Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμαστε οσοι βαλατε το νεο kernel να στειλετε μηνυμα.. εγω δεν μπορουσα με τπτ! ξαναφλασαρα απο την αρχη r4 + kernel και παλι τπτ. Τελος φλασαρα μονο την r4 και στελνω! Με cosmote ειμαι.. :confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σκεφτομαι κι εγω να δοκιμασω την Jellyfish r4 ,έχω κατεβασει τα αρχεία Japanese_Jellyfish_RLS4 ,

Japanese_Jellyfish_RLS4_ahb_overclocked,

Japanese_Jellyfish_RLS4_new_kernel_ahb_overclocked,

Japanese_Jellyfish_RLS4_new_kernel_overclockable

Αλλά δεν ξέρω ποια πρεπει να φλασαρω κι αν πρεπει να ακολουθησω την κλασσικη διαδικασια

δηλ μετονομασια σε update και φλασαρισμα με clockwork.

 

Για παραπάνω σταθερότητα μην περάσεις το ahb + ahb overclocked.Πέρνα σκέτη την r4 και μετά φλάσαρε και το Japanese_Jellyfish_RLS4_new_kernel_overclockable.

 

Εχω ρυθμισει το blade μου με το setcpu στα 710Mhz και ολα ειναι οκ εδω και 1 μερα...

 

σε εμένα γιατί κολαει? έως 672mhz τα παι μια χαρα μετά είναι το προβλημα

 

Και γω σήμερα είχα το πρώτο κρασάρισμα με τα 691Mhz πάνω σε κλήση και το κατέβασα στα 672Mhz μέχρι νεοτέρας..... :(

Δεν ξέρω αν κάνει το κινητό ασταθές το γεγονός ότι είχα φλασάρι και το πατσάκι για το ahb και μετά και τον αντίστοιχο kernel για το ahb.Οι υπόλοιποι τι κάνατε;;

Naki13 εσύ είχες περάσει και το ahb??

 

Δοκιμαστε οσοι βαλατε το νεο kernel να στειλετε μηνυμα.. εγω δεν μπορουσα με τπτ! ξαναφλασαρα απο την αρχη r4 + kernel και παλι τπτ. Τελος φλασαρα μονο την r4 και στελνω! Με cosmote ειμαι.. :confused:

 

Σε μένα (Cosmote και δω) στέλνει μια χαρά.... :confused:

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Για παραπάνω σταθερότητα μην περάσεις το ahb + ahb overclocked.Πέρνα σκέτη την r4 και μετά φλάσαρε και το Japanese_Jellyfish_RLS4_new_kernel_overclockable.

 

 

 

 

 

Και γω σήμερα είχα το πρώτο κρασάρισμα με τα 691Mhz πάνω σε κλήση και το κατέβασα στα 672Mhz μέχρι νεοτέρας.....

Δεν ξέρω αν κάνει το κινητό ασταθές το γεγονός ότι είχα φλασάρι και το πατσάκι για το ahb και μετά και τον αντίστοιχο kernel για το ahb.Οι υπόλοιποι τι κάνατε;;

Naki13 εσύ είχες περάσει και το ahb??

 

Εγω τα φλασαρα ενα ενα γιατι βιαζομουν και δν διαβαζα τις οδηγιες..

Μολις μου εκανε reboot οταν επαιζα 1 παιχνιδι αλλα παλι στα 710 το αφησα..

Link to comment
Share on other sites

Για παραπάνω σταθερότητα μην περάσεις το ahb + ahb overclocked.Πέρνα σκέτη την r4 και μετά φλάσαρε και το Japanese_Jellyfish_RLS4_new_kernel_overclockable.

 

 

 

 

 

Και γω σήμερα είχα το πρώτο κρασάρισμα με τα 691Mhz πάνω σε κλήση και το κατέβασα στα 672Mhz μέχρι νεοτέρας..... :(

Δεν ξέρω αν κάνει το κινητό ασταθές το γεγονός ότι είχα φλασάρι και το πατσάκι για το ahb και μετά και τον αντίστοιχο kernel για το ahb.Οι υπόλοιποι τι κάνατε;;

Naki13 εσύ είχες περάσει και το ahb??

 

 

 

Σε μένα (Cosmote και δω) στέλνει μια χαρά.... :confused:

 

ναι ειχα περασει και την ahb

Link to comment
Share on other sites

http://img225.imageshack.us/img225/849/25010162.png

Επειδή το κουμπί power on δεν είναι και το καλύτερο, κατέβασα από Market το Lock Screen Widget .

Βάζεις ένα εικονίδιο και κλείνεις την οθόνη από εκεί.

Μετά τερματίζει η εφαρμογή μόνη της. Πολύ καλό.

http://img715.imageshack.us/img715/6167/35768660.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://img225.imageshack.us/img225/849/25010162.png

Επειδή το κουμπί power on δεν είναι και το καλύτερο, κατέβασα από Market το Lock Screen Widget .

Βάζεις ένα εικονίδιο και κλείνεις την οθόνη από εκεί.

Μετά τερματίζει η εφαρμογή μόνη της. Πολύ καλό.

http://img715.imageshack.us/img715/6167/35768660.jpg

 

Όντως χρήσιμο!!!

Αλλά πώς την ανοίγεις;

από το power μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Απευθυνομαι σε αυτους με την jellyfish4. Τελικα ειναι καλυτερη - γρηγοροτερη απο την 3b? το o/c το κανατε με το setcpu? εχει την συσκευη μας μεσα? ή κανετε custom o/c? Edited by Kostas_falcon
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κατεβάσει κανείς καμιά εφαρμογή πυξίδας?

Μήπως ξέρει κάποιος πως γίνεται το καλιμπράρισμα?

 

Ξέρει κανείς τίποτα? και μήπως βρήκαμε λύση για το bluetooth να μην ξεσυνδέεται?

Link to comment
Share on other sites

Απευθυνομαι σε αυτους με την jellyfish4. Τελικα ειναι καλυτερη - γρηγοροτερη απο την 3b? το o/c το κανατε με το setcpu? εχει την συσκευη μας μεσα? ή κανετε custom o/c?

 

Καλησπέρα Κώστα, η απάντηση είναι ναι και στα 2, αλλά ο μόνος λόγος για να μεταβείς από την R3b στην R4 είναι για να δοκιμάσεις λίγο το O/C!

 

Με το setcpu 2.1 (υπάρχει free στο XDA), ρυθμίζουμε την CPU όσο αντέχει και έχει και επιλογή set on boot.Το κινητό μέχρι στιγμής αντέχει να τρέξει το Quadrant με 710Mhz ενώ με 729 κρασάρει απευθείας, και στα 670 είναι σταθερό για καθημερινή χρήση όπως θα διάβασες και παραπάνω! :)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

εχει βάλει κανένας το google maps 5 στο ZTE??

 

Εμένα αναβαθμίστηκε από μόνο του (δεν το κατέβασα δηλαδή) όπως είχε κάνει και το market.

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Καλησπέρα Κώστα, η απάντηση είναι ναι και στα 2, αλλά ο μόνος λόγος για να μεταβείς από την R3b στην R4 είναι για να δοκιμάσεις λίγο το O/C!

 

Με το setcpu 2.1 (υπάρχει free στο XDA), ρυθμίζουμε την CPU όσο αντέχει και έχει και επιλογή set on boot.Το κινητό μέχρι στιγμής αντέχει να τρέξει το Quadrant με 710Mhz ενώ με 729 κρασάρει απευθείας, και στα 670 είναι σταθερό για καθημερινή χρήση όπως θα διάβασες και παραπάνω! :)

Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν ξερω κατα ποσο ενα +13%(απο 600 σε 670) αξιζει τον κοπο να ζοριστει η συσκευη. Απο αυτονομια πως παει? εαν δεν κανω o/c και περασω το ahb καθως και τον νεο kernel θα κερδισω καθολου σε ταχυτητα εν σχεση με την 3b? ειναι το ιδιο σταθερη ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αναβαθμίστηκε από μόνο του (δεν το κατέβασα δηλαδή) όπως είχε κάνει και το market.

 

οπα, προσεξε λιγο την λεπτομερεια εδω

αναβαθμιστηκε ενω φορουσες την stock rom ή καποια custom?

Link to comment
Share on other sites

http://img225.imageshack.us/img225/849/25010162.png

Επειδή το κουμπί power on δεν είναι και το καλύτερο, κατέβασα από Market το Lock Screen Widget .

Βάζεις ένα εικονίδιο και κλείνεις την οθόνη από εκεί.

Μετά τερματίζει η εφαρμογή μόνη της. Πολύ καλό.

http://img715.imageshack.us/img715/6167/35768660.jpg

 

Όντως χρήσιμο!!!

Πολυ καλο,να σε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν ξερω κατα ποσο ενα +13%(απο 600 σε 670) αξιζει τον κοπο να ζοριστει η συσκευη. Απο αυτονομια πως παει? εαν δεν κανω o/c και περασω το ahb καθως και τον νεο kernel θα κερδισω καθολου σε ταχυτητα εν σχεση με την 3b? ειναι το ιδιο σταθερη ?

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν διαπίστωσα κάποια διαφορά στην αυτονομία της μπαταρίας.Θεωρητικά το ahb patch κάνει overclock το bus του επεξεργσατή (όχι τον ίδιο), αλλά δεν είδα και καμιά τρελή διαφορά.ίσως να καθιστά και το κινητό λίγο ασταθές....δεν γνωρίζω στα σίγουρα.

 

Γενικά η R4 είναι πολύ σταθερή αλλά όπως σου έγραψα και παραπάνω, αμα δεν σκοπέυεις να κάνεις κλόκι, δεν αξίζει την φασαρία και τον κόπο.

 

οπα, προσεξε λιγο την λεπτομερεια εδω

αναβαθμιστηκε ενω φορουσες την stock rom ή καποια custom?

 

Αυτό είναι μια καλή απορία την οποία δεν ξέρω να απαντήσω! :p

 

Το google maps 5 βγήκε όταν φορούσα την R2 και όχι την stock.Όταν άνοιξα σε κάποια ανυποψίαστο χρόνο το πρόγραμμα είδα ότι είχε διαφορετικό interface από τις stock rom και μετά ειδα στο info ότι ήταν η έκδοση 5! Δεν πρόσεξα αν υπήρχε από την αρχή στην R2 η αν μπήκε μετέπειτα από μόνο του.Παρομοίως και με την R4, αν και πιστεύω ότι σε αυτή την περίπτωση ή έκδοση 5 υπήρχε από την αρχή και δεν κατέβηκε μετά. ;)

 

--------------EDIT--------------

Έκτακτο ανακοινωθέν!

 

Βγήκε Japanese Jellyfish R5 με ενσωματωμένο τον καινούριο kernel και μερικά bugfixes! :)

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις τον File explorer με το ονομα Filer που τον βρισκουμε;

Αυτον που στα ελληνικα μετεφραζεται ως "Αρχειοθετης"

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο Quadrant score 444 ... θα κάνω κανα reboot ...

Εγκατέστησα και το OC ... θα βαλω Setcpu να δώ τι γίνεται ...

 

EDIT : Όλα πολύ καλά ... λίγο πιο γρήγορο μου φάνηκε ...

Δεν έχει περιττά προγράμματα.... ίσα ίσα τα βασικά ....

Το μόνο που βρήκα μέχρι στιγμής είναι ότι δεν ανοίγει Titanium Backup που κατέβασα από το ΜΑΡΚΕΤ ... κολλάει στο χρήση δικαωμάτων Super User ...

Edited by Fotisthess
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο Quadrant score 444 ... θα κάνω κανα reboot ...

Εγκατέστησα και το OC ... θα βαλω Setcpu να δώ τι γίνεται ...

 

Με την αφορμή που ποστάρετε quadrant και ξέρω γω... Αξίζει πρακτικά τόση διαδικασία για overclock; Δεν είναι και Milestone το Blade που κλοκάρεται από 600Mhz στα 1000Mhz και βάλε, ούτε θα γίνει Snapdragon αν πάει στα 1000

Link to comment
Share on other sites

Με την αφορμή που ποστάρετε quadrant και ξέρω γω... Αξίζει πρακτικά τόση διαδικασία για overclock; Δεν είναι και Milestone το Blade που κλοκάρεται από 600Mhz στα 1000Mhz και βάλε, ούτε θα γίνει Snapdragon αν πάει στα 1000

 

+1 πανω απ ολα ειναι κινητο, φαντασου να σε περνουν τηλ και να κανει reboot επειδη ειναι unstable.. :lol: το quad για μενα ειναι καλο ως ενδειξη τι μπορει να κανει το κινητο σε stock mode.. για να ερθουμε και λιγο στη θεση μας και να ξεχασουμε τα 1000αρια με τις πρωτες custom froyo που νομιζαμε οτι χτυπαμε κινητα που φορανε 1ghz cpu :O

Link to comment
Share on other sites

Δυο πραγματα παρατηρησα. Το πρωτο, οτι ακολουθουμε περιπου την ιδια σειρα

κινητων. Topaz-> Buzz->Blade

Το δευτερο, οτι μαλλον πιαστηκες ..ουφος με τα 15 (ρε, που στο διαολο ειναι

το σημα του ευρω; ) Εγω πηρα με 13( :mad:) 2 μπαταριες. Παντως, αν θυμασαι,

ψαχνοταν ολοι για το αν ειναι 1700mah, αν αξιζει κλπ. Μετα απο 1,5 χρονια

και επειδη το χρησιμοποιω κανονικα, κραταει τουλαχιστον 50% παραπανω απο τη

γνησια.

Παντως, αν εχετε κανεναν δικο σας στην Αγγλια

http://cgi.ebay.co.uk/Battery-Orange-Sanfrancisco-ZTE-Blade-phone-/140484246235#ht_500wt_1156

 

Και για οσους δεν εμπιστευονται τους παλιοκινεζους της ZTE ας παρουν

κανενα αλλο τηλεφωνο.

Ας παρουν ας πουμε της αξιοπιστης DELL

http://www.newtechnology.co.in/dell-xcd35-price/

http://www.technotraits.com/2010/11/dell-zte-blade-announced-in-india-price-and-features/dell-zte-blade/

 

Καταρχας χαιρομαι που ακολουθουμε τον ιδιο δρομο στην επιλογη κινητων και δευτερον κοψε τους χαρακτηρισμους.Δεν πιαστηκα τιποτα αφου με 6-7 ευρω + τα μεταφορικα πηρα κι εγω 2 μπαταριες αλλα την μια την εδωσα σε φιλο.Οποτε περιπου τα ιδια λεφτα δωσαμε.Και ναι οντως αξιζε η συγκεκριμενη μπαταρια ειδικοτερα για την τιμη της.Μακαρι να βγαλουν και για το ΖΤΕ κατι τετοιο.

Ελεγα να βαλω κι εγω την jellyfish 4 για να κανω και το o/c αλλα φανταζομαι θα ρουφαει ακομα χειροτερα την μπαταρια και δεδομενου οτι το κινητο παει ηδη σφαιρα θα το αφησω ως εχει και θα μεινω με την 3.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο Quadrant score 444 ... θα κάνω κανα reboot ...

Εγκατέστησα και το OC ... θα βαλω Setcpu να δώ τι γίνεται ...

 

EDIT : Όλα πολύ καλά ... λίγο πιο γρήγορο μου φάνηκε ...

Δεν έχει περιττά προγράμματα.... ίσα ίσα τα βασικά ....

Το μόνο που βρήκα μέχρι στιγμής είναι ότι δεν ανοίγει Titanium Backup που κατέβασα από το ΜΑΡΚΕΤ ... κολλάει στο χρήση δικαωμάτων Super User ...

 

Μου έκανε κάτι παρόμοια το Titanium,με έναν task manager το έκανα kill, και ανοίγοντας το ξανά έβγαλε το request for root dialog (που δεν είχα δεί αρχικά) και απο τότε δουλέυει ΟΚ.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...