Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:lol::lol:

Ωραία...δεν πιστεύω να φοράς με την 2,2,1 κανένα lagfix???? Έλα...ομολόγησε είσαι και εσύ ένας από τους πολύ ικανοποιημένους με την 2,2,1 :w00t::w00t:

 

Να σε ρωτήσω κάτι... κάπου πήρε το μάτι μου ότι έχει κάνει GPS Fix με το SGS Tools. (Ελπίζω να μην σε μπερδεύω με τον άλλον suspect που κυκλοφορεί:p:p). Το έχω κι εγώ περασμένο, αλλά δεν βρήκα επιλογή για fix.

 

Λιττλ Χελπ??

 

ναι ειμαι αλλος ενας ικανοποιημενος κατοχος galaxy s μς 2.2.1 :D

φυσικα δεν εχω βαλει καποιο lagfix, δεν νομιζω οτι το χρειαεται και αυτοι που εχουν βαλει δεν εχουν δει καποια σημαντικη διαφορα...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φιλε μου καλησπερα. Ετυχε σε εμενα δυο βδομαδες αφοτου το πηρα. Δεν ειχα κι εγω το 3 button combination, οποτε η μόνη λύση ήταν να το στείλω στην αντιπροσωπεία όπως και έκανα. Μου τι φέρανε 3 βδομάδες μετα.

Ειναι όντως bug του android.

 

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. εδώ http://www.samsung.com/gr/support/location/supportServiceLocation.do?page=SERVICE.LOCATION λέει για κάθε πόλη εξουσιοδοτημένους αντιπροσώπους. θα περάσω μια βόλτα από κει να δω τι θα μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. εδώ http://www.samsung.com/gr/support/location/supportServiceLocation.do?page=SERVICE.LOCATION λέει για κάθε πόλη εξουσιοδοτημένους αντιπροσώπους. θα περάσω μια βόλτα από κει να δω τι θα μου πουν.

 

Γράψε/Εκτύπωσε σε ένα χαρτί αναλυτικά το πρόβλημα σου για να ξέρουν τι ακριβώς έπαθε. Η αντιπροσωπεία θα σου ζητήσει μόνο τη συσκευή, χωρίς μπαταρία, το πίσω καπάκι και τα αξεσουάρ(φορτιστής κτλ).

 

Μόλις στο επιστρέψουν, ακολούθησε τον οδηγό για να επαναφέρεις το 3button combination, ώστε να μην χρειαστεί να απευθυνθείς στην samsung αν ξαναγίνει το κακό. Εγώ προσωπικά δεν ξαναέβαλα μοτίβο ξεκλειδώματος από τότε.

 

Edit: Δοκίμασες να μπεις σε recovery mode μέσω adb;

Link to comment
Share on other sites

μηπως εισαι λιο υπερβολικος? :p

δοκιμασες να κανεις factory reset μολις εκανες την αναβαθμιση?

 

Δυστυχώς δεν ήταν υπερβολή. Από την στιγμή που πέρασα την JPY το τηλέφωνο πέταγε σε σύγκριση με πριν. Εν συνεχεία έκανα και hard reset, αλλά σου λέω την εντύπωσή μου μετά το flashάρισμα. Τέλος πάντων, εμένα η πικρή μου εμπειρία με την ελληνική 2.2 κράτησε μόλις 3 μέρες και θα την ξεχάσω γρήγορα...

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. καινουργιος και εγω με το galaxy. το πηρα απο wind με 2.1 jm5. το φλασαρα πριν απο λιγο με το 2.2.1 jpy μεσω kies patcher και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. πιο γρηγορο και με πολλα extra καλουδια. μια ερωτηση θελω να κανω. πως περναμε την ελληνικη γραφη στη συγκεκριμενη εκδοση;

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται κανεις να ασχολειται με αλλη εκδοση εκτος απο την I9000XXJPY 2.2.1. το κινητο ειναι πολυ γρηγορο και οσες μερες την εχω δεν εχω βρει καποιο προβλημα στο κινητο εκτος οτι δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο. φυσικα υπαρχει λυση και σε αυτο
Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται κανεις να ασχολειται με αλλη εκδοση εκτος απο την I9000XXJPY 2.2.1. το κινητο ειναι πολυ γρηγορο και οσες μερες την εχω δεν εχω βρει καποιο προβλημα στο κινητο εκτος οτι δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο. φυσικα υπαρχει λυση και σε αυτο

 

Το πληκτρολόγιο όντως ήταν ένα θέμα σε μένα. Δεν μπορούσα με κανέναν τρόπο από αυτούς που περιγράφονται σε οδηγούς να περάσω το swype το ελληνικό, που ουσιαστικά ήταν και αυτό που με ενδιέφερε σαν πληκτρολόγιο. Τελικά με ένα μαγείρεμα από όλες τις μεθόδους και κάνα 2.5ωρο επιμονής μπήκε.:D:D:D

Matt
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως περνάμε τις ρυθμίσεις για 3G ιντερνετ;Σε ποιο μενού πάω κτλ γιατί δεν το βρίσκω; :O
Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται κανεις να ασχολειται με αλλη εκδοση εκτος απο την I9000XXJPY 2.2.1. το κινητο ειναι πολυ γρηγορο και οσες μερες την εχω δεν εχω βρει καποιο προβλημα στο κινητο εκτος οτι δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο. φυσικα υπαρχει λυση και σε αυτο

 

Βασικά το wifi drain είναι τρομακτικό σε αυτήν και το ζήτημα με το autolock.Αλλά γενικά είναι τρομερή έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα και χρονια πολλα.Ειμαι νεος κατοχος του S galaxy και θελω να ρωτησω το εξης.Στην προσπαθεια μου να απενεργοποιησω την δυνατοτητα να συνδεεται το κινητο με το ιντερνετ μεσω της συνδεσης wind εκανα τα εξης .

1. Στα ονοματα σημειων προσβασης μπηκα σε καθε μια απο τις επιλογες WIND Internet και Wind MMS ,κατοπιν μπηκα στον Τυπο APN απο το καθενα και εκει ενεργοποιησα το πρασινο φωτακι να ειναι στο ΜΜS .

2.Κατεβασα το APNdroid .Εκει τσεκαρα με πρασινο το κουτακι που λεει Disable all APNs .Αν και με μπερδεψε λιγο γιατι γραφει απο κατω check if disabling does not work .Εδω θελω να μου πειτε αν εκανα καλα που το τσεκαρα σε πρασινο για να εμποδισω το 3G.

Tα υπολοιπα 3G/EDGE/GPRS ,NOTIFICATIONS ,MMS ειναι απενεργοποιημενα .

Eιμαι οκ τωρα για να μην χρεωνομαι στην wind ?

Προχθες οταν το πηρα ημουν 5 ωρες στο ιντερνετ με το 3g και φοβαμαι μην τυχον μου ερθει καμια τεραστια χρεωση .Ευχαριστω για τις απαντησεις :)

 

1. Tο πράσινο φωτάκι δεν είναι στο mms, αλλά στο internet. Στον τύπο apn βάζεις ιντερνετ στο ιντερνετ, και mms στο mms... αν το κάνεις σωστα στο mms δε θα έχει πράσινο φωτάκι.

2. Στο Froyo δε χρειάζεται πια τίποτα από όλα αυτά τα apn droid και τέτοια, ούτε μούφες apn. Απλά αν δε θες να συνδέεσαι με 3g, πήγαινε στις Ρυθμίσεις, Ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα, Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, και ΞΕτίκαρε το Χρήση δεδομένων πακέτου. Αυτό ήτανε.

 

Αν ήσουνα 5 ώρες σερφινγκ στο νετ μόνο με 3g ελπίζω να έχεις συμβόλαιο με φτηνή σύνδεση ή κάποιο πακέτο δεδομένων... αν όχι, ετοιμάσου για άσχημη λυπητερή...:worry:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Edit: Δοκίμασες να μπεις σε recovery mode μέσω adb;

 

όχι δε δοκίμασα, γράφει πουθενά οδηγίες γιατί δεν ξέρω πως γίνεται

Link to comment
Share on other sites

όχι δε δοκίμασα, γράφει πουθενά οδηγίες γιατί δεν ξέρω πως γίνεται

 

Ναι φίλε μου, κοίταξε εδώ πέρα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103

 

Εκεί που λέει:

Τί είναι το adb και τί κάνει;

 

Άμα καταφέρεις να μπεις στο Recovery Menu με adb mode, μετά η διαδικασία να επαναφέρεις το τηλέφωνο σου είναι πολύ απλή. Το θέμα είναι, ότι για να δουλέψει το adb θα πρέπει να έχεις ορίσει την USB σε debugging mode, κάτι που μάλλον δεν θα έχεις κάνει. Δεν έχεις να χάσεις κάτι όμως, οπότε δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Που να ειναι τοσο τυχερος ρε συ και να ειναι ενεργοποιημενο το debugging...Πωπω παιδια η περιπτωση αυτη με το κλειδωμα του μοτιβου ειναι παρα πολυ ζορικη και..."πονηρη" για να μην την χαρακτηρισω αλλιως:p Πως την πατησατε ετσι ρε σεις, απο το πουθενα τωρα για service. Ενα jigακι παντως θα την κανει τη δουλεια απλα το κακο ειναι οτι ο φιλος δεν εχει εμπειρια απο φλασαρισματα κλπ

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το debugging το είχα απενεργοποιήσει θυμάμαι μια μέρα πριν γίνει το "κακό". Είχα κάνει root, είχα περάσει launcher και lagfix, οπότε λέω κάτσε να το βγάλω από debugging. Αλλά που να ξέρω ο έρμος.

 

Πάντως είναι απαράδεκτο αυτό το πράγμα με το μοτίβο και καλό θα ήταν στον οδηγό για νέους χρήστες να προστεθεί με κεφαλαία γράμματα, για να μην την πατήσει και κανένας άλλος.

 

@clubmaster να ξες ότι σε περίπτωση που πήρες μέσα στις 14 τελευταίες ημέρες την συσκευή, δικαιούσαι άμεση αντικατάσταση. Απλά το αναφέρω, για να μην περιμένεις άδικα 3 βδομάδες για μια επισκευή που τους πήρε max 1 ώρα.

Edited by Budah
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. εδώ http://www.samsung.com/gr/support/location/supportServiceLocation.do?page=SERVICE.LOCATION λέει για κάθε πόλη εξουσιοδοτημένους αντιπροσώπους. θα περάσω μια βόλτα από κει να δω τι θα μου πουν.

 

Πριν πας, δοκίμασε εκεί που σου ζητάει password και από κάτω έχεις το ελληνικό πληκτρολόγιο, να σύρεις το δάχτυλό σου πολύ γρήγορα από κατώ προς τα πάνω (π.χ. από το ζ στο ς).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξυ σημερα ειχα και την πρωτη μου εμπειρια με το galaxy 3 που τσιμπησε ενας ξαδερφος μου για τις γιορτες. ΟΚ ειναι προφανες οτι εφτιαξαν μια συσκευη οικονομικη που να θυμιζει το galaxy s, παρολα αυτα το κινητακι φυσαει. Λιγο που το σκαλισα αποκριθηκε αψογα, μενου και home screen μεσα-εξω συνεχεια, ανοιγμα και κλεισιμο εφαρμογων, πειραγμα με εφαρμογες ανοιχτες και για οσο το πειραξα τα πηγε περιφημα για την κατηγορια του. Το browsing επισης παρα πολυ καλο και η οθονη του ωραιοτατη. Ολα αυτα με μια παλαιολοθικη rom μετα που κοιταξα στο samifirmware.

 

Ο κακομοιρης ο ξαδερφος βεβαια ψιλοαπογοητευτηκε οταν αποκαλυφθηκε μπροστα του η s-amoled μου, καθως δεν ειχε προηγουμενη εμπειρια με galaxy s, αλλα εφαγα κι εγω τη σφαλιαρα μου οταν το gps του galaxy 3 κλειδωσε στα χερια μου σε 1 sec μεσα στο σπιτι και δειχνοντας μας ακριβως στο γωνιακο δωματιο του σπιτιου που καθομασταν...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλημερες και χρονια πολλα...

το κινητο 2 μερες τωρα κλεινει μονο του ανα τακτα χρονικα διαστηματα....

:wacko::wacko: η μπαταρια ειναι οκ κ για να μου φυγει καθε υπονοια χτες βραδυ την εβαλα να φορτιζει μεχρι το πρωι ωσπου οταν μπηκα στο λεωφορειο διαπιστωσα για αλλη μια φορα πως ειχε κλεισει...

να τους το φερω καπελο???:mad::mad::mad::mad:

Edited by jpcupra

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

καλημερες και χρονια πολλα...

το κινητο 2 μερες τωρα κλεινει και ανοιγει μονο του ανα τακτα χρονικα διαστηματα....

:wacko::wacko: η μπαταρια ειναι οκ κ για να μου φυγει καθε υπονοια χτες βραδυ την εβαλα να φορτιζει μεχρι το πρωι ωσπου οταν μπηκα στο λεωφορειο διαπιστωσα για αλλη μια φορα πως ειχε κλεισει...

να τους το φερω καπελο???:mad::mad::mad::mad:

καλημερα, δεν μας ειπες ποια εκδοση firmware εχεις και αν εκανες update τωρα τελευταια

Link to comment
Share on other sites

Eίναι η τελευταία έκδοση για το δικό σου κινητό, αν θέλεις κάντο, θα είναι πολύ καλύτερο από την JF3 που έχεις τώρα. Παρ'όλα αυτά δεν είναι Αγγλικό το κινητό. Το πήρες από κάποιον στο ebay ή κάτι; Τί product code έχει; Μπορείς να το δεις αυτό αν κάνεις *2767*4387264636# εκεί που παίρνεις τηλέφωνο (στον μανίσιο dialer), και δεις τη 2η γραμμή που λέει PCode:

 

΄Γεια! Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση αλλά μετά κοιμήθηκα και δεν το είδα για να απαντήσω. Το product code μου γράφει ότι είναι το GT-I9000HKAVOD. Από που είναι αυτό; Το κινητό το παρήγγειλα από ελληνικό site και μου είπαν ότι το φέρνουν από Αγγλία. Η νέα έκδοση που μου βγάζει (PDA:JP7/PHONE:JP5/CSC:JP7) είναι froyo; Μήπως είναι καλύτερα να βάλω την 2.2.1 που όλοι εδώ μέσα λέτε ότι είναι η καλύτερη; Υπάρχει κάποιος οδηγός γι'αυτή για άσχετους με φλασαρίσματα ή θα χρειαστώ τη βοήθεια κάποιου από εδώ να μου το κάνει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Edited by izabo
Δήμητρα :kitty:
Link to comment
Share on other sites

΄Γεια! Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση αλλά μετά κοιμήθηκα και δεν το είδα για να απαντήσω. Το product code μου γράφει ότι είναι το GT-I9000HKAVOD. Από που είναι αυτό; Το κινητό το παρήγγειλα από ελληνικό site και μου είπαν ότι το φέρνουν από Αγγλία. Η νέα έκδοση που μου βγάζει (PDA:JP7/PHONE:JP5/CSC:JP7) είναι froyo; Μήπως είναι καλύτερα να βάλω την 2.2.1 που όλοι εδώ μέσα λέτε ότι είναι η καλύτερη; Υπάρχει κάποιος οδηγός γι'αυτή για άσχετους με φλασαρίσματα ή θα χρειαστώ τη βοήθεια κάποιου από εδώ να μου το κάνει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Λοιπον το firmware που εχεις ειναι της αγγλικης vodafone. Η εκδοση που σου δινει η αναβαθμιση ειναι froyo ναι. H 2.2.1 ειναι σιγουρα κλυτερη και πιο γρηγορη και ολα τα καλουδια, αλλα εγγυηση δεν εχεις πλεον, να ξερεις. Οδηγοι για φλασαρισμα υπαρχουν πολλοι και στα hacks/root βελτιωσεις και εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=723596. Αν δεν εχεις ιδεα απο τετοια θελει παρα πολυ διαβασμα και παρα πολυ προσοχη. Επιπλεον δεν κανεις τιποτα αν δεν εχεις ενεργοποιημενο στο κινητο το συνδυασμο των 3 πληκτρων. Αυτα εν ολιγοις!

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το firmware που εχεις ειναι της αγγλικης vodafone. Η εκδοση που σου δινει η αναβαθμιση ειναι froyo ναι. H 2.2.1 ειναι σιγουρα κλυτερη και πιο γρηγορη και ολα τα καλουδια, αλλα εγγυηση δεν εχεις πλεον, να ξερεις. Οδηγοι για φλασαρισμα υπαρχουν πολλοι και στα hacks/root βελτιωσεις και εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=723596. Αν δεν εχεις ιδεα απο τετοια θελει παρα πολυ διαβασμα και παρα πολυ προσοχη. Επιπλεον δεν κανεις τιποτα αν δεν εχεις ενεργοποιημενο στο κινητο το συνδυασμο των 3 πληκτρων. Αυτα εν ολιγοις!

 

Ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή αυτή που μου δίνει είναι η τελευταία επίσημη αγγλική, σωστά; Αν θέλω να βάλω την 2.2.1 θα πρέπει μάλλον να το κάνει κάποιος άλλος για μένα γιατί εγώ δεν....

Δήμητρα :kitty:
Link to comment
Share on other sites

Ρε αρχοντες μια ερωτιση εχω την 2.2.1 υπαρχει τροπος να επαναφερω τα 3 κουμπια?....Υπαρχει καποιο λαγ φιχ να βαλω στην 2.2.1?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή αυτή που μου δίνει είναι η τελευταία επίσημη αγγλική, σωστά; Αν θέλω να βάλω την 2.2.1 θα πρέπει μάλλον να το κάνει κάποιος άλλος για μένα γιατί εγώ δεν....

 

Η τελευταια επισημη αγγλικη ειναι η 2.2.1, ενω αυτη που σου δινει εσενα τη δινει μαλλον μονο σε vodafone, χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος. Παντως η τελευταια αγγλικη δεν ειναι. Αν δεν νιωθεις σιγουρη καλυτερα να μην το πειραξεις.

 

Ρε αρχοντες μια ερωτιση εχω την 2.2.1 υπαρχει τροπος να επαναφερω τα 3 κουμπια?....Υπαρχει καποιο λαγ φιχ να βαλω στην 2.2.1?

 

Τα 3 κουμπια επαναφερονται ασχετως firmware. Εχω γραψει εναν οδηγο αν θελεις να κοιταξεις στην υπογραφη μου, αλλα θελει προσεκτικη μελετη και πολυ προσοχη. Προχωρας παντα με δικη σου ευθυνη εννοειται. Η 2.2.1 δεν χρειαζεται lagfix εχει ειπωθει εδω μεσα πολλες φορες, μην ψαχνετε να διορθωσετε πραγματα που δεν χρειαζονται διορθωση μονο και μονο επειδη ακουτε απο αλλου, θα δημιουργησετε καινουργια επιπλεον προβληματα.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. φλασαρα το κινητο μου με τη 2.2.1. jpy (επισημη αγγλικη). μπορειτε να βοηθησετε για να προσθεσω ελληνικη γραφη; τα αρχεια για προσθηκη των ελληνικών για τη συγκεκριμενη εδοση (2.2.1 jpy) τα εχουμε μεσω καποιου link όπως και καποιον οδηγο;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. φλασαρα το κινητο μου με τη 2.2.1. jpy (επισημη αγγλικη). μπορειτε να βοηθησετε για να προσθεσω ελληνικη γραφη; τα αρχεια για προσθηκη των ελληνικών για τη συγκεκριμενη εδοση (2.2.1 jpy) τα εχουμε μεσω καποιου link όπως και καποιον οδηγο;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284103

 

Η τελευταια επισημη αγγλικη ειναι η 2.2.1, ενω αυτη που σου δινει εσενα τη δινει μαλλον μονο σε vodafone, χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος. Παντως η τελευταια αγγλικη δεν ειναι. Αν δεν νιωθεις σιγουρη καλυτερα να μην το πειραξεις.

 

 

Αυτή που σου δίνει είναι όντως η τελευταία αγγλική για τη vodafone, γιατί το τηλέφωνό σου είναι branded (υποθέτω βγαίνει και το logo της vodafone όταν το ανοίγεις;). Βάλτην, δε θα χάσεις τίποτα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...