Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατι ξερω να κανω και εγω αλλα για την καρτα μνημης class 6 δε γνωριζω. πως το καταλαβενεις τι ειναι?

ευχαριστω πολυ. ποια ρομ μου προτεινεται να βαλω?? εχω δει παντως πολλα βιντεο να κανουν χωρισμο καρτας μεσω card reader σαν να ειναι κανονικος σκληρος. αλλα σε μενα δε βγαινει.

 

Βγάλε την κάρτα sd. Θα λέει ένα νουμεράκι πάνω. Αν δεν λέει τότε κατά 90% είναι class 2. Μπορείς ακόμα να κάνεις partition το κινητό θα καθυστερεί λιγάκι και το boot θα είναι πιο αργό. Κατατάλλα μια χαρά.

 

Τώρα σχετικά με την rom.

-Αν δεν σε ενδιαφέρει η κάμερα και το bluetooth ακουστικο, σου προτείνω την δικιά μου, την Kyrillos rom v10.3, η οποία είναι πολύ γρήγορη και έκδοση android 2.3.7

-Αν θες να δουλεύουν όλα ρολοι, βάλε την kyrillos rom v9.6 ή την kyorarom ή την purumod (android 2.2). Έχω καιρό να βάλω android 2.2 rom οπότε βασίσου στις απόψεις των άλλων αν αποφασίσεις να μην βάλεις την v10.3 :p

 

Έπειτα το partition θα είναι παιχνιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαριστω κιριλλε.... μαλλον θα δοκιμασω την 10.3 ενας φιλος μου ειπε οτι μπορω να βαλω και αλλες ρομ μεσα και να τις αλλαζω. και να εχω και την κανονικη μαζι. αληθευει...

 

EDIT: υπαρχει και καπου σε ελληνικο σαιτ η 10.3 για να μη κανω κανενα λαθος, μπορω να παω αμεσως στην 10.3 ?

τωρα που το ξαναβλεπω αν δεν διαβασω στα ελληνικα αναλυτικα δεν την βαζω.... :)

Edited by snake04
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κιριλλε.... μαλλον θα δοκιμασω την 10.3 ενας φιλος μου ειπε οτι μπορω να βαλω και αλλες ρομ μεσα και να τις αλλαζω. και να εχω και την κανονικη μαζι. αληθευει...

 

EDIT: υπαρχει και καπου σε ελληνικο σαιτ η 10.3 για να μη κανω κανενα λαθος, μπορω να παω αμεσως στην 10.3 ?

τωρα που το ξαναβλεπω αν δεν διαβασω στα ελληνικα αναλυτικα δεν την βαζω.... :)

 

Εδώ υπάρχει αναλυτικός γενικός οδηγός. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=328956 Για την v10.3 τώρα πρέπει πρώτα να βάλεις την CM7 (http://cm7-i5800.googlecode.com/files/CM7.2.0-GT-I5800_Alpha8_ODIN.zip) με το odin και μετά μόλις την βάλεις θα κατεβάσεις την v10.3, θα την βάλεις στην κάρτα μνήμης, θα μπεις στο recovery mode, θα την εγκαταστήσεις (install zip file) και μετά θα πατήσεις wipe data/factory reset. Ευκολάκι είναι;p

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει αναλυτικός γενικός οδηγός. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=328956 Για την v10.3 τώρα πρέπει πρώτα να βάλεις την CM7 (http://cm7-i5800.googlecode.com/files/CM7.2.0-GT-I5800_Alpha8_ODIN.zip) με το odin και μετά μόλις την βάλεις θα κατεβάσεις την v10.3, θα την βάλεις στην κάρτα μνήμης, θα μπεις στο recovery mode, θα την εγκαταστήσεις (install zip file) και μετά θα πατήσεις wipe data/factory reset. Ευκολάκι είναι;p

 

απο απλο ροοτ που εχω το κινητο να βαλω την cm7 και μετα την 10.3?? βλεπω η cm7 ειναι 135ΜΒ .

Link to comment
Share on other sites

απο απλο ροοτ που εχω το κινητο να βαλω την cm7 και μετα την 10.3?? βλεπω η cm7 ειναι 135ΜΒ .

 

Ναι την CM7 μέσω odin Και την v10.3 μέσω recovery.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Έκανα root την συσκευή και φοράω την 2.2 oficial. Έχω ένα θεμα προσπαθώντας να βάλω τα live wallpapers. Γράφοντας και την δεύτερη σειρά στον terminal emulator και τατώντας enter να συνεχίσω μου βγάζει συνέχεια ''write no space left on device''. Έχω κάνει κάτι λάθος; Επίσης μου βγάζει πως το su binary δεν είναι ενημερωμένο. Προσπαθεί να κάνει την ενημέρωση αλλά περίπου στην μέση μου λέει '' md5sum... Απέτυχε''. Ευχαριστώ.
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κάποιος να περάσει ελληνικό Gingerbread πληκτρολόγιο στην Kyorarom; Αν ναι θα παρακαλούσα να με διαφωτίσει σχετικά...

 

Επίσης στην Kyorarom όταν κάνω κατέβασμα ή ενημέρωση εφαρμογών το κινητό συχνά παγώνει εντελώς και ξαναλειτουργεί μετά από μερικά λεπτά. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κάποιος να περάσει ελληνικό Gingerbread πληκτρολόγιο στην Kyorarom; Αν ναι θα παρακαλούσα να με διαφωτίσει σχετικά...

 

Επίσης στην Kyorarom όταν κάνω κατέβασμα ή ενημέρωση εφαρμογών το κινητό συχνά παγώνει εντελώς και ξαναλειτουργεί μετά από μερικά λεπτά. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο;

 

Και σ' εμένα το κάνει αυτό, αλλά δεν έχω βρει το γιατί ακόμα...... :mad:

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κάποιος να περάσει ελληνικό Gingerbread πληκτρολόγιο στην Kyorarom; Αν ναι θα παρακαλούσα να με διαφωτίσει σχετικά...

 

Επίσης στην Kyorarom όταν κάνω κατέβασμα ή ενημέρωση εφαρμογών το κινητό συχνά παγώνει εντελώς και ξαναλειτουργεί μετά από μερικά λεπτά. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο;

 

Κατι τετοια κουλα μου τα εκανε και εμενα,εχω μηνες βεβαια που την εχω βγαλει.

Αν και δεν εχω τρελη εμπειρια ειχα κανει τα παντα στο πληκτρολογιο,αλλα δεν καταφερα τιποτα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κάποιος να περάσει ελληνικό Gingerbread πληκτρολόγιο στην Kyorarom; Αν ναι θα παρακαλούσα να με διαφωτίσει σχετικά...

 

Επίσης στην Kyorarom όταν κάνω κατέβασμα ή ενημέρωση εφαρμογών το κινητό συχνά παγώνει εντελώς και ξαναλειτουργεί μετά από μερικά λεπτά. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο;

ναι, την έκδοση που είχε δώσει μόνη μονταρισμένη ο Κύριλλος παλιά (ψάξτε τα post):cool:

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. λοιπον θελω να βαλω την ρομ 10.3 του κυριλλου. εχω κατεβαση το CM7.2.0-GT-I5800_Alpha8_ODIN και το Kyrillos'_rom_v10.3_update-signed . τωρα τι κανω?????? πως περναω μεσα την CM7
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. λοιπον θελω να βαλω την ρομ 10.3 του κυριλλου. εχω κατεβαση το CM7.2.0-GT-I5800_Alpha8_ODIN και το Kyrillos'_rom_v10.3_update-signed . τωρα τι κανω?????? πως περναω μεσα την CM7

 

κατεβασε πρωτα την 10(αν θυμαμαι καλα) την πρωτη που βγηκε.Αυτη θα βαλεις μεσα στο Odin.Ta 10,1 10,2 10,3 ειναι updates τα αοποια τα τρεχεις μεσα απο το recovery

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

λοιπον....τα καταφερα απο βιντεο που ειδα στο youtube. εβαλα την CM7 αρχη. και ειναι σαν να πηρα αλλο κινητο. επειδη δεν κερω αλλα γραφει τοι ειναι android 2.3.7. και ειναι ολα καινουρια. τι διαφορα εχει τωρα να βαλω την ρομ του κιριλλου 10.3 ενω εδω λειτουργουν η καμερα κ το μπλε δοντι. δεν γνωριζω αληθεια κ αν υπαρχει διαφορα πειτε μου να μαθω για να τη βαλω αν ειναι.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον....τα καταφερα απο βιντεο που ειδα στο youtube. εβαλα την CM7 αρχη. και ειναι σαν να πηρα αλλο κινητο. επειδη δεν κερω αλλα γραφει τοι ειναι android 2.3.7. και ειναι ολα καινουρια. τι διαφορα εχει τωρα να βαλω την ρομ του κιριλλου 10.3 ενω εδω λειτουργουν η καμερα κ το μπλε δοντι. δεν γνωριζω αληθεια κ αν υπαρχει διαφορα πειτε μου να μαθω για να τη βαλω αν ειναι.

 

Θα δεις ότι η δικιά μου, που είναι φτιαγμένη πάνω στην cm7, είναι πιο γρήγορη. Δοκίμασε την θα δεις διαφορά :)

Link to comment
Share on other sites

και τωρα τι πρεπει να κανω για να παω απο το CM7 στην κυριλλος 10.3 ?? ας μου πει καποιος αναλυτικα σας παρακαλω...
Link to comment
Share on other sites

και τωρα τι πρεπει να κανω για να παω απο το CM7 στην κυριλλος 10.3 ?? ας μου πει καποιος αναλυτικα σας παρακαλω...

 

Είναι αρκετά απλή διαδικασία αναλυτικά γραμμένη.

1) Κατέβασε την v10.3 από εδώ και πέρνα την όπως είναι στην κάρτα μνήμης.

2) Έχοντας ανοικτό το κινητό πάτα το κουμπί power (αυτό που ανοίγει το κινητό) και πάτα reboot => Recovery.

3) Το κινητό θα σε βγάλει σε μία λιγότερο γνώριμη οθόνη, στην οποία "κινείσαι" με τα βελάκια του ήχου και "επιλέγεις" με το κεντρικό-μεσαίο κουμπί. Επέλεξε εκεί λέει "install zip from sdcard" => "choose zip from sdcard" => και τώρα επέλεξε την kyrillos rom v10.3.

4) Σε κάνα 2 λεπτο θα εγκατασταθεί και θα γράψει completed. Τώρα πήγαινε πίσω με το back (δεξί) κουμπί και επέλεξε "wipe data/factory reset" και "yes".

5) Μόλις γίνει, κάνε reboot και περίμενε ~5 λεπτά να ανοίξει. Κάνε μια επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κυριλλε αλλα τελικα το βρηκα πριν κ το εκανα. τωρα το τελευταιο σταδιο για να ειμαι κομπλε. πηγα να κανω την sd partition με το rom manager αλλα οταν μπηκα μετα στο link2sd και αλλαξα το ext2 σε ext3 δεν το δεχτηκε. και το ext2 λαθος ητανε εγραφε. αλλος τροπος να το κανω??

σε mia 2gb καρτα ποσα Mb να κανω ext2?

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ενα θεματακι στη 10.3 με το wi fi!Δεν συνδεεται με τιποτα!!Καμμια ιδεα;;

Και κατι αλλο...Η εκδοση βασικου φασματος ειναι η XXJP4!!Μηπως πρεπει να την αλλαξω;;

Edited by minasc
Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα τα καταφερα και τα εκανα ολα. και χωρισμο της καρτας. σαν να πηρα καινουριο κινητο. ευχαριστω κυριλλε.

 

Παιζει ενα θεματακι στη 10.3 με το wi fi!Δεν συνδεεται με τιποτα!!Καμμια ιδεα;;

Και κατι αλλο...Η εκδοση βασικου φασματος ειναι η XXJP4!!Μηπως πρεπει να την αλλαξω;;

 

και εγω την XXJP4 εχω minasc. για το wifi δεν ξερω να σου πω.

 

κυριλλε τα πρωτα σημαδια του μπουζουκωματος αρχισανε,

 

την καρτα την χωρισα ως εξης. με το easeus partition master 9.1.1 χωρισα την καρτα στα δυο. 1.5 MB σε FAT και 500 σε ext2. κατεβασα το link2sd και μολις το ανοιξα με εβλαγε να επιλεξω ext2, ext3, ext4 κτλ. εβαλα το ext2 και μου ειπε οτι εγινε κανονικα. εκανα επανεκινηση και οταν ανοιξε μπηκα στο titanium backup και ειχε 4 μνημες οποτε οκ. ομως οταν πηγα να μπω στο google play να κατεβασω εφαρμογες δεν υπηρχε ενω πριν υπηρχε. ειχα κρατηση backup και εκανα επαναφορα του google play μπηκε στην αρχη κανονικα αλλα μετα απο λιγο μου κλεινη κ γραφει σφαλμα. τι παιζει ξερεις???

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Το wi fi ειναι το βασικο μου προβλημα αυτη τη στιγμη!Χωρις αυτο δεν μπορω να λειτουργησω τη συγκεκριμενη rom και ειναι κριμα!!
Link to comment
Share on other sites

Το wi fi ειναι το βασικο μου προβλημα αυτη τη στιγμη!Χωρις αυτο δεν μπορω να λειτουργησω τη συγκεκριμενη rom και ειναι κριμα!!

 

Δοκιμασε ξανα ενα wipe data. Εχεις μηπως hidden network?

 

@snake04, το παρτιτιον της καρτας καντο μεσω recovery mode που ειναι ο καλυτερος τροπος. Επισης σβησε το link 2sd και αν ειναι ξαναπερνα την ρομ μου. Εχω ηδη script για app2sd, το link2sd δεν χρειαζεται. Τωρα σχετικα με το μαρκετ, μου το εχουν αναφερει κ μερικοι αλλοι. Δεν ξερω, κανε wipe data κ αυριο θα σου στειλω το καινουριο αν δεν σου δουλεψει:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έφτασε η ώρα του αποχωρισμού. Από σήμερα είμαι ο περήφανος κάτοχος ενός LG Optimus L7 με android 4.0.3 προεγκατεστημένο. Ευχαριστώ όλους και πρώτα από όλους τον Κύριλλο για τις καταπληκτικές rom και αμέσως μετά τον αστροναύτη για το χρόνο και τη πολύτιμη βοήθειά του στο ξεκίνημα. Το κινητό θα πάει στον πατέρα μου, οπότε θα ρίχνω συχνά πυκνά μια ματιά εδώ. Μόλις έβαλα stock Rom για πρώτη φορά μετά από τη μέρα που το πήρα! Να είστε όλοι καλά και Κύριλλε καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου. Εύχομαι να περάσεις εκεί που στοχεύεις! Εις το επανιδείν!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...