Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν πάω να περάσω καινούρια επαφή στον τηλεφωνικό κατάλογο στην 9.5 του Κύριλλου, αν το κάνω με Ελληνικά γράμματα μου βγάζει ότι είναι πολλοί οι χαρακτήρες. Αν το κάνω με Αγγλικά παίρνει περισσότερους χαρακτήρες αλλά και πάλι λίγους σχετικά.

 

Κάποια λύση;

Μηπως υπάρχει κανα χρησιμο aplicattion για επαφές;

 

Το πρόβλημα είναι ότι τις αποθηκεύεις στην sim και αυτή δεν μπορεί να πάρει πολλούς χαρακτήρες για επαφές. Αντίγραψε τες / κάντες εξαγωγή στο google account σου και δεν θα έχεις πρόβλημα. Είναι πολύ απλό και συμφέρει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα είναι ότι τις αποθηκεύεις στην sim και αυτή δεν μπορεί να πάρει πολλούς χαρακτήρες για επαφές. Αντίγραψε τες / κάντες εξαγωγή στο google account σου και δεν θα έχεις πρόβλημα. Είναι πολύ απλό και συμφέρει!

 

Ακόμη και να μη θέλει να μπλέξει το google account του μπορεί απλά να τις αποθηκεύσει στη μνήμη του τηλεφώνου. Ούτε εκεί θα έχει πρόβλημα με τον αριθμό των χαρακτήρων. :):)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδια!

Θα προτιμήσω την δεύτερη λύση. Νόμιζα οτι είναι by default να παίρνει λίγους χαρακτήρες, αλλά βρήκα τελικά την ρύθμιση να τα περνάω στον κατάλογο τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Η Sony αναβαθμίζει Xperia Mini και MiniPro σε ICS. Η Samsung, αναβαθμίζεται στη χειρότερη υποστήριξη EVER!!!

 

Οντως! Το άλλο μου τηλέφωνο ειναι το Neo V και απλά περιμένω να έρθει η ειδοποίηση για το ICS. Μπορώ να το βάλω και με άλλον τρόπο αλλά βαριέμαι τα backup και φτου κι απ΄την αρχή. Θα περιμένω να βγει και για τα Ελληνικά σε λίγες μέρες. Πολλές ξένες χώρες δουλεύουν ήδη ICS στα Xperia τους και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές.

Link to comment
Share on other sites

Η Sony αναβαθμίζει Xperia Mini και MiniPro σε ICS. Η Samsung, αναβαθμίζεται στη χειρότερη υποστήριξη EVER!!!

 

Δηλαδή να σταματήσουμε να ονειρευόμαστε για official ICS; Δεν υπάρχει ελπίδα λέτε;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να σταματήσουμε να ονειρευόμαστε για official ICS; Δεν υπάρχει ελπίδα λέτε;;

 

Εδώ δεν παίρνει επίσημη το GALAXY S που κάποιος πέρσυ θα έδωσε περίπου τα ίδια που έχει το SII φέτος, λες να πάρει το δικό μας που δεν έχει ούτε Gingerbread;;; :P

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν έπαιρνε ICS το δικό μας, δεν θα μπορούσε να το σηκώσει. Η ταχύτητα και η μνημη του ειναι πολύ περιορισμένες.

Αν και θα μπορούσε να πάρει Gingerbread νομίζω. Πάντως με την Samsung δεν περιμένω πολλά. Γι΄αυτο και δεν συνέχισα μαζί της και επέλεξα Sony Ericsson για το επόμενο μου smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν έπαιρνε ICS το δικό μας, δεν θα μπορούσε να το σηκώσει. Η ταχύτητα και η μνημη του ειναι πολύ περιορισμένες.

Αν και θα μπορούσε να πάρει Gingerbread νομίζω. Πάντως με την Samsung δεν περιμένω πολλά. Γι΄αυτο και δεν συνέχισα μαζί της και επέλεξα Sony Ericsson για το επόμενο μου smartphone.

 

Το gingerbread τρέχει μια χαρά στο galaxy 3, το έχει κάνει port ένας στο xda. Πάει πιο γρήγορα από froyo. Κάνουν port και την ICS και αν και σε πρώιμο στάδιο είναι καλούτσικη!

Link to comment
Share on other sites

Το gingerbread τρέχει μια χαρά στο galaxy 3, το έχει κάνει port ένας στο xda. Πάει πιο γρήγορα από froyo. Κάνουν port και την ICS και αν και σε πρώιμο στάδιο είναι καλούτσικη!

 

Συμφωνώ και επαυξάνω σχετικά με το gingerbread. Η v10 του Κυρίλλου είναι, κατά τη γνώμη μου πάντα, η πιο γρήγορη ROM που έχει υπάρξει για το κινητό μας. Άρα δεν είναι θέμα hardware... Είναι θέμα ελλιπούς υποστήριξης... Να 'ναι καλά ο Κύριλλος και τα άλλα παιδιά από το XDA που δίνουν παράταση ζωής στο Γαλαξία μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Ανεπίσημα φτιάχνουν φυσικά τα πάντα, αλλά επίσημα η samsung για το Galaxy 3 έχει μείνει κάπου στο 2010.

Δεν μπορείς να αγοράσεις ένα κινητό με την ελπίδα ότι κάποιοι μερακλήδες σε ενα φορουμ θα ασχοληθούν με αυτό για να πάρει κάποια αναβάθμιση. Εγώ πχ όταν είχα πάρει το Galaxy 3 η Samsung είχε σε παρόμοια τιμή και περίπου ίδιες δυνατότητες αλλά 3-4 μοντέλα (μάλιστα νεότερα). Αν είχα επιλέξει κάποιο από εκείνα τώρα θα είχα ένα άχρηστο κινητό, μιας και τα δικά τους νήματα μέσα στο φόρουμ δεν ξεπερνάνε τις 20-30 σελίδες και περιορίζονται στα βασικά.

 

Ευτυχώς υπάρχει ο Κυριλλος και κανα 3-4 ακόμη άτομα εδώ και το τηλέφωνο ακολουθεί κάπως τις εξελίξεις μετά από 2 ολόκληρα χρόνια.

Αλλά το οτι υπάρχουν 5 ατομα μερακλήδες -το ξαναλέω- δεν κάνει την Samsung σοβαρή εταιρία στο after sales service/upgrade της.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες από τότε που έβαλα την Kyorarom κρασάρει συνεχώς το NDrive 11. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο;

 

Εμένα δουλεύει μια χαρά πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Mετα το update στο google maps δεν ζουμαρει οσο πριν στους χαρτες το εχει παρατηρησει αλλος? πως επιστρεφω σε προηγουμενη εκδοση με αφθονο ζουμ?
Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα της version Κύριλλος' ROM v9.6 (xda Developers) είδα ότι ο Κύριλλος προτείνει τη χρήση Kernel G3MOD v2.3 . Από τη στιγμή που είναι διαθέσιμη version G3MOD v2.4.1 είναι κάτι που έχει ξεχαστεί? ή πράγματι ο G3MOD v2.3 είναι πιο αποδοτικός? :confused:
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα της version Κύριλλος' ROM v9.6 (xda Developers) είδα ότι ο Κύριλλος προτείνει τη χρήση Kernel G3MOD v2.3 . Από τη στιγμή που είναι διαθέσιμη version G3MOD v2.4.1 είναι κάτι που έχει ξεχαστεί? ή πράγματι ο G3MOD v2.3 είναι πιο αποδοτικός? :confused:

 

Μπαα όχι απλά έχω καιρό να αναβαθμίσω το thread. Βάλε τον καινούριο :P

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν μπορει καποιος να ανεβασει το μαρκετ για την ν10 του κυριλλου γιατι δεν εχω την δυνατοτητα να το βρω...

ευχαριστω!

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν μπορει καποιος να ανεβασει το μαρκετ για την ν10 του κυριλλου γιατι δεν εχω την δυνατοτητα να το βρω...

ευχαριστω!

 

Λέγεται "Google Play" πλέον.. :p

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται "Google Play" πλέον.. :p

 

αυτα μας κανει ο ελληνικος στρατος...εχω χασει πολλα επισοδεια..

Ευχαριστω κυριλλε και καλη επιτυχια στις πανελληνιες!

 

EDIT. να πω κατι που εχω παρατηρησει σχετικα με το angrybirds τα γραφικα του ειναι χαλια...παιζει να τα διορθωσουμε με την 10.1 δεν θελω να αλλαξω εκδοση γιατι ειναι φοβερη!

Edited by panagis_89
angrybirds

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

αυτα μας κανει ο ελληνικος στρατος...εχω χασει πολλα επισοδεια..

Ευχαριστω κυριλλε και καλη επιτυχια στις πανελληνιες!

 

EDIT. να πω κατι που εχω παρατηρησει σχετικα με το angrybirds τα γραφικα του ειναι χαλια...παιζει να τα διορθωσουμε με την 10.1 δεν θελω να αλλαξω εκδοση γιατι ειναι φοβερη!

δεν νομίζω οτι είναι θέμα 10.1. αλλά hardware.

Δεν νομίζω οτι υποστηρίζονται από τον γαλαξία μας, δυστυχώς

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο το περασμα ενος update στην Kyrillos' ROM. Π.χ. απο την εκδοση 9.5 σε 9.6 , το script v6_supercharger θελει παλι εκτελεση?
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο το περασμα ενος update στην Kyrillos' ROM. Π.χ. απο την εκδοση 9.5 σε 9.6 , το script v6_supercharger θελει παλι εκτελεση?

πιθανόν, νομίζω οτι στην 9.6 εχει κάνει ο BigK update το supercharger.

Δεν χανεις τιποτα να το ξανατρεξεις

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τη βοηθεια σας!!Εχω την 9.2 περασμενη και εκανα partition μεσω CWM στη καρτα,αλλα και παλι δεν εχω χωρο στην εσωτερικη μνημη!!Να πω οτι ρυθμισα το titanium να κανει εγκατασταση στην εσωτερικη μνημη,οπως λεγανε οι οδηγιες!!Τι μπορει να φταιει;;Ποτε δεν καταφερα να το πετυχω το καταραμενο partition!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τη βοηθεια σας!!Εχω την 9.2 περασμενη και εκανα partition μεσω CWM στη καρτα,αλλα και παλι δεν εχω χωρο στην εσωτερικη μνημη!!Να πω οτι ρυθμισα το titanium να κανει εγκατασταση στην εσωτερικη μνημη,οπως λεγανε οι οδηγιες!!Τι μπορει να φταιει;;Ποτε δεν καταφερα να το πετυχω το καταραμενο partition!!

 

Wipe data έκανες; Επίσης, έχεις περάσει τα 4 αρχεία που πρέπει στην μέσα στο φάκελο sd/android/g3mod όπως λένε οι οδηγίες; Κοίτα και λίγο εδώ...Ρίξε μια ματιά προς το τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Wipe data έκανες; Επίσης, έχεις περάσει τα 4 αρχεία που πρέπει στην μέσα στο φάκελο sd/android/g3mod όπως λένε οι οδηγίες; Κοίτα και λίγο εδώ...Ρίξε μια ματιά προς το τέλος...

 

Wipe εκανα!Θα κοιταξω και θα σου πω!Δεν εχω την 9.5 και κατεβασα την 9.6 αλλα δεν βλεπω πουθενα τα αρχεια!!

 

EDIT Μαλλον τα βρηκα!!!

 

 

Η ιδια διαδικασια ειναι και για την 9.2;;

EDIT: Δυστυχως αποτυχαμε!!Εχει κανεις καμμια ιδεα;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Wipe εκανα!Θα κοιταξω και θα σου πω!Δεν εχω την 9.5 και κατεβασα την 9.6 αλλα δεν βλεπω πουθενα τα αρχεια!!

 

EDIT Μαλλον τα βρηκα!!!

 

 

Η ιδια διαδικασια ειναι και για την 9.2;;

EDIT: Δυστυχως αποτυχαμε!!Εχει κανεις καμμια ιδεα;

εμενα που μου τα εκανε αυτα με διαφορες rom-updates που εκανα,εστρωνε με format και νεο partition.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...