Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρως τα εκεί προσανατολίζομαι και εγώ ... Το κινητό φορτίζει τώρα, θα βγάλω μετά και το One click lag fix που έχω περασμένο, και θα τη περάσω .. ελπίζω όλα να πάνε καλά!

 

Ευχαριστώ, και χρόνια πολλά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε μου και εναν αιωνα να το αφησεις 3g δεν προκειται να χρεωθεις καστανο απο την στιγμη που το τηλεφωνο δεν κατεβαζει δεδομενα δεν υπαρχει προβλημα .

 

Τωρα σχετικα με το apn αν θυμαμαι καλα οταν ειναι αναμενο πρασινο λειτουργει κανονικα λογικα αμα το ξαναπατησεις γινεται πορτοκαλι not sure , βεβαια η πιο σιγουρη λυση απο ολες ειναι να φτιαξεις ενα μουφα apn και να ενεργοποιησεις αυτο ετσι ωστε οταν θελει να συνδεθει να χρησιμοποει αυτο το apn αρα δεν θα μπορει και να θελει να μπει ελπιζω να καταλαβες

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

τιποτα καλο φλασαρισμα...:D απλως ακολουθα κατα γραμμα τις οδηγιες και μην ξεχασεις να κανεις hard reset μετα..επισης ελπιζω να γνωριζεις οτι η 2.2.1 δεν εχει ελληνικο samsung keyboard..
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο δικό μου μεσω odin την εκδοση 2.2.1 xpy. Γενικα παει πολυ καλα το κινητο αλλα οταν στελνω η λαμβανω καποια sms οι χαρακτηρες δεν διβαζονται και δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο και ετσι εβαλα πληκτρολογιο απο το market. Ελληηνικο character encoding που μπορω να βρώ?
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά σε όλους. Εχω πρόβλημα με τα μμς δεν μπορω να στείλω αλλά και να λάβω παρόλο που έχω περάσει τίς οδηγίες από την VODAFONE. Εννοείται ότι επικοινώνησα με το σερβις της SAMSUNG αλλά δεν κατάφεραν να με βοηθήσουν. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του ήμουν πολύ ευγνώμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταρχήν και καλά Χριστούγεννα εύχομαι σε όλους. Να έχουμε υγεία πάνω από όλα. Θέλω να κάνω μερικές μαζεμένες ερωτήσεις για το Galaxy S που περιμένω να μου έρθει εδώ και κάποιες μέρες. Το παρήγγειλα στην τιμή των 455 ευρώ. Καλά δεν είναι; Αντε να δω πως θα κάνω τη μετάβαση από το Omnia 2 στο Galaxy με το android..

Πριν κάνω τις ερωτήσεις να διευκρινήσω οτι εδώ και δέκα μέρες που παρήγγειλα το κινητό έχω αρχίσει να ξεσκονίζω το forum για να αρχίσω σιγά σιγά να μαθαίνω τα περί android και σχετικά. Θέλω να ευχαριστήσω όλα αυτά τα παιδιά που έχουν το κινητό κάποιους μήνες και μπαίνουν στον κόπο να μοιράζονται αυτά που έχουν μάθει με μας τους υπόλοιπους. Οι οδηγοί τους και οι συμβουλές τους πραγματικά βοηθάνε. Tyxerakias - TonyK αλλά και κάποιοι άλλοι: Υποκλίνομαι σε σας παιδιά..

Παρολα αυτά είναι τόσος ο όγκος των πληροφοριών που επειδή κάποιες φορές επαναλαμβάνονται και κάποιες αναιρούνται από νεώτερες προκαλέι σε μένα τουλάχιστον μια σύγχυση. Γιαυτό και παραθέτω μια σειρά ερωτημάτων που πιστεύω θα βοηθήσουν και άλλους νέους χρήστες σαν εμένα.

1. Τελικά έως αυτή τη στιγμή που μιλάμε (26 Δεκεμβρίου) ποια είναι η νεώτερη έκδοση του Android που μπορεί να φορέσει το galaxy? 2.2.1? Κάποια άλλη; Είναι ελληνική? Για ελληνική ποια είναι η πιο καλή και γρήγορη?

2.Η αναβάθμιση σε αυτή τη νεώτερη έκδοση πως γίνεται? Μέσω Kies? Για όλους; Εννοώ και για τα non branded Galaxy όπως καλλή η ώρα θα είναι το δικό μου;

3. Σε αυτή τη νεώτερη εκδοσή πως γίνεται το root? Δουλέυει το Χρειάζεται και lag Fix? Αν ναι αυτά πότε πρέπει να γίνουν και τα δύο; Μετά την αναβάθμιση στην καινούρια έκδοση?

4.Χρειάζεται τελικά autokiller? Αν ναι που τον βρίσκουμε; Στο market? Χρειάζεται root για να τον εγκαταστήσουμε Αν και από οτι αταλαβαίνω το root είναι το Α και το Ω στο android και στο galaxy μας...

5. Τελικά με το gps τι γίνεται; Στο Omnia 2 ήμουν σχετικά ευχαριστημένος από το σήμα του και την πλοήγηση του χρησιμοπιώντας destinator αλλά και i go. Εδώ τί γίνεται;

Αυτά για την ώρα. Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα μου. Και πάλι χρόνια πολλά αδέρφια.

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες και Χρόνια Πολλά σε όλους.

 

Από χθες έχω ένα σημαντικό πρόβλημα με το Samsung Galaxy S.

Είχα δώσει το κινητό σε ένα ανιψάκι μου και αυτό προσπαθούσε να ξεκλειδώσει το μοτίβο. Εγώ βέβαια δεν ήξερα ότι μετά από πολλές προσπάθειες κλειδώνει επ' αόριστο.

Με τα πολλά, προφανώς μετά από πολλές προσπάθειες, κλείδωσε μόνιμα και μου ζητάει να βάλω email και password, προφανώς τις google, που είχα κάνει όταν γράφτηκα στο market.

Εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα, με ένα πρόβλημα που σίγουρα είναι bug του Android.

Το πληκτρολόγιο είναι στα Ελληνικά και δε μπορώ με τίποτα να το γυρίσω στα Αγγλικά. Ενώ πατάω το κουμπί (το γρανάζι) που κανονικά θα μου έβγαζε το μενού για τις ρυθμίσεις πληκτρολογίου,

αυτό δεν κάνει τίποτα. Όταν δε, πάω να πατήσω το κουμπί "Κλήση έκτακτης ανάγκης" που βρίσκεται από κάτω, το μενού των ρυθμίσεων, εμφανίζεται στιγμιαία και μετά μου βγάζει το

πληκτρολόγιο για την κλήση έκτακτης ανάγκης, όταν πάω πίσω, πάλι τα ίδια... Με λίγα λόγια ανοίγει το μενού των ρυθμίσεων αλλά δεν μπορώ να το δω

 

Δοκίμασα διάφορα με την βοήθεια φίλων από το Insomnia (vol up+home+power) αλλά δεν κάνει τίποτα.

Κάνει αυτό ακριβώς.

http://www.youtube.com/watch?v=XPmHeJvlb-I&feature=player_embedded

 

Έχει τύχει σε κανένα αυτό;

Edited by clubmaster
Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω τα βιντεο στο utube,βαζω τον flash player 10.1,αλλα τιποτα,γιατι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα ειμαι καινουριος στο φορουμ και θελω να κανω και εγω μερικες ερωτησεις η βιντεο κληση δουλευει κανονικα? και ξερει κανενας καμια καλη προσφορα μπας και καταφερω να μπω και εγω στην παρεα του γαλαξια πιο ενεργα?το σκρουτζ το γνωριζω αλλα ψαχνω μπας και βρω μια ακομα καλλητερη τιμη

 

H βιντεοκληση δουλευει ΚΑΝΟΝΙΚΑ....!!;)

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες και Χρόνια Πολλά σε όλους.

 

Από χθες έχω ένα σημαντικό πρόβλημα με το Samsung Galaxy S.

Είχα δώσει το κινητό σε ένα ανιψάκι μου και αυτό προσπαθούσε να ξεκλειδώσει το μοτίβο. Εγώ βέβαια δεν ήξερα ότι μετά από πολλές προσπάθειες κλειδώνει επ' αόριστο.

Με τα πολλά, προφανώς μετά από πολλές προσπάθειες, κλείδωσε μόνιμα και μου ζητάει να βάλω email και password, προφανώς τις google, που είχα κάνει όταν γράφτηκα στο market.

Εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα, με ένα πρόβλημα που σίγουρα είναι bug του Android.

Το πληκτρολόγιο είναι στα Ελληνικά και δε μπορώ με τίποτα να το γυρίσω στα Αγγλικά. Ενώ πατάω το κουμπί (το γρανάζι) που κανονικά θα μου έβγαζε το μενού για τις ρυθμίσεις πληκτρολογίου,

αυτό δεν κάνει τίποτα. Όταν δε, πάω να πατήσω το κουμπί "Κλήση έκτακτης ανάγκης" που βρίσκεται από κάτω, το μενού των ρυθμίσεων, εμφανίζεται στιγμιαία και μετά μου βγάζει το

πληκτρολόγιο για την κλήση έκτακτης ανάγκης, όταν πάω πίσω, πάλι τα ίδια... Με λίγα λόγια ανοίγει το μενού των ρυθμίσεων αλλά δεν μπορώ να το δω

 

Δοκίμασα διάφορα με την βοήθεια φίλων από το Insomnia (vol up+home+power) αλλά δεν κάνει τίποτα.

Κάνει αυτό ακριβώς.

http://www.youtube.com/watch?v=XPmHeJvlb-I&feature=player_embedded

 

Έχει τύχει σε κανένα αυτό;

 

Αν έχεις swype, σύρε το δάχτυλό σου από το πλήκτρο επιλογής του swype (κάτω αριστερά) προς τα πάνω για να αλλάξει η γλώσσα. Αν όχι, νομίζω υπάρχει η λύση, αλλά δεν τη θυμάμαι. Ψάξε στο thread Samsung Galaxy S Μερος Ι, είμαι σίγουρος ότι είχε αναφερθεί πολλές φορές γιατί στην αρχή το είχαν αρκετοί το πρόβλημα

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω τα βιντεο στο utube,βαζω τον flash player 10.1,αλλα τιποτα,γιατι?

δεν βλεπω τα βιντεο του youtube στο facebook,πρεπει να βαλω την 2.2?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω τα βιντεο του youtube στο facebook,πρεπει να βαλω την 2.2?

Δείτε αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=886856

Μακράν καλύτερο από ότι έχω δει σε launchers(και τους έχω δοκιμάσει όλους)...paid μεν, άκουσον δε lol

 

 

Sent from Galaxy !

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες και Χρόνια Πολλά σε όλους.

 

Από χθες έχω ένα σημαντικό πρόβλημα με το Samsung Galaxy S.

Είχα δώσει το κινητό σε ένα ανιψάκι μου και αυτό προσπαθούσε να ξεκλειδώσει το μοτίβο. Εγώ βέβαια δεν ήξερα ότι μετά από πολλές προσπάθειες κλειδώνει επ' αόριστο.

Με τα πολλά, προφανώς μετά από πολλές προσπάθειες, κλείδωσε μόνιμα και μου ζητάει να βάλω email και password, προφανώς τις google, που είχα κάνει όταν γράφτηκα στο market.

Εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα, με ένα πρόβλημα που σίγουρα είναι bug του Android.

Το πληκτρολόγιο είναι στα Ελληνικά και δε μπορώ με τίποτα να το γυρίσω στα Αγγλικά. Ενώ πατάω το κουμπί (το γρανάζι) που κανονικά θα μου έβγαζε το μενού για τις ρυθμίσεις πληκτρολογίου,

αυτό δεν κάνει τίποτα. Όταν δε, πάω να πατήσω το κουμπί "Κλήση έκτακτης ανάγκης" που βρίσκεται από κάτω, το μενού των ρυθμίσεων, εμφανίζεται στιγμιαία και μετά μου βγάζει το

πληκτρολόγιο για την κλήση έκτακτης ανάγκης, όταν πάω πίσω, πάλι τα ίδια... Με λίγα λόγια ανοίγει το μενού των ρυθμίσεων αλλά δεν μπορώ να το δω

 

Δοκίμασα διάφορα με την βοήθεια φίλων από το Insomnia (vol up+home+power) αλλά δεν κάνει τίποτα.

Κάνει αυτό ακριβώς.

http://www.youtube.com/watch?v=XPmHeJvlb-I&feature=player_embedded

 

Έχει τύχει σε κανένα αυτό;

 

Ρε σεις δεν καταλαβαινω με τι καρδια δινετε ενα κινητο των 500€ σε παιδακια να παιζουν:p

 

Λοιπον φιλε μου το προβλημα αυτο ακριβως (παλι ενα παιδακι εβαλε το χερακι του) ετυχε και σε εναν αλλο φιλο στο φορουμ πριν καιρο ομως. Δυστυχως δεν θυμαμαι σε ποιον και ουτε αν ηταν στο Μερος Ι η στο Μερος ΙΙ, το μονο που θυμαμαι ειναι οτι μετα απο παρα πολλες προσπαθειες αναγκαστηκε να το στειλει πισω στο service. Λοιπον οπως βλεπω τα 3 κουμπια δεν λειτουργουν στη συσκευη σου αρα εχεις καποιες επιλογες.

- Καταρχας δοκιμασε να γυρισεις το κινητο σε landscape μπας και δουλεψει το κουμπι των ρυθμισεων του πληκτρολογιου.

- Δοκιμαζεις μεσω adb να δεις αν αναγνωριζει το τηλεφωνο σου (λογικα το αναγνωριζει) και να μπεις στο recovery mode. Απο κει μπορεις να δοκιμασεις να κανεις hard reset και ισως ετσι το τηλεφωνο μπορει να ανοιξει πλεον κανονικα. Τα δεδομενα σου θα χαθουν δυστυχως.

- Χρησιμοποιεις ενα usb jig για να βαλεις το τηλεφωνο σε download mode και να φλασαρεις μια καινουργια rom απο πανω. Τα δεδομενα σου εννοειται χανονται και παλι

- Eσχατη επιλογη, το στελνεις στο service.

 

Για ολα αυτα που σου λεω βεβαια θελει πολυ μελετη και προσεκτικο διαβασμα των οδηγων, αν δεν εχεις ξανακανει κατι απο ολα. Εννοειται προχωρας μετα απο δικη σου ευθυνη και αν δεν θελεις να μπλεξεις με τετοια αναγκαστικα το στελνεις στο service.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις δεν καταλαβαινω με τι καρδια δινετε ενα κινητο των 500€ σε παιδακια να παιζουν:p

 

Λοιπον φιλε μου το προβλημα αυτο ακριβως (παλι ενα παιδακι εβαλε το χερακι του) ετυχε και σε εναν αλλο φιλο στο φορουμ πριν καιρο ομως. Δυστυχως δεν θυμαμαι σε ποιον και ουτε αν ηταν στο Μερος Ι η στο Μερος ΙΙ, το μονο που θυμαμαι ειναι οτι μετα απο παρα πολλες προσπαθειες αναγκαστηκε να το στειλει πισω στο service. Λοιπον οπως βλεπω τα 3 κουμπια δεν λειτουργουν στη συσκευη σου αρα εχεις καποιες επιλογες.

- Καταρχας δοκιμασε να γυρισεις το κινητο σε landscape μπας και δουλεψει το κουμπι των ρυθμισεων του πληκτρολογιου.

- Δοκιμαζεις μεσω adb να δεις αν αναγνωριζει το τηλεφωνο σου (λογικα το αναγνωριζει) και να μπεις στο recovery mode. Απο κει μπορεις να δοκιμασεις να κανεις hard reset και ισως ετσι το τηλεφωνο μπορει να ανοιξει πλεον κανονικα. Τα δεδομενα σου θα χαθουν δυστυχως.

- Χρησιμοποιεις ενα usb jig για να βαλεις το τηλεφωνο σε download mode και να φλασαρεις μια καινουργια rom απο πανω. Τα δεδομενα σου εννοειται χανονται και παλι

- Eσχατη επιλογη, το στελνεις στο service.

 

Για ολα αυτα που σου λεω βεβαια θελει πολυ μελετη και προσεκτικο διαβασμα των οδηγων, αν δεν εχεις ξανακανει κατι απο ολα. Εννοειται προχωρας μετα απο δικη σου ευθυνη και αν δεν θελεις να μπλεξεις με τετοια αναγκαστικα το στελνεις στο service.

 

καλά δεν έχω ιδία για το πως γίνονται όλα αυτά. "εγώ ασχολούμαι με τις ταβανόπροκες" που λέει και η φάρσα.

όσο για το ανιψάκι μου δεν είναι και τόσο μικρή αλλά συμπεριφέρθηκε σαν μικρή :tease:

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν έχω ιδία για το πως γίνονται όλα αυτά. "εγώ ασχολούμαι με τις ταβανόπροκες" που λέει και η φάρσα.

όσο για το ανιψάκι μου δεν είναι και τόσο μικρή αλλά συμπεριφέρθηκε σαν μικρή :tease:

 

Δες αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3294705#post3294705

 

Όπως λέει και ο χρήστης στο οικείο post Δοκίμασε με δική σου ευθύνη

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

καλά δεν έχω ιδία για το πως γίνονται όλα αυτά. "εγώ ασχολούμαι με τις ταβανόπροκες" που λέει και η φάρσα.

όσο για το ανιψάκι μου δεν είναι και τόσο μικρή αλλά συμπεριφέρθηκε σαν μικρή :tease:

 

Ωχ καταλαβα. Τοτε φιλε καλυτερα μην σκαλισεις τιποτα γιατι μαλλον θα προκαλεσεις μεγαλυτερη ζημια απο οση εχει ηδη γινει και θα χασεις και την εγγυηση σου στην οποια τωρα εισαι μεσα κανονικα. Το μον που μπορεις να δοκιμασεις ειναι μηπως γυρισεις το κινητο το πλαι στο landscape mode και ετσι μπορεις να πατησεις το κουμπακι για τις ρυθμισεις. Αλλιως καλο service δυστυχως και κομμενο το χαρτζηλικι για λιγο καιρο στην ανηψουλα:p

 

Δοκιμασε και το παραπανω post αν θελεις, ακουγεται τρελο αλλα μπορει να σωθεις

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φίλε suspect21, όχι δεν είχα βάλει άλλη rom. Αυτή όμως που έβαλα τώρα, η οποία είναι η επίσημη ελληνική, ΣΕΡΝΕΤΑΙ. Συζήτηση για μικροδιαφορές σε εφαρμογές και μικροπροβλήματα μπορούν να γίνονται εδώ με τις ώρες για κάθε διαφορετική rom (και είναι και άπειρες και δεν βγάζεις άκρη). Εγώ δεν μπαίνω σ' αυτή τη διαδικασία γιατί δεν το συζητάω σε φιλολογικό επίπεδο για να δω τις επιδόσεις της κάθε rom. Ήθελα καιρό να κάνω αναβάθμιση το κινητό γιατί κόλλαγε που και που και περίμενα ευλαβικά την επίσημη έκδοση μην τυχόν χάσω την εγγύηση, και τελικά δεν μπορώ ούτε να απαντήσω το τηλέφωνο από τα κολλήματα!!!

 

Είπα και πριν ότι δεν ξέρω αν είμαι εγώ ο γκαντέμης και όλοι οι άλλοι δεν έχουν πρόβλημα (αν και όπως είδες δεν είμαι ο μόνος), αλλά επαναλαμβάνω: δεν σου μιλάω για μικροκολλήματα αλλά για καθυστερήσεις 5 και 10 δευτερολέπτων σε κάθε κίνηση που σου σπάνε την ψυχολογία.

μηπως εισαι λιο υπερβολικος? :p

δοκιμασες να κανεις factory reset μολις εκανες την αναβαθμιση?

Καλημέρα παίδες και Χρόνια Πολλά σε όλους.

 

Από χθες έχω ένα σημαντικό πρόβλημα με το Samsung Galaxy S.

Είχα δώσει το κινητό σε ένα ανιψάκι μου και αυτό προσπαθούσε να ξεκλειδώσει το μοτίβο. Εγώ βέβαια δεν ήξερα ότι μετά από πολλές προσπάθειες κλειδώνει επ' αόριστο.

Με τα πολλά, προφανώς μετά από πολλές προσπάθειες, κλείδωσε μόνιμα και μου ζητάει να βάλω email και password, προφανώς τις google, που είχα κάνει όταν γράφτηκα στο market.

Εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα, με ένα πρόβλημα που σίγουρα είναι bug του Android.

Το πληκτρολόγιο είναι στα Ελληνικά και δε μπορώ με τίποτα να το γυρίσω στα Αγγλικά. Ενώ πατάω το κουμπί (το γρανάζι) που κανονικά θα μου έβγαζε το μενού για τις ρυθμίσεις πληκτρολογίου,

αυτό δεν κάνει τίποτα. Όταν δε, πάω να πατήσω το κουμπί "Κλήση έκτακτης ανάγκης" που βρίσκεται από κάτω, το μενού των ρυθμίσεων, εμφανίζεται στιγμιαία και μετά μου βγάζει το

πληκτρολόγιο για την κλήση έκτακτης ανάγκης, όταν πάω πίσω, πάλι τα ίδια... Με λίγα λόγια ανοίγει το μενού των ρυθμίσεων αλλά δεν μπορώ να το δω

 

Δοκίμασα διάφορα με την βοήθεια φίλων από το Insomnia (vol up+home+power) αλλά δεν κάνει τίποτα.

Κάνει αυτό ακριβώς.

http://www.youtube.com/watch?v=XPmHeJvlb-I&feature=player_embedded

 

Έχει τύχει σε κανένα αυτό;

δεν ξερω τι πρεπει να κανεις, παντως ο τυπος στο βιντεο δεν παταει σωστα τα κουμπια...

παταμε πρωτα vol up μετα κεντρικο πληκτρο και μετα πληκτρο on/off και μολις δειξει το λογοτυπο i900 κτλ τα αφηνουμε, δεν συνεχιζουμε να τα παταμε...

δεν βλεπω τα βιντεο του youtube στο facebook,πρεπει να βαλω την 2.2?

εχεις froyo 2.2?

η 2.1 δεν υποαστηριζει flash

παντως να μην μπορεις να αλλαξεις την γλωσσα ειναι μεγαλη μ.....α τους

 

δεν καταλαβα τι εννοεις...

οτι γλωσσα θες βαζεις

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταρχήν και καλά Χριστούγεννα εύχομαι σε όλους. Να έχουμε υγεία πάνω από όλα. Θέλω να κάνω μερικές μαζεμένες ερωτήσεις για το Galaxy S που περιμένω να μου έρθει εδώ και κάποιες μέρες. Το παρήγγειλα στην τιμή των 455 ευρώ. Καλά δεν είναι; Αντε να δω πως θα κάνω τη μετάβαση από το Omnia 2 στο Galaxy με το android..

Πριν κάνω τις ερωτήσεις να διευκρινήσω οτι εδώ και δέκα μέρες που παρήγγειλα το κινητό έχω αρχίσει να ξεσκονίζω το forum για να αρχίσω σιγά σιγά να μαθαίνω τα περί android και σχετικά. Θέλω να ευχαριστήσω όλα αυτά τα παιδιά που έχουν το κινητό κάποιους μήνες και μπαίνουν στον κόπο να μοιράζονται αυτά που έχουν μάθει με μας τους υπόλοιπους. Οι οδηγοί τους και οι συμβουλές τους πραγματικά βοηθάνε. Tyxerakias - TonyK αλλά και κάποιοι άλλοι: Υποκλίνομαι σε σας παιδιά..

Παρολα αυτά είναι τόσος ο όγκος των πληροφοριών που επειδή κάποιες φορές επαναλαμβάνονται και κάποιες αναιρούνται από νεώτερες προκαλέι σε μένα τουλάχιστον μια σύγχυση. Γιαυτό και παραθέτω μια σειρά ερωτημάτων που πιστεύω θα βοηθήσουν και άλλους νέους χρήστες σαν εμένα.

1. Τελικά έως αυτή τη στιγμή που μιλάμε (26 Δεκεμβρίου) ποια είναι η νεώτερη έκδοση του Android που μπορεί να φορέσει το galaxy? 2.2.1? Κάποια άλλη; Είναι ελληνική? Για ελληνική ποια είναι η πιο καλή και γρήγορη?

2.Η αναβάθμιση σε αυτή τη νεώτερη έκδοση πως γίνεται? Μέσω Kies? Για όλους; Εννοώ και για τα non branded Galaxy όπως καλλή η ώρα θα είναι το δικό μου;

3. Σε αυτή τη νεώτερη εκδοσή πως γίνεται το root? Δουλέυει το Χρειάζεται και lag Fix? Αν ναι αυτά πότε πρέπει να γίνουν και τα δύο; Μετά την αναβάθμιση στην καινούρια έκδοση?

4.Χρειάζεται τελικά autokiller? Αν ναι που τον βρίσκουμε; Στο market? Χρειάζεται root για να τον εγκαταστήσουμε Αν και από οτι αταλαβαίνω το root είναι το Α και το Ω στο android και στο galaxy μας...

5. Τελικά με το gps τι γίνεται; Στο Omnia 2 ήμουν σχετικά ευχαριστημένος από το σήμα του και την πλοήγηση του χρησιμοπιώντας destinator αλλά και i go. Εδώ τί γίνεται;

Αυτά για την ώρα. Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα μου. Και πάλι χρόνια πολλά αδέρφια.

1)οι νεωτερες ειναι 2.2.1 JPU-JPX-XPY

2)για ολους γινεται μεσω kies, αμα εισαι ομως ανυπομονος μορεις να χακαρεις το kies η να περασεις μεσω odin

3)εχουν αναφερθει πολλες φορες ψαξε λιγο

4) εγω δεν ειμαι 100% σιγουρος κατα ποσο χρειαζεται ενας autokiller η οχι, στην 2.2.1 παντως δεν εχω και δεν εχω κανενα προβλημα...

5)εγω με JPU 2.2.1 με το gps ειχα αναμεικτα συναισθηματα μεχρι χθες, οπου εκανα το gps fix μεσω sgs tools και πραγματικα χωρις υπερβολες κλειδωνει σε δευτερολεπτα :D

Edited by Tyxerakias
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μηπως εισαι λιο υπερβολικος? :p

δοκιμασες να κανεις factory reset μολις εκανες την αναβαθμιση?

 

Ποια rom χρησιμοποιείς? Δείχνεις πολύ ικανοποιημένος!!!!

 

Πάντως είναι μεγάλη χαζομάρα να θέλει hard reset το κινητό για να λειτουργήσει σωστά. Και επιμένω, και χθες και σήμερα, ότι αν ήταν θέμα h/r, τότε βάζοντας εγώ πάνω σε jm2--jph την jpy, λογικά θα έπρεπε η συσκευή να σέρνεται ακόμα περισσότερο. Κάτι που όχι μόνο δεν έγινε...αλλά το ακριβώς αντίθετο σε μεγάλο κιόλας βαθμό.

 

Αλλά περιμένω να μου πεις λιγάκι ποια χρησιμοποιείς:confused::confused::confused:

Matt
Link to comment
Share on other sites

Ποια rom χρησιμοποιείς? Δείχνεις πολύ ικανοποιημένος!!!!

 

Πάντως είναι μεγάλη χαζομάρα να θέλει hard reset το κινητό για να λειτουργήσει σωστά. Και επιμένω, και χθες και σήμερα, ότι αν ήταν θέμα h/r, τότε βάζοντας εγώ πάνω σε jm2--jph την jpy, λογικά θα έπρεπε η συσκευή να σέρνεται ακόμα περισσότερο. Κάτι που όχι μόνο δεν έγινε...αλλά το ακριβώς αντίθετο σε μεγάλο κιόλας βαθμό.

 

Αλλά περιμένω να μου πεις λιγάκι ποια χρησιμοποιείς:confused::confused:

 

:lol::lol::lol::lol:

 

εγω εχω την JPU 2.2.1:superman:

 

την JPH 2.2 δεν την εχω δοκιμασει, εχω δοκιμασει ομως την JPA 2.2 απο τον οδηγο του τχερακια και εμεινα αρκετα ικανοποιημενος και σε ταχυτητα και σε ολα, βεβαια χρειαστηκε και το lagfix του :O

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

εγω εχω την JPU 2.2.1:superman:

 

την JPH 2.2 δεν την εχω δοκιμασει, εχω δοκιμασει ομως την JPA 2.2 απο τον οδηγο του τχερακια και εμεινα αρκετα ικανοποιημενος και σε ταχυτητα και σε ολα, βεβαια χρειαστηκε και το lagfix του

 

:lol::lol:

Ωραία...δεν πιστεύω να φοράς με την 2,2,1 κανένα lagfix???? Έλα...ομολόγησε είσαι και εσύ ένας από τους πολύ ικανοποιημένους με την 2,2,1 :w00t::w00t:

 

Να σε ρωτήσω κάτι... κάπου πήρε το μάτι μου ότι έχει κάνει GPS Fix με το SGS Tools. (Ελπίζω να μην σε μπερδεύω με τον άλλον suspect που κυκλοφορεί:p:p). Το έχω κι εγώ περασμένο, αλλά δεν βρήκα επιλογή για fix.

 

Λιττλ Χελπ??

Matt
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

Ωραία...δεν πιστεύω να φοράς με την 2,2,1 κανένα lagfix???? Έλα...ομολόγησε είσαι και εσύ ένας από τους πολύ ικανοποιημένους με την 2,2,1 :w00t::w00t:

 

Να σε ρωτήσω κάτι... κάπου πήρε το μάτι μου ότι έχει κάνει GPS Fix με το SGS Tools. (Ελπίζω να μην σε μπερδεύω με τον άλλον suspect που κυκλοφορεί:p:p). Το έχω κι εγώ περασμένο, αλλά δεν βρήκα επιλογή για fix.

 

Λιττλ Χελπ??

 

Μηπως δεν εχεις την καινουργια εκδοση τουSGS tools? Μολις το ανοιγεις ειναι η τελευταια επιλογη

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν εχεις την καινουργια εκδοση τουSGS tools? Μολις το ανοιγεις ειναι η τελευταια επιλογη

 

Σωστόοοοοός!!!! Αλλά στο κομμάτι ότι είχα περασμένο το SGS Toolbox και όχι το SGS Tools.

 

Η λεπτομέρεια είναι που κάνει την διαφορά.

 

Σευχαριστώ....:up::up::up:

Matt
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες και Χρόνια Πολλά σε όλους.

 

Από χθες έχω ένα σημαντικό πρόβλημα με το Samsung Galaxy S.

Είχα δώσει το κινητό σε ένα ανιψάκι μου και αυτό προσπαθούσε να ξεκλειδώσει το μοτίβο. Εγώ βέβαια δεν ήξερα ότι μετά από πολλές προσπάθειες κλειδώνει επ' αόριστο.

Με τα πολλά, προφανώς μετά από πολλές προσπάθειες, κλείδωσε μόνιμα και μου ζητάει να βάλω email και password, προφανώς τις google, που είχα κάνει όταν γράφτηκα στο market.

Εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα, με ένα πρόβλημα που σίγουρα είναι bug του Android.

Το πληκτρολόγιο είναι στα Ελληνικά και δε μπορώ με τίποτα να το γυρίσω στα Αγγλικά. Ενώ πατάω το κουμπί (το γρανάζι) που κανονικά θα μου έβγαζε το μενού για τις ρυθμίσεις πληκτρολογίου,

αυτό δεν κάνει τίποτα. Όταν δε, πάω να πατήσω το κουμπί "Κλήση έκτακτης ανάγκης" που βρίσκεται από κάτω, το μενού των ρυθμίσεων, εμφανίζεται στιγμιαία και μετά μου βγάζει το

πληκτρολόγιο για την κλήση έκτακτης ανάγκης, όταν πάω πίσω, πάλι τα ίδια... Με λίγα λόγια ανοίγει το μενού των ρυθμίσεων αλλά δεν μπορώ να το δω

 

Δοκίμασα διάφορα με την βοήθεια φίλων από το Insomnia (vol up+home+power) αλλά δεν κάνει τίποτα.

Κάνει αυτό ακριβώς.

http://www.youtube.com/watch?v=XPmHeJvlb-I&feature=player_embedded

 

Έχει τύχει σε κανένα αυτό;

 

φιλε μου καλησπερα. Ετυχε σε εμενα δυο βδομαδες αφοτου το πηρα. Δεν ειχα κι εγω το 3 button combination, οποτε η μόνη λύση ήταν να το στείλω στην αντιπροσωπεία όπως και έκανα. Μου τι φέρανε 3 βδομάδες μετα.

Ειναι όντως bug του android.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...