Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μερικες γρηγορες εντυπωσεις:

 

πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης

το android 2.2 απλα δεν παιζεται!

πολλες επιλογες παραμετροποιησης, πολλα widgets

οθονη πολυ καλη, ζωντανα χρωματα, αψογο scrolling

τα live wallpapers ειναι πολλα και τρεχουν απροβληματιστα

 

εκανα root και ξηλωσα οτι δεν ηθελα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιθανότατα, αλλά τι σημασία έχει;

Εχει σημασία επειδή μερικοί θέλουμε να το πάρουμε με επιδότηση!

Link to comment
Share on other sites

Εχει σημασία επειδή μερικοί θέλουμε να το πάρουμε με επιδότηση!

 

Έχεις δίκαιο. Επειδή ποτέ δεν είχα επιδοτήσεις, δεν πήγε ο νους μου εκεί.

 

Πάντως φαίνεται ότι έχει αρχίσει για τα καλά να γεμίζει τις αποθήκες πολλών e-shop, οπότε δεν μπορεί να αργήσει πολύ να φανεί και εκεί.

 

Απλά παρακολουθούμε: ;)

 

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones.htm?Manufacturer=LG

Link to comment
Share on other sites

εκανα root και ξηλωσα οτι δεν ηθελα

Eχεις link με το root που του εκανες?..... και ποια πραγματακια ξηλωσες?

Link to comment
Share on other sites

Eχεις link με το root που του εκανες?..... και ποια πραγματακια ξηλωσες?

 

φυσικα, εδω post #908

 

και κατι που δεν το αναφερει ο οδηγος:

 

για να κανουμε R/W το file system, δινουμε μεσα απο adb (ενω το prompt ειναι: # ,δηλ root) την παρακατω εντολη:

 

mount -o remount,rw /dev/block/mtdblock3 /system

 

εβγαλα:

 

Facebook.apk

Stk.apk

Email.apk

 

αυτα δεν τα χρειαζομουνα

 

γενικα το τηλεφωνο δεν εχει πολυ σαβουρα επανω οποτε ειναι στη κριση του καθενα τι να σβησει και τι οχι

 

**προσοχη μονο τι σβηνουμε!**

Edited by zzzzz
Link to comment
Share on other sites

Εχει σημασία επειδή μερικοί θέλουμε να το πάρουμε με επιδότηση!

sthn cosmote υπαρχει απο προηγουμενη βδομαδα...

και γω περιμενω να το φερει η wind

Link to comment
Share on other sites

2 λογια για το κινητο??? το wifi του ειναι καλο? πιανει απο αποσταση? το gps einai ok? τι μειονεκτηματα εχει γενικα?
Link to comment
Share on other sites

Τι είδους πληκτρολόγιο αφής έχει?Κάθε γράμμα είναι σε ξεχωρίστό κουτάκι ή είναι σαν κανονικό πληκτρολόγιο?
Link to comment
Share on other sites

Τι είδους πληκτρολόγιο αφής έχει?Κάθε γράμμα είναι σε ξεχωρίστό κουτάκι ή είναι σαν κανονικό πληκτρολόγιο?

Yπαρχει επιλογη & κλασσικου πληκτρολογιου.

Link to comment
Share on other sites

Video Review

 

Photos

http://cdn.androidcommunity.com/wp-content/uploads/2010/11/lg_optimus_one_0.jpg

http://androidcommunity.com/lg-optimus-one-hands-on-video-20101104/

http://www.electricpig.co.uk/2010/11/01/lg-optimus-one-unboxed-photos-and-video/lg-optimus-one-5/

 

LG Optimus One Review: Android 2.2 Without Burning Your Wallet

http://public.blu.livefilestore.com/y1pkbRIFFJQD44GyU0vRMl0IyHWlae-B3-2sot_pS1GtHeqHmRfzzfcnHO_SpPxHtckbUHzguJmLyLvLEk9glRpZQ/P1060404.JPG?psid=1

http://thesingaporegadgettalkshow.blogspot.com/2010/11/lg-optimus-one-android-22-without.html

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τα παιδιά που το έχουν ήδη αγοράσει... Είχε μαζί και βάση στήριξης για το αυτοκίνητο όπως το δινει ο Γερμανός; Γιατί αν δεν έχει, τότε τα 270€ του Γερμανού με βάση και φορτιστή αυτοκινήτου δεν είναι και τόσο άσχημα...
Link to comment
Share on other sites

γμτ, θέλω να το πάρω, αλλά μου φάνηκε λίγο πιο ογκώδες απ'ότι περίμενα

 

και πιθανότατα θα το ξέρατε, εγώ δε το ήξερα, No videocalling :s

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα smartphone χαμηλής και μεσαίας κατηγορίας δεν έχουν τέτοια δυνατότητα (δεν έχουν καν κάμερα μπροστά δηλαδή). Δεν είμαι σίγουρος αν έφταιγε και το Android μέχρι τις προηγούμενες εκδόσεις. Αλήθεια, μιλώντας για Ελλάδα, πόσος κόσμος το χρησιμοποιεί;

 

Για το μέγεθος μην μένεις στις φωτογραφίες (εκτός αν το είδες κάπου και από κοντά). Καλύτερα να το συγκρίνεις με κάτι άλλο: http://www.phonearena.com/phones/LG-Optimus-T_id4965/size

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

πηρα το optimus one απο Γερμανο και αντιμετωπιζω καποια προβληματα με το συγχρονισμο με το PC.

το LG PC Suite συνδεεται μαζι του αλλα δεν μπορει να συγχρονισει τις επαφες βγαζοντας μηνυμα οτι το κινητο δεν αποκρινεται.

οι drivers ειναι στημενοι οκ, σαν usb disk το βλεπω μια χαρα, αλλα δεν γινεται συγχρονισμος ειτε κανοντας enable ειτε disable το usb disk.

 

επειδη ειμαι ολιγον τι newbie με Android, μπας και εχει κανεις ιδεα τι κανω στραβα?

 

παρεπιπτοντως το κινητο ειναι εξαιρετικο απο πολλες πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

(δεν έχουν καν κάμερα μπροστά δηλαδή). . Αλήθεια, μιλώντας για Ελλάδα, πόσος κόσμος το χρησιμοποιεί;

επειδη δεν ξερουν οτι σχεδον ολα τα συμβολαια με χρονο ομιλιας ειτε κανεις κληση ομιλιας ειτε βιντεο ειναι το ιδιο...

ενταξει ειναι fail να μην εχει video κληση..σιγα το κοστος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

πηρα το optimus one απο Γερμανο και αντιμετωπιζω καποια προβληματα με το συγχρονισμο με το PC.

το LG PC Suite συνδεεται μαζι του αλλα δεν μπορει να συγχρονισει τις επαφες βγαζοντας μηνυμα οτι το κινητο δεν αποκρινεται.

οι drivers ειναι στημενοι οκ, σαν usb disk το βλεπω μια χαρα, αλλα δεν γινεται συγχρονισμος ειτε κανοντας enable ειτε disable το usb disk.

 

επειδη ειμαι ολιγον τι newbie με Android, μπας και εχει κανεις ιδεα τι κανω στραβα?

 

παρεπιπτοντως το κινητο ειναι εξαιρετικο απο πολλες πλευρες.

η αφη του πως παει ?

Link to comment
Share on other sites

2 λογια για το κινητο??? το wifi του ειναι καλο? πιανει απο αποσταση? το gps einai ok? τι μειονεκτηματα εχει γενικα?

 

απαντας και σ αυτο plz?

Link to comment
Share on other sites

απαντας και σ αυτο plz?

 

 

το wifi του ειναι αρκετα καλο. το τεσταρω στο σπιτι τωρα σε κοντρα με το λαπτοπ. πιανει τα ιδια ακριβως ΑPs με το λαπτοπ και με αρκετα καλο signal strength. ελαφρα χειροτερο απο του laptop αλλα μπορει να φταιει και η θεση. το δικο μου AP το βλεπει τελεια και συνδεεται πολυ γρηγορα με αυτο χωρις καθυστερησεις.

 

speed test 8.4Mbps στο download με το wifi και το AP μου. Πολυ καλο.

 

νωριτερα το απογευμα επιασα στο δρομο καποιο free wifi με ανεση και το χρησιμοποιησα ευκολα και σταθερα παρολο που ειχε ασθενεστατο σημα.

 

λιγο το bluetooth του για file transfers με εχει δυσκολεψει. θα στησω μαλλον καποια εφαρμογη για αυτο απο το appmarket. δοκιμασα το BT με το car kit και δεν ειχα προβληματα. δειχνει οκ. συνδεθηκε ευκολα.

 

μου εκανε θετικη εντυπωση το GPS του επισης. σε συνδυασμο με πυξιδα app ειναι πολυ ωραιο gadget/feature. πολυ γρηγορα λοκαρει σε δορυφορο το GPS. Google maps κλπ ολα παιζουν αψογα.

 

πολυ καλα δομημενο εργαλειο.

 

θα ηθελα καλυτερη οργανωση των applications του. ειναι πολυ χυμα. αμα στησεις και μερικες ακομη απο το appmarket (και εβαλα αρκετες οπως file explorer, task managers, dictionaries, games) τοτε γινεται χαμος. θα επρεπε να μπορεις να τα οργανωσεις λιγο καλυτερα. με τοσα applications μια θεματοποιηση θα βοηθουσε. δεν ξερω αν μπορω να το κανω καπως.

 

ακομη το ψαχνω. θελω να το μορφοποιησω καπως περισσοτερο και μετα να κανω το root κλπ.

 

γενικα ειναι η πρωτη επαφη με Android και ειναι εξαιρετικα καλη.

 

καταφερα και το εκανα να συγχρονιστει τελικα. δεν ξερω αν ευθυνεται αυτο αλλα εβαλα ενα app (το BusyBox) και ...επαιξε μετα. δεν ξερω γιατι, δεν με νοιαζει.

 

νωριτερα ειχα καταφερει να το κανω να συγχρονιστει με το myphoneExplorer με WiFi κιολας (!!). επαιξε αψογα. εβαλα το myphoneExplorer client για το android και επαιξε.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα καλυτερη οργανωση των applications του. ειναι πολυ χυμα. αμα στησεις και μερικες ακομη απο το appmarket (και εβαλα αρκετες οπως file explorer, task managers, dictionaries, games) τοτε γινεται χαμος. θα επρεπε να μπορεις να τα οργανωσεις λιγο καλυτερα. με τοσα applications μια θεματοποιηση θα βοηθουσε. δεν ξερω αν μπορω να το κανω καπως.

 

Είχα δει σε ένα video-review ότι γινόταν να προσθέσεις νέες κατηγορίες (ομαδοποιήσεις) στη σελίδα των εφαρμογών και μετά να σύρεις όποιες θέλεις εκεί. Μάλιστα έδειχνε πώς μπορείς έπειτα να τις μετονομάσεις και να τις διαγράψεις. Για τσέκαρε το αναδυόμενο Μενού στη σελίδα των εφαρμογών...

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει σε ένα video-review ότι γινόταν να προσθέσεις νέες κατηγορίες (ομαδοποιήσεις) στη σελίδα των εφαρμογών και μετά να σύρεις όποιες θέλεις εκεί. Μάλιστα έδειχνε πώς μπορείς έπειτα να τις μετονομάσεις και να τις διαγράψεις. Για τσέκαρε το αναδυόμενο Μενού στη σελίδα των εφαρμογών...

 

μερσι! αψογο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μερικές ερωτήσεις προς τους ευτυχείς κατόχους της συσκευής.

Ποιες είναι οι εντυπώσεις από ένταση και ποιότητα ακουστικού

(στο review του phonearena το ψιλοκράζουν γι'αυτό),

ένταση ήχου κλήσης και επιδόσεις μπαταρίας;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μερικές ερωτήσεις προς τους ευτυχείς κατόχους της συσκευής.

Ποιες είναι οι εντυπώσεις από ένταση και ποιότητα ακουστικού

(στο review του phonearena το ψιλοκράζουν γι'αυτό),

ένταση ήχου κλήσης και επιδόσεις μπαταρίας;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

 

ενταση και ποιοτητα ακουστικου ειναι οκ. στο average. δεν εχω εντοπισει προβληματα. περισσοτερο με απασχολει στα τηλεφωνα οχι το ακουστικο αλλα το μικροφωνο για να μην περναει θορυβος οταν κανω κλησεις. κατι τετοιο δεν το εχω δει ως τωρα οποτε δειχνει οκ.

 

ο ηχος κλησης θα μπορουσε να ειναι πιο δυνατος οντως. σε καταστασεις πολυ θορυβου ισως εχεις θεμα αναλογα και με τι ειδους ηχο εχεις επιλεξει. οι επιδοσεις μπαταριας πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites

Thanx για τις πληροφορίες.

Ψάχνω για Android συσκευή σε entry-medium budget (καταραμένο Δ.Ν.Τ.:rocket:).

Έλεγα να περιμένω για το HTC Gratia,αλλά μέχρι τότε

θα πάει περίπατο η επιδότηση..

To συγκεκριμένο μου φαίνεται τίμια πρόταση

σε σχέση με τον ανταγωνισμό(από κοτε μαζί με βάση και φορτιστή αυτοκινήτου,που μου χρειάζονται),όσο το βλέπω σε βιντεο-παρουσιάσεις

άλλο τόσο κερδίζει πόντους και μάλλον θα το τιμήσω.:happy:

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...