Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω πρόβλημα με το wifi. Έχω βρει ξεκλειδωτο και ενώ στις ρυθμίσεις μου λέει συνδεμενο ποιότητα εξαιρετική κλπ, εντούτοις δεν λειτουργεί. Πρέπει πάνω κάποια ρύθμιση επιπλέον από το τηλέφωνο;

 

Και σε μένα το έκανε σε ένα ανοιχτό δίκτυο που δοκίμασα. Σε δύο δικά μου (WPA και WPA2) παίζει κανονικά. Το κάνει σε όλους; Υπάρχει λύση;

 

Παιδιά μπορεί κάποιος να γράψει αν συνδέεται σε ανοιχτά δίκτυα και ανοίγει σελίδες κανονικά;

 

Δοκιμάζω σε ένα συγκεκριμένο και ενώ δείχνει ότι συνδέεται, εντούτοις δεν ανοίγει σελίδες. Θα ήθελα να μάθω αν φταίει το δίκτυο, η συσκευή μου η το blade γενικά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να γράψει αν συνδέεται σε ανοιχτά δίκτυα και ανοίγει σελίδες κανονικά;

 

Δοκιμάζω σε ένα συγκεκριμένο και ενώ δείχνει ότι συνδέεται, εντούτοις δεν ανοίγει σελίδες. Θα ήθελα να μάθω αν φταίει το δίκτυο, η συσκευή μου η το blade γενικά...

 

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε συγκεκριμένη ROM. Εγώ με τη μαμά ROM της WIND συνδέομαι κανονικότατα σε ξεκλείδωτα και κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα από την πρώτη στιγμή.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχεις περασει τους drivere στον ΗΥ σου οσα διαφορετικα blade και να συνδεσεις θα τα αναγνωριζει. Αν πας σε αλλο pc θα ξαναχρειαστεις τα drivers... Αυτο εννοεις?

Ναι φιλε μου αυτο.....ολα καλα το συνδεσα το τηλ. και ολα οκ!.....να εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κατεβάσει κανείς καμιά εφαρμογή πυξίδας?

Μήπως ξέρει κάποιος πως γίνεται το καλιμπράρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε συγκεκριμένη ROM. Εγώ με τη μαμά ROM της WIND συνδέομαι κανονικότατα σε ξεκλείδωτα και κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα από την πρώτη στιγμή.

Κανεις καποιες συγκεκριμενες ρυθμισεις η απλα ανοιγεις το wifi? Και καλα στα ξεκλειδωτα αλλα και στα κλειδωμενα?

Ολα αισθανομαι...τα παντα...το ενα..το αλλο...ξερω γω...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα χθες την jellyfish rls4 και εχω εκδοση kernel 2.6.32.9-perf zte-kernel@zdroid-smt αυτο σημαινει οτι εχω επισημη froyo?
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις αλλαγη εχοντας ενεργοποιημενο το gsm only, θα μου ληθει κ μενα μια απορια! οσο για τ δευτερο κ γω νομιζω δεν μπορεις να κανεις κατι. κ γω το παθαινω με cosmote 2in1

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

 

Το ίδιο κάνει... μόνο με airplane mode παίζει.. Πάντως το χειρότερο είναι το Password, ειδικά αν είναι κανα μακρινάρι... :p

Link to comment
Share on other sites

Κανεις καποιες συγκεκριμενες ρυθμισεις η απλα ανοιγεις το wifi? Και καλα στα ξεκλειδωτα αλλα και στα κλειδωμενα?

 

Όχι, απλά ενεργοποιώ το WiFi, βλέπω από τη λίστα των δικτύων τα ξεκλείδωτα και επιλέγω σε ποιό θέλω να συνδεθώ. Όσο για τα κλειδωμένα, αναφερόμουν σε όσα έχω κωδικό (όπως π.χ. του σπιτιού μου) και όχι σε όλα!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά ενεργοποιώ το WiFi, βλέπω από τη λίστα των δικτύων τα ξεκλείδωτα και επιλέγω σε ποιό θέλω να συνδεθώ. Όσο για τα κλειδωμένα, αναφερόμουν σε όσα έχω κωδικό (όπως π.χ. του σπιτιού μου) και όχι σε όλα!

 

Δοκιμασες πανω απο ενα ξεκλειδωτα ασυρματα δικτυα; Η καποιο συγκεκριμενο;

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok παίδες έκανα και γω το κλόκι και όλα πήγαν κυριλέ! :cool:

 

Όπως και τα υπόλοιπα παιδιά ούτε και γώ κατάφερα να το πάω στο επόμενο σκαλί από τα 710Mhz, δηλαδή στα 729Mhz, και να μην κρασάρει.......και τα 710Mhz καλά είναι πάντως! :p

 

Για την ιστορία είχα την Jellyfish R4 και είχα φλασάρει και το ahb overclock.Όταν ήρθε η ώρα να διαλέξω kernel, διάλεξα τον ahb overclock και όλα πήγαν οκ!

 

-----edit----------

 

Μετά από λίγο ενασχόληση με το κινητό, μου κράσαρε 2 φορές και έκανε επανεκκίνηση...

Το μείωσα στα 690Mhz και μέχρις στιγμής δεν βλέπω να βγάζει πρόβλημα.Οι υπόλοιποι που κλοκάρατε, είστε stable στα 710Mhz???

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Ok παίδες έκανα και γω το κλόκι και όλα πήγαν κυριλέ! :cool:

 

Όπως και τα υπόλοιπα παιδιά ούτε και γώ κατάφερα να το πάω στο επόμενο σκαλί από τα 710Mhz, δηλαδή στα 729Mhz, και να μην κρασάρει.......και τα 710Mhz καλά είναι πάντως! :p

 

Για την ιστορία είχα την Jellyfish R4 και είχα φλασάρει και το ahb overclock.Όταν ήρθε η ώρα να διαλέξω kernel, διάλεξα τον ahb overclock και όλα πήγαν οκ!

 

-----edit----------

 

Μετά από λίγο ενασχόληση με το κινητό, μου κράσαρε 2 φορές και έκανε επανεκκίνηση...

Το μείωσα στα 690Mhz και μέχρις στιγμής δεν βλέπω να βγάζει πρόβλημα.Οι υπόλοιποι που κλοκάρατε, είστε stable στα 710Mhz???

εγώ είχα βάλει στα 691 αλλά μετά από λίγο κολησε έκανε επαννεκινηση αλλά ξανά κολησε τώρα έχω βάλει στα 672 και είναι μια χαρα δεν έχει κρασαρει ούτε μια φορά ελπίζω στο μέλλον να βρουν τρόπο για. να αυξήσουνε περισοτερο την συχνότητα της cpu

Edited by naki13
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα βάλει στα 691 αλλά μετά από λίγο κολησε έκανε επαννεκινηση αλλά ξανά κολησε τώρα έχω βάλει στα 672 και είναι μια χαρα δεν έχει κρασαρει ούτε μια φορά ελπίζω στο μέλλον να βρουν τρόπο για. να αυξήσουνε περισοτερο την συχνότητα της cpu

 

Ούτε στα 691 είναι σταθερό δηλαδή;;; :blink:

Έχω καμιά ώρα που το ρύθμισα και δεν το ξανακούμπησα από τότε.Θα το αφήσω και αύριο και άμα κολλήσει θα το ρίξω και γω στα 672..... :/

 

Δύσκολα πάντως να το ανεβάσουμε και άλλο.Μάλλον μας περιορίζει ο επεξεργαστής πλέον και όχι ο kernel.Βέβαια μέχρι στιγμής ο κινέζεος μας προσφέρει κάθε μέρα και μια καινούργια έκπληξη/συγκίνηση, οπότε ποτέ δεν ξέρεις!! :p

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο η ταχύτητα της κάρτας microSD (class 2 ή class 4);

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτές: http://www.amazon.co.uk/Kingston-Class-16GB-Micro-SDHC/dp/B003WIRFD2/ref=pd_cp_computers_1 , http://www.amazon.co.uk/SanDisk-16GB-microSDHC-Memory-Card/dp/B002NTP06K/ref=pd_cp_ce_1 , εάν παίζουν χωρίς προβλήματα στο κινητό μας;

Is it just me, or do we all spend so much time flashing and tweaking the perfect phone that, once we finish, we have no one left willing to call us.
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτο το kernel ρε παιδια μπορει καποιος να μου εξηγησει και πως θα κανω την αναβαθμιση εχω την alpha5 ?

 

Kernel είναι ο πυρήνας του λειτουργικού συστήματος.Λογικά θα αναβαθμίζεται και στην alpha 5 με κάποια μέθοδο, αλλά οι περισσότεροι φοράμε την Jellyfish r4 για την οποία βγήκε patchaki.Κοίτα στο forum του modaco, μπορεί να λένε πως αναβαθμίζετε ο kernel σε νεότερη έκδοση!

 

τοσο μεγαλη και εμφανης διαφορα εχει ειτε ειναι 672 ειτε ειναι 691? δηλαδη 20mhz ειναι μεγαλη διαφορα?

 

Γενικά όχι και με τα 600Mhz το κινητό πετάει!

Αλλά μιας που πιάσαμε το κλόκι ας δούμε τι αντοχές έχει το κινητάκι μας... :cool:

Τουλάχιστον άμα το πάρουμε στο χέρι (aka brick) θα ξέρετε τι να μην επιχειρήσετε οι υπόλοιποι!! :p

 

Παίζει ρόλο η ταχύτητα της κάρτας microSD (class 2 ή class 4);

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτές: http://www.amazon.co.uk/Kingston-Class-16GB-Micro-SDHC/dp/B003WIRFD2/ref=pd_cp_computers_1 , http://www.amazon.co.uk/SanDisk-16GB-microSDHC-Memory-Card/dp/B002NTP06K/ref=pd_cp_ce_1 , εάν παίζουν χωρίς προβλήματα στο κινητό μας;

 

Έχω kingston 8GB class 4 από τα Χριστούγεννα χωρίς κανένα πρόβλημα! Λογικά και η 16GΒ θα λειτουργεί μια χαρά! ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Kernel είναι ο πυρήνας του λειτουργικού συστήματος.Λογικά θα αναβαθμίζεται και στην alpha 5 με κάποια μέθοδο, αλλά οι περισσότεροι φοράμε την Jellyfish r4 για την οποία βγήκε patchaki.Κοίτα στο forum του modaco, μπορεί να λένε πως αναβαθμίζετε ο kernel σε νεότερη έκδοση!

 

Σκεφτομαι κι εγω να δοκιμασω την Jellyfish r4 ,έχω κατεβασει τα αρχεία Japanese_Jellyfish_RLS4 ,

Japanese_Jellyfish_RLS4_ahb_overclocked,

Japanese_Jellyfish_RLS4_new_kernel_ahb_overclocked,

Japanese_Jellyfish_RLS4_new_kernel_overclockable

Αλλά δεν ξέρω ποια πρεπει να φλασαρω κι αν πρεπει να ακολουθησω την κλασσικη διαδικασια

δηλ μετονομασια σε update και φλασαρισμα με clockwork.

Link to comment
Share on other sites

Με ποια ρομ εισαι;Θα κοιταξω να κανω μαγειρεματα με τις ρομς γιατι εχω μια εντυπωση πως με την ρομ της wind ειχε καλυτερες αντοχες η μπαταρια και θα ποσταρω.Οχι δεν ειναι ικανοποιητικο,αν και το desire π.χ. λιγο πολυ τα ιδια χαλια εχει.Μου θυμιζει εποχες που ειχα το HTC Diamod 2 με την 1100mAh μπαταρια που ετρεμα οταν με επαιρναν τηλεφωνο μην αδειασει.Εκει ευτυχως ειχα ενα παιδι που ψαχνοταν και βρηκε λυση να το κανει αξιοπρεπες,μαζι με την αγορα μιας 1700mAh κινεζικης μπαταριας(15 ευρω περιπου εκανε).Παντως μου κανει εντυπωση που το ebay εχεις εκατομμυρια κινεζικες μπαταριες για πολλα κινητα αλλα οχι για ενα κινεζικο...

Δυο πραγματα παρατηρησα. Το πρωτο, οτι ακολουθουμε περιπου την ιδια σειρα

κινητων. Topaz-> Buzz->Blade

Το δευτερο, οτι μαλλον πιαστηκες ..ουφος με τα 15 (ρε, που στο διαολο ειναι

το σημα του ευρω; ) Εγω πηρα με 13( :mad:) 2 μπαταριες. Παντως, αν θυμασαι,

ψαχνοταν ολοι για το αν ειναι 1700mah, αν αξιζει κλπ. Μετα απο 1,5 χρονια

και επειδη το χρησιμοποιω κανονικα, κραταει τουλαχιστον 50% παραπανω απο τη

γνησια.

Παντως, αν εχετε κανεναν δικο σας στην Αγγλια

http://cgi.ebay.co.uk/Battery-Orange-Sanfrancisco-ZTE-Blade-phone-/140484246235#ht_500wt_1156

 

Και για οσους δεν εμπιστευονται τους παλιοκινεζους της ZTE ας παρουν

κανενα αλλο τηλεφωνο.

Ας παρουν ας πουμε της αξιοπιστης DELL

http://www.newtechnology.co.in/dell-xcd35-price/

http://www.technotraits.com/2010/11/dell-zte-blade-announced-in-india-price-and-features/dell-zte-blade/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να γράψει αν συνδέεται σε ανοιχτά δίκτυα και ανοίγει σελίδες κανονικά;

 

Δοκιμάζω σε ένα συγκεκριμένο και ενώ δείχνει ότι συνδέεται, εντούτοις δεν ανοίγει σελίδες. Θα ήθελα να μάθω αν φταίει το δίκτυο, η συσκευή μου η το blade γενικά...

 

Τελικά συνδέομαι και στο ανοιχτό κανονικά. Δε ξέρω τι ακριβώς έφταιγε, άνοιξα - έκλεισα το wifi, επέλεξα static και μετά ξανά δυναμική IP και ξαφνικά έπαιξε. Με τις ίδιες ρυθμίσεις δηλαδή, αλλά αλλάζοντας στιγμιαία κάποιες και επαναφέροντάς τες ξανά. Μπορεί να ήταν τυχαίο, αλλά έπαιξε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ρυθμισει το blade μου με το setcpu στα 710Mhz και ολα ειναι οκ εδω και 1 μερα...

 

σε εμένα γιατί κολαει? έως 672mhz τα παι μια χαρα μετά είναι το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει πρόβλημα με το wifi του...

 

Όταν είναι συνδεδεμένος σε κάποιο access point και κλειδώνει η οθόνη και μετά

με το ξεκλείδωμα δεν ξανασυνδέεται, μπορεί να δοκιμάσει την εφαρμογή...

Blade Wifi fix

 

Δεν το έχω δοκιμάσει επειδή δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...