χρειαζομαστε?

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

xristakos1, ξανά update στο αρχικό post με screen και οδηγίες για επαλήθευση ακόμη και για τους πιο αρχάριους!

 

Ειλικρινά μάγκες πιο απλός δεν γίνεται, στο τέλος θα αναγκαστώ να βάλω και φωνητικές οδηγίες! :lol:

 

 

Έκανα το λαθος και γω και χρησιμοποίησα το παλιό rootexplorer.

Ειναι σημαντικό να χρησιμοποιήσουμε την τελευταία έκδοση όπως λέει και ο οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Νομίζω ότι εύρηκα! Όταν αποσυμπιέζουμε το zip που υπάρχει εδώ ανεβασμένο, αποσυμπιέζεται ως "build.prop12A0174". Εεεε... Έκανα μετονομασία σε "build.prop" και όλα οκ

 

Και, ναι! Τα κατάφερα και επισήμως... έχω την ..... 174 έκδοση!

Edited by xristakos1
Keep the faith
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Νομίζω ότι εύρηκα! Όταν αποσυμπιέζουμε το zip που υπάρχει εδώ ανεβασμένο, αποσυμπιέζεται ως "build.prop12A0174". Εεεε... Έκανα μετονομασία σε "build.prop" και όλα οκ

 

Και, ναι! Τα κατάφερα και επισήμως... έχω την ..... 174 έκδοση!

 

xristakos1 όντως δική μου παράλειψη. Το αρχείο πρέπει να έχει την ονομασία "build.prop"

 

Διορθώθηκε το .rar στο αρχικό post.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...