Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας , επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο κινητό για ένα φίλο μου να αναφέρω κάτι πολύ συμαντικό κατά εμέ .

Είδα και το Galaxy 3 και στα χαρακτηριστικά είναι παρόμοια . Όμως ψαχνοντας παραπάνω διαπίστωσα οτί δεν έχει chip γραφικών το Galaxy 3 . Αυτό σημαίνει οτί τα πιο πολλά παιχνίδια δεν θα παίζουν ή και εαν ακόμη παίζουν θα δείχνουν χάλια . Το Lg Omnipus One έχει GPU στα 200 ΜΗΖ όπως GPU έχει και το πιο φτηνό LG Omnipus GT540 . Επίσης σε σχέση με το με το Galaxy 3 έχει και πιο μεγάλη ανάλυση οθόνης 480 χ 320 παρόλο που έχει λιγότερα χρώματα . Εαν μάλιστα υπολογίσουμε και την διαφορά τους σε 40-50 ευρό πιστεύω οτι το LG είναι συμφερότερη αγορά σαφώς . Φυσικά έχει και ram 512 mb που βοηθάνε στην όλη λειιτουργία . Αυτό με τα παιχνίδια το διαπιστώνει κανεις εαν ψάξει στο Youtube για video σε "Galaxy 3+games" δεν θα βρει τίποτα διότι δεν παίζουν καλά ή καθόλου . :)

 

Έτσι είναι. To Galaxy 3 αντικειμενικά υπερέχει στη ποιότητα φωτογραφιών και στον επεξεργαστή ο οποίος φτάνει τα 667MHz. Αν το θέλεις και για παιχνίδια επιλέγεις το LG optimus one υποχρεωτικά καθώς το galaxy 3 δεν έχει επεξεργαστή με 3D GPU support (όπως επίσης και το HTC wildfire).

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυο ενδιαφέροντα Benchmarks μπορειτε να δείτε

 

http://smartphonebenchmarks.com/index.php?sort=score&sort_order=DESC&limit_from=100&limit_from_=75&limit_from=75

 

http://www.engadget.com/photos/lg-optimus-s-screenshots-and-sample-pics-direct-from-device/#3444205

 

Ελάχιστα πιο κάτω από το Sony Χ10 το οποίο όμως έχει Cpu στα 1000 MHZ .

:lol::lol:

Edited by Speccyace

Τώρα : Xiaomi Poco F3 128GB,Nvidia Shield K1,Ipad Air, Ainol Fire, Ipad 3,Xbox Series S,Xbox 360,Wii U ,3DsXL,Psp,Ps2,Ps1,Spectrum 48k,Amiga 1200,Amiga 1200 Tower 040+PPC

Παλιά : Poco F3 128GB, Samsung S7 Edge,Note 4,Note 3,Samsung tab pro 8.4,Samsung S3,Iphone 4,Nexus 7,Samsung Galaxy tab 10.1,Ainol Aurora II,Yinlips YDPG18,Archos 80 G9 250 Gb, Haipad M7

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση, το P500 τα αποθηκευει στην sd εφαρμογες, και παιχνιδια?

 

Νομίζω οτι με το 2.2 android ναι μπορεί να αποθηκεύει στην κάρτα μνήμης τα πάντα :)

Τώρα : Xiaomi Poco F3 128GB,Nvidia Shield K1,Ipad Air, Ainol Fire, Ipad 3,Xbox Series S,Xbox 360,Wii U ,3DsXL,Psp,Ps2,Ps1,Spectrum 48k,Amiga 1200,Amiga 1200 Tower 040+PPC

Παλιά : Poco F3 128GB, Samsung S7 Edge,Note 4,Note 3,Samsung tab pro 8.4,Samsung S3,Iphone 4,Nexus 7,Samsung Galaxy tab 10.1,Ainol Aurora II,Yinlips YDPG18,Archos 80 G9 250 Gb, Haipad M7

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι με το 2.2 android ναι μπορεί να αποθηκεύει στην κάρτα μνήμης τα πάντα :)

 

οχι αυτο ειναι λαθος

μονο οσες εφαρμογες το υποστηριζουν (λιγες δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο ειναι λαθος

μονο οσες εφαρμογες το υποστηριζουν (λιγες δηλαδη)

 

ειναι συγουρο αυτο που λες? αν ειναι ετσι τοτε δεν αξιζει ουτε και αυτο!εχω το gt540,και εχω απογοητευτη πληρως που δεν μπορω να αποθηκευσω στην καρτα!οποτε παμε για nokia c7

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο ειναι λαθος

μονο οσες εφαρμογες το υποστηριζουν (λιγες δηλαδη)

 

"Android 2.2 Froyo Tips: Install Applications to the SD Card by Default "

 

http://sefanboy.com/2010/09/05/android-2-2-froyo-tips-install-applications-to-the-sd-card-by-default/

 

Χωρίς να έχω το κινητό ακόμη στα χέρια μου από τα λίγα που έχω διαβάσει μπορείς είτε να τα κάνεις εγκατάσταση στην κάρτα μνημης εξαρχής είτε να τα μεταφέρεις εκεί μετά . Δεν πιστέυω πάντως να συναντήσουμε και ιδιαίτερο πρόβλημα σε αυτο το θέμα . Κάποιο κολπάκι θα υπάρχει . :)

Edited by Speccyace

Τώρα : Xiaomi Poco F3 128GB,Nvidia Shield K1,Ipad Air, Ainol Fire, Ipad 3,Xbox Series S,Xbox 360,Wii U ,3DsXL,Psp,Ps2,Ps1,Spectrum 48k,Amiga 1200,Amiga 1200 Tower 040+PPC

Παλιά : Poco F3 128GB, Samsung S7 Edge,Note 4,Note 3,Samsung tab pro 8.4,Samsung S3,Iphone 4,Nexus 7,Samsung Galaxy tab 10.1,Ainol Aurora II,Yinlips YDPG18,Archos 80 G9 250 Gb, Haipad M7

Link to comment
Share on other sites

ειναι συγουρο αυτο που λες? αν ειναι ετσι τοτε δεν αξιζει ουτε και αυτο!εχω το gt540,και εχω απογοητευτη πληρως που δεν μπορω να αποθηκευσω στην καρτα!οποτε παμε για nokia c7

Θα βγει και για το gt540 update σε 2.1 . :)

 

http://androidos.in/2010/11/lg-releases-android-2-1-update-for-optimus-gt540/

Edited by Speccyace

Τώρα : Xiaomi Poco F3 128GB,Nvidia Shield K1,Ipad Air, Ainol Fire, Ipad 3,Xbox Series S,Xbox 360,Wii U ,3DsXL,Psp,Ps2,Ps1,Spectrum 48k,Amiga 1200,Amiga 1200 Tower 040+PPC

Παλιά : Poco F3 128GB, Samsung S7 Edge,Note 4,Note 3,Samsung tab pro 8.4,Samsung S3,Iphone 4,Nexus 7,Samsung Galaxy tab 10.1,Ainol Aurora II,Yinlips YDPG18,Archos 80 G9 250 Gb, Haipad M7

Link to comment
Share on other sites

Θα βγει και για το gt540 update σε 2.1 . :)

 

"http://androidos.in/2010/11/lg-releases-android-2-1-update-for-optimus-gt540/"

 

την εχω φιλε μου την 2.1,αλλα δεν αποθηκευει στην sd οτι εγκαθιστω!εχω απελπιστει τελειως ομως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μέχρι τώρα, οι παλαιότερες version Android (1.5 - 1.6 - 2.1) δεν υποστηριζαν την εγκατάσταση εφαρμόγών σε κάρτα μνήμης.

 

Τώρα που υπάρχει αυτη η δυνατότητα με τη version 2.2, γίνονται ήδη updates στις πιο πολλές (και δημοφιλείς???) εφαρμογές για να υποστηρίζεται αυτή η δυνατότητα. Αυτό έχει να κάνει με τον developer της εκάστοτε εφαρμογής. Προσωπικά, παρατηρώ ολοένα και πιο πολλά apps να το υποστηρίζουν.

 

Δεν έχει σχέση με τη συσκευή (LG P500). Είναι ακριβώς η ίδια λειτουργία και στους υπόλοιπους κατασκευαστές.

 

Φιλικά,

TNS7

Link to comment
Share on other sites

την εχω φιλε μου την 2.1,αλλα δεν αποθηκευει στην sd οτι εγκαθιστω!εχω απελπιστει τελειως ομως.

Mα ειναι γνωστο αυτο:)....μονο στην 2.2 αποθηκευει στην sd....γιαυτο και οι περισσοτεροι που εχουν απο 2.1 και κατω κανουν root την συσκευη τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει σημερα το optimus p500.

Επειδη δεν ειχα και δεν ξερω απο smartphones τιποτα θελω λιγη βοηθεια μετα παρακατω...

 

Θα πρεπει να απενεργοιποιησω κατι για να μην χρεωνομαι στα δικτυακα ? (θελω μονο απο wifi)

Πρεπει να κανω κατι για ασφαλεια ?

Ποιες ειναι οι απαραιτητες εφαρμογες για andorid ?

Πως βαζω συντομευσεις στην επιφανεια που εχει τον καιρο ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να απενεργοιποιησω κατι για να μην χρεωνομαι στα δικτυακα ? (θελω μονο απο wifi)

Πρεπει να κανω κατι για ασφαλεια ?

Ποιες ειναι οι απαραιτητες εφαρμογες για andorid ?

 

Ξεκίνα από εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287456 :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Ενώ έχω κάνει root το τηλέφωνο, έχω περάσει εφαρμογούλες, κλπ, ξαφνικά έχασα την wifi σύνδεση μου. Ενώ έδειχνε να βρίσκει το modem κανονικά, πήγαινε να κάνει σύνδεση αλλά αποσυνδεόταν. Είπα να κάνω μια επανεκίνηση τη συσκευή μήπως συνέλθει, αλλά όταν την άνοιξα μετά δεν μου αναγνώριζε την κάρτα μνήμης!!! Σαν να μην υπάρχει μέσα! Ούτε το wifi έφτιαξε βεβαίως! Έχω κάνει 2-3 επανεκινήσεις, το σύνδεσα με το pc αλλά τίποτα! Βάζοντας την κάρτα σε card reader δουλεύει κανονικά στο pc. Τι μπορεί να φταίει??? Μήπως πείραξα κάτι και δεν το κατάλαβα, γιατί είναι αρχή και το ψιλοσκαλίζω το κινητάκι...

 

 

Edit: Το δίκτυο έφτιαξε με επανεκίνηση του modem (στο πισι δούλευα κανονικά πάντως) και με την κάρτα μνήμης, είχα μια 8άρα (αυτή που δεν διάβαζε), έβαλα για λίγο την 2άρα που είχε στο πακέτo και την διάβασε κανονιά. Μετά από 2-3 αλλαγές μεταξύ των δύο καρτών, οκ διάβασε πάλι και την 8άρα! Κάποιο κόλλημα έφαγε έτσι ξαφνικά φαίνεται. Ελπίζω να μην του γίνει συνήθεια... :-)

Edited by Nikosjc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με κινητάκι.

Α) η μπαταρία του τελικά πόσο κρατάει? (15’ ομιλίας και λιγα sms την μερα χωρίς wifi, gps, 3G βγάζει 3 μέρες?)

Β) τα sms είναι 160 ή 70 χαρακτήρες όπως σε πολλά smartphone? Σε κάποιο post διάβασα ότι εγκαθιστούμε ένα άλλο πρόγραμμα για sms. Αυτό έχει Τ9 ελληνικό?

Γ) από games πως τα πάει (ξέρω πως δεν είναι κονσόλα…). Το πολυσυζητημένο angry bird που στο wildefire δεν παίζει καλά τι γίνεται εδώ?

Δ) root στο κινητό γίνεται? Ο φίλος nikosjc το έχει κάνει . (στο site δεν είδα κατι…)

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με κινητάκι.

 

Γ) από games πως τα πάει (ξέρω πως δεν είναι κονσόλα…). Το πολυσυζητημένο angry bird που στο wildefire δεν παίζει καλά τι γίνεται εδώ?

...

To birds πρεπει να παίζει πολύ καλά όπως και τα πιο πολλά παιχνίδια .

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω ακόμη να σου απαντήσω ^^ :worry:

Edited by Speccyace

Τώρα : Xiaomi Poco F3 128GB,Nvidia Shield K1,Ipad Air, Ainol Fire, Ipad 3,Xbox Series S,Xbox 360,Wii U ,3DsXL,Psp,Ps2,Ps1,Spectrum 48k,Amiga 1200,Amiga 1200 Tower 040+PPC

Παλιά : Poco F3 128GB, Samsung S7 Edge,Note 4,Note 3,Samsung tab pro 8.4,Samsung S3,Iphone 4,Nexus 7,Samsung Galaxy tab 10.1,Ainol Aurora II,Yinlips YDPG18,Archos 80 G9 250 Gb, Haipad M7

Link to comment
Share on other sites

παιδια..απο κάποιον που έχει πάρει το κινητό.. Μπορει να παιξει flash (videakia απο youtube π.χ.) ή όχι?...ή υπάρχει κάποια εφαρμογή που μπορούμε να κατεβάσουμε για να παίξουν??
Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με κινητάκι.

Α) η μπαταρία του τελικά πόσο κρατάει? (15’ ομιλίας και λιγα sms την μερα χωρίς wifi, gps, 3G βγάζει 3 μέρες?)

Β) τα sms είναι 160 ή 70 χαρακτήρες όπως σε πολλά smartphone? Σε κάποιο post διάβασα ότι εγκαθιστούμε ένα άλλο πρόγραμμα για sms. Αυτό έχει Τ9 ελληνικό?

Γ) από games πως τα πάει (ξέρω πως δεν είναι κονσόλα…). Το πολυσυζητημένο angry bird που στο wildefire δεν παίζει καλά τι γίνεται εδώ?

Δ) root στο κινητό γίνεται? Ο φίλος nikosjc το έχει κάνει . (στο site δεν είδα κατι…)

Ευχαριστώ πολύ...

 

Α) Βγάζει άνετα πιστεύω! Δεν το έχω κάνει γιατί το έχω μονίμως συνδεδεμένο με wifi και στη δουλειά και στο σπίτι (άρα σχεδόν όλη μέρα!) και βγάζει 1,5 μέρα περίπου! Και λίγο gaming, και λίγη περιήγηση στο internet, κλπ. Για απλή χρήση θα βγάζει χαλαρά τις 3 μέρες...

 

B) 160 κανονικά. Μπορείς να βάλεις όποιο πρόγραμμα sms θέλεις (και το ενσωματωμένο μια χαρά είναι πάντως!) και είναι σε μορφή διαλόγων με κάθε επαφή (όπως στο iphone). Απλά βάζοντας πχ το Handcent που έχω εγώ του αλλάζεις και την εμφάνιση να μοιάζει με Iphone. To Τ9 έχει να κάνει με το πληκτρολόγιο που και εδώ μπορείς να βάλεις όποιο θέλεις, πάντως έχει ένα δικό της ελληνικό η LG που είναι πάρα πολύ καλό και με Τ9.

 

Γ) Το angry bird παίζει άψογα (ακριβώς όπως στο iphone) όπως και αρκετά άλλα games. Από 3D ότι έχω βρει είναι σε μεγάλη ανάλυση και δεν έχω καταφέρει να παίξω κάποιο να δω πως είναι...

 

Δ) Γίνεται και μάλιστα πανεύκολα! SuperOneClick...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

- Συνδέουμε το κινητό μας με το pc μέσω usb.

- ΔΕΝ κάνουμε "ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου".

- Πηγαίνουμε στο κεντρικό μενου - Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη και ενεργοποιούμε το "Εντοπισμός σφαλμάτων USB".

 

- Κατεβάζουμε το πρόγραμμα SuperOneClick και το αποσυμπιέζουμε στον δίσκο μας.

- Κάνουμε Δεξί Κλικ στο "SuperOneClick.exe" και το τρέχουμε σαν Administrator "Run as Administrator".

-Από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Root". Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και μας ενημερώνει ότι η συσκευή μας είναι πλέον Root!

 

Για να το ελέγξουμε, στις εγκατεστημένες εφαρμογές πλέον πρέπει να υπάρχει το εικονίδιο "Superuser". Αυτή είναι η εφαρμογή που παίρνει τον έλεγχο της συσκευής και επιτρέπει οποιαδήποτε εγκατάσταση...

 

Στη συνέχεια από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Allow Non Market Apps (requires root)".

Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και είμαστε έτοιμοι!

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

 

παιδια..απο κάποιον που έχει πάρει το κινητό.. Μπορει να παιξει flash (videakia απο youtube π.χ.) ή όχι?...ή υπάρχει κάποια εφαρμογή που μπορούμε να κατεβάσουμε για να παίξουν??

ΔΕΝ παίζει flash και μάλλον δεν υποστηρίζεται καθόλου λόγω επεξεργαστή δυστυχώς (υπάρχει ο Skyfire Browser που κάποια βιντεάκια τα παίζει, αλλά δεν είναι λύση). Για youtube όμως έχει εφαρμογή που παίζει κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι καιρος το θεμα να γινει επισημασμενο και επιπλεον να δημιουργηθει ενα καινουριο section με android κινητα της lg
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι καιρος το θεμα να γινει επισημασμενο και επιπλεον να δημιουργηθει ενα καινουριο section με android κινητα της lg

 

Agreed! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...