Jump to content

Αξεσουάρ για Samsung Android (Θήκες, Κάρτες μνήμης, Μπαταρίες κτλ)


TonyK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δες αυτήν http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cases/Puro-Cover-Plasma-Galaxy-S-Transparent-GLXS-PLASMATR.htm εάν σου κάνει , είναι λεπτή και έχει πολύ καλή εφαρμογή.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 510
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια υπαρχει τροπος να φορτιζεις ξεχωριστα δευτερη μπαταρια απο samsung galaxy s ωστε να την εχεις "ετοιμη" οταν σβηνει αυτη που χρησιμοποιείς....?
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει τροπος να φορτιζεις ξεχωριστα δευτερη μπαταρια απο samsung galaxy s ωστε να την εχεις "ετοιμη" οταν σβηνει αυτη που χρησιμοποιείς....?

Ναί υπάρχει,κοίτα στο ebay σαν (νομίζω dock charger λέγεται) έχουν έτοιμες βάσεις φορτισής (τύπου iphone) με δεύτερη θέση για ολοκληρή σκέτη μπαταρία να φορτίζει ταυτόχρονα.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ θα προτείνω class 6, άλλαξα την class 6 8άρα μου με μία class 4 16άρα και το μετάνιωσα... πολύ αργή.

Θα συμφωνούσα κι εγώ και περίμενα κάτι πιο γρήγορο (>class6) σε 32gb (και φθηνότερο) από Sandisk, γλυφόμουν για microsd 32Gb class 10 (επώνυμες, όπως η Lexar) πιστεύοντας ότι θα είμαι on the safe side though a bit overkill, και διάβασα αυτό από xda:

...higher class cards can cause lagness if you have apps or OS files on it, or if the phone is trying to access many different parts of the card quickly. Generally, for using with a phone, you will get better performance with class 2 or 4 cards. Higher class cards generally have slower access times and slower random access speed and random read and write speeds. Class 6 and 10 are better for digital cameras, or for transferring large files, but for use with a phone, where you may run apps off it or have the OS trying to access many bits of data from different parts of card, class 2 or 4 usually perform better there.

...και έχασα τη μπάλα :wacko:

Είναι δυνατόν; Αν χρησιμοποιήσω την κάρτα πχ για ap2sd χρειάζομαι class<4; :wacko:

Τελικά, δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη για να προχωρήσω σε αναβάθμιση μνήμης.

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Ναί υπάρχει,κοίτα στο ebay σαν (νομίζω dock charger λέγεται) έχουν έτοιμες βάσεις φορτισής (τύπου iphone) με δεύτερη θέση για ολοκληρή σκέτη μπαταρία να φορτίζει ταυτόχρονα.

 

οκ φιλε thanks θα το ψαξω.....:)

θα εχω ενα galaxy τις επομενες μερες και δεν με βλεπω να με φτανει η μια μπαταρια γιατι εχω σκοπο να το διαλυσω....:lol:

εσεις(οσοι τελος παντων) που εχετε 2 μπαταριες τι κανετε.......?

 

EDIT... αυτο ειναι που λες φιλε...?

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=45941

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε thanks θα το ψαξω.....:)

θα εχω ενα galaxy τις επομενες μερες και δεν με βλεπω να με φτανει η μια μπαταρια γιατι εχω σκοπο να το διαλυσω....:lol:

εσεις(οσοι τελος παντων) που εχετε 2 μπαταριες τι κανετε.......?

 

EDIT... αυτο ειναι που λες φιλε...?

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=45941

Nαι κατι σαν αυτο.:) απο Ελλαδα μια χαρα τοτε!
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς microsd 32gb στο sgs για να μας πει εντυπώσεις;
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνομαι για μια εξωτερικη sd card. Ο βασικος λογος που την θελω ειναι για τα backups μου με το titanium τωρα που θα ξεκινησω τις δοκιμες με τα γιαουρτια. Θεωρειτε οτι μια 4GB ειναι οκ?

 

εξαρτάται τι θες να βάλεις στο τηλ, φίλε, υπάρχει μια 8g στον κατερέλο class6+ με 22,00€ ταχύτατη και μεγαλη αποθηκευτικότητα

Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε thanks θα το ψαξω.....:)

θα εχω ενα galaxy τις επομενες μερες και δεν με βλεπω να με φτανει η μια μπαταρια γιατι εχω σκοπο να το διαλυσω....:lol:

εσεις(οσοι τελος παντων) που εχετε 2 μπαταριες τι κανετε.......?

 

EDIT... αυτο ειναι που λες φιλε...?

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=45941

 

παιδια το αγορασα και ηρεμησε το κεφαλι μου...

πραγματικα τα σπαει η συσκευη.....(στο πακετο εχει μεσα και δευτερη μπαταρια ....)

φορτιζει την δευτερη μπαταρια ξεχωριστα(εγω εχω 3 στο συνολο το παιδι που πηρα το κινητο ειχε μια δευτερη εξτρα) και δεν μενεις ουσιαστικα απο μπαταρια ποτε....:)

φουλ φωτεινότητα τωρα στο τερμα και ολα να δουλευουν συνεχεια ειτε με wifi ειτε με 3g.....:)

έτσι πραγματικα το κινητο το χαιρεσαι οπως πρεπει να το χαιρεσαι....:)

Link to comment
Share on other sites

...higher class cards can cause lagness if you have apps or OS files on it, or if the phone is trying to access many different parts of the card quickly. Generally, for using with a phone, you will get better performance with class 2 or 4 cards. Higher class cards generally have slower access times and slower random access speed and random read and write speeds. Class 6 and 10 are better for digital cameras, or for transferring large files, but for use with a phone, where you may run apps off it or have the OS trying to access many bits of data from different parts of card, class 2 or 4 usually perform better there.

 

Total BS :X Kαλά για class 10 δεν ξέρω γιατί δεν έχω, αλλά η class 6 μου δούλευε τέλεια. Δεν έχει νόημα να πάρεις μεγάλη κάρτα που να έχει 2ΜΒ/s write speed, για όνομα, τί να την κάνεις τόσο αργή;. Εξ'άλλου αφού μιλάμε για το Galaxy S, για ποιό λόγο χρειάζεται app2sd? Δεν είναι Desire :p

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα την εξης καρτα απο amazon: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001F7AJKI/

Sandisk 16GB, και επανω γραφει C4!!! Και η τιμη της 16λιρες!!!

Βαζεις και κατι ακομα για φτασει η παραγγελια στις 25λιρες (σιγουρα βρισκεις κατι χρησιμο) και την εχεις σπιτι σου με δωρεαν μεταφορικα!!!

Μεχρι τωρα δουλευει αψογα...

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα την εξης καρτα απο amazon: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001F7AJKI/

Sandisk 16GB, και επανω γραφει C4!!! Και η τιμη της 16λιρες!!!

Βαζεις και κατι ακομα για φτασει η παραγγελια στις 25λιρες (σιγουρα βρισκεις κατι χρησιμο) και την εχεις σπιτι σου με δωρεαν μεταφορικα!!!

Μεχρι τωρα δουλευει αψογα...

Λοιπόν το αποφάσισα, σύντομα θα "χτυπήσω" την 32άρα class4 της Sandisk (να πέσουν λίγο ακομα οι τιμές). Με χαλάει που δεν δίνει lifetime εγγύηση όπως η Kingston, αλλά μου φαίνεται ότι δε θα με προβληματίσει καθόλου.

Μύθε, με τόση χωρητικότητα σού καθυστερεί περισσότερο (πχ στην gallery ή στο unlock screen);

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για φορτιστή

έχω τον φορτιστή του Galaxy, και επίσης τον φορτιστή του handsfree SE MW600, ο οποίος είναι επίσης usb. Ήθελα να μάθω αν ταιριάζει ο φορτιστής του κινητού στο handsfree και πως θα το καταλάβω από τα specs του κάθε φορτιστή. Αν μπορώ να γλιτώσω ένανς φορτιστή πάνω στο τραπέζι θα είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για φορτιστή

έχω τον φορτιστή του Galaxy, και επίσης τον φορτιστή του handsfree SE MW600, ο οποίος είναι επίσης usb. Ήθελα να μάθω αν ταιριάζει ο φορτιστής του κινητού στο handsfree και πως θα το καταλάβω από τα specs του κάθε φορτιστή. Αν μπορώ να γλιτώσω ένανς φορτιστή πάνω στο τραπέζι θα είναι πολύ καλά.

Επειδή έχουμε και οι δύο τα ίδια θα σου πω. Το mw600 μπορείς να το φορτίζεις και στον υπολογιστή. Εγώ έτσι το φορτίζω.

Από εκεί και πέρα, κοίταξε τον φορτιστή του mw600 και αν τα mah εκεί που λέει output είναι ίδια η μεγαλύτερα από αυτό που γράφει στο output του φορτιστή του κινητού, τότε μπορείς να φορτίζεις κανονικά το mw600 με τον φορτιστή του κινητού.

Άρα, δεν θα μπορείς να φορτίζεις το mw600 με τον φορτιστή του κινητού, μόνο αν η έξοδος του φορτιστή του κινητού είναι μεγαλύτερη από αυτή που ζητάει το mw600.

 

Edit:

Ξέχασα να σου πω ότι είναι επίσης σημαντικό να κοιτάξεις και τα volt που γράφουν οι δύο φορτιστές. Και εδώ ισχύει το ίδιο. Δεν θα πρέπει με τίποτα ο φορτιστής να δίνει έξοδο (σε volt) μεγαλύτερη από αυτή που χρειάζεται η συσκευή. Αλλιώς μπορεί να την κάψεις. Τα volt είναι πιο σημαντικά από τα mah.

 

Αν η έξοδος σε mah είναι λίγο μεγαλύτερη, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Απλά θα φορτίζει πιο γρήγορα, δηλαδή σε λιγότερο χρόνο.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Tony ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Νομίζω ότι η λύση του usb μέσω ΗΥ για το σπίτι είναι αρκετά πράκτική, όσο για εκτός, έχουμε και λέμε:

 

ο φορτιστής του Galaxy S γράφει:

 

input: 100-240V-

50-60Hz 0.15A

output: 5.0V=0.7A

 

ενώ ο φορτιστής του handsfree γράφει (με απίστευτα μικρά και δυσανάγνωστα γράμματα):

 

input: 100-240VAC~100mA

50-60Hz

output: 5.0VOC=550mA

 

Και στις δύο περιπτώσεις δίνει ένα εύρος σε mΑ, και μάλιστα παραπλήσιο. Για να μην πω για τα διαφορετικά σύμβολα που έχει. Για μένα αυτά είναι κινέζικα και δεν μπορώ να καταλάβω τί σημαίνουν, παρόλο που το δικό σου μήνυμα είναι σαφέστατο :wacko: Μάλλον όμως αυτά υα 0.7Α είναι αυτά τα "παραπάνω" που αναφέρεις για τον φορτιστή του Galaxy. Δηλαδή δίνει 700mA ενώ του SE δίνει 550mA. Άρα μπορεί να καεί. Άρα δεν κάνει. Καλά κατάλαβα;

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

Tony ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Νομίζω ότι η λύση του usb μέσω ΗΥ για το σπίτι είναι αρκετά πράκτική, όσο για εκτός, έχουμε και λέμε:

 

ο φορτιστής του Galaxy S γράφει:

 

input: 100-240V-

50-60Hz 0.15A

output: 5.0V=0.7A

 

ενώ ο φορτιστής του handsfree γράφει (με απίστευτα μικρά και δυσανάγνωστα γράμματα):

 

input: 100-240VAC~100mA

50-60Hz

output: 5.0VOC=550mA

 

Και στις δύο περιπτώσεις δίνει ένα εύρος σε mΑ, και μάλιστα παραπλήσιο. Για να μην πω για τα διαφορετικά σύμβολα που έχει. Για μένα αυτά είναι κινέζικα και δεν μπορώ να καταλάβω τί σημαίνουν, παρόλο που το δικό σου μήνυμα είναι σαφέστατο :wacko: Μάλλον όμως αυτά υα 0.7Α είναι αυτά τα "παραπάνω" που αναφέρεις για τον φορτιστή του Galaxy. Δηλαδή δίνει 700mA ενώ του SE δίνει 550mA. Άρα μπορεί να καεί. Άρα δεν κάνει. Καλά κατάλαβα;

Λοιπόν φίλε, σωστά κατάλαβες αλλά λιγάκι αντίστροφα. Θα στο εξηγήσω με τους αριθμούς που μου έγραψες για να το καταλάβεις και πρακτικά :

Εφόσον και στους δύο φορτιστές το output είναι το ίδιο, δηλαδή 5.0 volt, τότε είσαι μια χαρά και μπορείς να φορτίσεις το mw600 με τον φορτιστή του galaxy κανονικότατα. Αν στον φορτιστή του galaxy έγραφε output μεγαλύτερο από 5 volt, π.χ 7, τότε θα υπήρχε περίπτωση να κάψεις το mw600 αν το φόρτιζες με τον φορτιστή του galaxy.

Πάει αυτό.

Στο θέμα με τα mΑ. Εδώ δεν έχεις κανένα πρόβλημα εφόσον τα volt είναι ίδια, όπως σου λέω παραπάνω. Το ότι ο φορτιστής του κινητού βγάζει περισσότερα mA σε σχέση με τον φορτιστή του mw600, αυτό μην σε ανησυχεί καθόλου. Απλά θα σου φορτίζει πιο γρήγορα το mw600.

Θα στο εξηγήσω με ένα παράδειγμα.

Αν υποθέσουμε ότι η μπαταρία του mw600 είναι 700mA, και ότι είναι εντελώς ξεφόρτιστη, τότε :

1) αν το φορτίσεις με το φορτιστή του κινητού, θα είναι πλήρως φορτισμένο σε μια ώρα ακριβώς, αφού ο φορτιστής του κινητού βγάζει 700mA ανά ώρα.

2) αν το φορτίσεις με τον φορτιστή τον δικό του, θα είναι πλήρως φορτισμένο μετά από περίπου 1 ώρα και 10 λεπτά (στο περίπου) αφού ο φορτιστής του mw600 δίνει 550mA, δηλαδή λιγότερο ρεύμα ανά ώρα.

 

Και κάτι τελευταίο. Μπορείς κανονικότατα να φορτίσεις και το galaxy με τον φορτιστή του mw600. Απλά θα χρειάζεται πιο πολύ ώρα για να φορτίσει, σε σχέση με το αν το φορτίσεις με τον δικό του φορτιστή.

Εδώ όμως υπάρχει ένα πλεονέκτημα. Αν φορτίζεις το galaxy με τον φορτιστή του mw600, θα κάνει πιο πολύ ώρα να φορτίσει όπως σου είπα, αλλά η μπαταρία θα φορτίζει καλύτερα και θα έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

Όσο πιο αργά φορτίζει μια μπαταρία τόσο καλύτερη αυτονομία έχει και τόσο μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

 

Γι' αυτό πολλοί φορτίζουν το κινητό τους συνδέοντας το στον υπολογιστή. Επειδή η θύρα usb του υπολογιστή βγάζει έξοδο 5 volt και λίγα mA (νομίζω 500mA).

 

Θέλω να πιστεύω ότι τώρα τα ξεδιάλυνες στο μυαλό σου φίλε. Αν έχεις καμιά απορία, ρώτα :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Eίπα να το φέρω εδώ το quote από το SGS2 thread γιατί ταιριάζει καλύτερα:

 

Μετα απο μεγαλο χρονικο διαστημα θα μπορεις να δεις με την οθονη κλειστη και το φως υπο γωνια, καποιες γραμουλες οχι γρατζουνιες.

Αν θες να κρατησεις την συσκευη σου οπως την πηρες, τοτε η θηκη και ο screen protector ειναι απαραιτητα.

 

Επηρρεάζουν καθόλου την ποιότητα της AMOLED ή και την χρήση στο SGS; (ξέρω πως στα specs τους λένε όχι, αλλά προτιμώ κάποιον που θα πει κατι εμπειρικά)

 

Μπορεί να είμαι περίεργος αλλά δεν μου κάθονται καλά αυτα τα Screen Protectors, ειδικά σε ένα κινητό που ένας από τους λόγους αγοράς του είναι η φοβερή οθόνη του.

Όχι.
Link to comment
Share on other sites

Eίπα να το φέρω εδώ το quote από το SGS2 thread γιατί ταιριάζει καλύτερα:

 

 

 

Επηρρεάζουν καθόλου την ποιότητα της AMOLED ή και την χρήση στο SGS; (ξέρω πως στα specs τους λένε όχι, αλλά προτιμώ κάποιον που θα πει κατι εμπειρικά)

 

Μπορεί να είμαι περίεργος αλλά δεν μου κάθονται καλά αυτα τα Screen Protectors, ειδικά σε ένα κινητό που ένας από τους λόγους αγοράς του είναι η φοβερή οθόνη του.

 

Εγω που εχω ζελατινα εκτος απο τις δαχτυλιες δεν με ενοχλει στην ποιοτητα εικονας...Ειναι παντως υποκειμενικο συμφωνα με τα γουστα του καθενος...

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Eίπα να το φέρω εδώ το quote από το SGS2 thread γιατί ταιριάζει καλύτερα:

 

Επηρρεάζουν καθόλου την ποιότητα της AMOLED ή και την χρήση στο SGS; (ξέρω πως στα specs τους λένε όχι, αλλά προτιμώ κάποιον που θα πει κατι εμπειρικά)

 

Μπορεί να είμαι περίεργος αλλά δεν μου κάθονται καλά αυτα τα Screen Protectors, ειδικά σε ένα κινητό που ένας από τους λόγους αγοράς του είναι η φοβερή οθόνη του.

 

Δεν ειναι ολα τα screen protectors ιδια...

Πχ η invisible shield κανει την οθονη να φαινεται πλαστικια,ενω τα περισσοτερα ματ protectors(για να μην γινονται δαχτυλιες) νομιζω πως pixeliαζουν καπως την οθονη...

 

Αν θες μια δοκιμασμενη και καλη δες την sgp ultra clear...

Τοσες φορες που την εχω προτεινει θα νομιζει κανεις οτι εγω εχω την εταιρια :p

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Όπως το φανταστηκα :p

 

Μάλλον θα προτιμήσω κάποιο pouch (ή όπως λέγονται αυτές οι θήκες) για να αποφύγει φθορά σε τσέπες ή με τίποτα κέρματα κτλ.

Όχι.
Link to comment
Share on other sites

Eμενα ο μονος ενδοιασμος που ειχα για την screen protection ηταν οτι θα καθυστερει να "ακουει" η οθονη αφης αλλα διαψευτηκα,ολα δουλευουν οπως πριν το προστατευτικο.Απλα ειχα βαλει μια clear οταν πρωτοπηρα το κινητο και ειχα βαρεθει να καθαριζω δαχτυλιες και λιπαροτητα.:mad:

 

Μολις εβαλα την antifingerprint ψιλοχαλαστηκα γιατι μου εκανε καποια αλοιωση στην εικονα (ελαχιστη αλλα αισθητη) αλλα απο τοτε εχω ξεχασει τις δαχτυλιες εντελώς!:cool:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, εγω ενδιαφερομαι για κάποια μπαταρια μεγαλύτερης διάρκειας για τον γαλαξία ...υπάρχει τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, εγω ενδιαφερομαι για κάποια μπαταρια μεγαλύτερης διάρκειας για τον γαλαξία ...υπάρχει τιποτα?

 

για ποιον Γαλαξία; :p

Υπάρχει galaxy 3, s, ace (μπορεί και να ξεχνάω κανένα:lol: ). Για το Galaxy s πχ που έχω εγώ υπάρχει μπαταρία 1800mah (αντι 1500 της μαμάς) στο ίδιο μέγεθος ενώ αν δεν σε πειράζει να μεγαλώσει το κινητό παίρνεις μια 3000-3200mah (πχ: http://cgi.ebay.com/3000mAh-Extended-Battery-Door-Samsung-i9000-Galaxy-S-/130507083788?pt=PDA_Accessories&hash=item1e62d4100c) με διπλάσιο μέγεθος (και ξεχωριστό πίσω καπάκι για το κινητό) και ξενοιάζεις.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε, σωστά κατάλαβες αλλά λιγάκι αντίστροφα. Θα στο εξηγήσω με τους αριθμούς που μου έγραψες για να το καταλάβεις και πρακτικά :

Εφόσον και στους δύο φορτιστές το output είναι το ίδιο, δηλαδή 5.0 volt, τότε είσαι μια χαρά και μπορείς να φορτίσεις το mw600 με τον φορτιστή του galaxy κανονικότατα. Αν στον φορτιστή του galaxy έγραφε output μεγαλύτερο από 5 volt, π.χ 7, τότε θα υπήρχε περίπτωση να κάψεις το mw600 αν το φόρτιζες με τον φορτιστή του galaxy.

Πάει αυτό.

Στο θέμα με τα mΑ. Εδώ δεν έχεις κανένα πρόβλημα εφόσον τα volt είναι ίδια, όπως σου λέω παραπάνω. Το ότι ο φορτιστής του κινητού βγάζει περισσότερα mA σε σχέση με τον φορτιστή του mw600, αυτό μην σε ανησυχεί καθόλου. Απλά θα σου φορτίζει πιο γρήγορα το mw600.

Θα στο εξηγήσω με ένα παράδειγμα.

Αν υποθέσουμε ότι η μπαταρία του mw600 είναι 700mA, και ότι είναι εντελώς ξεφόρτιστη, τότε :

1) αν το φορτίσεις με το φορτιστή του κινητού, θα είναι πλήρως φορτισμένο σε μια ώρα ακριβώς, αφού ο φορτιστής του κινητού βγάζει 700mA ανά ώρα.

2) αν το φορτίσεις με τον φορτιστή τον δικό του, θα είναι πλήρως φορτισμένο μετά από περίπου 1 ώρα και 10 λεπτά (στο περίπου) αφού ο φορτιστής του mw600 δίνει 550mA, δηλαδή λιγότερο ρεύμα ανά ώρα.

 

Και κάτι τελευταίο. Μπορείς κανονικότατα να φορτίσεις και το galaxy με τον φορτιστή του mw600. Απλά θα χρειάζεται πιο πολύ ώρα για να φορτίσει, σε σχέση με το αν το φορτίσεις με τον δικό του φορτιστή.

Εδώ όμως υπάρχει ένα πλεονέκτημα. Αν φορτίζεις το galaxy με τον φορτιστή του mw600, θα κάνει πιο πολύ ώρα να φορτίσει όπως σου είπα, αλλά η μπαταρία θα φορτίζει καλύτερα και θα έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

Όσο πιο αργά φορτίζει μια μπαταρία τόσο καλύτερη αυτονομία έχει και τόσο μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

 

Γι' αυτό πολλοί φορτίζουν το κινητό τους συνδέοντας το στον υπολογιστή. Επειδή η θύρα usb του υπολογιστή βγάζει έξοδο 5 volt και λίγα mA (νομίζω 500mA).

 

Θέλω να πιστεύω ότι τώρα τα ξεδιάλυνες στο μυαλό σου φίλε. Αν έχεις καμιά απορία, ρώτα :).

 

Tony ευχαριστώ πάρα πολύ για την άκρως κατατοπιστική απάντηση! Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...