Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Ελληνικό Froyo ΔΕΝ έχει βγει ακόμα.

 

Το τηλέφωνο σου Pastrengo είναι γερμανικής προέλευσης, και το firmware Γερμανικό.

Αν θέλεις να βάλεις πληκτρολόγιο και Swype Ελληνικά, κοίτα στους Οδηγούς.

 

Θα δημιουργηθεί ένα νέο θέμα μόλις βγει το Ελληνικό Froyo, για πρώτες εντυπώσεις και προβλήματα εγκατάστασης για να μη γίνει χαμός εδώ. Μέχρι τότε, υπομονή.

 

Υ.Γ. Θα σε παρακαλέσω να τροποποιήσεις τα μηνύματά σου που λες ότι βγήκε το Ελληνικό Froyo για να μη δημιουργείται σύγχυση.

Kαι στην Κίνα να ήσουν με Kies κινέζικο, πάλι αυτό το firmware θα έπαιρνες.

 

Νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο Tyxerakia.....θα κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις ;)

 

Το Swype έχω ακολουθήσει τις οδηγίες σου και πάει μια χαρά !!!!

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πηρα το σκ το handsfree 5100 (νομιζω ετσι λεγεται) που εχει την ψειρα για ακουστικο οπως τα ακουστικα του κινητου.Τελέια και δυνατη ακουστικη χωρις μικροφονισμους.Αυτο που θελω να ρωτησω εναι αν καποιος ξερει τι παιζει με τον φορτιστη που εχουν την ιδια θυρα microusb αλλα αλλαζουν τα amper του,ειναι λιγοτερα απ'ότι θυμαμαι.Θα επανελθω να πω ακριβως ποσα ειναι το απογευμα.:O

 

Αν με την θυρα usb του υπολογιστη που εχει λιγοτερα ampers φορτιζει καλυτερα το κινητο και αντεχει πιο πολυ η μπαταρια του,το ιδιο δεν θα κανει και με μια πιο αργη φορτιση απο τον φορτιστη του handsfree?:blink:

 

Alex εχεις καμμια ιδεα περι τουτου??:)

 

By the way εκανα αυτο που ειχες ποσταρει με την μπαταρια και οντως ειμαι στην τριτη μερα με 34% μπαταρια ακομα.Με βγαζει μεχρι το βραδυ ΑΝΕΤΑ!Απλα δεν ξερω αν και εφοσον το κανουμε αυτο στην μπαταρια συνεχεια μηπως αρχισει και χαλαει η αυτονομια της.

 

EDIT:Με GSM δικτυο συνεχως και μονο για περιπου 20 λεπτα σε 3G mode λογω μη υπαρξης ξεκλειδωτου wifi χθες που το χρειαστηκα.

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ο μόνος. Κι εγώ βράζω σιωπηλά με την καθυστέρηση της samsung, αλλά και με τη δική μου "καθυστέρηση" που θέλω να τα κάνω όλα by the book και περιμένω πότε θα ελεηθώ επισήμως απ' τους ελεεινούς Κορεάτες, αντί να μετατρέψω το γαλαξία σε μία μεγαλοπρεπή super nova απ'τα φλασαρίσματα....

 

Και εγω μια απο τα ιδια.

Αν βεβαια ηξερα όσα ξερουν τα παιδια που την εχουν δοκιμασει θα το εκανα.Επειδη όμως ειμαι άσχετη περιμενω να δω τι θα γινει οταν με το καλο δωσουν την φρογιο στην Ελλαδα.

Και στην τελική γιατι να βάλουμε την φρόγιο;

Για την ώρα, το κινητο μου δουλευει μια χαρα (φτου φτου φτου ) να μη το ματιάσω.Το μόνο που κάνει είναι κάποιες φορες να καθυστερεί να ανοιξει τον dialer για να παρω τηλεφωνο ή να καθυστερεί να ανοιξει καποια απο τις εφαρμογες. Καθυστέρη διάρκειας ελαχιστων δευτερολεπτων.

Δεν ξέρω βέβαια τι θα γίνει όταν βάλω και κάποια άλλα προγραμματα που θελω.

Ο χρόνος θα δείξει...

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Alex εχεις καμμια ιδεα περι τουτου??:)

 

By the way εκανα αυτο που ειχες ποσταρει με την μπαταρια και οντως ειμαι στην τριτη μερα με 34% μπαταρια ακομα.Με βγαζει μεχρι το βραδυ ΑΝΕΤΑ!Απλα δεν ξερω αν και εφοσον το κανουμε αυτο στην μπαταρια συνεχεια μηπως αρχισει και χαλαει η αυτονομια της.

 

EDIT:Με GSM δικτυο συνεχως και μονο για περιπου 20 λεπτα σε 3G mode λογω μη υπαρξης ξεκλειδωτου wifi χθες που το χρειαστηκα.

 

Όχι δεν έχω ιδέα, ίσως κάποιος με παραπάνω γνώσεις ηλεκτρονικής να μας πει.

 

Επίσης, δεν είπα να το κάνουμε συνέχεια, υποτίθεται μια φορά φτάνει, για να έρθει στα ίσα της. Αν και απ'ότι φαίνεται αυτό το "κόλπο" ισχύει μόνο αν δημιουργηθεί πρόβλημα στο πώς το κινητό διαβάζει τη μπαταρία, ειδικά μετά από αναβάθμιση. Άλλοι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα, και δε θα δουνε καμία βελτίωση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω ιδέα, ίσως κάποιος με παραπάνω γνώσεις ηλεκτρονικής να μας πει.

 

Επίσης, δεν είπα να το κάνουμε συνέχεια, υποτίθεται μια φορά φτάνει, για να έρθει στα ίσα της. Αν και απ'ότι φαίνεται αυτό το "κόλπο" ισχύει μόνο αν δημιουργηθεί πρόβλημα στο πώς το κινητό διαβάζει τη μπαταρία, ειδικά μετά από αναβάθμιση. Άλλοι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα, και δε θα δουνε καμία βελτίωση.

 

Α παλι καλα που το ξεκαθαρισες γιατι θα το εκανα συνεχεια εγω τωρα που ειδα διαφορα στην μπαταρια.:lol::lol:

 

Οσο για το αλλο θεμα εχω και γω τις επιφυλαξεις μου γιατι τωρα θυμηθηκα οτι δεν ειδα τα volt που βγαζει ο ενας φορτιστης και τα volt του αλλου.Κοιταξα μονο τα amper στα γρηγορα για να δω τι βγαζει ο καθενας με σκοπο να ρωτησω εδω αν κανει να φορτιζουμε το κινητο απο τον φορτιστη του handsfree.Η υποθεση θα ληξει αυριο η το βραδυ αν εχω κουραγιο να ασχοληθω.;)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

ρε μαγκες ετσι γινεται παντα με τις αναβαθμίσεις? ούτε ημερομηνίες ούτε τιποτα?

Μιλάμεγια φοβερή οργανωση.δηλαδη μια ημερομηνια δεν μπορει να δωσει κανεις για την επισημη?

Link to comment
Share on other sites

@ red_herring: Εύχομαι να τελειώσει εύκολα η περιπέτειά σου, κι όσο το δυνατόν αναίμακτα. Από όσα είχα διαβάσει κι εγώ, πίστεψα πως αν υπάρχει το 3 button mode στο Galaxy S, δεν υπάρχει φόβος. Βέβαια, επειδή είναι κι αρκετές οι πιθανότητες και περιπτώσεις, ενημέρωσέ μας για ό,τι μπορεί να βρουν στο service, ώστε να καταλήξουμε και σε πολύτιμα συμπεράσματα, ως προς το τί πραγματικά έφταιξε.

 

Καλό κουράγιο.

 

Ειμαι και εγω περιεργος τι θα σου πουν στο service Παναγιωτη.

Θεωρω πως δεν εφταιξε το φλασαρισμα παντως (οχι πως εχει νοημα) και πρεπει να εχεις πεσει σε ελλατωματικη συσκευη ή απλως "εκατσε" ετσι.

 

Οι γνωσεις μου οσον αφορα το hardware ειναι περιορισμενες, αλλα οταν φλασαρουμε δεν επηρεαζεται αυτο. Ασε που αν εχω καταλαβει σωστα το download mode ειναι μερος του bootloader ο οποιος ειναι ασχετος με το os.

Κοινως αν εφταιγε το φλασαρισμα τοτε το recovery και το download θα επρεπε να λειτουργουν απο την στιγμη που δεν επηρεαζονται.

Ερωτηση, γιατι δεν θυμαμαι, ειχες κανει τιποτα overclocking στην συσκευη?

Το ξερω πως δεν βοηθαω αυτην τη στιγμη και μπορει να σου σπαω και τα νευρα, απλως θελω να καταλαβω τους πιθανους τροπους full bricking για να τους αποφευγουμε :)

 

@red_herring

 

Φίλε μου σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα (που πιστεύω πως κατά 99% δεν θα έχεις πρόβλημα με το service) και να σου πω επειδή το παρακολουθώ στενά το θέμα, η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να έχεις πέσει σε ελαττωματικό hardware (sd / πλακέτα). Συμβαίνουν και αυτά :( Επίσης εάν ήταν θέμα o/c όπως αναφέρει ο φίλος από επάνω, συνήθως έχεις ενδείξεις δλδ παγώματα και restart το αποκλείω να του έκαψε cpu από 200Mhz o/c εκτός και εάν ήταν ελαττωματική όπως είπα ποιο πάνω. Παρόλα αυτά μην απελπίζεσαι πιστεύω θα έχεις αίσιο τέλος. Ενημέρωσε μας εάν σου είναι εύκολο με την έκβαση της υπόθεσής σου!

 

 

Παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας στο προβλημα μου. Λοιπον για οσους ρωτησαν overclocking δεν εχω κανει στο κινητο, ενα απλο φλασαρισμα της JPA εκανα και επαναλαμβανω οτι δεν ηταν η πρωτη φορα που φλασαρα. Αυτο που ισως εφταιξε (απλη υποθεση κανω) ειναι οτι φλασαρα 3-4 φορες συνεχομενα γιατι την πρωτη φορα δεν εκατσε καλα το firmware και τις επομενες προσπαθουσα να περασω το γνωστο battery mod απο το xda χωρις επιτυχια.

 

Λοιπον ξαναπηγα σημερα στη γνωστη αλυσιδα καταστηματων για service (ονομα δεν μπορω να αναφερω αλλα καταλαβαινετε ποια ειναι) και το τζιμανι εκει μου ειπε με υφος μεγιστου επιχειρηματια, πως και καλα επικοινωνησε με τα "παιδια" στη samsung τηλεφωνικα και του ειπαν οτι το τηλεφωνο εφ'οσον ειναι αγορασμενο απο εξωτερικο δεν το αναλαμβανουν καν. Τηλεφωνησα μετα ο ιδιος στη samsung και μου ειπαν οτι το τηλεφωνο αφου αγοραστηκε απο χωρα της ευρωπαικης ενωσης φυσικα και ειναι στην εγγυηση και μου εδωσε καποια τηλεφωνα να επικοινωνησω με επισκευαστικα κεντρα. Τωρα βγαλτε μονοι σας τα συμπερασματα σας με τι ανθρωπους εχουμε να κανουμε σε καταστηματα, που τα τελευταια χρονια λογω της εξαπλωσης της κινητης τηλεφωνιας, γιγαντωθηκαν και νομιζουν οτι μπορουν να μας κοροιδευουν για οποιοδηποτε λογο.

 

Τωρα σε ολα τα επισκευαστικα κεντρα που ρωτησα και ειναι εκτος Θεσσαλονικης/Αθηνας απ'οτι καταλαβα δεν μπορουν να κανουν τιποτα και τα στελνουν στα κεντρικα δηλαδη Θεσ/Αθηνα. Μεθαυριο το κινητο μου φευγει για Αθηνα λοιπον με αποδειξη, κουτι και τα παντα και περιμενω να με παρουν τηλ.

 

Εννοειται μολις μαθω τι επαθε θα σας πληροφορησω για να μην τραβηξει κανενας αλλος φιλος τα ιδια και χειροτερα. Πραγματικα τις 3 τελευταιες μερες με εχουν φτασει σε τετοιο σημειο που σκεφτηκα να παρω ενα αλλο μεταχειρισμενο galaxy, παρα να παλευω να συνεννοηθω με ανοητους πραγματικα ανθρωπους που με εχουν φτασει στα ορια μου. Ου μπλεξεις...

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Α παλι καλα που το ξεκαθαρισες γιατι θα το εκανα συνεχεια εγω τωρα που ειδα διαφορα στην μπαταρια.:lol::lol:

 

Οσο για το αλλο θεμα εχω και γω τις επιφυλαξεις μου γιατι τωρα θυμηθηκα οτι δεν ειδα τα volt που βγαζει ο ενας φορτιστης και τα volt του αλλου.Κοιταξα μονο τα amper στα γρηγορα για να δω τι βγαζει ο καθενας με σκοπο να ρωτησω εδω αν κανει να φορτιζουμε το κινητο απο τον φορτιστη του handsfree.Η υποθεση θα ληξει αυριο η το βραδυ αν εχω κουραγιο να ασχοληθω.;)

 

τελικα μονο εγω εχω προβλημα με την μπαταρια φαινεται..και η κατασταση χειροτερευει...τωρα δεν μου κραταει ουτε 15 ωρες:worry:

δοκιμασα το bump charge του Tyxerakias αλλα τπτ, δοκιμασα καλιμπραρισμα τπτ...εχω κλειστα τα ΠΑΝΤΑ (wifi, λογαριασμους, φωτεινοτητα) και μου τρωει την μπαταρια σαν τρελλο:mad:...Να παω να παρω μια μπαταρια..οκ..δεν ειναι τοσο τα λεφτα...αλλα το ****το γιατι μου την τρωει ετσι γρηγορα !!! μηπως στο λειτουργικο μου εχει γινει καμμια στραβή και πρεπει να κανω κατι ?? (ειμαι μονο με root και oclf)

Δεν επιτρέπονται αγγελίες εκτός Buy&Sell.
Link to comment
Share on other sites

Μονο μια 7μαδα θα περιμενω ακομα!! Αν δεν εχει βγει επισημο ελληνικο froyo πουλημα και...μηλαρακι μαλλον!!! Οχι πως το γιαουρτακι θα φερει τα πανω κατω απλα μου την δινει που σκας ενα σωρο λεφτα για ενα απο τα καλυτερα smartphone η η Samsung δεν δινει μια για να δειξει πως ενδιαφερεται για τους κατοχους αυτων των συσκευων. Βλεπω να εχει κ η κουτση μαρια το 2.2 κ εχουμε καταντησει γραφικοι εδω περα περιμενοντας το αυτονοητο. Ασε που απο τοτε που αναβαθμισα το kies δεν συνδεεται με τιποτα!!! Αναβοσβηνει η οθονη απο την home στην συνδεση usb μεχρι να το αποσυνδεσω. Θα το φτειαξω που θα παει, αλλα γιατι να χασω τις πολυτιμες ωρες μου για κατι που επισης ειναι αυτονοητο? Ετοιμος ειμαι για πουλημα....
Link to comment
Share on other sites

CSC: I9000DBTJP3 Μα αυτό δεν είναι ελληνικό. Αν δεν απατώμαι, είναι γερμανικό!!!!!!!

 

Η επίσημη ελληνική έκδοση δεν έχει βγει ακόμα. Για αυτό και ο φίλος μας παραπάνω δεν βρίσκει και ελληνικό swype.

 

Κατά 99% θα πάρουμε την JPA, η οποία ήδη ως leaked, περιέχει ελληνικό swype.

 

ΟΠΟΤΕ οι έχοντες συσκευή ελληνική με cos ή eur, ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!

 

Για ελληνικό swype η XWJPB στην οποία είναι ούτως ή άλλως προεγκατεστημένο, χωρίς modding.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μονο εγω εχω προβλημα με την μπαταρια φαινεται..και η κατασταση χειροτερευει...τωρα δεν μου κραταει ουτε 15 ωρες:worry:

δοκιμασα το bump charge του Tyxerakias αλλα τπτ, δοκιμασα καλιμπραρισμα τπτ...εχω κλειστα τα ΠΑΝΤΑ (wifi, λογαριασμους, φωτεινοτητα) και μου τρωει την μπαταρια σαν τρελλο:mad:...Να παω να παρω μια μπαταρια..οκ..δεν ειναι τοσο τα λεφτα...αλλα το ****το γιατι μου την τρωει ετσι γρηγορα !!! μηπως στο λειτουργικο μου εχει γινει καμμια στραβή και πρεπει να κανω κατι ?? (ειμαι μονο με root και oclf)

οχι φιλε μην τρελαινεσαι εχει προβλημα η μπαταρια ζητα αντικατασταση , ειχα το ιδιο θεμα ολα κλειστα (ακομα κ μετα απο επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμισεις ),επεφτε 10% ανα ωρα κ κραταγε το πολυ 14 ωρες το πηγα για σερβις κ μου ειπαν οτι ειναι οκ η μπαταρια , το ξαναπηγα στα κεντρικα κ καναν αντικατασταση κ τωρα μου κραταει 1,5 με 2 μερες με οχι τρελη χρηση , θεωρω ομως οτι ακομα δεν ειναι οκ , θα το ξαναπαω ομως για να δουνε μπας κ ειναι η πλακετα

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω ιδέα, ίσως κάποιος με παραπάνω γνώσεις ηλεκτρονικής να μας πει.

 

Επίσης, δεν είπα να το κάνουμε συνέχεια, υποτίθεται μια φορά φτάνει, για να έρθει στα ίσα της. Αν και απ'ότι φαίνεται αυτό το "κόλπο" ισχύει μόνο αν δημιουργηθεί πρόβλημα στο πώς το κινητό διαβάζει τη μπαταρία, ειδικά μετά από αναβάθμιση. Άλλοι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα, και δε θα δουνε καμία βελτίωση.

 

Αυτο με την φορτιση με λιγοτερα αμπερ εχω την εντυπωση οτι εχει να κανει με θεματα φυσικης των ημιαγωγων... Υποψιαζομαι οτι το λειτουργικο παιρνει πληροφορια για την σταθμη της μπαταριας μεσω καποιου αισθητηρα. Αν τωρα η φορτιση γινει με λιγοτερα αμπερ (εννοειται οτι θα διαρκεσει περισσοτερο), η θερμοκρασια στον αισθητηρα αλλα και στην μπαταρια θα ειναι χαμηλοτερη, πολυ κοντα στη θερμοκρασια δωματιου (25 κελσιου), οποτε μαλλον θα συμπεριφερονται και ο αισθητηρας (που μαλλον θα δινει και αλλο σημα στο λειτουργικο για το ποση ενεργεια εχει η μπαταρια) και η μπαταρια διαφορετικα απο οτι ας πουμε αν δουλευανε στους 35+. Ισως να κανω λαθος, υποθεση εκανα, αλλα σιγουρα οσο περισσοτερο ρευμα περναει μεσα απο ενα κυκλωμα ή ενα εξαρτημα ανεβαζει την θερμοκρασια του και η συμπεριφορα του αλλαζει.

 

 

 

 

 

Παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας στο προβλημα μου. Λοιπον για οσους ρωτησαν overclocking δεν εχω κανει στο κινητο, ενα απλο φλασαρισμα της JPA εκανα και επαναλαμβανω οτι δεν ηταν η πρωτη φορα που φλασαρα. Αυτο που ισως εφταιξε (απλη υποθεση κανω) ειναι οτι φλασαρα 3-4 φορες συνεχομενα γιατι την πρωτη φορα δεν εκατσε καλα το firmware και τις επομενες προσπαθουσα να περασω το γνωστο battery mod απο το xda χωρις επιτυχια.

 

Λοιπον ξαναπηγα σημερα στη γνωστη αλυσιδα καταστηματων για service (ονομα δεν μπορω να αναφερω αλλα καταλαβαινετε ποια ειναι) και το τζιμανι εκει μου ειπε με υφος μεγιστου επιχειρηματια, πως και καλα επικοινωνησε με τα "παιδια" στη samsung τηλεφωνικα και του ειπαν οτι το τηλεφωνο εφ'οσον ειναι αγορασμενο απο εξωτερικο δεν το αναλαμβανουν καν. Τηλεφωνησα μετα ο ιδιος στη samsung και μου ειπαν οτι το τηλεφωνο αφου αγοραστηκε απο χωρα της ευρωπαικης ενωσης φυσικα και ειναι στην εγγυηση και μου εδωσε καποια τηλεφωνα να επικοινωνησω με επισκευαστικα κεντρα. Τωρα βγαλτε μονοι σας τα συμπερασματα σας με τι ανθρωπους εχουμε να κανουμε σε καταστηματα, που τα τελευταια χρονια λογω της εξαπλωσης της κινητης τηλεφωνιας, γιγαντωθηκαν και νομιζουν οτι μπορουν να μας κοροιδευουν για οποιοδηποτε λογο.

 

Τωρα σε ολα τα επισκευαστικα κεντρα που ρωτησα και ειναι εκτος Θεσσαλονικης/Αθηνας απ'οτι καταλαβα δεν μπορουν να κανουν τιποτα και τα στελνουν στα κεντρικα δηλαδη Θεσ/Αθηνα. Μεθαυριο το κινητο μου φευγει για Αθηνα λοιπον με αποδειξη, κουτι και τα παντα και περιμενω να με παρουν τηλ.

 

Εννοειται μολις μαθω τι επαθε θα σας πληροφορησω για να μην τραβηξει κανενας αλλος φιλος τα ιδια και χειροτερα. Πραγματικα τις 3 τελευταιες μερες με εχουν φτασει σε τετοιο σημειο που σκεφτηκα να παρω ενα αλλο μεταχειρισμενο galaxy, παρα να παλευω να συνεννοηθω με ανοητους πραγματικα ανθρωπους που με εχουν φτασει στα ορια μου. Ου μπλεξεις...

Ειναι προφανες οτι ο τυπος σου ειπε ψεμματα αλλα απο την αλλη δεν ειναι αναγκασμενος νομιζω να αναλαβει την ολη διαδικασια, αφου το κινητο δεν ειναι αγορασμενο απο το μαγαζι του. Θα μπορουσε ομως να σου το πει ευθεως και να σου δωσει στοιχεια για να επικοινωνησεις με το επισημο service. Τι να πω... υπαρχουν και τετοιοι ανθρωποι.... Αυτο μονο δυσφημιση για το μαγαζι του ειναι.

Edited by MSis
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

@@red_herring

 

Φίλε μου μην ανησυχείς. Έχει συμβεί παρόμοιο πρόβλημα και σε άλλον με τον οποίο αναταλλαξαμε προσωπικά μηνύματα και του το επισκευάσαν χωρίς να καταλάβουν τίποτα.

Το πρώτο που κάνουν είναι να περάσουν την τελευταία αναβάθμιση με εργοστασιακή μέθοδο. Αν δεν έχει hardware πρόβλημα θα μπει το λειτουργικο χωρίς να δουν καν τι έκδοση είχες αφου δεν προσπαθούν καν να το κάνουν να δουλέψει πριν περάσουν την αναβάθμιση.

 

Αν έχει hardware πρόβλημα και πάλι θα κάνουν το ίδιο αφου αλλάξουν την μητρική η ότι άλλο έχει καεί.

 

Αυτο το κάνουν γιατί θέλουν να τεσταρουν με καθαρό λειτουργικο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@@red_herring

 

Φίλε μου μην ανησυχείς. Έχει συμβεί παρόμοιο πρόβλημα και σε άλλον με τον οποίο αναταλλαξαμε προσωπικά μηνύματα και του το επισκευάσαν χωρίς να καταλάβουν τίποτα.

Το πρώτο που κάνουν είναι να περάσουν την τελευταία αναβάθμιση με εργοστασιακή μέθοδο. Αν δεν έχει hardware πρόβλημα θα μπει το λειτουργικο χωρίς να δουν καν τι έκδοση είχες αφου δεν προσπαθούν καν να το κάνουν να δουλέψει πριν περάσουν την αναβάθμιση.

 

Αν έχει hardware πρόβλημα και πάλι θα κάνουν το ίδιο αφου αλλάξουν την μητρική η ότι άλλο έχει καεί.

 

Αυτο το κάνουν γιατί θέλουν να τεσταρουν με καθαρό λειτουργικο.

 

Ευχαριστω Κωστα. Στην αλλη περιπτωση που γνωριζεις ειχε προβλημα hardware? Αυτο ειναι που φοβαμαι κυριως μηπως και μου ζητησουν καμια περιουσια αν θελει αλλη μητρικη πλακετα η οτιδηποτε. Λογικα οχι αφου μου ειπαν οτι ειναι μεσα στην εγγυηση κανονικα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κωστα. Στην αλλη περιπτωση που γνωριζεις ειχε προβλημα hardware? Αυτο ειναι που φοβαμαι κυριως μηπως και μου ζητησουν καμια περιουσια αν θελει αλλη μητρικη πλακετα η οτιδηποτε. Λογικα οχι αφου μου ειπαν οτι ειναι μεσα στην εγγυηση κανονικα.

 

Οχι δεν ηταν θεμα hardware..ειχα κανει μια πατατουλα στα πρωτα μου βηματα με το root και το κινητο απλα ανοιγε και κολλουσε στην αρχικη οθονη που γραφει SAMSUNG. Πηγα στο καταστημα, το επαιξα ανηξερος και εκπληκτος και ειπα οτι πηγα να ανοιξω το κινητο το πρωι και δυστυχως κολλαει στο ανοιγμα..αυτο εγραψαν στην περιγραφη της βλαβης, το απεστειλαν στο σερβις και σε 10 μερες το ειχα πισω σαν καινουργιο!Απλα το φλασαραν και δεν το πολυεψαξαν...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ηταν θεμα hardware..ειχα κανει μια πατατουλα στα πρωτα μου βηματα με το root και το κινητο απλα ανοιγε και κολλουσε στην αρχικη οθονη που γραφει SAMSUNG. Πηγα στο καταστημα, το επαιξα ανηξερος και εκπληκτος και ειπα οτι πηγα να ανοιξω το κινητο το πρωι και δυστυχως κολλαει στο ανοιγμα..αυτο εγραψαν στην περιγραφη της βλαβης, το απεστειλαν στο σερβις και σε 10 μερες το ειχα πισω σαν καινουργιο!Απλα το φλασαραν και δεν το πολυεψαξαν...

 

Κατι τετοιο θα κανω κι εγω αυριο που θα το δωσω να το στειλουν. Ανηξερος κι εκπληκτος φιλε, πολυ σωστος. Αλλιως δεν βγαζεις ακρη. Εμενα βεβαια δεν κολλαει σε καμια αρχικη αθονη, απλα δεν κανει τιποτα. Ειναι ενα πεθαμενο τηλεφωνο. Τεσπα, θα δουμε τι θα μου πουν.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κωστα. Στην αλλη περιπτωση που γνωριζεις ειχε προβλημα hardware? Αυτο ειναι που φοβαμαι κυριως μηπως και μου ζητησουν καμια περιουσια αν θελει αλλη μητρικη πλακετα η οτιδηποτε. Λογικα οχι αφου μου ειπαν οτι ειναι μεσα στην εγγυηση κανονικα.

έχεις εγγύηση για 2 χρόνια οπότε μην αγχώνεσαι, το μόνο που μπορεί να χρεωθείς είναι τα μεταφορικά και τίποτα άλλο. μην αφήσεις κανέναν να σου πει το αντίθετο.

 

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31999L0044:en:HTML

Darky's v5.6 ★ JPU ★ Voodoo ★

applied fixes: 3-button combo :ninja:

Link to comment
Share on other sites

.

 

Λοιπον ξαναπηγα σημερα στη γνωστη αλυσιδα καταστηματων για service (ονομα δεν μπορω να αναφερω αλλα καταλαβαινετε ποια ειναι) και το τζιμανι εκει μου ειπε με υφος μεγιστου επιχειρηματια, πως και καλα επικοινωνησε με τα "παιδια" στη samsung τηλεφωνικα και του ειπαν οτι το τηλεφωνο εφ'οσον ειναι αγορασμενο απο εξωτερικο δεν το αναλαμβανουν καν.

 

Μα γιατι δεν μπορεις να αναφερεις ονομα????

Πες οτι το πηγες στον Γερμανο στην ξανθη! πες και διευθυνση καταστηματος σε περιπτωση που υπαρχουν και αλλα καταστηματα εκει.

Γιαυτο δεν υπαρχουν τα φορουμ? για να ανταλλασουμε πληροφοριες και να λυνουμε θεματα?

 

ε οριστε, δωσε λοιπον και εσυ τις πληροφοριες σου για το τι αντιμετωπιση θα εχει ενας πελατης αν παει στο συγκεκριμενο καταστημα.

την εμπειρια σου μοιραζεσε ειτε αυτη ειναι καλη ειτε κακη και μας δινεις και πληροφοριες για το service της samsung οποτε ειμαιστε και εντος θεματος.

 

δεν καθεσαι να παραπληροφορεις και να βγαζεις ιστοριες απο το κεφαλι σου.

πρεπει να αρχισουμε να ξυπναμε σαν καταναλωτες.

 

 

Αν τωρα η φορτιση γινει με λιγοτερα αμπερ (εννοειται οτι θα διαρκεσει περισσοτερο), η θερμοκρασια στον αισθητηρα αλλα και στην μπαταρια θα ειναι χαμηλοτερη, πολυ κοντα στη θερμοκρασια δωματιου (25 κελσιου), οποτε μαλλον θα συμπεριφερονται και ο αισθητηρας (που μαλλον θα δινει και αλλο σημα στο λειτουργικο για το ποση ενεργεια εχει η μπαταρια) και η μπαταρια διαφορετικα απο οτι ας πουμε αν δουλευανε στους 35+. Ισως να κανω λαθος, υποθεση εκανα, αλλα σιγουρα οσο περισσοτερο ρευμα περναει μεσα απο ενα κυκλωμα ή ενα εξαρτημα ανεβαζει την θερμοκρασια του και η συμπεριφορα του αλλαζει.

 

δεν νομιζω οτι η ενδειξη της μπαταριας παιρνει τιμες απο καποιο αισθητηρα θερμοκρασιας, η καποιον αισθητηρα ο οποιος επηρεαζεται απο την θερμοκρασια.

σκεψου οτι αν γινοταν ετσι, τοτε οταν θα ανοιγεις wifi και ιντερνετ που το κινητο παιρνει φωτια, η ενδειξη θα εβγαζε οτι ναναι...

 

κατα πασα πιθανοτητα θα μετραει την ταση της μπαταριας και αναλογος με το ποσο πεσμενη ειναι απο την μεγιστη ταση που μπορει να δωσει βγαζει ενα ποσοστο % που δειχνει ποσο πεσμενη ειναι η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

έχεις εγγύηση για 2 χρόνια οπότε μην αγχώνεσαι, το μόνο που μπορεί να χρεωθείς είναι τα μεταφορικά και τίποτα άλλο. μην αφήσεις κανέναν να σου πει το αντίθετο.

 

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31999L0044:en:HTML

 

Ευχαριστω πολυ φιλε, αυτο μου ειπαν και απο τη samsung το μεσημερι που τηλεφωνησα. Σε οποιαδηποτε αλλη εξυπναδα θα αντιδρασω. Οσο για τα ανηκουστα που μου ειπαν στο καταστημα που πηγα και υποτιθεται οτι μιλησαν με τη samsung, τι να πω πραγματικα καποια πραγματα ειναι απαραδεκτα.

 

Τεσπα, να ζητησω και συγγνωμη απο ολα τα παιδια που μπαινουν εδω και τους εχω πρηξει με την περιπτωση μου.

 

Edit - ΟΚ βγηκε ο Δημητρης και τα ειπε φορα παρτιδα χαχα. Απλα δεν ξερω αν επιτρεπεται απο τους κανονες του φορουμ, οχι για κανενα αλλο λογο. Εξαλλου ειναι φως φαναρι για ποιο καταστημα μιλουσα. Τεσπα ειναι μονο ενα τετοιο καταστημα στην Ξανθη που βρισκομαι και δεν αναφερεται αυτο ως επισκευαστικο κεντρο της samsung στο επισημο site, απλα εγω πηγα εκει για πληροφοριες καθως παινευονται για το service που κανουν. Η εξυπηρετηση τους και ειδικα η συμπεριφορα τους ειναι γενικοτερα απαραδεκτη, αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα μας εδω.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι η ενδειξη της μπαταριας παιρνει τιμες απο καποιο αισθητηρα θερμοκρασιας, η καποιον αισθητηρα ο οποιος επηρεαζεται απο την θερμοκρασια.

σκεψου οτι αν γινοταν ετσι, τοτε οταν θα ανοιγεις wifi και ιντερνετ που το κινητο παιρνει φωτια, η ενδειξη θα εβγαζε οτι ναναι...

 

κατα πασα πιθανοτητα θα μετραει την ταση της μπαταριας και αναλογος με το ποσο πεσμενη ειναι απο την μεγιστη ταση που μπορει να δωσει βγαζει ενα ποσοστο % που δειχνει ποσο πεσμενη ειναι η μπαταρια.

 

Οχι δεν ειπα απο αισθητηρα θερμοκρασιας, απο καποιον αισθητηρα γενικοτερα (και η ταση απο καποιον αισθητηρα μετριεται). Απλα οι αισθητηρες και γενικα τα ηλεκτρονικα ειναι κατασκευασμενα απο ημιαγωγους, με διαφορετικες προσμιξεις (διαφορα στοιχεια), οι οποιοι συμπεριφερονται διαφορετικα σε διαφορετικες θερμοκρασιες. Αυτο εχει να κανει με την προσληψη ενεργειας απο τα ηλεκτρονια των ατομων του στοιχειου (ή στοιχειων καλυτερα) που αποτελουν το εξαρτημα λογω της θερμοτητας (η θερμοτητα ειναι ενεργεια) με αποτελεσμα να αλλαζει η συμπεριφορα του εξαρτηματος.

 

EDIT: Παντως δεν παιζει μονο αυτο ρολο. Πιστευω οτι και η θερμοκρασια της μπαταριας παιζει ρολο σε ολο αυτο.

 

EDIT 2: Πριν 5 λεπτα εβγαλα το κινητο απο την πριζα αφου με ειδοποιησε οτι φορτισε. Το αφησα μερικα δευτερολεπτα και καπακι το εβαλα στο usb. Ακομα φορτιζει...

 

EDIT 3 (και τελευταιο): 25 λεπτα επιπλεον φορτιση.

Edited by MSis
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, να ζητησω και συγγνωμη απο ολα τα παιδια που μπαινουν εδω και τους εχω πρηξει με την περιπτωση μου.

 

Dεν υπαρχει λογος να ζητας συγγνωμη...ισα ισα πριν πιστευαμε οτι με το 3 button combo το κινητο ειναι αμπρικαριστο και απλα επεσε σε εσενα ο κληρος να αρχισουμε να ειμαστε εγκρατεις με τις παμπολες βελτιωσεις/συνεχομενα φλασαρισματα.:(

 

Εγω προσωπικα περιμενω υπομονετικα το γιαουρτακι το επισημο και οποτε ερθει (μιας και ειμαι ευχαριστημενος με το root/oclf με την eclair) και δοκιμαστει/περαστει επιτυχημενα με το kies απο πολλα παιδια εδω μεσα τοτε και ΜΟΝΟ θα το περασω και εγω.;)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πηρα το σκ το handsfree 5100 (νομιζω ετσι λεγεται) που εχει την ψειρα για ακουστικο οπως τα ακουστικα του κινητου.Τελέια και δυνατη ακουστικη χωρις μικροφονισμους.Αυτο που θελω να ρωτησω εναι αν καποιος ξερει τι παιζει με τον φορτιστη που εχουν την ιδια θυρα microusb αλλα αλλαζουν τα amper του,ειναι λιγοτερα απ'ότι θυμαμαι.Θα επανελθω να πω ακριβως ποσα ειναι το απογευμα.:O

 

Αν με την θυρα usb του υπολογιστη που εχει λιγοτερα ampers φορτιζει καλυτερα το κινητο και αντεχει πιο πολυ η μπαταρια του,το ιδιο δεν θα κανει και με μια πιο αργη φορτιση απο τον φορτιστη του handsfree?:blink:

 

Οσο για το αλλο θεμα εχω και γω τις επιφυλαξεις μου γιατι τωρα θυμηθηκα οτι δεν ειδα τα volt που βγαζει ο ενας φορτιστης και τα volt του αλλου.Κοιταξα μονο τα amper στα γρηγορα για να δω τι βγαζει ο καθενας με σκοπο να ρωτησω εδω αν κανει να φορτιζουμε το κινητο απο τον φορτιστη του handsfree.Η υποθεση θα ληξει αυριο η το βραδυ αν εχω κουραγιο να ασχοληθω.;)

 

Update με το θεμα:

Φορτιστης κινητου input 100-240 volt 50-60Hz 0.15A

Output 5.0Volt=0.7A

 

Φορτιστης handsfree input 100-240 volt 50-60Hz 0.15A

Output 4.75Volt=0.55A

 

Kαι οι δυο φορτιστες ειναι με microusb.;)

 

Ερωτηση κρισεως....γνωριζει καποιος ποσα Volt+Amper δινει ενα κοινο usb απο υπολογιστη?:blink: Εφοσον και απο εκει μπορουμε να φορτισουμε τον Γαλαξια μας,αν δινει λιγοτερο βολτ και ρευμα απο τον φορτιστη του handsfree τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα να φορτιζω το κινητο με αυτον.Ευχαριστω.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κρισεως....γνωριζει καποιος ποσα Volt+Amper δινει ενα κοινο usb απο υπολογιστη?:blink: Εφοσον και απο εκει μπορουμε να φορτισουμε τον Γαλαξια μας,αν δινει λιγοτερο βολτ και ρευμα απο τον φορτιστη του handsfree τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα να φορτιζω το κινητο με αυτον.Ευχαριστω.:)

Το usb δινει 5V και 0.5Α αν θυμαμαι καλα. Δεν θα σου προτεινα να το φορτισεις απο του handsfree γιατι δεν ξερω αν τα -0.25V διαφορα που εχει μπορει να δημιουργησει καποιο προβλημα.

Edited by MSis
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο, για να δουλέψει πρέπει να... ΑΝΟΙΞΕΙ!
Link to comment
Share on other sites

παρακαλω πολυ ξερει καποιος να μου γραψει αν υπαρχει τροπος οταν το ονοματεπωνυμο στις επαφες ειναι μεγαλο να φαινεται ολοκληρο

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...