Jump to content

Συγχρονισμός μέσω Wi-Fi


gkp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ psaraks

 

Η κρυπτογράφηση που έχεις επιλέξει στην εικόνα είναι TKIP. Αυτό έχεις επιλέξει και από τη μεριά του ρούτερ σίγουρα;

Επίσης, DNS 127.0.0.1? DNS βάλε πχ 194.219.227.2 (της φόρθνετ). Γιατί δεν βάζεις DHCP στο ρούτερ για να μη σε βασανίζουν τέτοιες λεπτομέρειες; :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 282
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά συνδέθηκα ως εξής:

απενεργοποίησα το encryption στο router και το 4700 συνδέθηκε αμέσως. Το παράξενο είναι ότι όταν το ξαναενεργοποίησα (γιατί δεν λέει χωρίς) το ppc παρέμεινε συνδεδεμένο και από τότε δεν έχει ξαναπαρουσιάσει πρόβλημα. Ήταν μέχρι να συνδεθεί μάλλον.

 

@euphoria

τελικά το dns το έβγαλα τελείως αν και δεν έπαιζε ρόλο τελικά.

Το DHCP το έχω ενεργοποιημένο αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει. ???

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα πως αυτό ίσως βοηθήσει πολλούς.

Καταφερα να δημιουργήσω την διασύνδεση αλλά επανασυνδέεται συνέχεια...οπότε στη κατάσταση μου αναφέρει "Σύνδεση στο δίκτυο" και μέτα "Ανίχνευση Δικτύου" κ.ο.κ ενώ στο pc αναφέρει πως έγινε σύνδεση με σήμα εξαιρετικό...

Παιδιά στους προσαρμογείς δικτύου μου έχει διάφορους :

NE2000 Compatible Ethernet Driver

L2TP NDISWAN Miniport

PPTPNDISWAN Miniport

AsyncMac NDISWAN Miniport

tiacxwln Compatible Wireless Ethernet

Bluetooth PAN User Driver. Ποιον να επιλέξω?

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι ενω συνδεετε κατευθειαν και απροβληματιστα με το router μου, δεν συνδεετε με τπτ με usb wifi adaptor, δοκιμασα να κανω ad-hoc, εβαλα static ip στο pc 192.168.1.1 και στο ppc 192.168.1.2 και dns 192.168.1.1, αλλα ενω συνδεετε για λιγο και βλεπω κανονικα τον σκληρο μεσω resco explorer, μετα αποσυνδεετε, κλεινω το wifi στο ppc το ξανανοιγω και ξανασυνδεετε και μετα ξαναποσυνδεετε και μου σπαει τα νευρα!!!
Link to comment
Share on other sites

Η HOL μαζί με το broadback pack μου έστειλε και μια WiFi CF Card (???) και την εγκατστησα στο PDA μου.. Υπάρχουν κάποια utils να μου προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ταλαιπωρήστε και δεν περιμένετε το καινούργιο Active Sync...που θα υποστηρίζει και συγχρονισμό και internet μεσω wifi...;)

Αν δε κάνω λάθος και η έκδοση 3.8 υποστηρίζει...

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος και η έκδοση 3.8 υποστηρίζει...

 

Ναι αλλα στα wm5.0 δεν παιζει, ή παιζει?

Επισεις για internet μεσω wifi δεν χρειαζετε καν υπολογιστης...

...και με τον resco explorer μπορεις να βλεπεις κοινοχρηστους πορους δικτυων.

 

Ξερει κανεις αν γινετε το αντιθετο? Να κανω εναν φακελο στο ppc κοινοχρηστο και να τον βλεπω στις θεσεις δικτυου στο pc?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα στα wm5.0 δεν παιζει, ή παιζει?

...Ξερει κανεις αν γινετε το αντιθετο? Να κανω εναν φακελο στο ppc κοινοχρηστο και να τον βλεπω στις θεσεις δικτυου στο pc?

Δεν παίζει στα WM 5.0 ο συγχρονισμός μέσω Activestink από wifi. Έχουν βγει προγραμματάκια όμως που υπόσχονται ότι το κάνουν.

Επίσης δεν ξέρω τρόπο να κάνεις κοινόχρηστους φακέλους στο ppc. Το resco δεν έχει τέτοια επιλογή, ούτε και ο explorer που έχουν τα WM 5.0...:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορει καποιος που συνδεει το ppc με wifi adaptor(και οχι router) κανοντας δλδ συνδεση ad-hoc, να γραψει τις ρυθμισεις?

 

Με εχει σκασει, με το router συνδεετε κανονικα, αλλα με wifi adaptor με τπτ, για την ακριβεια συνδεετε για μερικα secs κανονικα και μετα αποσυνδεετε...

HELP καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια και εδώ.συνεχείς αποσυνδέσεις.'οποια βοήθεια πολυτιμότατη!!!

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

εγώ access point έχω. Τέσπα, απο pc σε pc με ad-hol έχετε δοκιμάσει; Να δείτε αν το πρόβλημα εντοπίζεται σε επίπεδο pc ή σε επίπεδο pda :)
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα ad-hoc setup:

 

PC1

IP= 192.168.1.2

mask= 255.255.255.0

σύνδεση= ad-hoc (ή αλλιώς peer to peer)

 

PC2 or PPC

IP= 192.168.1.3

mask= 255.255.255.0

σύνδεση= ad-hoc (ή αλλιώς peer to peer)

 

Κανονικά αυτά μόνο αρκούν. Επιπρόσθετα κάποιος μπορεί να προσθέσει στο PC2 σαν Gateway την ΙΡ του PC1.

 

Αν χρησιμοποιήσει τώρα κάποιος το ICS (internet connection sharing) των windows για να μοιράσει το ιντερνετ που έχει το pc του προς το λαπτοπ ή το pda του, τότε ο wizard του ICS θα βάλει αυτόματα στο PC με την ιντερνετ connection την ΙΡ 192.168.1.1 (Ή 192.168.0.1, δε θυμάμαι ακριβώς). Οπότε πρέπει να αλλάξουμε αντίστοιχα και τη διεύθυνση που έχει η άλλη μας ad-hoc συσκευή.

Το ζητούμενο για να επικοινωνήσουν οι συσκευές είναι η ΙΡ τους να είναι στο ίδιο C class network segment, δλδ 192.168.1.x, (δλδ οι τρεις πρώτες τριπλέτες ίδιες), και να έχουν το ίδιο mask, (πχ 255.255.255.0)

 

Ad-hoc μπορούμε να συνδέσουμε μόνο 2 συσκευές μεταξύ τους. Για το λόγο αυτό είναι προτιμότερο ένα access point, το οποίο επιπλέον έχει τη δυνατότητα DHCP, με το οποίο οι περιφερικές συσκευές παίρνουν αυτόματα όλες τις ρυθμίσεις από το access point.

 

Έτσι έχει επιτευχθεί η σύνδεση σε επίπεδο tcp/ip με τις συσκευές μας. Σε επίπεδο εφαρμογών τώρα είναι άλλο θέμα. Δηλ. το ότι "δεν βλέπω τα αρχεία στον άλλο υπολογιστή" σημαίνει πιθανότατα ότι δεν έχω κάνει shared κάτι εκεί - ή δεν έχω ενεργοποιήσει καν το file sharing!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα ad-hoc setup:

 

PC1

IP= 192.168.1.2

mask= 255.255.255.0

σύνδεση= ad-hoc (ή αλλιώς peer to peer)

 

PC2 or PPC

IP= 192.168.1.3

mask= 255.255.255.0

σύνδεση= ad-hoc (ή αλλιώς peer to peer)

 

Κανονικά αυτά μόνο αρκούν. Επιπρόσθετα κάποιος μπορεί να προσθέσει στο PC2 σαν Gateway την ΙΡ του PC1.

 

Αν χρησιμοποιήσει τώρα κάποιος το ICS (internet connection sharing) των windows για να μοιράσει το ιντερνετ που έχει το pc του προς το λαπτοπ ή το pda του, τότε ο wizard του ICS θα βάλει αυτόματα στο PC με την ιντερνετ connection την ΙΡ 192.168.1.1 (Ή 192.168.0.1, δε θυμάμαι ακριβώς). Οπότε πρέπει να αλλάξουμε αντίστοιχα και τη διεύθυνση που έχει η άλλη μας ad-hoc συσκευή.

Το ζητούμενο για να επικοινωνήσουν οι συσκευές είναι η ΙΡ τους να είναι στο ίδιο C class network segment, δλδ 192.168.1.x, (δλδ οι τρεις πρώτες τριπλέτες ίδιες), και να έχουν το ίδιο mask, (πχ 255.255.255.0)

 

Ad-hoc μπορούμε να συνδέσουμε μόνο 2 συσκευές μεταξύ τους. Για το λόγο αυτό είναι προτιμότερο ένα access point, το οποίο επιπλέον έχει τη δυνατότητα DHCP, με το οποίο οι περιφερικές συσκευές παίρνουν αυτόματα όλες τις ρυθμίσεις από το access point.

 

Έτσι έχει επιτευχθεί η σύνδεση σε επίπεδο tcp/ip με τις συσκευές μας. Σε επίπεδο εφαρμογών τώρα είναι άλλο θέμα. Δηλ. το ότι "δεν βλέπω τα αρχεία στον άλλο υπολογιστή" σημαίνει πιθανότατα ότι δεν έχω κάνει shared κάτι εκεί - ή δεν έχω ενεργοποιήσει καν το file sharing!

 

:)

 

Ας αφησουμε το share internet στην ακρη.

 

Οι ρυθμισεις ειναι αυτες που λες και πραγματι γινετε συνδεση κανονικα, ομως το προβλημα ειναι στις αποσυνδεσεις, εκει που συνδεετε κανονικα, βλεπω και τον σκληρο του pc, αποσυνδεετε και ξανασυνδεετε συνεχεια!

 

Δεν αντιλεω καλυτερα router, αλλα δεν λεει να κουβαλας router μαζι σου, επισεις εκει που αγοραζεις με 35ε ενα bt adaptor παιρνεις εναν wifi, που ειναι πολυ πιο γρηγορος και εχει καλυτερη εμβελεια.

 

Και κατι τελευταιο αν εχουμε δυο ppc με wifi πως ανταλλαζουμε αρχεια?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου αποσυνδέθηκε ποτέ όταν το έκανα ad-hoc με λάπτοπ.

 

Εννοείται πως ο κύριος ρόλος του ρούτερ δεν είναι να τον κουβαλάς!

 

Όσο για ppc--wifi--ppc και ανταλλαγή αρχείων δεν έχω ιδέα πώς.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου αποσυνδέθηκε ποτέ όταν το έκανα ad-hoc με λάπτοπ.

 

Εννοείται πως ο κύριος ρόλος του ρούτερ δεν είναι να τον κουβαλάς!

 

Όσο για ppc--wifi--ppc και ανταλλαγή αρχείων δεν έχω ιδέα πώς.

 

Ακριβως, το router το εχω μονιμα στον τοιχο, τον adaptor τον πηρα για να τον κουβαλαω.

 

Δεν πρεπει να βγουνε προγραμματα για ανταλλαγη αρχειων μεσω wifi?

Αφου ειναι πιο γρηγορο απo το Bt...

 

Edit: Λοιπον το βρηκα... κανουμε ftp server το ppc(!), ανοιγουμε τον browner στο pc, βαζουμε την ip του ppc και βλεπουμε τα shared dirs που ορισαμε στον ftp server, φυσικα μπορουμε να βαλουμε και κωδικο.

 

Επισεις οποιος εχει ενα ppc με ftp client θα μπορει να βλεπει τα shared περιεχομενα ενος αλλου ppc(το οποιο θα τρεχει ftp server).

Που σημαινει: εισαι σε μια καφετερια τρεχεις τον ftp server και οποιος εχει wifi απλα με την ip σου(και αν θελεις καποιο ονομα χρηστη-κωδικο), εχει προσβαση στα αρχεια που θελεις να μοιραστεις.

 

ppc ftp server:

http://www.cam.com/vxftpsrv.html

http://www.pocketgear.com/software_detail.asp?id=4176

 

ftp clent:

http://www.pocketgear.com/software_detail.asp?id=15128

 

Σχετικο software:

http://www.pocketgear.com/software_detail.asp?id=15128

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά μπορεί μέσω ftp να τρέξει τα αρχεία αυτά χωρίς να πρέπει να τα κατεβάσει;

 

Αυτό που θα άξιζε πολύ τον κόπο και δεν ξέρω πώς να το κάνω είναι να μπορεί κανείς να βλέπει και να τρέχει μέσω wifi στο PPC όποιο αρχείο του PC θέλει χωρίς να πρέπει απαραίτητα να το "κατεβάσει" στο PPC. Αυτό πρακτικά θα σήμαινε ότι το PPC μας θα αποκτούσε αποθηκευτικό χώρο ίσο με το σκληρό μας δίσκο, αφού θα μπορούσαμε να δούμε και να επεξεργαστούμε ό,τι υπάρχει εκεί.

 

Έχει, λοιπόν, κανείς ιδέα πώς γίνεται αυτό. Έχω κάνει κάτι προσπάθειες, αλλά υπήρξαν ανεπιτυχείς. Btw, κι εγώ router χρησιμοποιώ για το δίκτυό μου.

Who cares?... It won't work anyway!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά μπορεί μέσω ftp να τρέξει τα αρχεία αυτά χωρίς να πρέπει να τα κατεβάσει;

 

Αυτό που θα άξιζε πολύ τον κόπο και δεν ξέρω πώς να το κάνω είναι να μπορεί κανείς να βλέπει και να τρέχει μέσω wifi στο PPC όποιο αρχείο του PC θέλει χωρίς να πρέπει απαραίτητα να το "κατεβάσει" στο PPC. Αυτό πρακτικά θα σήμαινε ότι το PPC μας θα αποκτούσε αποθηκευτικό χώρο ίσο με το σκληρό μας δίσκο, αφού θα μπορούσαμε να δούμε και να επεξεργαστούμε ό,τι υπάρχει εκεί.

 

Έχει, λοιπόν, κανείς ιδέα πώς γίνεται αυτό. Έχω κάνει κάτι προσπάθειες, αλλά υπήρξαν ανεπιτυχείς. Btw, κι εγώ router χρησιμοποιώ για το δίκτυό μου.

 

Δεν χρειαζετε να κανεις ftp για 'υτο που λες, κατεβασε και κανε εγκατασταση τον resco explorer, καπου χαμηλα εχει ενα εικονιδιο με ενα χερακι που κανει mapping ενα κοινοχρηστο πορο του δικτυου, ετσι οτι κανεις κοινοχρηστο στον pc, το ppc θα το βλεπει κανονικα μεσω wifi. :)

 

Το ftp το προτεινα για ανταλλαγη αρχειων ppc με ppc μεσω wifi.

Επισεις ειναι σπαστικο να συνδεεις το καλωδιο και να κανεις συνχρονισμο καθε φορα που θελεις να βαλεις ενα αρχειο μουσικης στο ppc ή ενα .cab.

 

Ετσι τρεχεις τον ftp server στο ppc, ανοιγεις τον ΙΕ στο pc, γραφεις ftp://ip του ppc και βλεπεις τα αρχεια του ppc με ταχυτητα παρομοια του καλωδιου usb. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω πολυ θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω μια γραμμη ADSL με το μοντεμ - ρουτερ της ιντρακομ και πανω σε αυτο εχω συνδεσει ενα ασυρματο ρουτερ της linksys. Exω βαλει και ασυρματη καρτα στο λαπτοπ μου και συνδεομαι κανονικα. Προσφατα πηρα μια καρτουλα CF με wifi για το ipaq μου αλλα δεν μπορω να συνδεθω με τιποτα και δεν ξερω που μπορω να βρω βοηθεια. Αυτη ειναι η πρωτη βοηθεια που θελω γιατι ειμαι ασχετος απο δικτυα. Διαβασα ολα τα ποστ αλλα ακρη δεν εβγαλα.

Χθες συνδεθηκα στο γραφειο κανονικα αλλα το απογευμα χαλασα τις ρυθμισεις γιατι προσπαθουσα να συνδεθω στο σπιτι. Το δευτερο λοιπον που θελω ειναι η απαντηση στο ερωτημα ειναι πως μπορει κανεις να διατηρει τις ρυθμισεις του προσαρμογεα δικτυου για καποιο συγκεκριμμενο ασυρματο δικτυο που βρισκει και να μην χρειαζεται να τις περναει απο την αρχη καθε φορα.

Ευχαριστω πολυ

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω ένα laptop με κάρτα PCMCIA με WI-FI και το ασύρματο μόντεμ-ρούτερ USR 9108 με γραμμή ADSL.Eπίσης έχω το Dell Axim X51V.Πως μπορώ να συγχρονίσω το PC με το PPC μέσω WI-FI;Την πρώτη φορά που ενεργοποίησα το WI-FI στο Dell είδε το ρούτερ αλλά αρνείται πεισματικά να μπει στο διαδίκτυο.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Τι προστασία έχει το ασύρματο δίκτυο σου;

Επίσης, το λογικό θα ήταν να συνδέεσαι στο wlan σου, να έχεις internet, να μπορείς να συνδεθείς σε διαμοιραζόμενους φακέλους στο pc σου ΑΛΛΑ μάλλον δεν θα μπορείς να κάνεις activesync αν έχεις το pda που έχεις σαν avatar (x51v/x51high) ή οποιοδήποτε άλλο pda με windows 5.0.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα laptop με κάρτα PCMCIA με WI-FI και το ασύρματο μόντεμ-ρούτερ USR 9108 με γραμμή ADSL.Eπίσης έχω το Dell Axim X51V.Πως μπορώ να συγχρονίσω το PC με το PPC μέσω WI-FI;Την πρώτη φορά που ενεργοποίησα το WI-FI στο Dell είδε το ρούτερ αλλά αρνείται πεισματικά να μπει στο διαδίκτυο.Ευχαριστώ.

 

Ψάξου με τις ρυθμίσεις στο "security" του "wireless". Βάλε Network authentication: WPA (PSK), WPA pre-shared key:αυτό που θα βάλεις στο PPC, WPA encryption: TKIP, WEP encryption: Enabled, Encryption strength: 64-bit, και στα encryption keys: το ίδιο με το WPA. Eπίσης στο "internet"/"Access Control — IP Addresses" βάλε την ip του ppc.

 

Tην πρώτη φορά πρέπει να συνδεθείς με usb. Αφού δουλέψουν όλα καλά, θα ανοίγεις το activesync από το PPC (με wireless on) και θα γίνονται όλα wireless! ;)

Link to comment
Share on other sites

me 128 bit WPA dn ginetai?

 

Μπορεί και να γίνεται άνετα. Δοκιμάστε το!

Εγώ απλώς έγραψα τις δικές μου ρυθμίσεις που δουλεύουν, δεν σημαίνει ότι δουλεύουν μόνο αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...