Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave II (S8530)


haigoeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

The Samsung S8530 Wave II brings Bada OS back to the high-end - a 3.7" screen WVGA screen, but Samsung made the switch to "Super Clear LCD". The rest of it is here though - 1GHz CPU and 5MP camera with LED flash and 720p video capture.

Another thing that impressed us about the first Wave was connectivity - it was among the first with Bluetooth 3.0 and Wi-Fi b/g/n. The Samsung S8530 Wave II has those too, and access to Samsung Apps, which has over 1000 apps - about half of which are free (including plenty of games).

The Samsung S8530 Wave II will be available in Europe this November (with a confirmed German price of 430 euro or 590 US dollars).

 

Δείκτης SAR:

0.625 W/kg

Edited by gianpithio
Update
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

S-LCD huh?Δε νομίζω να σταματήσει τις AMOLED..Λογικά θα τις κρατάει για τα τούμπανο-μοντέλα :P
Link to comment
Share on other sites

S-LCD huh?Δε νομίζω να σταματήσει τις AMOLED..Λογικά θα τις κρατάει για τα τούμπανο-μοντέλα :P

 

Υπάρχει τεράστια έλλειψη στις οθόνες AMOLED οπότε λογικό το βρίσκω να στραφεί στις S-LCD προς το παρόν. Το ίδιο έκανε και η htc.

Link to comment
Share on other sites

βαλθηκε να μας τρελανει η sammy?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχει τεράστια έλλειψη στις οθόνες AMOLED. Το νέο εργοστάσιό τους θα είναι έτοιμο το επόμενο καλοκαίρι, οπότε μην περιμένετε να δείτε S-AMOLED στο Wave II αλλά μπορεί να έχει καλύτερη ποιότητα απεικόνισης σε σχέση με τις S-LCD...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν κατάλαβα, είναι πως γίνεται να είναι πιο ακριβό από το s8500, αφού στην ουσία υστερεί.... ;
http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα μας απογοητεύσει η Samsung στο θέμα της οθόνης.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Super AMOLED έχει μπει στο i8700, με τα WP7. Κάποιο μοντέλο μεταξύ των Galaxy S και Wave έπρεπε να θαφτεί. Αποφάσισαν το Wave. Έτσι, βγαίνει ο «αντικαταστάτης».

 

Χειρότερη απεικόνιση μεν, μεγαλύτερη οθόνη δε, μπας και «θολώσουν» τα νερά:pΣε καμία περίπτωση αντικαταστάτης, απλά λύση ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Super AMOLED έχει μπει στο i8700, με τα WP7. Κάποιο μοντέλο μεταξύ των Galaxy S και Wave έπρεπε να θαφτεί. Αποφάσισαν το Wave. Έτσι, βγαίνει ο «αντικαταστάτης».

 

Χειρότερη απεικόνιση μεν, μεγαλύτερη οθόνη δε, μπας και «θολώσουν» τα νερά:pΣε καμία περίπτωση αντικαταστάτης, απλά λύση ανάγκης.

Ναι όμως η ανακοίνωση του ταχα διαδοχου μηπως κρυβει καποιο υπονοουμενο για παυση παραγωγης των original wave? (ναι ειμαι επηρεασμενος απο τη φημολογια)

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως η ανακοίνωση του ταχα διαδοχου μηπως κρυβει καποιο υπονοουμενο για παυση παραγωγης των original wave? (ναι ειμαι επηρεασμενος απο τη φημολογια)

 

Η αλήθεια είναι ότι με όλα τα χαρακτηριστικά εκτός από την οθόνη ίδια δεν το λες διάδοχο κάτι άλλο παίζει.

 

Και btw:

http://epic4g.net/samsung-galaxy-s-news/samsung-halts-galaxy-s-and-wave-production-due-to-amoled-shortage/

Δεν ξέρω αν ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τεράστια έλλειψη στις οθόνες AMOLED οπότε λογικό το βρίσκω να στραφεί στις S-LCD προς το παρόν. Το ίδιο έκανε και η htc.

 

Η διαφορά είναι ότι η samsung είναι αυτή που φτιάχνει οθόνες άρα είναι λίγο παράλογο να μην έχει οθόνες ούτε για τον εαυτό της. ΙΜΟ μάλλον κρατάει τις super amoled για τις ναυαρχίδες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως η ανακοίνωση του ταχα διαδοχου μηπως κρυβει καποιο υπονοουμενο για παυση παραγωγης των original wave? (ναι ειμαι επηρεασμενος απο τη φημολογια)

 

Αυτό δε λέμε παραπάνω;:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε λέμε παραπάνω;:p

 

εεε! αμα και στο ιντερνετ μασ φιμωνουν και δε λες τη γνωμη σου που θα την πεις;:p

παντως ακομη και να ισχυει η παυση παραγωγης των wave αυτο δε συνεπαγεται με διακοποη στο support του κινητου σωστα;

Link to comment
Share on other sites

εεε! αμα και στο ιντερνετ μασ φιμωνουν και δε λες τη γνωμη σου που θα την πεις;:p

παντως ακομη και να ισχυει η παυση παραγωγης των wave αυτο δε συνεπαγεται με διακοποη στο support του κινητου σωστα;

 

Οχι αφου και το wave II bada εχει οποτε συνεχιζει την υποστηριξη.

 

Να ρωτησω κατι που αναρωτιεμαι σχετικα με την παυση παραγωγης του wave που λετε; Ενα κινητο ποσο καιρο διατιθεται στην αγορα; Πχ το wave ειναι 6 μηνες περιπου, αν σταματησει τωρα η παραγωγη ειναι μικρη η διαρκεια ή τοσο περιπου ειναι πανω κατω για ολα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για μενα το θεμα δεν ειναι το WAVE,αν θα συνεχισει να παραγεται η θα αντικατασταθει,η αν θα εχει amoled to 8530 η οχι.Το θεμα ειναι το λειτουργικο,το BADA δηλ, και κατα την γνωμη μου η SAMSUNG θα το στηριξει και μαλιστα πολυ δυνατα.Δεν μπορω να εξηγησω αλλιως την κινηση της,να βγαλει ενα κινητο φτιαγμενο εν μερει απο αλουμινιο,οθονη s-amoled,πολυ δυνατο hardware-επεξεργαστης,καρτα γραφικων κτλ-στην τιμη τον 350 ευρω πανω κατω.Υπο αλλες συνθηκες το κιν αυτο θα κοστιζε χαλαρα 450 ευρω.Ειχε αυτη την τιμολογιακη πολιτικη για να ειναι κραχτης το κιν και να προωθησει το BADA,μεσω των πολλων πωλησεων που εχει.Αλλωστε ειναι στα σκαρια αλλα 4 μοντελα συμπεριλαμβανομενου και του 8530,που για μενα δεν δειχνει εγκαταλειψη στο λειτουργικο της.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ίσως να τους τέλειωσαν. Όπως και να έχει το 8530 έχει ίδια χαρακτηριστικά με το τωρινό wave, απλώς χειρότερη και μεγαλύτερη οθόνη. Άρα δεν αλλάζει κάτι, απλώς μάλλον στη samsung έχουν έλλειψη super amoled και για αυτό βγάζουν αυτό το "refresh" ώστε να συνεχίζουν να πουλάνε κάτι. Διαφορετικά δεν θα είχαν τίποτα να πουλήσουν. Σε μερικούς μήνες θα τελειώσει το θέμα με την έλλειψη amoled και πάλι θα βλέπουμε κινητά με super amoled.

 

Από που και ως που αυτό δημιουργεί αρνητικό θέμα για το bada os ή για το τωρινό wave; Το μόνο αρνητικό που ίσως να υπάρχει είναι ότι θα υπάρχει έλλειψη στην αγορά με το τωρινό(και ανώτερο) wave. Ή/και ίσως αυξηθεί η τιμή του wave 1.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο το πλαίσιο δεν πουλάει πλέον το wave?

 

Δεν υπαρχει αποθεμα,για αυτο δεν το πουλανε,απλο ειναι.Εγω το wave το ειχα παρει απο το πλαισιο πριν 3 βδομαδες και εκανα κρατηση για να το παρω,επειδη οπως μου ειπε το παλικαρι εκει πουλαει τρελλα.Σου απαντησα στην λιγο ειρωνικη ερωτηση σου?Ελπιζω πως ναι:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung φτιάχνει νέο εργοστάσιο για τις οθόνες της, το οποίο θα είναι παραγωγικό προς το καλοκαίρι, οπότε μέχρι τότε μην περιμένετε να δείτε AMOLED στην αγορά...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πραγματικα σημερα επαθα πλακα απο την καινουργια οθονη που φοραει το κινητο δειτε engadget και mobile-review.com
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...