Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βγήκε g3mod 3.0 ε? Για να το δοκιμάσω..

 

Εγώ έχω καταλήξει πως με μηδέν φωτεινότητα στην οθόνη έχω πολύ καλή διάρκεια στη μπαταρία που φτάνει και τις 3 μέρες συνεχώς ανοικτό (καθόλου flight mode, 3g/wifi αρκετές φορές ανοιχτό)!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βγήκε g3mod 3.0 ε? Για να το δοκιμάσω..

 

Εγώ έχω καταλήξει πως με μηδέν φωτεινότητα στην οθόνη έχω πολύ καλή διάρκεια στη μπαταρία που φτάνει και τις 3 μέρες συνεχώς ανοικτό (καθόλου flight mode, 3g/wifi αρκετές φορές ανοιχτό)!

 

Μηδέν φωτεινότητα, κοιτάμε πόσο ανοίγουμε το wifi και το 3g...Για μένα, προσωπική γνώμη, θέλω να μη σκέφτομαι το ένα και το άλλο και να μην στραβώνομαι στο κινητό μου. Τρεις μέρες καλά είναι με OC αλλά 0 φωτεινότητα; Τι κάνεις την ημέρα;;; Δεν το έχω φουλ, το έχω κάτω από τη μέση αλλά άμα είμαι έξω, δε βλέπω την τύφλα μου!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή της σελίδας έχω βάλει ένα κολπάκι για να "μηδενίσει" υποτίθεται η μπαταρία και να ξανακρατάει από την αρχή...Δοκίμασέ το και πες...Επίσης εγώ έχω βάλει και 2 app, το Gemini App Manager, όπου μέσα από αυτό μπορείς να επιλέξεις ποιες εφαρμογές θα κάνουν autorun όταν ξεκινάει το κινητό (προσωπικά έχω βάλει να μην ξεκινάει το maps, γονατίζει από ram το κινητό) και το Autokiller Memory Optimizer όπου καθορίζεις τις τιμές της Ram για να κλείνει άχρηστες εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο (εγώ έχω βάλει 80,90,100 στα αντίστοιχα κουτάκια). Με αυτά, και το καινούριο non OC kernel G3Mod 3.0 μέχρι στιγμής βλέπω το κινητό να πηγαίνει σφαίρα και η μπαταρία είναι super.

Τελικά, έτσι όπως το σκέφτηκα, δεν ξέρω το κατά πόσο αξίζει να θυσιάσεις την μπαταρία για την απόδοση με ένα OC kernel. Για να το χρησιμοποιήσω τελικά που; Μόνο για παιχνίδια τελικά αξίζει. Για καθημερινή χρήση με τηλέφωνα, wifi και δεδομένα, ο OC kernel "στραγγίζει" την μπαταρία.

 

Σε ευχαριστώ πολύ , θα δοκιμάσω τους τρόπους που αναφέρεις και θα σας ενημερώσω για τις αλλαγές !

Το maps πως το έβαλες να μην ξεκινά ?

Edited by st@m@tis
Xiaomi Redmi 3s - Redmi 4x - Redmi 4 Prime - Note 4x - Redmi Note 8
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ , θα δοκιμάσω τους τρόπους που αναφέρεις και θα σας ενημερώσω για τις αλλαγές !

Το maps πως το έβαλες να μην ξεκινά ?

 

Στο Gemini App μόλις το ανοίξεις, σου βγάζει λίστα με όλες τις εφαρμογές που τρέχουν...Αν πατήσεις αριστερά στην εφαρμογή πάνω στο εικονίδιο παρατεταμένα, σου βγάζει ένα μενού. Πατάς εκεί Config Autorun και το βάζεις off σε όλα...

Link to comment
Share on other sites

Στο Gemini App μόλις το ανοίξεις, σου βγάζει λίστα με όλες τις εφαρμογές που τρέχουν...Αν πατήσεις αριστερά στην εφαρμογή πάνω στο εικονίδιο παρατεταμένα, σου βγάζει ένα μενού. Πατάς εκεί Config Autorun και το βάζεις off σε όλα...

 

 

Ok όλα καλά :) Θα το κάνω και με τους launchers που δεν χρησιμοποιώ , μόνο τον Launcherpro δεν θα πειράξω ;)

Xiaomi Redmi 3s - Redmi 4x - Redmi 4 Prime - Note 4x - Redmi Note 8
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε g3mod 3.0 ε? Για να το δοκιμάσω..

 

Εγώ έχω καταλήξει πως με μηδέν φωτεινότητα στην οθόνη έχω πολύ καλή διάρκεια στη μπαταρία που φτάνει και τις 3 μέρες συνεχώς ανοικτό (καθόλου flight mode, 3g/wifi αρκετές φορές ανοιχτό)!

νομιζω αλλο το G3mod3.1 και άλλο το g3mod2.3 ή 2.4.1.... μάλιστα, το G3mod3.1 ΔΕΝ υποστηρίζει hybrid2sd που έχει to G3mod2.3...

Αρα, λογικά αν το βάλεις σε γαλαξία που έχει ήδη g3mod2.3 θα γίνει Ο ΧΑΜΟΣ....

Κάνω λάθος?

Ενα καλό "κόλπο" είναι οταν δοκιμάζετε τετοιες αλλαγές (πχ kernel), πρώτα να τραβάτε ένα Backup από το CWM για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο...

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Μηδέν φωτεινότητα, κοιτάμε πόσο ανοίγουμε το wifi και το 3g...Για μένα, προσωπική γνώμη, θέλω να μη σκέφτομαι το ένα και το άλλο και να μην στραβώνομαι στο κινητό μου. Τρεις μέρες καλά είναι με OC αλλά 0 φωτεινότητα; Τι κάνεις την ημέρα;;; Δεν το έχω φουλ, το έχω κάτω από τη μέση αλλά άμα είμαι έξω, δε βλέπω την τύφλα μου!!! :p

 

Μάλλον το συνήθισα πια! Μόνο σε εξωτερικό χώρο ίσως έχω πρόβλημα (ανάλογα και τί θες να κάνεις..), αλλά από το widget ανεβάζω τη φωτεινότητα με ένα πάτημα.

 

νομιζω αλλο το G3mod3.1 και άλλο το g3mod2.3 ή 2.4.1.... μάλιστα, το G3mod3.1 ΔΕΝ υποστηρίζει hybrid2sd που έχει to G3mod2.3...

Αρα, λογικά αν το βάλεις σε γαλαξία που έχει ήδη g3mod2.3 θα γίνει Ο ΧΑΜΟΣ....

Κάνω λάθος?

Ενα καλό "κόλπο" είναι οταν δοκιμάζετε τετοιες αλλαγές (πχ kernel), πρώτα να τραβάτε ένα Backup από το CWM για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο...

 

Ναι όντως, υποστηρίζει βέβαια data2sd που είναι διαφορετικό. Εγώ χρησιμοποιώ Link2SD οπότε δεν επηρεάζομαι. Στην έκδοση 3.1 βάλανε και το 1% battery MOD!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή της σελίδας έχω βάλει ένα κολπάκι για να "μηδενίσει" υποτίθεται η μπαταρία και να ξανακρατάει από την αρχή...Δοκίμασέ το και πες...Επίσης εγώ έχω βάλει και 2 app, το Gemini App Manager, όπου μέσα από αυτό μπορείς να επιλέξεις ποιες εφαρμογές θα κάνουν autorun όταν ξεκινάει το κινητό (προσωπικά έχω βάλει να μην ξεκινάει το maps, γονατίζει από ram το κινητό) και το Autokiller Memory Optimizer όπου καθορίζεις τις τιμές της Ram για να κλείνει άχρηστες εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο (εγώ έχω βάλει 80,90,100 στα αντίστοιχα κουτάκια). Με αυτά, και το καινούριο non OC kernel G3Mod 3.0 μέχρι στιγμής βλέπω το κινητό να πηγαίνει σφαίρα και η μπαταρία είναι super.

Τελικά, έτσι όπως το σκέφτηκα, δεν ξέρω το κατά πόσο αξίζει να θυσιάσεις την μπαταρία για την απόδοση με ένα OC kernel. Για να το χρησιμοποιήσω τελικά που; Μόνο για παιχνίδια τελικά αξίζει. Για καθημερινή χρήση με τηλέφωνα, wifi και δεδομένα, ο OC kernel "στραγγίζει" την μπαταρία.

 

Γεια. Νομιζω πως δεν εχεις δικιο. Αντιθετα τα λες. Ο OC Kernel με το καταλληλο configuration μπορει να σου κανει πολυ καλυτερη εξοικονομηση ενεργειας. Π.χ. χρησιμοποιωντας τα καταλληλα profiles κρατας τη CPU σε χαμηλα επιπεδα (screen off, low battery) κ εχεις περισσοτερο αποθεμα ενεργειας.

Ενω απο την αλλη αν παιζεις παιχνιδια κ ενεργοβορες app τακτικα, τοτε η CPU θα σου ρουφηξει μπαταρια.

Με v6Supercharger δε χρειαζεσαι κανενα autokiller k task manager.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις που παιδευομαι.

 

με official rooted rom 2.2 θελω μεγαλυτερο χωρο αποθηκευσης.

εχω κανει partition thn καρτα οπου δυστηχως δεν το βλεπω πουθενα (παρολο που εχει μικρινει η καρτα κατα 2*256 Mb.

Πως μπορω να την ξαναφτιαξω απο την αρχη?(με το μινιτοολ την βγαζει 3,4gb)

ποιο προγραμμα χρησιμοποιω μετα?

 

 

ΥΓ.με τα 4 αρχεια που περασα στον φακελο g3mod εχω τωρα 150μmb.αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι 150 και οχι 256 και που ειναι τα αλλα 256.αυτο που διαβασα ειναι οτι οταν κανεις το κινητο σαν καρτα αποθυκευσης να το διαβασει ο υπολογιστης τοτε βλεπει μονο το fat32 και οχι το εχτ2.

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Γεια. Νομιζω πως δεν εχεις δικιο. Αντιθετα τα λες. Ο OC Kernel με το καταλληλο configuration μπορει να σου κανει πολυ καλυτερη εξοικονομηση ενεργειας. Π.χ. χρησιμοποιωντας τα καταλληλα profiles κρατας τη CPU σε χαμηλα επιπεδα (screen off, low battery) κ εχεις περισσοτερο αποθεμα ενεργειας.

Ενω απο την αλλη αν παιζεις παιχνιδια κ ενεργοβορες app τακτικα, τοτε η CPU θα σου ρουφηξει μπαταρια.

Με v6Supercharger δε χρειαζεσαι κανενα autokiller k task manager.

 

Σε θέματα μπαταρίας κάτα γενική ομολογία οι NON OC είναι μακράν καλύτερες. Βέβαια παίζει ρόλο και η συσκευή και αν την έχεις ως πρώτη ή δεύτερη και πως δέχεται η κάθε συσκευή τον εκάστοτε kernel. Το supercharger το είχα όταν ήμουν στου Κύριλλου τη ρομ αλλά το app που έχω μου δίνει πολύ καλύτερη απόδοση στη μνήμη. Το έχω ψάξει πάρα πολύ και έχω δοκιμάσει ό,τι έχει βγεί σε script και mod για froyo στο κινητό μας. Σε αυτά κατέληξα εγώ για μένα. Ο καθένας βρίσκει ό,τι του ταιριάζει... ;)

 

Sent via Tapatalk

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστησει το viber αλλα δεν μου δουλευει, στελνει μονο μηνυματα αλλα τον συνομιλητη δεν τον ακουω ουτε με ακουει, ...Ξερει κανεις να μου απαντησει γιατι και αν το εχει καποιος και του κανει το ιδιο προβλημα?:lol:
Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστησει την 9.5 του Κυριλου, αλλά έχω πρόβλημα με το data του παρόχου μου. Δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ μέσω κινητου, αλλά μονο μέσω wifi.

Πηγαινω settings->wireless and network->mobile networks->use packet data και το τικάρω

 

αλλά μολις βγαινω απο τα settings το ξετικάρει μονο του. Βεβαια δεν ξέρω καν αν ειναι αυτο το σωστό σημειο για ενεργοποίηση του data

 

Μια βοήθεια;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

To δοκίμασα τις τελευταίες 24 ώρες και λειτουργεί χωρίς προβλήματα MIUI V4.

Εϊναι με Android 4 και πολύ ωραίο περιβάλλον. Η τελευταία έκδοση 4 είναι σταθερή χωρίς προβλήματα. (διαβάστε την συζήτηση στο xda forum)

 

Σας το συνιστώ.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1527336

Edited by viron
Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστησει την 9.5 του Κυριλου, αλλά έχω πρόβλημα με το data του παρόχου μου. Δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ μέσω κινητου, αλλά μονο μέσω wifi.

Πηγαινω settings->wireless and network->mobile networks->use packet data και το τικάρω

 

αλλά μολις βγαινω απο τα settings το ξετικάρει μονο του. Βεβαια δεν ξέρω καν αν ειναι αυτο το σωστό σημειο για ενεργοποίηση του data

 

Μια βοήθεια;:rolleyes:

 

 

Κανείς;;; :(

Link to comment
Share on other sites

To δοκίμασα τις τελευταίες 24 ώρες και λειτουργεί χωρίς προβλήματα MIUI V4.

Εϊναι με Android 4 και πολύ ωραίο περιβάλλον. Η τελευταία έκδοση 4 είναι σταθερή χωρίς προβλήματα. (διαβάστε την συζήτηση στο xda forum)

 

Σας το συνιστώ.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1527336

οεο, παλι χωρις Bluetooth....

:(:cry::down:νοείται τη σήμερον ημέρα κινητο χωρίς bluetooth ακουστικό? αν μιλάς πολύ, γίνεσαι "ψητός''...

τι να τα κάνω όλα τα άλλα τα "καλούδια"?!

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστησει την 9.5 του Κυριλου, αλλά έχω πρόβλημα με το data του παρόχου μου. Δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ μέσω κινητου, αλλά μονο μέσω wifi.

Πηγαινω settings->wireless and network->mobile networks->use packet data και το τικάρω

 

αλλά μολις βγαινω απο τα settings το ξετικάρει μονο του. Βεβαια δεν ξέρω καν αν ειναι αυτο το σωστό σημειο για ενεργοποίηση του data

 

Μια βοήθεια;:rolleyes:

 

Έχεις τις σωστές ρυθμίσεις APN για τον πάροχό σου?

Link to comment
Share on other sites

Τι ρυθμίσεις;

Τοσα χρονια μονο του ρυθμιζόταν το android. Αναλογα το ποια καρτα εβαζα επαιρνε τις ρυθμίσεις αυτόματα.

Τι πρέπει να κάνω; Που βαζω τις ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Από ρυθμίσεις/ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα/δίκτυα κινητής τηλεφωνίας/ονόματα σημείων πρόσβασης

 

Εκεί δες τί έχεις επιλεγμένο και αν χρειάζεται να αλλάξεις κάποιο στοιχείο (όνομα ή APN) βάσει αυτού --> http://androidgreece.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=130

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου όλα είναι σωστα στις ρυθμίσεις που μου δίνεις. Τα πήρε κανονικά by default.

Το πρόβλημα είναι οτι όταν τικάρω να χρησιμοποιήσει τα data pack και βγαινω απο τις ρυθμίσεις ξετικάρεται μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου όλα είναι σωστα στις ρυθμίσεις που μου δίνεις. Τα πήρε κανονικά by default.

Το πρόβλημα είναι οτι όταν τικάρω να χρησιμοποιήσει τα data pack και βγαινω απο τις ρυθμίσεις ξετικάρεται μόνο του.

μηπως εχεις κάποιο προγραμμα που "μπλοκάρει" είτε το 3G είτε τα data είτε τα APN?

δες τι προγραμμα πέρασες πρόσφατα στον γαλαξία σου...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις κάποιο προγραμμα που "μπλοκάρει" είτε το 3G είτε τα data είτε τα APN?

δες τι προγραμμα πέρασες πρόσφατα στον γαλαξία σου...

 

 

Όχι δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο πρόγραμμα.

το πρόβλημα ειναι οτι όταν τικάρω το use pack data δεν το κρατάει τικαρισμένο.

Edited by highpriest
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω κάποιους "εθελοντές" που έχουν το πρόβλημα με το usb στην v10, δηλαδή που δεν τους εμφανίζει το mass storage για να κάνουν μεταφορά αρχείων sd pc.

Ανοίξτε τον terminal emulator, και γράψτε: echo "PDA" > /sys/devices/virtual/sec/switch/usb_sel και πατήστε enter.

Συνδέστε το κινητό σας με το pc και δείτε αν δουλεύει. Αν λειτουργεί θα ενσωματώσω το fix στην v10.1 (based on CM7.2 alpha8).

 

Κυριλλε ολα οκ... Εβαλα την εντολη στο terminal emulator και το pc ειδε πλεον την sd σαν mass storage....

 

Τhx!!!!

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστησει την 9.5 του Κυριλου, αλλά έχω πρόβλημα με το data του παρόχου μου. Δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ μέσω κινητου, αλλά μονο μέσω wifi.

Πηγαινω settings->wireless and network->mobile networks->use packet data και το τικάρω

 

αλλά μολις βγαινω απο τα settings το ξετικάρει μονο του. Βεβαια δεν ξέρω καν αν ειναι αυτο το σωστό σημειο για ενεργοποίηση του data

 

Μια βοήθεια;:rolleyes:

Τελικά εδω εντοπίζω το πρόβλημα. Ολες οι ρυθμισεις μέσα στα APN κλπ, ειναι σωστες.

Το θέμα είναι οτι όταν πάω να ενεργοποιήσω τα data και τικάρω δεν το κρατάει στην μνημη.

Αν βγω απο τα σέττινγκ και ξαναμπω δεν είναι τικαρισμένο.

Τι μπορεί να φταίει;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να ενεργοποιησεις τα data απο το μενου που εμφανιζεται αν κρατησεις το power button.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να ενεργοποιησεις τα data απο το μενου που εμφανιζεται αν κρατησεις το power button.

 

Ενεργοποιημένα ειναι απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...