Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση...όσοι περάσατε κάποιο froyo στο κινητό σας τις εφαρμογές που είχατε σε 2.1 με ποιό τρόπο τις βάλατε στο 2.2;

Εγώ χρησιμοποιώ το titanium αλλά από ότι ξέρω δεν μπορεί να βάλει backups που προέρχονται από 2.1 σε 2.2 ή κάνω λάθος;

Πάντως παρά τα πολύ δελεαστικά που βλέπω περί 2.2+xda θα περιμένω για την ελληνική έκδοση froyo ή μάλλον για την xda+ελληνική έκδοση froyo όταν με το καλό βγεί ...:ninja:

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα κι απο μενα. Ρε παιδια κατεβασα το HTC_IME to περασα στο κινητο ,τωρα πως στο καλο ενεργοποιειται για ναχω ελληνικο πληκτρολογιο ???
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα. Ρε παιδια κατεβασα το HTC_IME to περασα στο κινητο ,τωρα πως στο καλο ενεργοποιειται για ναχω ελληνικο πληκτρολογιο ???

 

δεν ειχες πριν????

τεσπα ρυθμισεις-τοπικες ρυθμισεις και κειμενο-ρυθμισεις κειμενου

αν το εχεις βαλει σωστα ειναι στην επιλογη μεθοδου εισαγωγης

Link to comment
Share on other sites

Ωραια το επελεξα αλλα οταν παω να γραψω μου βγαζει ταμπελακι η εφαρμογη τερματιστηκε απροσδοκητα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση...όσοι περάσατε κάποιο froyo στο κινητό σας τις εφαρμογές που είχατε σε 2.1 με ποιό τρόπο τις βάλατε στο 2.2;

Εγώ χρησιμοποιώ το titanium αλλά από ότι ξέρω δεν μπορεί να βάλει backups που προέρχονται από 2.1 σε 2.2 ή κάνω λάθος;

Πάντως παρά τα πολύ δελεαστικά που βλέπω περί 2.2+xda θα περιμένω για την ελληνική έκδοση froyo ή μάλλον για την xda+ελληνική έκδοση froyo όταν με το καλό βγεί ...:ninja:

 

Αντωνη η επαναφορα των εαφρμογων γινεται κανονικα απο eclair σε froyo οπως και απο froyo σε eclair με το mybackup pro. Παρε το backups σου και μετα αντιγραψε το στον υπολογιστη πριν αλλαξεις rom (καλου κακου, αλλα δεν παθαινει κατι).

Προσοχη, ΜΟΝΟ τις εφαρμογες σου και το data των εφαρμογων θα κανεις backup, ΟΧΙ το γενικο data (δηλαδη ρυθμισεις της συσκευης), γιατι αν επιχειρησεις να επαναφερεις και το τελευταιο μπορει να χρειαστεις hard reset ή reflash και δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρεις για μια διαδικασια 5 λεπτων χειροκινητης ρυθμισης του τηλεφωνου :)

edit: Και εγω αυτο περιμενω πια, επισημη ελληνικη και xda stuff.

 

@potokis κατι μου λεει πως δεν περασες το σωστο αρχειο. Στο θεμα των xda εχει 4 νομιζω εκδοσεις, εσυ θελεις την high resolution για eclair ή froyo (αν εχεις froyo προφανως).

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη η επαναφορα των εαφρμογων γινεται κανονικα απο eclair σε froyo οπως και απο froyo σε eclair με το mybackup pro. Παρε το backups σου και μετα αντιγραψε το στον υπολογιστη πριν αλλαξεις rom (καλου κακου, αλλα δεν παθαινει κατι).

Προσοχη, ΜΟΝΟ τις εφαρμογες σου και το data των εφαρμογων θα κανεις backup, ΟΧΙ το γενικο data (δηλαδη ρυθμισεις της συσκευης), γιατι αν επιχειρησεις να επαναφερεις και το τελευταιο μπορει να χρειαστεις hard reset ή reflash και δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρεις για μια διαδικασια 5 λεπτων χειροκινητης ρυθμισης του τηλεφωνου :)

 

ΟΚ σε ευχαριστώ, το δοκιμάζω ήδη το Mybackup..μία απορία...στην αρχή μου βγάζει δύο επιλογές..Εφαρμογές η μία και Δεδομένα η άλλη...μόλις επιλέξω Εφαρμογές έχει τρεις επιλογές.....APKs, Δεδομένα και APKs + Δεδομένα...την τελευταία επιλέγω ώστε να μην έχω θέμα ή την πρώτη;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σε ευχαριστώ, το δοκιμάζω ήδη το Mybackup..μία απορία...στην αρχή μου βγάζει δύο επιλογές..Εφαρμογές η μία και Δεδομένα η άλλη...μόλις επιλέξω Εφαρμογές έχει τρεις επιλογές.....APKs, Δεδομένα και APKs + Δεδομένα...την τελευταία επιλέγω ώστε να μην έχω θέμα ή την πρώτη;

Φίλε θα επιλέξεις την τρίτη επιλογή, δηλαδή δεδομένα + apk, ώστε να σου αποθηκεύσει για κάθε εφαρμογή και τις ρυθμίσεις της.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει 100%.

 

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

1) Εάν έχεις ήδη εγκατεστημένο πρόγραμμα gps με χάρτες τότε το 3g ενεργοποιείται μόνο στην αρχή για να βοηθήσει στο κλείδωμα των δορυφόρων. Στην συνέχεια δεν ενεργοποιείται, οπότε δεν χρεώνεσαι πολύ. Αν χρησιμοποιήσεις το google maps τότε χρεώνεσαι πολύ γιατί κατεβάζει συνέχεια νέα δεδομένα. Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν δωρεάν προγράμματα gps, μόνο για δοκιμή λίγων ημερών...

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Έχω κατεβάσει από market το google sky map. Όταν το τρέχω χρεώνομαι? Έχει επιλογή Always use GPS και είναι ξετικαρισμένο.

Γενικά όταν τρέχει κάποια εφαρμογή και ζητά gps χρεώνομαι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα επιλέξεις την τρίτη επιλογή, δηλαδή δεδομένα + apk, ώστε να σου αποθηκεύσει για κάθε εφαρμογή και τις ρυθμίσεις της.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει 100%.

 

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

 

Ναι αυτή θεωρώ και εγώ σαν σωστή επιλογή...στο μεταξύ για όσους έχουμε το Beatifull Widgets..http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=8943931#post8943931

 

Edit

Μου έχει κολήσει κάνα τέταρτο στο Asphalt 5...τι στο καλό, τόσο πολύ πράμα έχει αυτό το παιχνίδι και αργεί να το σώσει;;

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα επιλέξεις την τρίτη επιλογή, δηλαδή δεδομένα + apk, ώστε να σου αποθηκεύσει για κάθε εφαρμογή και τις ρυθμίσεις της.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει 100%.

 

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

 

Αυτο ακριβως!

Η δευτερη επιλογη δεν εχω καταλαβει τι νοημα εχει, γιατι δηλαδη να θελει καποιος μοναχα τις ρυθμισεις των εφαρμογων και οχι τις ιδιες τις εφαρμογες του?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Έχω κατεβάσει από market το google sky map. Όταν το τρέχω χρεώνομαι? Έχει επιλογή Always use GPS και είναι ξετικαρισμένο.

Γενικά όταν τρέχει κάποια εφαρμογή και ζητά gps χρεώνομαι?

γενικα με μονο το gps ενεργο δεν χρεωνεσαι πουθενα,εσυ ομως καλου κακου,γιατι καποιες εφαρμογες ειναι <πονηρες>,να εχεις απενεργοποιημενα τα data αποτο κινητο σου και ασε την καθε εφαρμογη να χτυπιεται αν θελησει <κατι παραπανω>.

Link to comment
Share on other sites

οκ παω να το κανω και ελπιζω να φτιαξει. Να σαι καλα

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Έχω κατεβάσει από market το google sky map. Όταν το τρέχω χρεώνομαι? Έχει επιλογή Always use GPS και είναι ξετικαρισμένο.

Γενικά όταν τρέχει κάποια εφαρμογή και ζητά gps χρεώνομαι?

Μάλλον οff topic είσαι, για εφαρμογές έχει άλλο ειδικό thread. Τέλος πάντων, τί να σε κάνω; :shifty:

Γενικά όταν μια εφαρμογή ζητά ΜΟΝΟ GPS δε χρεώνεσαι, όμως, θα δεις ότι κατά την εγκατάσταση πολλές (οι περισσότερες) προειδοποιούν ότι απαιτούν πρόσβαση στο διαδίκτυο για άσχετους λόγους, όπως οι διαφημίσεις.

Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ένα πράγμα: το GPS δεν χρειάζεται δεδομένα δικτύου παρά μόνο όταν "υποβοηθείται" (assisted GPS ή a-GPS) από ασύρματα δίκτυα, αλλά ακόμα και τότε ο όγκος των δεδομένων είναι μηδαμινός.

Εφαρμογές όπως οι GMaps και διάφορες gps tracking δεν αποθηκεύουν χάρτες πλοήγησης και εδώ το πακέτο δεδομένων που μπορεί να κατεβάσει η συσκευή τη δεδομένη στιγμή μπορεί να είναι σημαντικό. Σε αυτές τις περιπτώσεις όμως αναφέρεται ρητά στις οδηγίες-άδεια χρήσης.

Η συγκεκριμένη εφαρμογή (sky map) δε χρειάζεται να κατεβάσει τον αστρικό χάρτη για να πλοηγήσουμε το διαστημόπλοιο :superman:, τον έχει αποθηκευμένο (δηλαδή μια σφαίρα με κουκίδες), απλά χρησιμοποιεί το επιταχυνσιόμετρο και την πυξίδα για να μας τοποθετήσει στον ουράνιο θόλο.

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σε ευχαριστώ, το δοκιμάζω ήδη το Mybackup..μία απορία...στην αρχή μου βγάζει δύο επιλογές..Εφαρμογές η μία και Δεδομένα η άλλη...μόλις επιλέξω Εφαρμογές έχει τρεις επιλογές.....APKs, Δεδομένα και APKs + Δεδομένα...την τελευταία επιλέγω ώστε να μην έχω θέμα ή την πρώτη;

 

Την τριτη επιλογη επιλεγεις οπως ακριβως σου ειπε και ο TonyK. Το εχω κανει και επανεφερα τις εφαρμογες μια χαρα απο 2.1 σε γιαουρτι και το αναποδο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Την τριτη επιλογη επιλεγεις οπως ακριβως σου ειπε και ο TonyK. Το εχω κανει και επανεφερα τις εφαρμογες μια χαρα απο 2.1 σε γιαουρτι και το αναποδο.

 

Αυτό έβαλα το θέμα είναι ότι δεν δέχονταν να κάνει backup 2-3 εφαρμογές (κολούσε σε αυτές συνέχεια) και αναγκάστηκα να τις βγάλω από την λίστα για να κάνει το backup...περίεργο..επίσης υποτίθεται ότι κάπου έχει σώσει ένα φάκελο με το backup που έκανε ...ψάχνω με το astro αλλά δεν τον βλέπω...

EDIT

Ακυρο το βρήκα στο φάκελλο reware στην sd..

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά

 

Ευχάριστα νέα αν και μάλλον θα είναι γνωστό σε μερικούς ήδη...Πρώτη φορά επιτυχημένο overclock χωρίς "παρενέργειες" στα 1600MHz με score sto quadrant 3083 και 12.31 στο Linpack!!!

Να είναι καλά η ομάδα Whiskey απο XDA βέβαια (που αλλού...)

και το σχετικό link:

http://androidspin.com/2010/10/27/samsung-galaxy-s-overclocked-to-1-6ghz-with-3-forms-of-proof/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=8844764#post8844764

 

Αυτά είναι τα καλά...Φανταστείτε τι έχει να γίνει όταν με το καλό κυκλοφορήσει...:p

Άντε και εις ανώτερα...:)

 

Wow και δεν ανεβάζει θερμοκρασία το κινητό ? Δεν είναι επικινδυνο?

 

3000 wow :p

Link to comment
Share on other sites

Wow και δεν ανεβάζει θερμοκρασία το κινητό ? Δεν είναι επικινδυνο?

 

3000 wow :p

 

Ok μωρέ σιγά, αντί για frozenyoghurt θα φάμε hotdog :lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιο application προτεινετε για να μπορω να βλεπω και να επεξεργαζομαι το desktop του υπολογιστη μου μεσω του galaxy?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έβαλα το θέμα είναι ότι δεν δέχονταν να κάνει backup 2-3 εφαρμογές (κολούσε σε αυτές συνέχεια) και αναγκάστηκα να τις βγάλω από την λίστα για να κάνει το backup...περίεργο..επίσης υποτίθεται ότι κάπου έχει σώσει ένα φάκελο με το backup που έκανε ...ψάχνω με το astro αλλά δεν τον βλέπω...

EDIT

Ακυρο το βρήκα στο φάκελλο reware στην sd..

 

Αυτο το προβλημα το ειχα με καποια παλιοτερη εκδοση του προγραμματος. Την τελευταια εχεις? Αν και μπορει να φταει κατι στις ιδιες τις εφαρμογες...

 

Οσον αφορα το overclocking εγω ειμαι πολυ σκεπτικος... Η καταναλωση της μπαταριας θα φτανει τα υψη λογικα, ασε που δεν νομιζω να ειναι και 100% safe να ζοριζεται τοσο η συσκευη...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιο application προτεινετε για να μπορω να βλεπω και να επεξεργαζομαι το desktop του υπολογιστη μου μεσω του galaxy?

 

Για applications εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282855

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανενα how to για το allshare? Θελω πχ να παιξω ενα αρχειο που εχω στον υπολογιστη μου στην οθονη του Galaxy. Υποθετω γινεται με την παραπανω εφαρμογη. Υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που πρεπει να κανω στον υπολγοστη? Μου δειχνει το PC μου στο allshare αλλα δεν βρισκει κανενα αρχειο, που πρεπει να τοποθετησω το αρχειο στον υπολογιστη για να το δει το allshare?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανενα how to για το allshare? Θελω πχ να παιξω ενα αρχειο που εχω στον υπολογιστη μου στην οθονη του Galaxy. Υποθετω γινεται με την παραπανω εφαρμογη. Υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που πρεπει να κανω στον υπολγοστη? Μου δειχνει το PC μου στο allshare αλλα δεν βρισκει κανενα αρχειο, που πρεπει να τοποθετησω το αρχειο στον υπολογιστη για να το δει το allshare?

 

Δεν το έχω δοκιμάσει από υπολογιστή σε κινητό αλλά νομίζω ότι από την στιγμή που το all share επιτρέπει τη μεταφορά μόνο ήχων, φωτο και βίντεο ότι θα πρέπει να βάλεις τα αντίστοιχεια αρχεία στους έτοιμους φάκελους χρήστη (μουσική, εικόνες, βίντεο). Αν πάλι δεν τα βλέπει μάλλον θα πρέπει να ορίσεις τους συγκεκριμένους φακέλους ως κοινόχρηστους.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το Samsung PC Share Manager... δουλεύει ΟΚ

Oρίστε ένα videάκι, εκεί που λέει για TV εσύ θα βάλεις το ΙP address του τηλεφώνου, και μετά θα μπορείς απ'το τηλέφωνο να δεις και να παίξεις αυτά που έχει μέσα στο folder που έκανες share.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το Samsung PC Share Manager... δουλεύει ΟΚ

Oρίστε ένα videάκι, εκεί που λέει για TV εσύ θα βάλεις το ΙP address του τηλεφώνου, και μετά θα μπορείς απ'το τηλέφωνο να δεις και να παίξεις αυτά που έχει μέσα στο folder που έκανες share.

 

Τhanks, θα το δοκιμασω :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...