Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά πήρα και εγώ αυτό το καταπληκτικό κινητάκι!! Όχι μόνο αξίζει τα λεφτά του τα αξίζει μέχρι τελευταίο cents!!!! Όταν άκουσα ότι δίνανε βάση και φορτιστή αυτοκινήτου δώρο νόμιζα πως ήταν της orbit (της εταιρεία που φέρνει ο γερμανός) αλλά εδώ μιλάμε για αυθεντική!! Οπότε το κινητό σου έρχεται ακόμα πιο φθηνό!! Ψάχνοντας στο market βρήκα αυτό το game pocket legends (3d MMO) απλά φοβερό!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους, έχω αγοράσει εδώ και 10 μέρες αυτό το κινητό, αλλά αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα. Το κινητό το έχω στα Ελληνικά, αλλά κάθε φορά που το έχω κλειστό και το ανοίγω, στην σελίδα που ζητάει το pin μου τα έχει όλα στα γερμανικά. Επειδή δεν ήξερα αν έχω κάνει κάποια λάθος ρύθμιση, το έκανα reset, αλλά και πάλι τα ίδια.

Και κάτι ακόμα,το κινητό έχει την v10a έκδοση, προσπάθησα να το αναβαθμίσω σε v10b μιας και έχει βγει στην ελλάδα αλλά μου γράφει ότι έχω την πιο ενημερωμένη έκδοση.

 

Απο που το έχεις αγοράσει φίλε μου?

Η V10b είναι για Ελλάδα 100%.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάποιες ερωτήσεις..

 

κάνοντας το κινητό root, χάνουμε την εγγύηση; Γίνεται να γίνει unroot σε οποιαδήποτε στιγμή θέλω και πώς;;

 

όταν περνάμε διάφορες custom rom μπορούμε να επανέλθουμε στην αρχική εργοστασιακή του κινητού;

 

επίσης, βλέπω κινητά άλλων εταιριών που έχουν πολλές custom rom σε σχέση με το optimus one.. αυτό είναι επειδή είναι ακόμα καινούργιο το κινητό ή απλά βασιζόμαστε στην απήχηση που θα έχει σε διάφορους developers;;

Link to comment
Share on other sites

Απο που το έχεις αγοράσει φίλε μου?

Η V10b είναι για Ελλάδα 100%.

 

Το κινητο το αγορασα απο το καταστημα multirama (εργαζομαι εκει) και συνεργαζεται με καποιο καταστημα για κινητα.δεν ξερω ομως αυτο το καταστημα απο που ακριβως προμηθευεται

Αν το στειλω στην lg θα βγαλω ακρη;

Edited by John_F_L
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το αγορασα απο το καταστημα multirama (εργαζομαι εκει) και συνεργαζεται με καποιο καταστημα για κινητα.δεν ξερω ομως αυτο το καταστημα απο που ακριβως προμηθευεται

Αν το στειλω στην lg θα βγαλω ακρη;

 

Αξίζει να προσπαθήσεις να το στείλεις LG.

Σίγουρα (αν δεν είναι εισαγωγής LG Ελλάδος)θα έχεις πρόβλημα με τους χαρακτήρες ανά SMS (70), κάτι που τα "ελληνικά" (V10b) δεν έχουν (κανονικά 160 χαρακτήρες!!!)

Link to comment
Share on other sites

xirosiman Κοίτα μήπως βγάλεις άκρη εδώ:

 

 

Δ) Γίνεται και μάλιστα πανεύκολα! SuperOneClick...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

- Συνδέουμε το κινητό μας με το pc μέσω usb.

- ΔΕΝ κάνουμε "ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου".

- Πηγαίνουμε στο κεντρικό μενου - Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη και ενεργοποιούμε το "Εντοπισμός σφαλμάτων USB".

 

- Κατεβάζουμε το πρόγραμμα SuperOneClick και το αποσυμπιέζουμε στον δίσκο μας.

- Κάνουμε Δεξί Κλικ στο "SuperOneClick.exe" και το τρέχουμε σαν Administrator "Run as Administrator".

-Από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Root". Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και μας ενημερώνει ότι η συσκευή μας είναι πλέον Root!

 

Για να το ελέγξουμε, στις εγκατεστημένες εφαρμογές πλέον πρέπει να υπάρχει το εικονίδιο "Superuser". Αυτή είναι η εφαρμογή που παίρνει τον έλεγχο της συσκευής και επιτρέπει οποιαδήποτε εγκατάσταση...

 

Στη συνέχεια από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Allow Non Market Apps (requires root)".

Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και είμαστε έτοιμοι!

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να προσπαθήσεις να το στείλεις LG.

Σίγουρα (αν δεν είναι εισαγωγής LG Ελλάδος)θα έχεις πρόβλημα με τους χαρακτήρες ανά SMS (70), κάτι που τα "ελληνικά" (V10b) δεν έχουν (κανονικά 160 χαρακτήρες!!!)

 

Οι χαρακτήρες ανά SMS είναι 70 και όχι 160, οπότε πιθανό να μην είναι εισαγωγής LG. Θα μιλήσω με την LG, και αν μου πουν να το στείλω επάνω και μπορούν να κάνουν κάτι, έχει καλώς, αλλιώς θα μείνω όπως είμαι. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο (αν και πιστεύω πως θα γίνει, δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα

 

πρεπει να ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ αν και εχω κανει register αρκετο καιρο.ειμαι και εγω κατοχος του lg optimus one p500 και θα ηθελα να σας ρωτησω απο μπαταρια πως σας φαινεται?

Νομιζω οτι σε εμενα δεν κραταει τοσο καλα...υπαρχει καποιο tip?

 

Αν εχω κλειστο το wifi με παει 2,5 μερες.

Αν το ανοιξω και κανω μετρια χρηση με το ζορι βγαζει την μερα.

 

Μαλλον καταναλωνει πολυ , γιατι η μπαταρια απο χωρητηκοτητα ειναι καλα

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω κλειστο το wifi με παει 2,5 μερες.

Αν το ανοιξω και κανω μετρια χρηση με το ζορι βγαζει την μερα.

 

Μαλλον καταναλωνει πολυ , γιατι η μπαταρια απο χωρητηκοτητα ειναι καλα

 

 

εγω κανω πολυ χρηση και wifi και αρκετη gps και μου κραταει ευκολα 2 μερες χωρις κλεισιμο το βραδυ.

 

κατι αλλο τρεχει. βαλε και ενα task manager, memory booster, battery improver η' κατι αντιστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και το δοκιμασα στον γερμανο.Δυστυχως ειχε μεμβρανη στην οθονη και δεν μπορεσα να τσεκαρω το πως γλυστραει το δακτυλο...ειναι εξισου smooth ας πουμε με το wildfire γιατι με την μεμβρανη ειχε σκληρη αισθηση....?Γενικως το κινητο ειναι οτι πιο πρακτικο εχω δουλεψει σε android....το μονο που με χαλασε ειναι το browsing....δλδ σε μια σελιδα χωρις zoom in δεν μπορεις να διαβασεις λεξη....το multitouch στο zoom in/out δεν εχει ακριβεια (ισως φταει και η μενβρανη σε αυτο)...επισης οταν επελεγα zoom in μου φανηκε οτι ζουμαρε την σελιδα καπως χυμα.
Link to comment
Share on other sites

Για την δεδομένη ανάλυση της οθόνης του ζουμάρει μια χαρά . Επιπλέον πιστεύω οτι είναι αρκετά ευαίσθητη η οθόνη , αλλά γούστα ειναι πάντα ολα .

Τώρα : Xiaomi Poco F3 128GB,Nvidia Shield K1,Ipad Air, Ainol Fire, Ipad 3,Xbox Series S,Xbox 360,Wii U ,3DsXL,Psp,Ps2,Ps1,Spectrum 48k,Amiga 1200,Amiga 1200 Tower 040+PPC

Παλιά : Poco F3 128GB, Samsung S7 Edge,Note 4,Note 3,Samsung tab pro 8.4,Samsung S3,Iphone 4,Nexus 7,Samsung Galaxy tab 10.1,Ainol Aurora II,Yinlips YDPG18,Archos 80 G9 250 Gb, Haipad M7

Link to comment
Share on other sites

LG Optimus One P500 - ΔΩΡΟ WHATS UP -μεχρι 24 ΔΟΣΕΙΣ - 2 έτη εγγύηση - Με αναβάθμιση/επιδότηση/ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ/ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ, ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ:249,90

 

http://www.mobilehellas.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=6688

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και το δοκιμασα στον γερμανο.Δυστυχως ειχε μεμβρανη στην οθονη και δεν μπορεσα να τσεκαρω το πως γλυστραει το δακτυλο...ειναι εξισου smooth ας πουμε με το wildfire γιατι με την μεμβρανη ειχε σκληρη αισθηση....?Γενικως το κινητο ειναι οτι πιο πρακτικο εχω δουλεψει σε android....το μονο που με χαλασε ειναι το browsing....δλδ σε μια σελιδα χωρις zoom in δεν μπορεις να διαβασεις λεξη....το multitouch στο zoom in/out δεν εχει ακριβεια (ισως φταει και η μενβρανη σε αυτο)...επισης οταν επελεγα zoom in μου φανηκε οτι ζουμαρε την σελιδα καπως χυμα.

 

 

Μπορώ να στο επιβεβαιώσω εγώ , καθώς είχα το ίδιο πρόβλημα όταν βγήκε στον Γερμανό. Προχθές όμως που ξαναπήγα μετά από πολλές μέρες, η ζελατίνα είχε βγεί και το κινητό είχε πραγματικά άλλη αίσθηση.. Η συγκεκριμένη ζελατίνα χαλάει πολύ την αφή!!

 

Σήμερα ξαναπήγα και είχα την ευκαιρία να το χρησιμοποιήσω και δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα.. Το κινητό ρόλλαρε γρήγορα και ομαλά. Όση ώρα το χρησιμοποίησα και άλλαζα της οθόνες γρήγορα, δεν κόλλησε καθόλου και ούτε διαπίστωσα κάποια καθυστέρηση ή κάτι που να με χαλούσε.. Η αίσθηση της αφής είναι εξίσου καλή και με το wildfire.

 

Ζήτα από τους υπαλλήλους μήπως την βγάλουν αλλά δεν νομίζω να γίνει κάτι εκτός αν πέσεις σε κάποιον καλό. πάντως εγώ την πρώτη φορά ξεκόλλησα λίγο την ζελατίνα για να το αγγίξω καλύτερα.

Βεβαία αν το κάνει κάθε ένας αυτό η ζελατίνα δεν θα κολάει και απλά θα την βγάλουν..:D:D

Link to comment
Share on other sites

Για την δεδομένη ανάλυση της οθόνης του ζουμάρει μια χαρά . Επιπλέον πιστεύω οτι είναι αρκετά ευαίσθητη η οθόνη , αλλά γούστα ειναι πάντα ολα .

 

Εννοείς ότι μπορεί να γρατζουνιθεί εύκολα;;

 

Είχα δει σε ένα φίλο μου που είχε βάλει ένα screen protector στην οθόνη του iphone του, αλλά όταν το άγγιξα δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. ι Το iphone είχε την ίδια αίσθηση με ή χωρίς την ζελατίνα..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι μπορεί να γρατζουνιθεί εύκολα;;

 

Όχι εννοώ οτί είναι ευαίσθητη στην αφή , ανταποκρίνεται άμεσα και πολύ καλά . :)

Edited by Speccyace

Τώρα : Xiaomi Poco F3 128GB,Nvidia Shield K1,Ipad Air, Ainol Fire, Ipad 3,Xbox Series S,Xbox 360,Wii U ,3DsXL,Psp,Ps2,Ps1,Spectrum 48k,Amiga 1200,Amiga 1200 Tower 040+PPC

Παλιά : Poco F3 128GB, Samsung S7 Edge,Note 4,Note 3,Samsung tab pro 8.4,Samsung S3,Iphone 4,Nexus 7,Samsung Galaxy tab 10.1,Ainol Aurora II,Yinlips YDPG18,Archos 80 G9 250 Gb, Haipad M7

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε μέρος στον διαγωνισμό της LG μπας και μας έρθει τσάμπα το κινητό :p

http://www.lg.com/gr/microsite/lg_optimus_one_diagonismos/

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια πηγα και εκανα ανανεωση συμβολαιου στην Wind και το εκλεισα,απο το τμημα αναβαθμησεων μου ειπαν οτι απο τον αλλο μηνα θα το εχουν και πως για Νοεμβρη δεν εχουν καποια ενημερωση.

Τωρα απο το καταστημα μου ανεφερε ο πωλητης πως θα κοιταξει αν μπορει να μου το φερει πιο νωρις (μεσω πωλητη lg).

Εχω το 5800 και μετα απο πολλα Νοκια αποφασιζω να κανω αλλαγη στρατοπαιδου αλλα πιστευω πως αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Το τσιμπισα απο γερμανο με νεα συνδεση απερ25 με ιντερνετ απο 270 στα 140. Μπομπα το κινητο και καμια σχεση το tουch οταν βγει η ζελατινα. Η μπαταρια μια μερα κραταει τωρα που το σκιζω και ψαχνομαι στο market
Link to comment
Share on other sites

Το τσιμπισα απο γερμανο με νεα συνδεση απερ25 με ιντερνετ απο 270 στα 140. Μπομπα το κινητο και καμια σχεση το tουch οταν βγει η ζελατινα. Η μπαταρια μια μερα κραταει τωρα που το σκιζω και ψαχνομαι στο market

Στο browsing σε δυσκολευει καθολου το multitouch και το πως φορτωνει τις σελιδες στην οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν ειναι και σαν του desire αλλα και παλι περναει κατα πολυ τη βαση. εμενα μαρεσει που οταν κανεις διπλο κλικ για να ζουμαρει αναδιπλωνει τελεια τη σελιδα στο πλατος της οθονης. το multi μονο στις φωτο το χρησιμοποιω
Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν ειναι και σαν του desire αλλα και παλι περναει κατα πολυ τη βαση. εμενα μαρεσει που οταν κανεις διπλο κλικ για να ζουμαρει αναδιπλωνει τελεια τη σελιδα στο πλατος της οθονης. το multi μονο στις φωτο το χρησιμοποιω
Με λιγα λογια αυτο που με ξενισε ειναι το παρακατω που διαβασα σε ενα review:Any problems with the phone? Well, web browsing isn’t a smooth as you’d expect from an Android 2.2 phone. Scrolling around pages can be a little slow and jerky, while text is pretty jagged around the edges until you zoom right in on the page.Δηλαδη οταν επελεγα zoom in σε ενα σημειο της σελιδας μου εκανε οτι να ναι zoom και με πεταγε σε αλλη περιοχη και επρεπε μετα να ξαναψαξω το σημειο που ζουμαρε...επισης το zoom in/out πηγαινε σπαστα δεν ηταν smooth.Και οταν ζουμαρα δεν μου αρεσε το πως φορτωνε την ζουμαρισμενη περιοχη στο πλαισιο της οθονης (εκτος οθονης εβγαζε αλλα κομματια της σελιδας)....η ιδια διαδικασια στο wildfire γινεται πολυ πιο γρηγορα και ομαλα παροτι σαν κινητο ειναι παντου υποδυεστερο.Στα υπολοιπα δεν εχω κανενα παραπονο το κινητο στα χρηματα του ειναι κορυφη.

 

Nεα reviews

http://asia.cnet.com/tv/tech/mobile-tech/0,39067331,45268242p,00.htm

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα που το διαθέτουν μάλλον αυξήθηκαν αρκετά και από ό,τι φαίνεται πρέπει να τελειώνει το μονοπώλιο της Cosmote, αφού έχει έρθει και σε μεγάλες αλυσίδες. Σε χρώματα προς το παρόν φαίνεται να κυκλοφορούν τα "στάνταρ" μαύρο & ασημί.

 

http://www.skroutz.gr/s/287176/LG-Optimus-One-P500.html

 

Η τιμή πάντως πέφτει με αργούς ρυθμούς...

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα που το διαθέτουν μάλλον αυξήθηκαν αρκετά και από ό,τι φαίνεται πρέπει να τελειώνει το μονοπώλιο της Cosmote, αφού έχει έρθει και σε μεγάλες αλυσίδες. Σε χρώματα προς το παρόν φαίνεται να κυκλοφορούν τα "στάνταρ" μαύρο & ασημί.

 

http://www.skroutz.gr/s/287176/LG-Optimus-One-P500.html

 

Η τιμή πάντως πέφτει με αργούς ρυθμούς...

Πηρα τηλ τυχαια σε ενα απο αυτα και δεν εχει τελικα να κανει με το μονοπωλιο....ειναι εισαγωμενα απο εξωτερικο και συγκεκριμενα την Γερμανια που σου δινουν 1 χρονο εγγυηση για ελλαδα.Το ελληνικο Optimus One με 2 χρονια εγγυηση εξακολουθει να το φερνει μονο ο γερμανος και η cosmote αλλα πρεπει να ειμαστε στο 20ημερο τωρα...οπου ναι ναι τελειωνει η αποκλειστηκοτητα.Κατσε μετα να δεις για ποτε θα φτασει στα 220 ευρω. Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...