Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως ξερει κανεις αν γίνεται να κάνουμε τα χρώματα της οθόνης περισσότερο "κρύα";μέσα από κάποια rom η καποια εφαρμογή;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συμφωνω κι εγω πως χρειαζεται hard reset μετα την αναβαθμιση.

Ειχα περασει την επισημη JPO με το kies hack και η συσκευη σερνοταν σε απελπιστικο βαθμο.

Με μια επαναφορα λυθηκε το προβλημα. Καλη φαση το οτι κραταει τις ρυθμισεις και τις εφαρμογες, αλλα μαλλον κραταει και σκουπιδια (δεν ξερω τι ακριβως αφου δεν υπαρχει registry), οποτε προτεινω να θυσιασετε 15 - 20 λεπτα για επαναφορα των εφαρμογων με το mybackup pro και κανενα πενταλεπτο για τις ρυθμισεις (χειροκινητα), παρα να ρισκαρετε να μην δουλευει κατι και μετα να κανετε τα παραπανω ετσι κι αλλιως.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

και εγω με τη σειρα μου εκανα αναβαθμιση εχθες απο JM2 σε JPA ακολουθωντας πιστα τις οδηγιες του tyxerakia τον οποιο και ευχαριστω πολυ.

πριν ειχα επικοινωνησει με τη samsung οπου ειχα ενημερωθει οτι προς το παρον δεν τιθεται θεμα αναβαθμισης.

στο διαταυτα

-ειδα ενα 990 απο 908.

-διορθωθηκε η εναλλαγη γλωσσων στον κειμενογραφο...ολα μεσω του πληκτρου space

-κολληματα δεν εχω η ταχυτητα αποκρισης πολυ αμεση οπως πριν.

Εν κατακλειδι...πολυ φασαρια για το τιποτα....ορθως κατα τη γνωμη μου η εταιρεια δεν προχωρα σε αναβαθμιση μιας που η eklair 2.1 ειναι πολυ ανταγωνιστικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ισως να βοηθησω λιγο..χτες εκανα αναβαθμιση σε φρογιο μου την φερανε σε ενα cdaki.σημειωτεον οτι στο προηγουμενο galaxy που ειχα ειχα φρογιο κ ηταν σουπερ...

περναω την φρογιο χθες κ το κινητο ηταν πολυ αργο σε σχεση με πριν...κανω ενα format στο τηλεφωνο το χε πει καποιος συναδελφος επανηλθε κ ειναι ταχυτατο..οποτε μολις κανετε αναβαθμιση κατευθειαν format

 

Φίλε μου αν έχεις την καλοσύνη να μου πεις με ποιό τρόπο έκανες το format μετά την αναβάθμιση? μέσω του menu (settings - privacy), μέσω του συνδυασμού των 3 πλήκτρων, ή με τον κωδικό του hard reset (*2767*3855#)??

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

 

μπορω να κανω βιντεοκληση απο το galaxy σε iphone4 χωρις εξτρα application τυπου tango μονο με το μαμα λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα.

 

Το ίδιο έκανα και εγώ. Είχα galaxy αγορασμένο απο τη vodafone branded αλλά ξεκλείδωτο και έχω cosmote σύνδεση.

 

Ήμουν πολύ ευχαριστημένος με την αρχική έκδοση JM3 (και JM4 έγραφε τα PDA, CSC δεν τα θυμάμαι ακριβώς).

Η μπαταρία κράταγε 2-3 μέρες κανονικής λειτουργίας με λίγο από όλα ομιλία-μηνύματα-περιήγηση στο ίντερνετ κυρίως από wifi, περιήγηση στο κινητό γενικά).

 

Κολλήματα, lag και λοιπά ήταν ελάχιστα.

 

Είχα κάνει root και δοκίμασα και το lagfix αλλά το έβγαλα γιατί εκτός του quadrant στην πραγματική λειτουργία δεν είχε σοβαρή διαφορά.

(αλλά για να συνδέεται με το kies έπρεπε να το βγάζω οπότε δεν μου χρειαζόταν τελικά εκτός από την ψευδαίσθηση ότι ''το έβαλα και αυτό'')

 

Το kies μου συνδεόταν απροβλημάτιστα (όσο περίεργο και αν ακούγεται!!) σε 2 διαφορετικούς υπολογιστές με win 7 64bit Eng.

 

Από προχτές λοιπόν...κάνω την αναβάθμιση μέσω kies.

 

Ανοίγει το κινητό και 2 μέρες τώρα συμβαίνουν τα εξής.

 

Υπάρχουν οι αισθητικές βελτιώσεις του froyo και κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις, χωρίς root (που δεν έκανα ακόμα).

 

Το κινητό κολλάει (έχει lag), πολύ lag σε σχέση με πριν. :mad:Το quadrant (που μάλλον είναι εντελώς άχρηστο και καταστρέφει τη χαρά όλων όσων αγόρασαν το κινητό), δείχνει 950 περίπου αντί για 850-870 με eclair (χωρίς lagfix με το οποίο στο eclair έδειχνε 2200-2300 χωρίς επαλήθευση στην πραγματική χρήση του κινητου).

 

Η μπαταρία τώρα. Ενώ πριν έβγαζε 2.5 μέρες εύκολα, τώρα 2 φορές το φόρτισα βράδυ (από το πρωί). :cry: Περιμένω να κάνω και μια δοκιμή να αδειάσει (κάτω από 10% και μετά φόρτιση) και να το φορτίσω.

Δουλεύει τόσο ώστε δεν χρειάστηκε να δοκιμάσω το bump charge που πρότεινε ο tyxerakias(το είχα παρατηρήσει και στο eclair ότι με φόρτιση από το 25-30% μετά κράταγε λιγότερο).

 

Άλλαξαν κάποια πράγματα που με είχαν βολέψει στο eclair. Και κάποια widget δεν υπάρχουν πλέον αλλά μικρής σημασίας.

 

Πριν ήμουν ένας υπερευχαριστημένος κάτοχος Galaxy S. Τώρα αναρωτιέμαι γιατί έκανα αναβάθμιση.

 

(Μου θυμίζει ότι έπαθε η γυναίκα μου βάζοντας την νέα έκδοση του iOS 4.1 στο 3GS της που το έκανε αργό με κολλήματα).

 

Μια μικρή παρατήρηση καθώς αυτό το forum ήταν ο οδηγός μου από πολύ πριν πάρω το κινητό (πάνε σχεδόν 2 μήνες).

Μην απογοητεύεστε τόσο για τις καθυστερήσεις. Το κινητό το αγόρασαν όλοι και δούλευε μια χαρά. Οι πολλές αναβαθμίσεις και δοκιμές προσφέρουν την γνωστή ευχαρίστηση της ''βελτίωσης'' αλλά σκοτώνουν και τη χαρά της χρήσης ενός σπουδαίου κινητού και ενίοτε και το ...κινητό (βλ. brick).

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά ήταν όλες οι παρατηρήσεις μου, μαζεμένες.

 

όπως λες αν κάτι δουλεύει καλά ,καλύτερα να το αφήνεις όπως έχει....

Μόνο όμως η παρουσία μας σε αυτό το forum ... κατι λέει... μας τρώει ο ***** μας:O

Σχετικά με την μπαταρία , εγώ απο την αρχη το φορτίζω μια φορα την ημέρα minimum... τωρα με froyo δεν είδα διαφορά.2-3 μέρες πρέπει να έχω κλειστα wi-fi, 3g , οθόνη κλπ , δηλ να μην κάνω τίποτα.

Για τις αλλαγές , οκ δεν είναι και πολλές αλλα δεν είναι μόνο αισθητικές όπως λες.Gmail, χάρτες, επαφές,browser, μενού ειδοποιήσεων κλπ είναι αλλαγμένα..

Για τα widget που λες δεν παρατήρησα να λείπει κάποιο , απλά σε μένα συγχωνεύτηκαν αυτά τις samsung με του android σε ένα κατάλογο.

Επίσης κάτι άλλο , στα Samsung apps ενω πριν μου εβγαζε 10 εφαρμογές τώρα μου δείχνει 3.

Link to comment
Share on other sites

όπως λες αν κάτι δουλεύει καλά ,καλύτερα να το αφήνεις όπως έχει....

Μόνο όμως η παρουσία μας σε αυτό το forum ... κατι λέει... μας τρώει ο ***** μας:O

Σχετικά με την μπαταρία , εγώ απο την αρχη το φορτίζω μια φορα την ημέρα minimum... τωρα με froyo δεν είδα διαφορά.2-3 μέρες πρέπει να έχω κλειστα wi-fi, 3g , οθόνη κλπ , δηλ να μην κάνω τίποτα.

Για τις αλλαγές , οκ δεν είναι και πολλές αλλα δεν είναι μόνο αισθητικές όπως λες.Gmail, χάρτες, επαφές,browser, μενού ειδοποιήσεων κλπ είναι αλλαγμένα..

Για τα widget που λες δεν παρατήρησα να λείπει κάποιο , απλά σε μένα συγχωνεύτηκαν αυτά τις samsung με του android σε ένα κατάλογο.

Επίσης κάτι άλλο , στα Samsung apps ενω πριν μου εβγαζε 10 εφαρμογές τώρα μου δείχνει 3.

 

Καλά σωστά όπως λες ...μας τρώει :D, εννοείται ότι με αυτά τα κινητά πια, υπάρχει η δυνατότητα να ''βγάλεις'' κάτι παραπάνω (με τον κίνδυνο....:worry:)

Γενικά οι αλλαγές είναι αισθητικές, ίσως όχι όλες αλλά οι πιο πολλές.

Μου άρεσε που έχει πιο πολλές επιλογές σε ρυθμίσεις. Μέχρι και ο task manager έχει πλέον memory dump (που δεν είχε πριν σε μένα).

 

Από ότι κατάλαβα, ο καθένας έχει τη δική του εμπειρία από το κινητό ανάλογα με την έκδοση του firmware (και τις αυθεντικές ακόμα).

Για παράδειγμα, εμένα τα samsug apps είναι πλέον 6 από 14 (αλλά δεν είναι αυτό που με απασχόλησε).

 

Η μπαταρία μου, κράταγε με eclair, άνετα 2 μέρες και παραπάνω.

Λίγη ομιλία, λίγο ίντερνετ, λίγες εφαρμογές, το bluetooth συνέχεια συνδνεδεμένο σε handsfree.

Όταν την δεύτερη μέρα είχε ακόμα 30-35% το βράδυ, χρησιμοποιούσα το κινητό επίτηδες (μουσική-ιντερνετ) για να την κατεβάσω κάτω από το 10-15% για να τη φορτίσω με κλειστό κινητό όλο το βράδυ. (Όπως είπα και πριν, παρατήρησα αύξηση της αντοχής της με τέτοιες φορτίσεις από λιγότερο του 15%)

 

Γενικά αυτό που καταναλώνει μπαταρία είναι : η οθόνη, το 3G, το wifi.

 

Για την μπαταρία θα κάνω υπομονή κανά δυο φορτίσεις, να δώ αν είναι τυχαίο ή πράγματι κρατάει λιγότερο.

 

Θα δοκιμάσω να κάνω reset και να ξαναπεράσω τα πάντα κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο. Δεν κάνω backup, θα τις ξανακατεβάσω όλες τις εφαρμογές από την αρχή.

Θα επανέλθω, ελπίζω να λυθεί.

 

Απογοητεύτηκα. Μακάριοι όσοι ΔΕΝ έχουν την αναβάθμιση για μένα (το κινητό με τo original firmware ήταν φανταστικό, μόνο root ήθελε ίσως) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά σωστά όπως λες ...μας τρώει :D, εννοείται ότι με αυτά τα κινητά πια, υπάρχει η δυνατότητα να ''βγάλεις'' κάτι παραπάνω (με τον κίνδυνο....:worry:)

Γενικά οι αλλαγές είναι αισθητικές, ίσως όχι όλες αλλά οι πιο πολλές.

Μου άρεσε που έχει πιο πολλές επιλογές σε ρυθμίσεις. Μέχρι και ο task manager έχει πλέον memory dump (που δεν είχε πριν σε μένα).

 

Από ότι κατάλαβα, ο καθένας έχει τη δική του εμπειρία από το κινητό ανάλογα με την έκδοση του firmware (και τις αυθεντικές ακόμα).

Για παράδειγμα, εμένα τα samsug apps είναι πλέον 6 από 14 (αλλά δεν είναι αυτό που με απασχόλησε).

 

Η μπαταρία μου, κράταγε με eclair, άνετα 2 μέρες και παραπάνω.

Λίγη ομιλία, λίγο ίντερνετ, λίγες εφαρμογές, το bluetooth συνέχεια συνδνεδεμένο σε handsfree.

Όταν την δεύτερη μέρα είχε ακόμα 30-35% το βράδυ, χρησιμοποιούσα το κινητό επίτηδες (μουσική-ιντερνετ) για να την κατεβάσω κάτω από το 10-15% για να τη φορτίσω με κλειστό κινητό όλο το βράδυ. (Όπως είπα και πριν, παρατήρησα αύξηση της αντοχής της με τέτοιες φορτίσεις από λιγότερο του 15%)

 

Γενικά αυτό που καταναλώνει μπαταρία είναι : η οθόνη, το 3G, το wifi.

 

Για την μπαταρία θα κάνω υπομονή κανά δυο φορτίσεις, να δώ αν είναι τυχαίο ή πράγματι κρατάει λιγότερο.

 

Θα δοκιμάσω να κάνω reset και να ξαναπεράσω τα πάντα κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο. Δεν κάνω backup, θα τις ξανακατεβάσω όλες τις εφαρμογές από την αρχή.

Θα επανέλθω, ελπίζω να λυθεί.

 

Απογοητεύτηκα. Μακάριοι όσοι ΔΕΝ έχουν την αναβάθμιση για μένα (το κινητό με τo original firmware ήταν φανταστικό, μόνο root ήθελε ίσως) :)

 

Παντως μπορεις αν θες να το γυρισεις σε eclair.Πολυ ευκολα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις ρυθμίσεις για το 3G/APN :

όταν πήρα το κινητό από τη vodafone είχε ως APN : webonly.internet.gr

κάποιες εφαρμογές όπως το twitter όταν δεν ήμουν σε wi-fi και ήμουν σε 3G παρατήρησα ότι δεν μπορούσαν αν κάνουν refresh (δεν μπαίνανε ιντερνετ δηλ).

Οπότε μόνο μέσα απο τον browser μπορούσα να δω τα νεα twitts.

Μεσα από το forum , βρήκα κάπου τις ρυθμίσεις όλων των ελληνικών παρόχων όπου για τη vodafone είχε για APN : internet.vodafone.gr και δοκίμασα αυτό.

Με αυτό το APN το twitter δουλεύει κανονικά και όταν είμαι σε 3G.

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς μήπως αλλάζοντας το APN μου έρθει καμία έχτρα χρέωση πέραν του προπληρωμένου όγκου ( έχω 750mb πακέτο ιντερνετ).

Την πάτησα μια φορά έτσι με την cosmote ( είχα επιλέξει το wap.cosmote αντι για internet.cosmote) και ενώ είχα 300mb πακέτο έκανα χρήση ένα μήνα μόνο 100mb με internet και 6mb από λάθος με wap. Με είχανε χρεώσει για τα 6 ΜΒ --> 60 ευρώ!!!!! επιπλέον." Η" ΑΠΑΤΗ!!! που να βγάλεις άκρη..

Ρωτάω μην την ξαναπάτήσω......

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρεία με official froyo είναι η εξής :

 

1) Η μπαταρία κρατάει λίγο παραπάνω απλά θέλει στρώσιμο όταν αλλάζεις ρομ (αυτό το ξέρουν όσοι φλασάρουν συχνά)

2) Η διαχείρηση της μνήμης είναι πολύ καλύτερη δεν χρειάζεται autokiller κλπ και είναι καλύτερος ο task manager

3) Eίναι γενικά ελαφρά πιο γρήγορο πλην του internet που λόγω flash είναι λίγο πιο αργό.

4) Έχει internet tether μέσω καλωδίου (πολύ χρήσιμο για μένα)

5) Καλύτερη συμπεριφορά του bluetooth (πριν μου έκανε διάφορα)

6) Preview oθονών και εφαρμογών με pinch

 

Aυτά είναι γενικά , δεν είναι κάτι τρομερά διαφορετικό από πριν , απλά έχει κάποιες βελτιώσεις , είναι συνολικά πιο γρήγορο (χρειάζεται βέβαια factrory reset) και για τον απλό χρήστη δεν χρειάζεται καθόλου πείραγμα για να λειτουργήσει τέλεια.

 

Έχω την JPA

Edited by VOYAGER13
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρεία με official froyo είναι η εξής :

 

1) Η μπαταρία κρατάει λίγο παραπάνω απλά θέλει στρώσιμο όταν αλλάζεις ρομ (αυτό το ξέρουν όσοι φλασάρουν συχνά)

2) Η διαχείρηση της μνήμης είναι πολύ καλύτερη δεν χρειάζεται autokiller κλπ και είναι καλύτερος ο task manager

3) Eίναι γενικά ελαφρά πιο γρήγορο πλην του internet που λόγω flash είναι λίγο πιο αργό.

4) Έχει internet tether μέσω καλωδίου (πολύ χρήσιμο για μένα)

5) Καλύτερη συμπεριφορά του bluetooth (πριν μου έκανε διάφορα)

6) Preview oθονών και εφαρμογών με pinch

 

Aυτά είναι γενικά , δεν είναι κάτι τρομερά διαφορετικό από πριν , απλά έχει κάποιες βελτιώσεις , είναι συνολικά πιο γρήγορο (χρειάζεται βέβαια factrory reset) και για τον απλό χρήστη δεν χρειάζεται καθόλου πείραγμα για να λειτουργήσει τέλεια.

 

Έχω την JPA

 

1) Oταν λες στρωσιμο εννοεις την διαδικασια που κανουμε οταν παιρνουμε το κινητο καινουργιο? (αδειασμα φουλ πριν την φορτιση για 4-5 φορες. :blink: )

 

2) Ιnternet tether με καλωδιο?Δηλαδη αντι να μοιραζεις το internet της συνδεσης σου μεσω wifi σε αλλες συσκευες (laptop/netbook) το μοιραζεις μεσω του usb?:blink: (αυτο θα ειναι πολυ καλο!:) )

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

1) Oταν λες στρωσιμο εννοεις την διαδικασια που κανουμε οταν παιρνουμε το κινητο καινουργιο? (αδειασμα φουλ πριν την φορτιση για 4-5 φορες. :blink: )

 

2) Ιnternet tether με καλωδιο?Δηλαδη αντι να μοιραζεις το internet της συνδεσης σου μεσω wifi σε αλλες συσκευες (laptop/netbook) το μοιραζεις μεσω του usb?:blink: (αυτο θα ειναι πολυ καλο!:) )

 

Ναι και στα δύο. Για το tether μάλιστα δεν διακόπτεται εάν μιλησεις στο τηλ. όπως με το ασύρματο.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει καποιος με τα info που εμφανίζονται όταν τρέχω το System Info στο Galaxy S του αδερφού μου;

Θέλω να μάθω ποιο ακριβώς είναι το radio, το οποίο είναι αυτό που έχει να κάνει με το σήμα της κεραίας και του wifi στα κινητά.

Με τα παρακάτω στοιχεία:

pda: i9000xwjpm

phone: i9000xxjpm

csc: i9000oxxjm1

build info: 2010.10

το Samsung S, σε σημεία όπου το δικό μου Desire και ενός άλλου φίλου το Samsung Monte συνδέονται σε wifi router με σήμα 3-4 γραμμές, είτε έχει 1 γραμμή ή και καμία, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να συνδεθεί !!!

 

Υπάρχει κάποιο ποιο καινούριο για να το περάσω και να δω μήπως διορθωθεί το πρόβλημα;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

 

2) Ιnternet tether με καλωδιο?Δηλαδη αντι να μοιραζεις το internet της συνδεσης σου μεσω wifi σε αλλες συσκευες (laptop/netbook) το μοιραζεις μεσω του usb?:blink: (αυτο θα ειναι πολυ καλο!:) )

 

Αυτο γινεται και με eclair ρε παιδια...το χω δοκιμασει και δουλευει κανονικα μεσω 3g. Επισης εχω δοκιμασει το galaxy αν δουλευει σαν wifi stick(μεσω usb) και υπολογιστης που δεν ειχε wifi συνδεθηκε κανονικα με το ελευθερο wifi του γειτονα :happy:

Edited by dimis_pj

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν έχεις την καλοσύνη να μου πεις με ποιό τρόπο έκανες το format μετά την αναβάθμιση? μέσω του menu (settings - privacy), μέσω του συνδυασμού των 3 πλήκτρων, ή με τον κωδικό του hard reset (*2767*3855#)??

μεσα απο το μενου διαγραφη δεδομενων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Έκανα κι εγώ αναβάθμιση σε froyo και παρατήρησα ότι στο lock screen η ημερομηνία είναι στα Αγγλικά αντί να είναι στα Ελληνικά. Συμβαίνει μόνο σε εμένα;. Κατά τα άλλα:

1. Μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας

2. Έχω την αίσθηση ότι το gps δεν φτιάχτηκε

3. Αργό internet.

Ειπώθηκε ότι μπορούμε να γυρίσουμε σε eclair? Πως? το κινητό μου είναι vodafone branded

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από ioannis_m

{1) Oταν λες στρωσιμο εννοεις την διαδικασια που κανουμε οταν παιρνουμε το κινητο καινουργιο? (αδειασμα φουλ πριν την φορτιση για 4-5 φορες. )}

------------------------------------------------------

Ναι και στα δύο. Για το tether μάλιστα δεν διακόπτεται εάν μιλησεις στο τηλ. όπως με το ασύρματο.

...έτσι εξηγείται το γεγονός ότι μόλις πέρασα από eclair (wind) σε froyo (darky's 4.1) η απόδοση της μπαταρίας έπεσε δραματικά από τις 24 (που ήταν σε eclair με τη δική μου χρίση) στις 15 ώρες (σε froyo) αλλά σταδιακά επανήλθε στις 24 ώρες χωρίς να πειράξω κάτι (σ.σ. δοκίμασα και bump charge και από cwm το battery stats reset ...αλλά μάλλον δεν ήταν αυτά ο λόγος της βελτίωσης)!

Συνεπώς όσοι περάσατε σε froyo, δοκιμάστε το καμιά 10αριά μέρες και μετά να κρίνετε.

 

ΥΓ: Οι βελτιώσεις είναι σημαντικές, π.χ. qwerty search στις επαφές, δείκτης μετακίνησης σε κειμενογράφο, flash, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για διευκρίνηση. Επειδή λέτε να κάνουμε format/καθαρισμό του τηλεφώνου απο την 2.1 σε 2.2 τι είναι καλύτερο: Να το κάνουμε πριν την αναβάθμιση ή να το κάνουμε μετά? Είναι το ίδιο ή παίζει ρόλο το πότε θα γίνει για να μην έχουμε lagαρισμα? Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

H 3.0 ειναι η 2.3.:rolleyes:

 

όχι φίλτατε, αν δεν κάνω λάθος η 2.3 είναι η Gingerbread (που θα βγει μετά τα Χριστούγεννα από τη Google) και η 3.0 είναι η Honeycomb, η οποία μάλλον κατά το καλοκαίρι μεριά. Η 3.0 θα είναι και ευτή που θα βάλει τέλος στα custom UI από τις ετειρίες κινητών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Έκανα κι εγώ αναβάθμιση σε froyo και παρατήρησα ότι στο lock screen η ημερομηνία είναι στα Αγγλικά αντί να είναι στα Ελληνικά. Συμβαίνει μόνο σε εμένα;. Κατά τα άλλα:

1. Μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας

2. Έχω την αίσθηση ότι το gps δεν φτιάχτηκε

3. Αργό internet.

Ειπώθηκε ότι μπορούμε να γυρίσουμε σε eclair? Πως? το κινητό μου είναι vodafone branded

 

 

Μήπως έχεις ακόμα το Eclair;

Όλα αυτά σε εμένα μετά την αναβάθμιση και το reset δουλεύουν ρολόι.

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για διευκρίνηση. Επειδή λέτε να κάνουμε format/καθαρισμό του τηλεφώνου απο την 2.1 σε 2.2 τι είναι καλύτερο: Να το κάνουμε πριν την αναβάθμιση ή να το κάνουμε μετά? Είναι το ίδιο ή παίζει ρόλο το πότε θα γίνει για να μην έχουμε lagαρισμα?

 

Μετά φυσικά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ακόμα το Eclair;

Όλα αυτά σε εμένα μετά την αναβάθμιση και το reset δουλεύουν ρολόι.

 

Έχω κάνει 3-4 ρεσετ από το ρυθμίσεις απόρρητο κλπ. Έχω βάλει και το oclf και το z4root

Link to comment
Share on other sites

Μετά φυσικά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Γιατί φυσικά; Εξήγησέ το αν θέλεις για να μην κάνουμε καμιά πατάτα. Γιατί κι εμένα μου φαίνεται πιό λογικό να βάλεις την αναβάθμιση πάνω σε μια "καθαρή" συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμένα η λύση του μετά με παραξενεύει. Αλλά δεν ξέρω πως λειτουργεί το android/linux οπότε δε μπορώ να φέρω άποψη. Λογικά σε τύπου windows λειτουργικό θα έκανες εκκαθάριση πριν για να καθαρίσει η registry απο τα άχρηστα, ώστε ότι μπει να πατήσει σε καθαρό λειτουργικό. Μπορεί να κάνω και τελείως λάθος υπόθεση, αλλά μπορεί να εξηγηθεί περισσότερο αυτό για την αναβάθμιση του android?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ασχολούμαι λιγο-πολύ αυτές τις ημέρες με το κινητάκι μετα την αναβάθμιση σε froyo.. δεν είναι οτι έχω δει και την τρελή διαφορά στην ταχύτητα, αλλά μετά από διάβασμα του forum έκανα ενα reset από το μενού απόρρητο... να δω αν έχει αλλάξει κάτι...

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

 

Από το φόρουμ "κατέβασα" το MarketAccess και το έκανα εγκατάσταση... το άνοιξα και μου έχει 3 tabs με ρυθμίσεις... τι κάνω?? δεν μπορώ να δω κανένα πρόγραμμα επί πληρωμή... πάω στην κανονική μάρκετ του κινητού και μοθ δείχνει τα δωρεάν μόνο... ήταν root το κινητό... τωρα με το ρεσετ γύρισε στο un-root λογικά... καμμιά ιδέα??? ΟΧΙ δεν γυρισε σε un-root... έχουν σβηστεί όλες οι εφαρμογές μοθ αλλα το εικονιδιο superuser υπάρχι στις εφαρμογές... ???????

 

Edit: φαίνεται πιο γρήγορο λίγο το κινητό μετά το reset... για να δούμε

Edited by Ennous
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...